Nummer 71. Zondag* 6 September 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. Waalwpscir en Langstraat# Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester en wethouders van Waalwijk; Gelet op art. 219 der gemeentewet; Doen te weten, dat de rekening van inkomsten en uitgaven dier gemeente over het dienstjaar 1890 den raad is aangeboden; dat zii ter secretarie der gemeente voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing is ne- dergelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 2 September 1891. De burgemeester en wethouders voornoemd. De zenuwachtigheid, de algemeen versprei de kwaal van onzen tijd, beheerscht ook de politiek. Als 't gedurende eenigen tijd onaf gebroken kalm is geweest, als men juist eens heerlijk zou kunnen genieten van de stilte op politiek gebied, dan wordt men zenuw achtig; 'tgaat ons evenals den stedeling, die een tijdlang een kalm dorpje gaat bewonen om zijn overspannen hoofd tot rust te bren gen het geneesmiddel kan menigwerf nog noodlottiger werken dan de kwaal zelf de rustige kalmte is voor den aan beweging en drukte gewende niet te dragen. Zoo ook in de politiek: de heilzame stilte wordt verge leken bij de stilte, die den storm voorafgaat, men begint met zichzelf angstig te maken en eindigt met zijn kunstmatig verkregen onrust en ongerustheid ook aan anderen mede te deelen 'tgaat rond als een epidemie! Sinds de dagen van Kroonstadt is men allerwegen zenuwachtig en schrikachtig ge worden, evenals een neervallend blad den eenzamen wandelaar uit zijn gepeins doet op schrikken, zoo is elk bericht, hoe onschuldig ook op 't oog, nu voldoende om de halve menschheid kippevel te doen krijgen, in alles ziet men oorlogs-symptomen. Gevaar ziet men in de oogenschijnlijk officieuse brochure, XXI. DE GEVANGENEN. Het bloed stroomde de Griekin sneller door de aderen. Starhemberg was de naam van den aan zienlijksten tak der Gundackers, en ecne Starhem berg bracht men haar als slavin Misschien was deze gevangene een dochter of kleindochter van dien man, die zijn zoon, haar echtgenoot had verstooten, misschien een zuster of bloedverwant van dengene, die haar zoon ten verderve had gebracht, opdat deze zijn erfgoed niet zou kunnen terugei8chen; misschien hadden de trotsche graven niet eens de wettigheid van het huwelijk van den verdwenene willen erkennen, daar immers Max Gundacker niet als cavalier, maar als goud smid naar Stamboul was gekomen. Dione gaf bevel de gevangenen voor haar te brengen. Men had Eleonora en Maria, toen de grootvizier had bevolen haar naar zijne tent te voeren, de boeien afgenomenhaar prachtige Turksche kleeren gegeven,en haar gelukgewenscht, dat zij bestemd waren voor de hooge eer van in den harem van Dione te worden opgenomen. De beide ongelukkigen, die, gelijk wij reeds hebben vermeld, aan de Tartaren te vergeefs een hoog losgeld hadden aangeboden, begonnen zich eenigzins te herstellen, toen zij bevrijd werden van het ruwe geweld dier mannen, wier moor dende handen met bloed waren bevlekt, en toen ds slavinnen van den harem haar meedeelden, dat zij gebracht werden naar de tent van eene bejaarde hooggeplaatste vrouw, eene goedhartige meesteres, wie ieder gaarne diende. Een had haar een bad gereed gemaakt, hare loden met riekende oliën gezalfd, hare uitgeputte lichamen met heer lijke spijzen verkwikt in de ongelultkigen moest de hoop ontluiken, dat het misschien aan hare beden en tranen mocht gelukken het hart van de gemalin des viziers te vermurwen om haar tegen losgeld de vrijheid te hergeven. Eleonora betrad de tent van Dione met het bittere gevoel, dat haar trots voor het geweld zou moeten buigen, maar met het vaste besluit te Weenen verschenen en een verhooging der oorlogsbegrooting bepleitend van 18 millioen; gevaar ziet men in des sultans houding ten aanzien van Rusland, wat de vrije doorvaart door de Dardanellen betreft; gevaar