Advertentiën, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarij e. Italië. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. Onder het personeel van den Franschen Noorderspoorweg is een dievenbende ontdekt, die sinds geruimen tijd daar goederen gesto len heeft. Papieren, welke men bij een der ontrouwe beambten vond, die uit vrees voor ontdekking te Beauvais zelfmoord pleegde, brachten de zaak aan het licht. Zes bestellers, twee couducteurs en een controleur zijn reeds gevat en men verwacht nog een aantal andere inhechtenisnemingen. Een treurig tram-ongeluk is te Parijs geschied. Een der zware tramwagens, welke van den Are de l'Etoile naar het station Montparnasse rijden, kwam de hellende Ave nue Marceau af, toen de rem brak. De wa gen, door niets weerhouden, schoot met zoo veel kracht vooruit, dat de beide paarden op zij werden geworpen en een daarvan ge dood werd. Het voertuig rolde nu in duizelingwekkende vaart de steile helling der Avenue Marceau af. De passagiers slaakten luide angstkreten; drie, die bovenop zaten, sprongen naar be neden en werden daarbij ernstig gewond. Eindelijk reed de tram op de Place de l'Alma tegen een boom aan, met zooveel kracht, dat zij gedeeltelijk verbrijzeld werd. De passagiers hebben nagenoeg allen meer of minder ernstige kneuzingen en wonden door de scherven van de gebroken glasruiten bekomen. Een dame is letterlijk de neus af gesneden. De bladen zijn 't er eenparig over eens, dat de aankomst der Fransche vloot, de Britsche vloot passeerende, een eenig, indruk wekkend schouwspel was. De koningin en prinses Beatrice hebben de evolution der vloot van het paleis uit met belangstelling gade- geslageu. Toen het laatste schip der Engel- sche vloot gepasseerd was, loste een Belgische stoomboot een reeks saluutschoten ter eere van het Fransche eskader. De hoera's der Belgen werden door de Franschen met geest drift beantwoord. NORDENHAMM, 19 Augustus. Door het instorten van eene stelling bij eene in aan bouw zijnde havenpier hebben 10 personen het leven verloren, terwijl ongeveer 40 zwaar gewond zijn. LONDEN, 21 Augustus. De Standard ver neemt uit Shanghai dat een sterk Chineesch smaldeel op weg is naar Nankin en dat er een tweede bijeengebracht wordt benoorden den Yangtsekiang. De Chineesche regeering maakt zich ernstig bezorgd over de dreigende houding van de vertegenwoordigers der mo gendheden, voor het geval dat China eene ge noegdoening mocht blijven weigeren. PORTSMOUTH, 21 Aug. De koningin is ten.3.20 aan boord gegaan, vergezeld van de prinsessen Louise en Beatrice, den her tog van Connaught en den prins van Wales. De revue is ten 3.25 begonnen. Het konink lijk yacht, door de linien stoomende, werd met salvo's, muziek en gejuich van elk schip begroet. De admiraal Gervais is ten 6.28 teruggekeerd. Ten 6.35 was de revue geheel atgeloopen. Al dien tijd had meD mooi we der, nadat het in den voormiddag onophou delijk had geregend. PORTSMOUTH, 21 Aug. Heden avond 8 ure was bij admiraal Clanwilliam een feest maal van 60 couverts, voor hoofdofficieren der admiraliteit, waarbij Gervais de eereplaats verkreegook was er een feestmaal van 50 couverts voor de andere Fransche officieren Te 11 ure bal in het stadhuis en electrische verlichting. Keizer Wilhelm is Dinsdag voor het eerst te Kiel eens aan wal geweest en heeft een ritje gemaakt in de manége. Z. M. hoopt Zaterdag de groote parade op het Tempelhofer veld bij Berlijn ook te paard te kunnen bijwonen. Op zijn Noorsche reis heeft de keizer zijn baard laten groeien, zoodat wanneer deze haardos den monarch blijft bevallen, binnen kort nieuwe portretten van hem kunnen wor den verwacht. