Nummer 96 Donderdag 3 December 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Ie Qradmid van, Weena. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, WaalwijliSflie en Langslraaisclic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Ook op politiek gebied doet verandering van spijs eten, en als men nu dag aan dag op den politieken disch denzelfden hoofd schotel krijgt, dan gaat men er zoo geleide lijk van walgen, al zijn de toespijzen dan ook smakelijke liflafjes. Hongerig gaat de belangstellende in de politiek van den dag aan tafel, en onverzadigd, of soms zelfs met een bedorven maag, door de afwezigheid van iets voedends en degelijks, staat hij we der op. 't Schijnt inderdaad of er aan de politieke beschouwingen van de hoogen en allerhoog- sten dezer aarde geen einde wil komen, de een heeft zijn mond nog niet gesloten of de ander opent den zijne om zoo mogelijk zijn voorganger nog te overtroeven in rijkdom van woorden en armoede van niéuwe ge dachten. En over dat alles wordt geschre ven eerst krijgt men een vluchtig resumé van den inhoud, dan den officieelen tekst en dan dagenlang beschouwingen van man nen, die 't met de politieke uitlatingen eens zijn en van anderen, die er niet mee instem men. En onder die lieden ontstaat dan een geschrijf en gekijf zonder einde. Nu is zoo iets voor een enkelen keer heel aar dig en 't kan zelfs onderhoudend zijn, maar op den duur wordt 't afgezaagd en vervelend en 't brrngt in den politieken toestand toch geen wijziging. Pas zijn de beschouwingen aangevangen over de door Von Caprivi, Duitschlands kanselier, in den rijksdag uit gesproken redevoering, pas verneemt men, dat Italië maar weinig verrukt is over graaf Kalnoky's uitlatingen ten aanzien van de katholieke quaestie, of daar bereikt ons van uit het land van John Buil het bericht, dat Gladstone, de grand old man, de premier in ruste en naar zijne vrienden en aanhan gers hopen en vertrouwen ook de premier in spe te Liverpool een speech heeft ge houden tegen enkele van Salisbury's uitlatin gen en uit het schoone Italië vernemen wij, giririiaLBMBHBBawwriMTMgHgaaaMBMaMiiiniiiMH» 76. XXIX. DE KOMMANDEUR DER MALTHEZERS. De keizer benoemde Guido tot veldoverste, maar toen graaf Rudiger dezelfde waardigheid voor Gundacker verzocht, benevens de bekrachti ging van zijn adeldom en van zijne adoptie, zei prins Eugenius, die ook tegenwoordig was, tot vorst Liechtenstein, die tot dusverre nog slechts gelegenheid had gehad tot een vluchtige omhel zing van zijne geredde dochter, dat hij beloofd had, de voorspraak te zullen zijn van dezen Gun dacker bij de prinses. De bisschop had die woorden gehoord. Hij trad voor en zei, nog eer de keizer op het verzoek van Rudiger had geantwoord, op een plechtigen toonHier is geen adoptie noodig, Max Gund acker is een echte graaf von Starhemberg; hij draagt uw naam, graaf Rudiger, en is dien waar dig, niet alleen door zijne daden en gevoelens, maar ock door zijne geboorte uit een wettigen echt, en door het heilige sacrament des doops. Die plechtige verklaring van den eerwaardigen biscchop maakte een even verrassenden indruk, maar wij moeten in ons verhaal een weinig te ruggaan, om te vermelden, hoe Kollonitz de be wijzen aanbracht voor zijne beweringen, en in het bijzonder, dat Max 'werkelijk de zoon van zijn overleden vriend was. Wij verlieten de uitliet Turksche leger geredde vrouwen op den weg naar het paleis Starhem berg. In de bedwelming van zalige aandoeningen had Guido, op het oogenblik, toen men Max en Dione had vermist, Eleonora toegefluisterd, dat Max te Weenen een verloofde had, en dat zij later Maria voorzichtig daarop moest voorbereiden Deze irededeeling had bij Eleonora een derge- lijken indruk teweeggebracht, als Guido had ondervonden, toen hij het gesprek tusschen Max en Louise had afgeluisterd; het smartte haar diep dat zij hare vriendin zulk een voorstelling moest bereiden; haar geheele gemoed verzette er zich egen, aan de trouweloosheid van Max te geloo- t dat men 't daar ook zoo