BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Turkije. BINNENLAND. De haven van Cherbourg verleent op 't oogenblik gastvrijheid aan het Russische pant serschip admiraal Machimow," dat daar Woensdagmorgen vroeg is aangekomen. De „Machimow" wisselde de gebruikelijke sa luutschoten met het arsenaal en het vlagge- schip „Marengo." De Russische kapitein legde een bezoek af bij admiraal Gervais. De groote najaarsmanoeuvres in het oostelijk deel des lands zullen nu weldra aan vangen. Allerwege zijn derwaarts troepen in beweging. Er zullen niet minder dan 120,000 man bijeengebracht worden. Te Troyes, dat reeds eene groote inkwartiering heelt, speelde de militaire muziek Woensdag voor het ca sino der officieren. Het publiek dat den om trek dicht bezet had, riep ten slotte herhaal delijk „Leve Frankrijk Leve RuslandDe Marseillaise en het Russische vo'kslied, dat tegenwoordig verbonden schijnt aan de Mar seillaise, werden toen achtereenvolgens ge speeld. De gemeenteraad te Lyon had besloten in 1892 eene nationale tentoonstelling van nijverheid te houden. In eene dezer dagen gehouden zitting heelt hij echter met een parige stemmen besloten die uit te stellen tot 1894- en haar dan tevens internationaal en koloniaal te doen zijn. De stad Lyon zal er het bestuur over aan vaarden, maar het doen verrijzen der ver- eischte gebouwen voor rekening laten van het syndicaat der architecten en onderne mers te Lyon. Te Monceau-les-Mines is in eene me nagerie brand ontstaan tegen het einde der voorstelling. Ontzettend was de schrik, die zich van de toeschouwers meester maakte. De wilde beesten brulden op het gezicht der vlammen. Groote onheilen zijn echter voor komen doordien verscheidene moedige man nen zich voor de gesloten wagens spanden, waarin de beesten inderhaast geborgen wer den, en die in veiligheid brachten. Eene zuster van den eigenaar der mena gerie en een bediende hebben vrij zware brandwonden bekomen. In de stad was het gerucht verspreid, dat de wilde beesten uit hunne hokken ontvlucht waren. Men denke zich den toestand der inwoners. In Spanje en wel te Saragossa en omstreken is plotseling eene vrij sterke pokken epidemie uitgebroken. Ter voorkoming van eene uit breiding der gevreesde ziekte, zoo snel als in 1890 het geval was, heeft de regeering uitgebreide maatregelen verordend en zijn alle stedelijke en geneeskundige autoriteiten uitgenoodigd, de inenting van kinderen met alle ten dienste staande middelen te bevor deren op kosten des lands, waar het scholen, kostscholen, armenhuizen, gevangenissen en andere instellingen van openbaar nut betreft. Daar echter in Spanje de vaccinatie tot nu toe alleen verplicht is voor soldaten, matrozen en burgerlijke ambtenaren, blijft het altijd bij een verzoek of vergunning en ontbreken nog steeds de wettelijke bepalin gen, die noodzakelijk zijn voor de invoering der inenting op grootere schaal; de pokken epidemie van verleden jaar heeft wel velen tot een beter begrip omtrent de noodzake lijkheid daarvan gebracht, doch de bekende gemakzuchtige aard der bewoners van Spanje geeft nog geen hoop op de veronderstelling, dat dergelijk onheilen vooreerst zullen wor den voorkomen. Aan het spoorwegstation te Ramsgate is een trein, die niet tijdig tot staan werd ge bracht, door een muur gereden. Een man werd bij het ongeluk gedood en verscheidene anderen werden gewond. Ook zijn eenige rijtuigen zwaar beschadigd. In de kolenmijn te Bedminsterbij Bristol, heeft een noodlottige ontploffing aan tien mannen het leven gekost en drie anderen gewond. Er was een paar