Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk- Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Gedurende de verloopen halve eeuw heeft de lianuonie veel lief en leed ondervonden. Reeds vroeger hebben wij gewezen op de groote diensten door den oprichter aan het gezelschap bewezen. Dan, hoe groot is de steun niet geweest van Dr. Drossaers van Drongelen, van af 1841 tot aan zijn dood beschermheer van St. Crispijn. Hoevele gunsten heeft de harmonie niet genoten van onzen geachten oud-Burgemeester van der Klokken, van af 1841 honorair lid. In het jaar 1886 hechtte Z.Edelachtbare nog eene prachtige zilveren medaille aan den standaard, ter herinne ring aan zijn 45 jarig lidmaatschap. Nog rest de heer A. B. van Lieshout in het bij zonder vermeld te worden, die in zijne functie van President van 1860 tot 1875, aan het gezel schap zeer groote diensten bewees door zijn zuinig beheer en vooral door zijne werkzaamheden ten dienste van St. Crispijn. Ook de hoofdmannen der gilde de heeren Laurens Tabbers, E. Klijberg en Jac. Tabbers, deden wat in hun vermogen was om den bloei van de harmonie te bevorderen. Doch de verdiensten opsommen van allen, die aan den vooruitgang der harmonie medegewerkt hebben, is onmogelijk. Wij zullen ons dus bepa len eene bloote opgave te geven der verschillende hoofdpersonen. De heer Willem Timmermans bleef aan het hoofd der harmonie tot 1850 en werd hem bij zijn aftreden het eerelidmaatschap aan geboden. Toen volgden de heeren Jos. Klijberg tot 1855, jlntoon Pulles tot 1860, A. B. van Lies hout tot 1875, A. C. Zijlmans tot 1880, J. de Fjs- scher en X. W. Schambergen tot 1887 en in dat jaar werd een volledig bestuur gekozen met den heer C. R. M. Ficq als president. Gedurende haar SOjarig bestaan heeft de har monie ook verschillende malen het genoegen ge had ook op andere plaatsen hare verdiensten ge waardeerd te zien. Reeds in 1843 werd zij gein- viteerd in de sociëteit //de Unie* te 's Bosch, dan in den loop der tijden verschillende raaien te Don gen en te Tilburg, voorts nog te Oosterhout, Ëersel, enz, enz. Een enkel woord over de tegenspoeden is hier wel op zijne plaats. Deze bestonden hoofdzakelijk in het overgaan van muzikanten naar de nieuw opgerichte harmonieën in deze gemeente. En deze waren niet weinige. Echter heeft Crispijn alle deze overleefd, wel het duidelijkste bewijs, dat zij alle beproevingen flink is te boven gekomen. De concurreerende harmonieën waren de vol gende: harmonie der gilde St. Jan, opgericht in 1840; harmonie St. Crispijn te Besoijen, opgericht in 1846; harmonie der congregatie te Waalwijk, opgericht in 1854; harmonie der congregatie te Waalwijk, opnieuw opgericht in 1856; harmonie der congregatie te Besoijen, opgericht in 1857. Bovenstaande gezelschappen mochten zich echter in een kortstondig bestaan verheugen. Vervolgens Vlijt en Volharding, opgericht in 1860, en ontbonden in 1880, en ten laatste de nog bestaande harmonie l'Espérance, opgericht in 1880. Niettegenstaande er bij het oprichten van bo venstaande gezelschappen telkens werkende leden der harmonie St. Crispijn tot hen overgingen, bleef zij toch een voldoend aantal muzikanten honden, want steeds stonden adspiranten gereed om hunne plaatsen in te nemen. Het eene, reeds vermelde geval, der acht overgebleven u. uzikanten, is gelukkig het eenige, dat eene uitzondering op bovenstaande is geweest. Ter herinnering zij hier bijgevoegd, dat het eerste vergaderingslokaal was bij den heer P. Verwiel, vervolgens bij den heer Adr. Verwiel, toen bij den heer J. v. d. Mosselaar aan de Haven, bij den heer N. A. van Riel en eindelijk in het tegenwoordige lokaal bij den heer van Kregten. Hierna werd den Weled. heer J. B. Tim mermans Wz. bij monde van den voorzitter, den heer Ficq, het diploma aangeboden als beschermheer van St. Crispijn; spreker noem de dat beschermheerschap eene erfenis door 's heeren Timmermans onvergetelijken vader nagelaten, eene zaak door den edelen man met zooveel liefde voorgestaan, met zooveel kracht gesteund en