Nummer 59. Zondag 26 Juli 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Be Goudsxid van Weesea. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. U I T G E V E R ANTOON TIELEN Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wuli{jksrlr m Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonxiementsprij.-. per 3 maanden^1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te eenden iian den Uitgever. Advertentien 1—7 regels J 0,GÜ duarbo/eo 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steinkr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. I)e Italiaansche en Oostenrijksche marine officieren hebben den 20 dezer te Triest een eigenaardig verbroederingsfeest gevierd; de officieren van het Italiaansche eskader hadden de uitnoodiging aangenomen voor het gedenk maal van den zeeslag voor Lissa. Het was op den 18 Juli 1866 dat de Ita liaansche admiraal Persano voor de stad Lissa verscheen met een vloot van II pant serschepen, 9 fregatten en korvetten, 8 kanonneerbooten en adviesjachten. De stad werd opgeeischt met het doel daar te landen en zoodoende het Oostenrijksche leger, dat reeds in het noorden de Pruisen moest af weren, en in het zuidwesten zegevierend het Italiaansche leger terugdrong, te noodzaken zich in drie deelen te splitsen. De kust- batterijen voor Lissa maakten een landing voor de stad onmogelijk, en toen twee dagen het geschut vergeefs getracht had de batterijen te vernietigen, besloot de admiraal boven de stad te landen. Een zware mist in den morgen van den 20 Juli begunstigde schijnbaar zijn voornemen, doch niet weinig verrast waren de Italianen, toen de nevel optrok tijdens hunne voorbe reidselen, en eene Oostenrijksche vloot nader de, die, op gerucht van een aanslag, uit Pola naar Lissa was geloopen. Admiraal Tegetthoff beschikte over 7 pantserschepen, 17 fregatten, korvetten en kanonneerbooten. De Italianen schaarden zich in linie, doch Tegetthoff volgde de taktiek van onzen De Ruijter, hij liet den zeeslag niet in een artilleriegevecht ontaarden; met zijn vloot in drie afdeelingen stoomde hij onder het vuur der Italianen door en wierp zijne schepen in het midden hunner slagorde. De overmachtwaarover de Itali anen beschikten, deed zich aanvankelijk gel den, de houten linieschepen moesten zich weldra onder bescherming der strandbatterijen terugtrekken, doch Tegetthoff wist met de „Ferdinand Max" het Italiaansche pantserschip „Re d'Italia" in den grond te boren, terwijl 44. XVI. DE VLUCHT DES KEIZERS. Ongeveer op denzelfden tijd toen Kolschitsky Bockel verliet, was op den Hofburg een bericht ontvangen, dat daar alles in opschudding bracht, De keizer had, toen de mededeelingen van Ca- prara hem het dreigend gevaar van een te ver wachten aanval der Turken hadden doen inzien, niet alleen de rijksvorsten doen oproepen, om hunne hulptroepen te zenden, maar ook aan den Poolschen koning Johan Sobiesky een gezant schap gezonden, om hem een bondgenootschap aan te bieden. Daar evenwel de rijksdag te Warschau, in aanmerking nemende, dat Oosten- lijk aan de Polen in hun krijg met de Turken geen bijstand had verleend, thans gelijk met ge lijk wilde vergelden, had Leopold de tusschen- komst van Paus Innocentius XI bij den Pool schen koning verzocht. Het opperhoofd der kerk gat' aan Sobiesky uitzicht op een verbindtenis van zijn toenmaals elfjarigen zoon met eene aartshertogin van Oostenrijk, maar de koningin van Polen, ,,de Venus, die alles op den Poolschen Mars vermocht," gelijk de „Mereure historique" zegt, was ook tegen het verbond en daarom talmde ook Sobiesky met zijne toestemming. Eerst later zou door een dier zonderlinge nuk ken van het fortuin, waardoor het Habsburgsche huis zoo dikwijls is gered, de Poolsche koningin en met haar ook haar gemaal worden gewon nen bodewijk XIV beging namelijk den groo- ten misslag, dat hij den vader der koningin, den markies d Arquien, den door hem verzochten hertogstitel weigerde, en verbitterde daardoor den koning zoozeer, dat deze zijne belangen niet lan ger wilde dienen. Ir. plaats van zich met allen ijver tot den oorlog voor te bereiden, had men aan het Oostenrijksche hof uitsluitend zijn hcop gesteld