Nummer TO. Donderdag 3 September 1891. 14® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Se Goudsmid van, Wessea. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Witalwyksche en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Frauco per post door tiet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per re^el groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zoo is dus in Chili eindelijk de beslissing gevallen, de wapenen hebben gesproken: de dictator Balmaceda is geen overwinnaar meer, de congressisten houden Valparaiso bezet. Dit groote nieuws werd ontvangen, toen juist de onzekerheid 't grootst was; als immer kwam de verlossing uit een pijnlijke onzeker heid op een oogenblik, toen alles donker en verward scheen, en die verlossing was even verrassend als onverwacht. Na wekenlange gevechten en schermutselingen, na zes maan den twist en tweedracht, te water en te land, heeft de hoofdstad des lands opgehouden, in 't bezit van Balmaceda te zijn. Zooals men reeds weet, heeft Valparaiso gecapituleerd, maar niet rechtstreeks in han den van de leiders der congressisten, meer bepaaldelijk in die van de admiraals, welke het commando voeren over het eskader, dat Frankrijk, Engeland, Amerika en de Veree- nigde Staten hadden bijeengebracht. Daardoor is een bloedvergieting op groote schaal voor komen en de veiligheid der in Valparaiso vertoevende Europeanen is tevens verzekerd. In hoe schrille tegenstelling is de werke lijkheid, zooals wij die nu kennen, met het geen Balmaceda en diens helpers ons eerst trachtten wijs te maken omtrent omsingelde en ingesloten congrestroepen, enz. Balmaceda is gevallen en zelfs zou hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gevlucht zijn, terwijl hij volgens andere mededeelingen reeds aistand zou hebben gedaan} van het presidentschap ten gunste van generaal Manuel-Macedano. Balmaceda heeft zijn welverdiend loon ge kregen, „opstandelingen" heette hij de con gressisten, doch inderdaad waren zij rustige arbeidzame burgers, die, door den nood ge dwongen, naar de wapenen hebben gegrepen voor hun goed recht en tegen 's presidenten tyrannie, die met ijzeren vuist wilde regeeren en in bloed vergieten zijne kracht zocht. Deze burgeroorlog was geen revolutie, geen strijd tusschen liberalen en conservatieven 55. XX. DE GRIEKIN DIONE. In ieder mensch ligt iets dierlijks, dat hij meer of minder belieerscht, maar dat zelfs bij de be- schaafdsten in oogenblikken van hooge opgewon denheid te voorschijn komt. Het gekwetste gevoel der echtgenoote en moeder, met onuit sprekelijke bitterheid levendig gehouden, deed Dione, toen zij den door de vlammen roodge- kleurden hemel van Weenen .aanschouwde bijna de voldoening van bevredigde wraak smaken; zij was immers Kara Mustapha gevolgd, om er voor te zorgen, dat het erfgoed, de sloten en burgen der Gundacker-Starhembergen werden verwoest, waar dit slechts mogelijk was. Juist het vrouwe lijk gemoed, dat anders zachter en gevoeliger van aard is dan het mannelijke, is buitensporig in iederen hartstocht, zoodra het door zijn vuur wordt aangedreven; de vrouw is in haar wraak onverbiddelijker, wreeder en onverzoenlijker dan de man; misschien, omdat haar de kracht en de gelegenheid ontbreken om zelve rechtstreeke haar wraak op haar slachtsfTer uit te oefenen. In dit geval kwam hierbij nog de omstandigheid, dat Dione gedurende een halven menschenleeftijd gewoon was geworden het teeken van macht te zien in ruwe vernietiging der vijanden, in afge slagen menschenhoofden aan de poorten van het serail en dat het geloof der Turken zich in haar hart had gevestigd, dat zij hiernamaals door hun overwonnen vijanden zouden worden bediend, dat zij daar al het geluk van het paradijs zouden smaken, indien zij hier op aarde de leer van den profeet hadden opgevolgd en uitgebreid. Daar lag aan hare voeten de stad, welker ver- overing haar gemaal eene kroon zou brengen; het kruis, dat ook eenmaal