Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Duitschland. Italië. Turkije. BINNENLAND. Rusland. Amerika. V Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. een Russisch eskader, dat met groote leesten zal worden begroet. De beroemde ingenieur Alphaud, die de plannen maakte en uitvoerde voor de verbetering der stad Parijs, waaronder de aanleg der boulevards, onder Napoleon III, ligt op het uiterste. Boulanger's naam zal waarschijnlijk vooreerst nog niet in het vergeetboek geraken, al was het alleen maar door de verwikke lingen, waartoe zijn particulier testament aanleiding zal geven. Zijn vrouw, wie de laatste wil eene lijfrente van f 1680 toekent, wordt van alle kanten aangezet het testament niet als wettig te erkennen en zijn dochters moeten ook niet van plan zijn met dit testa ment genoegen te nemen. Boulanger's vermogen moet f 125000 be dragen. Door 1500 mijnwerkers te Pontjean is het werk gestaakt. Hun eischen zijn loons- verhooging en afschaffing der geldboete. Het zuiden van Frankrijk is, tengevolge van de vele regens der laatste dagen, ge paard aan hevige stormen, weer geteisterd door overstroomingen, die veel schade aan gericht hebben aan de openbare wegen en aan particuliere eigendommen. Van hunne vriendschappelijke gevoelens tegenover Rusland hebben de Franschen Donderdag een doorslaand en klinkend bewijs gegeven dour de te Parijs opengestelde nieuwe Russische leening zeven-en een-half maal te volteekenen. Hier houdt, anders dan elders, in geldzaken de vriendschap wel steek. Terzelfder tijd werd in Egypte, en nog wel van ambtswege, door Frankrijk een ondub belzinnig bewijs van vijandschap gegeven aan het Anglo-Egyptisch bestuur. Naar uit Cairo bericht wordt'heeft, toen de pas onlangs on der Engelands auspiciën ingestelde gezond heidsdienst ook een onderzoek wilde instellen in eene Fransche apotheekde Fransche zaakgelastigde zich daartegen met allen nadruk verzet, ja verklaard het bezoek desnoods met geweld te zullen beletten, waarop de com missie onverrichterzake is moeten aftrekken. Het bureau voor landverhuizing waar schuwt weder met den meest mogelijken ernst tegen de landverhuizing naar Brazilië, onder bijvoeging dat te Santos de gele koorts en te Rio Janeiro de pokken heerschen. De eigenaars der werven aan de Theems hebben besloten alle arbeiders op karwei te vervangen door vaste werklieden tegen een loon vau 24 shilling in de week voor acht werkuren per dag. Gaandeweg worden de gevolgen bekend van den zwaren storm die jongstleden Dins dag over geheel Engeland gewoed heett. De belangrijke werken tot verlenging van het havenhoofd te Dover zijn geheel vernield. Dikke ingeheide palen werden als zwavel stokken gebroken en drijven nu tot gevaar voor de scheepvaart rond. Kanonkogels van buitengewone zwaarte werden als knikkers op het hoofd gesmeten. De maildienst in het Kanaal werd te eenenmale gestoord, daar sommige booten niet aankwamen en andere niet vertrokken. Tot dusverre worden er niet veel schipbreuken gemeld, doch de storm is nog niet uitgewoed. De heer T. P. O'Connor, een Iersch parlementslid, ontving jl. Vrijdag eene uit- noodiging van de firma Ward, Lock Co., om eene korte biographie van Parnell te schrijven. Op den volgenden dag ontving de firma het geheele werk, bestaande uit 15,000 woorden. de lijfwacht te Potsdam was vijftien jaren geleden brak hij eens bij ongeluk den bierpot van een ander officier. Deze laatste, die nu ambtenaar is bij de posterijen, ontving dezer dagen van den keizer een fraai bier glas met een zilveren deksel, waarop de Pruisische wapenrok slaat gegraveerd. Daar bij was een brief van den keizer, waarin Z. M. schreef, dat hij toevallig aan het genoemde voorval herinnerd, hem dit geschenk zond ter vervulling van een belofte, welke hij in dertijd gedaan, maar