voortgeholpen. Zichtbaar aangedaan dankte de nieuwe be schermheer voor de hem bewezene eer, ver klaarde steeds te hebben gesympathiseerd met de harmonie en haar in het vervolg met raad en daad te willen blijven steunen, als een goed zoon van een onvergetelijken St. Chrispijngezinden vader, als de vakgenoot van de kern van de feestvierende harmonie, als de nieuwe beschermheer van een sinds eene halve eeuw bestaand en gerespecteerd gezel schap. Het diploma, waarvan hierboven sprake is, is eene kunstige penteekening, vervaardigd door den jeugdigen schilder en teekenaar Jos. Dieleman, een der beste leerlingen onzer tee- kenschool. Vervolgens werd het woord genomen door den heer Jac. v. Riel, om aan het feestvierend gezelschap de 4 nieuwe instrumenten aan te bieden, aangekocht uit vrijwillige bijdragen van belangstellende ingezetenen, namelijk B-bas, baryton, clarinet en groote koperen trom. Spreker zeide dat het hem ten zeerste streelde, zich door den geachten president de taak te zien opgedragen, bij deze gelegenheid het woord te voeren als tolk der gevoelens, welke allen bezielen, die met Chrispijn eens gezind denken, werken en handelen. Moge de harmonie vooruit blijven gaan zooals zij thans doet. Moge zij na een 10(>jarig bestaan meer dan dubbel de lauweren geoogst heb ben, die haar na een 50jarig bestaan reeds om de slapen mochten gedrukt worden. Leve de harmonie Leve St. Chrispijn Na uitvoering van no. 4 van het programma, werd het publiek vergast op een duo van de hee»en Stravers, van Kaatsheuvel, met bege leiding van harmonium door den heer Adr. de Bree. Als bewijs van waardeering van het spel der heeren Stravers (vader en zoon) werd hun door den heer Ch. Ficq het eerelid- ir.aatschap geoffreerd, hetwelk onder dankbe tuiging werd aangenomen, onder opmerking van den heer N. Stravers, dat hij en zijn zoon steeds hunne krachten stelden ten dienste der harmonie. Thans nam de heer L. Schambergen het woord, betuigde namens de bestuursleden hartelijken dank èn voor de trouwe opkomst der leden èn voor de toegenegenheid der harmonie door vorige sprekers betoond, dankte haren nieuwen beschermheer, den heer B. Timmermans, zwoer nogmaals plechtig trouw aan het vaandel en eindigde met den uitroep „trouw aan ons vaandel, leve St. Crispijn Na de uitvoering van no. 9 „Le drapeau d'Orange" sprak de heer Ant. Elshout, schoon kort, toch bondigWel, zeide hij, is de stam oud, doch zijne kracht is nog niet ver loren. Laat ons de handen ineenslaan, laat ons het spreekwoord indachtig zijn en blijven: „Eendracht maakt en houdt macht" leve de harmonie Thans stond de heer E. Klijberg op, sprak met een kort woord nogmaals over den vroegeren toestand der harmonie, betuigde zijnen dank voor de eer zijnen vader, als voorstander dezer harmonie bewezen, en ver klaarde rondborstig alleszins daarmee te sym- phatiseeren. Nadat nu ook de heer Laur. Schambergen het woord had genomen en gezegd, dat hij, naar luidde het verslag en tevens uit eigen ondervinding wist, wat de heer Jos. Klijberg altijd was geweest voor gild en harmonie, meende spreker dat ook de zoon, de heer E. Klijberg, niet kon weigeren het voetspoor van dien voorstander der harmonie te druk ken en als commissaris op te treden. De heer E. Klijberg weigerde dan ook niet aan dit vereerend verzoek gevolg te ge ven, schoon hij opzag tegen de zware taak, welke hem hiermede op de schouders werd gelegd. Ook werd het commissarisschap door den beschermheer den heer Witlox aangeboden, die het aannam met de woordenZonder aarzelen neem ik het gaarne aan; het wordt mij door den beschermheer aangeboden, dit is mij eene eer. Nadat nu nog door verschillende heeren het woord was gevraagd en gevoerd, na nog een paar komische intermezzo's, naderde zoo langzamerhand het uur van scheiden en spoor den de weinige klokslagen ons aan om in Morpheus armen te gaan uitrusten van al het genotene op dezen avond, die zeker bij de leden van St. Crispijn en de bezoekers van het feestconcert in onvergetelijke herinnering zal blijven. Als de talrijke