terloops eens heeft gehad over de katholieke quaestie. Er is dus overvloed van nieuws De Duitsche bladen, die van de ministers en zelfs van den rijkskanselier weinig zelf standige daden gewend zijn, dank zij 's kei zers regime, zijn 't er geheel over eens, dat Von Caprivi Vrijdag grooten indruk heeft gemaakt met zijn politiek betoog, ja zelfs schromen de oude Bismarckiaansche bladen niet hem als spreker een plaats toe te kennen naast hun vroegerên beschermer en zijn er tal van vrijzinnige bladen, die de rede van Von Ca privi in hoofdzaak gericht achten tegen zijn voorganger en diens streven. Meer nog dan over den inhoud van 's kanseliers redevoe ring zelve, wijden de bladen uit over de uitdaging, die volgens heu door Caprivi is gericht tegen den burchtheer van Friedrirhs- ruh, op wiens rekening in zijn hoedanigheid van dagbladschrijver, een groot deel der te genwoordige ongerustheid wordt geschreven. Bladen, die van Friedrichsruhe uit worden „ingelicht," werden door Von Caprivi ge ducht doorgenomen en hoewel dat alles be- dektelijk ging, had een goed verstaander toch aan die halve woorden genoeg aldus meent de vrijzinnige pers. Dat zijn woorden in Frankrijk en Rusland zulk een goeden in druk hebben gemaakt, phit wel voor Von Caprivi, meer, dunkt ons, dan de felicitatie van graaf Ivalnoky een doodgewone bur gerlijke beleefdheid. Het vraagstuk betreffende den Paus en het herstel van het wereldlijk gezag, zooals het door een Oostenrijkschen afgevaardigde is opgeworpen, heeft weer heel wat pennen in beweging gebracht en graaf Kalnoky's, gematigde en voorzichtige uitlatingen hebben in Italië geen gunstigen indruk gemaakt. Italië wil van geen pauselijke quaestie hooren, zoo als dan ook bij afwezigheid van minister Nicotera, diens collega van buitenlandsche zaken Zaterdag in de kamer duidelijk heeft doen uitkomen en Italië duldt geen inmen ging in deze van eenige Kuropeesche natie. ven en toen Starhemberg Max uitnoodigde zijne moeder naar zijn paleis te brengen, Vreesde zij reeds, dat deze zou antwoorden, dat zijne bruid hem wachtte. Eleonora hield Maria met bevenden angst terug, Max een woord van dank toe te voegen, en nauwelijks in hare woning aangekomen, bracht zij hajir naar een afgelegen vertrek. Maria, zeide zij met een bevende stem, en de kleur van hare wangen verried hare innerlijke aandoening, bereid u voor, iets te hooren, wat ik zelve niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Gundacker was gewond eene vrouw heeft hem verpleegd en zijn leven door hare zelfopoffering gered hij was haar dank schuldig, en had zeker de hoop reeds opgegeven. Maria glimlachte. Wat ziet gij mij zonder ling aan, viel zij hare vriendin in de rede, uwe stem beeit. en uwe woorden schijnen aan te dui- deu, dat gij eene beschuldiging tegen Max wilt inbrengen. Zeg mij niets Eleonora, ik wil niets weten, ik wil niets hooren. Indien de man, dien ik bemin, door een plicht gebonden is, dan zou dit ons beidei de bittere ure verzoeten, waarop het onverbiddelijk noudlot aan iéder van ons een anderen weg aanwijst. Ik heb in zijne oogen ge lezen, ik ben gelukkig, tevreden, want ik weet. dat hij zijn trouwe liefde voor mij heeft bewaard wel hem, indien hij eene vrouw heeft gevon den, wier vriendschap hem troost, waar de wil mijner ouders mij in ketenen smeedt. Zoo denkt gij niet, riep Eleonora, zoo kunt gij niet denken, of ik zon mij ook in u hebben bedrogen 1 Mijn bloed kookt bij de gedachte, dat de man, die den naam Starhemberg kan voeren, een verrader zou geworden zijd van een liefde, die ik voor heilig hield. Thans mocht hij aanzoek doen om uwe hand 1 Uit het gelaat van Maria was alle kleur gewe ken. Gij spreekt, hernam zij, alsof gij niet wist, dat de trots mijner ouders mij een vorste- lijken gemaal opdringt. De Starhembergen behoeven voor geen vorst te wijken De graven Starhemberg 1 Maar al wil graaf Rudiger Alax adopteeren, voor de aristocratische grondbeginselen van mijn vader geldt slechts de oude adel, niet de pas verleende. En mijn vader