Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UÏTY O E RIN G E K~~ het oostelijk deel des lands heeft bijgewoond, gereed gemaakt ten dienste fijner regeering, en hij deelt nu de voornaamste punten er van mede. De infanterie, aldus vinden wij vermeld, vechtende in verstrooide slagorde, heeft alles overtroffen, wat men tot nu toe bij dergelijke oefeningen gezien heeft. De bewegingen in gesloten kolonnes hebben zich gekenmerkt door eene regelmatigheid, die de phalanx der Grieken in het geheugen terug roept. Wat de cavalerie aangaat, hare be wegingen misteu misschien de vereischte kalmte; maar de wijze waarop zij gemanoeu vreerd heeft, mag inderdaad voorbeeldig heeten. Behalve eenige fouten in de bewegingen ter concentratie en in de voorzieningen der approviandeering, lieten de juistheid en het breede inzicht, waarmede de opperbevelheb ber, generaal Saussier, al zijne plannen uit voerde, niets te wenschen over. En de be velen, die hij gegeven heelt, als hij zich voor een onverwachten toestand bevond, getuigen van eene kalmte en helderheid van blik, die inderdaad bewonderenswaardig zijn. De korpscommandanten volvoeren hunner zijds de aan hen gegeven orders met een even uitstekend inzicht en discipline. Wel hebben er zich twee gevallen van vertraging in de nachtelijke manoeuvres voorgedaan, doch zij waren alleen aan toevalligheden toe te schrijven, zoodat zij niet geacht kunnen worden iemands schuld te zijn, evenmin als dat zij voorzien of voorkomen konden worden. Van de artillerie kan worden herhaald, wat er in het vorige jaar van was gezegd, namelijk dat zij uitstekend is. De toeschouwer wordt aangenaam verrast door de stipte dis cipline, die de hoogere officieren aan den dag gelegd hebben. De manschappen zijn onvermoeibaar en vol ijver. Zij vechten met aandrift, misschien zelfs met te groote aan drift; want men moet bij het openen van een veldtocht bij soldaten eene afmatting vreezen, hoe licht die ook zijn moge en hoe licht ook te herstellen. Het aantal zieken en toevallen is verbazend klein geweest. De organisatie van den gezondheidsdienst is een model. Ik ben, voegt de steller van het rapport er aan toe, bij deze beoordeeling geleid noch door sympathie, noch door vooroordeel. Mijn rapport is geheel en al objectief. De nood, door de overstroomingen in Spanje veroorzaakt, is nog veel erger dan in de eerste berichten werd vermeld. Niet alleen de provincie Toledo is door die ramp bezocht, ook uit andere provinciën komen treurige berichten uit Aragon en Oud-Castilië, Ciu- dad Real, Estramadura, Badajoz, uit Anda- lusië, Jaen, Granada, Malaga er. Valencia, van den Ebro en de Taag, de Guadiana, de Guadalquivir en hunno takken. Overal vindt men de sporen der overstroomingen: dooden, puinhoopen en verwoestingen van slijk en steenen. Consuegra, de bloeiende stad, is verwoest. Te Almeria zijn 5000 gezinnen zonder voedsel en onderkomen, en in hon derden steden of dorpen is het even treurig gesteld. De particuliere liefdadigheid in Spanje beijvert zich de ellende te lenigen; tot den armsten toe wil ieder het zijne bijdragen. Onder de werkstakers der Wating-dokken, te Londen, heerscht groote gisting, De leden der werklieden-syndicaten wachtten de niet- werkstakenden bij de dokken op en vielen hen met stokken aan. De aanwezigheid der politie was hun daarvoor zelfs geen beletsel. De zaak van het op last van Balmaceda door de „Mosette" naar Engeland overge brachte geld, is Woensdag voor de Londen- sche rechtbank in behandeling gekomen. Het geld is gerechtelijk in de kelders der Engel- sche Bank gedeponeerd. De „London and River Plate Bank" beweert, dat het geld haar toekomt, als waarborg voor de door haar voorgeschoten 125.000 pond sterling. naar water. De Samum van het geluk heeft met zijn adem mijn hart doen verwelken, sedert ik mijn dochter heb verloren, maar de ziel van Said verlangt naar roem en buit om zijn hart te ver- dooven. Hij zou zich in de Clmstendrommen ■willen storten om de eerste te zijn, die het Hei- densche kruis daar van den toren rukt, scheur den jakhals het vleesch van het schaap uit de tanden en beproef dan of