Advertentiën. 1 BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. Handelsberichten. PAULUS FLUYT, UITVOERINGEN. WOENSDAG 2 Sept. JAAR- MARKT te Waalwijk. VERGADERING der kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, gehouden op 25 Augustus 1891. De politie is er in geslaagd den boekhan delaar uit te visschen, bij wien de boeken met ontplolfingsstoffen werden gekocht, die den ministers werden toegezonden. Hij woont in de nabijheid van het paleis van justitie, en bij het verhoor verklaarde hij, dat de boe ken hem schriftelijk waren besteld. Onder een stortregen kwam het eskader ouder admiraal Gervais Woensdagavond te Cherbourg aan. De ontvangst was hartelijk en op Gervais' tocht door de stad hadden er tal van ovaties plaats, waarbij het „Leve admiraal Gervais„Leve Ruslandniet ontbrak. Volgens de Débats van Donderdag, zou de reis van de czaiina naar Frankrijk nu een voldongen feit zijn. Het bezoek zou plaats vinden vóór de zilveren bruiloft, dus vóór October dezes jaars. De regeering zou reeds met het bezoek in kennis zijn gesteld. De werkstakers te Wignehies hebben den gemeenteraad verzocht hun ondersteu ning te verleenen, maar deze heeft geweigerd. Eenige wolweverijen hebben voor een on- bepaalden tijd de tabriek gesloten. Een paar anderen zijn aan den gang gebleven met bijna uitsluitend vreemde arbeiders. Te Ufa, een plaats in het district Mistretta, op Sicilië, hebben de boeren het hoold op gestoken. De or.der-prefect trachtte eerst de geschillen tusschen de boeren en de gerneen- tel jke autoriteiten bij te leggen, wat hem echter niet gelukte. De boeren namen een dreigende houding aan en verschenen gewa pend op het marktplein. Een 40-tal onrust stokers werd gearresteerd. Bij gelegenheid van de feesten te Mon- dovi teekende koning Umberto een amnestie decreet voor wie tusschen 1848 en 1872 zich door de vlucht aan den militairen dienst hebben onttrokken. Daaronder vallen niet minder dan 40,000 personen, onder welke een aantal geestelijken, die in het buitenland als zendelingen werkzaam zijn. Te Belluno, Modena en Parma is Vrij dag een schok van aardbeving gevoeld en te Verona twee schokken. De materieele schade is niet groot; er heerscht echter een alge- meene paniek onder de bevolking. Uit Venetie komen niet zeer gunstige berichten omtrent den toestand der Koningin van Rumenië (Carmen Sylva). H. M. moet door koortsen zoo zwak geworden zijn, dat men zich ernstig bezorgd maakt. Een spoortrein van Praag naar Bodenbach is Maandag aan het station Bubentsch door een goederentrein aangereden. Drie waggons werden zwaar beschadigd. De reizigers klom men uit de raampjes; verscheidenen van hen werden licht gekwetst en twaalf bekwamen ernstige verwondingen. Het ongeluk veroorzaakte groote opgewon denheid. Een verwoede menigte viel het spoorwegpersoneel aan, welks onachtzaamheid de botsing veroorzaakte. WAALWIJK. Op Zondag 30 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Lentelied. Giessen. 2. Die Bethende. Diabelli. 3. Landkennung. Grieg. Maandag 31 Aug., 's nam. 5 ureconcert door de harmonie l'Espérance, op den Kon. Oranje Doelen, Zie programma's. BEZOOIEN. Zondag 30 Aug., 12 ure, matinée, door de harm. St. Crispijn, bij mej. Wed. J. Dekkers. Zondag nam. 5 ure, concert door de harm. St. Crispijn, bij den heer W. Brokken. Maandag 31 Aug., 10 ure, matinée, 's avonds soirée, door de liedertafel Oefening en Ver maak van Waalwijk en Bezooien, in de zaal van mej. Wed. J. Dekkers. Zie programma's. Dinsdag 1 Sept., ÏO1/^ ure matinée, door de zangvereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer W. Brok ken; 's nam. 4 ure bal. Zie programma's. WAALWIJK, 29 Augustus 1891. Gisteren zijn ten raadhuize alhier bijeen gekomen de burgemeesters van verschillende gemeenten, die belang hebben bij de over brugging van den Nieuwen Maasmond. Sedert eenigen tijd namelijk, berust bij die gemeentebesturen een situatieplanwaarop, onder begeleidende missive, de plaats aan geduid wordtwaar deze vaste brug gelegd zal worden. Vóór 10 September a.s. dienen de belang stellenden hunne bezwaren, opmerkingen, enz. aan den minister van waterstaathandel en nijverheid in te dienen, daar de werken van den Nieuwen Maasmond zoover gevorderd zijn, dat aan dit gedeelte van het tot wet verheven wetsontwerp uitvoering moet gegeven worden. Zich zooveel mogelijk te verstaan omtrent het beantwoorden dier missive was het doel der bijeenkomst, waartoetot alge- meene bevreemding, de Waalwijksche kamer van koophandel en fabrieken niet was uitge- noodigd, welker advies in deze aangelegenheid toch zeker wel had dienen gehoord te worden. Wij vernemen, dat het resultaat der vergade ring lang niet schitterend is geweest; de mee ningen en opvattingen omtrent het ontvangen schrijven waren zoo verdeeld, er werd zoo dikwijls door verschillende sprekers het woord gevoerd en zoo dikwijls in herhalingen ge treden, dat de slotsom zoo goed als nul was. Stemming heeft niet plaats gehad; iedere gemeente zal nu op zich zelve het schrijven beantwoorden. Dat de brug in het algemeen belang meer westwaarts zou moeten gebouwd worden daarover waren allen het eens, doch over de plaats waar, kon men jammer genoeg, niet tot overeenstemming geraken, 't Is zeer te betreuren, dat men in 't algemeen belang van Langstraat en land van Altena, niet eenige plaatselijke belangen heeft kunnen loslaten ten einde tot de zoo hoog uoodige eenstem migheid te komen omtrent het punt, waar de overbrugging zou dienen te geschieden. Wij vertrouwen, dat onze kamer van koophandel, in weerwil van de ondergane miskenning, toch al hare krachten zal inspannen om alsnog de verschillende gemeentebesturen zoo mogelijk tot eenheid van inzichten te brengen. y* Het Uitvoerend Bestuur der Landbouw- Tentoonstelling, te Waalwijk, bericht onder [\dankbetuiging, dat zijn ingekomen de na volgende medailles Mr. G. Heere, lid der prov. staten van (Noordbrabant, te Raamsdonk, gouden med. j N. N. te Waalwijk, gouden medaille. J. Suijs, te 'sBoscli, groote zilveren medaille, I uit te loven bij de afd. „Pluimgedierte." Luitenant Generaal Van der Schrieck, te I 's Bosch, lid der 2e kamer der staten-generaal, .zilveren medaille. Aan hen, die nog blijken van belangstelling jwenschen te geveu aan deze bij uitstek provinciale zaak, geven wij in overweging, dit aanstaande week te doen, daar het in orde brengen van den catalogus dit vereischt. De handel in kaltkoeien en dito vaarzen in de Langstraatwas sedert de laatste noteering iets vlugger en werden tegen f 160 a 225 verkocht; melkkoeien naar qual. f 140 a 175; jarige kalveren en hokkelingen weinig begeerd f 40 a 60; slachtvee le qual. 70 a 72, 2e qual. 60 a 65, vette varkens zeer willig 52 a 54 ct. per Kg. schoon; biggen f 4 a 8. De handel in hooi was deze week levendig, verscheidene partijen werden verkocht en van het vroeger verkochte werd veel afgeleverd. Door elkander wordt thans de le qual. en de afwijkende soort voor t 30 per 1000 Kg. verhandeld. Van roggestroo, waarnaar veel vraag is, is nog weinig voorhanden, de veld arbeid en het inzamelen der nog te veld staande rogge verhinderde het dorschen. Thans is de rogge binnen en over het alge meen zonder schieten ingehaald. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat is stijgende en wisselt thans tus schen f 2.50 a 3.— per Hl. Uit het Land van Heusden worden de blauwe soorten voor f 2.75 k 3.aangevoerd. De qual, is slechts middelmatig. Appelen f3.— a 4, peren f 2.— k 3.— per Hl, snijboonen 19 a 22 ct. per 100 stuks. Te Drunen is tot wethouder benoemd, ingevolge buitengewone vakature, de heer J. van Dal. H. M. de Koningin-Regentes zal de vergadering van de Staten-Generaal, op 15 September a. s. in persoon openen, en wordt daartoe eenige dagen te voren met H. M. Dochter in de residentie verwacht. Men meldt uit Den Bosch, dd. 25 Aug. aan het Handelsblad De uitspraak der rechtbank in zake-Van Baardwijk en enkele andere bij het oproer betrokken personen, heeft heden avond weder veel volk op de been gebracht. Groepen van honderden, doch, met het oog op de proclamatie, wijselijk eenigszins verspreid en drie aan drie gaande, zongen weder de bekende smaadliederen, heden met een vermeerderd, waarin, onder een nieuw kleed, blijvende haat tegen den commissaris van politie doorstraalt, ook de luitenant der maréchaussée, de heer Aveling, wegens mis handeling van personen op den beruchten Donderdagavond wordt aangevallen, en ten slotte een ovatie wordt gebracht aan den wethouder Van der Steen, wegens zijn in de jongste raadsvergadering gesproken woord en geuiten weusch tot spoedige verwijdering van den commissaris. De adressen van gelijke strekking door de burgerij aan de regentes en aan den ge meenteraad gericht, zijn reeds van duizenden handteekeningen voorzien en liggen tot Vrij dagavond ter teekening in niet minder dan 18 sociëteiten en koffiehuizen. Was ik de man, die in 't algemeen belang aan de bevoegde macht een raad mocht geven, dan zou het deze zijn ontneem den commissaris van politie tijdelijk de leiding van zaken en doe hem de stad verlaten, tot de quaestie, die nu reeds veel te lang de gemoederen in beweging houdt, veel kwaad sticht en handel en nijverheid schaadt, door de daartoe aangewezen autoriteiten zal zijn onderzocht en opgelost. Mocht de commissaris hangende dat onder zoek hier en in functie blijven, dan verwach ten de goedgezinden bij gelegenheid vaD de kermis, die binnenkort aanvangt, tooneelen, die eene droevige herinnering zullen achter laten, niet het minst bij hen, die het voor komen daarvan in hunne macht hebben, Woensdag avond, omstreeks half acht, is tusschen Schiedam en Delftshaven de stoomtram SchiedamRotterdam ontspoord. De schok was zoo hevig, dat de locomotief dwars over den weg kwam te staan en de beide waggons zwaar beschadigd werden. Verschillende passagiers kregen verwondingen, waaronder een, de heer B., uit Rotterdam, zeer ernstig. Hij werd van het balkon afge worpen en het bleek, dat zijn been op drie plaatsen gebroken was. Hij werd op de plaats zelve verbonden door de dr. De Bruijn en Van der Smau en vervolgens naar zijne wo ning vervoerd. Het moet nog worden uitgemaakt, waaraan het ongeluk te wijten is. De machinist be weert, dat er een steen op de rails lag, doch sommige passagiers wijten het aan te hard rijden, daar gezien werd, dat tusschen den tram en een rijtuig om het hardst werd ge reden. Eerst te ruim 10 uren kon de dienst weer geregeld hervat worden. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na opening aer vergadering door den voorzit ter, werden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Afschrift van een adres der kamer van koop handel te Arnhem, aan het departement van wa terstaat, handel en nijverheid, waarbij die kamer zich beklaagt over de afsluiting der perrons op de stations der staatsspoorwegen, met verzoek om adhaesie. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een exemplaar van de eerste twee afleve ringen van het Bulletin International des doua nes," in de Duitsclie taal, met een begeleidend schrijven van Z. E. den heer minister van wa terstaat, handel en nijverheid, waarvan de ach tereenvolgens verschijnende afleveringen later ge regeld zullen worden toegezonden. Ter visie voor de leden. c. Missive van de commissie voor de handels politiek, ingesteld door de ministers van water staat, handel en nijverheid, van koloniën en van financien, ingevolge koninklijk besluit van 27 April no. 21, met daarbij gevoegde lijsten en een opgaaf van die industriëelen, aan wie deze vraaglijsten zijn toegezondenin verband met deze missive wordt voorgelezen een schrijven van den secretaris der lederin- dustrie-vereeniging te Dongen, die naar aanlei ding van gezegde missive en vraaglijsten namens die vereeniging verzoekt, met onze kamer een onderhoud te mogen hebben, ten einde met ge meenschappelijk overleg eene uniforme beant woording van de gestelde vragen van alle bij het ledervak betrokkenen uit te lokken. Is na eenige gedachtenwisseling besloten eene algemeene vergadering te houden van belang hebbenden, op Donderdag 3 September a. s., des namiddags zes uur, in ae Looiersbeurs bij Van Kregten, alhier. d. Missive van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met ontwerp-besluit, hou dende voorstel tot oprichting van een centralen raad van handel en nijverheid. Een concept antwoord werd goedgekeurd, ech ter met die wijziging, dat in plaats van eentwee leden van elke kamer bij de algemeene vergade- i*ing zullen worden gecommitteerd. e. Schrijven van den minister van waterstaat, handel er. nijverheid, daarbij toezendende 1 exem plaar van de statistiek met overzicht-kaart der scheepvaart-beweging op rivieren en kanalen in Nederland over 1890. Ter visie voor de leden. Mededeeling van zijne excellentie den heer C. Lely, dat hij de betrekking van minister van waterstaat, handel en nijverheid, hem bij kon. besl. van 20 Augustus 1891 no. 3, opgedragen, den 22 dier maand heeft aanvaard. Aangenomen voor notificatie. g. Schrijven van het uitvoerend bestuur der alhier medio September te houden landbouwten toonstelling, met verzoek om als bewijs van be langstelling, aan deze onderneming eene kleine subsidie te verleenen. Is besloten aan het bestuur te kennen te geven, dat, hoe gaarne ook, de kamer niet aan het ver zoek kan voldoen, daar zij over geene andere fondsen kan beschikken dan over een bedrag, strekkende hoogstens tot voldoening van het sa- larii van den secretaris, drukwerken enz. h, Afschrift van een adres van de gemeente besturen van Raamsdonk en Geertruidenberg aan den directeur-generaal der maatschappij ter ex ploitatie van staatsspoorwegen, waarbij verbe erde aansluiting wordt gevraagd te Lage-Zwaluwe in de richting van Belgie en Zeeland. Is besloten dat adres te ondersteunen bij de betrokken autoriteit en vooral aan te dringen, dat correspondentie worde verkregen te Lage- Zwaluwe met trein no. 58 gaande in de richting RosendaalBrussel, komende van Rotterdam en te Zwaluwe arriveerende te 10.10 u. vm., het mo ment waarop aldaar aankomt ds trein van hier vertx-ekkende te 9.39 u. v.m. Door inwilliging van dit verzoek zouden de reizigers de route in zuidelijke richting onmid dellijk kunnen vervolgen, terwijl thans te Lage- Zwaluwe ongeveer 3 uur moet worden gewacht. Wijders