door drukke militaire bezigheden vergeten had. Op het socialisten-congres te Erfurt zijn heftige aanvallen tegen de oppositie gericht De meeste sprekers drongen aan op de uit sluiting der oppositie. Liebknecht, terugko mende op zijn strijd met Domela Nieuwenhuis, noemde diens programma dat van een droomer. De antiliberale en antisemietische afgevaar digde Schneider heeft zich Dinsdag in de kamer van afgevaardigden van een zeer on gunstige zijde doen kennen. Toen namelijk de benoeming van een lid in de phylloxera- commissie moest plaats hebben, wist Schneider 22 stembrietjes ten gunste van zijn geestver want Muth te vervalschen. De vice-president Chlumecky bemerkte dit echter en onderhield den heer Schneider, die eerst nog wilde ont kennen, over het onbehoorlijke van zijne handelwijze. Het is niet te verwachten, dat deze hoogst afkeurenswaardige daad van een man als Schneider door de vingers wordt gezien; trou wens door een interpellatie zal dit wel voor komen worden. Zondag a. s., den geboortedag van keizer Frederik III, denken de keizer en de keizerin met de te Berlijn en te Potsdam vertoevende leden van het koninklijke huis de inwijding bij te wonen van het mausoleum in de Frie- denskirche bij Potsdam. In den loop van deze maand zouden zij dan nog den vorst van Stolberg-Wernigerode te Wernigerode een bezoek gaan brengen. Bij de behandeling van het proces tegen den gewezen chef van het keizerlijke kabinet, die zich gelden liet uitbetalen onder belofte daarvoor ridderorden te bezorgen aan de per sonen, die hem betaalden, zijn door verschil lende getuigen verklaringen afgelegd, die niet weinig compromitteerend zijn voor sommige hooggeplaatste beambten. Zoo deelde een getuige mede, dat hij vroe ger agent was geweest van den ex-minister Bitter, die in de handen van woekeraars was gevallen en de hulp van den agent noodig had om aan zijn uitzuigers te ontkomen. Toen de minister van financiën, Bitter, echter minister af was, verleende hij ook dikwijls zijn bemiddeling natuurlijk voor geld voor het bezorgen van ridderorden aan ver schillende personen. De getuige wist zich nog te herinneren, dat de ex minister hem eens 20.000 mark had gegeven voor het betalen van een wissel, welke som hij ook op deze wijze had verkregen. En zoo ergens, dan was het zeker in Duitschland dat er een storm van veront waardiging opging over de Fransche Wilson- quaestie Toen keizer Wilhelm nog luitenant bij De minister-president heeft aan den Fran schen gezant medegedeeld, dat hij een on derzoek heeft bevolen omtrent de klacht van een aantal bedevaartgangers uit Nantes, die verklaard hebben dat zij, van Rome naar hun vaderland ierugkeerende, aan de stations te Cecina, Chiavari, Sestri en elders door eenige honderden personen aangevallen werden on der de kreten „Weg met Frankrijk Dood aan de Franschen! Leve Pruisen' Leve Sedan!" enz. Steenen, aldus zeggen zij, werden naar hen geworpen, waardoor eenigen hunner ge kwetst werden. De politie, waar die aan de stations aanwezig was, liet begaan, en de politiedienaren, die op last der regeering te hunner bescherming waren medegereisd, ver roerden zich niet. Aan den Franschen gezant is door den minister Rudini almede medegedeeld, dat de prefect van Sassari, die eene vijandige de monstratie tegen Frankrijk toeliet, ontslagen is. Op uitdrukkelijk verlangen van den Paus heeft kardinaal Rampolla geen nota gezon den aan de mogendheden over het voorge vallene in de laatste dagen. Van liberale zijde zet men door de beweging met Menotti Ga ribaldi of Crispi aan het hoofd, om afschaffing van de pauselijke garantiewet te verkrijgen. De Italiaansche vrijmetselaren steunen deze oppositie. Een telegram uif Topeka (Kansas), meldt dat Melbourne, de „regenmaker", jl. Zaterdag een contract teekende, om gedu rende Juni, Juli en Augustus 1892 het Noordwestelijk gedeelte van Kansas van regen te voorzien, tegen den prijs van 1 dollar (f 2.50) per „acre" (I hectare 2l/z acres WAALWIJK. Zondag 18 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Marche Le. Printemps van Heraert. 