hij naar de stem der rede luistert. Dan vreeze hij den klauw van den leeuw, hernam Dione en brak het gesprek af. terwijl zii de beide prinsessen, die deze woordenwisseling, in de Turksche taal gevoerd, natuurlijk niet hadden verstaan, een wenk gaf om haar ir. de tent te volgen. De ontevredenheid, waarvan Ayescha had ge sproken, was maar al te zeer gerechtvaardigd. De grootvizier had den tocht naar Weenen met zooveel geluk en zooveel snelheid ten uitvoer gebracht, dat hij mocht veronderstellen, dat de stad slecht van levensmiddelen was voorzien. De honger en de vrees voor zijne wraak, indien men hem door een langen wederstand verbitterd»', zouden de verdedigers weldra noodzaken hem de stad over te geven. Hij vergenoegde er zich daarom mede, de omstreken te verwoesten, aan de stad allen toevoer af te snijden en door da- gelijksche aanvallen de bezetting af te matten. Zoo echter gingen weken voorbij, zonder dat men met het beleg iets vorderde; wat men des daags had verwoest, of bij een storm hid ver nield, dat was den volgenden morgen, in slechts weinige uren, weer vaster en steviger hersteld. De grootvizier had gepocht, dat hij binnen wei nige dagen het kruis van den Stephanusdom zou Bij de Russisch-Duitsche grens, tusschen Golaczowy en Wolbrom, zijn twee spoortrei nen in botsing gekomen. De locomotieven werden vernield; het waren vormlooze klom pen metaal geworden; acht rijtuigen werden verbrijzeld en de vernielde waggons geraakten in brand. Vier spoorwegbeambten kwamen om het leven en vijf werden zwaar gewond. Van de passagiers werden zeven gedood en twintig ernstig gewond. De waarschijnlijkheid bestaatdat de Duitsche regeering verlof zal geven, dat de inschrijving op de nieuwe 3% Russissche leening ook te Berlijn geopend worde, hetgeen sedert jaren niet geoorloofd was Uit een politiek oogpunt is dit gerucht indien het bewaarheid wordt, voor de ver zekering van den vrede van groot belang. De Duitsche pers is echter geenszins met het plan ingenomen. De Kreuz-Zeitung wei gert te gelooven dat een enkele Duitsche bank aan de Russische leening zou deelnemen. Zij zegtAls er toch Duitschers waren, ge neigd om onzen vijanden geld te verschaffen om hen in staat te stellen zich tot den oorlog uit te rusten, zou er geene uitdrukking bestaan sterk genoeg om hen te qualificeeien. BERLIJN, 25 Sept. Heden avond te 9 uur 38 is de trein hier aangekomen waarin de keizerlijk Russische familie gezeten was. Prins Leopold en zijne gemalin, benevens de generaals HahnkeWittich en Schlieffen waren aan het station ter begroeiing aanwe zig. De czaar was in burgerkleedingen vergezeld van zijne gemalin, de prinsen, enz. begaf hij zich naar het vorsten salon waar een souper gereed stond. Te 10 uur 38 reisde het hooge gezelschap per extra-trein verder. De czaar had hier, met betrekking tot zijne doorreis, doen ver zoeken die als eene zuiver particuliere te beschouwen, veroorzaakt door het sterfgeval in zijne familie, hetwelk zijn tegenwoordigheid te Moskou noodzakelijk maakten deswege van elke officieele ontvangst af te zien. Naar de Italiaansehe Secoio mededeelt, zijn in de afgeloopen week in Massowah 76 menschen van honger omgekomen. De werkstaking der leerlooiers te Genua is thans weder algemeen geworden, daar de patroons eenige reeds gedane concessiën weder hebben ingetrokken. Naar uit St. Petersburg aan de Standard gemeld wordt, heeft de minister van binnen- landsche zaken een wetsontwerp voltooid, volgens hetwelk de uitgewezen vreemdelingen overgebracht zullen worden naar Siberië, bij aldien de regeeringen der landen van waar zij komen, weigeren hen weder toe te laten. Door dezen maatregel zouden voornamelijk de Joden en de Polen getroffen worden. Te Kieff stonden dezer dagen zes ge vangenbewaarders terecht, omdat zij een ge vangene met stokken en zakken met steenen hadden doodgeslagen. Het bleek bij de in structie, dat die manier van tuchtigen in de gevangenis iets zeer gewoons was. De gevangenbewaarders werden tot dwang arbeid veroordeeld. De inspecteur Morozoff, die mede in de zaak betrokken was en die in een getuigschrift van zijn chefs geroemd werd als een „voorbeeldig ambtenaar", werd bij verstek want deze is voortvluchtig veroordeeld tot deportatie naar de provincie Tobolsk en verlies van zijne burgerrechten. WAALWIJK. Op Zondag 27 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1 Sonntags. Abt. 2 Lentelied. Giessen. 