Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. gens het aanhouden van het schip der Rus sische vrijwillige vloot, onder verzekering dat een dergelijk voorval niet opnieuw voorko men zou, de gevraagde schadevergoeding be taald zal worden en de kommandant der Dar- denellen reeds is afgezet. In het vervolg zul len de zeeengten voor Russische schepen ge opend, voor anderen gesloten zijn. In het Bordzyner bosch bij Janowitz heeft tusschen den afgevaardigde bij den land dag, riddergoedbezitter von Brodnicky en den riddergoedbezitter Parustewski eeti tweege vecht met pistolen plaats gehad. De eerste ontving een schrampschot en de laatste een levensgevaarlijk schot in het onderlijf. Naar men zegt, gaven familietwisten aanleiding tot het duel. De kunstgalerij van prins Torlonia, te Rome, welke door den vorst in zijn testament aan het publiek is vermaakt, maar tot dusver nog steeds in handen der erfgenamen was gebleven, zal thans binnenkort aan 't gou vernement worden overgedragen en in een geschikt gebouw worden gebracht, Door onderscheidene voorname Itali- aansche dagbladen wordt thans verklaard, dat de tegenwoordige begrooting in evenwicht is en die voor het volgend jaar sluit met een voordeelig saldo. De Oostenrijksche regeering schijnt voor do onderdanen van keizer Frans Josef waar lijk moederlijke zorgen te hebben. Het ligt in haar plan den goeden burger binnenkort weer eens geducht aan de portemonnaie te komen, in 't belang van den gewapenden vrede wel te verstaan, doch om den luiden nu niet al te ruw en te onverwacht op het lijf te vallen, heeft men een ingenieuse truc uitgedacht. Eene brochure is namelijk ver schenen, waarin wordt beweerd en gestaafd met bewijzen, dat een uitbreiding van de weerkracht des rijks noodig, broodnoodig is. Oostenrijks leger moet worden versterkt met 2000 officieren, elke compagnie moet van 78 op 100 man worden gebracht. De land- weerdienst dient uitgebreid enz. Dat alles zou zoo om en bij de 16 k 18 millioen per jaar eischeD, zegt de brochure, welker ont staan men minister Bauer ten laste legt en als welker geboorteplaats men diens ministerie aanwijst. WEENEN, 81 Augustus. De internationale zadenmarkt is onder talrijk bezoek geopend. Volgens het bericht van den secretaris generaal Leinkauf over den oogst inOostenrijk- Hongarije, wordt in Hongarije de opbrengst der tarwe geraamd op 100, die van gerst op 116, die van haver op 111, en in Oos tenrijk die van tarwe op 93, die van rogge op 83, die van gerst op 109 en die van haver op 108 percent van eenen vollen oogst. Het gezamenlijk bedrag zou zijn -. tarwe 51, rogge 34, gerst 31, haver 44 millioen cente naars. De uitvoerbaarheid van tarwe wordt op 3Vs tot 4, die van gerst 3 tot S1/*, die van haver op Vs tot 3A millioen centenaars geraamd. Voor rogge zal uitvoer slechts dan mogelijk zijn, wanneer er voor het binnen- landsch verbruik en tot industrieele doelein den andere graansoorten of surrogaten ter vervanging gebezigd mochten worden. Bij die gelegenheid zijn de volgende cijfers openbaargemaakt. Hetverhoudingscijfer voor den uitslag van den graanoogst is (100 ge nomen als gemiddeld cijfer)Pruisen 92; Saksen 103; Beieren 100; Baden 60; Wurtem- berg voor winterkoren 84 en voor zomerkoren 98; Mecklenberg 93; Italië 86; Zwitserland 100; Nederland 77; Belgie 26; Frankrijk 64; Groot-Britannie 95; Rusland: Podolie 100; Besarabie 70; Polen 82; de Krim 90; Koer land 95; noordelijk Rusland 45; Rumenie 90; Servie 100; Egypte 95; Zweden en Noor wegen 110. Indie heeft 6,842,000 tonnen graan voort gebracht en Amerika 545 millioen bushel. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 2887,49; terugbetaald f 2223,76. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1246. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 2389.07 terugbetaald! 