Italië. BINNENLAND. Rusland. Weerkundige waarnemingen V» n UITVOERING EIS. handhaven, maar alleen om hen, die tot nog toe verzuimden zich aan te melden, aan die verplichting te herinneren. Het nationaal arbeiders-congres, dat op het oogenblik te Milaan gehouden wordt, beraadslaagde Woensdag over de middelen om de Italiaansche werklieden te organisee- ren. Na levendige debatten werd de door Turati voorgestelde dagorder aangenomen, waarbij de mogelijkheid erkend wordt van een Italiaansche partij te vormen, die aan den socialen strijd kan deelnemen. Een aantal manifestanten gaf Maandag avond op het Victor Emanuel plein en voor de kazerne van het 50e regiment te Bologna, op luidruchtige wijze lucht aan haar vijande lijke gezindheid tegen het leger. Herhaaldelijk werden door de politie charges gemaakt, waarbij 3 personen werden gewond. Zes arrestaties hadden plaats. Als onmiddellijke aanleiding tot de ver- verbittering van een gedeelte der bevolking van Bologna tegen het garnizoen wordt het volgende opgegeven Een aantal officieren van dat regiment, die zich door een plaatselijk dagblad beleedigd achtten, waren naar den schouwburg gegaan om deswege een paar zich daar bevindende redacteuren van het dagblad te interpelleeren. Maar toen het publiek dit voornemen be merkte, koos bet partij tegen de officieren, beleedigde hen en het slot was eene verwoede vechtpartij, waarbij schoten en gekwetsten vielen. Daarop volgde de demonstratie voor de kazerne, de onder de gegeven omstandig heden inderdaad merkwaardig kalme hou ding der militaire macht, en het arrest bevel van hoogerhand tegen al de officieren. Over de maand JULI 1891, te W A A L W IJ IC. Gevallen regen 621/* mill. Vorig jaar juli 875/s verschil 25s/s mill. 16 regendagen: 1, 2, 4, 7, 8, 9, 11, 15, 18, 21, 22, 23, 27, 29, 12; verschil 4. De meeste regen viel 8 minste 11 30 en 31. Vorig jaar Juli 12 mill. Windhoos kracht 9/io- Donder en bliksem 1 en 31 Juli. Hagel op 30 Juli. Karakter van het weer frisch; enkele dagen koud; slechts zeer warm op 1 Juli. Windkracht gemiddeld 8/10 a Vin- Voor deze maand was de windkracht te sterk. Windrichting N. 27. O. 13, 31. Z. 5, 6, 17. W. 4, 7, 16, 18, 19, 21, 24, 25, 26, 28, 29, 30. NO. 14. N.W. 3, 9, a 12, 15, 20, 22. Z.O. niet. Z.W. 1, 2, 8, 23. Gevallen regen van 1 Aug. 1890 tot 1 Aug. 1891, 726J1/16 mill. Regendagen van 1 Aug. 1890 tot 1 Aug. 1891, 138. Twee vaandels, die door de Franschen tijdens den Krim-oorlog uit de kerk van Eupatoria zijn medegenomen en in de Notre Dame te Pat ijs bewaard werden, zijn door den Franschen gezant te Petersburg aan Von Giers, minister van buitenlandsche zaken, te ruggezonden. Binnenkort zullen zij weder naar Eupatoria -worden overgebracht. Het eerste Russische bezoek, dat het Fransclie eskader kreeg toen het zich voor Kroonstad vertoonde, was nog al eigenaardig. Het was dat van een Russisch marine-soldaat, die, na van zijn superieuren verlof gevraagd en verkregen te hebben om te gaan „baden," dat verlof zoover had uitgestrekt om het Fransche eskader tegemoet te gaan zwemmen. In het bij deze nuttige uitspanning gebrui kelijk, zeer eenvoudig costuum zette hij koers naar het aan de spits van het eskader stoo- mende adviesjacht, en klampte zich daaraan vast onder een krachtig en herhaald„Vive la France." Het duurde eenigen tijd eer men aan boord den enthousiast in Adams costüum in het oog kreeg; maar toen haalde men hem naar boven, sloeg hem een mantel om, en met behulp van een loods werd nu de wederzijd- sche kennis gemaakt, bevochtigd door een drietal cognacjes in de officieren-kajuit