wenschen, bij deze gelegen heid voor den bloei der harmonie geuit, in vervulling mogen komen, dan voorzeker gaat zij eene schitterende toekomst tegemoet. Dit zij zoo Dat de natuur menigwerf boven de leer gaat en dat de werkelijkheid zeer licht het tegenovergestelde kan zijn van hetgeen een of andere profetische kop heeft gemeend te mogen voorspellen, is Zaterdag in den na middag te Berlijn gebleken, bij gelegenheid van de doorreis van Von Bismarck, den ex- kanselier, die na een langdurig en zeer weldadig verblijf te Varzin naar Friedrichsruhe terugkeerde. Anderhalf uur slechts heeft hij op Berlijnsch grondgebied vertoefd, zijn coupé heeft hij niet verlaten en desondanks heeft men hem aan het Stettiner-, zoowel als aan het Lerhrter-station gevierd en toege juicht, als gold 't den na een overwinning uit den krijg teruggekeerden zoon van Mars. Volgens de Duitsche bladen ging het enthou siasme van de menigte alle beschijving te boven en aan de overhandiging der bloem- geschenken scheen geen einde te zullen komen. Ontroerd was de grijze vorst, ont roerd was de menigte, nadat allen het „Deutschland, Deutschland, tlber alles" hadden gezongen en gelooven we er te kunnen bij voegen minder aangenaam getroffen zal keizer Wilhelm wel geweest zijn, toen hij 's avonds bij zijn terugkeer van de jacht alles in geuren en kleuren heeft vernomen, als men hem ten minste de waarheid en niets dan de waarheid heeft meegedeeld. Nu is de waarheid dikwerf min aangenaam voor koningen en keizers, doch in het onder havige geval is zij onaangenaam in de hoogste mate en ongelukkig is er tegen de stem des volks niets uitterichten met rescripten of met Latijnsche, 's keizers hoogen en opper- machtigen wil te kennen gevende, zinnen. „Vox populi. vox dei" (de stem des volks is de stem van God,) waar de openbare meening spreekt, zelfs al is zij dan ook slechts door enkele honderden vertegenwoordigd, daar moet zelfs een Wilhelm II zwijgen en lijden. Dat Bismarck zijn plichten als rijks dagafgevaardigde zal komen vervullen gisteren kwam de rijksdag bijeen om on middellijk in 't bezit te worden gesteld van de begrooting is zoo na als voor deze niet waarschijnlijk. Wel hebben er te Berlijn geruchten geloopen dat de ex-kanselier gezegd zou hebben nog vóór Kerstmis in de hoofd stad des rijks te zullen komen, doch volgens een andere lezing zou de vorst voorloopig niet naar Berlijn gaan, daar hij de noodza kelijkheid daartoe niet inziet en bovendien zijn gezondheid in acht moet nemen. Welke van deze beide uiteenloopende le zingen de juiste is, valt moeielijk te zeggen, wel zal het velen een pak van het hart zijn te vernemen, dat de ex-kanse!ier rustig en wel in zijn kool- en knollentuin blijft, zijn geschrijf in de Hamb. Nachr. is wel lastig, maar zoolang 't niet al te bont gaat, kan men den in den staatsdienst oud gewordene die liefhebberij nog wel laten; veel ernstiger zou zijn deelneming in de debatten en zijn mogelijk verzet tegen van de regeering uitge gane voorstellen zijn. In de kreten „Kom naar Berlijn," „Kom in den Rijksdag den ex kanselier Zaterdag toegeroepen, ligt als een noodkreetin wer kelijkheid neemt in Duitschland de ontevre denheid over keizer Wilhelms persoonlijke politiek van dag tot dag toe en zijn woorden: ,,'s konings wil is de hoogste wet," hebben meer kwaad bloed gezet dan men wel zou meenen; het onbeperkte gezag is niet meer van onzen tijd. Vooral werd de kreet gehoord „Salus rei- publicae suprema lex" (het welzijn van den staat is de hoogste wet.) De verkiezing van den socialist Lafargue in de kamer van Frankrijk, zal waarschijnlijk aanleiding geven tot eenig debat, nadat hij bij zijn komst in de kamer Zaterdag, reeds zoo luidruchtig was begroet door zijn vriendjes dat de president het noodig oordeelde op te merken, dat de kamer geen plaats voor ma nifestaties was. De verkiezing van Lafargue wordt aangevochten op grond van 's mans nationaliteit; hij zou nl. op Cuba geboren zijn en reeds meermalen als vreemdeling zijn uitgewezen. In Engeland heeft Glandstones partij