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat in den nacht van 18 op 19 dezer het plaatsje Koll- mann door eene vreeselijke ramp, als het gevolg van den buitengewoon regenachtigen zomer, getroffen is. De Ganderwild-beek, van den Ritterhorn stroomende, was door eene wolkbreuk op ongekende wijze gezwollen, en stortte tegen middernacht als een zware bergstroom om laag, alles, wat tegenstand bood, in hare vaart medeslepende. Boomen en struiken, groote stukken rots en grond sleurde zij mede, en in het plaatsje Kollmann vernielde zij 44 huizen, van welke 16 zoo volkomen, dat nau welijks meer te zien is, waar zij gestaan hebben. Van de personen, die zich tijdens de ramp daarin bevonden, is niemand gered, en 39 personen werden er vermist. Ook is de brug in den rijksweg, die door het dorp loopt, geheel vernield. De stroom was zóó heftig en snel, dat de lijken zelfs in de Eisach tot bij Bozen opgevischt zijn. De massa's grond, steenen, boomen enz., welke de stroom medevoerde, veroorzaakten eene verstopping van de Eisach bij Waidbrück, waardoor het water ook daar groote schade berokkende. De spoorwegdam werd over een afstand van 500 M. vernield, en de baanwachter, wiens huisje door het water werd medegesleept, was gelukkig in leven gebleven om den uit zuide lijke richting naderenden nachttrein tegemoet te gaan en te waarschuwen. In Zuid-Tyrol zijn plotseling een aantal beren verschenen, die vee in het open veld aanvielen en verslonden. Dit is een zeldzaam verschijnsel om dezen tijd van het jaar. Men vermoedt, dat de overvloedige sneeuw, welke onlangs in het gebergte gevallen is, de beren in de war heeft gebracht. In de afgeloopen week heeft te Florence, op klaarlichten dag, een brutale aanranding plaats gehad. De kassier van het belastingkantoor was met een bediende, die den zak met geld droeg, op weg naar de provinciale schatkamer, ten einde de ontvangsten van den vorigen dag te storten, toen zich opeens iemand te gen den bediende aandrong en hem den zak met geld ontrukte, waarop hij in een oogwenk plaats nam op een gereedstaand voertuig, dat zich daarop bliksemsnel verwijderde. Niettegenstaande de beroofde aanstonds hulp inriep, mocht het niet gelukken de vluch telingen te achterhalen. Een vreeselijke ramp wordt uit Port au Prince (Haïti) bericht. Daar zijn door een groote overstrooming en het instorten van de St. Marcusbrug 800 menschen om het leven gekomen. Eene dépêche van Lloyd bevestigt, dat in de haven van Martinique alle schepen door een orkaan vernield zijn. De meeste dezer schepen, 12 in getal, schijnen Fransche namen te dragen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 23 Aug. Op de Harmoniezaal door de Harmonie „l'Espérance." 1. Uue Nuit d'été, overture. Tack. 2. Le Frémersberg, piano-solo. Koeneman. Uit te voeren door den heer Schrijnen. Op vereerend verzoek. 3. Soldaten-Leben, fantaisie. Kéler Béla. WAALWIJK, 22 Augustus 1891. Het nieuwe ministerie waarvan de heer Tak het voorzitterschap zal bekleeden is Donderdag, met ingang van 21 Augustus benoemd. De eedsaflegging geschiedde Vrij dagmiddag te 12 uren, in handen van de koningin-regentes op het Loo. Het is samengesteld als volgt Buitenlandsche zaken, mr. G. v. Tienhoven. Justitie, mr. H. J. Smidt. Binnenlandsche zaken, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Marine, J. C. Jansen, (Hoofdingenieur der