den zwemmer aangeboden. Alsnu liet men van boord een boot zakken en zette den Rus, steeds met den mantel bekleed daarin om hem naar „batterij 4," waar hij verklaarde thuis te behooren, terug te laten roeien, nadat nog de noodige „Vive la France" en „Vive la Russie's waren ge wisseld. Halverwege zijne bestemming-echter smeet de Rus zijn mantel af en zichzelf weer in zee en, gesterkt waarschijnlijk door de genotene „tientjes," sloeg hij zoo flink uit en maakte hij zoo krachtig vaart, dat de be manning der sloep, die eerst scheen te vreezen dat het verkeerd zou afloopen, hem maar stil gaan liet. „Vive la Russie klonk het hem na, tot hij zijn doel bereikt had. Daar wachtten den kloeken zwemmer ech ter, na diens avontuurlijk watertochtje van 2Va werst, „wegens overschrijding van het badverlof," 24 uur arrest, voorafgegaan echter door een extra-oorlamvan zijnen inwendig veel schik hebbenden commandant. Met het stereotype, echt Russische Nitschewo (wat zou hetwerden straf en belooning aanvaard. WAALWIJK. Zondag 9 Aug. Op de Harmoniezaal door de Harmonie „l'Espérance." PROGRAMMA 1. Ouverture fantastique. 2. Aux Bords de l'Escaut. fantaisie. Corbeille de Roses, fantaisie. 3. Govaert. Minnen. Tack. Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juli. OpbreDgst personenvervoer f 1402.675 u goederenvervoer u 1737.36 postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 3306.695 In Juli 1890 f3840.355 Er werden 6683 personen vervoerd. WAALWIJK, 8 Augustus 1891. Gisteren voormiddag is, onder voorzitter schap van den burgemeester, eene urgente raadsvergadering gehouden, welke werd bij gewoond door alle leden behalve den heer Baijens. De voorzitter bracht ter tafel bestek en teekening eener speelplaats achter de open bare school, waarvan de kosten begroot zijn op f 1654.en stelde namens B. en W. voor die goed te keuren en het werk te doen aan besteden. De heer Timmermans van Turenhout had hiertegen geen bezwaar. Alleen wenschte hij te vernemen of, als de raad eenmaal zijne goedkeuring gegeven had en later bleken soms wijzigingen noodig, die nog zouden kun nen gemaakt worden. De voorzitter meende van wel, als ten minste de aannemer er niet door benadeeld wordt; een ander bezwaar is, dat dit plan is goedgekeurd door den schoolopziener en op wijzigingen weder nadere goedkeuring zoude noodig zijn. De heer Timmermans van Turenhout heeft dit alleen in 't midden willen brengen, om dat de leden zoo weinig tijd hebben gehad om de stukken nauwkeurig in te zien. De voorzitter heeft den tijd gegeven, dien hij kon. Eerst gisteren heeft hij de stukken ontvangen en dadelijk de convocatiebiljetten rondgezonden en de stukken ter visie gelegd. Hij heeft gemeend niet te mogen dralen om dat de opzichter Van Dijck vreesde, als 't werk niet dadelijk werd aanbesteed, de aan nemers van de onderwijzerswoning soms be let zouden worden geregeld voort te gaan. De heer Timmermans van Turenhout gaf het dag. best. in overweging voortaan de leden wat meer tijd te laten om zich op de hoogte stellen. De heer Hoffmans meende, dat de aanne mers van de onderwijzerswoning toch wel konden doorwerken, als zij permissie konden krijgen van den Binnenpolder om de Loint eenige dagen af te dammen. Nadat de heer Van Schijndel nog in over weging had gegeven of 't op den duur niet voordeeliger zou blijken de speelplaats met een muur in plaats van met eene planken schutting te omgeven, werd besloten opvoorstel van den heer Van der Heijden, dit punt aan B. en W. over te laten en het werk aan te besteden. De heer Hoffmans herinnerde aan het voor stel van den heer