BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. nu de hoofdpersonen worden vervolgd. Vol gens raming zijn de prachtige machines met de duizenden tonnen rails, de spoorwagens niet eens meer het weghalen waard, daar alles zonder eenig onderhoud 28 maanden in die tropische warmte aan weder, wind en water was blootgesteld. Onder den naam van „metaristen" is door den minister van oorlog een klein korps ka meelrijders gevormd, dat voor den dienst op de Zuid-Algerijnsche grens bestemd is. Voor loopig is het corps slechts 60 man sterk, en ligt te El Goleah in garnizoen. Daar de „metaristen." aldus genoemd naar „Metar," een renkameel, dagelijks 70 K.M. kunnen afleggen, worden van hun diensten voor de woestijnen hooge verwachtingen gekoesterd. Worden die verwachtingen beantwoord, dan wordt het corps het volgend jaar met 60 man uitgebreid. De aanvallen van roovers op karavanen hoopt men door de oprichting van dit corps tot een minimum te beperken. De Italiaansche gezant heeft aan mi nister Ribot officieel kennis gegeven, dat Italië bereid is opnieuw onderhandelingen over mildere douanenbepalingen te openen. Omtrent de jongste Belgische expeditie naar den Congo wordt uit Brazzaville het volgende gemeld De expeditie, onder leiding van den heer Van den Kerkhoven, die was uitgezonden met het doel de inboorlingen tegen de strooptochten der slavenjagers te beschermen, heeft alle dorpen tusschen den mond van de Kassai en de Bolobo verwoest, de plantages vernield en de inwoners, die zich verdedigden, grootcndeels gedood. Op die manier heb ben zij nu feitelijk niets meer te vreezen van de slavenjagers Een gevolg van dezen veldtocht is, dat in deze geheele streek de verbittering onder de zwarten zeer groot is en zij tot den oever der rivier doordringen om de vaartuigen aan te vallen. Het is thans zeer gevaarlijk, voor het hakken van hout aan land te gaan. De „Ville de Paris," die aan het huis Daumas toebehoort, werd aan gevallen, toen zij langs Tsjoebir voer. Uit het kreupelhout werden geweren afgevuurd, zoodat men verplicht was om te keeren en naar den Franschen oever te vluchten. Twee dagen ging het schip naar Bolobo, doch ook daar viel niet aan landen te denken. Achter iederen boom en iedere struik was een man met een geweer verscholen. Dank zij de zen delingen kon alleen een weinig hout worden ingenomen. Het kostte heel wat moeite om het den zwarten begrijpelijk te maken, dat de bemanning van de „Ville de Paris" niets had uit te staan met „Bula-Matari," hetgeen de scheldnaam is van Stanley, die ook aan de agenten van den onafhankelijken Congo- Staat wordt geven. Volgens een later bericht is ook Bolobo door Van den Kerkhoven in den asch gelegd. Deze berichten van Fransche zijde luiden geheel anders dan die, welke vanwege de Congo-regeering in de Belgische bladen be kend gemaakt worden. Daarin wordt gespro ken van de goede gezindheid der inboorlingen en hunne dankbaarheid jegens hunne be schermers. Fergusson deelde mede, dat op de Yanglze- rivier 9 buitenlandsche oorlogsschepen en te Shanghai eene sterke scheepsmacht zich be vond reeds den dag na het uitbreken der ongeregeldheden tegen de vreemdelingen. De Chineesche règeering schijnt overigens door drongen van den ernst van den toestand, zij trad aanstonds handelend op en beloofde, dat geen schuldige zijne straf ontgaan zal. Te Wuhu zijn reeds twee personen terecht gesteld, en te Wusneh twee ter dood ver oordeeld en een aantal mandarijnen gede gradeerd. Volgens berichten door het stoomschip „Yokohama" aangebracht, verkeert het ge heele zuiden van China in eenen staat van voortdurende gisting. Gewapende