dagen niet gewerkt in de mijn en vijfendertig mannen waren er afgedaald om toebereidselen te maken voor het hervatten van den arbeid, toen de ont ploffing geschiedde. Men beschouwde de mijn als zoo veilig, dat de arbeiders er meermalen onbedekte lampen gebruikten. Uit Shanghai verneemt de Times, dat er een opstand is uitgebroken te Ischmg. De eigendommen der zendelingen en vreem delingen werden verbrand. Niemand werd gedood. Het Reichsgesetzblatt maakt bekend, dat het verbod op den invoer van varkens, spek en worst van Amerikaanschen oorsprong is ingetrokken. Dit besluit is reeds in werking. Een geweldige grondverschuiving dreigt het dal van de Drau of Drave in Tyrol met gevaar van overstrooming. Van een der bergen, welke de „Lienzer Klauze" insluiten, glijden aanhoudend rotsblokken en steengruis (men spreekt al van ongeveer 200.000 kub. meter) in dien bergpas. Men vreest, dat de rivier daardoor in haar loop gestuit en het dal in een meer veranderd zal worden. Men is voortdurend aan het werk om ongelukken te voorkomen. De bewoners van bedreigde huizen konden tijdig vluchten. Volgens de Agence heeft de Porte zich met Nelidoft verstaan over het passeeren der Dardanellen door schepen van de Russische vrijwilligersvloot. Voortaan zal de Russische gezant aan de Porte mededeeling doen wan neer in eene haven der Zwarte Zee, hetzij veroordeelden onder escorte van soldaten, hetzij recruten met bestemming naar het verre Oosten, worden ingescheept, zullende de Porte alsdan de passage door het genoemde vaar water toestaan. Bij terugkeer van uitgediende soldaten zal de Porte, op aangifte van den scheepskapitein, dat er soldaten aan boord zijn, de doorvaart toelaten. Daaruit volgt dat er dan geene schending van tractaat plaats heeft. Het officieel orgaan meldt, dat Djevat- pacha, gouverneur van Creta, benoemd is tot grootvizier ter vervanging van Kamil pacha, voorts dat benoemd zijn Djemmal-Effendi tot sheik ul islam, Giza-pacha tot minister van oorlog, Rifa-pacha tot minister van bin- nenlandsche zaken, Mahmoud-pacha tot mi nister van openbare werken, Rudi-pacha tot minister van onderwijs, terwijl de overige ministers in functie blijven. Weerkundige waarnemingen Over de maand Augustus 1891, te WAALWIJK. Gevallen regen 7215/ig ™iH- vorig jaar Aug. 95s/8 mill. verschil 227/16 18 regendagen, 1 a 5, 9, 10, 12, 18 22, 26 A 30, vorig jaar Aug. 13 verschil pl. m. 5. De meeste regen viel 22 Aug. 141/* mill. Dc minste regen viel 26 Aug. i/w mill. Zware storm van 25 op 26 Aug. kracht 7/io Karakter van het weer gemiddeld zacht, meermalen trisch, geen warmte. Windkracht meestal 4/i0 op 25/26 Aug. 7/10 overigens Vioas/'i0- Windrichting. N. niet O. niet Z. 12, 19, 21 W. 3, 5 A 9, 13, 15,16, 24, 25, 29 N.O. niet N.W. 1,11, 23, Z.O. 17 Z.W. 2. 4, 10, 14, 20, 26 a 28, 30, 31. Gevallen regen van 1 Sept. 1890 tot 1 Sept. 1891, 70314/16. Regendagen van 1 Sept. 1890 tot 1 Sept. 1891 143. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, 's middag 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Kriegers Hochzeitstag. Fruncke. 2. La fille de Madame Angot, potpourri. Brohm. 