Van Schijndel, over de doktersquaestie, waarover in de laatste ver gadering de stemmen staakten. De voorzitter antwoordt, dat hierover in deze urgente-vergadering niet kan beslist worden, over 14 dagen is er toch weer ver gadering, dan zal dit geschieden. Hij heeit op eene advertentie geschreven, maar zonder eenig antwoord te ontvangen. De heer Van der Heijden zou als 't we zenlijk gemeend is dal men een tweeden dokter wil hebben, den heer Van Schijndel willen voorstellen, de door hem gestelde som nog met eenige honderden te verhoogen. Dat geld blijft dan toch grootendeels in de ge meente. Hierover zal nader gesproken worden. De heer Gragtmans klaagt over de slechte straatverlichting gedurende de kermisavonden en in 't algemeen als er in den almanak staat dat het maanlicht is. De voorzitter verklaart niet te weten, waar aan dit ligtmeermalen heeft hij er al over gesproken maar 't helpt hem niets. In t dag. bestuur staat hij alleen tegenover de gascom- missie, waarvan beide wethouders lid zijn; vroeger reeds heeft hij hiertegen gewaar schuwd. Meermalen heeft hij er Van Dijck op gewezen, dat in dammen, waar lantaarns zijn gesteld op kosten der eigenaars, geen licht brandde; met kermis was de verlich ting bepaald slecht; in zoo'n dagen is nog meer dan anders politietoezicht noodig, maar 't was niet mogelijk het uit te oefenen. Nog dezer dagen heeft hij opgemerkt, dat de ver lichting in de Stationstraat veel te wenschen overlaathij zou wel gaarne van den raad vernemen hoe te handelen. De heer Van Schijndel beaamt dat het licht in de Stationsstraat slecht isalleen voor het huis van den heer Baijens is 't al tijd uitstekend maar in den lantaarn voor diens huis is ook een veel betere brander. De voorzitter weet niet juist, waar 't goed en waar 't niet goed was, maar hij acht ver betering noodig. De gasfabriek is voor de gemeente en niet de gemeente voor de gas fabriek. Laat ze dan wat minder voordeel afwerpen. De heer Van der Heijden zal gaarne een voorstel steunen dat verbetering kan brengen. De voorzitter herhaalt onder de tegen woordige omstandigheden onmachtig te zijn; hij zal gaarne een voorstel doen in den geest van den heer Van der Heijden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Naar aanleiding van het gisteren in de raadsvergadering gesprokene over de straat verlichting veroorloven wij ons eene opmerking. Zeker is 'tdat die verlichting dikwijls veel te wenschen overlaat; meermalen hebben wij er ons over geërgerd en er in ons blad op gewezen. Maar ook even onomstootbaar staat het vast, dat de g e in e e n t als zoodanig, voor de verlichting van hare stratenpleinen gemeentehuis en scholen geen halve cent be taalt. Wie dragen dan de kosten daarvan Uitsluitend de gasv er bruikers Is dat billijk? Is dat geoorloofd? De burgemeester heeft gelijk goede verlich ting te eischen maar alleen ten koste der gemeentedat wil zeggen ten koste van alle belastingbetalenden, die allen er het ge not van hebben, maar niet enkel uit den zak van de betrekkelijk weinige gasverbruikers, wien hun licht, juist tengevolge daarvan, toch reeds duur komt te staan. Wij hebben gemeend thans, nu er zich eene geschikte gelegenheid voor opdoet, de aan dacht te moeten vestigen op het bestaande onrecht, in het vaste vertrouwen dat de raad zal kunnen goedvinden daarin eene hoog- noodige verandering te brengen. Men zou b. v. jaarlijks eene zekere som, overeenko mende met het gasverbruik ten behoeve der gemeente, op de begrooting onder de uitga ven kunnen uittrekken. Dan betaalde iedereen aan de openbare verlichting, wat billijk