691.97. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 877. WAALWIJK, 2 September 1891. De gisteren voormiddag ten elf ure gehou den openbare vergadering van den gemeen teraad weid bijgewoond door alle leden en voorgezeten door den burgemeester. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering, werden de 4 herko- zene leden, de heeren Quirijns, Mombers, Hoffmans en Baijens door den secretaris ter vergaderzaal binnengeleid en legden in han den van den voorzitter de bij de wet gevor derde eeden af, waarna zij zitting namen. Tot wethouder werd gekozen de heer Th. Hoffmans met 6 stemmen, tegen 5 uitgebracht op den heer C. G. van der Heijden. De heer Hoffmans verklaarde op de vraag des voorzitters staande de vergadering, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde ver trouwen, de benoeming aan te nemen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werden benoemd de heeren Hoffmans en Mombers. Aangehouden werd een voorstel van den voorzitter om nog een ambtenaar van den burgerlijken stand aan te stellen. Aan den raad werd overgelegd de reke ning van ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1890, sluitende In ontvangst met 47416.741/2 uitgaaf 44220.36 Batig saldo f 3196.3873 Tot leden der commissie van onderzoek werden achtereenvolgens gekozen de heeren Verbunt, Van der Heijden en Van Tilburg. De voorzitter herinnerde, dat twee leden voor de commissie der vakschool als zooda nig bedankt hebben, zoodat alleen de heer Timmermans van Turenhout overblijft. Hij weuscht den ïaad in overweging te geven of 't niet dienstig zou zijn die commissie aan te vullen en wel met deskundigendit zou zeker zijn in 't belang der vakschool, want nu trekt zich niemand er iets van aan. De heer Van der Heijden vroeg of dit het laatste te behandelen punt was, want dan zou hij zich maar verwijderen, aangezien hij in deze aangelegenheid geen raad meer kan geven. Hij heeft met de commissie en des kundigen een theoretisch en praktisch exa men afgenomen van de sollicitanten en den knapsten daarvan aangewezen. De raad heeft zich daaraan niet gestoord, nu moet de raad het maar weten. Alleen wil hij nog mededeelen dat op de avonden van het examen aan de examina toren en geexamineerden eenige ververschin- gen zijn verstrekt tot een bedrag van f9.65. Hij heeft die betaaldde raad kan nu be slissen of die uitgave hem zal worden terug betaald. De heer Timmermans van Turenhout merkte op, dat hij bij het maken dier vertering niet was tegenwoordig geweest, maar had aange boden 1/3 gedeelte in de kosten bij te dragen. De voorzitter verklaarde in deze in 't ge heel niet op de hoogte te zijn de heer Van Schijudel lichtte hem in. De heer Timmermans Wz. zeide dat hoofd zakelijk tusschen B. en W. besproken was of de commissie 5 of 3 leden sterk zou zijn. De heer Mombers stelde voor 4 leden bij te benoemen. De heer Gragtmans stelde voor dat B. en W. eene voordracht van deskundigen zullen opmaken, die zij in de volgende vergadering zul'en overleggen. De heer Van Schijndel verwacht daarvan niets. Een deskundige, en wel de eerste uit de straat, aangezocht om commissielid te wor den, heeft daarvoor bedankt, omdat er niets goeds van kan komen. Die deskundige was Janus Nieuwenhuijzen, die gevraagd is door Hoffmans. Besloten werd dat B. en W. eene voor dracht zullen opmaken voor 4 leden. Hierna vraagt de voorzitter hoe de raad denkt over 't betalen der kosten. De heer Baijens vindt dat 't in 't geheel niet aan de gemeente is om die te betalen. De heer Van der Heijden merkt op dat ze al betaald zijner wordt niet gebedeld om teruggaaf. De heer Hoffmans is 't niet eens met den heer Baijens. De commissie en de deskundi gen hebben gewerkt in 't belang der zaak en 't is niet billijk