Nummer 63, Zondag 9 Augustus 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. van ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. en Langslraalsehf Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De zegetocht der Franschen is nog niet uit. Van Kroonstadt zijn zij naar Moscon, de vroegere residentie van de Russische czaren, getrokken, en ook daar zijn admiraal Gervais, zijn 55 officieren en 12 matrozen geestdriftig ontvangen. De stad was kostbaar versierd en bevlagd en aan het station werd de reeks der oyatien geopend door den gemeenteraad met den burgemeester aan het hoofd. Het volk juichte dat de kelen er droog van wer den en de gasten waren opnieuw tot tranen geroerd door de vele bewijzen van liefde en aanhankelijkheid, welke zoo mogelijk het gejuich en gejubel bij het vertrek uit Peters burg nog overtroffen. Bedriegen wij ons niet, dan zal men in Engeland geen kosten of moeiten sparen om 't den bezoekers die alleen Portsmouth zullen aandoen zoo aangenaam mogelijk te maken en in Rusland ziet men daarin een bewijs van Engelands neiging om den indruk, door keizer Wilhelm's laatste bezoek teweeg gebracht, te verzwakken. Men moet maar durven Hoewel 't dwaasheid mag heeten aldus zichzelf iets wijs te maken, aan welks juist heid men in geenen deele geloof hecht, valt 't toch niet te loochenen, dat er in Engeland velen zijn, die met voldoening hebben ver nomen, dat het Fransche eskader ook den Engelschen bodem zal aandoen. Dat zijn de meeste liberalen, die in de triple-alliantie wel geen direct gevaar zien, maar die in Enge lands aansluiting aan dien bond toch maar weinig lust toonen en dan ook in het minst geen behagen scheppen in keizer Wilhelms verheerlijking. De stemmen, die de berichten van de Times c. s., omtrent een Russisch-Fransch bondge nootschap formeel tegenspreken, nemen steeds in aantal toe, zoodat het niet lang zal duren of de opgewonden gemoederen van alle zenuw achtige zielen zullen weer gansch en al ge- XVII. IN IIET KLOOSTERPENSIONAAT. Ginds rookten de pachthoeven van het dorp, daar sloegen de heldere vlammen uit het klooster. Zijn paard schrikte toen hij de verbrijzelde poort in den kloostermuur voorbijreed, in het groene gras lag het lijk van een ouden man met een gapende schedelwond, het bloed had zijn grijze fokken rood geverfd. Wat verder lag een verminkt lijk, dat hij herkende aan de livrei der Starhem bergen, het gelaat was door sabelhouwen en bijlslagen tot een bloedige klomp misvormd. Nog verder lag een hoop vrouwenlijken in kerkelijke kleederen, en daar achter zag Guido door de openstaande deur van de kapel het hoogaltaar branden. Hij kon niet verdei*, rook en hitte dreven hem terug, maar hoe scherp zijn oog ook zocht, hij zag onder de lijken geen vermoorde in wereldlijke kleeding. Daar hoorde hij een zwak gekerm; hij sprong van het paard en zocht, en bemerkte nu zijn bediende, die Eleonora had vergezeld, in doodstrijd. Waar is mijne vrouw? schreeuwde hij, waar is mijne vrouw alsof hij den man niet wilde laten sterven eer hij geantwoord had. Weggevoerd, stamelde de stervende, gebon den allen geroofd. Een gerochel, en de ongelukkige had opgehou den te leven. Duisternis, als de schaduw van den nacht, verspreidde zich over het gelaat van Guido. De dooa was verschrikkelijk, maar nog verschrikke lijker was de gedachte, dat zijn schoone vrouw, zijne Eleonora, in handen van die dierlijke hor den was gevallen. Hij zou thans bijna liever hebben gewenscht dat hij haar onder de lijken had gevonden. Hij steeg weer te paard en reed langzaam van daar. Uit de verte klonken doffe geluiden tot hem over, alsof elders de moord nog woedde hij had moeten vreezen dat hij een terugkeerende bende Tartaren zou ontmoeten, maar hij liet zijn kalmeerd zijn. Veranderd echter is de toestand, naar onze meening, daardoor slechts