benden loopen het land af en maken alle zaken on mogelijk. Het hoofd der muiters Weehoe, is gevat. Uit Amerika wordt geseind, dat zes Engelsche touristen bij van Couverseiland met een jacht verongelukten. Bij Valparaiso woedden zware stormen, waardoor de schepen „Aino" en „Muriel" op elkaar aandreven en zonken. Het schip „Mangalore" met graan, sloeg wrak op de kust. Van den racekotter „Humming Bird," .Donderdag van Pensance vertrokken, werd niets meer vernomen, zoodat men een onge luk vermoedt. Treurige berichten over den watersnood in Silezie komen aan de Neisse heeft vier meter boven den normalen stand de streek onder water gezet. Zeven dorpen zijn geheel verdwenen. De oogst is verloren. In Oosten- rijksch Silezie is de toestand allertreurigst, in de stad Troppau en omliggende gemeen ten heeft het verkeer met vaartuigen door de straten plaats. Deze overstrooming wsrd door aanhoudende stortregens veroorzaakt. Voor den jeugdigen Servischen koning werd egen einde Augustus gastvrijheid verzocht. De keizer liet weten dat het bezoek hem welgevallig zou zijn. Een geestelijke te Wollstein, in Posen, merkte, bij een bezoek aan een der leden van zijn gemeente, op, dat het portret van den keizer tusschen twee afbeeldingen van heiligen was opgehangen. Hij meende er de vrouw des huizes opmerkzaam op te moeten maken, dat door een dergelijke gelijkstelling van een protestantsch souverein met heiligen der katholieke kerk aan den eerbied voor deze laatsten te kort werd gedaan. Deze opmerking van den geestelijke kreeg ruchtbaarheid, de man werd voor de recht bank van Wollstein ter verantwoording ge roepen, en thans is hij wegens majesteits schennis tot vier maanden vestingstraf ver oordeeld. De militaire commandant van Rome heeft, op verzoek van het Vaticaan, een groote hoe veelheid kruit en andere ontplofbare sloffen uit het op twee KM. afstands van het Va- tikaan gelegen kruithuis van Monte Mario, naar andere magazijnen laten overbrengen. Het gerucht van een aanslag op den kei zer te Ischl is geheel ongegrondhet was een boer, die op hem aandrong en met moeite door de politie werd geweerd. Deze man had een verzoekschrift in den zak om eenige oude, niet gangbare muntbiljetten in te wisselen. Door de hevige droogte hebben in vele districten bosch- en stedenbranden plaats. De stad Sengilei, in het goevernement Sim- boisk, ging geheel in vlammen op. De ruim duizend huisgezinnen, die daar wonen, kam peeren in het veld zonder beschutting of voedsel. WAALWIJK, 25 Juli 1891. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Schoterland zijn uitge bracht 2199, waarvan 2168 geldige stemmen. Gekozen is de heer H. Pyttersen Tzn. (lib.) mee 1106 stemmen. Op den heer P. van Vliet Jr. (antirev. rad.) werden uitgebracht 1062 stemmen. In het district Almelo zijn Donderdag uitgebracht 2174 stemmen. Gekozen dr. Schaep- man met 1228 stemmen. De liberale candi- daat Dikkers bekwam 942 stemmen. Te Loonopzand-Kaatsheuvel zijn tot leden van den raad herkozen de heeren H. Muskens, Ch. Mombers, J. van der Wee en A. Brands te Sprang de heeren Dk. Soeters enj. Craayo; te Vrijhoeven Cappel de heer PI. PI. Oer- lemans en gekozen de heer Adr. de Bruijn; te Waspik herkozen de heeren J. de Graaf, M. Schenkels en G. van Disseldorp. