B. A. Middelkoop op Vrijdagen l en 16 Octotell, Advertentiën. ffl. A. VAN LOON, Wed. R. van der LEE, Puiks lamaakteaadewija, Hieuw® Aalbesseajeaem, COGNAC ALGIERSCHE WIJN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Italië. BINNENLAND. Handelsberichten. Laatste Berichten. fMg*»Allen, die iets te tusschen 12 en 1 uur. veilen en verkoopen: Waalwijk. Verschillende Likeuren UITVOERINGEN. vorderen hebben van het uitvoerend bestuur der land bouwtentoonstelling, kunnen zich dagelijks aanmelden bij den pen ningmeester, den heer Vóór 1 OCTOBER moeten alle rekeningen zijn ingeleverd. DE NOTARIS ONTVANGEN 60 cent per flesch. Verstappen, Aarle-Rikstel, witte, diploma, P. C. Amsens, Goorle. c. Pauwen. Gekleurde pauwen, diploma, D. C. van Tilborgh, Sprang. d. Kalkoenen. Niet ingezonden. e. Hoenders. J. H. Jansen, Drunen, diie le een 2e diploma; N. Allard, Geertruiden- berg, een le en een 2e diploma; gebr. van Rijk, Baardwijk, Best, pr.; A. J. Verstappen, Aarle Rikstel, le dipl. Best. prijs; Ansems, Goorle, twee le dipl. f Voor de schoonste collectie buitenland- landsche hoenders, le prijs, diploma baron van S'ingelandt, YVeil-Ammerzoden; 2e prijs N. Allard, Geertruidenberg; Bestuurs prijzen P. C. Ansems, zilver «11.; Antonie van Gulick, le diploma. g. Voor den besten toom hoenders, on verschillig van welk ras (1—4), voor vermoe delijke eierproductie. le prijs zil. m. A. J. Verstappen, Aarle-Rikstel. h. Voor den besten toom hoenders inl. ras, niet ingezonden. i. Voor den besten toom hoenders (1—4) broed 1891, zil. m. A. J. Verstappen, A.-R. Watervogels, j. Voor het schoonste stel ganzen, in- landsch ras. Niet ingezonden. k. Voor het schoonste stel id. buitenlandsch ras, dipl. A. J. Verstappen. 1. Voor het schoonste stel eenden, inl. ras, dipl. M. Boll.Eethen, J. H. Jansen, Drunen. m. Voor het schoonste stel eenden, bui tenlandsch ras, A. J. Verstappen. n. Voor de schoonste collectie watervo gels, zilveren m. Dezelfde. Duiven, o. Voor de schoonste paren rasduiven, J. Marinus, Tilburg. p. Voor de schoonste collectie van één ras, diploma H. G. Telling, Amsterdam. q. Voor de schoonste collectie duivenras sen, diploma, N. Allard, Geertruidenberg. H. G. Telling, Amsterdam. r. Voor de schoonste collectie postduiven, dipl. „De Postduif" en J van Riel, beiden te Waalwijk. s. Voor de schoonste colleclie vogels, z. m., A. Sutherland, Rotterdam en A.Verbunt, Waalwijk. De eerste opvoering van Wagner's zangspel //Lo hengrin* heeft Woensdagavond te Parijs in de Groote Opera, zonder eenig ander incident plaats gevonden, dan de uiteendrijving van de vele nieuwsgierigen en would-be manifestanten buiten het gebouw en de inhechtenisneming van eenige tientallen al te heethoofdige zangers en schreeuwers. Dat er veel leven om niets is gemaakt, dat alles een storm in een glas water is geweest oftewel van een molshoop een berg is gemaakt, lijkt de moraal van de gansche aangelegenheid. Vrij wat beweging werd er dezer dagen te Parijs gewekt, toen door de bladen de tekst bekend werd van een door keizer Wilhelm II te Erfurt gehouden toost, welke tekst ontleend was aan de Post. Daarin zeide Z. M. p. a.Aan Erfurt is eene ernstige herinnering verbonden. Hier heeft de Korsikaansche parvenu ons ten diepste beleedigd, ons ten zwaarste gekrenkt. Maar v^n hier uit ook schoot de straal der wrake, welke hem ter- nedersloeg. Ik ben vast overtuigd, dat dit leger korps in oorlog en in vrede zich kloek gedragen zal.' Naar aanleiding van deze toespraak maken de Liberté, Jour en Paris zeer heftige artikelen tegen den Duitschen souverein openbaar. De National zegt: Er zouden niets dan betreurenswaardige dingen uit kunnen voortvloeien, zoo wij niet het vaste voornemen hadden, ons aan geen aanval van dien aard te storen en geen enkele onvoor zichtigheid te begaan; doch, als het waar bleek t« zijn, dat de Duitsche keizer zoo gesproken heeft, als gemeld is, dan zal Frankrijk eene op heldering moeten vragen