Marine.) Financien, mr. N. G. Pierson. Oorlog, A. L. W. Seijffardt. Waterstaat, C. Lely, (chef van het technisch onderzoek voor de Zuiderzee.) Koloniën, mr. K. W. Baron van Dedem. In het nieuwe kabinet hebben vier leden der staten-generaal zitting genomen, die we gens het aanvaarden van een bezoldigd staatsambt, moeten aftreden, 'maar terstond herkiesbaar zijn. Nu de heeren Van Tienhoven en Pierson ministers worden, zal tevens voorzien moeten worden in de betrekkingen van burgemeester van Amsterdam en van president der Neder- landsche Bank. Voor de eerste betrekking wordt behalve mr. Meinesz, burgemeester van Rotterdam, ook de Amsterdamsche wethouder de heer Serrurier genoemd. Het uitvoerend bestuur der landbouw tentoonstelling heeft besloten, in overleg met eenige belangstellenden en het dagelijksch bestuur der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, om de lijst der uitgeloofd wordende prijzen uit te breiden als volgt: 4de Afdeeling Ruins. aGeboren in 1890. le prijs Een verguld zilveren medaiile. 2e prijsEen zilveren medaille. b. Geboren in 1888 en 1889. le prijsEen gouden medaille. 2e prijsEen verguld zilveren medaille. c. Van 46 jaren. le prijs Een gouden medaille. 2e prijs Een verguld zilveren medaille. 7e Afdeeling. Melkkoeien. a. le prijs Een groote gouden medaille. 2e prijsEen gouden medaille. 3e prijsEen verguld zilveren medaille. 4e prijs Een groote zilveren medaille. b. Melkkoeien uit de zandstreken (stalkoeien) le prijs Een gouden medaille. 2e prijs Een verguld zilveren medaille. 3e prijsEen zilveren medaille. 11e Afdeeling Varkens. d. Voor het beste vet varken. Een groot zilveren medaille. Onder dankbetuiging bericht het Uit voerend Bestuur dat zijn ingekomen de na volgende medailles van Jhr. Jos. de la Court, 's-Bosch, Lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, groote gouden medaille. J. T. Smits van Oyen, Eindhoven, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gou den medaille. De leden en de secretaris van het dagelijksch Bestuur der Noordbrabantsche maatschappij van Landbouw, gouden medaille. N.N. te 's Grevelduin-Capelle, groote zil veren medaille. N.N. te 's Grevelduin-Capelle, groote zil veren medaille. A. van der Mee, te Waalwijk, groote zilveren medaille. G. Branderhorst, lid der provinciale staten, te Genderen, groote zilveren medaille. Onder hartelijke dankbetuiging voor de reeds ontvangen toezeggingen voor de leve ring van wimpels, enz. bericht het uitvoerend bestuur der landbouwtentoonstelling, dat heden avond eenige wimpels bij mej. de Wed. Tim mermans te bezichtigen zijn. De breedte der wimpels is bepaald op de helft der normale breedte van 't goed, zijnde ongeveer 80 centimeter. De keuze der kleuren is aan de dames overgelaten. Gisteren morgen derailleerde te Loon- opzand de machine van den marktrein, ten 6.30 van Tilburg vertrokken. In weerwil van dit déraillement is de ge wone dienst geregeld doorgegaan, daar trein II uit Waalwijk den dienst overgaf aan dien uit Tilburg en daarna terugkeerde, om op tijd den dienst van trein IV waar te nemen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Woensdag avond waren Jan Rap en zijn maat in onze stad weder aan he'c woord. Tegen 7 ure was eene raadsvergadering be legd, waarin o. a. zou behandeld worden een adres van B. Vissers en 3 andere koop lieden, teruggaaf verzoekende van te veel betaalde staangelden op de markt. Tal van nieuwsgierigen waren opgekomen om de behandeling van het zaakje bij te wonen; men verkneukelde zich blijkbaar in het voor uitzicht, dat de gemeente politie, die