dat de commissie de kos ten er nog bij zou betalen. De heer Baijens blijft er tegen. Waar zou 't heen, als alle commissies de schoolcommis sie, de teekenschoolcommissie enz. maar kos ten gingen maken. De heer Verbunt merkt op, dat de heer Baijens op een heel verkeerden weg is. De teekenschool heeft een concours gegeven, maar de kosten voor deskundige beoordee laars zijn door de gemeente betaald. Bepaald werd dat de gemeente de kosten zal teruggeven. De heer Van der Heijden bleef buiten stemmingde heeren Timmer mans Bz. en Baijens stemden tegen. Ten slotte werd eene bespreking gehou den over de circulaire van ged. staten aan het gemeentebestuur omtrent de overbrug ging van den Nieuwen Maasmond. Besloten werd dat de gemeenteraad een adres aan den minister zal richten, terwijl mede de ka mer van koophandel zal worden uitgeuoodigd daaraan adhaesie te schenken of een zelf standig op te zenden. Hiermede was de zaak afgeloopen. De eerste verjaardag onzer jeugdige koningin, als zoodanig, werd in onze gemeente Maandag herdacht door het uitsteken van de nationale driekleur van het gemeentehuis en verscheidene particuliere woningen. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien zond der jeugdige vorstin een telegram van gelukwensching en mocht daarop namens H. M. de koningin-regentes dankbetuiging ontvangen. Maandagnamiddag hield de koninklijke Oranje Doelen in den tuin Musis Sacrum prijs- en koningschieten, terwijl daarbij tevens, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. koningin Wilhelmina, een concert werd gegeven door de harmonie l'Espérance. Bij het koningschieten waren op het drie tal de heeren A. C. van Tilburg, J. van Mil en J. Fransen laatstgenoemde behaalde de overwinning en werd als koning gekroond. Bij het prijsschieten behaalde de heer Fl. van Baal den eersten prijs. Het concert slaagde uitstekend. De ver schillende nummers van het programma wer den correct ten gehoore gebracht en duide lijk is 't waar te nemen, dat l'Espérance zich tegenwoordig buitengewoon veel moeite geeft en daaraan geövenredigde vorderingen maakt. Tot slot van den avond werd den leden van Oranje door den heer V. J. Gerris een sou per aangeboden, waaraan in opgewekte stem ming werd deelgenomen. De Nederl. Postduivenbond hield Zon dag 23 Aug. zijn voorgenomen wedvlucht van Rheine (Duitschland) waaraan deelnamen 16 vereenigingen, te Z2men met ruim 600 duiven broed 1891, afstand Rheine tot con- stateursplaats was 175 9 kilometer. De duiven werden onder geleide van den heer Faber, uit 's Hage, in vrijheid gesteld om 7 uur, met sterken zuidwesten wind en regen. De prijzen, uitgeloofd door zijne excellentie den minister van oorlog, zijn gewonnen door de heeren le prijs Jos. Wanten, te Waalwijk, ver guld zilveren medaille en vijfentwintig gulden. 2e prijsH. Snaphaan, eveneens te Waal wijk, zilveren medaille en vijftien gulden. De eerste duif vloog met eene snelheid van 798.9, de tweede 750.6 meter per minuut. De Associatie tot veredeling van het paardenras in het Land van Heusden en Altena besloot dezer dagen tot het aankoopen van een hengst van Normandisch ras. Eene commissie, bestaande uit de heeren Barend Snoek, voorzitter dier Associatie en van het Paarden- en Rundveestamboek, te Almkerk, kapitein Kromhout, te Breda en F. van Baal, te Waalwijk, vertrokken te dien einde naar Parijs en kochten aldaar van den heer Le Roy, paardenhandelaar, een donkerbruinen, driejarigen, Normandischen hengst voor de kapitale som van 5000 gld. Het prachtige dier, hoog 1,64 M. is voorloopig gestald bij den heer A. Straver te Babilonienbroek. Hieruit blijkt, dat gemelde Associatie niet alleen in naam, maar ook inderdaad het paar denras wil verbeteren. Daardoor behartigt zij een der gewichtigste belangen van den land