Nummer 69. Zondag 30 Augustus 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. X Bekendmaking. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. Oproeping van verlofgangers. en Langstraalschf Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheelc rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester van Waalwijk roept bij deze op den verlofganger der gemeente Rosendaal, CORNELIS ALOYSIUS MARIA DRIESEN, be- hoorende tot het 6e regiment infanterie, om op 14 September aanstaande, des namiddags vóór 4 ure, tegenwoordig te zijn bij zijn corps, in gar nizoen te Breda. Waalwijk, 30 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd. Dat het einde der feestelijkheden te Ports mouth alles heeft goed gemaakt en bezoekers en gastheeren in een allervoortreffelijkste stem ming heeft gebracht, getuigen de artikelen in bladen van alle richting en kleur, zoowel in Engeland als in Frankrijk. In de Groote Republiek is men er weer een beetje door op zijn gemak gekomen, zelfs begint men te Parijs te gelooven, dat men door een booze nachtmerrie werd gekweld, toen men vast en stellig meende Engeland voor de triple-allian- tie als gewonnen te moeten houden. Zelfs zijn er in Frankrijk optimisten, die zouden trachten te bewerkstelligen wat zij in de mo gendheden der triple-alliantie zoozeer zouden hebben gelaakt, nl. John Buil uit zijn neutra- liteitsverschansingen te lokken en hem kleur te doen bekennen, natuurlijk in t belang van Frankrijk. Natuurlijk zijn zij, die zoo den indruk van 't oogenblik doen zegevieren over het gezond verstand en het kalme redeneervermogen, een heel aardig eindje van den rechten weg, maar hij, die de dogen niet gansch en al wil sluiten voor feiten, welsprekender dan woor den, moet bekennen, dat de vormelijke koel heid en de koele vormelijkheid tegen 't sc hei den van de pret plaats heeft gemaakt voor een zekere opgewondenheid over en weer. Had men eerst gemeend, dat 't voor beide partijen een zekere verlichting en verluchting XX. DE GRIEKIN DIONE. Slechts weinige ridders ontkwamen door de vlucht aan het bloedbad, nadat zij zich lang tegen de overmacht hadden verdedigd, maar de aga vond den gezochten knaap niet; zij, die zich gered hadden, waren op een schip der orde ge vlucht en de aga moest onverrichter zake terug- k eeren Het was voor Dione in allen gevalle een troost rijke gedachte te weten, dat haar kind leefde en onder bescherming der Maltezers stond; had Kara Mustapha Max naar Constantinopel gebracht, dan was het lot van haar kind daarvan afhankelijk, zoo lang zij de gunst van haar meester bleef genieten. Zij leerde zich in haar toestand schikken en haar meester hoogachten, die haar zijne macht niet liet gevoelen, maar als een minnaar naar hare gunst stond, al hare wenschcn vervulde en zelfs, toen de vrede was gesloten, met haar naar Candia reisde om nieuwe navorschingen in het werk te stellen. Zij omhelsde de leer van den proleet en werd toen door Kara Mustapha tot den rang van ge malin verheven. Zij bleef de meesteres vun zijn harem ook in het vervolg, daar zij noch ijver zucht toonde, noch naar invloed streefde; zij was voor hem eene trouwe vriendin geworden, bijna een vrouw in christelijken zin; met haar besprak hij al zijne eerzuchtige plannen, al zijne vrees voor de intriges zijner vijanden en benijders. Dione had sedert lang de hoop opgegeven haar zoon weder te zien, maar zij had den schoonsten en tevens hitteraten tijd baars levens niet vergeten. Daar zag zij op zekeren dag, bij een wandelrit aan den oever der zoete wateren, een jongmensch, die liet blonde haar, het oog, de gestalte van haar eersten echtgenoot had. Tientallen van jaren waren verloopen sedert men haar van de zijde van haar kind had weggevoerd, maar deze aan blik riep alle gevoelens wakker, die toenmaals haar hart hadden verscheurd. Wel had zij uit zou zijn als er aan de ceremoniën en plicht plegingen een einde kwam, nu 't op scheiden kwam, had men spijt dat 't al weer zoo ver was, ja zelfs werpt de Times zich op als tolk van