Nummer 67, Zondag 23 Augustus 1891. 14e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking*. ran ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. DE PATENTEN Lfliigslraafsdii1 Courant Dit blad verschijnt Woensdag1 en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat op Maandag 24 dezer, des voormiddags van 10—12 ure en des namiddags van 2—4 ure, in het lokaal der botermijn kunnen worden afgehaald voor het dienstjaar 1891/92. De burgemeester voornoemd. Waalwijk, 22 Augustus 1891. Het bezoek van het Fransche eskader (dat sinds Woensdag middag in de haven van Osborne voor anker ligt) aan Groot-Brittanie, treedt bij alle politieke beschouwingen op den voorgrond. De Engelsche bladen wijden aan de Fran sche „blue-jackets" hartelijke woorden vau welkom, woorden, die te meer op prijs moeten worden gesteld, wijl John Buil de Groote Republiek in deze waarlijk nimmer bedorven heeft. Conservatieven en liberalen, regecrings- bladen en oppositie-organen releveeren het heugelijke feiteen bezoek van de zee macht eener bevriende mogendheid, oude herinneringen worden opgerakeld en bij dat alles bewaart men zijn gezond verstand. Men spreekt niet over een Fransch-Engelsch ver bond, als waren enkele kanonschoten, een paar toasten en eenige ontkurkte champagne- flesschen reeds voldoende om de twee groote zeemogendheden in de toekomst in alle punten te doen samengaan. Kalm en verstandig, gansch en al in overeenstemming met den volksaard, wordt het bezoek besproken en men verbergt zijn tevredenheid niet over de zoo welkome gelegenheid om der wereld eens te toonen, dat er van een triple-alliantie met John Buil als stil vennoot nog niets aan is en dat er van antipathie tegen Frankrijk geen sprake is. Hartelijk, opvallend luisterrijk zelfs, voor namelijk door het bezoek van koningin Victoria aan de Fransche vloot, is de ontvangst, zoo wel te water als te land, en als de een 52. XIX. DE BEDREIGDE KRUITKAMERS. De koelbloedigheid van deze drie mannen werkte op allen, spoorde allen aan om hen na te volgen, en boezemde allen vertrouwen in voor den uitslag. Aan een gedeelte van de helpers werd bevolen den brandenden gang neer te halen; tusschen dien en het arsenaal werden de spuiten en de mannen met de brandemmers geplaatst; er werden werk lieden gevonden, die de vensters van het arsenaal met steenen dicht maakten; Guido, Max, de Pool en eenige andere moedige mannen begaven zich in de kruitkamers, en lieten zich de wateremmers van buiten aanreiken, zoolang tot de vensters dicht waren, en geen vuur meer door den wind naar binnen gedreven kon worden. Toen graaf Rudiger verscheen, was het gevaar op het hoogst. Het overmijdelijke neerhalen van den brandenden gang, die den geheelen omtrek van het arsenaal aan het grootste gevaar bloot stelde, gaf aan den storm gelegenheid om bran dende stukken hout en gloeiende kolen in het rond te verspreiden en tegen het arsenaal te werpen; reeds wilde Rudiger bevel geven om met deze schijnbaar waanzinnige handelwijze op te houden, daar hij meende, dat men niet wist hoe nabij de kruitvoorraad was, toen hij de mannen bij het metselwerk aan de vensters in een regen van vonken, de half geopende deur van het arse naal, en de mannen opmerkte, die water aan droegen. Graaf Rudiger heeft later bewijzen geleverd dat zijn moed pal stond als een rots, maar thans voer hem een huivering door de ledenhij wist het te waardeerenwat die mannen daar waag" den Hij trad in het arsenaal; zijn hart sprong op van een edel gevoel van trots op zijn bloed toen hij Guido op de gevaarlijkste plaats in de kruitkamer bij de voorste vaten zag, maar ook overviel hem de gedachte, dat zijn neef den dood zocht, omdat het leven hem tot een last was, en zijn oog werd vochtig. Hij herkende ook Max Frankrijkden ander Groot-Brittanie kan terughouden van al te groote avances tegenover de triple-alliantie en als't machtige Albion la belle France kan doen gelooven dat het nog immer frank en vrij is in zijn doen en laten, al