bouwer in deze streek en verdient dan ook allen lof. J^Naar wij vernemen is die prachtige hengst ook ingeschreven voor de landbouw tentoonstelling, alhier. - Te Bezooien zijn tot wethouders herbe noemd de heeren J. Broeders en E. G. de Bakker; tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heerE. G. de Bakker. De Haagsche corr. ''an de Zutph. Ct., er op wijzende dat de nieuwe minister van binnenl. zaken g edacht heeft aan de nood lijdende gemeenten, verneemt uit goede bron, dat hij evenzeer schielijk zal toonen een groot voorstander te zijn van vakonderwijs en de invoering van leerplicht noodig te achten. Wat de regeling van sociale belangen be treft, zoo verneemt de schrijver, dat voortaan niet meer, zooals vroeger, het departement van justitie voor zich het leeuwendeel zal nemen van de sociale quaestien. De voorbe reiding van maatregelen, die niet van streng juridischen aard zijn, zal voor een groot deel van het departement van waterstaat, handel en nijverheid geschieden. W. J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijk, werd door de rechtbank te 's-Her- togenbosch wegens moord, gepleegd op zijne vrouw door middel van vergiftiging, veroor deeld tot 15 jaren gevangenisstraf. In hooger beroep werd door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch dit vonnis vernietigd en de be klaagde wegens poging tot moord veroordeeld tot 6 jaren gevangenis. Maandag op het beroep in cassatie uitspraak doende, vernietigde de Hooge Raad weder het arrest van het Hof, omdat daarin als bekentenis van beklaagde wordt beschouwd eene verklaring, dat zijne vrouw hem had gezegd, dat zij van den (door hem met vergif vermengden) cognac gedron ken had, terwijl op die ten onrechte als be kentenis beschouwde verklaring de veroordee ling mede was gegrond. Ingevolge de uitspraak van den Hoogen Raad zal de zaak nu eerlang voor het Ge rechtshof te 's-Graven'nage opnieuw worden behandeld. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag jl. heeft te Tilburg in de Gasthuis straat eene bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere Peters, die zich met zijne ka meraden huiswaarts begaf, door zekeren S. zoodanig met een mes aan aangezicht en lichaam toegetakeld werd, dat zijne opneming in het gasthuis noodzakelijk was. Door den dokter werd dadelijk geconstateerd, dat de toegebrachte wonden zijn levensgevaarlijk de man verkeert dan ook in hopeloozen toe stand. De dader werd nog denzelfdeu nacht gearresteerd en gevankelijk naar Breda over gebracht. In de lucifersfabriek te Eindhoven ont plofte Zaterdag morgen plotseling met een hevigen knal de inhoud van een pot, waarin spec e was tot het maken van zoogenaamde klaplucifers. Een werkman, die daarmede bezig was, kreeg hevige brandwonden in het gelaat. Eerst vreesde men zelfs, dat hij het gebruik van beide oogen voortaan zou moeten missen, doch de geneesheer heeft nu ver klaard, dat ten minste zeker het ééne oog genezen zou en waarschijnlijk ook het andere. Zondagavond reden, te ongeveer half negen, twee heeren v. d. S. uit Doesburg en H. uit Zutphen benevens de verloofde van eerstgenoemde, mej. D. uit Brummen, en een koetsier in een victoria van Ellecom naar de Steeg. Aan den Ellecomschetol ge komen bij het begin van de Middachterallee, was deze gesloten, en scheen een der heeren, die het rijtuig bestuurde, geen tijd te hebben om te wachten tot dat deze geopend werd en reed door den tol van de stoomtram, niettegenstaande zij gewaarschuwd werden dit niet te doen, wijl een tram van De Steeg in aantocht was. Plet gevolg van hunne roe keloosheid bleef niet uit. Nauwelijks waren zij tusschen het Tolhuis en den tol of de tram kwam aangereden, en alhoewel de ma chinist al het mogelijke deed om den trein te stoppen, was een botsing onvermijdelijk. Wat