aan Duitschland en een schitterend herstel moeten bekomen. Thans is de Reichsanzeiger met den ofïicieelen tekst gekomen en hoewel ook daaruit blijkt, dat de heersclier over Germanië wel wat al te ruim den vrijen loop heelt gelaten aan zijn gedachten- gang en het zwijgen goud heetende spreekwoord wel eenigszins uit het oog heeft verloren, komen de gewraakte woorden //Uorsikaansche parvenu" en wraak" er toch niet in voor. De keizer gaf zijn vreugde te kennen een revue te kunnen hou den op historischen bodem, Erfurt de stad lieetend, in welke de Corsikaansche veroveraar de Duitsche vorsten en het vaderland zoo diep had beleedigd en in herinnering brengend dat juist toen in de ziel van zijn overgrootvader de gedachte ontkiem de om het uiterste te wagen, een plan, dat tot rijping kwam en het verzet van 1813 deed gebo ren worden. Hoewel bij de Sigri-agitatie weer eens is geble ken, dat men geen koe bont heet als het dier geen vlekje vertoont, al is 't dan ook nog zoo klein, is er toch in geenen deele reden tot bezorgdheid als anderszins. John Buil heeft ondoordacht ge handeld met niet alleen bij, maar zelfs op het eiland Mytilene^nanoeuvres te doen plaats vinden en om den schijn te dekken, heeft de regeering den eskader-commandant dan ook een berisping doen toekomen, 'tls dan ook al te dwaas zoo maar eens manoeuvres te houden op eens anders gebied, voornamelijk als men daardoor onder verdenking kan komen van min nobele bedoelingen Op het in November te Seraing te houden Belgische mijnwerkers-congres zal de bond der Borinage voorstellen in Mei van het volgend jaar algemeen het werk te staken, om zoodoende de regeering te dwingen algemeen stemrecht in te Van de personen, Woensdagavond aangehouden ter gelegenheid van de opstootjes wegens de op voering van Lohengrin, zijn er slechts 22 in hechtenis gehouden. Woensdag morgen zijn 200 soldaten, die tengevolge der vermoeienissen van de manoeuvres in het hospitaal van Vitry-le-Franpais moesten worden opgenomen, aan boord van vier schepen naar Chalons gebracht. Vier doctoren en acht ziekenverplegers begeleidden het transport. Tc Havre hebben alle dokwerkers het werk geslaakt; zij eischen een loonsverhooging van 5 a 6 francs. Te Tourcoing weigeren 76 tapijtwe vers te werken, zoolang drie hunner ontslagen kameraden niet weder in dienst genomen worden. De Parijsche correspondent van de Times verneemt uit vertrouwbare brou, dat eerst sedert de jongsie manoeuvres in Hongarije (Oostenrijk?) de casus belli voor het drievoudig verbond tus schen de keizers van Oostenrijk en Duitschland vastgesteld zijn. De keizer van Oostenrijk heeft de volgende drie gevallen als casus belli voorge steld 1°. als Franrijk Italië, 2°. als Frankrijk Duitschland, en 3°. als Rusland Oostenrijk-Hon- garije aanvalt. Dezelfde correspondent zegt vernomen te heb ben, dat de czaar aan de Porte eene belangrijke vermindering der nog verschuldigde oorlogskosten heeft toegestaan. VITRY LE FRANQAIS, 17 September. Bij het dejeuner, door Carnot aangeboden aan het ge meentebestuur, heeft Carnot een toast gedronken, waarin hij zeide: Gedurende de thans afgeloopen manoeuvres heeft het leger getoond wat Frankrijk er van kan verwachten. Het geheele land is aan het leger erkentelijk voor de wijze, waarop het het vertrouwen heeft gerechtvaardigd. Het volk weet wat het verschuldigd is aan de school der toewijding; het weet dat, als flinkheid, wijsheid en loyaliteit in de buitenlandsche aangelegenhe den het land oprechte vrienden kan doen vinden, een onbeperkt vertrouwen op zijne hulpmiddelen den waarborg levert voor den vrede, welken het niet verstoord wenscht te zien. Het leger geeft ons zulk een vertrouwen; ik drink op zijne eer. De Freycinei dronk daarna op de gezondheid van Carnot. LONDEN, 16 September. Algemeen opzien baart een artikel in de Standard, aat men voor geïn spireerd houdt. De zonderlinge wijze, waarop de manoeuvre bij kaap Sigri werd opgenomen, heeft