ziet men telkenmale als in Frankrijk een „vivelaRussie!" weerklinkt of een honderdtal enthousiasten de „hymne russe" toejuichen. Blijf daar nu maar eens kalm onder! Zelfs de Engelsche „leading papers" raken van streek en de Duitsche pers was Woensdag, op den 21 en gedenkdag van den slag van Sedan, die over het lot van het tweede kei zerrijk besliste, zelfs vrij pessimistisch in haar beschouwingen; men spreekt van de verde diging van het verworvene met hand en tand tegen eiken aanvaller, als stond Rusland met zijn legerhorden reeds aan de Oostelijke gren zen en als waren de Fransche krijgsbewegin gen in 'tOosten des rijks, dus aan Duitsch - lands westelijke grenzen, reeds effectieve mobilisatiënEen zeker deel der Engelsche pers, met de Standard aan 't hoofd, ziet in de houding der Ottomaansche regeering het onmiskenbare bewijs van eene groote samen zwering tegen Engeland's belangen ir. de eer ste plaats en tegen die van de triple alliantie in cle tweede en de snoode samenzweerders zouden zijn Rusland en Frankrijk, en zelfs zou 'tin hun plan liggen Turkije in hun tweevoudig verbond op te nemen, ten einde, aldus vereenigd, de bezetting van Egypte door Engeland te doen beëindigen 't Is inderdaad heel aardig saamgesteld, maar gelukkig zijn er nog immer lieden, wier lichtgeloovigheid niet zoo sterk is om aan dergelijke combinaties zoo maar zonder slag of stoot geloot te hechten en die hun gezond verstand ook nog niet gansch en al buiten functie hebben gesteld 't Is vacantie in de politiek en als de politiek met vacantie is, dan raakt menigeen van streek en de gekste vermoedens worden als de bloote werkelijk heid de wereld ingezonden om toch immer aan 't einde weder naar hun werkelijke waarde of wel onwaarde te worden geschat. om liever het ergste te verdragen dan zich te vernederen. Maria, wier zwakker lichaaru meer dan Eleonora's krachtig gestel, onder de mishan delingen, de vermoeienissen en de vreeselijke indrukken had geleden, was daarentegen in de onderworpen stemming van vrome zielen, die in den dood eene verlossing uit haar lijden zien en al het overige aan den wil van God overlaten. Dione sloeg hare blikken op de beide vrouwen en toen herinnerde zij zich den dag, toen men haar aan den huiselijken haard had ontrukt en haar als gevangene naar de tent van Kara Mus- tapha had gevoerd. Wie vanu is eene Starhemberg vroeg zij tot groote verbazing der gevangenen in de Duit sche taal, die zij in hare jeugd van Gundacker had geleerd. Spreekt gij Duitsch En gij weet mijn naam riep Eleonora. O dan zult gij de schan delijke daad vervloeken, die tegen weerlooze vrouwen is gepleegd Ja ik ben eene gravin Star hemberg; welk losgeld eischt gij? men zal u eiken prijs voor mijne vrijheid beialen. Zacht watantwoordde Dione, wie het drieste optreden juist van diegene, die zij wilde verne deren, ergerde; gij vergeet voor wie gij staat. Zijt gij dwaas, om mij goud te durven aanbie den, mij, die mijne slavinnen in goud en purper kleed? Aan mijne voeten ligt Weenen, en eer de maan weer nieuw is, zal Kara Mustapha, mijn gemaal, de schatting noemen, die hij van over wonnen vazallen eischt. Beantwoord de vragen, die ik u zal doen, en wacht af wat mijne gunst u aanbiedt. Eleonora's wangen gloeiden. Ik ben eene gevangene, riep zij, maar gij spreekt tot mij als of ik een slavin ware. Men kan een Starhemberg ketenen aanleggen, haar dooden, maar nooit haai den nek doen buigen. Ik zal niet antwoorden, indien gij vergeet wie ik ben. Voltooi uwe mis daad tegen God en de menschheid, toon uwe macht tegen eene weerlooze, ik weet te sterven. Gij handelt zeer onverstandig mijn toorn op te wekken, ik zou wel middelen weten om uw trots te buigen, maar omdat gij in mijne macht zijt, versmaad ik het om daarvan gebruik te maken. Hebt gij een bloedverwant gehad, die voor meer dan dertig jaren zijn vaderland heeft verlaten en nooit is teruggekeerd