op buitenlandsche hulp en diplomatieke onderhandelingen; het leger van den hertog van Lotharingen, de eenige be schikbare strijdmacht van Oostenrijk, bedroeg daarna een ander Italiaansch pantserschip „Palestro," in brand geschoten, met de ge heele bemanning in de lucht vloog; hiermede ontzonk den Italianen de moed het gevecht voort te zetten. De admiraal verzamelde zijne vloot ten westen van Lissa en ging 's avonds terug op Ancona. Peisano werd uit zijn be trekking ontslagen, voor Tegetthoff werden drie monumenten opgericht, te Weenen, te Pola en in zijn geboortestad Marburg. Nu vijf en twintig jaar later herdenken de tegenstanders van voorheen de kameraden, die den heldendood stierven, doch loven het lot, dat hen tot een bondgenootschap bracht. De onderhandelingen om Zwitserland tot de handelsunie over te halen, loopen te Wee nen niet zoo vlot als men wenschte. Oosten rijk verklaarde reeds op de eischen van Zwitserland niet te kunnen ingaan; de Duit- sche gemachtigden vertrokken naar Berlijn om nieuwe instruction, daar er Von Caprivi blijkbaar veel aan geleger. is, moest het ook wezen met eenige opofferingen, om den Duit- schen invloed in Zwitserland te versterken, waartoe een uitgebreid handelsverkeer veel kan bijdragen. De definitieve conferentiOn, die te Bern gehouden moesten worden in Juli, zijn tot einde Augustus uitgesteld, en komt men dan tot een resultaat dan zijn er nog eenige maanden met de invoering ge moeid, daar de tarieven gedrukt aan 673000 stemgerechtigden moeten worden rondgdeeld. De stemming blijft twijfelachtig, daar de meer derheid in de steden voor de protectie der industrie is en de bewoners ten platten lande de bepalingen omtrent de zuivelproducten gaarne zullen aannemen; in de grenskantons is de stemming tegen de nieuwe tarieven. De Fransche bladen bespreken met vol doening de toebereidselen te Kroonstadt ge maakt voor het onthaal van de Fransche vloot. De stad was bevlagd, toen het eskader ter recde kwam. De gemeentelijke autoriteiten geven na eene receptie een gala-diner, de marine-autoriteiten zullen aan boord van een der schepen een feestmaal aanrechten, terwijl slechts 40,000 man, maar men rekende erop, dat de Turken, evenals in vroegere oorlogen, hun tijd zouden verspillen met het veroveren dei- versterkte plaatsen. De Turken hadden eene macht van 300.000 man slagvaardig gemaakt en nog nooit had de Porte een zoo prachtig uitgerust leger in het veld gebracht, nog nooit had de Oostersche weelde grooter luister ten toon gespreid. Deklee- deren der aanvoerders, de dekken, hoofdstellen, stijgbeugels en zadels der paarden, schitterden van goud en edelgesteenten. Maar deze scharen, die onder een bevelhebber, die het vertrouwen der troepen niet bezat, le velde trokken, schit terden juist ook slechts uiterlijk, en schenen niet erg te vreezen. De pacha's voerden hun harem met zich, en de sultan, die het leger tot Belgrado begeleidde, had een gedeelte van den zijne mede genomen. Driehonderd wagensmet prachtige aekkleeden overtrokken, en met rijk opgetuigde paarden bespannen, waren met odalisken gevuld, waarom de Jar.itzaren, hierover verbitterd, zeiden dat het vrouwenleger bijna even talrijk was als dat der mannen. In een te Belgrado gehouden krijgsraad sloegen de Turltsche generaals, en ook Tokoly voor, om zich eerst dan tegen Weenen te wenden, wanneer door de verovering der voornnamste versterkte plaatsen het leger in den rug was gedekt. Maar Kara Mustapha versmaadde dezen raad. Hij zei, dat men <ien kostbaren tijd niet met het verove ren van ellendige hutten mocht verspillen Oos tenrijk was een ontzaglijke boom, waarvan Wee nen de stam wasde takken van dezen boom zouden van zelf vallen wanneer de stam was omgehouwen. Hij liet den Hatti-Sheriff, die hem onbeperkte bevoegdheid verleendeop een tafel uitspreiden en ieder hoofcl moest zich buigen voor den naam van den sultan. Zoo gebeurde het onverwachte: de Turken trokken rechtstreeks op Weenen aan, en zoover had een renbode van den hertog van Lotharingen de jobstijding naar de hoofdstad gebracht, dat het hem niet was gelukt, het zoo talrijke leger den overtocht over de Raab te beletten. Het was de 7e