de nu bestaande verhoudingen in de politiek duidelijker dan ooit op den voorgrond doen treden. Het blad eindigt met deze veelbeteekenende zinsnede: Wanneer Turkije blijkt niet in staat te zijn, zijn hooge taak te vervullen, dan zal Engeland niet weifelen die maatregelen te nemen, welke noodig gencht zullen kunnen worden om voor de uitvoering der gesloten tractaten te waken." De overstrooming in Spanje. Thans, nu uit alle streken, die door den vreeselijken waters nood geteisterd werden, vollediger berichten zijn ontvangen, kan men een denkbeeld vormen van de uitgestrektheid der ramp, die Spanje heeft ge troffen, en als men zegt, dat zelden een ramp van zoo grooten omvang is voorgekomen, behoeft men niet bevreesd te zijn, zich aan overdrijving schul dig te maken. Dat in de provincie Toledo alleen tusschen de 1500 en 2000 menschen in de golven zijn omgekomen, is thans zeker, en hoe groot de aangerichte materieele schade wel zal zijn, is nog op geen millioenen na te benaderen. Van alle zijden, en in de eerste plaats van de koningin, ondervonden de door den watersnood getroffenen grooten steun. De regentes heeft een som van 50000 peseta's ter beschikking van de slachtoffers gesteld, terwijl overal inzamelingen voor hen worden gehouden; ook de dagblaaen hebben zich het lot der ongelukkigen aangetrok ken, en hebben zich bereid verklaard aan hun bureau's giften voorde noodlijdenden in ontvangst te willen nemen, daarbij zelf een goed voorbeeld gevende. Van regeeringswege zijn naar de geteisterde plaatsen werklieden en ingenieurs gezonden om de verkeersmiddelen weder zooveel mogelijk te herstellen, terwijl uok hulp wordt verleend bij het begraven der liiken, die bij tientallen tegelijk de rivier komen afdrijven. Natuurlijk komt van den geheelen oogst niets terecht. De onderhandelingen over de verlenging van het handelsverdrag tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië vorderen goed. Duitschland en Oostenrijk schijnen zich met Italie's vdorstel ver- eenigd te hebben om het verdrag voor zes jaar te verlengen. Evenzoo hebben beide eerstgenoemde landen hun eischen omtrent geweven stoffen en machines laten varen. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, 's middag 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Soldatenlebennogmaals op verzoek. Kéler-Béla. 2. Italiana, fantaisie. Beaudonck. Zondag 20 September 1891 nam. 7 uur bij gunstig wederverlichting a giorno van de markt en VOLKSCONCERT op de markt te geven door de harmonie St. Chrispijn. ,A WAALWIJK, 19 September 1891. De trekking der verloting, uitgeschreven door het uitvoerend bestuur der Landbouwtentoon stelling alhier, aanvankelijk bepaald op Zondag 20 dezer, is uitgesteld tot Zonaag 27 dezer des namiddags 5 uur op Musis Sacrum. Het prachtige paard is te bezichtigen bij den heer A. Straver Jz., Babilonienbroek; de koe bij den heer Fl. van Baal alhierde overige prijzen in de zaal Musis Sacrum. Loten nog verkrijgbaar bij den heer M. A. van Loon, te Waalwijk. Verleden Zondagavond werd door den kas telein P. van Vucht, te Kaatsheuvel, de hulp van den brigadier der maréchaussée Ingeroepen om de herberg te doen ontruimen. De aanwezigen fingen naar buiten, en toen ook de brigadier aar kwam, zag hij zich eensklaps door een 7tal omringd. Hij verdedigde zich met zijn karabijn en beproefde zelfs die te laden; dit belette echter niet dat hem met een mes de rechter neusvleu gel werd afgesneden. De wond is dadelijk door ar. Van Dillen gehecht. Deze week ontving de commandant der maré chaussée alhier een telegram uit Breda, meldende dat de knecht van een ingezetene onzer gemeente te Breda eene verzegelde enveloppe, inhoudende 3 bankbiljetten van f40, had gevonden en zich deze had toegeëigend. Bedoelde knecht werd ge roepen en ondervraagd en in weerwil van zijne betuiging van onschuld in arrest gehouden. De wachtmeester ging zijn heer waarschuwen en zoo pratende opperde deze het