in geringe mate. Zoo na als vóór deze moet de triple- alliantie er rekening mee houden in een mogelijk conflict met Frankrijk, laatstgenoemd land hand aan hand te zien optrekken met Rusland. Gelukkig geven de officieuse Rus sische en Fransche bladen even stellige ver zekeringen omtrent de vredesgezindheid der Fransrhe-Russische coalitie, als de Duitsche, Italiaansche en Oostenrijksche pers omtrent de triple-alliantie. Er komt een eind aan alles, zelfs aan de zittings-periode van het Engelsch parlement. Woensdagavond om half zeven zijn zoowel het lager- als het hoogerhuis van Engeland gesloten, nadat de heeren sinds het einde der Londensche „Season" reeds op heete kolen hadden gezeten. De sluitingsplechtigheid is vergezeld gegaan van een troonrede, die in 't kort nagaat, wat er wel en wat er niet gedaan is en wat er nog te doen staat. De koningin noemt de betrekkingen tot de mogendheden vreedzaam en vriendschappelijk en betuigt den leden van het lagerhuis haar dank voor de som, ter beschikking gesteld voor het verplicht onderwijs. In Ierland acht zij den algemeenen toestand verbeterd en zij meent dat de maat regelen, ter bestrijding van den hongersnood, enorme rampen hebben voorkomen. Ook de wet tot aankoop van land in Ierland wordt een weldadige wet geheeten, zoo ook de overige besluiten, in zake Ierland genomen. Van de maatregelen ter verbetering van de fabrieks-wetgeving verwacht de koningin de beste resultaten. Uit Parijs wordt aan de Standard geseind, dat Engeland en Frankrijk onderhandelen over een gemeenschappelijk optreden tegen China, om hunne landgenooten te bescher men, desnoods door eene betooging met eene gecombineerde vloot, waarbij vermoedelijk ook Duitschland zich aansluiten zou. paard gaan waar het wilde, als ware het hem onverschillig wat er mocht gebeuren. Plotseling zag hij op. Voor hem lag in den nevelsluier van den schemerenden morgen de stad VVeenen. Het gelui van een klokje drong in de stilte van den nacht tot hem door, het getier, dat hij had gehoord was reeds lang verstomd en in dien niet rondom hem de vuurgloed van rookende puinhoopen den hemel rood gekleurd had, had hij bijna kunnen gelooven, dat hij een zwaren droom had gehad, die als een berg op zijne borst had gedrukt. Daar lag de stad, schijnbaar in vollen vrede, in gelukkige rust; maar wat heden onder be scherming van den nacht door den bloeddorstigen vijand aan de dorpen was gedaan, dat bedreigde morgen de keizerstad, Het was een misdaad den dood te zoeken, waar zooveel duizenden sidderend iederen arm telden, die tot hunne verdediging nog een zwaard kon voeren Daar is uwe plaats, klonk het in zijn bin nenste; wijd uw leven en uwe krachten aan de bedreigden, voor wie nog redding mogelijk is en sterf op de muren van uwe vaderstad XVIII. VERDUISTERDE HEMEL. De alarmkreet, die de stad Weenen uit den slaap had gewekt, de tijding dat de keizer gevlucht en de hertog van Lotharingen teruggeslagen was, had ook het huis van Bockel in opschudding ge bracht en Max Gundacker was niet de laatste, die naar de wapenen greep. Terwijl de vlammen aan den horizon opstegen, snelden de burgers van VVeenen naar het raadhuis en reeds «den vol genden morgen vormden zich compagnieën en stelden zich ter beschikking van graaf Rudiger von Starhemberg, voor den arbeid in de schansen en de bewaking van de muren. Stephanus Kolschitsky was niet weinig verrast, toen hij bij Bockel kwam om zich wapenen aan te schaffen, daar een jongmensch aan te treffen, wiens gelaat hem levendig den persoon herinner de, over wien men hem had ondervraagd. Ja, ja, zei Bockel, men zou haast bijgeloovjg gaan wordende oude heelt voorspeld dat hij komen zou als de maan zich op den vollen dag aan den Weener hemel vertoonde; en daar is hij nu; en de ongeloovigen hebben de fakkels reeds Uit Weenen wordt gemeld, dat