is, en niet enkel de gasverbruikers. Wierp de fabriek dan grootere winst af, de gasprijs zou dan verlaagd kunnen worden, waardoor het aantal verbruikers gewis zou toeuemen en de bijdrage der gemeente in evenredigheid verminderen. Alleen als de gemeente zelve hare verlich ting betaaltheeft zij recht tot klagen als die niet is zooals 't behoort, maar niet als zij anderen voor haar laat opdokken. Door het hoofdbestuur van de harmo nie l'Espérance is Woensdag avond aan den directeur den heer Frie van Iersel, een prach tige dirigeerstok aangeboden, als persoonlijk bewijs van achting en vriendschap en tevens als souvenir aan de te Eindhoven behaalde overwinning. Donderdag 6 dezer had de aanbesteding plaats van het omheinen van en het plaatsen van tenten enz. op het tentoonstellingsterrein. Ingekomen waren acht inschrijvingsbilletten. T. C. Schonk, Oisterwijk f 2490. Ger. van Dijk, Waalwijk - 2480. G. G. van Huiten, - 2450. Jos. van Ree, - 2225.— Mart. v. Eggelen, Vlijmen - 2101.— W. G. Schoep, Baardwijk - 1945. J. de Jong, Tilburg - 1850.— Gijsbert de Bont, Nieuwkuik - 1650. Naar wij vernemen is de aanbesteding aan den laagsten inschrijver gegund. —Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de alhier gevestigde gezelschappen: de Har monieën l'Espérance en St. Ciispijn, benevens de Liedertafels Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen en Cecilia vanWaalwijk, hunne welwillende medewerking hebben toe gezegd voor de a. s. Tentoonstellings feesten. Het uitvoerend bestuur der Landbouw tentoonstelling bericht onder dankbetuiging, dat zijn ingekomen de navolgende medailles: W. P. A. Mutsaers, lid der tweede kamer voor het district Waalwijk, te Tilburg, groote gouden medaille. Jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, kanton rechter van Waalwijk, te Loonopzand, groote gouden medaille. Mr. J- A. Loeff, lid der provinciale staten van Noordbr., te 's Bosch, gouden medaille. W. v. d. B., te W., groole zilveren med, N.N. te Meeuwen, zilveren medaille. In tegenstelling met wat op andere tentoonstellingen gebeurt, wat betreft de late inlevering van inzendingsbilletten, kunnen wij vermelden, dat alléén Donderdag 11. bij ge legenheid der groote markt, er reeds 40 zijn ingekomen. Plet laat zich aanzien, dat de toevloed van inzendingen groot zal worden. Ook het bloemen- en plantenrijk zal ruimschoots ver tegenwoordigd zijn; a. s. week verschijnt het groote feest programma. Zondag 9 dezer zal in de zaal Musis Sacrum ten half zes eene vergadering plaats hebben van het Uitvoerend Bestuur met het Eerebestuur van de Landbouwtentoonstelling, tot vaststelling der jury, enz. De collecte ten behoeve van de door den hagelslag geteisterde streken heeft te Besoijen opgebracht ongeveer f61.— De trage handel in alle soorten van hoorn vee in de Langstraat bleef sedert de vorige noteering aanhouden. Bij gebrek aan vreemde kooplieden moesten kalfkoeien en dito vaar zen weder lager afgegeven worden en konden voor de le qual. niet meer dan f 210 a 230 afdoen, 2e qual. f 175 A 190, slachtvee naar qual. 63 a 69 ct. per Kg melkkoeien f 150 a 175. Weischaper, f 6 8. Hokkelingen f 35 a 80, nuchtere kalveren f 6 a 8, vette varkens 49 a 50 ct. per Kg., biggen f 4 a 6. Hooi. Bij weinig handel blijft de prijs voor de le qual. van het nieuwe gewas vast op f 15 per 500 Kg., afwijkende en miskleurde soort f 12 k 13. Voor jarig hooi bestaat geen vraag. l)e prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat wisselt tusschen f 2.25 k 2.60 per Hl. Uit het Land van Heusden wordt de aanvoer minder wegens het vele bederf in