Juli 1683. De geheele Hofburg was verlamd van schrik graaf Caprara gaf den ontstelden keizer den raadom met zijne gemalin en het gansche hof naar Linz te vluchten. Terstond werd bevel gegeven daartoe alles nog in dezen nacht de staf van het eskader aan de keizerlijke tafel genoodigd zal worden. De keizerlijke familie zal zich voor deze bijzondere ontvangst van Gatschina naar het winterpaleis begeven. De commandant van het Fransche eskader moet eene uitnoodiging overbrengen aan de Russische keizerlijke familie om Parijs te be zoeken, de czaar zal daarvoor bedanken, rlaar hij ook dit jaar niet naar Berlijn gaat, doch zeer waarschijnlijk zullen de keizerin en de grootvorst-troonopvolger gevolg geven aan de uitnoodiging. De czaar laat zich niet afschrikken door de min hartelijke ontvangst van de zijde der Finlandsche bevolking wegens de vervolging van de Lutherschen en Joden, doch zal in Augustus de oefeningen der Finlandsche troe pen bijwonen. De Duitsche keizer, nog steeds op reis op de Noorsche kust, waar hij de Noordkaap bezocht, heeft den rijkskanselier bevolen de Hollandsche en Zweedsche wetten tegen open bare dronkenschap in studie te nemen en een voordracht te doen ter invoering in Pruisen. 't Heeft toevallig getroffen, dat, terwijl in het Britsche Lagerhuis gisteren andermaal door de regeering verklaard werd, dat ze geen plan had eenen gezant te benoemen bij het Vaticaan, juist dienzelfden dag de nieuwe Pauselijke nuntius bij het Fransche hof, Mgr. Ferrata, zijne geloofsbrieven aanbood en bij die gelegenheid een bijzonder har telijk onderhoud had met president Carnot. De Paus, zeide Mgr. Ferrata, had voor Frankrijk de meest welwillende gevoelens en geloofde vast aan de beschavende roeping van dit land. Hij voor zich (de gezant) zou alle krachten inspannen om zijne zending tot een gelukkig resultaat te brengen en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel te bevestigen. Hierop antwoordde de heer Carnot: „Gij weet hoezeer Frankrijk gehecht is aan de republiek. Uwe ondervinding van menschen en zaken zal u ongetwijfeld bevorderlijk wezen bij de vervulling van het mandaat uwer vre- gerecd te maken, en de voornaamste raadslieden van den keizer en de hooge ambtenaren werden op den burg ontboden. Vorst Liechtenstein, die juist te Weenen ver toefde keurde den raad van Caprara niet goed. Hij hield het gevaar voor overdieven, en meende dat de indruk van een plotselinge vlucht van den keizer en het hof ontmoedigend op de bevolking zou werken indien eenige troepen Tartaren de Raab waren overgetrokkendar. zou dit een krijgslist van de Turken zijn ora den Lolharinger te verschalken. Hij geloofde niet, dat Kara Mus- tapha zoo vermetel zou zijn, om werkelijk met zijn geheele leger tegen Weenen op te rukken terwijl de bezettingen der vestingen in zijr. rug hem overal de gemeenschap konden afsnijden. Men sloeg den raad van den vorst in den wind. Des avonds tegen 10 uur was alles tot het ver trek gereed; keizerin Eleonoia had den vijfja rigen prins Jozef op den arm; en met tranen in de oogen nam het keizerlijk paar afscheid van den burgemeester Von Liebenberg. De geheim raden en de geheele hofstoet volgden, twee hon derd ruiters escorteerden de keizerlijke rijtuigen. De weg liep over de Donaubrug langs den lin keroever der rivier in de richting naar Burg. Het keizerlijk gezin hield het eerste nachtver blijf te Kerneuburg; de bagagewagens waren zoek geraakt; in de grenzelooze verwarring, die de schrik voor de Turken had veroorzaakt, en die het gezicht van de vluchtende keizerlijke fa milie verspreidde, kon men nauwelijks genoeg eieren machtig worden, om den honger der hooge vluchtelingen te stillen. Vorst Liechtenstein, die het hof had vergezeld, wilde reeds met zelfvol doening verklaren, dat hij dit wel had voorzien, dat men in zijn dwaze vrees voor spoken den schrik nog had vergroot, toen een heldere vlam aan den horizon zichtbaar werd, en een kreet van ontzetting weerklonk: H De Turken zijn reeds op den Kahlenberg, het Kamadulenzerklooster brandt 1 Barmhartige God riep de vorst verbleekend, mijn kind Hij snelde naar buiten, om eene hoogte te bereiken, vanwaar men den omtrek