voor haar het zinne beeld der verlossing was geweest, was op den d' m geplant, maar de man, dien zij in hare jeugd had bemind, had zijn vaderland den rug moeten toekeeren, omdat zijn eigen vader hem had verstooten; haar zoon had men vervolgd en meer, 't was een kamp van aanhangers van alle partijen tegen een man, die 't gewaagd had de rechten des parlement* aan te tasten, tegen een dwingeland, die zijn wil trachtte te stellen boven dien der volksvertegenwoor diging, tot 't al te kras liep, en er een be weging tegen Balmaceda's persoon, tegen zijn doen en laten ontstond, welker einde we reeds kennen. Hoe boud Balmaceda er op los gelogen heeft, bewijzen de volgende cijfers. Vóór de ontscheping te Valparaiso, wonnen de con gressisten twee slagen, dien van Corcon, den 23en dezer, en dien van Placilla den 28en dezer. Te Corcon verloor Balmaceda 1500 man aan dooden en gewonden, 1500 aan gevangenen, 14 kanonnen, 2000 geweren, 3 mitrailleuses en veel munitie. Te Placilla verloor de vijand de gansche artillerie en 3000 gevangenen. Na den intocht in Valparaiso hebben de congressisten zich meester gemaakt van al de torpedo's. Bij elk heugelijk feit stelt men gaatne de vraag, hoe 't zou geweest zijn, als de zaken juist andersom waren geloopen en ook in dit geval kan men dit doen. Had Balmaceda definitief gewonnen, was hij heer en meester gebleven, dan zou dat voor Chili, een nijver en klein land, noodlottig geweest zijn. Bal maceda's persoonlijke dictatuur zou de wetten hebben voorgeschreven en het gevolg zou zijn geweest: de vrijheid verkracht, samen zweringen aan de orde van den dag en het vertrouwen binnen en buitenlands verdwenen. De beste bevestiging voor de jongste over winning der Chiliaansche Congres-partij is wel de onmiddellijk na Valparaiso's verove ring gevolgde bezetting der hoofdstad Santiago. Zonder slag of stoot gaf ze zich aan de troe pen van Generaal Canto over. Wat Balmaceda nu nog doen kan, zal niet veel te beteekenen meer hebben. Volgens de laatste berichten heeft hij het gezag neder - gelegd in handen van Generaal Manuel Ma- cedano, terwijl zijn gekozen opvolger, de heer Claudio Vicuna, zich aan boord van een der vreemde oorlogsschepen heeft in veiligheid hem niet vergund aan hare borst eene schuil- {ilaats te vinden zou zij dan medelijden lebben met den christen, dien zij als regenaat verachtte XXI. DE GEVANGENEN. Het purperen voorhangsel van een vertrek in de tent werd opgelicht, een zwarte slavin ver scheen op den drempel zij hield de armen over de borst gekruist, mompelde slechts de woorden ;,de meester" en vei'dween even zacht als zij gekomen was; onmiddellijk daarop trad Kara Mustapha binnen. De grootvizier was een schoon, deftig man; zijn golvende zwarte baard was reeds door zijn leeftijd met zilver geschakeerd, maar in zijn donker oog gloeide nog het vuur van den trot- sclien, eerzucntigen geest en thans, nu hij de onbeperkte gebieder was van het leger der ge- loovigen en van de veroverde landen, nu vorsten en veldheeren voor hem het hoofd bogen, nu kon nxen hem aanzien, hoe hij zich in zijn eigen grootheid verheerlijkt gevoelde. Een gouden, met diamanten bezaaid pantser bedekte de borst en de schouders; de damascener, die van edelge steenten vonkelde, hing aan een met goud ge- borduurden gordel over den purperkleurigen wapenrok; op den tulband pronkte de reigerveer, die door eene onschatbare diamanten gesp wei'd vastgehouden, terwijl de zijde van den tulband met parelmoeren was doorstrengeld. Dione stona van den divan op om haar gemaal en gebieder te begroeten, maar hij verhinderde haar de knie te buigen. Gij hebt een kleur, zei hij lachend, als eens in de dagen, toen ik u den pei'zikbloesem der jeugd van de wangen kuste. Dat komt, omdat mij de zon bestraalt, her nam zij en plaatste zich aan zijne voeten op het tapijt, terwijl hij zich naar Öostersch gebruik met onder het lijf geslagen beenen op te ottomanc neerzette. Ik zal u den