zal het geloof aan een moreelen steun van Engeland ten aanzien van den vredebond dan ook niet worden geschokt, dan heeft elk zijn zin, al komt die aardigheid dan ook weer op aardig wat moeite en dubbeltjes te staan. Het nuttige wordt door de Engelschen alweder met het noodige vereenigdvoor Spithead is een eskader bijeengebracht, dat klinkt als een klok, rijk in aantal en rijk in tonnenmaat is het Engelsche eskader, dat den Franschen vrienden een denkbeeld van John Bull's vreugde en ingenomenheid en van zijn aanzien en geduchtheid moet geven. Lord Salisbury wil in deze week het bewijs leveren, dat hij een afdeeling der Fransche vloot even voorkomend en vriendelijk kan recepieeren als vóór enkele weken Duitsch- lands machtigen heerscher vriendschap met allen, die het goede, d. i. den vrede willen en vrijheid van handelen tegenover allen ziedaar de leus van Engelands regeering. Ter handhaving van die leus wordt er dag aan dag feest gevierd, wordt er gesalueerd en geïllumineerd en wordt den veelgeliefden zelfs vol-op gelegenheid gegeven zich een indigestie te eten binnen den kortst denk baren tijd. Eigenaardig is het, dat de zwart- wit-roode vlag nergens zichtbaar is; zoo is de groote tent voor het banket van Maandag a. s. bij het raadhuis gereed en de vlaggen van Engeland, Frankrijk, Amerika, Nederland en Belgie wapperen fier in de lucht maar de mogendheden der triple-alliantie trekken de aandacht door haar volkomen afwezigheid, bij al dien vlag- en wimpeltooi. Groot-Brit tanie heeft 't in de edele kunst de geit en de kool te ontzien reeds een heel eindje ge bracht De vorstelijke bezoeken doen Parijs, on danks zij u geprononceerd republikeinsche hoewel diens gelaat zwart was van den rook. Bij Godriep hij, ik zou er trotsch op zijn, u mijn neef te mogen noemen; bravo, mijn dap pere jongen, gij redt de stad van den ondergang! Nieuwsgierig wierp de graaf zijn blikken op den Pool, maar hij deed geen vraag, totdat een juichkreet hem verkondigde, dat men gereed was met den arbeid van het dicht metselen der ven sters en dat alle gevaar was geweken, daar men ook het vuur van den brandenden gang was meester geworden. Hoe heet gij vroeg hij aan den Pool, nadat hij Guido en Max de hand had geschud als wij den keizer mogen weerzien, dan zal hij uw naam weten De Pool noemde zijn naam. Neem mij niet kwalijk, zei hij op een luchtigen toon, die onder andere omstandigheden als snoeverij zou geklon ken hebbenmaar dit werk was niet de moeite waard, ik heb grooter gevaren onder de oogen gezien. Hier behoefde men slechts de handen te roeren, sterven kan men overal. Gij bevalt mijvriend. Maar wat noemt gij grooter gevaren welk handwerk oefent gij uit? Ik ben een jager en koopman in huiden, heer. Ik noem het een gevaarwanneer een trekking in den vinger het schot onzeker maakt en het wilde dier reeds zijn sprong neemt; of als men onder ongeloovigendie een leugen met martelingen straffen met een lach op het gelaat comedie moet spelen, opdat zij u niet zullen her kennen. Ik heb als een valsche Moslim door Turksche landen gereisd en men heeft mij niet herkend. Als gij dus een bode noodig hebt," edele lieer, beproef het dan met mij. Dat is een welkom aanbod, hernam Rudiger men kan niet iedereen betaalden bode vertrouwen, maar aan u zal ik nooit twijfelen. Ik zal mij ook niet laten betalen, antwoord de Kolschitzky fier, ik waag mijn leven niet voor geld. Starhemberg knikte welgevallig en zei Ik geloof dat God en de Heilige Maagd mijn be sluit om Weenen te redden met hun zegen zullen bekronen, daar ik reeds in de eerste ure van ge vaar drie mannen vinddie meer dan duizend waard zijn. Ik benoem u tot mijn adjudant, Guido; gij, zich tot Max wendende, zult als kei zerlijk kapitein een vaandel voerenen u, zeide gevoelens, toch bepaald goed; 119e eeuwsche Babel stelt er prijs op onafgebroken zulke hooge gasten te mogen herbergen en de ruil handel van ordeteekens tusschen de vorsten en regeeringshoofden onderling is in vollen gang. Er