3 Les Emigrants Irlandais (op verzoek) Gevaert. neerhalen weken waren verJoopen en hij had nog geen enkel bastion vernield. Maar de ijdele man lachte in het bewustzijn van zijn overmacht. Hij hield zich overtuigd, dat honger en ziekte den moed der belegerden weldra zouden uitdooven, en hij had den tijd daarop te wachten. Te vergeefs trachtten de bevelhebbers zijner troepen, en vooral Emmerich Tokoly, hem te bewegen, een algemeenen storm te bevelen, ten einde de stad te veroveren eer er hulp van buiten kwam. Kara Mustapha lachte slechts. Laut den keizer maar een leger verzamelen, zei hij, wij zijn sterk genoeg om het te vernietigen, eer het de muren van Weenen heeft gezien. Maar wie zou zoo dwaas zijn zich den grooten Heer tot vijand te maken, om ondankbaarheid van den Habsburger in te oogsten De keizer heeft zelf wel gezorgd, dat hij geen vrienden heeft. En sedert wanneer vreest een geloovige voor een strijd tegen Christenen Kara Mustapha was niet spaarzaam met men- schenbloed, maar hij liet een algemeenen storm achterwege uit hebzucht. Hij hoopte de stad te noodzaken om te capituleeren; vroeger of latei- moesten haar krijgsvoorraad en levensmiddelen en de krachten der belegerden uitgeput raken. Nam hij de stad met storm, dan kon hij zijn leger niet beletten haar te plunderen, maar hij begeerde den rijken buit voor zich en voor den sultan. Hij vleide zich met de hoop stadhouder te zullen worden van een nieuw Turkseh rijk, met Weenen tot hoofdstad. Zou hij nu eene stad aan plundering prijs geven, die hij tot capitulatie kon noodzaken, die hij reeds als zijn eigendom beschouwde Neen, zei hij in vertrouwen tot Dione, me- WAALWIJK, 26 September 1891. Wij herinneren bij deze belanghebbenden aan de trekking der tentoonstellingsloterij, welke morgen, Zondag, namiddags ten 5 ure, op Musis Sacrum zal plaats hebben. Zij zal geschieden ten overstaan var. het uitvoerend bestuur, terwijl de wethouder Hoff- mans, als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur zal optreden als getuige. Den uitslag der trekking deelen wij in ons volgend nummer mede. Eveneens zal binnen den kortst mogelijken tijd in ons blad worden opgenomen de ojfi- cieele bekroningslijst. Donderdag ochtend ten ongeveer 3l/% uur werden de ingezetenen gewekt door brand alarm het bleek dat een huis in de Nieuw- straat, behoorende aan de kinderen Rubbens, in lichte laaie vlam stond. Van den inboedel der vijf inwonende gezinnen^ waarvan er slechts twee verzekerd waren, is zeer weinig gered; er waren er, die met achterlating van alles de vlucht moesten nemenzoo snel greep het vuur om zich heen; eene geit en een varken kwamen in de vlammen om. De brandweer deed haar uiterste best en 't gelukte haar met groote krachtsinspanning het huis van H. van Eethen dat met riet gedekt is en herhaaldelijk vlam vatte, te be houden. Het huis was verzekerd bij de Brusselsche maatschappij de schade daaraan wordt ge schat op f 1000 onroerend goed en vee op f 650. De uitslag der verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn is, dat uitgebracht werden 3343 stem men, waarvan 3327 geldige. Gekozen is de heer P. B. J. Ferf (liberaal) met 1811 stem men. De heer mr. M. W. F. Treub (radicaal) had er 1516. Het wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betaling, eerst inge trokken is door de regeering onveranderd weder ingediend. Bij de discussie op het adres van ant woord op de troonrede nam ook de minister van financien het woord. Aanleiding daartoe had hij gevonden in eene toespeling van den heer Michels op het banket bij gelegenheid van het onlangs ge houden internationaal landbouwcongres dat door den minister werd bijgewoond. Men weet, vele verhalen hebben in de antiliberale pers de ronde gedaan omtrent den toost, dien de heer Pierson daar heeft uitgebracht. Met De Standard voorop trachtten