Za terdag een parlementszetel op de Unionisten veroverd, namelijk te South Malton, waar de Gladstoniaan Lombert 1000 stemmen metr verwierf dan de Unionist. De plaats behoorde vroeger aan de unionisten. Het zou wellicht wel aanbeveling verdienen eens natevorschen of de „uitvinder" van hét spreekwoord „van het eene woord komt men op 't andere" niet verwant is met hem, die het gezegde „spreken is zilver, doch zwijgen is goud" heeft gecreëerd, misschien zijn beide wel van een en dezelfden wijzen man. In elk geval ligt in beide een waarschuwing tegen veel- en mooipraterij, een waarschuwing die ook voor sommige vorsten en ministers niet overbodig mag heeten. Zaterdag heeft de Oosrenrijksche premier in navolging van zijn collega's Di Rudini en Salisbury, ih de Hongaarsche Delegatie een uitvoerig exposé gegeven van den toestand van Europa in 't algemeen en van Oosten- rijks-Hongarije's relatien met de mogendheden in 't bijzonder. Nu was zoo'n redevoering wel noodig, want aan keizer Frans Josefs woorden had men allerlei verkeerde uitleg gingen gegeven en hem bovendien uitlatingen toegedicht, die hij in 't geheel, niet had ge bezigd, waarvan het gevolg was dat de beurs te Weenen aardig van streek raakte. Gelukkig heeft Kalnoky de kalmte weten te herstellen door vredelievende en hoopvolle verzekerin gen, ook voor de eerste twee jaar. Uit Rusland komen talrijke mededeelingen omtrent nieuw ontdekte samenzweringen en gevaarlijke samenscholingen van boeren, die roovend en plunderend omtrekken. Te Moskau zijn zestig personen gearres teerd, behoorende tot den adel, de letter kunde en den gegoeden middenstand. Ze worden beschuldigd van samenzwering, en wel samenzwering tot het opnieuw verkrijgen van het Vertegenwoordigend Lichaam van vroeger, de zoogenaamde Territoriale Ver gadering. In Brazilië blijft de regeering ontkennen, dat de dictatuur verzet ontmoet van eenig belang. Zelfs de contra revolutie in Rio- Grande wordt ontkend. Van andere zijde wordt de victorie der opstandelingen in Rio Grande do Sul nader bevestigd; generaal Gonzales zou reeds op de vlucht zijn en 5000 opstandelingen trek ken noordwaarts. De opstandelingen behalen allerwegen de zegepraal. Een voorloopige Junte is ingesteld. Ra, ra, wie liegt er In een schrijven van den Paus aan kardi naal Langenieux wordt dezen en den anderen bisschoppen dank gezegd voor de inrichting der bedevaarttochten voor arbeiders en tevens het leedwezen uitgedrukt over de betreurens waardige gebeurtenissen, waardoor de bede vaarten gestaakt zijn. Zondag werd in de vergadering te Lens tot algemeene werkstaking in de mijnen be sloten; 120 afgevaardigden waren tegenwoor dig. Basly, de werkman-afgevaardigde, nam het woord om zich tegen de staking te ver klaren. Hij zeide, dat de toestand verschilde van 1889 en gaat de staking van Anzin na. Hij stelt voor een afgevaardigde naar Parijs te zenden en de grieven langs minnelijken weg op te lossen. Overgaande tot de stem ming waren er 95 stemgerechtigden, waarvan 46 zich aansloten bij het plan nog een poging te beproeven om zonder geweld de verhou ding te regelen, doch 48 waren vóór de sta king. Basly verklaarde het gouvernement te zullen interpelleeren over den toestand in Pas de Calais, wat luide toejuichingen uitlokte. De handelaars in steenkolen zijn zeer ter neer geslagen over het besluit der mijnwer kers, daar de handel in kolen, die reeds ge deeltelijk naar den vreemde verplaatst is, weder een gevoeligen slag krijgt. Tengevolge der beslissing van het mijn werkers-congres hebben de mijnwerkers be sloten tot eene algemeene werkstaking over te gaan. 3600 hunner hebben nu te Lens den arbeid nedergelegd. Het is daar rustig. MADRID, 16 November. De Guadalquivir stijgt onrustbarend; in de provinciën Cordova, Sevilla en Granada vlucht de bevolkiug naar hooger gelegen streken. De Times verneemt uit Alexandria, dat door eene dijkbreuk aan het Mahmoedieh- kanaal 30,000 acres land werden overstroomd, terwijl daardoor een drinkwaternood veroor zaakt werd in Alexandria, alwaar de