de door Oostenrijk en Duitschland met Zwitserland aangeknoopte onderhandelingen over toetre ding tot het handelsverdrag, tusschen beide eerstgenoemde mogendheden gesloten, tot niets hebben geleid, daar Zwitserland de verlangde toenaderende stappen weigert te doen. In den boezem van het Italiaansche kabinet moeten weer onaangenaamheden ontstaan zijn, wegens het bezuinigings-programma van Luzzatti. Ieder minister komt voor zijn depar tement op en acht juist daar bezuiniging onnoodig en onmogelijk. De Standard meldt uit Konstantinopel, dat Rustem pacha, volgens de instructie der Porte, aan lord Salisbury het verlangen van den Sultan mededeelde om de onderhandelingen te heropenen over den termijn van ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen. Sa lisbury moet, naar vernomen wordt, als zijne meening hebben te kennen gegeven, dat het huidige oogenblik weinig geschikt is voor deze onderhandelingen. Van Kreta luiden de tijdingen gunstiger; de krachtige maatregelen van den gouverneur hebben eene goede uitwerking tegenover de reactionaire muzelmannen, die zijne verwij dering trachtten te verkrijgen. De Turksche troepen verlieten Heraclion, waar de ergste anarchie dreigde. Ook de goede oogst draagt tot de pacificatie bij. De werkstaking der grondwerkers duurt voort26 werkgevers bleven weigerachtig aan de eischen der werkstakers toe te geven. Donderdag middag moest de politie hande lend tegenover de onwilligen optreden. Vijf arrestaties hadden tot nog toe plaats. ontstoken, die hunne nadering aankondigen. De Pool had Max in Turksche kleeding en bij het zwakke licht van den schemeravond gezien; thans waren het niet alleen de blonde hai*en van Gundacker, die hem in het oog vielen, hij zag de slanke gestalte in wapendos, zijn geheele voor komen bezield van geestdrilt voor den aanstaan den strijd, hij zag dat de oogen van Louise als aan den schoonen jongeling waren geboeid en een wolk gleed over zijn voorhoofd. Meester, fluisterde hij Bockel in, gij hebt mij misleid, een ander bezit het hart van uw kind en neem mij niet kwalijk deze is niet in het huis van een handwerksman geborenin dien hij uw gezel is geweest, zoo neem u in acht, dat hij niet zijn masker afwerpt als het er op aankomt de eer van uw kind op te houden. Het gelaat van Bockel verduisterae. Ik zal het niemand ten kwade duiden, hernam hij, die mij een welgeraeenden raad geeft, maar mijn oogen zijn nog niet blind. Uw argwaan doet den jon gen man onrecht, zijn hart is eerlijk, maar ik wenschte dat mijn arme Louise hem nooit had gezien. Hij heeft haar gezegd, dat hij een andere bemint, gave God, dat z:j haar hart van hem kon losrukken, maar hij heeft geen schuld. De Pool trad op Max toe, en bood hem de hand. Herkent gij mij niet? vroeg hij. Wij hebben elkander te Constantinopel gesproken. Het zou beter geweest zijn, indien gij toen mijne waarschuwing liadt in acht genomen, er zijn om u vrij wat tranen uit schoone oogen gevallen. Max herkende thans den Pool, en hernam Zeg dat niet, het lot heeft mij op wonderbare wegen gevoerd en de gevangenschap, die ik heb moeten doorstaan, heeft mij geheimvolle raadsels opgelost. Maar de tranen, waarvan gij spreekt, zul len mij steeds herinneren, dat ik hier een nieuw vaderland, een vaderhuis heb gevonden, en als de Turken komen, weet ik voor wie ik mijn le ven waag. Gij moet aanvoerder van ons vrijcorps worden! ried de Pool. In *u is iets dat mij, ofschoon ik een oud jager ben, beweegt om op uwe leiding te vertrouwen. Ik zal u voordragen als kapitein. Ja, ja, riepen Jozef en Leopold, Gundacker moet onze kapitein zijn, ieder die hem kent, zal hem gehoorzamen. Ik dank u, antwoordde Max, maar vergeeft mij dat ik die eer moet afwijzen, zelfs indien de anderen dachten zooals gij. Ik heb een ridderlijk Uit Londen wordt gemeld De New York Herald heeft