-x- Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rumenie. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Donderdag 12 November JAAR MARKT en BOTER MIJN te Waalwijk. ae Times wordt uit Kanstantinopel .ddat zware stormen op zee er vele .ïpbreuken veroorzaakt hebben. Uit Singapore wordt aan de Times geseind datvolgens uit Hoenan ontvangen berichten, een manifest van invloedrijke zijde aan het volk aldaar het licht heeft gezien bevelend alle inlandsche christenen op te sporen en te verbannen en alle christenkerken te verwoesten, terwijl de chrislenbambten met ongenade uit Peking bedreigd worden. Volgens bericht aan de Times uit Te heran zond de regeering troepen naar Ma- zanderan, waar een godsdienstig oproer uit gebroken is. Het gepeupel omsingelde en verbrandde de woning van generaal Saadat Goely, die met twintig anderen gedood werd. De Daily News meldt uit Odessadat wegens den hongersnood door de overheid de rantsoenen der gevangenen beperkt zijn waardoor groote bezuiniging verkregen wordt. Een trein, van Bombay vertrokken met Britsche en inlandsche soldatenis nabij Nagpur ontspoord. Vijf Britsche soldaten werden gedood, 31 Britsche en 4 inlandsche gekwetst, terwijl vijf personen van het trein personeel eveneens den dood vonden. De opperbevelhebber der troepen in het presidentschap Bombay, alsmede zijn staf, bevonden zich in den trein; men gelooft dat zij ongedeerd zijn gebleven. De Italiaansche zanger Giuseppo Ciampi had het Londensch dagblad Daily Telegraph een proces aangedaan wegens een ongunstige critiek. Hij eischte een schadevergoeding van 20,000 pd. st. Die slechte critiek toch was oorzaak geweestdat een engagement van f 360 per week, dat hij krijgen kon, was afgesprongen. Om zijn talent als zanger te bewijzen voerde hij aan, dat hij in 15 jaren een half millioen gulden verdiend had. De rechtbank stelde den gegrielden kun stenaar in het gelijk; maar zij kende hem, in plaats van de geëische f240,000 een farthing (1/4 penny) schadevergoeding toe. Sinds de opheffing van den pasdwang in Elzas-Lotharingen neemt het aantal grens conflicten schrikbarend toe. Door Fransche militairen, voor wie de pas dwang nog steeds geldt, werd onlangs in bur gerkleding een kerkelijk feest in Duitsch Avri- court bijgewoond, en ongehinderd keerden zij ook weder naar Frankrijk terug. De zaak lekte echter uit en de krijgsraad veroordeelde hen tot de buitengewoon gestrenge straf van 15 dagen arrest en degradatie. De sociaal-democratische rijksdagafge vaardigde Schmidt is wegens beleediging en aanzetting tot ongehoorzaamheid tegenover de autoriteiten, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Met deze veroordeeling is de vraag opge worpen, of een dergelijke straf wettig is bij de bestaande onschendbaarheid der rijksdag afgevaardigden. Verscheidene Duitsche bladen komen op tegen het stijgen van de steenkolenprijzen en zij betogen met cijfers, dat de kolenmijn- besturen daardoor buitensporige winsten maken. Voor het eerst is de wet toegepast, welke aan personendie het slachtoffer van een rechterlijke dwaling zijn, een schadeloosstelling toekent. Op de bcgroolitig voor justitie is namelijk een bedrag van f3000 uitgetrokken om uit gekeerd te worden aan George Pabst, die onschuldig tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens brandstichting. Als gerucht deelt het Berl. Tgblt. mede, dat te Oroshaza een samenzwering zou zijn ontdekt van leden der daar bestaande werk liedenclub tegen het leven van den keizer. De werkman Mari zou naar Budapest zijn gereisd en daar met socialisten hebben ge confereerd. Behalve Mari, die naar Buda pest zou zijn overgebracht, werden nog twee verdachten gearresteerd, Een treurig spoorwegongeluk wordt bericht. Tusschen Jassy en Paszhany is een trein ont spoord. De locomotief viel omver, de stoom ketel sprong en vijf rijtuigen geraakten in brand. Vier passagiers werden gedood en twintig meer of minder ernstig gewond. En het