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat bij het Uitvoerend Bestuur der Landbouw tentoonstelling nog zijn ingekomen Van den Weledelen heer A J. Bink, alhier, de groote gouden medaille; van den weledelen heer A. van Iersel, alhier, de groote gouden medaille van den weledelen heer C. A. Wit- lox, alhier, de gouden medaille; van N. N. te Sprang, de verguld zilveren medaille; van den weledelen neer J. H. Stael te Dussen, de groote zilveren medaille; van den weledelen heer Barend Snoek, te Almkerk, de groote zilveren medaille; van N. N. alhier voor het beste tuig voor rijtuigpaard, de groote zilve ren medaille; var. N. N. te Cappelle de groote zilveren medaille. Wij maken ons sterk, dat dit flinke voor beeld voor velen in en buiten Waalwijk een spoorslag, en als het ware, een richtsnoer zal zijn, om van hunne belangstelling in onze Tentoonstelling blijk te geven. Algemeene medewerking tot het verkrijgen van een goe den uitslag wordt thans een aangename en een eervolle plicht, nu het Uitvoerend Bestuur werkt onder het beschermheerschap van ZEx. den Commissaris des konings in Noordbrabant. Plet uitvoerend bestuur der tentoonstel stelling bericht, dat de inning der vrijwillige bijdragen zal geschieden op Maandag a.s. De handel in hoornvee in de Langstraat was sedert de vorige noteering geanimeerd. Zware kalfkoeien f 230 a 250, 2e qualiteit f 190 a 210, dito vaarzen naar qual. f 160 a 180; melkkoeien f 150 a 180, weikoeien f 140 a 175, vette dito 60 a 70 ct. per Kg., vette kalveren 75 a 80 ct. per Kg., nuchtere dito f 6 a 8, vette varkens 48 a 50 ct. per Kg., biggen f 4 a 7, berekend tegen 75 a 90 ct. per weck. Hooi. Van het nieuwe gewas werden enkele partijtjes a t 15 per 500 Kg. verkocht om uit de landerijen ingescheept te worden. Daar het aanbod echter de vraag overtreft, eti de hooiboeren niet gaarne de te koop geplaatste mijten huiswaarts vervoeren, verwacht men eenige daling in den prijs. Jarig hooi luste loos. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat wordt gaandeweg minder en wisselt thans tusschen f 2.50 a 2.80 per Hl. Uit het Land van Heusden worden ze dagelijks bij groote partijen aangevoerd en bij de kleine maat verkocht tegen 13 a 15 ct. per 5 L. De qual. is zeer verschillend en kan alleen van hooge gronden goed genoemd worden. In de Haagsche kringen loopt het ge rucht, dat het nieuwe ministerie zou zijn sa mengesteld uit de heeren mr. G. Van Tien hoven voor binnenlandsche zaken; jhr. mr. W. PI. de Beaufort, voor buitenlandsche za ken; J. T. Cremer voor koloniën, mr. S. Van Plouten, financien; mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, voor waterstaat; C. Kruys voor marine en A. H. W. Seyffardt, voor oorlog. De naam van den titularis voor justitie wordt nog niet genoemd. Een vaderlijk minister Aan het departement van buitenlandsche zaken zijn, behalve de secretaris generaal, acht hoofdambtenaren werkzaam; daarvan bezorgde minister Hartsen aan één een hoogeren titulairen rang, den Leeuw, twee commandeurs- en een groot officierskruis één den Leeuw één den Leeuw en een commandeurs kruis één hoogeren titulairen rang en twee officierskruisen één een officiers- en een ridderkruis één een officierskruisen één hoogeren rang. Ziedaar nog eens een minister, die weet wat besturen is, roept het Vad. uit, waaraan wij dit staatje ontleenen. Men schrijft ons Als een bewijs, hoe de administratie van den voortvluchtigen notaris Snoeck, te Kuik, in wanorde was, dient, dat gisteren bij ver schillende ingezetenen van Gennep gedispo neerd werd over gelden, die reeds voorjaren aan Snoeck persoonlijk betaald zijn. Daar deze man gewoonlijk tot de goedgeloovige menschen zeide, dat een quitantie niet noodig was, zijn slechts weinigen in het bezit van een behoorlijk bewijs, dat zij hun schuld aan hem betaald hebben. Men is zeer nieuwsgierig, hoe deze zaak zal afloopen. In de omstreken van Nijmegen zijn de kooplui gekomen om de onrijpe noten op te koopen. De een