koestert een bijzonderen haat tegen Max Gund acker, hij heeft mijne hand aan den prins van Gladstone heeft Zaterdag te Liverpool bij gelegenheid van de inwijding van een werk lieden-vergaderzaal in de Sunlight-zeep-fa- briek, een redevoering gehouden, waarin hij tegen lord Salisbury c.s., in zake home rule voor Ierland opkwam. Hij bestreed 't, dat andere mogendheden haar kracht zoeken in de politieke centrali satie. en wees er op, dat de liberale partij voor Ierland nimmer die vrijheid zal eischen, welke de verschillende staten van Duitscn- land genieten. De koloniën genieten volgens Gladstone meer vrijheid dan Ierland en toch heeft men er evenveel sympathie voor Old Engeland als in Londen zelf. Naar aanleiding van het voorgevallene in de Oostenrijksche Delegatie heeft Zaterdag in de Italiaansche kamer de afgevaardigde Bovio aan de regeering ophelderingen ge vraagd. De minister van buitenlandsche zaken heeft geantwoord, dat hij den tekst der bedoelde verklaringen van den minister van een na burig bevriend land niet voor zich had, en tot zoolang niet kon gelooven wat hem dien aangaande was overgebracht. In elk geval, dus besloot hij, te midden van levendige toe juichingen, bestaat er voor Italië geen Ro- meinsche quaestie meer. Een nieuw manifest van den Braziliaan- schen president Peixoto is verschenen, waarin aan Da Fonseca hulde wordt gebracht, maar tevens de gevoelens worden geprezen, welke de Brazilianen noopten tot de revolutie van 23 November 1.1. Alle grondwettige waar borgen worden hersteld en de president zal alle krachten inspannen om het Braziliaan- sche krediet te versterken. De proclamatie eindigt met de verzoenende verklaring, dat, nademaal de jongste gebeur tenissen haar verloop hebben genomen, zon der dat van overwinnaars of van overwon nenen sprake kan zijn, het mogelijk zal we zen, dat alle Brazilianen zich vereenigen om het gemeenschappelijk werk der grootmaking van het vaderland te voltooien. Savoye toegezegd, ik heb reeds te veel geleden om niet voor nieuwe teleurstellingen terug te deinzen. Verbitter mij dus niet de korte vreugde, thans, nu ik het nog doen mag, aan Max Gund acker te toonen, dat slechts de onverbiddelijke wil van het noodlot mij van hem scheidt, dat ik hem niet ten kwade duid, dat hij dit heeft be grepen, en mij het gemis gemakkelijk maakt. Maria was niet in staat de tranen te weerhou den, die haar met onweerstaanbaar geweld uit de oogen drongen. '-ij speelt met de wonde in uw hart, zei Eleonora, ik bewonder u, maar ik kan niet be grijpen, dat uw bloed niet in gisting gei'aakt. Toen de beide vriendinnen in de groote recep tiezaal terugkeerden, werden zij getuigen van een hoogst treffend tooneel. De bisschop, graaf Kollonitz, was gekomen om Guido en Eleonora geluk te wenschen. Hij trof Guido aan in gesprek met Max, Dione had zich eenige oogen blikken verwijderd. Het gezicht van Gundacker herinnerde hem den zieke, dien hij ten huize van Bockel had bezocht, en de amulet die hij had gezien. Ik moet u eens spreken, zei hij tot Max. Kom eens bij mij, zoodra de tijden wat rustiger zijn geworden, en ik gelegenheid zal hebben, zaken met u te behandelen, die voor u van het hoogste belang zijn. Gij hebt immers uwe amulet, nog? Ja, riep Max, maar ik kan de Hebreeuwsche letters niet lezen. Van de eene zijde traden Eleonora en Maria, van de andere Dione in de zaal. De Griekin bleef op den drempel als vastgenageld staan. Hare blikken waren onbeweeglijk op den bis schop gevestigd, plotseling was het alsof een vonk haar in vlam zette, en riep zij Kollonitz 1 Kollonitz De voormalige kommandeur der Maltezers zag verbaasd op, De stem kwam hem bekend voor, en ofschoon er ook omstreeks dertig iaren waren verloopen, was het hem toch, alsof hij dezelfde trekken, dezelfde bewegingen, dezelfde hem met sidderende verwachting en bange hoop te gemoet tredende gestalte voor zich zag, als eens, toen hij aan de beangstigde Dione Gundacker het bericht van den strijd bij Caüdia bad gebracht, en haar had moeten zeggen, dat