2. Bon Appétit, polonaise. Tack. 3. Fleurs de St. Pétersbourg, wals. Strauss. 4. Au Crépuscule, fantaisie brillante, Minuen. Volgens berichten uit Konstantinopel be noemde de Porte Abdul Kerim Pacha, ex- gouverneur van Kreta, tot gouverneur van Albanië, met speciale opdracht om alle Albaniers terstond te ontwapenen. Hij schijnt geen ;in daarin te hebben, omdat hem de noodige troepenmacht ontbreekt tegenover de talrijke, van moderne wapenen voorziene Albaniers; derhalve tracht Abdul Kerim de Porte over te halen om haar plan op te geven. Aan de Daily Telegraph wordt uit St. Pe tersburg omtrent het door de politie te Kieff ontdekte komplot gemeld, dat net moet ge smeed zijn door Russische uitgewekenen uit Zwitserland en Frankrijk, die zich den tegen- woordigen hongersnood ten nutte maakten om een volksopstand te bewerken. Onder de talrijke arrestanten bevinden zich vele stu denten der hoogeschool. De huiszoeking bij andere studenten bracht het bestaan aan het licht van eene geheime letterkundige club, waarin de verbodente Geneve ge drukte geschriften van Tolstoï en Saltikoff gelezen werden. De geconfiskeerde boeken der studenten werden naar St. Petersburg gezonden ten onderzoek. De studenten heb ben willen vergaderen om tegeu de arrestatie hunner makkers te protesteeren maar de rector ontbond de samenkomst, welke des ondanks voortduurde, waarop de gouverneur-generaal met omsingeling door Kozakken dreigde. Miss Bessie Booth, een actrice, die mede- zingt in koren bij de voorstellingen der New- York Casino Opera Company, die thans in Montreal is, huwde jl. Zaterdag den heer A. F. Henriques, een zoon van wijlen den heer William Henriques, een voornaam lid der New-Yorksche producten-beurs, die zijn zoon en erfgenaam f 3.600.000 naliet. De echte lieden ontmoetten elkander voor het eerst den voorafgaanden Woensdag op een souper. Zij zijn thans op reis naar Europa. WAALWIJK, 17 October 1891. Vanaf aanstaanden Vrijdag zal de botermijn alhier beginnen ten 10 ure voormiddag. Nadat de handel in kalfvee in de Lang straat sedert de vorige noteering een paar dagen minder levendig was geweest, herleefde hij in 't begin dezer week opnieuw, waardoor de prijzen op dezelfde hoogte van de vorige noteering bleven. Stalvee werd opnieuw in groote hoeveelheid aangevoerd, de prijzen waren f 30 a 50 lager dan verleden jaar en bedroegen f 100 a 140. De handel in hooi is minder levendig en het aanbod overtreft thans de vraag. Voor de beste qual. wordt f 18.50 per 500 Kg. besteedt de miskleurde en afwijkende soort f 16 a 17, schraal hooi f 12 a 13. Stroo op levering f 10 a 12 per 500 Kg. De heer S. T. Land, die, wegens zijne bevordering in den zeedienst ophield lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaal, is in het district Helder opnieuw gekozen, met 1099 van de 1154 geldige stemmen. Een der Haagsche correspondenten van het D. v. N. schrijft, dat het bericht in de Zwolsche Ct omtrent een complete legerwet, die door den heer Seyffardt zou zijn gereed gemaakt, in plaats van het beloofde noodwetje, geheel onjuist is. De werkzaamheden van den minister zijn voorloopig meer gericht op een hervorming van verschillende onderdeelen der defensie, die spoed vereischen en gemak kelijker tot stand te brengen zijn. ]&- Het laat zich nu meer en meer aanzien, dat de werken aan de verlegging van den Maasmond, nabij Keizersveer, hun einde na deren. De groote watervlakte, die, als de nieuwe rivier reeds lang werd genoemd, bleef door een zwaren dijk steeds afgesloten van het water van het Oude