Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. hoeveel leemten daarin worden aangetroffen; maar toch meen ik tegen hen, die uit onze handelingen opmaakten, dat daarin niets dan zwart en donker valt te ontdekken, te mo gen en te moeten zeggen dat die indruk een verkeerde is enz Van de burgerrechtelijke zaken afstappende kom ik tot de onderwerpen van onze sociale wetgeving, die ter sprake gebracht zijn. Wij hebben hedenmorgen vernomen, hoe verschillend het oordeel is over de arbeids wet. Terwijl de eene spreker verklaarde, dat niemand daarmede is ingenomen, als zijnde te gestreng en ingrijpend, meende een ander afgevaardigde, dat de weinige ingenomen heid daaruit voortsproot, dat zij niet ver ge noeg gaat. Ik stel mij daarin geen partij. De waarheid ligt misschien ook in het midden. Maar ik wensch mij te houden aan de wet, zooals die bestaat, daar ik niet voornemens ben mij voor te bereiden tot eene wijziging. Wanneer de wetgevende macht eenmaal na rijp beraad uitspraak heeft gedaan in een zóó belang rijk onderwerp, als dit hier is geschied, moet men daaromtrent de lessen der ervaring at- wachten, die eerst kunnen worden opgedaan nadat de wet eenigen tijd zal hebben ge werkt. In zoover er dus eene critiek van de wet is geleverd, meen ik mij daarmede niet te behoeven op te houden. De geachte afgevaardigde uit Tilburg, de heer Bahlmann, heeft echter ook eene cri tiek ondernomen van de beide besluiten, tot uitvoering der wet genomen. Daaromtrent neem ik gaarne den raad aan van den ge- achten afgevaardigde uit Amsterdam, den heer Kerdijk, om een geopend oor te heb ben voor de bedenkingen, die zich voordoen. De door den heer Bahlmann aangevoerde bijzonderheden meen ik grootendeels te mo gen laten liggen. Hij zelf is trouwens ook opgehouden na de bespreking van de eerste bepalingen van het laatste koninlijk besluit, dat van 15 Juli 11. (staatsblad no. 147.) Om een gegrond oordeel te kunnen vellen over de deugdelijkheid van de bepalingen der beide algemeene maatregelen van bestuur, zal de regeering gaarne kennis nemen van elke critiek daarvan, maar dan toch ook het audi et alteram partem in acht nemen. Wat betreft het koninklijk besluit van 9 December 1889 (staatsblad no. 176), had de geachte afgevaardigde vooral bezwaar tegen de bepaling, dat in bleekerijen en schoenma kerijen niet later mag worden gewerkt dan tot 7 uren. Gaarne luister ik naar hem, doch zou den geachten afgevaardigde toch wel wil len vragen, hoe voor die bedrijven eene uit zondering is te maken, die volgens de wet in redelijken zin alleen geoorloofd is wan neer de aard van het bedrijf haar vordert? Waarom, vroeg de geachte afgevaardigde, niet gebruik gemaakt van de bevoegdheid, om eene uitzondering te maken voor bepaalde gemeenten, gelijk art. 5 van de wet dit toe laat Zijn er echter gemeenten, waar de aard van het bedrijf zoodanig anders is dan in andere gemeenten, om zulk eene locale exceptie te wettigen Als dit zich inderdaad voordoet, zou ik wenschen, dat de belang hebbenden zich met opgave van die omstan digheden, welke in dit opzicht de gemeente en den aard van het daar uitgeoetend be drijf kenmerken, tot de regeering vervoegden. Het koninklijk besluit van 15 Juli 1891 is eene hoogst belangrijke zaak, waarvan ik het gewicht niet misken. Ik zou er grooten prijs op stellen dat alle belanghebbenden op ge motiveerde wijze te kennen gaven in welk opzicht zij nadeel duchten van de werking van dat besluit. Ik geef den geachten afge vaardigde de verzekering, dat op de meest conscientieuse wijze de bezwaren zullen wor den onderzocht en dat, zoo het noodig blijkt, daaraan ook zal worden tegemoet gekomen, want het is de regeering om niets anders te doen dan om de behartiging van de alge meene zaak. De strijd- en scheldlust is den leden der Fransche kamer Vrijdag blijkbaar al strij dende en scheldende vergaan of wel de nacht heeft raad gebracht: Zaterdag ten minste was 't vrij wat kalmer in Frankrijks volks vertegenwoordiging, wel werd er weder veel en velerlei gepraat, doch de betreurenswaar dige voorvallen van den vorigen dag hebben zich in het ongeveer zes uur aanhoudende debat gelukkig niet herhaald. Na veel gepraat nam de Freycinet, de premier, opnieuw het woord om namens de regeering even duidelijke verklaringen af te leggen als Woensdag in den senaat. Uit s premiers woorden sprak kalme vastbera denheid, hij gaf blijk noch de clericalen, noch de radicalen