Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. van een toeleg om te beleedipen en dat wel zonder eenige reden en rangschikte den aarts bisschop van Aix onder die geestelijken welke de almacht van de clerus prediken den godsdienst achtte hij in dit proces in geenen deele betrokken. In het bekken Pas-de-Calais is de werk staking der mijnwerkers nu algemeen. De burgemeester van Pas-de-Calais liet aan den secretaris van de vereeniging der mijnwerkers weten, dat hij de zalen van het raadhuis ter beschikking stelde voor de bijeenkomst van de commissie van arbitrage. Uitgenomen eenige oploopen te Méricourt, nabij de Beu- very en op de bezitting van Lens, heerscht overal rust. Het comité der mijnwerken Nord en Pas-de-Calais heeft zijne scheidsrechters gekozen. De schachten van Lourches zijn bijna geheel verlaten, ook te Douchy staat alles stil. In het bassin Amzin is het kalm. De rapporteur Dreyfus over de nieuwe spionnage-wet, verklaarde, dat de commissie zich kon vereenigen met de opklimming van straffen door de regeering voorgesteld, doch enkele straffen wenscht men verzwaard en ook den levenslangen dwangarbeid daarbij opgenomen te zien. De minister verklaarde hiermede genoegen te kunnen nemen. Aan de Daily Chronicle wordt gemeld, dat de op den 23en dezer geseinde bewegingen in het noorden van China het gevolg zijn van een ernstigen opstand in Mongolië en andere gewesten nabij de hoofdstad. Het aantal opstandelingen groeit aan; er bevinden zich troepen infanterie en cavalerie onder, welke op weg naar Peking zijn. Ook hebben vele mandarijnen zich bij de beweging aan gesloten. Er zijn keizerlijke troepen tegen de opstandelingen uitgezonden. De door Belgi sche zendelingen tot het christendom bekeerde inwoners van Kingchow zijn met de priesters vermoord. De Standard meldt uit Shanghai, dat de regeering zeer strenge maatregelen neemt tegen het drukken en aanplakken van oproe rige plakkaten. De schuldigen moeten dade lijk onthoofd worden zonder de keizerlijke sanctie af te wachten. Uit Santiago meldt men aan de Times dat ongeveer zeventig hooggeplaatste beamb ten uit den tijd van Balmaceda voor den senaat terecht zullen staan wegens wanbeheer over 's lands gelden, en zullen zij, ingeval van schuldigverklaring, tot teruggaat gedwon gen worden uit hun privaat vermogen voor zoover dit reikt. Te Buenos-Ayres stijgt het goud-agio weder snel, en bedraagt het thans 271. Volgens de schatting der medici leden te Berlijn in de laatste vier weken 40,000 per sonen aan influenza. De epidemie is veel boosaardiger dan voor twee jaren. In de laatste week stierven dertig personen aan in fluenza. Alle artsen zijn het er over eens, dat een lijder aan influenza streng de kamer moet houden, daar bijna altoos longontsteking op de eigenlijke ziekte volgt, wanneer de zieke te vroeg uitgaat. Ook is warme klee ding zelfs bij minder koud weder aan te be velen. In de kolenmijnen van Silezie lijden zoo vele personen aan influenza, dat men er ge brek heeft aan geneeskundige hulp. Een jachtopziener te Weeze, een Prui sisch dorp nabij de Limburgsche grenzen, betrapte twee wildstroopers en nam hen gevangen. Een dezer loste onverwachts een revolverschot op den jachtopziener, die in den buik getroffen werd. Ter zelfverdediging werd de dader door den jachtopziener door middel van een geweerschot neergeveld. Eenige oogenblikken daarna stiei f ook de man der wet tengevolge van het bekomen schot. Het groote bankiershuis Hugo loewy, eene commanditaire vennootschap, die sedert lang in geen goeden roep stond, is Donder dag door de politie gesloten. Loewy zelf is gevangen gezet. Naar 't schijnt is in de kas niets gevonden, ook niet van.de deposito's. BERLIJN, 27 Nov. De redevoering heden door Caprivi in den rijksdag