vermoeden, dat mis schien zijn vorige knecht bedoeld kon zijn, die juist deze week te Breda was geweest. De wachtmeester begaf zich daarheen en vond de drie biljetten. Hiervan is proces-verbaal op gemaakt en de voorloopig gearresteerde knecht direct op vrije voeten gestela. Verleden Dinsdag is door H. M. de koningin- regent* s de zitting der staten-generaal geopend met eene troonrede, in 't kort weergegeven aldus luidende De geldelijke middelen eischen versterking. Er zal gestreefd worden naar wetgevende hervor mingen, waarvan de laatste verkiezingen de hooge noodzakelijkheid aantoonden. Voorbereid zullen worden eene regeling van het kiesrecht als de noodzakelijke voorwaarde voor blijvende verbetering; de herziening der provinciale- en gemeentewet ten in afwachting aer tijdelijke ondersteuning van gedrukte gemeenten de legerorganisatie, die zonder te grooten per soonlijken en geldelijken druk de volksweerbaar heid verzekert terwijl inmiddels tijdelijke militie versterking zal worden voorgesteld de verbetering van liet zeematerieel de regeling der administratieve rechtspraak het militair strafwetboek; de wettelijke bepalingen op den leerplicht en andere herzieningen. De verbetering van het rijksbelastingstelsel zal als dringende eisch spoedig worden voorgesteld. De verbetering van de maatschappelijke toe standen blijft onder de aandacht en naarmate de arbeidsenquête vordert zullen de maatregelen voor de veiligheid en de verzekering in den ouden dag der werklieden worden ontworpen. Op koloniaal gebied zal gestreefd worden naar vooruitgang door een onbekrompen aanleg van werken en en het brengen van vastheid in de Indische toestanden. De bedwangmaatregelcn in noord-Suraatra zul len krachtig worden gehandhaafd en voor Suri name wordt eendrachtige samenwerking met de koloniale staten noodig geacht. Zondag 20 dezer n.ra. 37a uur zal door de scherpsGhuttersvereeniging „Midden zij ons doel* te Baardwijk, een wedstrijd gegeven worden op het terrein van den heer A. Mulders. Bij kon. besl. van 17 September 1891 no. 41 is rar. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal, gedu rende het tijdperk der tegenwoordige zitting. (Stct.) Bij kon. besl. van 17 Sept. 1891, no. 5 is, met ingang van 14 Oct. 1891, benoemd tot bur gemeester der gemeente Amsterdam mr. S. A. Vening Meinesz, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rotterdam, en met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. (Stct.) Omtrent de plannen van den nieuwen mi nister van oorlog deelt men mede, dat de minis ter op groote schnal de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de wintermaanden 2 of meer com pagnieën van elk bataljon tot ééne wil vereeni gen, zoodat de overige officieren beschikbaar ko men om in de nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met liet onderwijs in den wapen handel te worden belast. Voorts wil hij ruim schoots gelegenheid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljousgewijze, doch compagniesgewijze hunne eerste opleiding ontvangen. Omtrent deze voornemens heeft de minister het gevoelen der korpscommandanten ingewonnen. Men meldt uit Eindhoven aan de Avondpost: Maandagnacht heeft in de Roomsch-Katholieke kerk te Bladel een brutale inbraak plaats gehad. Ciborie en miskelk zijn ontvreemd. Vergeefsche pogingen zijn gedaan om de brandkast met ge weld te openen. De tabernakel en eenige beschil derde ramen werden door de inbrekers vernield. Woensdagnacht is in de rivier de Kil onder de gemeente Dubbeldam ontvreemd een ijzeren schouw toebehoorende aan het bestuur van den E older Wieldrecht en liggende bij liet stoomgemaal oudon, lang 14, breed 4 voet, van buiten zwart geverfd, van binnen met witten rand, blauwe doften, blanke buitenhelling; in de schouw bevond zich een ijzeren waterschepper, aan de schouw was bevestigd een ijzeren ketting met pen. Voorts zijn achter de woning nog ontvreemd twee grijs geverfde riemen met