Nummer 75. Zondag 20 September 1891. 14e Jaargang Landbouwfeesten ie Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Waalwijkselie en Langslraalsehe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden bun den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per re^ei groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van AroLP Steinïb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. DINSDAG. Te 10i/2 uur werden de leden van het Hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw plechtig ten raadhuize ontvangen. De geheele raad en verschillende autoriteiten waren aanwezig. Onder een har telijke toespraak bood de Burgemeester namens het gemeentebestuur en de bevolking van Waalwijk den eerewijn aan. Hij gaf de ver zekering, dat Waalwijk er groot op ging, dat juist in deze gemeente, waar de nijverheid een der hoofdbronnen van bestaan is, land en tuinbouw en veeteelt elkaar bij deze ten toonstelling de hand reiken. Hij beval verder de leden" en alle bezoekers in de gulle gast vrijheid aan en drukte den wensch uit, dat Gods zegen op 't werk, der Maatschappij van landbouw en op deze tentoonstelling moge neerdalen. De heer van Rijckevorsel, voorzitter, bracht in welgekozen woorden dank voor de eer en 't genoegen, der Maatschappij van landbouw aangedaan, en uitte den wensch, dat de ten toonstelling bevorderlijk mocht zijn aan den bloei der gemeente. Vervolgens werd te 11 uur in Musis Sacrum de algeineene vergadering door den Voorzit ter met eene boeiende rede geopend. De meeste afdeelingen waren officieel vertegen woordigd. Hij heette alle leden welkom, wees verder op 't groote nut van coöperatie, vergeleek deze algemeene vergadering bij een congres, waar de landbouwer wordt voorgelicht, waar de weg gewezen wordt, die ingeslagen moet worden, wil men 't doel, maatschappelijke verbetering van den landbouwer, bereiken. Vervolgens gaf spreker in 't kort rekenschap van de wijze, waarop de Maatschappij in 't afgeloopen jaar zich van hare taak gekweten had. 't Aantal afdeelingen en leden vermeer derde. In 13 afdeelingen werden proefvelden aangelegd, waarvoor de Regeering f 1800 subsidie verleende; de aanstelling van een vasten consulentden heer Hoekbleek voor de Maatschappij van groot nut te zijn, enz. Ten slotte riep spreker aller medewerking in tot het nemen van besluiten, die den land bouwer ten goede zullen komen, waarna hij de vergadering „geopend" verklaarde. (Luid applaus.) De secretarisde heer Max, geeft eene resumtie der notulen van het verhandelde in de algemeene vergadering van 1 October 1890, gehouden te Tilburg. Onder daverende toejuiching wordt die resumtie goedgekeurd. Ter lezing werden gelegd lo. Verslagen over 1890 van de Afdeelingen „Noord-Bra bant," van de vereenigingen „het Neder- landsch Paarden-Stamboek,, en „het Neder- landsch Rundvee-Stamboek 2o. Eindrapport aan hel Nederlandsch Landbouw-Comité, in zake de vee-inzending ter Internationale Land bouwtentoonstelling te Buenos-Ayres in 1890; 3o. Verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, omtrent hare op 24 Juni 1891 aldaar gehouden vergadering van belangstellenden bij den zuivelhandel tusschen Nederland en Groot-Brittanje. De rekening over 1890 en de begrooting voor 1891 worden goedgekeurd. De ontvang sten bedroegen in 1890 f 5021,43, terwijl de uitgaven f 4668,54» beliepen, zoodat er een batig slot was van f 352,89s. Bij acclamatie wordt de commissie tot onderzoek der rekening over 1891 en der begrooting voor 1893 (art. 22 der statuten), bestaande uit de HH. A. J. Hamilton, F. J. M. Heijlaeris en F. A. van Seters, herbenoemd. Bij de behandeling der begrooting wijst de heer