gehouden, heeft licht en rust gebracht, naar binnen zoowel als naar buiten. Hij sprak met zooveel zelf vertrouwen en humor, dat de geheele verga dering onder den indruk kwam, dat nooit iemand als minister zoo weinig zwak stond als thans Caprivi. Wat hij zeide over den bacil der ongerustheid, zijne verzekering dat de samenkomst te Kronstadt den Europee- schen toestand niet achteruit heeft doen gaan; alsmede dat het grootere gevoel van eigen waarde bij de Franschen voor Duitschland geen gevaar oplevert nu Frankrijk eene krachtige regeering heeft, dat alles schonk oprechte bevrediging. Caprivi behaalde met zijne rede bepaalde lijk een parlementair succes. Zijne mededee- lingen over het in den komenden winter te verwachten militaire wetsontwerp, wordt be schouwd als eene aankondiging dat er een wetsontwerp zal worden ingediend tot invoe- jing van den diensttijd van twee jaren. De regeering verzocht voorrang voor de behandeling van het wetsontwerp, waarbij verhooging van eenige douanerechten werd vastgesteld. De ministers hadden zich eerst verzekerd van de medewerking der meerder heid in deze, ook andere leden verklaarden vóór te zullen stemmen daar, afgescheiden van alle politiek, deze financieele maatregelen noodzakelijk zijn. Crispi viel het ministerie hard over de schending van de reglements- bepaling, dat eene wet, door een der kamers verworpen, niet dan na 12 maanden, weder in behandeling mag komen. Hij trok een vergelijk tusschen het voorstel, heden inge diend en dat van 31 Januari jl. Luzzati de poneerde nog andere financieele wetsontwer pen, door de Rudini te Milaan aangekondigd. Aan de Daily News wordt uit St. Peters burg geseind dat 100 millioen pud graan moeten ingevoerd worden om het oogst tekort goed te maken. Het staken van den tarwe- export maakt 20,000 arbeiders te Odessa broodeloos. Troepen onderdrukten een anti- joodsch volksoproer te Charkoff, niet voordat groote schade was aangericht. De regeering houdt de bijzonderheden geheim. De Stan dard meldt uit St. Petersburg, dat de geheele pers de groote speculanten brandmerkt, die graanvoorraden achterhouden, om uit de rij zing winst te behalen. Vele hartverscheuren de gevallen daarvan nopen de pers de re geering uit te noodigen, de bedoelde specu lanten te dwingen hunnen voorraad te ver- koopen tegen vasten prijs of de voorraden te confiskeeren tegen later af te betalen ontvang bewijzen, gelijk in 1853 geschiedde. WAALWIJK. Zondag 29 Nov., 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Louise-ouverture Canivez. 2. Elise, concert polka Van Dam 3. Babioletta, clarinette solo Mallot. 4. De dorpsbruiloft, fantaisie no 2 en 3, op vereerend verzoek. WAALWIJK, 28 November 1891. Woensdagavond heeft de thans voltallige commissie voor de vakschool der schoenma kerij hare eerste bijeenkomst gehouden er, zich geconstitueerd. Zij bestaat uit de heeren Timmermans van Turenhout, J. van Dooren Senior, E. Klijberg, J. Leijtens en Theod. Pullens. Deze vergadering is hoofdzakelijk gewijd geweest aan het houden van voorloopige besprekingen om den aanvang der lessen zooveel mogelijk te bespoedigen. Het onderricht zal gegeven worden in het gebouw der openbare school. Beroepen te Bïsoijen de heer J. A. Gerth van Wijk, theol. cand. te 's Hage. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer H. N. Th. J. H. Freericks. Benoemd tot onderwijzer te Tegelen, de heer Bloemaerts, thans alhier. Ofschoon de handel in kalfkoeien in de Langstraat tegenwoordig veel minder is dan hij sedert lang was en er voor Belgie thans weinig zaken gedaan worden werden sedert de vorige noteering voor enkele van prima qualiteit nog prijzen van f 260 a 280 besteed, voor het grootste gedeelte werden zij echter tegen f 200 230 verhandeld; vare en halfafgemolken dito fllOa 170, vette dito le qual. 66 69 ct., 2e qual. 54 a 60 ct. per kg.; jarige kalveren en hokkelingen f35 a 50, nuchtere kalveren met veel vraag voor de mesterij f 15 a 18 vette varkens naar qual. en gewicht 49 a 54 ct. per kg. schoon; biggen f4 a 8 per stuk. Hooi. Bij iets levendiger handel werd de le qual. tegen f 18 de 2e soort tegen f 15 a 16 en de 3e soort tegen f 12 a 14 per 500 kg. verhandeld. Stroo. Naar dit artikel blijft de vraag wegens de stalvoedering zeer levendiger wordt f 13 a 14 per 500 kg. besteed. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat is weinig geanimeerd en de prijzen zijn daardoor gedrukt. De prijs wisselt tusschen f 2.50 a 3.50 per Hl. en bij de kleine maat tusschen 18 en 20 cents per 5 L. Uit het Land van Heusden worden de jammen voor f 4.25 4.50 afgeleverd. Witte kool 6 a 9 roode dito 10 a 12 ct. per stuk. De provinciale commissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant hield Dins dag te Heusden eene keuring van fokheng- sten voor het district Heusden. Daarbij werden toegekend a. als onderhoudsbijdragen voor hengsten van ten minste 2l/2 jaar oud; le prijs f 125 voor den 5-jarigen hengst Apollo en 2e prijs t 100 voor den S1/2 jarigen hengst Jago II, beide toebehoorende aan de gebr. Hagoort, te Dussen b. als aanhoudings bijdragen voor jonge hengsten, lo. twee eerste prijzen elk van f 125; de eene voor den hengst Paulus I, van de vereeniging ter veredeling van het paardenras in het land van Heusden en Altena, gevestigd te Almkerk; de andere voor den bruinen hengst, hoog 1.60 M., van P. Ver schoor, te Dussen. 2o. Twee tweede prijzen elk van f 100de eene voor den hengst Pero, van A. Millenaar, te Drongelende andere voor den hengst Alilla, van A. Straver Jz., te Babyloniönbroek. In het geheel werden 13 hengsten ter keu ring voorgebracht. In de laatste vergadering van den Bosschen gemeenteraad werd een request behandeld van de heeren gebrs. Dorenbos, keurmeesters en afslagers van visch op de vischmarkt, waarbij zij voldoening vroegen voor het in eene vorige vergadering voor hen kwetsende aangevoerde, als zou de gang van zaken op de vischmarkt nog al te wen- schen overlaten. De voorzitter bleef niet in gebreke die ambtenaren recht te doen wedervaren en het raadslid, dat in zijn sectie een groot woord schijnt gevoerd te hebben, hield zich nu „achterbaks." Een paar cijfers, die wat zeggen In het afgeloopen jaar werden per post ver zonden ruim 91 millioen couranten en andere gedrukte stukkenruim 67 millioen gewone brieven, biina 31 millioen briefkaarten; ruim 2V2 millioen monsters van koopwaren; ruim 5Va millioen dienstbrieven; bijna 2l/2 millioen postwissels en postbewijzen en bijna 4 millioen postpakken. De waarde der brieven met aangegeven geldswaarde en dergelijke bedroeg ruim 200 millioen gulden. Er werden 116 aangiften ingediend wegens beweerde vermissing van gewone aangetee- kende brieven. B:i onderzoek bleken 104 aangiften ongegrond. Van de vermissing der overblijvende 12 komen 2 ten laste van de Duitsche en 1 van de Zwitsersche admini stratie. Het verlies van 8 brieven was een gevolg van het vergaan der stoomschepen „Leerdam" en „Prins Frederik," terwijl 1 door een Nederlandsch postbeambte werd ontvreemd. De heerW. van Roessel, te Oosterwijk, die wegens gezondheidsredenen eervol ont slag heeft verkregen als gemeente-secretaris, is nog voordat dit besluit hem bekend was overleden. Hij heeft deze betrekking gedu rende vele jaren met ijver vervuld. Onder de stembriefjes welke Woensdag te Gouda geopend werden, was ook een ge sloten enveloppe inhoudende een bankbiljet van 25 gulden. Het „briefje" werd van „on waarde" verklaard. De daarop rechthebbende kan het terugontvangenvoor hem is het alsdan niet van onwaarde. Dezer