ergst is, dat dit ongeluk aan boos opzet is te wijten. Verscheidene rails toch waren weggenomen, zoodat de trein wel moest ontsporen. Een vreeselijke moord is gepleegd in het Russische gouvernement Grodno. De rijke houthandelaar Apfelbaum is daar met zijn gezin in het geheel 12 personen (vier man nen, twee vrouwen en zes kinderen) in het houtvestershuis te Osowice door roovers vermoord. De roovers stalen een aanzienlijke som aan geld en slaken toen het huis in brand. Do politie heeft zes van de misdaad ver dachte personen gevat. De geheele bende moet uit 20 man hebben bestaan. WAALWIJK. Zondag 8 dezer, 's avonds 7 uur, CONCERT te geven door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met welwillende medewerking van den heer L. van Cromvoirt, directeur, en een aantal zan gers der liedertafel „Tot bloei der Toon kunst," te Baardwijk, op de zaal Musis Sacrum. Zie verder programma. WAALWIJK, 7 November 1891. Velen onzer lezers nemen wellicht met eenige belangstelling kennis van onderstaande bijzonderheden betreffende de exploitatie ge durende het jaar 1890 van onze gemeeute- gasfabriek. Zien we vooreerst de openbare verlich ting, voorzoover de gemeente die zou be- hooren te betalen. Er staan in onze pemeente 65 lantaarns met 69 vlammen (met 65 vlammen steeds brandende volgens voorschrift.) Het aantal brandingsuren bedroeg in 1890 70087. Aldus verbruikt in 1890 70087 uren X 0,200 M3 140175 M3 a 9 ct. f 1261,575 elkander weer verstaan; ik was zoo verheugd, dat hij in eene hooggeplaatste vrouw zijne moeder had gevonden, dat niet alleen ik, maar ook hij gelukkig zou worden; en daar kwaamt gij terug, koud en zonderling, als een geheel ander mensch dan toen gij heengingt. Het deed mij bitter leed, zelfs niet van u te vernemen waarom gij zoo ver anderd waart; maar ik heb niet aan u getwijfeld, ik heb gedacht, dat gij aan een onverbiddelijke noodzakelijkheid moest gehoorzamen, wantik kon u wel aanzien, dat uw hart evenzeer leed als het mijne. l t De Pool drukte Louise opnieuw aan zijn borst. O, gij ondeugend meisje! riep hij onder vreugdetranen. Hadt gij aan Max gezegd, dat gij mij wel lijden mocht, dan zoudt gij mij bitter lijden hebben gespaard. Ik heb honderdmaal den dood gezocht Louise sloeg hare heldere oogen naar den grond en zei zacht Hoe zou ik dat hebben kunnen doen Re- knor mil, maar ik had het hem niet durven zeggen, dat moest ik aan eer. and<r overlaten. Hij gevoelde dat zij gelijk had, en bedekte hare lippen met kussen. Thans waag ik gaarne nogmaals den Donau over te zwemmen, riep hij, nu betreft het riet meer alleen de redding der stad, maar ook mijn geluk. Ik gevoel, dat God mij zal behoeden en mijn w;.agstuk doen gelukken. Hij zal niet in de laatste uren menschen doen te gronde gaan, die Hij zoo lang zoo wonderbaar heelt beschermd. Wij zullen overwinnen, Louise, bid dat ik red ding moge brengen, bid 1 De verloofden hielden elkander innig omvat; in de hitte der koorts sloeg de oude Bo.kel de oogen op, maar had de zorg over zijn kind in den bangen tijd hem het hart nog meer bezwaard, thans scheen de aanblik der gelukkigen balsem voor zijn gefolterd lichaam te worden Een uur later wierp Stephan Kolschitzky, de reeds beroemd geworden bode van Starhembeig, zich nogmaals in den Donau, om aan den hertog- van Lotharingen het bericht te brengen, dat aan de verdedigers van Weenen, zonder levensmid delen en zonder buskruit, niets meer overbleef, dan op de verwoeste wallen van hun stad te sterven, indien er thans geen hulp kwam. Het aansteken en blusschen wordt aan de gemeente in rekening gebracht tot een bedrag van f 90. Samen f 1351.57* De gemeente gebouwen hebben verbruikt Raadh. en politiebur. 