woidt daar in Parijs geridderd dat het een aard heeftDe kruisen vliegen links en rechts een onbeteekende doch niet zoo gansch en al onschuldige aardigheid, al is zij dan ook sinds jaar en dag in gebruik. Dat zij, die hetzelfde doel beoogen en dat wel langs denzelfden weg in deze omver werping van het bestaande langs geweldda- digen weg nog lang niet immer eensgezind zijn, heeft Dinsdag de samenkomst getoond, die te Parijs werd belegd met het doel te protesteeren tegen het bezoek der Fransche vloot aan Engeland. Boulangisten en anar chisten geraakten ai spoedig in strijd en de boulangisten moesten het loodje leggen: onder het gelijktijdig spelen van het Russische en het Fransche volkslied, (het nieuwste op het gebied van Russenkoorts) geraakte men slaags en op de maat der muziek gebruikte men eikaars corpus voor Turksche Trom, ja enkele anarchisten bezigden Laur's hoofd voor schietschijf, bij welke schietoefeningen de koetsier 't gelag moest betalen. Die aardighedeu nu zijn in Frankrijk ver boden, trommelen doet men daar evenals bij ons op kalfsvel en voor schietschijven bezigt men geen menschenhoofden, tenzij men een tijdlang brommen wil. En nu praten de bou langisten van een door Constans, den minister van binnenlandsche zaken en „Boulangisten fresser" op Laur beraamden moordaanslag Wellicht den wensch voor de werkelijkheid nemend, zegt Duilschland's vrijzinnige pers, dat de regeering te Berlijn leelijk in verle genheid zit, ingevolge de steeds toenemende agitatie der bevolking en de door haar zelve genomen besluiten om zich door een tijdelijke of zelfs aanhoudende stijging der graanprijzen niet te laten intimideeren. De Russische rogge- uitvoer zal tot 27 dezer enorme afmetingen aannemen, men berekent, dat de uitvoer minstens evenveel zal bedragen als gedurende de eerste maanden dezes jaars te zamen. hij tot Kolschitzky, zal ik laten roepen zoodra ik u noodig heb. Het was alsof de gemeenschappelijke arbeid die drie mannen, die in de ure des gevaars elkander hadden ter zijde gestaan, had verbroederd, den band tusschen Guido en Max had geheilligd. Bei den wisten van elkander dat het leven .voor hen bijna al zijn waarde had verloren maar beiden gevoelden ook, dat een hoogere macht hen had beschermd, hun werk had doen gelukken en dat een hooge plicht hun gebood de smart in hunne borst te overwinnen, al hun kracht aan het edelste streven te wijden. De mannen, die heden hunne roepstem waren gevolgdkwamen hun thans juichend te gemoet, en zagen in hen hunne voor beelden en hunne aanvoerders. Het onbegrensd vertrouwen, dat zij zich hadden verworven, ver vulde Guido en Max met een kalme blijdschap die wel is waar de smart in hunne borst'niet kon verstikkenmaar die toch terugdrong binnen grenzen, die van wanhoop ver verwijdeid waren. XX. DE GRIEKIN DIONE. De morgenzon van den 14en Juli bescheen de onafzienbare Turksche legerplaats van 25000 tenten. Boven alle overige tenten stak die van den grootvizier Kara Mustapha bij St. Ulrich uit; zij was groen van kleur, evenals de vaan van den profeet. De wanden waren met prach tige stoffen behangen, de vloer met driedubbele kostbare tapijten van Smyrna en Damascus be legd. De verbazend groote tent bevatte verschei dene pronkzalen, vertrekken voor het gebed, voor audientiën, voor der. krijgsraad en voor uitspan ning; allen schitterden 'en vonkelden van edel gesteenten op geborduurd fluweel, van gouden en zilveren versiersels; daarnaast zag men de kostbaarste paarlen, door den duiker van den bodem der zee gehaald, diamanten en smaragden, robijnen en andere fonkelende steenen uit de diepte der aarde, ter waarde van meer dan een millioen. Op de divans lagen Indische schawls, aan de wanden hingen de prachtigste wapenen, zeldzaam fraai bewerkt; eindelijk bevonden zich in de tent nog baden, verfrisschende fonteinen, kleine tuin tjes en gouden kooien met zeldzame dieren, pa pegaaien, apen enz. Een bijzr ndere afdeeling van deze kolossale Sinds Woensdagmiddag zijn de