Spanje. Engeland. Duitsehland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rusland. China. Rijkspostspaarbank. 7 "BINNENLAND. Burgerlijke stand. worden bekend gemaakt, zoodat men verwacht, dat heden avond de eerste ploegen in de mijnen zullen nederdalen. Uit Lens wordt gemeld dat het her vatten van den arbeid in de mijnen wordt aangekondigd, hetgeen groote vreugde in de stad teweegbrengt. De regeering heeft bij de kamer het dezer dagen in den senaat aangekondigde wetsontwerp ingediend, waarbij zij gemachtigd wordt om, te rekenen van 1 Februari 1892, het minimum-tarief toe te passen op die landen, welke thans nog handelstractaten met Frankrijk loopende hebben, mits die landen hunnerzijds gelijke begunstiging aan de Fran- sche voortbrengselen toestaan. Wil men die gunstige bepaling doen ophouden, dan moet dit minstens een jaar vooraf kenbaar worden gemaakt. Door dit ontwerp kan op alle landen in Europa, met uitzondering van Italië en Ru- menie, het minimum-tarief van toepassing worden gemaakt. Voor deze beide landen althans zal dus het maximum tarief gelden. Het ontwerp bepaalt voorts, dat de regee ring gemachtigd wordt zekere bepalingen te verlengen, voorkomende in de tractaten met Belgie, Spanje, Nederland, Portugal, Zweden en Noorwegen en Zwitserland, in zoover die geen betrekking hebben op het toltarief, maar verband houden met scheepvaartverdragen, overeenkomsten omtrent de vestiging van vreemdelingen, fabrieksmerken, artistieken en letterkundigen eigendom, enz. Tengevolge van hevige regens is de Gua- dalquivier 6 voet gestegen en heeft zij de stad Sevilla voor de helft overstroomd. Een deel van den spoorweg naar Madrid is weg geslagen, zoodat het verkeer stilstaat. De regens duren vooit. Een geweldige ontploffing verwoestte Maan dagmiddag drie winkels te Blackburn. Het vermoedelijk aantal slachtoffers bedraagt twintig. Maandag zijn er kennisgevingen aange plakt van de directeuren der kolenmijnen in Zuid-Wales en Mönmoutshire, waarin aan de mijnwerkers alle overeenkomsten met nieuw jaarsdag opgezegd worden. Hierdoor worden vermoedelijk honderdduizend mannen wer keloos. Op de Mersey heeft Donderdagavond jl. eene aanvaring plaats gehad tusschen de Noorsche bark Harmonie en een stoomboot, waarvan de naam nog niet bekeud is. De stoomboot trachtte de bark voor den boeg te passeereu, werd toen door deze in de zijde getroffen en zonk onmiddellijk. Eenige lood sen, die zich in de nabijheid bevonden, be gaven zich dadelijk naar de plaats des onheils, maar vonden nergens eenig spoor van de gezonken boot, nergens ook maar één mensch, met de golven worstelende, zoodat zij onver richter zake terugkeerden. Spoedig daarna kwam een dikke mist opzetten, die lang aan hield en een verder onderzoek onmogelijk maakte. Een en ander ligt dus nog in het onzekere. De Engelsche stoomsloep Mayfly, die 15 personen aan boord had, kwam Vrijdag morgen op de Tyne in aanvaring met de veerboot John Clayton, en zonk onmiddellijk. Drie der opvarenden verdronken; de overigen werden gered. LONDEN, 1 December. Een officieel te legram uit Peking meldt dat de opstandelin gen uit het Noorden aanrukken en de hoofd stad reeds tot op driehonderd mijlen genaderd zijn. Het getal der in Oost-Mongolië omge brachte inlandsche christenen wordt geraamd op 5500. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld dat in vele districten de boeren hunne woningen verkoopen voor 3 of 5 roebels, om voedsel te kunnen krijgen. De Kreuz.