tal van blaadjes om strijd er munt uit te slaan om het mini sterie en de liberale partij bij de landbouwers verdacht te maken. Toen nude minister van financien sprak van zijne sympathie voor den Nederlandschen landbouw en van de kloek heid en flinkheid der landbouwers in de moeielijke omstandigheden die zij beleven, ging er aan de rechterzijde der kamer een ironisch gelach op. Maar met de kracht van een eerlijk man, met den gloed der waarheid beantwoordde de heer Pierson dit spottend gelach met de verklaring, dat wat hij zoo even sprak niet was pour le besoin de la causemaar dat die woorden kwamen uit het diepst van zijn gemoed. Wat hij tot wegneming van het misverstand, waartoe zijn toost had aanleiding gegeven daaraan toe voegde, wa^ het volgende „Men kan als redenaar heel veel fouten begaan door te snelle voordracht onduide lijke dictie te groote beknoptheid van uit drukking. Gaarne wil ik aannemen, dat öf het een, öf het ander, misschien wel èn het een èn het ander is geschied; maar zeker is het, dat de Nederlandsche landbouw te hoog bij mij staat aangeschreven, dan dat ik hem in een ongunstig daglicht zou stellen. Dit is niet geschied, maar wel heb ik voorspoed toegewenscht aan den landbouw in het alge meen, en als vrijhandelaar de verwachting uit gesproken, dat die voorspoed den landbouw van Nederland niet zal benadeelendaar buitenlandsche concurrentie een krachtig wa- mand verwoest zijn eigen gebied. De schatten van Weenen, hare kerken, die ik in moskeeën zal veranderende gedenkteekenendie de alsdan Mahomedaansch geworden stad zullen versieren, zijn de mijnen, ik zal ze weten te be houden. Nóg een weinig geduld en alles zal eindigen tot roem der Osmanen. Dione versterkte Kara Mustapha in deze mee ning, die God hem scheen te hebben ingegeven om de stad te redden; zij spoorde hem aan, om aan de morrende aanvoerders zijne macht te toonen; zij zeide hem, dat het voornamelijk Said was, die het te verantwoorden had, dat de woeste Janitzaren reeds luide hunne ontevredenheid begonnen aan den dag te legger.. De Grootvizier zette het beleg slechts flauw voort, hij deed slechts zooveel, dat hij de verdedigers dag en nacht op de been hield; overigens bracht hij den tijd door met wapenspelen, krijgsoefenin gen en gastmalen. De Janitzaren begonnen zijn oogmerk te bevroeden, en waren woedend, even als de roofzuchtige Tartaren en andere Aziatische volken. „Komt maar, riepen zij tot de voorpos ten van den Hertog van Lotharingen, die zich achter den Kahlenberg had gelegerd, komt maar, gij Giaurs, reeds het gezicht van uw vaandels zal ons op de vlucht jagen; wij zijn niet meer de onoverwinnelijke strijders van den Islam gelijk eertijds. Ja, het moest Dione als een zichtbare, wonder volle besturing van God toeschijnen, dat Kara Mustapha hardnekkig bleef vasthouden aan een plan, 'dat, indien er voor Weenen nog redding mogelijk was, deze alleen kon bevorderen. Iedere dag, dien Kara Mustapha liet voorbijgaan, deed de hoop aangroeien, dat er ontzet zou opdagen. pen is tegen de groote vijanden van alle ontwikkeling: traagheid, onkunde, gemis aan moed. Ik accepteer geen andere lezing mij ner woorden want ik ben mij klaar bewust juist die gezegd te hebben, al werd mij te goeder trouw, maar toch tot mijne bevreem ding, iets geheel anders in den mond gelegd." Bij deze woorden was het gelach verstomd; btijkbaar was de rechterzijde onder den indruk van de oprechtheid van den sprekerdie, toen hij uitgesproken had, door de linkerzijde met warme bravo's werd toegejuicht. Zoo is dan naar men mag verwachten voor goed een einde gemaakt aan de legende van „de brutaliteit van het liberalisme", zooals De Standaard in zijne edele veront waardiging den toostdien de heer Pierson zou uitgesproken hebben noemde. Niets letterlijk niets is er overgebleven van de aantijging, dat de minister zich beleedigend over de landbouwers zou hebben uitgelaten integendeel kwamen niet alleen woorden van lof over zijne lippenmaar wat meer zegt de minister bleek ook met de beste voorne mens ten aanzien van den landbouw bezield. Een der grootste idealenwaarmede hij op getreden