8G0 M3 gas. Teekenschool 1815 Openbare school 225 Veldwachterswoning 333 3233 M3 gas. i 9 ct. f 290,97 Aan Meterhuur raadhuis, tee kenschool veldwachtersw. en openbare school f 17.60 Totaal der openbare verlichting f 1660.145 Verder krijgen we de verwarming Aan cokesverbruik Raadhuis 31 Hl. Teekenschool 20 Openbare school 81 samen 132 Hl. gekl. a 65 cl. f 80.50 Aan gasleidingen Teekenschool f29 66 Openbare school t 1. Raadhuis f 1.65 f 32,31 Totaal f 1772.95» Als nu de gemeente de kosten der open bare verlichting en verwarming van raadhuis en gemeentescholen zelf betaalde, zou zij f1772 955 voor hare rekening gehad hebben. Daartegenover staat een saldo voor af schrijving van kapitaal der fabriek, ten be drage van f 1690.87, of slechts 82.08° min der, dan de geheele verlichting en verwar ming aan de gemeente zouden kosten. Zooals wij hierboven zagen, waren er in 1890 70087 brandingsurenin 1880 maar 18160 of iets meer dan van het tegen woordig aantal; de som van f 1660,14° thans enkel voor verlichting in rekening gebracht, kan dus niet te hoog genoemd worden. In 1880 kostte de straatverlichting 4 5.500 gul den, stel f450; naar dien maatstaf berekend zou de gemeente nu bij de f 1800 te betalen hebben, altijd als zij de kosten der openbare verlichting enz. niet enkel liet drukken op de gasverbruikers. Thans is 't voor 't haar geheel winst, na aftrek van misschien eenige honderde guldens, die de fabriek het laatste jaar minder heeft opgebracht dan uitgegeven, wegens de hooge kolenprijzen. In 't geheel zijn door de fabriek gemaakt in 1890 102253 M3 gas. Hiervan zijn geleverd Aan particulieren 62135 M3 Bezooien 1571 M3 Geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiekA. J. Fooij en J. B. C. van Gooi, beiden te Baard wijk. Als verdacht van de te Capelle ge pleegde aanranding, waarvan wij in ons vo rig nummer melding maakten, is door de maréchaussée aangehouden en naar s Bosch overgebracht om te worden gesteld ter be schikking van de justitie, S. Voud 27 jaar, arbeider te Capelle. Men schrijft uit 's Hertogenbosch In de Dondeidagavond gehouden raads vergadering deelde de voorzitterdaartoe door het lid van den raad Lutkie uitgenoo- digd, mede, dat hij voldaan had aan de op dracht, hem in de besloten zitting van 3 October jl. gedaan, om namelijk den com missaris van politie, boven de maand onge- XXVII. DE SLAG. Keizer Leopold was geen krijgsheld, maar ook geenszins lafhartighem beheersehe een zeker verheven flegma, dat, vereenigd met het geloof, dat zijne keizerlijke majesteit onder eene bijzon dere goddelijke bescherming stond, hem een lijdelijken moed, maar ook een onverschilligheid gaf, die zich zelfs onder de moeielijkste omstan digheden niet verloochende. Indien de nood op het hoogst was geklommen, dan kwam er onver wachte uitkomst, al hadden zijne onderdanen inmiddels zwaar geleden. Wij hebben reeds gemeld, dat het hof, bij den eersten schrik, dien de nadering der Turken had verwekt, den 7 Juli was gevlucht; toen het te Linz was aangekomenbracht een koerier het valsclie bericht, dat de vijand voortrukte en reeds het Weenerwoud bereikte, waarop men zich naar Passau begaf. Den 7 Augustus kreeg de keizer, bij wien zich intusschen reeds de keurvorst Max Emanuel van Beieien had gevoegd, bericht dat de Poolsche koning, Johan Sobieski, met een hulpleger in aantocht was; den 9 Augustus kwam de vorst van Anhalt als gezant van den grooten keurvorst van Brandenburg, om insgelijks diens hulp aan te bieden. De keizer weigerde nochtans den Brandenburger te erkennen als erfgenaam van den laatsten hertog uit het huis der Piasten, en hem in het bezit te stellen van de Silezische vorstendommen Liegnitz, Brieg en Wohlau; hij strooide daardoor het zaad tot den lateren Sile- zischen oorlog, en Frederik Wilhelm besloot da irom ook eerst later tot het zenden van hulp troepen aan den keizer. Den 11 Augustus zond Leopold koeriers naar Berlijn en Dresdenom hulp te vragen, en den 17 berichtte de vorst van Waldek, dat hij met rijkstroepen op weg was. Zoo bleef men aan het onderhandelen en wachtte op de toegezegde hulp, terwijl de toestand van Weenen wanhopig werd. Gedurende twee volle maanden hield de keizer zich te Passau en te Linz