Nummer 84. Donderdag 22 October 1891. 14e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. TOB Waalwii en .anjrstmlsiiir Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden yi.OO. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dat het bekende spreekwoord „zooals de ouden zongen, zoo piepen de jongen," lang niet immer opgaat, is weer genoegzaam ge bleken bij gelegenheid van het socialisten congres, sinds enkele dagen te Erfurt ge houden. Als de jongen 't dan nog maar bij anders piepen lieten, doch zij bulderen en schreeuwen der wereld hun meening tege moet, juist goed latende uitkomen op welke punten zij van de ouden verschillen en er niet immer in slagend voor hem, die iels verder ziet dan zijn neus lang is, te verber gen, dat zij over verschillende punten anders denken dan de ouden, niet omdat zij ten volle overtuigd zijn van het verkeerde in de opvatting der laatsten, maar uit zucht tot oppositie, uit strijd- en vechtlust dus. Eensgezindheid ook bij de socialisten, bij de mannen, die ons de toekomst onder hun gezag zóó rooskleurig weten voor te stel len, dat het Kanaan, hetwelk de overleve ring ons doet kennen als een land, over vloeiende van melk en honig er een woes tenij bij lijkt, ook bij de mannen der om verwerping, bij de mannen van „loslaten wat ge hebt en grijpen naar 't onbekende," zijt ge dus niet te vinden. „Zooveel hoofden zooveel zinnen" is ook te Erfurt gebleken, ja 't is zelfs bij een verdeeling van het socia listische kamp in twee fracties niet gebleven; toen de jongeren goed en wel doodgepraat waren, of liever den strijd hadden moeten opgeven bij gebrek aan strijders van hun kant, toen kwam er in den boezem der zoo genaamde „ouderen" zelf verdeeldheid of eigenlijk was 't een oude, reeds laug gecon stateerde verdeeldheid, die zich uiting gaf. In den grond der zaak zijn de sociaal democraten 't onderling slechts over enkele punten eenshet tegenwoordige deugt niet en de toekomst moet de verwezenlijking bren gen van alle idealen, die in een] socialisten gemoed wortel kunnen schieten. Over het „hoe," over de wijze om tot die verwezen lijking te komen, is men 't evenwel lang niet 66. XXIV. DE BODE. De pacha begaf zich naar de tent van den grootvizier. Na verloop van een lialf uur zochten eenige personen naar den man in Armenische kleeding, doch te vergeefs. Maar de getuigenis van den'pacha scheen voor Kara Mustapha vol doende te zijn geweest; misschien was ze ook door de verklaring van Dione en van de negerin ondersteund; den volgenden morgen vonden de bedienden van den aga der Janitzaren hem ge worgd op zijn bed. Zij zagen om zijn hals de zijden koord, gelijk de groote Heer of zijn plaats vervanger die aan de ter dood veroordeelden zenden. Aan de legerstede van den doode zat Ayescha. Had haar woeste haat Said nog kunnen toeroe pen eer hij stierf, dat zij het was die hem dien dood had berokkend Haar gelaat stond somber, één slachtoffer van hare wraak was gevallen, maar deze was nog niet bevredigd. Thans was zij weduwe, Dione had gezegevierd, Dione was gelukkig, haar dochter leefde, en zij mocht hoop voeden op het terugvinden van haar zoon, om wiens wil Sekina was ten grave gedaald. De dag zal komen, mompelde zij, waarop ook gij uw hoofd met asch zult bestrooien, waarop droeflieid en smart uw hart zullen overstelpen. De klauw van den tijger ligt verstijfd in het zand, maar de jakhals loert op zijn buit. Hij zal neervallen op hen, die den voet op het doode lichaam zetten. De Giaur heeft mijn woord, maar wie voor den vloek bestemd is, wordt er door fetroffen, al is het op den drempel van het bede- uis. XXV. DE TERUGKOMST. Graaf Rudiger van Starhemberg had zijn nach telijke ronde volbracht, en wilde juist het Löwenbastion verlaten om zich ter rust te begeven, eens. Afgezien van de „jongeren," die zoo maar op eens den boel onderste boven zou den willen gooien, zijn er in de groep der „ouden" nog twee uiteenloopende elementen: zij, die langs den