de gevoelens van leedwezen over het voorbijgaande van alle genot in dit aardsche tranendal. De koningin heeft op ondubbel zinnige en niet te misduiden wijze blijk ge geven van haar belangstelling vis-d-vis Frank- rijks eskader en haar houding werd door de Fransche officieren ten hoogste geapprecieerd, zoodat de telegram-agenturen Reuter en Havas geen groot opzien hebben gebaard met haar berichten als zou admiraal Gervais den commandant van het Engelsche Kanaal heb ben geïnviteerd tot een bezoek met zijn sche pen aan Cherbourg in October a. s. en als zou deze laatste die uitnoodiging hebben ge accepteerd. Of het feit zelf waar is, valt te betwijfelen had Gervais instructiën bekomen voor die uitnoodiging en had zijn Engelsche collega machtiging bekomen onmiddellijk toe te slaan? Bepaald apocrief komt ons een bericht voor van de »Corriere di Napoli," dat ook al weer betrekking heeft op de vorstelijke reizen. De Italiaansche premier Di Rudini zou Zaterdag te Turijn een samenkomst hebben gehad met den Italiaanschen gezant te Parijs. Di Rudini wilde weten welken indruk 's konings bezoek aan Londen te Parijs zou maken en of pre sident Gamot koning Humbert eventueel zou uitnoodigen over Frankrijk te reizen, ja zelfs gaf Di Rudini uiting aan 's konings verlangen om de Fransche vloot te Toulon te inspec- teeren, met welken lumineuzen inval Frank rijk zeer ingenomen zou zijn aldus meende Menabrea. Als dat geen sensatie-bericht is, dan weten 't niet. we Bijna gelijktijdig bevat de officieuse Tri- buna een ernstige opwekking aan het adres den ex-premier Crispi die evenals van Bismarck, naar de meening der regeering zijn tong niet genoeg in toom houdt en meer be lang blijft stellen in de politiek dan in de advocaterij er op aandringend, dat hij het rijtuig kunnen springen, en den jongen man kunnen vragen wie hij was, maar de vrees voor het overtreden der Turksche gebruiken was haar tot een vaste gewoonte geworden; zij wist, dat zij den jongen man in het verderf stortte als zij hém aansprak, en zichzelven aan een ernstig ge vaar blootsteldewant naast haar zat immers de schoone dochter van den aga der Janitzaren, dus moest de verdenking op haar vallen, dat zij eene intrige tusschen Sekina en den vreemdeling begunstigde. Daarenboven en dit was de hoofoorzaak scheer, het immers bijna dolzinnigheid, uit een toevallige gelijkenis het besluit te willen trekken, dat de vreemdeling haar verdwenen zoon zou zijn. Evenwel deelde zij aan Sekina hare ver moedens mede, en nauwelijks had zij haar paleis bereikt of zij bezwoer Kara Mustapha onderzoek te laten doen. De grootvizier beloofde haar wensch te zullen varvullen, maar hij was ontstemd. liet verdroot hem te moeten zien, dat Dione nog altijd aan oude herinneringen was gehechten wel zoo vurig, dat zij voor de meest dwaze illusies vat baar washij vatte argwaan op, dat alle raad- fevingen van Dione om op de beloften van den ranschen koning niet te vertrouwen, en vim het verbond met de Hongaren tegen Oostenrijk af te zien, uit een heimelijke belangstelling in het vaderland van haar eersten echtgenoot voort sproot. Ilij droeg de zorg voor de navorschingen aan den aga der Janitzaren op, en wij hebben gezien, om welke redenen Said valsche berichten bracht. Said besloot tot de door ons vermelde geweld daad tegen Max, toen hij hoorde, dat Dione door een toeval had vernomen, hoe de Duitscher, die hare belangstelling had opgewekt, heette. Hij moest Max doen verdwijnen, om te verhinderen dat Kara Mustapha kwam te weten, hoe hij hem had bedrogen. Dione had dikwijls van haar overleden echt genoot gehoord, dat er in Oostenrijk vele personen waren, die Gundacker heetten, en dat zijn geslacht zeer vertakt was. Hij had daardoor willen voor komen, dat haai hart eenmaal zou bezwijken voor de verzoeking, om voor haar zoon, eer deze een man was geworden, aanspraak te maken op den titel en het erfgoed zijns vaders. Dione was ijdel. Maar zoo had zij thans geen zekerheid.dat geen nieuwe artikelen zal publiceeren, welke alleen kunnen