eersten buit, dien men voor mij besterad heeft, laten brengen, zei hij, terwijl hij" hare nog altijd weelderige haren streelde; ik schenk u twee schoone christen slavinnen, omdat uw raad mij geluk heeft aangebracht. Het leger der christenen vlucht en eer de zon driemaal is gebracht. Blijkbaar herademt het land, nu de strijd ©m het meesterschap beslist is, en uit Valparaiso, zoowel als uit Santiago, wordt gemeld, dat er de meest volkomene rust heerscht. Blijkens latere telegrammen echter heeft te Valparaiso, zoowel als te Santiago, na de bezetting der stad door de Congrestroepen, het gepeupel onder brandstichting getracht te plunderen. Te Valparaiso werden dus 14 gebouwen vernield, ter waarde van twee mil- lioen dollars. De Congres-troepen konden het gemeen eerst wegkrijgen nadat een paar honderd lieden waren neergeschoten. Te Santiago werden het huis van Balma ceda en die zijner voornaamste aanhangers door het grauw in brand gestoken. Troepen uit Valparaiso zijn onderweg. Bij keizerlijk besluit worden vier nienwe intanterie-regimenten voor Bosnië en de Herzegowina ingesteld. De dagbladen berich ten met eenige bevreemding deze en derge lijke maatregelen, wijl ze genomen worden nadat weer zoo uitdrukkelijk van bevoegde zijde behoud des vredes is toegezegd. Uit Rome meldt men, dat de onderhan delingen over het handelsverdrag met Duitsch- land en Oostenrijk zeer bemoeilijkt worden door de hooge eischen, welke deze beide mogendheden aan Italië hebben gesteld. De minister van financien acht die voor 't mee- rendeel voor Italië onaanneembaar. Volgens bericht uit Konstantinopel zou de komst van den Bulgaarschen minister Grekoff ten doel hebben aan de Porte de erkenning van den vorst te vragen. In geval van wei gering zal de Sobranje bijeenkomen om de onafhankelijkheid van Bulgarije en Oost-Ru- melië te proclameeren. In de Arabische provincie Yemen moet de opstand thans geheel zijn bedwongen. Hoe, blijkt het best uit het feit, dat de Turksche aanvoerder Ahmed Rastdi is terug gekeerd met 14 kameelen, belast met de af gehouwen hoofden der weerspannige Sheiks. ondergegaan zal Weenen zich moeten overgeven, De waanzinnigen hebben geweigerd het kruis door de halve maan te doen vervangen, wij zullen de stad bestormen en den trots der dwazen in hun eigen bloed smoren. Hebben zij dat durven wagen De vlammen omringen de geheele stad, en nog willen zij u trotseeren Een Starhemberg is de verleider der ver blinden. Hij liet mij het onbeschaamde antwoord geven, dat 'Weenen zich zou verdedigen, zoolang nog één steen van hare muren op den anderen bleef. Hij zal met zijn hoofd daarvoor boeten. Een Starhemberg? herhaalde Dione, en zag hem vragend aan; hij moest haar meer te zeggen hebben, daar hij dezen naam tegenover haar uit- sprak, want hij noemde dien niet gaarne, dat had zij reeds toenmaals opgemerkt toen zij naar haar zoon had gezocht. Allah levert aan de geloovigen hunne vij anden over, ging hij voort; de eene gevangene, die ik u schenk, draagt insgetijks dien naam. De zottin bood den kahn der Tartaren, die haar hier bracht, een hoog losgeld aan, als hij haar naar Weenen wilde zenden, alsof zij daar ook niet onze buit was. Dione, ik laat die slavin aan u over, maar dit zeg ik u reeds nu, vei'langniet van mij, dat ik dien man het leven zou schenken, die mij belet reeds heden het kruis van den Stephanusdom in den Donau te werpen. Laat uw hart niet door beden vermurwen, ik zou dien wensch van u niet kunnen vervullen 1 Dione glimlachte. Uwe goedheid, licht mijner ziel, antwoordde zij, is oneindig als de onpeilbare zee, maar welke reden zou ik kunnen hebben om te bidden voor iemand, die uwe genade versmaadt? Kara Mnstapha zag haar met bevreemding aan en vroegSedert wanneer lees ik valschheid in uw hart. of sedert wanneer verbergt uwe tong mij wat uw hart begeert? Mijne lippen mogen verdorren eer dat ge beurt Gij hebt in mijn hart nacht in dag, haat in liefde veranderd, en mij