haar echtgenoot was ge vallen, maar dat hij den stervende had beloofd In Rio-Grande heerscht nog steeds span ning wegens den eisch der centrale regeering, dat de afgezette gouverneur Castilho in z'jr» ambt zal worden hersteld. Uit China worden de tijdingen steeds ern stiger. De rebellen hebben 4000 man keizer lijke troepen, die tegen hen waren afgezon den, uiteengejaagd, de stad Chao-Yong ver- meesterd en te Hin-Chow de christenen vermoord. Nu trekken ze op tegen Peking. Uit Tien-Tsin zijn hun 6000 man tegemoet gezonden, en wanneer die weêr worden ge slagen, wordt ook de toestand bedenkelijk. Uit Parijs wordt van Maandag gemeld De commissie van arbiters in de werksta king der mijnen, te Arras bijeengekomen, kwam gisteravond 10 uur tot een resultaat en werd het volgende door beide partijen aangenomen. De maatschappijen beloven, dat alle werk zaamheden, die niet afhankelijk zijn van de bekwaamheid en den ijver der werklieden, zooveel mogelijk zullen vervallen en zoo kort mogelijk zullen duren. Beloofd werd, dat nieuwe instructien ge geven zullen worden aan de putbazen en hunne ondergeschikten, zoodat de mijnwerkers zich niet te beklagen zullen hebben over den weinigen spoed waarop zij hun werk bereiken en in de gangen verdeeld worden. Als maatstaf van het loon is genomen, de betaling in de 12 maanden voor de werksta king van 1889, verhoogd met de later toege zegde premiën van 10 pCt. Nog werd de wensch uitgesproken, dat de wet over de verzekering en pensioneering van de werklieden spoedig in de kamers be handeld zou worden, verklarende beide par tijen bij voorbaat de nieuwe lasten, door de regeering haar opgelegd, te zullen dragen. De gevallen beslissing zal heden a'.lerwege een tweede vader voor zijn kind te zullen zijn. Op zekeren tijd had de commandeur der Malte zers den zoon van zijn vriend uit het brandende huis gered; hij was te laat gekomen om Dione uit de handen der Turken te bevrijden, maar hij had het knaapje gevonden. Als een vader had hij het kind aangenomen, maar in de laatste verbit terde gevechten om het bezit van het eiland, was het, bij een onverhoedschen aanval der Turken, onmogelijk geweest het kind mede te nemen naar het schip der orde, waarop de geslagen ridders voor de overmacht wai-en gevlucht, en hij was zoo vast overtuigd geweest, dat de knaap of on der de sabels der ongeloovigen was gevallen, óf in Turksche slavernij was bezweken, dat hij op het gezicht van de hem welbekende amulet aan den hals van Max, achterdocht kreeg, dat hij een bedrieger voor zich zag, die door een toeval in het bezit van de amulet gekomen, zich voor een Starhemberg wilde doen dooi'gaan. Die achterdocht was zeker gewettigd. De com mandeur, die naar Malta was teruggekeerd, kreeg weldra een andere zending in den dienst der orde, maar er werd bij hem namens den grootmeester ondei'zoek gedaan, of hij een knaap, Gundacker geheeter., met het schip der orde van Candia naar Malta had meegebracht. Uit deze vraag, die hij ontkennend moest beantwoorden, bleek liem, dat er naar den knaap werd gezocht. Hij hield het er voor, dat dit van wege het geslacht Star hemberg plaats had, en voelde zich niet geneigd, ongevraagd nadere bijzonderheden mede te dee- len, daar hij zijn overleden vriend stilzwijgend heid had beloofd. Hij zei echter tot zichzelven, dat, indien het kind in het leven was gebleven, er slechts twee dingen mogelijk warenof een Candioot had hem tot zich genomen, en dan zou hij door degenen, die naar hem zochten, wel ge vonden worden, of hij was in Turksche slavernij geraakt, en dan zou zijn meester hem in elk geval wel van zijn kostbare gouden amulet heb ben beroofd. Toen Kollonitz derhalve na bijna dertig jaren het kleinood terugzag, was de mee ning zeer waarschijnlijk, dat dit in den handel was geraakt, en iemand, die daartoe van een toevallige gelijkenis met de Starhembergen wilde gebruik maken, op het denkbeeld had gebracht, zich voor den zoon van den vermiste uit te geven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1