gedelegeer den van Duitschland, Oostenrijk en Italië te Milnchen aan 't onderhandelen over de even- tueele sluiting van een handelsverdrag een stap nader op den weg tot een Midden-Euro- peeschen douane-bond. Volgens de Neue Freie Presse is vanwege het Vaticaan eene nota aan de regeeringen te Weenen en te Berlijn gezonden, waarin de geruchten betreffende de vijandelijke hou ding van den Heiligen Stoel jegens het drie voudig verbond gelogenstraft worden. Tevens zou het Vaticaan in de nota zijn leedwezen te kennen gegeven hebben, dat de officieuse Oostenrijksche en Duitsche drukpers in hare artikelen over het drievoudig verbond de rechten en belangen van den paus als hoofd der katholieke Kerk miskent. Uit Konstantinopel wordt van den I9en aan de Daily News gemeld, dat een groot aantal Turken en eene minderheid van Chris tenen op Kreta, ingevolge de volkomen wer keloosheid der Porte, de bescherming der Engelschen trachten te verkrijgen. De meer derheid der Christenen heeft een soort ulti matum naar Athene gezonden, waarin gedreigd wordt dat, als Griekenland nu niet te hunner gunste tusschenbeide komt, zij zich verder van Griekenland afwenden zullen. De Griek- sche regeering, hierdoor in het nauw gebracht, heeft hulp en raad bij de mogendheden ge vraagd. In Chili schijnen de opstandelingen (Con gres-partij) een beslissenden slag te willen slaan. Hun geheele vloot, zeven groote schepen sterk, is Zaterdag met 10,000 man aan boord, allen goed gewapend, van Antofagasta naar de St. Antonies-baai gestevend, waar dit leger zal worden ontscheept. Van de landzijde zal dit thans de vaste plaatsen aantasten, waar Balmaseda zich nog handhaaft, of eene poging doen om de forten van Valparaiso te ver meesteren. en prachtige tent vormde de harem van den grootvizier; daar was de lucht vervuld van de heerlijkste reukwerken van Perzie en Indie, daar waren de gesluierde paarlen, die de grootvizier met zijn blik had verwaardigd, omringd door al de pracht van Oostersche verkwisting. Achter deze afdeeling, nabij de tenten van hen, die den harem bewaakten, stond de prachtige tent van den aga der Janitzaren, daar naast de tenten van den nieuwen pacha van Hongarije, van den pacha van llumelie, van de pacha's der Aziatische en Egyptische hulptroepen, van de hospodars van Moldavië en Wallachije en van vorst Michael Appassy van Zevenbergen, Het was alsof eene Oostersche stad hier in een droom was uit den grond gerezen, of door een feeënhand naar herwaarts was overgetooverd, in al haar riikdom, schitterende pracht en bar- baarschheid. Overal zag men aan de tenten der Janitzaren en Spahis reeds aar. snoeren geregen menschenooren; de Turksche krijgslieden sneden namelijk van de gedoode vijanden de ooren af, om den daarvoor uitgeloofden prijs te verkrijgen. Ook zag men de menschenhoofden op spietsen gestoken, men hoorde de weeklachteu der ge vangenen, die met geheele troepen werden weg- jevoerd om als slaven te worden verkocht. Wat le pacha's van de jonge vrouwen niet voor hun eigen harem hadden uitgekozen, of tot geschen ken voor den Sultan of bevriende hoogwaardig- heidsbekleeders hadden bestemd, werd naar de marktplaatsen der Tnrksche steden gevoerd. In een klein, even prachtig als smaakvol in gericht vertrek rust op een divan de vroeger schoone, thans verouderde Dione, eene der ge malinnen van den Grootvizier, van wie deze nooit scheidde, eensdeels, omdat zij de moeder was van zijn meest geliefde dochter Fatime, an derdeels omdat zij door wijze raadgevingen en trouwe gehechtheid de bestendige genegenheid van Kara Mustapha had weten te behonden. Voor meer dan dertig jaren was Dione Las- karis het schoonste meisje van het eiland Can- dia, de door velen begeerde dochter van een rijk grondbezitter, die den wensch koesterde, dat zijn eenig kind een echtgenoot mocht kiezen, die, op het eiland geboren, hem bij het bewerken zijner akkers en plantages een steun in zijn ouderdom kon worden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1