3. Neerlands kracht doodt At- chins macht, marsch. Van Eeten WAALWIJK, 5 September 1891. Zooals onze lezers zullen gezien hebben uil het verslag der vergadering van de ka mer van koophandel en fabrieken alhier, op genomen in ons vorig nummer, was, op ver zoek van de lederindustrie-vereeniging te Dongen, door de kamer eene vergadering belegd tegen Donderdag 3 September, n/m 6 ure, op de Looiersbeurs bij den heer Van Kregtenten einde na gemeenschappelijk overleg eene uniforme beantwoording door alle bij het ledervak betrokkenen uit te lok ken van de vragen, gesteld door de commis sie voor de handelspolitiek (zie no. 53 van de Echo). Toen nu het uur der vergadering daar was, waren tegenwoordigvan de ka mer van koophandel de voorzitter en onder voorzitter, de heeren J. B. Timmermans en S. Fano, het lid de heer J. B. van der Heij den en de secretaris de heer F. W. van Liemptde heeren L. Mombers en C. F.. M. Ficq, looiers en Fiie van Iersel, schoenfa brikant, te Waalwijk, en W. van Nieuwstadt, firma wed. H. v. d. Wee en P. v. d. Wee, uit Kaatsheuvel. De president had van den secretaris der Dongensche lederindustrie-vereeniging een te legram ontvangen, meldende dat omstandig heden hen verhinderden de vergadering bij te wonen. Dit wekte groote teleurstelling, daar men gemeend had de verwachting te mogen koesteren van de Dongensche heeren heel wat nieuws te zullen hooren. Na mededeeling en voorlezing van ver schillende op de zaak betrekking hebbende stukken ging men over tot de aan de orde zijnde zaak. C3SAl spoedig was men het hierover eens, dat de lederindustrie naar Frankrijk in 't geheel niet uitvoert, zoodat verdere verhooging van de vroegere tarieven haar koud laat. De beantwoording van alle daarop betrekking hebbende vragen is dus van geen belang. Volg»ns het algemeen gevoelen der vergade ring zoude alleen voor beantwoording in aan merking komen vraag A „Welken invloed heeft de lak van „nijverheid, waartoe uw bedrijf behoorl „ondervonden van de verhooging der „invoerrechten, die sedert 1879 in ver- „schillende Europeesche landen en nu „onlangs in de Vereenigde Staten van „Noord-Amerika heeft plaats gehad." In verband met vraag C „Kunt gij naast bovenstaande vra gen gegevens verschaffen, waaruit „voor- of achteruitgang van den tak „van nijverheid waartoe uw bedrijf be- „hoort, sedert de laatste jaren blijkt? „en zoo ja, wees zoo goed die gege vens en de oorzaken welke tot dien „voor of achteruitgang geleid hebben, „mede te deelen." De heer Fano gaf als zijn gevoelen te ken nen, dat de Nederlandsche lederindustrie een zeer nadeeligen invloed heeft ondervonden van de verhooging der invoerrechten sedert 1879 in verschillende Europeesche staten die van Amerika deert ons niets, daarheen werd niets uitgevoerd, maar vroeger wel naar Duitschland b. v. en Belgie. Thans is dit onmogelijk. Daarbij komt nog dat, daar in ons land het vrijhandelstel sel wordt gehuldigd, wij dubbele schade lij den, door onmogelijkheid van uitvoer naar en door vrijen invoer van buiten, waardoor de concurrentie zeer wordt bemoeilijkt, zelfs in ons eigen land. De tegenwoordige heeren vereenigden zich met deze zienswijze. De kamer van koop handel zal in dien geest de vragen beant woorden en ze ook verder ter onderteekening aanbieden aan wie zij gezonden waren en aan andere belanghebbenden. Verleden Donderdag, zijnde de verjaar dag van burgemeester Van Grotenhuis, heb ben de harmonieën „St. Crispijn" en "l'Espé- rance" en de zangvereeniging „Cecilia" ZEd. Achtb. naar gewoonte ovaties gebracht. Het uitvoerend bestuur der landbouw tentoonstelling, alhier, bericht onder dankbe tuiging, dat nog zijn ingekomen de volgende medailles Jos. Loeff, notaris Drunen, Gouden medaille. W. Prinzen, Helmond, lid der eerste kamer der staten-generaal. Gouden medaille. Sociëteit «de Gezelligheid,» Waalwijk, Gouden medaille. Commissie voor het concours Hippique, voor den besten „stepper" Gouden medaille. J. Elshout, Drunen, Groote zilveren medaille. J. J. van Loon, Drunen, Groote zilveren medaille. 