ver in de rondte kon overzien. Nog leefde er eenige hoop in zijn borst, dat hij zich mocht hebben bedro gen, toen hij een cavalier zag, die met een don derende stem zijne soldaten toeriep, zijn paard te zadelen. De staldeuren waren door een chaos delievende zending, waartoe ge bij de re geering der republiek welwillende medewer king vinden zult." De nuntius genoot hierna de eer uit drukkelijk had hij daarom verzocht aan mev;ouw Carnot te worden voorgesteld, met wie hij ongeveer een kwartier uur in gesprek was. Hoe op dit oogenblik de feitelijke stand -van zaken in Chili is, blijft duister. Het eene oogenblik verneemt men, dat het leger der congrespartij, versterkt met zooveel duizend man met Europeesche wapenen toegerust en van alles ruim voorzien, oprukt om de troe pen van den president Balmaceda den laatsten stoot toe te brengen, dan weder leest men, dat de strijdmacht van den dictator de tegen partij geheel teruggeslagen heeft, om daarna verrast te worden met het laatste nieuws, dat de troepen van de congrespartij het Huasco- dal met succes verdedigen en zich gereed maken eene offensieve houding aan te nemen. Het eenige wat met zekerheid is te consta- teeren, is, dat het land vermoord wordt door de twistende staatspartijen. Argentinië levert het voorbeeld hoe eene enkele revolutie een land geheel kan ten gronde brengen. Het land, dat wegens de rijke hulpbronnen het vertrouwen genoot der geldmannen, zag dezen zich afwenden van de regeering en de schoone toekomst is onherroepelijk verloren. Van de armoede, die daar geleden wordt, kan men zich geen voorstelling maken. Zelfs het landbouwbedrijf staat stileen baaltje meel, waar zes weken geleden 18 dollars voor werd betaald, gaat nu voor 28.50 dollars van de hand. In Marseille kwam eergisteren het stoom schip „Bourgogne" aan met 453 terugkeerende landverhuizers aan boord, die er zoo erbar melijk uitzigen, dat het Italiaansche bureau voor landverhuizers besloot geene personen voor Argentinië aan te nemen. Nog een Amerikaansche onderneming, die vooral den Franschen veel geld kosthet Panamakanaal doet weder van zich spreken, van wagens en karren bijna onbereikbaar, van de bedienden was niets te zien, allen waren naar de nabijgelegen hoogten gesneldde cavalier raasde in woeste wanhoop. Wat wilt gij vroeg Liechtenstein, toen hij Guido von Starhemberg herkende. Gelooft gij ook, dat de Turken dien brand hebben aange stoken en dat zij reeds op den Kahleraberg zijn? Dat verhoede God, maar ik moet er heen, mijne vrouw is bij uw dochter. Öp een anderen tijd en onder andere omstan digheden zou Guido er bezwaar in hebben ge vonden, om den vorst te bekennen, dat zijne ge malin Eleonora hare vriendin in het klooster pensionaat te Neuburg nu en dan bezocht en ook thans, nu men geweten had dat Liechtenstein verhinderd was bij haar te zijn, zich daar be vond. Eleenora was met de abdis van het kloos ter bevriend, en had van deze omstandigheid ge bruik gemaakt om de ongelukkige vriendin ba rer jeugd weder te zien, ofschoon vorst Liechten stein de abdis had op het hart gedrukt, om geen samenkomsten van Eleonora met Maria, en ook geen geheimen omgang tusschen haar te gedoo- gen. Vorst Liechtenstein had het denkbeeld, dat de keizer eens had geopperd, om het Liechtenstein- sche huis met dat van den prins van Savoye te verbinden door een huwelijk, ofschoon Maria be paald had verklaard, dat zij niet wilde huwen hij had gehoopt, dat zijne 'dochter met der tijd wel anders zou leeren denkenals zij vernam, dat Max Gundacker in Turkije gebleven en ver dwenen was, zou zij hem langzamerhand verge ten. Dit denkbeeld had hem meer en meer be koord, toen hij den jongen prins Eugenius per soonlijk had leeren kennen, en toen hij had ver nomen, dat hij kweekeling van Montecuculi was, dat de Lotharinger zijn buitengewone talenten had geroemd, en hem had voorspeld, dat zijn eerzucht het hoogste doel zou bereiken, indien de gelegenheid tot groote daden hem niet bleef ontbreken en indien hij, even als een Fiiedlan- der door een rijk huwelijk zich ook de noodige hulpmiddelen om vooruit te komen wist te ver schaffen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1