nog te verzoeken a. Dat de locaal trein 's BoschWaalwijk van eerstgenoemde plaats vertrekkende des middags te 12 uur doorluope tot Geertruidenberg j b. dat aan het station alhier verkr ijgbaar wor den gesteld kaarten geldig (ook op Holl. spoor) tot Amsterdam en in de richting UtrechtAmstei'- dam, zoomede naar Gelderland en via Boxtel en Limburg en voor de richting Antwerpen Mechelen en tusschen gelegen plaatsen. De voorzitter deelt mede, dat volgens ingewon nen informatie, de grintweg WaalwijkGansoijen niet in communicatie woi'dt gebracht met den nieuwen Zuider bandijk langs den nieuwen Maas mond wel de wegen BesoijenDrongelen en BaardwijkDoeveren, zoodat de Waalwijksche weg, die van oudsher door een vaste brug ge meenschap met het land van Heusden en Altena daai'stelde, van alle gemeenschap aan de noord zijde zal worden afgesneden. De kamer besloot met eenparige stemmen zich ter zake te wenden tot heeren gedeputeerde sta ten van Noordbi-abant. N.B. De adressen als gevolg dezer vergadei'ing aan de beti-okken autoriteiten in te zen den, zullen in het volgend nummer wor den geplaatst. WAALWIJK, 28 Aug. De handel in hooxmvee was heden veel vlug ger, bij flinken aanvoer. Kalfkoeien f 120— k f240.— tot f Kalfvaarzen f105.a f185.tot f Jonge varkens aangevoerd stuks, prijzen f3,70 a f8.50. Ter botermai-kt aangevoerd 812 KG., van f 1,03 a fl,24 per KG. Kippeneieren f3,00 a f4.per 100 stuks. Granen voor consumptie bij tamelijk goeden aanvoer gevi-aagd aan vorige prijzen. Alleen tarwe iets hooger. De ledermarkt blijft zeer vast. Prima beleerde waar wordt vlot verkocht, aan prijzen van f 0.70 lot f 0.75 per half Kg. naar soort en qualiteit. Mindere soorten van 60 tot 70 ets. Overleder goed gevraagd, zoowel grauw kalfs- als fijne Java en Cal cutta huidjes. Zwart paardeleder had ook tengevolge van het langdurig natte weder geheel den zomer veel aftrek. De handel in huiden is wel zoo vlug. Op de veiling van gisteren te Antwerpen was de afloop met eenige prijsvermindering, dus beneden taxaat, tamelijk bevredigend. De voorraad is op alle voorname wereldmarkten zeer groot. In den schorshandel is niets bijzonders waar te ne men. Er gaat voor 't moment weinig om. Uitslag der huidenveiling, gehouden te Ant werpen den 27 Augustus 1891. Bericht van de makelaars G. E. Grisab. Aangeboden 52200 huiden, verk. 35300. Er waren veel koopers. Met uitzondering van de beschadigde San Javierhuiden, per Leader, die hooge prijzen haalden, heeft de veiling zonder veel koop lust plaats gehad, aan zeer onregelmatige prijzen. Tweede soort mataderos waren bijzonder verlaten. Geboren WILHELMINA ALEIJDA MARIA, dochter van Louis J. E. Verwiel en Adriana J. M. Yerwiel-Yan Loon. Waalwijk, 23 Aug. 1891. Tot mijne diepe droefheid overleed' heden mijn geliefde broeder De WelEd. Heer J. W. BRUCE FRANKE, in den ouderdom van ruim Mevr. YAN DOESBORG- Waalwijk, 24- Aug 1891. gj Eenige en algemeene kennisgeving. 1 i 68 jaren. BORG- Eranke. I isgeving. H S Heden overleed, na een kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Vader en IBehuwdvader, de Heer IWedr. van Petronella Johanna Sprock, in den ouderdom van 82 jaar. P. J. BOUWHUISEN-Eluyt. C. BOUWHUISEN. J. FLUYT. II. FLUYT. M. FLUYT-Gebl. C. ELUYT. E. ELUYT. A. M. FLUYT-Ligtvoet. Loenen, 25 Augustas 1891. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Heer D. MIDDELKOOF Dz., overleden te Dussen 16 Augustus 1891, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris B. A. MID DELKOOP, te Capelle, vóór 15 Septem ber e. k. V.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2