op; den 25 Augustus begaf hij zich weer naar laatstgenoemde stad; inmiddels bezocht hij ook Traunkirchen aan het romantische Traun- meer; hij verstrooide zich met zeldzaamheden, munten, uurwerken, het vervaardigen van ku n stige waskaarsen en tijdverzen. Hij liet het aan den hemel over of Weenen zou gered worden of niet, maar den 5 September ontving hij de keurvorsten vaa Beieren en Saksen, die met hulptroepen waren aangekomen en gaf hnn zijn beste wenschen mede op weg. De hertog van Lotharingen had onder zulke omstandigheden niets vooi Weenen kunnen doen. Hij had de mogelijkheid in het oog moeten hou den, dat de Turken een gedeelte van hun ver bazend leger voor Weenen zouden hebben gelaten, om met de hoofdmacht tegen Linz op te trekken. Hij was te zwak om een slag te wagen, hij moest zijn leger voor den keizer sparen, en dit te meer, daar volgens zijn vaste overtuiging de stad geen ernstig gemeenden storm zou kunnen doorstaan. Hij had zeker niet. kunnen vermoeden, dat de grootvizier, in strijd met alle overleveringen der Turksche krijgskunst, besloten had geen storm te wagen, dat hij, om de stad niet aan verwoesting en plundering prijs te geven, maar haar voor zich zeiven te sparen, slechts de bastions liet be stormen, en haar trachtte te noodzaken om te capituleeren. Maar de Lothaririger had ook den moed en de taaie volharding der Weeners, het be leid en de energie van Starhemberg te gering geschat, hij had niet kunnen denken, dat deWee- ner burgers en studenten in dapperheid, krijgs tucht en volharding zouden wedijveren met de beste troepen, die ooit onder de vanen van Oos tenrijk hadden ge-treden. Thans kwam eindelijk de zoo vurig verlangde hulp; Weenen had zich staande gehouden, nu moest er worden gezorgd, dat het niet nog in de laatste ure bezweek. De grootvizier bleef werke loos; in plaats van de voortrukkende troepen te gemoet te trekken, en voor hunne vereeniging te vernietigen, steunde hij op zijne groote overmacht, op de voortreffelijkheid van zijn soldaten, en wachtte den aanval af; hij had, gelijk wij reeds hebben vermeld, niet eens het belangrijke punt TullU bezet, om het Christenleger den overtocht over den Donau te beletten. Het was een uitmuntend leger, dat zich nu aan den Donau verzamelde: de keurvorst Johan Geor ge III van Saksen bevond zich in persoon bij de 11.400 man hulptroepen uit Koerla..d, die^ door den vroegeren Brandenburgschen, thans Saksi- schen veldmaarschalk, baron Joachim Rudiger v. d. Goltz, werden aangevoerd. Onder hem voer- vraagd verlof dien ambtenaar reeds gegeven, alsnog een maand van den dienst verwijderd te houden, doch dat deze hem van uit 's Gra- venhage had bericht, met eene verlenging van dat verlof niet gediend te zijn en besloten had, na verstrijking van de eerste maand, zijne functie te zullen hervatten. Op de vraag van den heer Lutkie hoever de stand van zaken in de commissaris-quaes- tie thans was gevorderd, kreeg deze tot ant woord, dat de rapporten dienaangaande reeds lang waren opgezonden en dat men in Den Haag op des voorzitters herhaald schrijven het stilzwijgen bewaarde. De heer Lutkie constateerde daarop het feit, dat de commissaris van politie bijge volg tegen den zin des burgemeesters zijne functie had hervat. Er is eene algemeene rijkswet op het wiel- rijden in bewerking. In verband hiermede wordt door het bestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond" opgave ge vraagd van ieder, die ten behoeve van zijn beroep of bedrijf van een rijwiel gebruik maakt. Dit is het middel om mogelijke be palingen te voorkomen, die het gebruik van dit middel van vervoer bemoeilijken. Daaruit toch zal kunnen blijken, in hoeverre het rij wiel niet slechts voor zeer velen eene uit spanning is, maar voor velen ook een prac- tisch hulpmiddel bij hun bedrijf. Na de hervatting van de Kamerzittingen komen het militie ontwerp, het leenings-ont- werp enz., in de afdeelingen, zoodat het Indisch begrootingsdebat eerst