parlementairen weg willen strijden voor hun beginselen en hun idealen en zij, wien 't langs dien weg veel te lang zaam gaat. Vollmar nu is de woordvoerder der gematigde fractie en tegen zich over heeft hij Bebel, Liebknecht en Singer, man nen, die ook de „macht der sprake" kennen, 't Is er tusschen hen en Vollmar dan ook heftig toegegaan en hoewel de laatste met zijn afwachtende taktiek vrij wel alleen stond, zullen de gevolgen van dezen strijd toch niet uitblijven; ook Vollmar zal aanhangers ver werven en niets is voor een vereeniging op politiek gebied gevaarlijker, dan de vorming van allerlei fracties en partijtjes in den boe zem der partij. In Frankrijks kamer kwam Maandag de begrooting in discussie, waarbij 't voorloopig kalm gegaan is en waarbij 't in de toekomst ook wel geen vaart zal loopen kalm en rus tig zal 't ook wel blijven in den senaat bij de discussie over de douane-tarieven, hoewel er pessimisten worden gevonden, die ernstige dingen verwachten en dat alleen omdat de douane-commissie Vrijdag met 8 tegen 5 stemmen een door de regeering voorgestelde douane-heffing verwierp, waardoor Jules Ferry, de president der commissie, zich gedrongen zag aftetreden als zoodanig, een plan waar van hij echter alweer is teruggekomen. Inderdaad, in den senaat loopt 't door gaans zoo'n vaart wiel, als 't er op aankomt krijgt dit wetslichaam vrees voor de gevol gen van zijn daden en 't is dan ook niet uit dien hoek, dat de genadestooten worden toegebracht aan zwakke of wankelende mi nisteries. Een pendant van den tarigven oorlog tus schen Italië en Frankrijk dreigt te worden de tarievenoorlog tusschen laatstgenoemden staat ens Spanje. Spanje is al een maand of zes bezig avances te maken tegenover Frank rijk, doch de groote republiek toont zich daar toen Leopold Bockel, die daar op post stond, een zaohten kreet deed hooren. Goido Starhemberg, die als adjudant zijn oom vergezelde, zag om en-snelde naar den post. Daar sluipt iemand, fluisterde Leopold naar een donker punt wijzende, nu is hij daar achter dien steenhoop, maar hij is alleen. Rudiger trad insgelijks nader, en zeiEen spion, laat hem dichter bij komen, en schiet hem dan neer. De gedaante werd plotseling zichtbaar, maar was in de schemering slechts in ruwe omtrekken van den steenhoop te onderscheiden; zij kwam echter niet nader. Het schijnt alsof die man niet door het Turksche leger wil gezien worden zei Guido, anders zou hij niet aan deze zijde van de steenen zijn gekomen. Jezus Mariariep Leopold, hij wenkt met een doek; indien het Stephan eens wasl Wien bedoeld gij vroeg Rudiger. Stephan Kolschitzky, dien gij naar den Lotliaringer hebt gezonden; hij is het hij wenkt nogmaals Bij Godmompelde Rudiger, als dat de Pool is, dan hebben de Heiligen hem beschermd. Guido beefde van aandoening. Hij komt uit het Turksche leger, mompelde hij; mijn God, wat zal ik hooren De gedaante kwam thans nader, en weldra was de Pool duidelijk te herkennen. Achter hem volg de nog een donkere gedaante. Thans echter knalden ook schoten uit net Turksche leger, pijlen snorden door de lucht, men had daar boven nu ook de vluchtelingen ontdekt. Leopold wierp den Pool een ladder toe, en wekte de slapende kameraden, want reeds kwam een bende Tartaren aanrennen om de gewaande overloopers te achtervolgen. Eenige schoten van het bastion verjoegen de ruiters, die Kolschitzky een hagelbui van pijlen hadden nagezonden, maar hij haa gelukkig het bastion beklommen. Maar dat de pijlen hem niet hadden getroffen, had hij te danken i'aan zijn trouwen neger, die als een levend schild het lichaam van zijn meester met het zijne had gedekt. Door een aantal pijlen getroffen, gleed Ithyssa van de ladder. Leef gelukkig, meester! was zijn laatste woord. De Pool was gered; beschut door de borstwe ring, naderde hij den bevelhebber van Weenen. geen ziertje gevoelig voor, integendeel wil zij geen duimbreed wijken en in Spanje is dan ook een vrij heftige agitatie ontstaan tegen