Maasje. Thans is ook die dijk verwijderd en stroomt het water de nieuwe rivier uit en in, als zich oefenende om in het vervolg alleen daarvan gebruik te maken, wanneer de werken tot boven Heus- den zullen zijn doorgetrokken. De verbazend groote hoeveelheid grond aan den benedenmond opgeruimd, welk werk in December 1889 door den heer A. Volker, te Sliedrecht was aangenomen, wordt geheel in de nabijheid op uiterwaarden geborgen. Van de drie opbrengwerktuigen, een ele vator en de zuigperswerktuigen Loevestein en Sliedrecht, is nog alleen het laatste aanwezig, om den grond, die nog uit de verruiming van den mond door baggermolens wordt opge bracht, op zijne bestemming le brengen. Men staat verwonderd over den arbeid van dit werktuig, dat klei. zand of veen, wat er ook worde aangevoerd, verwerkt, hetgeen alleen het grondverzet doet varieeren van 150 tot 400 M5. per uur. Niet zeldzaam ziet men een vaartuig met 120 M3 grond geladen langs zijde komen en na een kwartier ledig ver trekken de inhoud heeft zijne bestemming gevonden 8 meter boven water en soms op een afstand van meer dan 500 meter. Het werktuig geeft niet den indruk van het werk, dat het verricht, daar het zelfs minder opzien wekt dan een gewone baggermolen. Het schip is stevig gebouwd in den vorm en ter grootte van een flinken baggermolen. Twee masten met giek, dienen om de zware zuig- buis des te gemakkelijker te verplaatsen, het geen dan ook met stoom geschiedt. Twee ketels, elk met 2 vuren, verschaffen den stoom voor de verschillende machiues, maar in hoofdzaak aan die van 70 pk., bestemd tot het m beweging brengen der grondpomp. De beweging dezer pomp door stalen kamwielen overgebracht, maakt tot 300 omwentelingen per minuut. Een kleinere machine drijft een pomp die steeds een straal water van 60 cM. middellijn in het grondvaartuig stort; dit water wordt door de groote pomp opgezogen, den grond ter zelfder tijd meevoerende. Vergissen wij ons niet, dan is eene soort gelijke machine in werking achler Waalwijk nabij Drongelen. Men schrijtt uit 's Hertogenbosch Zooals bekend is werd in het begin der maand September aan den commissaris van politie verlof voor den tijd van eene maand verleend. Volgens loopende geruchten was dit verlof door den minister van justitie verlengd. Wat hiervan zij, zeker is het, dat de commissaris Vrijdag avond is teruggekeerd en sedert Maandag geregeld het bureau van politie be zoekt. Woensdag avond hebben zich de vroegere ongeregeldheden weder eenigermate herhaald. Een troep die allengs 4 a 500 man sterk werd, trok verschillende straten door, de be kende liedjes aanheffende. De burgemeester, de officier van justitie en de procureur-generaal waren onverwijld ter plaatse aanwezig. De politie vertoonde zjch wel, doch bleef lijdelijk toezien. Ongeveer te 10 uren ging de troep uiteen. Donderdagavond was er weer heel wat volk op de been en rinkinkte het in de gas lantaarns, dat het een aard had; ook enkele ruiten van geheel onzijdige burgers, die met de commissaris-zaak hoegenaamd niets heb ben uit te staan, moesten het ontgelden. Nieuwe „liekes" zijn verschenen op aangename wijze. In de strafzitting der Arr.-Rechtbank te Maastricht van Maandag jl. werd door een der beklaagden, die terechtstond ter zake van weigering van visitatie en beleediging van rijksambtenaren, erkend, dat hij een dezer ambtenaren had beleedigd, ofschoon hij het beleedigende der uitdrukkingen betwistte. Hij beweerde tevens daartoe gerechtigd te zijn geweest, omdat hij de waarheid sprak. Hij kon namelijk door verschillende getui gen aantoonen, dat kommiezen personen had den aangezet, om, tegen betaling van zekere geldsom, zout frauduleus in te voeren en zich dan te laten bekeuren. Inderdaad kwam een getuige ter ontlasting, die bevestigde zich met nog een ander persoon voor