vergaar bakken slechts voor één etmaal water in houden. De Daily Chronicle ontving uit Shang hai bericht van eenen opstand te Tehwei nabij Foochow. De rebellen, 15000 sterk, traden meer tegen de overheid dan tegen de vreemdelingen op. De Chineesche schat kist heeft 2000 p. st. uitgekeerd aan de slacht offers te YVoeshoe en 4000 p. st. aan de ge zinnen der te Wusieh vermoorde Europeanen. Aan de Times wordt uit Santiago ge meld dat Porto Alegre, hoofdplaats der Bra- ziliaansche provincie Rio Grande do Sul, in handen der opstandelingen gevallen is. Het voorloopige bestuur beweert over dertigduizend goed gewapende soldaten en over een rivier monitor te kunnen beschikken. Het is voor nemens president Da Fonseca afgezet te verklaren en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven om eenen opvolger te benoemen. Sedert maanden zijn er wapenen ingevoerd om eenen opstand mogelijk te maken, zoodat het vast staat dat deze met voordacht uitgebroken is. Volgens een telegram uit Santiago van den 15en was er in Rio Grande do Sul een voorloopig bestuur (Junta) gevormd, met Assis Brazil als president, en Pelotas, Osorio,Yta- qui en Laurco als leden. De Italiaansche gedelegeerde voor de on derhandelingen over de handelsverdragen is weder te München aangekomen en heeft een bespreking met de Duitsche gedelegeerden gehad, tengevolge waarvan zij Zondagmorgen opnieuw een bijeenkomst hielden, waarin het DuitschItaliaansch handelsverdrag gepara feerd en het protocol onderteekend werd. De onderhandelingen tusschen de Oostenrijk Hongaarsche en de Italiaansche gedele geerden zullen nu ook wel spoedig tut een goed einde worden geleid. Verwondering baart het, dat de politie zoo gestreng is opgetreden bij de volksovatie, die Bismarck ten deel viel; zes personen zijn gearresteerd en tegen anderen is proces-ver baal opgemaakt wegens verzet tegen de politie. De keizer heeft de uitnoodiging aange nomen van de officieren van het eerste regi ment koninklijke garde-ulanen te Hannover, die hem een maaltijd aanboden Donderdag, na afloop der inspectie. Aan het jachtslot Springe in Hannover, is bevel ontvangen alles gereed te maken voor een groote hofjacht, daar in het einde van deze week te houden. De vergadering, georganiseerd om te pro testeeren tegen het artikel der grondwet, waarbij de Paus en de kerk onder bescher ming van het rijk zijn geplaatst, werd sterk bezocht door dc voornaamste socialisten, ra dicalen en anarchisten. Het theater Canoffrana was geheel bezet toen de vergadering Zon dagmiddag één uur geopend werd. Na de openingsrede van den president, werd het woord gegeven aan den secretaris, die den tekst voorlas van een motie, welke in stem ming gebracht zou worden. De lezing van dit stuk was nog niet half geëindigd, toen de commissaris van politie op den spreker toetrad en beslag legde op het concept, terwijl hij met luider stem der vergadering gebood uiteen te gaan, daar de wet was overtreden, die verbiedt dat smade lijke uitdrukkingen jegens de kerk worden geuit. Onder een buitengewoon geschreeuw slaagde de politie, geholpen door de carabi- niers en twee compagnieën Alpenjagers er in, de zaal te doen ontruimen. Te Palermo werd voor de koninklijke familie ten twee ure de landbouwtentoonstel ling geopend. De president van de kamer en alle burgerlijke autoriteiten waren aanwezig, ontelbare vereenigingen waren vertegenwoor digd. Zelden was zulk een menigte op de been; de koninklijke familie werd stormachtig toegejuicht. Prins Campe Real, de president, sprak een welkomstwoord, de minister van landbouw hield een optimistische openings rede .en verklaarde daarna de tentoonstelling in naam des konings voor geopend. Een keizerlijke ukase verklaart het verbod van uitvoer van alle landproductengeldend voor geheel Rusland en Finland. ti 'TrTnamm—t WAALWIJK, 18 November 1891. Openbare vergadering van den gemeente raad Donderdag 19 dezer nam. 6 uur, belegd tot 1. Ontwerp besluit tot wijziging der bej grooting van 1891.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2