een brief ont vangen van den zendeling Henry, uit Kanton, waarin hij schrijft„Wij hadden een schrik- kehjken tijd door te brengen. Twee weken geleden bereikte de anti-Europeesché bewe ging Kanton, maar de consuls en de Chi- neesche ambtenaren onderdrukten die ten krachtigste. Desniettemin bestaat er voort durend eene heftige anti-Europeesche gezind heid bij het volk, en men vertrouwt daarom de tegenwoordige kalmte niet. De 3e Sep tember is voor een algemeenen volksopstand vastgesteld. Het program des oproers houdt verwoesting derl christenkerken en algemee nen christenmoord in. Het bezoek des keizers aan Europa's noor delijkste punt duurde drie uur. Ter herinne ring daaraan richtte men daar uit steenen een klein gedenkteeken op, waaraan de kei zer zelf meehielp. Tusschen de steenen werd een vel papier gelegd, waarop 's keizers te genwoordigheid aldaar vermeld staat. Hoewel omtrent het tijdstip van 's keizers terugkeer in Duitschland nog niets met ze kerheid valt te melden, is het toch waar schijnlijk, dat hij den 14en a. s. te Kiel zal aankomen, van waar hij zich na een kort verblijf aldaar naar Berlijn en vervolgens naar Potsdam zal begeven. De officieele Straatsburger courant lo genstraft het bericht der Fransche bladen, als zouden de dcpartementeele directeuren in een vertrouwelijk schrijven zijn herinnerd aan de verplichting der in de Rijkslanden ver toevende Franschen om van passen voorzien te zijn, en om zich, wanneer zij voortdurend of langer dan 8 weken aldaar vertoeven willen, van een kaart te voorzien. De direc teuren moeten nu niet aangeschreven zijn, de daarvoor geldende bepalingen streng te heer beloofd, wanneer ik eenmaal de wapenen opvatte, onder zijne vaan den keizer te zullen dienen, en ik word onder eene ridderlijke banier getrokken alsof ik daaronder behoorde, niet om dat ik uw vaandel geringer acht. Vergeeft mij, maar graaf Guido van Starhemberg neeft mij eens zijn wapendienst aangeboden en als hij thans nog zijn woord houdt, dan volg ik zijne banier. Dat dacht ik wel, mompelde Bockel in zich- zelven, maar hij scheen over dit voornemen niet ontstemd, al was hij in het eerste oogenblik even verrast, als zijne zonen. Dat heb ik wel kun nen denken naar de woorden der oude vrouw de appel valt niet ver van den stam, en het veu len ruikt den stal. Het was vreemd, dat Louise zich scheen te ver heugen over dit besluit van Max, dat, indien het tot uitvoering kwam, hem naar een ander huis en in een anderen kring zou voerener lag ten minste iets vroolijks in haar blik, toen de Pool eerst heimelijk naar haar gluurde en haar toen vragend aanzag, of zij dit besluit van Gundacker kon billijken. Dan zullen wij dus, riep Kol- schitzky, toen Louise bloosde en de oogen ne- dersloeg, met elkander wedijveren, wie het wak kerste op de muren staat, de edelman of de bur ger. Gij wilt een ridderketen, ik het burgerrecht van Weenen verdienen, en eer zal ik dien prijs met mijn laatsten droppel bloed betalen, eer ik voor een Turk wijk 1 Bravoriep Bockel, en als gij dat woord vervult, zal Louise den krans voor u vlechten, daarop mijne hand Max had zich gereed gemaakt om te vertrek ken. Toen hii afscheid nam, drukte hij de hand van den Pool warmer dan eerst. Laat hem begaan, fluisterde Bockel zijnen zonen toe, toen dezen Max nog wilden terughou den, zijn inwendig gevoel drijft hem daarheen, waar hij behoortik geloof thans alles wat da oude heeft gezegd; ik had het anders gewenscht, maar dat kan nu eenmaal niet. Vooruit naar het raadhuisDenkt nu aan het belang van de stad, en aan niets anders. Zegt aan den burgemeester, dat ik mijn geheele wapenmagazijn gratis aan de stad aanbiedslechts zooveel wensch ik voor mij zeiven te houden, om als de nood aan den man komt, mede in de bres te kunnen springen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1