-Ztg. bevat een opzienwekkend bericht uit Konstantinopel. Een verdrag zou zijn gesloten tusschen Turkije en Frankrijk, waarbij de sultan aan dit laatste land een allerbelangrijkst stuk land aan de RoodeZee afstaat, nl. Kaap Cheik tegenover het Britsche eilandje Perma aan den zuidelijken ingang. Een Fransch handelshuis kocht dit land, dat 165,000 H.A. groot is, in 1868 van de Arabieren en de Fransche regeering vestigde er een steenkooldepot, dat echter in 1870 wegens den oorlog met Duitsehland verlaten werd. Tot dusverre weigerde de Turksche regeering steeds Frankrijks recht op dit land te erkennen, maar heeft thans, nadat nieuwe voorstellen door den Franschen gezant gedaan waren, waarschijnlijk in verband met de Egyptische quaestie, toegegeven. Door de bezetting van Kaap Cheik, zegt de Kreuz.-Ztg., is de ingang der Roode Zee nu niet langer uitsluitend in de macht der Engelschen. Bezint eer ge begint. In de Oranjestraat te Berlijn had Dinsdagnamiddag in de woning van zekeren heer F., een zeer droevig voor val plaats. Die heer had een brief met gelds waarde gekregen en het nog ongetelde geld laten liggen, toen hij even uit de kamer werd geroepen. Toen hij enkele minuten later terugkwam en aan het tellen ging, kwam hij een bankje van honderd mark (zestig gulden) te kort. Dadelijk vatte hij verdenking op tegen een dienstmeisje, dat in een aangrenzend vertrek aan het werk was; F. zeide haar op den man af, dat zij zich het biljet had toegeëigend en was van die gedachte, noch door de verze kering, noch door de tranen van het meisje af te brengen. Integendeel verklaarde hij, dat hij, daar zij zoo verstokt was en niet beken nen wilde, bij de politie aangifte zou doen. Nauwelijks was die bedreiging uitgesproken, of het meisje snelde naar de keuken en nam, voor iemand hel verhinderen kon, een paar teugen uit een flesch met petroleum. De on gelukkige werd bewusteloos, maar een spoe dig te hulp gesneld geneesheer slaagde er in, het dreigend gevaar af te wenden en overbrenging naar het hospitaal mogelijk te maken. De ontsteltenis van F. was groot en die ontsteltenis ging tot diep berouw over, toen hem des middags het bankje werd gebracht, dat de afzender van den brief vergeten had, bij het overige geld te voegen. In de laatste dagen wordt er te Bern druk gesproken over een betreurenswaardig geval van indiscipline, waaraan zich een honderd man van het 30e bataljon en een wachtmees ter zouden hebben schuldig gemaakt. Zij heb ben namelijk in een schrijven aan den batal jons-commandant de afzetting van een kapi tein, wegens diens gebleken onbekwaamheden verlangd, en ingeval aan dit verlangen niet werd voldaan, dreigden zij verplaatsing aan te vragen. De wachtmeester is met veertien dagen streng arrest en degradatie gestraft, de soldaten met een dag strafdienst. Het feit wordt iutusschen op verschillende wijze be oordeeld. De vulkaan, welke onlang bij het eiland Pantelleria uit zee oprees, is alweer verdwe nen. Er worden van tijd tot tijd schokken van aardbeving gevoeld. De commissie uit de Oostenrijksche dele gatie heeft de begrooting van marine, gelijk zij door de regeering is voorgesteld, aange nomen. De chef der afdeeling marine heeft verklaard, dat de Oostenrijksche marine thans slechts 2 bij mobilisatie bruikbare oorlogs vaartuigen heeft, daar de overige pantservloot niet meer aan de behoefte van den modernen oorlog beantwoordt. Uitbreidig der Oosten rijksche vloot zal dus onvermijdelijk zijn; er zal eene torpedovloot moeten worden gevormd en 6 nieuwe pantserschepen van groote tonnenmaat zullen moeten worden gehouwd. De redevoering van den Duitschen kanse lier Caprivi heeft hier in politieke kringen een zeer gunstigen indruk gemaakt. WEENEN, 1 December. De Fransche re geering heeft aan hare diplomatieke agenten last gegeven om stappen te doen bij de re geering, waarbij zij vertegenwoordigd zijn, om goedkeuring te verkrijgen op eene gemeen schappelijke