ijzeren oogen. De burgemees ter van Dubbeldam verzoekt opsporing en bericht. Te Meppel is Donderdag voormiddag in het Meppelerdiep een punter omgeslagen, waardoor twee mannen verdronken. De beide personen wa ren afkomstig uit Zuidveen, gemeente Steenwij- kerwold, en genaamd A. en R. Oosterhof. Te Oosterbeek (gemeente Renkum) is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de villa van den Heer S., op "Cornelia Park," en wel in eene kamer uitzicht hebbende op den tuin. Door middel van een takje, afgesneden van een taxis, wist men de spagnolet op te lichten, ten einde de luiken te openen. Vervolgens werd een ruit doorgedrukt en door de aldus ontstane ope ning is men de kamer binnengedrongen. De vonast heeft echter de moeite niet beloondslechts 4 si garen werden medegenomen. Sporen hebben de inbrekers weinig nagelaten. Alleen lagen onder het kozijn eenige afgebrande lucifers, terwijl het gordijn bebloed was. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. BAARDWIJK, 17 Sept. Ondanks de Waalwijk- sche tentoonstelling was de zaal van den heer Jac. van Woensel Maandagmorgen geheel gevuld. De belangstelling voor de liedertafel kon niet verminderd worden door een feest in eene andere gemeente. Alsof ze dankbaar was voor zooveel waardeering, werden de verschillende nummers van 't programma keurig afgewerkt; wij zonderen niets uit; alles werd goed gezongen koren, solo's, scènes, duos en slechts noode sdieidde men bij't laatste nummer. Wegens ongesteldheid van Jen zanger kon de Basaria uit aer Zauberflöte van Mozart niet gezongen worden; wij hopen dat de zanger een volgende maal gelukkiger zal zijn. WAALWIJK18 Sept. Na de buitengewoon drukke dagen der land bouwtentoonstelling was het wel te verwachten dat de paardenmarkt van heden niet zeer levendig zoude zijn. De aanvoer was onbeduidend. Slechts enkele prima exemplaren werden voor en na de markt tegen ferme pri. zen verkocht. In hoornvee daarentegen was de aanvoer zeer ruim en bedroeg ongeveer 430 stuks, handel vlug voor buitenlandsche hoofdzakelijk voor Fransche rekening. Kalfkoeien f 135f305.tot f Kalfvaarzen f105.a f200.tot f Jonge varkens aangevoerd stuks, prijzen fl,— af 10.— Ter botermarkt aangevoerd 513 KG,van f 1,19 a fl,49 per KG. Kippeneieren f3,00 a f4.per 100 stuks. Leder lerm in alle soorten. Prijzen vast. De handel in schors was dezer dagen stil en iets minder vast gestemd. WAALWIJK 19 September. In tic lieden voormiddag ten lH/s ure gehoudene verga dering van den gemeenteraad is, met ingang van 1 Januari 1892, benoemd tot gemeente geneesheer, op eene jaarwedde van f 1600, P. J. M. Sweens, arts te Vucht, en wel met algemeene stemmen. gevestigd te Capellezal te Vrijhoeven- Cappel, ter herberge van C. VRANCKEN, 's avonds 7 uur, in het openbaar Voor den heer D. A. VAN STEENES. Onder VrijJioeven-Kapcl, 1De door den verkooper bewoonde boer derij, gunstig gelegen nabij het raad huis en bestaande uit ruim woonhuis met achterhuis, groole nieuwe schuur kleinere dito, ruim erf, grooten tuin en boomgaard en bouwland, kadaster sectie B nos 352 en 4-80, groot 98 aren 25 centiaren. De gebouwen zijn in besten staat van onderhoud. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen 28 November a.s. Onder Loonopzand, TER PLAATSE yLoONSCIÏENDIJK* SECTIE B. 2. Best Weiland, achter koop 1, no 68, groot 69 aren 40 centiaren. 3. Dito Weiland voor bet buis van P. DE ROOIJ, no 31, groot 88 aren 10 centiaren. Aanvaarding Kerstmis dezes jaars. van Waalwijk bericht hiermede aan in woners van WaalwijkBezooien en Baardwijk, dat de contributie voor heeren contribueerende leden over het jaar 1891/2, aanvangende op 1 November, is vastgesteld op f2. Zij hoopt hierdoor in staat te zijn om FLINKE CONCERTEN met medewerking van gunstig bekende ARTISTEN te geven. Het Bestuur. tegen concurreerende prijzen. fl,per liter. f125 per flesch. van af 80 cent per flesch.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3