Frankrijk en vóór represalien vis-a-vis den Franschen uitvoerhandel. In plaats van den overleden minister Smith zal in Engeland thans de heer Balfour, tot nu toe minister voor Ierland met een zeer geprononceerd karakter van strengheid, als eerste lord van de schatkist en leider der conservatieve partij in het huis der gemeen ten optreden. Over dezen maatregel wordt natuurlijk zeer verschillend gesproken, maar het eindoordeel zal wel afhangen van de omstandigheid, wie nu wel voor Ierland benoemd zal worden, eene quaestie, vooral na Parnell's over lijden van overgegroot gewicht. Michael Davitt en andere leiders, die laat stelijk tegen Parnell hadden partij gekozen, gaan in den laatsten tijd te Dublin niet an ders uit dan door politie-agenten vergezeld, zoo dreigend is tegenover hen de houding van het door de bekende moordenaars-frase tegen hen opgezweepte grauw. Zoowel aan het Vaticaau ala aan het Qui rinaal schijnt men nu tot het inzicht te zijn gekomen, dat het 't best is de herinne ring aan het gebeurde van 2 October niet levendig te houden en dat alle pogingen tot bewerking van het tegendeel in den aanvang moeten worden gestuit. Zoo heeft de Paus den Italiaanschen bisschoppen, die tegen 's Pausen jubileum een wereldbeweging op touw wilden zetten ten gunste van 's Pausen vrij heid, doen weten, dat een dergelijke agitatie hem onwelkom zou zijn en gelijktijdig schijnt de regeering besloten discussien over het ge beurde in de kamer niet te zullen gedoogen. „Schwamm d'rüber" dus. 't Werd tijd. De zwakheid, waarvan de Egyptische re geering onlangs blijk heeft gegeven door af te zien van de inspectie eener Fransche apotheek te Caïro, waartegen de eigenaar zich verzette, heeft aan 182 der voornaamste Fransche inwoners te Alexandrie aanleiding Bij God I riep Rudiger, gij zijt een man Hebt gij den hertog gesproken Kolschitzky deed rapport, maar hij deelde slechts het voornaamsie mede, hij was uitgeput en door den dood van Ithyssa geschokt. Hij las in de oogen van Guido de angstige vraag. Uwe gemalin leeft en is onder de bescher ming van de moeder van Gundacker, de gemalin vun den grootvizier, zei hij, zijn bericht afbre kende. Ik breng Gundacker een haarlok van de prinses Liechtenstein. Mensch riep Guido, bleek als een doode terwijl Leopold juichte en graaf Rudiger niet scheen te weten of hij zijne ooren mocht geloo- ven, zijt gij bij uw verstand? Zijt gij een toove- naar of een krankzinnige? Geen van beide, edele heer, maar het was een aardige grap, waarbij de goede God mij heeft geholpen, en ik begrijp bijna zelf niet, hoe alles zoo goed is gelukt. Doch ik heb werkelijk een brief van de sultane aan Gundacker, en den haar lok in mijn zak. Ik heb den hertog van Lotha ringen en ook prins Eugenius gesproken; ik heb Kara Mustapha versterkt in zijn loffelijk voorne men om de stad zooveel mogelijk te sparen, het is om te lachen en te schreien van blijdschap, maar ik ben doodmoe. De arme neger, die zich voor mij heeft opgeofferd, heeft het meeste ge daan. Kolschitzky zonk thans van afraating ineen. Het menschelijk lichaam kan, zoolang het door een vasten wil wordt bescheerscht, het ongeloof lijke verdragen in ontberingen en vermoeinissen, en dit ongelooflijke wordt tot nog hoogeren graad opgevoerd, als een zenuwachtige opgewondenheid het lichaam als eene machine noodig heeft. Bij aanvallen van kramp, bij ijlhoofdigheid en der gelijke ziekten, bezit het zwakste gestel een kracht, die dikwijls verscheidene mannen niet kuunen bedwingen. Niemand kent den oorsprong van die kracht. Even zoo heeft ieder het wel aan zichzelven ondervonden, dat hij in oogenblikken van schrik, in den angst voor eenig gevaar, in het algemeen in oogenblikken van hevige opge wondenheid, de zooeven nog gevoelde zwakheid, vermoeienis, zelfs honger en dorst was vergeten. De zieke springt in zulke oogenblikken van zijn bed, de pijn in de leden, die hem vroeger iedere beweging belette, is eensklaps verdwenen, althans hij