zegt: „ze worden ingemaakt," een tweede beweert„men maakt er verf van«, en een derde houdt vol: men maakt er een extract bitter van." Wie kan nu zeggen tot welk doel deze on rijpe vruchten gebruikt worden Dinsdagavond had aan den Overtoom nabij de Dubbele Buurt, te Amsterdam, in de bakkerij van den koek en banketbakker Scheefhals een ernstig ongeluk plaats. Terwiil de 16-jarige bediende B. L. bij afwezigheid van zijn patroon, voor het venster van de aan den Overtoom uitkomende bakkerij, aan het werk was, kwam een knaap van 13 jaar, zekere Arie Sire, hem voortdurend plagen. Het venster was wegens de warmte openge schoven en een gazen hor voor de opening geplaatst. De jeugdige bediende B. I.. wilde den knaap, een der 8 kinderen van den schipper van den „Tijdgeest," die op Rotterdam vaart, omdat hij hem na herhaald verzoek niet kon bewegen zich te verwijderen, eens even ver schrikken en greep een Flaubert-geweer om hem te dreigen. Waarschijnlijk om zijn be dreiging kracht bij te zetten, daar de knaap niet spoedig wegging, haalde de bediende onbewust de haan over, met het noodlottig gevolg, dat de knaap, door de hor heen aan het voorhoofd getroffen, eensklaps dood op den grond viel. De bediende besefte zoo weinig de ernstige gevolgen van zijn daad, dat hij naar binnen liep en tot de huisgenooten zeide „ik heb daar op dien jongen, die mij zoolang tergde, het geweer aangelegd, en nu is hij van zijn eigen gevallen." Middelerwijl werd de ongelukkige doode weggedragen en de onvoorzichtige dader naar het bureau van politie overgebracht. De knaap was bij een diamantslijper in de leer en juist, na een ziekte van eenige dagen, 's morgens voor 't eerst weer naar den winkel gegaan. Z:jn moeder is, zooals zich laat be grijpen, wanhopig, de vader zal met het ongeval nog onbekend zijn, daar deze voor zaken op reis is. Intusschen werd het huis van den heer Scheethals tot laat in den avond door een dichte menigte menschen als het ware belegerder werden allerlei dwaze praatjes uitgestrooid en langzamerhand wilde men getuigenis geven van de opgewekte ver ontwaardiging, door de glazen in te werpen en stormenderhand naar binnen te rukken. Dank zij het krachtig optreden der politie, zijn er geen buitensporigheden geschied. Men vraagt voorzeker niet ten onrechte van waar heeft de bediende het geweer ge haald Naar men verzekert, meende de heer Scheefhals een geschikte bergplaats voor zijn geweer te hebben in een kast van de bakkerij. Hij zelf gebruikte het wapen om katten enz. uit zijn grooten tuin te verdrijven. Overigens hield hij het ook bij de hand ten bate van eigen veiligheid, als deze op den stillen Overtoom bedreigd mocht worden. Het schijnt zeker, dat de bediende ondoordacht handelde en niet geweten heeft, dat het ge weer niet een scherpe patroon was geladen. Hij stond bekend als een oppassend jongeling, kostwinner zijner moeder, een weduwe met nog twee kinderen. Te Sliedrecht ontstond brand in eene woning aan den Stationsweg, doordien de kleederen der bewoonster, wed. v. M., bij het naar bed gaan in brand raakten. Vrij spoedig was er hulp aanwezig, doch te laat. De vlammen hadden zich aan het ledikant meegedeeld en nu stond alles spoedig in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en weldra den brand meester. Men vond het lijk der ongelukkige geheel verkoold. De 78-jarige landbouwer Van der Goes, te De Werken, geleidde Maandag een stier naar den polder „Het Landeke." Bij het landhek gekomen, werd de stier woedend en duwde den ouden man tegen het hek, stiet hem, wierp hem op den grond en slingerde hem daarna in de hoogte. De man, die be wusteloos