handeling van alle mogendheden tegen China. De gemeenschappelijke hande ling zou beginnen met het zenden van eens luidende instructies aan alle Europeesche ver tegenwoordigers te Peking. Ter kenschetsing van de wijze waarop het Russische hof reist, deelde een Duitsch blad dezer dagen den volgenden „brief van een Russisch hofbeambte aan een vriend te Berlijn" mede „Ik kan u bij dezen volledige inlichtingen geven. Het is geheel onzeker, wanneer wij uit Kopenhagen zullen vertrekken. In ieder geval van avond om zeven uur. het kan ook overmorgen zijn, maar toch stellig mur gen om 12 uur. Wij gaan, natuurlijk, over zee, want de reis over land is ons aange namer. Om die reden is het nog niet beslist, welke manier van reizen wij zullen kiezen. Ik denk, dat wij zoowel over zee als over land zullen gaan. Als wij van de stoomboot komen, stappen wij in den trein, dat is te zeggen, wij gaan aan boord van een ander stoomschip ik bedoel een stoomschip op rails, of liever, een sneltrein te water. Wij zijn zeer bang voor zeeziekte en daarom blijven wij zoolang mogelijk op den Oceaan. Want alles wel beschouwd, is het toch maar last op vasten grond te reizen. Daarom is onze zeereis zoo goed als zeker. Wij reizen over Berlijn, waar ge mij kunt wachten aan het station; maar ge kunt u die moeite be sparen, want wij zullen in geen geval Berlijn aandoen. Wij zullen reizen over Stettin. Als ik Stettin zeg, meen ik Dantzig. Wat nut heeft het om naar Dantzig te gaan Natuur lijk "varen wij rechtstreeks uit Kopenhagen naar Koningsbergen. Daarom tot ziens, over morgen aan het station te Berlijn. Binnen een week vertrekken wij van hier; waarheen wij gaan, is nog volstrekt niet bepaald." ST. PETERSBURG, 1 Dec. Het Journal de St. Petersbourg zegt dat de samenkomsten, welke Giers in Italië en Duitsehland gehad heeft, en ziju bezoek te Parijs er allicht toe zullen bijdragen den toestand in helderder licht te plaatsen, misverstand uit den weg te ruimen en nieuwe onderpanden te geven voor het wederzijdsch vertrouwen in de handha ving van den algemeen gewenschten vrede. Aan de noordzijde van den Grooten Muur zijn twee opstanden uitgebroken. Eene kleine stad noordoostelijk van Kinchow is door de rebellen bezet, en het garnizoen van Shanghai Kwan is tegen hen uitgezonden. Een tweede opstand vond plaats in het district Takow, noordelijk van Kaipings. De mandarijnen hebben met de hoofden der rebellen een vergelijk getroffen, krachtens hetwelk de laatstgenoemden de inwoners in het algemeen zullen sparen, met volle vrijheid evenwel om de christenen te plunderen. De zendingsge bouwen en de woningen der inlandsche christenen werden hierop aan de ruwheid der rebellen overgeleverd. Vreeselijke gru welen hadden er plaats en 300 menschen vielen bij de slachting. Lihungchang heeft eenige duizenden soldaten gezonden, die tot meerdere snelheid met den spoortrein ver voerd worden. Naar de Chronicle uit Tientsin ver neemt, gaven officieele tijdingen uitvoerige bijzonderheden omtrent den christenmoord te Takow, welke ongehoord wreed was, zelfs in de Chineesche jaarboeken. De Belgische zendelingen en bekeerlingen hadden geen kans tot ontsnappen. De slach ting begon met de inlandsche christenen. Jonge kinderen werden klein gehakt en daarna op een vuur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mishandeld, daarna hare hersenen ingeslagen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen verdroegen de folte ringen zeer gelaten. Aan eenen werden tong en hart uitgerukt. Na het bloedbad werden de moordenaars door den hoofdmandarijn van het district feestelijk onthaald. Uit Mongolië luiden de tijdingen zeer ernstig. De opstandelingen groeien aan en rukken onverlet voort. Zij namen eenige steden zonder verzet, waaronder de hoofd stad Leaoyang. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 3267,61; terugbetaald f 2518,25. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1304<, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November: ingelegd f 9(50.05; terugbetaald f 638.95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 886. WAALWIJK, 2 December 1891. Ter bekrachtiging is aan de tweede kamer voorgesteld een besluit tot gewijzigde heffing van de provinciale belasting in Noord brabant op paarden en andere trekdieren, ten gevolge waarvan de landbouwers geen verhooging van belasting verschuldigd zullen zijn wegens afwisselend gebruik van paarden onder den zadel of voor rij of voertuigen van weelde, met aan hen toebehoorende paarden, voor landbouw bestemd, aangegeven in de le categorie. Te Eindhoven ontspoorden Zaterdag middag 1 uur vijf waggons van een rangee renden goederentrein, iuist aan den overweg tusschen Eindhoven en Woensel. Gelukkig stonden er slechts een paar personen voor, die intijds konden terugwijken. De twee achterste wagens gingen dwars over de rails en verbrijzelden den afsluitboom. Betrekke lijk spoedig, ongeveer te 3 uren, was de ver sperring in zooverre opgeruimd, dat de wa gens weder in de rails gebracht waren. Daar een der hoofdlijnen vrijgebleven was, konden de personentreinen op tijd aankomen en ver trekken alleen een paar goederentreinen ondervonden vertraging. De overige schade bepaalt zich tot eenige herstellingen aan de ontspoorde wagons en het vernieuwen van eenige rails. Tegen H. M. Kuijpers, leiendekker te Valkenburg, die door de rechtbank te Maas tricht, wegens mishandeling met doodelijken afloop, gepleegd op zijnen broeder, tot 4 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld is thans door het O. M. bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch 6 jaren gevangenisstraf ge- eischt. Nabij Haaren, alwaar onlangs een vrouw vermoord werd, is nu een meisje c'oor een onbekend manspersoon aangerand. Toevallig kwamen er twee vrouwen aan, tengevolge waarvan de aanrander de vlucht nam. Een Nederlandsche smokkelaar is te Siebengewald door Pruisische grensbeambten doodelijk verwond, omdat hij niet op hun geroep van „halt" staan bleef. Men vond 50 halve kg. tabak bij deA man. -—Te Nes, gem. West-Dongeradeel, is de rog- en pelmolen van den heer W. Bi'inia, in gebruik bij den heer W. Ozinga, door een onbekende oorzaak, met de daarin aanwe zige 60 Hl. gerst, boonen, maïs en rogge, en bovendien eenige gereedschappen, tot den grond toe afgebrand. Nagenoeg alles was te gen brandschade verzekerd. Vrijdagmiddag is te Munnekeburen, gem. West-Stellingwerf, de huizinge afgebrand van den heer J. W. de Ruiter, bewoond door A. Schipper en D. Bijl. De brand ontstond in den schoorsteen. Aan blusschen viel niet te denken, echter werd van den inboedel nog veel gered. Gelukkig was alles verzekerd. Uit Ammerzoden wordt gemeld De veldwachter J. H. Schreurs, tegen wien indertijd de wanordelijkheden alhier waren gericht, zal met primo December deze ge meente gaan verlaten. Van de zes jongelie den, die zich tijdens de ongeregeldheden aan overtreding schuldig maakten en deswege tot eene zware gevangenisstraf werden veroor deeld, heeft zich één uit de voeten gemaakt, is een ander gevankelijk weggevoerd en heb ben de overigen om gratie verzocht. De onderwijzer J. D. alhier, die wegens overtreding der drankwet was bekeurd (welke bekeuring mede hoewel ten onrechte door sommigen de oorzaak der wanordelijkheden was genoemd), is door de arr. rechtbank te Tiel vrijgesproken. Te Drachten is een persoon, die op weg was naar de cathcchisatie,onverhoeds door twee