tot een paar weken geleden met de inning van het inarktgeld belast was, nog eens een pikant sausje zou worden toegediend. De teleurstelling was groot; de meerderheid onzer vroede mannen was niet opgekomen en de vergadering kon derhalve niet doorgaan. Een meerderheid van straatbengels en wat daarbij behoort was echter aanwezig. En nu begon het leventje van voor af aan. Men trok de verschillende straten door onder het zingen der bekende liedjes, die vooral voor den commissaris van politie krenkend zijn. Voor het huis van den burgemeester hief men echter het „Wien Neerlands bloed" aan. Een kwaadaardig karakter heeft de beweging niet; het is een pret voor de straatjeugd, maar een pret, die hoogst ongepast is omdat zij hoe langer zoo meer afbreuk doet aan het reeds zoo wankelende gezag onzer gemeente politie. Eene voldoende politiemacht ondersteund door een zestal maréchausées, was aanwezig, doch er scheen order gegeven te zijn om lijdelijk toe te zien. Toch waren vier flinke politiemannen wel in staat geweest, den geheelen troep uiteen te drijven, want de vrees voor de sabel der agenten schijnt bij de straatzangers diep doorgedrongen. De dag van Donderdag was vrij onrustig. De terechtstelling van den volksrijmelaar van Baardwijk, voor wien eene gevangenisstraf van 8 maanden wegens beleediging van den commissaris van politie was geeischt, bracht reeds in den voormiddag eene vrij groote menigte op de been, en dit voorspelde niet veel goeds voor den avond. De politie was met hare maatregelen gereed. Toen het volk als naar gewoonte te 8 uur op de groote markt samenschoolde, trad zij krachtig op en dreef den troep uiteen. Ongeveer een half uur later verscheen de brigade maréchaussée te paard. Wie de verantwoordelijkheid droeg van hetgeen nu gebeurde weet ik niet, maar het had er al den schijn van, alsof het bevel luidde„hak er maar op los." Van alle zijden zag men het volk vluchten, terwijl inmiddels geduchte slagen werden toegebracht en verscheidene personen in meer of mindere mate werden gewond. Onder dergelijke omstandigheden kan de politie de onschuldigen moeilijk onderscheiden, en het is derhalve geen wonder, dat er van deze categorie velen het gelag betaalden. Hoe onaangenaam dit moge zijn, het is niet te vermijden, en derhalve hierover geen klachten. Maar toch zij met bescheidenheid de vraag geoorloofd, of het niet gepast ware geweest, vooraf eene waarschuwing te doen, dat tot maatregelen van geweld zou worden overge gaan. Wordt zelfs een dergelijke waarschuwing niet door de wet gevorderd (art. 186 der gemeentewet). Rustige burgers, die zich op stoepen van cafés en sociëteiten bevonden, werden nu met ruw geweld op het lijf ge vallen en moesten als boosdoeners voor de sabel der maréchaussées'wijken. Ware namens den burgemeester een verzoek gedaan om de stoepen der cafés te ontruimen, het doel zou bereikt zijn en de goedgezinde burger ware niet onnoodig verbitterd. De café's en herbergen rondom de markt werden tegen half elf op een eenvoudig ver zoek van den burgemeester alle ontruimd; dddr schuilden de kwaadwilligen niet. Nog nader wordt uit 'sHertogenbosch ge meld Na het dol en ondoordacht optreden der politie op Donderdagavond is de verbittering onder alle standen der bevolking grooter dan ooit. De burgemeester ontkent last te hebben gegeven om te handelen zooals is geschied. De wettige voorschriften zijn niet in acht genomen. Naar men beweert, zou bij eenige burgers het plan gerijpt zijn, om aan H. M. de ko ningin regentes het ontslag van den