geworden was, werd nogmaals opgeworpen en kwam nu in een sloot neer. De landbouwer Hugo Walraven bevrijdde hem en droeg hem naar zijne woning, alwaar de ongelukkige liefderijk verpleegd en ver zorgd werd; en daarna is hij naar huis over gebracht. De ongelukkige is zwaar inwendig getroffen. In den loop der vorige week is onder Echt eene boerenmeid aangerand. Door de maréchaussées, aldaar gestationeerd, is Don derdag de landbouwer B. H., uit die gemeente, aangehouden, als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. De 16-jarige zoon van den slager H. te Leur, bij Breda, ging deze week, vergezeld van een 10 jarig jongetje, dat op den wal bleef zitten, in de haven zwemmen. Op ver zoek van een paar boeren, die met de hooi- kar voorbij reden, wilde hij overzwemmen, maar zonk in 't midden in de diepte weg. De boeren reden huns weegs; een in de na bijheid werkend man, door het kameraadje ter hulp geroepen, wilde zich niet wagen en de arme jongen verdronk. Eenige oogen- blikken later werd hij levenloos opgehaald. Sedert een veertien dagen is van Zwolle verdwenen een gehuwd boterhandelaar, een der eersten in de Zwolsche sportwereld. Met hem zijn denzelfden weg gegaan een minder jarige jonge dame uit Deventer, alsook eenige duizenden guldens, hem in zijne qualiteit van penningmeester bij verschillende instellingen toevertrouwd. De justitie doet onderzoek. Men schrijft uit 's-Bosch Alhier kwamen in de laatste dagen ver scheidene gevallen van typheuse koorts onder de troepen voor. De kazerne wordt heden ontsmet en men is op evacuatie der troepen bedacht. Vermoedelijk is verontreiniging van den bodem der kazerne de oorzaak der ziekte. Boxtel, 23 Juii. Tot leden voor den Ge meenteraad alhier werden herkozen de heeren: F. G. Staal en F. A. Maas. Verder werden gekozen de heeren J. F. van Oerle en E. van de Sande, terwijl nog in her stemming komen de heeren L. van Lieshout, P. L. v. Hoorn, J. H. Hoogerwou en W. de Visser, (aftredend lid.) Heden slaagde voor de hoofdakte te Breda, o. a. de heer H. van Genuchten on derwijzer alhier. Gorinelieiu. Volgend staaltje van kiezers- snuggerheid had met de gemeenteraadsver kiezing, Dinsdag, alhier plaats Een man bevindt zich, de pet in de hand, op het stembureau, en wordt alvorens zijn stembriefje in de bus mag verhuizen, naar zijn naam gevraagd. „Kop meneer" luidt 't antwoord. Er wordt in een register naar dien naam gezocht, maar men kan hem blijkbaar niet vinden, althans de ambtenaar hoort men al bladerende zeggen: „Kop? kop? kop? kop? die staat er niet in, begint die naam soms met een C is de vraag? „Ja meneer." Wederom in het register gezocht in de kolom C, maar niets te vinden. „Gij hebt toch wel een stembiljet," vraagt men eindelijk, laat eens zien. „Jawel, meneer, kijk maar", is 't antwoord en de man vertoont tot groote verbazing een kerkelijk stembriefje. Vccliel. Eergisteravond omstreeks elf uur ontstond een hevige brand in de boerenwo ning van H. v. d. F., nabij het station, alhier, welke woning totaal in de asch werd gelegd. Een koe en zes varkens kwamen in de vlam men om. Van den inboedel was niets verze kerd. Oorzaak onbekend. SPRANG. Yan 1 tot 15 Juli. GEBORENIlubertus VValterus z. van Johannes de Graat' en Anna Klijn Elizabeth d. van Geert van Dijk en Mintje Wijnia Elisa beth d. van Hendrik de' Bie en Bernardina Werther. OVERLEDEN Adriasn van der Hoeven, Wed. van Jennelce Geenen 81 jaren. WAALWIJK'24 Juli. Bij ruimen aanvoer was de handel ter veemarkt wederom traag en lusteloos. Kaltkoeien t'140.f245.tot f Kalfvaarzen f95.a f155.tot f

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2