strekken om de pogingen te doen mislukken van hen, die tusschen Frank rijk en Italië een toenadering trachten te bewerkstelligen. Ja, die heeren kanseliers en premiers in ruste kunnen soms erg lastig en onrustig worden, de koolbouw en de rechtsgeleerdheid profiteeren niet veel van hun lichamelijke of geestelijke vermogens Weer zijn berichten ontvangen omtrent een gevecht op Kreta, waarbij zes Turken zouden gedood zijn. De bewoners zijn in het gebergte ontvlucht. Een versterking der garnizoenen wordt door de consuls wenschelijk geacht, wijl zij door inkrimping ten gunste van Yemen te zeer verzwakt zijn. Naar men uit Sofia bericht, zijn bij eene huiszoeking in de woning van den oud-mi nister Saratof een hoeveelheid dynamiet en andere ontploffingsmiddelen, alsmede 250 re volvers, gevonden. Naar aanleiding van die vondst zijn een aantal personen in hechtenis genomen. De onlusten in China, waarvan de Euro peanen de eerste slachtoffers zijn, worden door velen beschouwd als de voorboden van een omwenteling, waardoor de Mantsjoe-heer- schappij een eind zou nemen en het groote Chineesche rijk in verscheidene deelen gesplitst zou worden. Reeds meermalen sinds de heerschappij der Tartaarsche veroveraars, welke nu ruim twee eeuwen duurt, hebben geheime genoot schappen getracht, „China aan de Chineezen terug te geven" en een inheemsche heer- sch ppij te vestigen. Het is thans het genoot schap der „Oudere broeders", de Kolao Iwei, waaromheen de ontevredenen zich scharen. Dat genootschap, hetwelk een groot getal aanhangers heeft, ook in het leger en op de vloot, stelt zich ten doel, de heerschappij der Mantsjoe's omver te werpen. Tot zijne plechtigheden behoort o. a. ook het meestal slechts als symbool en niet werkelijk uitgevoerde afsnijden van de de vreemdeling, die zich Gundacker noemde, haar zoon moest zijn; de gelijkenis met haar echtgenoot, die haar was in het oog gevallen, kon ook een andere spruit van het geslacht hebben. Men gelooft zoo gaarne wat men vurig wenscht, maar tevens is ook iedere hoop met angstigen twijfel verbonden, en deze strijd tus schen hoop en twijfel is de voornaamste oorzaak van opgewondenheid in de menschelijke borst. Het scheen haar toe, dat Sekina, die in deze zaak haar vertrouwde was geworden, haar een geheim verborg en hierin bedroog zij zich nietSekina kon haar vader niet verraden, van wien zij ge loofde dat hij in haar belang handelde. Het jonge meisje beminde den blonden Duitscher sedert zij hem had gezien; maar hij moest een Turk worden om haar te kunnen toebelioorcn, en hem hiertoe te kunnen noodzaken, had haar vader liair beloofd. De bevrijding van Max Gundacker uit zijn gevangenschap laat zich na het bovenvermelde gemakkelijk verklaren Sekina had de wachters omgekocht, toen zij de overtuiging had verkre gen, dat de strengheid haars vaders den trots van Gundacker slechts had verbitterd, en dat de gevangene nu het ergste van haar vader had te vreezen. Zij was besloten om aan Dione, zoodra de vlucht van Gundacker was gelukt, alles te be kennen, al mocht ook eeu strenge straf haar vader trefFen, en hare hulp af te smeelien; m .ar Said voorkwam dit. Eer Sekina Stamboul weer kon bereiken, had hij de vlucht van Gundacker vernomen, en geraden wie hem dezen trek had eespeeld; in blinde woede verworgde hij zijne aochter, die hem had verraden. Dione vernam nu, dat Sekina aan een plotse linge ziekte was bezweken; ieder beklaagde den ongelukkigen vader, wiens afgetrokken, somber gelaat er uitzag of hij krankzinnig zou worden van wanhoop. Dione verkeerde in de meening, dat Max Gundacker met het een of ander schip naar Duitschland was teruggekeerd, en nu begreep zij, dat, indien deze vreemdeling haar zoon was, of indien ten minste haar zoon nog leefde, zij slecht^ in Oostenrijk daaromtrent zekerheid kon verkrijgen. Zij was wel is waar van geloof ver anderd, maar op den bodem van haar hart klonk toch nog een stem, die haar belette de verbitte ring van haar gemaal tegen de Oostenrijkers aan haarvlecht. De thans gebruikelijke