comissaris van politie te vragen. De commissaris des Konings had Vrij dag een onderhoud met den burgemeester. Dienzelfden dag is eene proclamatie afge kondigd, waarbij de burgemeester de bevolking tot rust aanmaant en samenscholingen van meer dan 3 personen verbiedt. Donderdag avond ongeveer half tien wilde een voormaa te Bokstel op eene in beweging zijnde locomotief springen; hij sprong echter mis en kwam met den rechtervoet onder de machine, waardoor de voet gedeel telijk werd verbrijzeld en onmiddellijk moest worden geamputeerd. De maréchaussée te Helmond heeft de hand gelegd op den 20jarigen landbouwknecht H. v. D., die verdacht wordt bij zijn baas een bankbiljet van f 200 te hebben ontvreemd. De verdachte, die gedurende de kermis aldaar groote verteringen maakte en daardoor de aandacht trok, heeft een volledige beken tenis afgelegd. Woensdag kwam de landbouwer V. te Sprundel tot de ontdekking, dat zijn geheele oogst, bestaande uit 448 schooven rogge, van zijn veld was ontvreemd. Bij den heer J. v. d. B., nabij het station Seppe werden in denzelfdeu nacht vele win- kelgoederen gestolen. Woensdag is door de politie te Delft aangehouden W. M. v. S. huisvrouw van F. A. G. wegens diefstal van tal van gouden voorwerpen, vertegenwoordigende eene waar de van pl. m. f 400, ten nadeele van eene familie, bij wie zij sedert eenigen tijd a's werkvrouw in dienst was. De vrouw, die vroeger wegens een gelijk feit gevangenisstraf had ondergaan, is ter be schikking der justitie naar's-Gravenhage op gezonden. Woensdag middag is in den Lemsterrijn, op circa twintig minuten van Lemmer, eene scheepsboot, welke te sterk bemand was, ge zonken, met het gevolg dat een schipper, twee zijner dochters, benevens een schippers knecht verdronken zijn. De vier lijken zijn opgevischt. Woensdagnacht te ruim l1/* uur is te Haarlem een felle brand uitgebroken in per ceel No. 29 aan de Gierstraat, bewoond door den kleermaker D. Mizerus, wiens vrouw daarin tevens eene modezaak heeft. De brand is ontstaan in den winkel, maar de oorzaak is vooralsnog onbekend. Het perceel is bijna geheel uitgebrand en de bewoners hebben zich met veel moeite, door overklimmiug bij de buren, gered. Alles was verzekerd, be halve het gereedschap in de kleermakerij. WAALWIJK, 21 Aug. De handel voor kalfbeesten, zoowel als voor vetvee, was heden ter markt vrij vlug bij goeden aanvoer. Kalfkoeien f 115— k f235.— tot f Kalfvaarzen flOO.— a f175.— tot f Jonge varkens aangevoerd stuks, prijzen f3,25 a f 6.75. Ter botermarkt aangevoerd 617 KG., van f 0,97 a f 1,09 per KG. Kippeneieren f3,00 a f4.— per 100 stuks. Granen voortdurend liooger met veel vraag, zoowel op levering als voor onmiddellijke behoefte. In huiden is de markt wel zoo levendig. De lagere, prijzen geven aanleiding tot meer zaken. Men verwacht op de a. s. veiling d.d. 27 dezer te Antwerpen vluggen verkoop eenigszins beneden taxaat. Leder tamelijk ferm in prijs met goede vraag voor onmiddellijk gebruik. Er wordt ook reeds gekocht voor najaar en winter provisie. Het laat zich aanzien, dat de markt eene min of meer vastere positie verkrijgt. In alle soorten schijnt meer behoefte te komen. Tengevolge van het ongunstige weder was er minder aanvoer en weinig beweging in het artikel schors. De prijzen blijven goed gesouteneerd, zoowel voor inlandsche als bui tenlandsche soorten en voor andere looi- middelen. ONDERTROUWD Adrianus G. Rubbens en L. Maria B. Timmermans. Waalwijk, 13 Augustus 1891. I 1 wg

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2