de vroege soorten. De ziekte is op de lage gronden schrikbarend toegenomen. De afle vering van sla- en stamboonen is begonnen, de pluk belooft goed te zijn. Dezer dagen had onder Capelle, het volgende plaats. Er ligt daar een perceeltje hooiland, dat aan verschillende familieleden toebehoort. Die nu om te oogsten het eerst komt, gaat gewoonlijk met het leeuwendeel weg meermalen ontstond er dan ook reeds on- eenig'neid. Nu echter was door den een gemaaid ter wijl de andere kwam om het gemaaide weg te voeren; hierdoor ontstond twist, die met stokken en een hooivork werd uitgevochten en tengevolge had, dat een der vechtenden met een hooivork in 't aangezicht verwond werd, zoodat de dokter er aan te pas moest komen. Een en ander had plaats 's morgens vóór zes uur. De ministerieele crisis zal, naar het Handelsblad verneemt, hoogst waarschijnlijk in den loop van deze week een einde nemen. De heer Van Tienhoven houdt zich nog bezig, met de uitvoering der hem verleende opdracht, het doen eener voordracht aan H. M. de koningin regentes en zal, indien er te elfder ure geene onvoorziene bezwaren rij zen, evenals de heer Tak Van Poortvliet, deel uitmaken van het nieuwe kabinet. De minister van justitie heeft de com missarissen der koningin in de provinciën verzocht, de aandacht van de burgemeesters te vestigen op den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld is bij art. 4 der wet van 5 Mei 1889 Staatsblad no. 48 (arbeidswet), welke is vastgesteld bij kon. besluit van 15 Juli 1891 (Staatsblad no. 147), met uitnoodi- ging de hoofden of bestuurders van bedrijven of ondernemingen in hunne gemeenten op den inhoud daarvan opmerkzaam te maken, voor zoover de kennisneming daarvan voor dezen, met het oog op de inrichting van hun ne fabrieken of werkplaatsen of de daar ver richt wordende werkzaamheden, van belang is te achten. Dezelfde minister heeft aan de commissa rissen der koningin eene circulaire gezonden, waarbij hun in overweging wordt gegeven, om, alvorens te beslissen op verzoek van fa brikanten om overwerk te mogen doen ver richten, vooraf den bevoegden inspecteur van den arbeid te hooren, daar deze ambtenaar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betref fende, gedurig in overleg treedt met zijne ambtgenooten tot vaststelling van eene zooveel mogelijk gelijke gedragslijn, en aldus zooveel mogelijk eenvormige toepassing te verzekeren en bevoorrechting van fabrikanten in de eene provincie boven hunne concurrenten in eene andere provincie te voorkomen en, zooveel mogelijk, overal naar dezelfde beginselen te doen handelen. Dinsdagnamiddag ten 5 ure had nabij het station Osch een vreeselijk voorval plaats. De wachteres van Osch zag bij nadering van den personentrein 's Bosch —Nijmegen haar kind spelende op de spoorbaan. Het gevaar bemerkende, waarin haar kind zich bevond, ijlde ze toe om de kleine te redden, wat haar gelukte; maar door een ongelukkig toeval struikelde zij op den terugweg, en werden moeder en kind beiden duor den trein over reden. Van de vrouw vond men slechts een misvormd lijk, terwijl het kind zwaar werd gekwetst en zich in bedenkelijken toestand bevindt. Men meldt uit Prinsenhage In het in aanbouw zijnde en gedeeltelijk reeds bewoonde St. Lucia-gesticht alhier heb ben Woensdag nacht dief of dieven zich door het opschuiven van een raam toegang ver schaft tot de kamer van eene dame en aldaar weggenomen 1 zilveren ketting met reliquieën, terwijl de bewoonster in de alkoof sliep. Ver der over een portaal gaande zijn de dieven

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2