jongelingen overvallen en zoo gruwelijk met messen gesneden, dat zijn toestand zor gelijk is. De daders, die op een ander persoon loerden, doch in de duisternis zich vergisten, namen de vlucht, toen er omzet opdaagde, doch zij zijn bekend en zullen niet voor de eerstemaal met de justitie kennis maken. Een brutale straatroof werd Maandag voor de Haagsche rechtbank behandeld. Ter gelegenheid van de opening der kamers van de staten-generaal op 15 September jl., bevond zich jhr. v. B., wonende te Veur, in de residentie, 's Avonds had hij daar nog eenige zaken te doen en begaf zich daartoe door het Binnenhof in de richting van het Plein. Op het Binnenhof werd hij aangespro ken door een man, die later bleek J. H. E., lapper te Rotterdam te zijn, welke hem den kortsten weg vroeg naar de Spuistraat. Wel willend stond de heer v. B. hem te woord, doch plotseling werd hij aangegrepen, ontving een slag en voelde dat hem zijn portemonnaie, inhoudende 3 gouden tientjes, eenig geld, een sleuteltje, een kaartje voor een kapper en een brief ontnomen werd. Hoewel een oogenblik ontdaan, had de heer v. B. de tegenwoordigheid van geest zijn aanrander te volgen en na vele wederwaardigheden en vruchteloos langen tijd zoeken naar politie, werd er eindelijk 'een agent in het Hals straatje gevonden en de man gearresteerd en naar het commissariaat op de Groenmarkt overgebracht. Daar werden de zakken van den aanrander onderzocht en kwamen, hoewel uit een andere portemonnaie dan de heer v. B. was ontnomen, de 3 gouden tientjes, het verdere geld en de brief te voorschijn. Beklaagde beweerde natuurlijk onschuldig te zijn. Met het oog op het zeer ernstige van het feit, vorderde het O. M. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Aanst. Maandag uitspraak. Baardwijk. Zondag omstreeks den middag werd brand ontdekt in het huis van A. Mul ders aan den dijkde vlam sloeg reeds uit het dak maar werd door spoedig toegescho ten hulp weldra gestuit. De oorzaak is te zoeken in een ouden balk, die door den schoorsteen liep en ten slotte doorgebrand is en het vuur aan het dak heeft medege deeld. De schade heeft niets te beteekenen. Capelie, 28 Nov. In de zitting van heden gaf de raad onzer gemeente een blijk van zijnen zin voor billijkheid en rechtvaardigheid, dat door den betrokken persoon zeker op hoogen prijs zal worden gesteld. Met alge- meene stemmen namelijk besloot de raad op voorstel van een lid van het dagelijksch be stuur om de jaarwedde van 't hoofd der school in de Nieuwstraat gelijk te maken aan die van 't hoofd der school in de kom. In dezelfde zitting werd tot onderwijzer aan de school in de Nieuwstraat met alge- meene stemmen benoemd de heer H. de Hullu te Groede. CAPELLE. Van 130 November. GEBORENTheodorus, z. van Theodorus Blom en van Cornelia Spielings. Wouterina, d. van Nicolaas Quirijns en van Elisabeth Booij. Cornelis, z. van Marinns Johannes Priest en van Goverdina Hoefnagel. Wil- helmina Maria, d. van Pieter Arnoldus Snijders en van Dirkje Boer. Wilhelmina, d. van Dirk Rosenbrand en van Catharina Heurter. Gerdina Pieternella, d. van Ma rin us Kemmeren en van Cornelia de Nijs, Maria, d. van Arie Peter Snijders en van Jenneke Cornelia Soeters. Jan, z. van Cornelis van Veen en van Johanna Gerdina Oerlemans. Arie Adriaan, z. van Johannes Faro en van Johanna van Wijlen. Elisabeth, d. van Adrianus Pieter van den Hoek en van Elisabeth de Rooij. GEHUWD: Willem Johannes Pruijssers 23 j. en Hendrina van Oversteeg, 25 j., beiden te Capelie. OVERLEDENAnna Adriana de Bruijn, 4 maan den. Teunis van Beek, 2 hnaanden. Wouter Cornelis de Jong, 1 maand. Ge- rardus Johannes Rekkers, 1 maand. Pie-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2