was verklaarde hij, was om ook ten aanzien van onze agrarische belangen de beginselen van recht en rechtvaardigheid op fiscaal gebied te doen zegevieren. Zoo heeft dan al het kabaal, dat men tegen den nieu wen minister heeft op touw gezet, deze goede zijde gehad, dat de natie thans weet, dat zij in hem een man heeft, die ook op het gebied van den landbouw met warmte de edele be ginselen is toegedaan, die hij op ander gebied voorstaat. Op militair gebied is een niet onbe langrijke maatregel genomen. Aan de beide compagnieën infanterie uit 's Hertogenbosch, welke met 1 November a.s. te Roermond en te Venlo in garnizoen zul len komen, zal worden opgedragen de be waking van de spoorwegbruggen over de Maas aldaarhaar worden tevens de springmid delen verstrekt om die bruggen onbruikbaar te maken. Zooals men zich herinnert, is er door den heer Henri Tindal meermalen op gewezen, inzonderheid dat bij eenen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, de Duitschers niet zullen nalaten te trachten, over de genoemde bruggen en door Belgie heen Frankrijk in het noorden aan te vallen. Naar den Transvaal Aan onderwijzers, die zich in den Trans vaal willen vestigen, geeft onder zekere voorwaarden de Zuid-Afrikaansche veree- niging, te Amsterdameen voorschot van f 900, af te betalen in driemaandelijksche termijnen van 5 pond sterling, zoodra men zich in het „zwarte" werelddeel gevestigd heeft, zoo deelt de heer C. Stumphius uit Charlois, in de Schoolwereld mede. De hier bedoelde voorwaarden hebben tevens betrek king op eenige vragen, die de personen in quaestie te beantwoorden hebben, welke vra gen het karakter dragen van het afnemen eener formeele geloofsbelijdenis, zoo o. a. „Erkent u den bijbel als Gods woord?" „Is u innig overtuigd van de zoen-verdienste van onzen Heer en Zaligmaker Jesus Christus?" „Gelooft u onvoorwaardelijk aan de wonde ren eDz. Ofschoon wij gaarne gelooven, dat door het stellen van dergelijke vragen de Zuid- Afrikaansche vereeniging handelt in overeen stemming met de alles beheerschende Gods dienstige richting der Transvaalsche Boeren, is mededeeling van een en ander zeker niet overbodig, om sommige onderwijzers voor een „blauwtje" te vrijwaren. De Italiaansehe troonopvolger komt 30 September te Amsterdam. Van daar uit zal Z. K. H. eenige Noord-Hollandsche steden bezoeken en daarna naar Den Haag komen, waar de prins in het hotel der Italiaansehe legatie zijn intrek zal nemen. De prins blijft een week in Nederland en zal ook op het Loo een bezoek brengen. Ontvreemd zijn in een bankiershuis in de City van Londen een aantal Engelsche bankn. riiiïïTiTi. - Nu zou Dione, indien er nog eenige twijfel in hare borst was overgebleven, of hare veranderde gevoelens voor een man, die volgens de Turksche wet haar echtgenoot was, ook eene misdaad wa ren, ook van deze zorg worden bevrijd. Op zeke ren morgen reikte eene vertrouwde negerin haar heimelijk een briefje toe, waarvan de inhoud luidde: „Max Gundaeker leeft en strijdt in Weenen aan de zijde van Starhemberg. Hij bezweert u de vrouwen te beschermen, die als gevangenen bij u vertoeven. Houd na drie nachten een bood schap voor hem gereed.' Dat gaf mij een man fluisterde de negerin, hij zal terugkomen, zoodra de maan geheel don- kcr is. Met deze woorden reikte zij Dione aarzelend ook een klein pakje over, alsof het aannemen van het briefje haar eerst moed had moeten geven om zich geheel van haar last te kwijten. Haastig en met bevende handen verscheurde de Griekin den omslag, en nauwelijks had zij een blik op den inhoud geworpen, of zij gaf een gil, alsof door een mengeling van smart en vreugde haar een ader in de borst was gesprongen; een oogenblik was het of haar hart plotseling stil stond, daarop stroomde het bloed haar als een bruisende vloed door de aderen, zij beefde aan alle leden, hare borst juichte, hare wijd geopende oogen zwommen in tranen; zij geleek eene ver heerlijkte, die in de bedwelming van de hoogste zaligheid de spraak had verloren, die, medege- sleept door haar gevoel, als aan de aarde is ont voerd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2