10e Afdeeling der N. B. m. v. L., Oosterhout, Groote zilveren medaille. J. P. Asselbergs, Bergenopzoom, lid der provinciale staten van Noordbrabant, Groote zilveren medaille. J. W. R. van Gulick, 's Bosch, lid der provinciale staten van Noordbrabant, Groote zilveren medaille. N.N. Waspik, Groote zilveren medaille. A. J. Sonneveld, Waalwijk, Groote zilveren medaille. Jhr. J. B. D. v. d. Berch v. Heemstede, 'sHage, lid der tweede kamer der staten-generaal, Groote zilveren medaille. Mr. P. J. A. Smitz, Eindhoven, lid der eerste kamer der staten-generaal. Groote zilveren medaille. Dr. S. C. H. Soer, Tilburg, Groote zilveren medaille. W. van den Heuvel, Geldrop, lid der provinciale staten van Noordbrabant, Zilveren medaille. D. M. de Bruijn, Capelle, Zilveren medaille. Jhr. mr. J. B. Verheijen, Loonopzand, lid der eerste kamer der staten-generaal, Zilveren medaille. Tacx, notaris Vlijmen, Zilveren medaille. y\r- De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft de tusschenkomst van ged. staten ingeroepen, opdat geen uitvoering worde ge geven aan het voornemen, dat schijnt te be staan, om den grintweg Waalwijk—Gansoijen niet in gemeenschap te brengen mei den nieuwen Zuiderbandijk langs den Nieuwen Maasmond. De kamer meent met kracht tegen de af sluiting van dien weg te moeten opkomen, als wordende daardoor alle gemeenschap met de noordzijde van de Nieuwe Maas afgesne den. Zij verzoekt dat de weg door over brugging van het Zuiderafvoerkanaal in ver binding worde gebracht met den nieuwen Zuiderbandijk. De handel in hoornvee was in de Lang straat deze week veel vlugger dan sedert lang. Zoowel Z.-Hollandsche als buitenlandsche kooplieden deden belangrijke inkoopende prijzen bedroegen echter weinig meer. Enkele puike Kalfkoeien deden f 230 en 250 af, het meerendeel werd voor f 180 a 225 van de hand gedaan. Naar slachtvee was voor da delijke behoefte veel vraag en de beste qual. kon 70 a 74 ct. per kg. gelden, jong slacht vee 60 a 64, vette varkens naar qual. eri zwaarte 52 a 54 ct. p. kg.; biggen 60 a 90 ct. per week. Hooi. De prijzen blijven stijgende en zijn thans reeds tot f 18 per 1000 1/2 kg. geklom men, waarvoor de beste partijen, zelfs van het overjarige gewas gretig genomen worden. Afwijkende en miskleurde qual. geldt f 14 a 15. De handel is voor 't oogenblik buiten gewoon levendig. Stroo. Ook dit artikel rijst in prijs en wordt op levering reeds voor f 11.a 11.50 per 1000 1/3 kg. gekocht. De aflevering van snij- en slaboonen in de Boven-Langstraat was deze week zeer belang rijk. De eerste werden voor 15 a 17 ct. per 100 stuks van de hand gedaan, terwijl de sla- en stamboontjes tegen f 1.a 1.50 per Va Hl. verkocht werden. Aardappelen f 2.75 a 3.—, appelen f 3 a 4, peren f 2 a 3. De heer mr. N. G. Pierson, minister van financien, geniet, als minister, een inko men van f 12,000 's jaars. Als president der Nederlandsche Bank ontving hij jaarlijks f 30,000. De raadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht heeft naar de terecht zitting voor strafzaken verwezen W. en G. Thijssens, landbouwers te St. Pieter, beschul digd van poging tot verdrinken, gepleegd op Servaas Nicolaas, dien zij in den nacht van 21 op 22 Juni 11. in het kanaal zouden heb ben geworpen, waaruit hij zich nochtans door zwemmen heeft weten te redden. Men schrijft uit 's Hertogenbosch In de Dinsdagavond gehouden raadsver gadering werd de motie-Van der Steen door den voorsteller ingetrokken, terwijl verworpen werd die van de heeren mr. Van Meeuwen en Van der Steen, luidende „De raad, vertrouwende