naar de oogen te willen zien; het verschil evenwel tusschen zijn ver klaringen in den senaat en die in de kamer afgelegd, bestaat daarin, dat de Freycinet in den senaat meer bepaald tegen de rechter zijde sprak, die de strijdlustige geestelijkheid in bescherming neemt en in de kamer tegen de radicalen en tegen allen, die met hen een onmiddellijke scheiding tusschen Kerk en Staat wenschen. Een wetsvoorstel over de associatiën werd tegen Januari aangekondigd, doch heet niet tegen de geestelijkheid in 't bijzonder gericht te zijn. Bisschop Freppel wilde overgaan tot de orde van den dag, doch dat plan stiet af op den onwil van de groote meerderheid zijner medeafgevaardigdeu. Hubbard's voorstel aan gaande \oorbereidende maatregelen ter be reiking van de door hem en zijn vrienden beoogde scheiding, werd, bestreden door de regeering, verworpen met 321 tegen 179 stemmen, (172 republikeinen, 145 leden der rechterzijde en 4 boulangisten tegen 159 leden der linkerzijde, voor de helft radicalen of socialisten en 20 boulangisten) en ten slotte werd de motie van den senaat, over genomen door de afgevaardigden Rivet en Delpreuch en gesteund door de regeering, in wier beleid alle vertrouwen wordt betuigd, aangenomen met 24-3 tegen 223 stemmen, te midden van een hevige agitatie. Daarmede is de zaak voorloopig uit Duitschlands rijksdag heelt de eerste lezing van de handelsverdragen voortgezet en ge lukkig ten einde gebracht en nam Maandag reeds de tweede lezing ter hand, wijl de verzending naar de commissie alleen was ge steund door de conservatieven, de anti-se mieten en enkele nationaal liberalen. Men kan nu nog vóór Kerstmis gereed komen met de handelsverdragen. De Hongaarsche kamer belastte eene com missie met het onderzoek der handelsver dragen. Reeds ving deze haren arbeid aan. De minister van koophandel leidde de behande ling in met de verklaring, dat de verdragen beschouwd moeten worden als een samen werkend geheel, dat heilzame gevolgen zal hebben. Er behoort dan ook in het samenstel niets te worden veranderd. De commissie besloot onmiddellijk tot de nadere behandeling over te gaan. In de Italiaansche kamer is thans een debat gaande over de aangelegenheden in Massowah, met name over de aan de Italiaan sche commandanten ten laste gelegde wreed heden tegenover de inboorlingen. Het ge schiedt naar aanleiding van niet minder dan acht interpellatiën, deswege door verschillende leden tot de regeering gericht. Op de ingebrachte beschuldigingen heeft de minister-president Di Rudini geantwoord, dat vele beschuldigingen ongegrond zijn ge bleken en dat voor vele andere, als b. v. de geheime executie van eenige, voor de rust des lands gevaarlijke personen, verzachtende omstandigheden moeten worden aangenomen. Terecht verklaarde, volgens den minister, generaal Baldissera, dat het niet aangaat in Afrika altijd gestrengelijk de beginselen toe te passen van het internationaal recht. Het pijnigen van gevangenen om hen tot bekentenis te brengen heeft plaats gehad, maar door ondergeschikte ambtenaren, buiten weten hunner chefs. Overigens heeft de minister van oorlog aan een jury van drie generaals de vraag voorgelegd: of de generaals Baldissera, Orero en Cassati aan de discipline te kort hadden gedaan. En deze heeft hierop ontkennend geantwoord. Deze bondige, duidelijke verklaring maakte een zeer gunstigen indruk. Maandag is het debat voortgezet. De meerderheid der kamer schijnt inderdaad geneigd aan le nemen, dat hier rekening moet gehouden worden met zeer buitenge wone bij-omstandigheden, die tot overmatig machtsvertoon en zeer krachtig doortasten noopten. Bulgarije's Sobranje heeft Zaterdag met algemeene stemmen aangenomen het op aan drang van prins Ferdinand door de regeering ingediende voorstel, strekkende tot de ver leening van een dotatie van 50.000 fr. 