voelt ze niet; de slaapdronkene is opgewekt. en den moed gegeven een in heftige be woordingen vervat adres tot de Fransche re geering te richten, waarin allerlei grieven door deze bijwoners worden opgesomd tegen de binnenlandsche reglementen omtrent in schrijvingen voor den burgerlijken stand, in spectiën van openbare inrichtingen, enz. Vol gens de onderteekenaren worden die regle menten dikwerf toegepast onder schending van domicilie of met inbreuk op de bepa lingen der onder Turksche sanctie gesloten verdragen. Een Fransch dagblad te Cairo bevat mede eene reeks van hevige aauvallen op de Egyp tische regeering en eindigt met te zeggen, dat de door de Europeesche mogendheden aan de gemengde rechtbanken verleende vol macht tot goedkeuring en uitvoering der nieu were bepalingen schandelijk is misbruikt, en dat Frankrijk, zelfs met geweld, tegen de onwettige bepalingen zal moeten opkomen. Van dergelijke heftige protesten der an~ dere in Egypte vertegenwoordigde nationa liteiten is tot nog toe niets gebleken, dus 't zal zoo erg wel niet wezen. Hadde Frankrijk indertijd zich niet teruggetrokken en Enge land in Egypte het werk alleen laten doen, dan had van al deze grieven nooit sprake behoeven te zijn. In Chili hebben in goede orde de nieuwe algemeene verkiezingen plaats gehad. De clericalen schijnen in de kamer, de liberalen in den senaat de meerderheid te hebben ver worven. Eerst over eenige dagen kunnen de juiste cijfers bekend zijn. In Argentinië beschouwt men den toestand tengevolge van het terugtreden van Mitre en Roca, als kritiek en de regeering neemt maat regelen om de oproerige beweging te keeren, waarvoor men bevreesd is. Het lichaam wordt een onbewust, gehoorzaam werktuig der hartstochtelijke opgewondenheid en houdt het bijna 'altijd zoo lang uit als deze duurt; de diensten, die het bewijst, zijn even wonderbaar en onbegrijpelijk als die van het lichaam eens slaapwandelaar, die met strakke oogen over da daken loopt. Is de opgewondenheid voorbij, dan worden de zenuwen en spieren weer slap en het lichaam zakt ineen, maar er is slechts een nieuwe prikkel noo dig om het weer te bezieion, zoo de eerste in spanning het niet lieeft gedood. Graaf Rudiger, Guido, Leopold, Bockel en de manschappen van de wacht, allen kenden de uit putting, aie den Pool deed verbleeken en neer zinken. Het was in de weinige weken van het beleg reeds zoover gekomen, dat aan de officieren van liet garnizoen op doodstraf was verboden op de wacht te gaan zitten of liggen, het zou hun dan onmogelijk zijn geweest wakker te blijven. Reeds waren de bakkerswinkels onder militaire bewaking gesteld, de broodrantsoenen voor de bezetting en de burgers bepaald, en voor de man schappen, die wacht houden en strijden moesten, de middelen, om hunne krachten te versterken, beperkt. Het was dus een offei', dat graaf Rudiger bracht, toen hij bij het gezicht van den afgematten Pool uitriepDie man moet dubbel rantsoen heb ben en ik zal hem de beste flesch wijn zenden, die nog in mijn kelder is te vinden. De graaf had geen duidelijker bewijs kunnen geven, dat hij de diensten van den Pool erkende, dan in deze schijnbaar onbeduidende gave gelegen was, want wat voor den soldaat de laatste patroon is in den slag, dat is voor hem het laatste glas wijn in een belegerde vesting. De onmacht, die den Pool was overvallen, be lette hem niet deze woorden te hooren. Toen een dronk water en een bete broods hem weder tot zich zeiven hadden gebracht, zag hij rond alsof hij uit het uitzicht der krijgslieden wilde opma ken of zijn vermoeden gegrond was, dat men in de stad reeds gebrek leed. De indruk scheen niet gunstig te zijn, want toen de graaf hem thans vol verwachting aanzag, of hij in staat zou zijn iets naders te berichten, stond hij op, en toonde door een gebaar, dat hij zijne boodschap niet voor de ooren van iedereen geschikt achtte. Ik durf het in tegenwoordigheid van deze

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1