dagen werd aan een der kan toren van de registratie enz. te Amsterdam gestort eene som van één millioen driemaal honderd duizend gulden, wegens verschul digde successierechten uit de nalatenschap van wijlen den heer W. Borski, welke nala tenschap aan betrekkingen in de zij-linie is overgegaan. De vrouw van den landbouwer W. te Lichtenvoorde reeds eenigen tijd ziekelijk werd dagelijks door hare 14jarige dochter opgepast en verzorgd. Volgens ouder gewoonte ging het meisje Dinsdag middag uitom eenige doode takken te verzamelen, en zag bij hare thuiskomst dat een dikke rookwolk de woning vulde. Haastig binnentredende vond zij bij nader onderzoek hare moeder bij de brandende kacheldood ter neder zitten. Later bleek dat deze arme vrouw, die niet loopen kon, vele en hevige brandwonden had bekomen. De landbouwer H. J. Uulders, te Den Ham, die gelegenheid geeft tot nachtverblijf aan allerlei rondzwervend volk, is dezer da gen slecht weg gekomen. Hij kreeg namelijk twist met een zijner bezoekers, zekeren G. Rotman, gedomicilieerd te Zwolle, welke zoo hoog liep, dat Rotman, na eerst de lamp, stoelen en vensterruiten te hebben verbrijzeld, hem met een bus bont en blauw sloeg en ten slotte met een bijl dreigde te vermoorden. Uulders deed van het feit aangifte bij de politie, die proces verbaal opmaakte, doch tevens tegen Uulders verbaliseerde wegens het niet houden van een nachtregister, ter wijl hij daarbij door de ambtenaren van 's rijks belastingen werd bekeurd wegens het niet hebben van een patent als slaapstee houder. (Z. C.) In de Staatscourant wordt vanwege het bestuur der posterijen het volgende onder de aandacht van het publiek gebracht: „Met nadruk wordt herinnerd aan de wen- schelijkheid, om vooral bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest, de met de pakketpost te verzenden voorwerpen stevig in te pakken en op zoodanige wijze van een adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan losgeraken en verloren gaan. 't Verdient aanbeveling, om de adressen over de geheele oppervlakte op de pakketten te plakken, en ze niet slechts, zooals nog herhaaldelijk geschiedt, aan de punten met lak of eenige andere kleefstof daarop vast te hechten. Waar opplakking onmogelijk is, worde voor de aan te hechten adressen lin nen of perkamenten strooken gebezigd." De roomsche bladen ontvingen het vol gende schrijven De ondergeteekenden, secretarissen der vergadering van katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer, gehouden te's-Hage den 25 November 1891, hebben de eer u mede te deelen, met machtiging aan dit schrijven publiciteit te geven, dat de grondslagen om te geraken tot eensgezindheid onder de ka tholieke kamerleden op die vergadering zijn gelegd, zullende eene definitieve beslissing daaromtrent op eene volgende vergadering worden genomen. Zij zijn er zeker van, de meening van al hunne ambtgenooten uit te drukken, wanneer zij tot de geheele katholieke pers in Neder land het verzoek richten, iedere polemiek over deze quaestie en zoo mogelijk over an dere twistpunten, althans voorloopig, te staken. Van Nunen. Walter. Den Haag, 26 November 1891. Men meldt uit Katwijk aan Zee De schade door den storm van 11 Nov. aan de visschersvloot alhier toegebracht is zeer aanzienlijk. Een der reeders behield van zijne 3 schuiten slechts 7 netten. Gelukkig zijn de meeste netten van de pees gescheurd, zoodat de reeptouwen behouden bleven; doch aan de goede verwachtingen, die de reeders van het haringjaar '91 met reden koesterden, is voor velen de bodem ingeslagen. Aan netten en touwen begroot men de schade op f 34.000. In jaren is het verlies niet zoo al gemeen geweest en de meeste schuiten heb ben door gebrek aan want de visscherij moe ten staken. Voegt men