Coolen (Heivoort) er op, dat er voor dit jaar de vrij belangrijke som van f 2000 is uitgetrokken voor bijdragen aan de afdee lingen. In 't kort zet hij uiteen, voor welke doeleinden dit geld kan en moet besteed wor den en wijst daarom nogmaals op veredeling van rundvee en paarden, aankoop van uit muntende zaaigranen en verbeterde landbouw werktuigen, aanleg van proefvelden enz. Spreker spoort de afdeelingen krachtig tot werkzaamheid aan, om zoodoende den Noord- brabantschen landbouw tot meerdere ontwik keling, tot hoogeren bloei te brengen. De heer Prinsen (Haarsteeg) spreekt over de bijdrage uit de algemeene kas wat betreft de uitgave voor proefvelden. Er bestaat hier en daar misverstand. Sommigen meenen, dat de afdeelingen, die proefvelden aanleggen, geen hooger bedrag dan f 25 kunnen erlan gen, als de inkomsten niet toereikend zijn om de uitgaven voor de exploitatie te dekken. Anderen vatten de zaak anders op en zijn de meening toegedaan, dat eene afdeeling aanspraak kan maken op eene bijdrage van de helft in het tekort. In 't belang der zoo bij uitstek nuttige zaak vindt spreker het wen- schelijk, dat de voorzitter dienaangaande de noodige inlichting verstrekke. De Voorzitter antwoordt, dat aan eene af deeling, die een of meer proefvelden aanlegt, alles vergoed wordt, wat voor aanleg en ex ploitatie meer wordt uitgegeven, dan de op brengst dier velden bedraagt. Daarna reikt de voorzitter aan de drie gediplomeerde burgerhoefsmeden onder eene hartelijke toespraak hun diploma uit. Een hunner betuigt, ook namens zijne makkers, der Maatschappij hartelijk dank voor den geldelijken steun, waardoor zij in staat gesteld werden aan eene militaire in richting hunne opleiding te ontvangen. Behoudens goedkeuring van den Minister van Oorlog zullen in 1892 weder drie jonge lieden aan eene militaire inrichting als burger hoefsmid worden opgeleid. Het verzoek van liet Bestuur der Afdeelin gen „Noordbrabant" van de vereenigingen „het Nederlandsche Paardenstamboek" en „het Nederlandsche Rundveestamboek" om voor 1892 weder eene bijdrage uit de kas der Maatschappij te mogen ontvangen, werd bij acclamatie ingewilligd. Voor 't „Rundvee stamboek" werd f 100 toegekend, voor 't „Paardenstamboek f 50. De heer F. van der Eist te Dordrecht zou inleiden„Het oprichten eener onderlinge verzekering - maatschappij tegen hagelslag." Staande de vergadering werd bericht ont vangen, dat de inleider tot zijn leedwezen verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer Coolen licht nu het voorstel toe, wijst er op, dat het in zekeren zin voor den landman, wiens oogst door hagelslag geheel of gedeeltelijk vernietigd is, eenigzins ver nederend is, de hand naar eene aalmoes tp moeten uitsteken. Vervolgens wordt met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de wensche- lijkheid is uitgedrukt, dat het dagelijksch bestuur zoo spoedig mogelijk, ook bij ged. staten van Noordbrabant, de noodige stappen doeten einde eerlang 't hoofdbestuur in de gelegenheid* te stellen eene dergelijke maatschappij in het leven te kunnen roepen. Daarna gat den heer P. van Hoek, consu lent der maatschappij, eenige wetenswaardige opmerkingen over het aanleggen van proef velden. Klaar en duidelijk zette de inleider uiteen, wat proefvelden zijn en waartoe ze moeten dienen. Bij 't aanleggen stelle men zich vooraf de vragen a. Welke proeven zal men nemen b. Hoe moet de grond zijn c. Hoe groot moet het proefveld zijn d. Waar moet het proefveld gelegen zijn e. Zal het proetveld voor één of meer jaren dienen f. Wie zal met het onmiddellijk toezicht belast worden? g. Zal men de proefvelden huren of ander zins