door dankbaarheid voor altijd aan u geboeid. Ik behoor u toe, en. gij hebt mij vergund de eenige herinnering te bewaren, die ik niet kan verloochenen, zonder tegen de wet dee natuur te zondigen. Gij hebt zelf navorschingen gedaan naar het kind, dat ik even als uwe Fatime, onder het hart heb gedra gen. Zoudt gij nu gelooven, dat indien ik heden Op deze wijze willen wij gelooven, dat er nu rust heerscht. De Parijsche politie heeft weder een vroe ger Italiaansch officier gearresteerd, die in de rue Miellis op gemeubileerde kamers woonde. Pochinelti, zoo heet de gearresteerde wordt van spionage verdacht, in welk ver moeden men nog versterkt is door de uit gebreide correspondentie, waarop men bij hem beslag heeft gelegd. President Carnot heeft een decreet ge- teekend, waarbij een krediet van f 500,000 wordt geopend voor de slachtoffers van den cycloon op Martinique, en waarbij uitstel van betaling wordt verleend voor alle wissels, enz. van de handelshuizen op het geteisterde eiland. Volgens de laatste officieele mededeeling bedraagt het aantal gedooden 378, terwijl het verlies aan bezittingen op 25 millioen wordt geschat. Twee meisjes van de „Alpenclub," de dames Laccarrière, van Lyon, hebben dezer dagen den top van den Mont-Blanc beklom men. Zij werden door drie gidsen vergezeld. Op een congres van geestelijken, te Lon den, werd een der voorstellingen met alge- meene stemmen aangenomen. Er wordt daarin bevolen, dat eiken avond in alle kerken den hemel afgesmeekt zal worden, om den prins van Wales var. zijn schitterende levenswijze en het kaartspel te doen afzien. Aan de Standard wordt van 29 Aug. uit Konstantinopel gemeld, dat Turkije in de quaestie de Dardanellen aan Rusland heeft toegegeven. De Porte heeft den ambassadeur hare verontschuldigingen doen aanbieden we- den verloren zoon terugvond, ik niet van hem zou eischen, dat hij in u zijn meester eerbie digde, in Fatime zijn zuster begroette Indien hij geliecht kon zijn aan lien, die zijn vader hebben verstooten, dan zou ik u bidden het geslacht der Starhembergen uit te roeien, en met het zwaard de banden te verbreken, die hem van mij vervreemden. Maar gij hebt zelf gezegd, dat zij hem hebben vervolgd, verraden, verkocht, en zou ik dan van u kunnen verlangen een Starhem berg te verschooncn Kara Mustapha stond op; hij was bevredigd. Hij had het voor Dione verborgen, dat hij zijn twijfel aan de berichten van Said niet had uit gesproken, omdat hem het resultaat daarvan niet onwelkom was. In zijne jeugd had hij, om het hart der schoone Griekin te winnen en de wan hopige te troosten, haar vurigsten wensch willen vervullen, en haar het verloren kind terugver- schaffen; maar toen Dione hem van eer.e geliefde eene vriendin was geworden, was zijn streven om haar genoegen te geven verflauwd; hierbij kwam de bedenking, wat hij met het jonge mensch moest beginnen, indien deze weigerde zijn geloof af te zweren en zijn beschermheerschap aan te nemen. Het was daarom een Welkom slot van het aangename intermezzo geweest, aan Dione te kunnen zeggen, dat Gundacker door zijn eigen bloedverwanten en geloofsgenooten was vermoord of verkocht, nadat Said hem had bericht, dat de jonge man pal stond in zijn geloof, en door geen beloften aan het wankelen was te brengen. Kara Mustapha zou Dione niet gaarne hebben willen verliezen, zij zou hem echter, indien hij tusschen haar en haar zoon had gestaan, de oude lief devolle toewijding niet meer hebben kunnen schenken. Indien hij er aan had getwijfeld, of Dione alle hoop had opgegeven op het wederzien van haar zoon, of in het diepst van haar hart alle sympa thie voor de christenen was verstikt, dan zag nij nu dat zij volkomen een Turkin was geworden, en evenals andere renegaten hare voormalige geloofsgenooten haatte; hij kon haar thans meer vertrouwen dan ooit, en de blijdschap daarover straalde uit zijn oogen toen hij haar verliet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1