hierbij, dat naar alle waar schijnlijkheid K W 67 vergaan is, waarvan de opvarenden, behalve de jongens, allen gehuwd waren, dan kan men begrijpen, dat voor onze visscherij de He Nov. 1891 een treurige dag is geweest. De politie te Rotterdam en in het na burig Kralingen heeft in de laatste weken tal van arrestaties gedaan, in verband met het legio kleine diefstallen, dat in den laat- sten tijd aldaar plaats heeft. Opperde men onlangs reeds het vermoeden, dat daarbij volgens een zekere taktiek wordt te werk gegaan, dit wordt meer en meer bevestigd, waar men het thans bijvoorbeeld weder in zonderheid gemunt heeft op de spionnen, die aan de huizen uitsteken, terwijl looden en zinken pijpen of bedekkingen ook nog immer een zeer gezocht artikel blijven. Uit de gedane arrestaties schijnt te blijken, dat men te doen heeft met een leger van opgeschoten jongens, die zonder werken aan den kost trachten te komen, maar dat doet des te meer de vraag op den voorgrond tre den waar zijn de kantoren, waar zij hunne bijna waardelooze artikelen aan den man kunnen brengen Het spreekwoord: „de heler is nog erger dan de steler" wordt hier weder volkomen bewaarheid. Wisten zij niet vooruit waar zij het gestolene konden brengen, dan zou het stelen wel minder worden, In het dorp Noordwolde heeft het huis gezin van den herbergier Menger, Zondag nacht een bangen tijd beleefd. Te 11 uur was het gezin van Menger naar bed gegaan doch tegen middernacht werd er aan de glazen geklopt, met verzoek om open te doen. Menger herkende de stem van een zijner dorpsgenooten, nl. S. Bosma, een koopman in eieren enz., die verklaarde een dringende boodschap aan M. te moeten overbrengen. Op zijn aandringen opende Menger de deur en Bosma trad binnen op den voet ge volgd door zijn vader J. Bosma en de ge broeders Willem en Jan Velt. Menger ver trouwde het spel niet en vroeg wat men wilde. Het antwoord luidde dat men drank wilde hebben, waarop M. antwoordde dat hij dit niet zou toelaten. Toen ging men naar de tap kast om zelf de flesschen te grijpen, waar tegen M. zich verzette. W. Velt en J. Bosma trokken daarop hunne messen en stormden op M. los, die thans begreep, dat zijn leven ernstig gevaar liep. Terwijl hem het mes op de keel werd gezet, greep hij een geladen geweer dat in den hoek stond en vuurde op zijne aanvallers. Jan Velt werd getroffen en viel neder. J. Bosma dit ziende, deed daarop nog een aaval op Menger, doch werd door de vrouw van M. met den stoel en door M. zoo met den kolf van het geweer geslagen, dat hij in elkander zakte en bewusteloos naast j. Velt op den grond viel. Door den slag ging de tweede loop van het geweer af, zonder echter iemand te treffen. De andere twee personen namen daarop de vlucht; Menger klopte de buren op, om zijn huis te beschermen, indien de overgeblevenen den aanval wilden herhalen en ijlde vervolgens naar het dorp Nordwolde, om de politie van de zaak te verwittigen. Toen deze met Menger terugkeerde, vond zij de verwonden nog in de kamer liggen. Het bleek later dat de arm van Jan Velt door het schot was verbrijzeld en J. Bosma aan het hoofd en rug gewond was. Zij kon den niet vervoerd worden, maar moesten da delijk onder geneeskundige behandeling wor den genomen. Willem Velt is in hechtenis genomen. Menger en diens vrouw zijn nog geheel onder den indruk van het gebeurde, zij we ten zelf niet, hoe zij zich zoo kras tegen de indringers hebben verdedigd. Toen Menger het geweer bij den loop greep en daarmede J. Bosma een slag toebracht, ging het tweede schot at en kwam in den muur der kamer te recht. Evengoed had dit hem zelf of zijne vrouw kunnen treffen. (Hbl.) -- Uit Amsterdam meldt men Bij een hevigen uitslaanden brand Vrijdag

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2