Zoo ver ik weet, niet. Gij liegt of heeft men de schande van Terwijl enkele Fransche bladen blijven be weren, dat het bezoek van Ruslands czarina aan Parijs aanstaande is, en zelfs de komst van 's czaren kamerheer Scarzineski, er mede in verband wordt gebracht, vertelt de Köln. Ztg., dat te Petersburg het gerucht loopt, dat het verlovingsfeest van den kroonprins van Rusland met prinses Maria van Griekenland, dat te Kopenhagen zal worden ge /ierd, ook zal worden bijgewoond door de keizer van Duitschland en dat nog wel gedurende drie dagen, in den loop dezer maand twee be richten welker definitieve en officieele looche ning eigenlijk niet behoeft te worden afge wacht. Men maakt zich in Frankrijk sinds eenigen tijd eenigszins ongerust over België. Petit Journal wees onlangs in een paar artikelen op het gevaar, dat de vestingwerken aan de Maas een steunpunt konden opleveren voor een Duitsch leger bij een inval in Frankrijk en dat Koning Leopold wel een geheim con tract met Duitschland gesloten kon hebben omtrent de bezetting van die vestingwerken hetgeen hij, krachtens de Grondwet, kan doen buiten weten van de ministers en de kamers. Thans bespreekt genoemd blad in een ar tikel: Pensées intimes du Roi des Beiges koning Leopold's gezindheid jegens Frankrijk nog nader. Het herinnert, met aanteekeningen uit keizer Frederik's dagboek en een verklaring van Bismarck als bewijs, dat koning Leopold na Sedan den toenmaligen koning Wilhelm een brief zond, waarin hij hem huldigde als „red der niet alleen van Europa, maar van de zaak der beschaving;" en voorts, dat hij in Februari 1871 bij Thiers en Bismarck pogin gen heeft aangewend om tot koning van Frankrijk gemaakt te worden. Petit Journal komt tot de slotsom, dat België's neutraliteit een bedriegelijke fictie is en dat het in de eerste plaats de noorder grens is, welke de aandacht der militaire in genieurs vereischt. uw geslacht voor u verzwegen Ik lieg nooit. Mijn geslacht is dat van Lob- kowitz, mijn echtgenoot is een Starhemberg, en de kostbaarste van uwe diamanten is niet zoo zuiver en rein als zijne eer. Is hij een Gundacker? Gundacker heet de stamlinie van het geslacht, maar die naam is ook als doopnaam aan ver- verscheidene Starhembergen gegeven. Is een Gnndacker door zijn vader verloo chend en naar Palestina vertrokken Ja, ja! riep Maria eer Eleonora kon ant woorden, dat zei de heidin. Wie zijt gij vroeg Dione, terwijl zij het zwakke meisje met deelnemende belangstelling aanzag. Ik heet Maria Liechtenstein. Eleonora nam wederom het woord. Mijne vriendin is de dochter van een vorst; om harent wil, opdat gij haar zoudt versclioonen, wil ik u te woord staan. Ik heb er in den laatsten tijd van hooren spreken, dat er in het Heilige Land een Gundacker Starhemberg is verdwenen; een oude vrouw, die in dat geslacht heeft gediend, wil aan de gelijkenis met den verdwenene zelfs een jong man als diens zoon hebben herkend. Dione sprong op. Is hij hier? riep zij. Is hij in Weenen Neem alle schatten die ik bezit, en breng hem bij mij, dan zal ik u zegenen en den zoom van uw kleed kussen Eleonora en Maria staarden getroffen de vrouw aan, wier geheel wezen eensklaps was veranderd, die in angstige verwachting als een smeekende voor haar stond. Yan wien spreekt gij? stamelde Eleonora. Wien moet ik bij u brengen? Max Gundacker, den zoon van den ridder Von Gundacker. Die is niet te Weenen, die is dood. liet gloeiende gelaat van Dione werd doods bleek, en scheen daarop in snelle afwisseling in vuur te staan. Ha! knarste zij, dood ver moord door u lieden, door de valschaards, die ik vervloek. Dood—en gij durft het wagen mij dat zoo koelbloedig in het aangezicht te zeggen Ik zal u laten geeselen tot gij dood voor mijne voeten ligt, gij adder, ik zal u vertrappen Dione, die door den tartenden blik van Eleo- nore, die doodsbleek, maar onbevreesd voor haar stond, tot woede was