den 17 No vember begint. Te Maastricht is een agent van politie wegens meineed veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met ontzetting gedurende 5 jaren van het recht om een ambt of bedie ning waar te nemen. Toen zekere P. L. De B., koopman in petroleum te Utrecht, zich Dinsdagmiddag bij een zijner klanten op den Springweg al daar vervoegde om eenig geld, dat deze hem nog schuldig was, te ontvangen, werd hem dit door den schuldenaar zoo kwalijk geno men, dat deze hem te lijf ging en een duch tig pak slaag toediende. Daar ook de overige huisgenooten zich niet onbetuigd lieten en, de een met een pook en de andere met een klomp gewapend, ei flink op los sloegen, was de toestand van den koopman allesbe halve benijdenswaard en zoude het ongetwij feld slecht met hem zijn afgeloopen, indien niet een paar omstanders zich over hem had den ontfermd, door hem te ontzetten. In de plaats van geld had De B. intusschen zoo veel slaag ontvangen, dat het bloed hem langs het aangezicht liep en hij de hulp van een geneeskundige moest inroepen. Of de justitie, voor wie de betrokken ta- milie zich ongetwijfeld zal hebben te verant woorden, met deze wijze van betalen genoe gen zal nemen, is zeer te betwijfelen. Om een kleinigheid ontstond Dinsdag avond te Utrecht een vrij hevige twist tus schen twee knapen van omstreeks 14 jaren. Kort daarna handgemeen geworden geraakte een hunner, toen hij bemerkte tegen zijn tegenpartij niet te zijn opgewassen, hierover zoo vertoornd, dat hij onverwacht zijn mes trok en dezen daarmede twee diepe steken in den linkerarm toebracht. Hevig bloedende begaf de verwonde zich naar het nabij gele gen politiebureau, waar hij werd verbonden, terwijl de jeugdige driftkop van de gelegen heid gebruik maakte om zich ijlings uit de voeten te maken. den het bevel de luitenant veldmaarschalk Heino Heinrich von Flemmiog, die insgelijks vroeger in Brandenburgschen dienst was geweest, en de bevelhebber der ruiterij Hendrik Vl graat Reusz, uit het huis Greiz. De markgraaf Lodewijk Wilhelm van Baden, een leerling van Monlecuculli, en de leermeester en opvoeder van prins Eugenius, bracht hulptroe pen, evenals de jeugdige, geestdriftvolle keurvorst van Beieren, Max Emanuel, dien de Turken wel dra den blauwen koning noemden. De krachtda digste hulp echter bracht de Poolsche koning Johan Sobieski. Deze zes-en-veertigjarige held was niet groot van gestalte, tamelijk gezet, maar sterk en gespierd en van een krijgshaftig voor komen. In taal en gebaren blonk het vuur van een vasten wil en doortastendheid. Zijne haren erl baard waren zwart, en het hoofd naar lands gebruik half afgeschoren. Zijne troepen brachten net leger der Christenen tot op 80.000 man. Het,opperbevel over de vereenigde troepen werd aan den Poolschen koning opgedragen. Het ver schijnen van Sobieski vervulde het leger der Christenen met geestdrift; overal begroette den koning de duizendwerf herhaalde kreet: Leve koning Johan De tegenwoordigheid van den ko ning deed overal den moed ontvlammen; de sol daten brandden van begeerte zich onder zulk een aanvoerder te onderscheiden, en het vertrouwen op de overwinning ontwaakte weer bij de tr0®" pen van den Lotharinger. Johan ging van d- eene legeral'deeling naar de andere, en sprak allen moed in, ieder in zijn eigen taal, Duitsch tot de Duitschers, Italiaansch tot de Italianen, en Fransch tot de Franschen. Den 11 September 1683 begaf Sobieski zich nog in den laten avond met den hertog van Lotharingen naar den Kahlenberg, om van de kruin de belegerde stad waar te nemen. Een man, die den Donau was overgezwommen en in zijn doornatte kleeding thans bij de aanvoerders aankwam, wees op den Stephanustoren, waar in een snelle opvolging eene reeks van vuurpijlen opsteeg. De stad ligt op haar uiterste, riep hij, help heer hertog. Dat is ae Pool, van wien ik u heb verhaaia, zei de Lotharinger tot Sobieski. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2