dat de regeering een grondig onderzoek zal instellen omtrent de vraag of de commissaris van politie, de heer Van Goor, in deze gemeente als zooda nig kan gehandhaafd worden, daarbij de hoop uitdrukkende, dat zooveel mogelijk worde gelet op den geest der goedgezinde bevolking, gaat over tot de orde van den dag." De motie van mr. A. Van Rijckevorsel, luidende„De raad, betreurende de ongere geldheden der laatste weken, benoemt eene commissie uit zijn midden tot onderzoek en gaat over tot de orde van den dag," werd met 15 van de 17 stemmen aangenomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de Voorzitter en de heeren Van der Steen, Tilman, A. Van Rijckevorsel en Bogaerts. Terwijl de gemeenteraad vergaderde, ging het niet alleen op de Groote Markt maar in verschillende wijken der stad vrij woest toe. Daarover schrijft men aan het Hbl. De proclamatie, die samenscholingen van meer dan drie personen verbiedt, werd niet geëerbiedigd en troepen van honderden trok ken langs den weg, de voor den commissaris van politie beleedigende liederen zingende, waartusschen voor en na uitroepen van aan zijn adres gerichte scheldwoorden, te laag om hier te worden weergegeven. Op sommige plaatsen werden weder straat lantaarns verbrijzeld en ruiten ingeworpen. Verschillende baldadigen werden gearres teerd. Dit onverkwikkelijke schouwspel bood onze stad voor de zooveelste maal sedert de laatste zes weken dien avond weder tot ruim elf uur, toen de inspecteur van politie, de heer Vossenaar, vergezeld van politieagenten en eenige maréchaussées, het volk, na herhaalde sommatiën uiteen en naar huis dreef. Moge het nu gevallen raadsbesluit er toe leiden, dat aan deze treurige toestanden weldra een einde kome Is dit ongetwijfeld de wensch van alle wei denkenden, zeker toch zal het in te stellen onderzoek nog wel eenigen tijd vorderen, en mocht het waarheid zijn, wat men algemeen vertelt, dat de commissaris van politie, geen gebruik willende maken van een hem door onzen geachten burgemeester aangebo den en aangeraden verlof, beslist hier wil blijven, ook gedurende de ophanden zijnde kermisdagen, dan staat het te vreezen, dat de besliste en onuitwischbare wrevel van de burgerij tegen dien commissaris, in die dagen zich nog sterker dan tot dusverre zal teeke nen en bloedige tooneelen daarvan het on vermijdelijk gevolg zullen zijn. Tot bijna middernacht was de burgemees ter met den procureur-generaal, den substi tuut-officier van justitie en den majoor der koninklijke maréchaussée aan het centraal- bureau van politie nog in conferentie. Donderdag namiddag kwam bij den lo gementhouder B., te Valkenswaard, een per soon, voorgevende te Eindhoven eene tele- phoon-inrichting te moeten maken, en daarom per rijtuig daarheen gebracht te willen wor den. Na den inwendigen mensch te hebben versterkt, vertrok hij met B. naar Eindhoven, die hem nog f 20 voorschol gaf op een wis sel, dien hij te Eindhoven moest incasseeren. In het Hotel Verheijen te Eindhoven aan gekomen, verwijderde zich de onbekende, naar hij zeide om even aan het station te informeeren naar het vertrek van den eersten trein, correspondeerende op Antwerpen, doch hij kwam niet terug. Bij onderzoek bleek, dat hij met den trein van 8.42 reeds in de richting naar Bokstel vertrokken was. Men heeft hier dus met een sluwen op lichter te doen. De zaak is in handen der politie. Donderdagavond, tussrhen zeven uur en half elf woedde boven deze streek een op sommige oogenblikken zeer hevig onweer, MM——M—M—MM—

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2