f 2.50 op die wijze te hebben laten bekeuren, daarvoor bij vonnis van 20 April 11. tot één dag gevan genisstraf te zijn veroordeeld en die straf te hebben ondergaan. Deze verklaring, zoomede de opgave door den beklaagde van nog meer andere namen van personen, die zich in hetzelfde geval als deze getuige bevinden, zal nu zeker tot het instellen van een streng onderzoek aanleiding geven. Uit Grave meldt men Diestalleu schijnen hier aan de orde van den nacht. Donderdagavond zijn eenige personen aard appelen aan het lossen in eene nogal druk bezochte straat. Toen zij eenige oogenblikken binnenshuis waren geweest, was een zak aardappelen weggenomen van de stoep. In den vorigen nacht is ten nadeele van den slager H. D. uit zijnen winkel gestolen een partijtje worst. Door opschuiven van het niet gesloten raam, waarvoor de saucijs was uitgestald, konden de dieven hun prooi machtig worden. Sprang, Beroepen te Wierden Ds. G. van Dijk, predikant bij de N. Herv. gemeente te alhier. n /(Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Zooals ik uit uw geacht blad verneem, bestaat het plan bij het gemeentebestuur om ons ge meentehuis te verbouwen. Bravo! Van andere zijde verneem ik, dat men de benedenverdieping zoó wil laten en alleen de bovenverdieping wil optrekken, en wèl zóó dat zij aanmerkelijk hoo- ger zou worden dan de benedenverdieping. Geen Bravo En waarom niet Omdat zoodoende de gevel noodwendig aan de symmetrie moet woraen opgeofferd, en men daardoor dus zal krijgeneen niet geproportion- neerd geheel, een misvormden, tegen elk aesthe- tisch gevoel stuitenden gevel. Nu vraag ik met de meeste bescheidenheid, ja, met zekere diffidentie waarom zooveel kosten gemaakt voor het inwendige, en het sierlijkste van het gebouw, ,/den gevel,* verknoeid? Niet dat ik, als een Nimrod," mij een rijken Gothischen gevel voor den geest wil tooveren, die met vermijding van het massieve, door zijne ranke lijnen, daar grootsch, luchtig en statig uit den grond rijst, maar meteen beslag legt op ons zoo lieve dubbeltjes. O neen. Slechts ééne wensch: Dat de Goden ons toch sparen voor de ketterij. In 's Heeren naam toch niet gaan zondigen tegen den eersten den besten regel van bouwordede symmetrie. Bedenken wij, dat wat men nu gaat doen, ge daan wordt voor tientallen, misschien voor hon derd en meer jaren. Deze gedachte alléén moet ons als palladijn doen optreden tegen elke archi tectonische misstelling. Nu is het ver van mij iemand te willen be schuldigen. noch het gemeentebestuur, dat inte gendeel voor zijn initiatief boven mijn lof ver heven is, noch den architect, die heeft moeten roeien met de riemen welke hem werden aange boden. Mijn ééuig doei is, met het oog op het be staande plan, vooral de aandacht voor den gevel te vragen. Alleen door de benedenverdieping in evenre digheid te brengen met de bovenverdieping, kan er van den gevel iets goeds te recht komen. Om deze overweging alleen is het te wenschen, dat het alsnog daarheen worde geleid. En die wenschelijkheid klemt te meer bij de overweging dat daardoor het te lage en sombere achterlokaal van het kantongerecht, waarover geklaagd wordt, meteen in orde werd gebracht en last not least dat het geheel een verhe vener en grootscher front zal maken, vooral wen- sc hel ijk met het oog op de aangrenzende kapi tale woning, waartegenover anders de beneden verdieping der nieuwe fayade een zeer gedrukt en erbarmelijk figuur zal vertoonen. Men kan zich hiervan dagelijks door één oogopslag over tuigen. Er zouden alzoo, door verhooging der bene denlokalen, drie aanmerkelijke voordeelen behaald worden, ten koste van misschien een paar dui zend gulden meer. Ik geloof, M. de Redacteur, dat deze voordee len wel een motief mogen zijn, om het spreek-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2