zij, die in de nabijheid waren, toen te zien kregen laat zich niet beschrijven. Een der heeren v. d. S., bleef op de plaats dood, terwijl de dame, die met veel moeite tusschen de stukken van het rijtuig werd uitgehaald, eveneens na eenige oogenblikken onder de hevigste pijnen bezweek. De heer H. brak een zijner beenen en werd bovendien zwaar gekneusd aan hoofd en handen, liefderijk in de naast het Tolhuis gelegen woning van den heer J. N. van der Boon, notaris, opge nomen en des nachts naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht, alwaar het been zou worden afgezet en men hoopte hem in het leven te behouden. De beide lijken werden naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats te Dieren overgebracht. De koetsier kwam er met eenige lichte kneuzingen af, terwijl het paard, dat reeds buiten de rails was, op hol sloeg en te De steeg werd gegrepen. De machine van den tram ontspoorde, doch werd vrij spoedig weder op de rails gebracht. De heer van Balgoijen de Jong, arts te Dieren, verleende de eerste hulp. Boven Heerenveen voer Donderdag avond te 8 uren een hevige windhoos. Een dakraam van de woning van den heer B Sanders werd uitgelicht en achter de twee huizen verder staande woning der dames Jung zoo netjes neergezet, als hadden voor zichtige menschenhanden dit gedaan. Op sommige plaatsen werd een gat in een dak geslagen, een schoorsteenbord afgeworpen of een glasruit ingeslagen. Van sommige boo- men werden zware takken afgeknakt. Onlangs werd een fatsoenlijk landbouwer uit Helden op aanklacht aangehouden wegens het plegen van oneerbare handelingen. Al spoedig werd hij op bevel der rechtbank te Roermond ontslagen, en nu heeft de aan klager, bij akte, verleden voor een notaris, verklaard dat zijne aanklacht niets dan laster was. Door de gendarmes te Visé (Belgie) zijn gearresteerd een man en eene vrouw de laatste van Nederlandsche afkomst die een wagentje met linnengoed vervoerden, zonder de herkomst te kunnen bewijzen. Het wagentje is reeds herkend als het eigendom van zekeren Akkermans te Maastricht. De aangehoudenen zijn naar Luik overgebracht. Buskruit en dynamiet Onlangs is te Willemstad op Curasao bin nengekomen de bark „Curagao" varende onder Engelsche vlag, komende van New- York en bestemd voor Venezuela, met een lading hout aan boord, zooals het heette. Maar per telegram wist men in Willemstad wel beter, dat er namelijk buskruit en dyna miet aan boord was in groote hoeveelheid, en dat slechts voor een klein gedeelte was aangegeven. Een daartoe gemachtigd persoon, met een pontje aan boord komende, en een onderzoek instellende, waarbij de kapitein hem quasi zeer behulpzaam was, vond niets dan een lading hout. Des avonds werd het onder zoek gestaakt, want met licht durfde men niet gaan zoeken. De militaire macht kreeg order om 's nachts de wacht te houden in de buurt. De kapitein, een herhaling van het onderzoek vreezende, liet des nachts een aantal muni- tiekisten over boord werpen, doch dit ging niet zoo zacht, of de maréchaussée bemerkte het en gaf er kennis van, waarop met een stoombaggermachine de roode munitiekisten te voorschijn kwamen en alles aan dek werd gebracht, waar het de volgende morgen onder de oogen kwam van de verbaasde autoriteiten; half aangebroken, stuk gestooten kisten, ver strooid en verbrokkeld buskruit, lagen aan dek. En daar liepen de bemanning en andere luidjes tusschen door, kalm hun sigaar of cigaret te rooken Wanneer een vonk het kruit had aange stoken, dan zou niet alleen het schip, maar geheel Willemstad in de lucht zijn gevlogen. In de onmogelijkste hoekjes en gaatjes waren ontplofbare stoffen geborgen, bijvoorb. tusschen de veeren der canapé, waarboven men zat te rooken

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2