geschoren kruinen en vlechten werden namelijk door de Tartaarsche veroveraars ingevoerd; oor spronkelijk lieten de Chineezen hun haar op natuurlijke wijs groeien. Men heeft het thans oogenschijnlijk slechts op de vreemdelingen gemunt, maar dat is, naar verzekerd wordt, niet uit haat tegen de Europeanen, doch alleen omdat deze door de regeering beschermd worden. Het eigen lijke doel is omverwerping van de tegen woordige dynastie. Het valt moeilijk uit de tegenstrijdige be richten in de Engelsche bladen over den stand van zaken te Valparaiso iets met ze kerheid af te leiden; en dit te meer, omdat de telegraphische gemeenschap verbroken heet te zijn, terwijl bovendien verzekerd wordt dat de afgezonden oorlogstijdingen van weers zijden worden verknoeid. Het laatste nieuws, over New-York ontvangen, laat iutusschen de nederlaag der insurgenten niet twijfelachtig schijnen. Het luidt als volgt Nadere tijdingen, hier ontvangen, melden dat Balmaceda de Congressisten heeft afge slagen en dat, na eene bloedige worsteling, het overschot der laatstgenoemden ontsnapt is naar de schepen. Valparaiso is opgevuld met gevangenen, onder welken verscheidene congressistische aanvoerders. Deze zullen voor eenen krijgsraad worden terechtgesteld. Het heet dat Balmaceda's triomf verzekerd is en dat er tot een atdoend oprukken tegen het hoofdkwartier der insurgenten te Iquique on verwijld zal worden overgegaan. Beide legers hebben dapper gestreden, doch de beste aan voering was aan den kant van Baliuaceda, die persoonlijk zijne troepen commandeerde. Men gelooft dat deze afloop aan den burger oorlog een einde zal maken. Een vertrouwd agent echter der voorloopige regeering in Chili te Parijs, spreekt het be richt tegen, dat de troepen van Balmaceda de overwinning behaald zouden hebben, en heeft aan Havas twee dépêches vertoond, één van Iquique en één van Buenos-Ayres, volgens welke Balmaceda geheel geslagen zou zijn. te vuren, en medeplichtig te worden om de vaan van den profeet te doen ontrollen tot een oorlog tegen de christenen. Toen verhaalde Kara Musta pha haar op zekeren dag, dat de keizerlijke gezant navorschingen deed naar den verdwenen goudsmidhij wist echter met zekerheid, dat personen van het gezantschap den jongen man lagen hadden gelegd, en Said vermoedde zelfs, dat de christenen hem slechts daarom naar Stam boul hadden gelokt, om hem daar te kunnen doen verdwijnen. Zoo zijn de christenhonden zei hij, ze zeggen dat hun godsdienst liefde ge biedt, zij verwijten ons, dat wij onverbiddelijk zijn tegen de vijanden van den profeet, en zij verkoopen hun eigen geloofsgenooten aan onze slavenhandelaars, wanneer iemand hunne heb zucht in den weg staat! Men zegt, dat de vreem deling, die uwe belangstelling heeft opgewekt, uit een edel geslacht is gesproten, Said beweert zelfs uit het grafelijk huis der Gundacker-Star- hembergen. Dione gevoelde een zenuwtrekking door al hare leden; de gedachte vloog haar door 't hoofd dat die familie, die haar echthenoot had ver- stoolen, haar nu had belet liaar zoon weer te vinden, ja misschien haar kind had laten ver moorden of als slaaf verkoopen. Het bloed kookte haar in de aderenzou zij trachten te verhinderen, dat haar nieuwe echtgenoot, die haar de vrijheid had geschonken, zich in den krijg tegen Oostenrijk eene kroon veroverde, dat de sabels der Moslims een ras tuchtigden en vernietigden, dat haar eersten echtgenoot ver- stooten, haar zoon vermoord had Van dezen oogenblik af was de gedachte, een oor log tegen de christenen te bevorderen, voor Dione geen beletsel meer om zich met haar geheele ziel aan de eerzuchtige plannen van haar gemaal te wijden. Haar schranderheid, haar omzichtig ver stand hadden haar reeds een grooten invloed verschaft, ook in den raad van den Sultan, met wiens gemalinnen zij bevriend was; thans was zij van gevoelen, dat men den krijg niet moest beginnen, eer men een overmachtig leger had uitgerust en dan rechtstreeks op Weenen moest aanrukken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1