enz. Landbouwonderwijs, zei spreker, kan aan volwassenen moeilijk gegeven worden. Lec tuur zou niet genoeg uitwerken, 't Gros der landbouwers is niet genoeg ontwikkeld. Lezin gen geven slechts brokstukken over landbouw en bij de practische to'passing blijkt vaak dat de handen verkeerd staan. Alle deskun digen zijn het dan ook vrij wel eens er over, dat proefvelden, een soort aanschouwelijk landbouwonderwijs, vooreerst het grootste nut kunnen opleveren. Zijne inleiding bevatte verder tal van nuttige wenken, door voor beelden uit het dagelijksch leven van den landbouwer opgehelderd. Een luid applaus bewees, dat de zaakrijke behandeling van den heer Hoek algemeene instemming vond en de voorzitter bracht spr. een welverdiend woord van dank namens de Maatschappij, bij welker leden de heer Hoek zich reeds vele vrienden verworven heeft. Verder wordt op voorstel van den voorzitter besloten, dat uit naam der algemeene land- bouwvergadering nog een adres, naast dat van het hoofdbestuur, den minister zal worden aangeboden, ten einde ZEx. te verzoeken den heer Hoek als landbouw - leeraar voor de provincie Noordbrabant te willen aanstellen. (Luid applaus.) Oosterhout werd als plaats voor de alge meene vergadering in 1892 aangewezen. Dr. Swaving, directeur vau 't rijks proef station te Breda, schetste ons op eenvoudige wijze het wordingsproces dier stations in Nederland. Hij wees er op, hoe ieder jaar, ook in ons land, de aanvragen tot onderzoek in aantal toenemen, een bewijs dat men meer doordrongen wordt van het nut dier instel lingen. Toch wordt in het Oostelijk deel van Noordbrabant en in Limburg nog te weinig gebruik gemaakt van de gelegenheid om te onderzoeken of men bij den aankoop van meststoffen, zaaigranen, voederstoffen enz door gewetenlooze handelaars wordt beetge nomen. Krachtig spoort spreker de landbouwers vooral in hun eigen belang aan, tot een meer der gebruik van onderzoekingen aan het proefstation. De voorzitter dankt dr. Swaving hartelijk voor zijne degelijke inlichtingen en uit den wensch, dat eerlang door de leden der Noord brabantsche Maatschappij van Landbouw een druk gebruik van het proefstation gemaakt worde. Dr. Bruinsma, (Steenbergen) wijst op het koninklijk besluit omtrent dé zoogenaamde vogelenwet en verklaart, dat de ondervinding geleerd heeft, dat het voordeel, dat de huis- musch aanbrengt, lang niet opweegt tegen de schade, die zij aanricht, vooral in die streken, waar veel tarwe, erwten, fijne zaden enz. geteeld worden. De heer Prinsen zou 't wenschelijk -/inden, dat gedurende den oogsttijd ieder landman op aanvrage het recht verkreeg, om de mus- schen op zijn eigen akker te mogen schieten, om zoodoende zijn eigendom tegen deze al te roofzuchtige vogels te beschermen. In zijne afdeeling kan men bij de kom der gemeente geen tarwe meer winnen, omdat in den oogst tijd scharen van duizenden musschen op de akkers neerstrijken. Hij hoopt, dat het hoofd bestuur de noodige stappen ;al doen, teneinde die vergunning te verkrijgen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met een woord van dank voor de trouwe opkomst de vergadering. Na afloop der algemeene vergadering spoed den zich allen, die haar hadden bijgewoond, naar het feestterrein, waarzooals wij reeds in ons vorig nummer zeiden, een kolossale drukte heerschte. Iedereen wilde de prach tige paarden en runderen zien, die waren ingezonden en die over 't algemeen zoo schoon waren, dat men elders in ons land vergeefs hun gelijke zou zoeken. Wij voor ons waren er trotsch op, onze confraters journalisten te kunnen wijzen op die uitmuntende collectie, welke bewees in welken bloeienden staat de veestapel en