aangeprikkeld, en ï-eeds de hand had opgeheven om de gevangene in het Keizer Wilhelm vertrok Woensdag met den rijkskanselier Von Caprivi naar Schwarzenau om daar de groote manoeuvres van het Oostenrijksche leger bij te wonen. De koning van Saksen is er met prins George reeds aangekomen en ook de Oostenrijksche minis ter-president Kalnoky. De Weener bladen wijden klinkende arti kelen aan deze vorsten bijeenkomst, bij ge legenheid der manoeuvres, en verheerlijken keizer Wilhelm en het Drievoudig Verbond. De nieuwe bijeenkomst der beide keizers wordt voorgesteld als een bewijs voor de toenemende bevestiging van het bondgenoot schap, waaraan men het te danken heeft, dat de vrede in Europa behouden blijft. In de Servische hoofdstad liep, volgens een telegram aan de Parijsche „Figaro," Woensdag het gerucht, dat de Bulgaarsche minister-president Stambouloff vermoord zou zou wezen, hoe en wanneer werd er niet bijgevoegd. Bevestiging of tegenspraak laten zich nog altijd wachten. De berichten omtrent den indruk, dien de tijding van Balmaceda's nederlaag in ver schillende deelen van Chili heeft gemaakt, doen zien, dat de baldadigheden toch talrijker zijn geweest dan men eerst vermoedde. Zoo doodden een tweetal regimenten re- geeringstroepen te Talcahuano al hunne officieren en pleegden in vereeniging met een 4000 tal kolen werkers allerlei ongeregeld heden. Huizen en winkels werden geplunderd en in brand gestoken. Gelukkig werd ook het gezag spoedig weer meester van het terrein en is de rust nu vrijwel algemeen. De geruchten van Balmaceda's geweldadigen dood een muildierdrijver zou hem gedood hebben houden aan. aangezicht te slaan, hield plotseling op Maria sprong haar in den weg. Genadesmeekte zij; gij woedt tegen eene onschuldige Mijne vriendin en haar gemaal hebben Gundacker betreurd, hebben onderzoek naar hem gedaan, hij was ons allen lief en dierbaar. Dione vestigde haar blik op de 9meekende; de woede maakte plaats voor smart. Uwe oogen kunnen niet liegen, zeide zij met een weeke, bijna in tranen stikkende stem. Zeg mij alle9 wat gij van hem weet, verzwijg mij niets. Bewijs mij, dat gij hem vriendschap nebt bewezen, en ik zal u iêderen dienst aan hem vorstelijk be- loonen. Waarom beeft gij? Waarom slaat gij het oog neer? Of schaamt gij u misschien, dat uw oog behagen in hem heeft gevonden? Maria bloosde nog heviger, haar aangezicht scheen als in vuur. Maar ook Eleonora zag de Turkin verbaasd, nieuwsgierig aan. De opgewon denheid van die geenszins meer jeugdige vrouw had iets bevreemdends. Men had te Weenen ver teld, dat Max een avontuur had gehad met eene dame van den harem, en zich daardoor in het verderf had gestort; deze vrouw kon wel niet de schoone zijn, die hem had betooverd, maar misschien was zij hare moeder. Indien het den lezer vreemd mocht toeschijnen, dat Eleonora uit de vragen van Dione naar een voor dertig jaren verdwenen Starhemberg, en uit hare harts tochtelijke opgewondenheid, nog niet den waren samenhang had geraden, dan gelieve hij slechts in het oog te houden, dat dit in het dagelijksche leven gewoonlijk geschiedtwat voor de hand ligt, ontgaat ons, als wij ons eenmaal eer. denk beeld hebben in het hoofd gesteldwij gelooven dan eer aan het onwaarschijnlijkste, dan dat wij datgene zouden aannemen, wat duidelijk voor oogen ligt. Het had Eleonora verbitterd, dat deze renegaat haar en Maria had behandeld^ als vrou wen, die men in het slavenjuk kan dringen, dat zij de eer der Starhembergen had aangetast; zij begon te gelooven, dat de haat Dione uit de oogen 9traalde, omdat men haar had gezegd, dat Max Gundacker dood was, en zij er nu van moest afzien zich op hem te wreken. Max was misschien gevlucht, de Turkin had gedacht hem te Weenen te zullen vinden, en meende nu aan Maria in lichtingen te zullen ontlokkendie Eleonora weigerde te geven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1