paardenfokkerij in Noordbrabant en vooral in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena verkeert. Men wist bij deze gelegenheid het nuttige aan het aangename te paren, want tijdens de tentoonstelling zijn op het terrein nogal heel wat zaken gedaan. Verscheidene kalf- koeien zijn verkocht voor f300 a f350 en paarden tot voor f 850. Ten 5 ure begon het feestdiner, waaraan door een 120 tal leden en andere heeren werd deelgenomen. De eerevoorzitter, Jhr. van Grotenhuis, bracht onder luiden bijval der aanwezigen den eersten toast uit op HH. MM. de koningin en de koningin-regentes, welke toast direct naar het Loo geseind werd. De voorzitter der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw wijdde vervolgens een dronk aan ZEx. Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakesteijn beschermheer der tentoon stelling. Daarna werd een glas gewijd: door den heer Kakebeen, 2en voorzitter van het uitvoerend bestuur, aan den voorzitter der landbouw-maatschappij; door den heer C. van Seters, uit Geertrui- denberg,op het gemeentebestuur van Waalwijk; door rar. Alfons van Rijckevorselvan 's Bosch, op het uitvoerend bestuur; door den heer A. J. Hamilton, van Ooster hout, op Waalwijks schoonen; door den burgemeester van Eethen, den heer M. A. Boll, op de inzenders en bezoekers van buiten de provincie; door den heer M. A. van Loon, penning meester van het uitvoerend bestuur, op den heer L. G. P. Max, secretaris der landbouw maatschappij, en eindelijk door den heer J. B. Timmermans Wz. op de juryleden. Er heerschte gedurende het diner een prettige en opgewekte geest, waartoe zeker niet weinig bijdroegen de keurig bereide spijzen, die den aanzittenden door den resta*- rateur den heer Jordans werden opgediend en waarvoor hem een woord van lof niet mag onthouden worden. Na afloop van den maaltijd spoedden allen zich weder naar buiten om op het helder verlichte terrein te gaan genieten van de heerlijke muziek der Bossche schutterij, die zich uitstekend van hare taak kweet, daardoor luiden bijval oogstte en zeer veel bijdroeg om het talrijke publiek van dames en heeren eenen aangenamen en genotvollen avond te bezorgen. Eere den luit.-kapelm. en zijn keurcorps WOENSDAG 16 September. Op het uur, waarop het concours hippique zou beginnën, stroomden de bezoekers weer naar het feestterrein terwijl daarbuiten de menigte vol bewondering de schoone equi pages aanstaarde, die aan den wedstrijd zou den deelnemen, 't Was een prachtig schouw spel de vurige rossen in gestrekten draf langs de doelmatig aangelegde en in zeer goeden toestand verkeerende baan te zien snellen, in toom gehouden door de krachtige hand der menners, zoodat de talrijke toeschouwers rustig en zonder de minste vrees den wed strijd konden gadeslaan. En waarlijk er was heel wat te zien en de jury had lang geen geen gemakkelijke taak. De uitslag was als volgt: lo. Spannen paarden, voorgereden en aan één eigenaar toebehoorende, niet ouder dan zes en niet jonger dan vier jaar, waarbij alleen de paarden beoordeeld worden. Prijs: gouden medaille met diploma. L. Bo- gaerts 's Bosch, 5 jarige Duitsche merrien. 2o. Tilbury of chaispaarden, voorgereden, van vier tot zes jaar, waarbij alleen het paard beoordeeld wordt. Ie prijsgouden medaille met diploma. L. Bogaerts 's Bosch, 5 jarige zwarte ruin. 2e prijsgroote verguld zilveren medaille, met diploma. Fl. van Baal Waalwijkbruine merrie, Sylva. 3e prijs gr. zilveren medaille met diploma. D. W. van Dam van Heekendorp, Zalt-Bom- mel N.N. 3o. Concours voor 't schoonste tweespan, voorgereden, waarbij 't geheel beoord. wordt

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1