's jaars, aan den ex-vorst van Bulgarije, Alexander, graaf van Hartenau. In Brazilië wordt het rustiger. Tusschen de verschillende partijen schijnt over eene schikking te worden onderhandeld. In het belang daarvan is de regeling der financiëele aangelegenheden voorshands uitgesteld. De politie te Gent heeft twee beruchte boeven gepakt, die nu al een paar weken lang avond aan avond een onbewoond huis in de Dalstraat zijn binnengedrongen, waar zij zich aan fijne wijnen te goed deden, allerlei fraais en kostbaars stalen, wat van hunne gading was en vernielden wat zij niet konden meenemen. Een paar buren, die onlangs twee mannen met groote zakken op den rug uit een ach terdeur zagen komen, waarschuwden de politie. Het huis werd nu omsingeld en doorzocht. Overal vond men de sporen van de plunde raars en eindelijk werden de twee dieven ontdekt, in een kast verscholen. Vermoedelijk zijn zij slechts leden van een geheele bende. Want twee brandkasten zijn naar een ander gedeelte van het huis ge bracht (opdat de buren het gedruisch van het openbreken niet zouden hoorei),en voor dat werk zijn minstens zes mannen noodig. De politie doet ijverig onderzoek. Het geplunderde huis behoort aan eene 76jarige barones, die tegenwoordig meestal in een klooster bij Antwerpen verblijf houdt. De commissie voor het tarief nam, na van de ministers van buitenlandsche zaken en van koophandel ophelderingen vernomen te hebben, de volgende besluitenDe regeering wordt gemachtigd voorloopig, hetzij voor het geheel of voor gedeelten, tractaten of over eenkomsten die den eersten Februari 1892 vervallen, te verlengen, uitgezonderd de be palingen waarbij in het tarief concessien gedaan worden ten opzichte van bepaald aangewezen handelsartikelen; voorts wordt aan de regeering machtiging verleend om de overeenkomsten betreffende den wederkeeri- gen waarborg van den letterkundigen, artistie- ken en industrieelen eigendom voorloopig te verlengen. De regeering wordt gemachtigd het minimum tarief in zijn geheel of voor een gedeelte toe te passen op de voortbrengselen en handels waren afkomstig uit landen, die tegenwoordig nog een conventioneel tarief met Frankrijk hebben en die gezind zijn de voortbrengselen van Frankrijk toe te laten op den voet der meest begunstigde natie. Het bericht dat er 50 Franschen gedood zijn bij de jongste onlusten te Rio Janeiro, is onjuist. Slechts één Franschman is gedood. De Eransche zaakgelastigde te Rio Janeiro heeft instructie gekregen om deswege ver- toogen aan de Braziliaansche regeering te doen. Zondag heett te Waterfort een zeer woe lige vergadering van anti-parnellisten plaats gehad. De bevolking uit den omtrek trok op ter bijeenkomst, doch vond de stadspoort gebarricadeerd en bezet door 200 aanhangers van Parnell. De poort werd stormenderhand genomen en het gevecht langs de kaden voortgezet, waarbij de wederzijdsche banieren te water werden geworpen. De politie deed daarop een aanval met den stok en sloeg raak op alle vechtenden. De vergadering kon nu doorgaan onder be scherming der agenten en het gejouw der parnellisten, die allen trachtten te overschreeu wen. O'Brien en Michal Davitt, de laatste gewond, spraken. Allen werden ten slotte naar huis gedreven door den regen, die in stroomen viel. Volgens bericht uit Shanghai versloegen de staatstroepen onder generaal Tsao 5000 opstandelingen, wier aanvoerder, een Lama priester, gevangen werd genomen. Ondanks de beweerde herhaalde zegenpralen der staats troepen gaat de regeering voort met ver sterkingen te zenden. De opstandelingen erkennen thans dat zij eene verandering der dynastie beoogen. Het Eng. barkschip Hesper had, vol gens mededeelingen, bijeengebracht door het te Queenstown aangekomen stoomschip Ari zona, een vreemd en gevaarlijk avontuur op eene reis van Japan naar San Francisco. Op 75 mijlen van de Japausche kust hoorde de bemanning een rommelend gedruisch en werd het schip plotseling met kracht op zijde ge worpen. Terstond daarop kwamen verbazend groote golven op het schip aanrollen en van alle kanten er omheen slaan. Men geloofde, dat het schip zich onmiddellijk boven een onderzeeschen vulkaan bevond, want het wa ter, dat het dek overstroomde, was zeer heet. Allen waren genoodzaakt in het tuig te vluch ten, waar zij vijf uren bleven Gedurende al dien tijd stegen dikke dampen van heet zwa velig gas uit den kokenden oceaan op en omringden het schip, waardoor de mannen in het tuig bijna stikten. Dit opstijgen van dampen geschiedde gelukkig bij tusschenpoo zen, en daaraan dankten allen aan boord hun leven. Het heete water smolt het pik en ver schroeide het werk in de deknaden, en om lekken te voorkomen, moest het scheepsvolk die naden opnieuw van pik en werk voorzien. De Hesper slingerde gedurende dit natuur verschijnsel zoo hevig, dat de kruisboom der groote steng de zee raakte cn de bemanning ieder oogenblik vreesde al het tuig over boord te zien gaan. Van geloofwaardige zijde wordt aan de Kreuzzeitung verzekert, dat de keizer binnen kort in audiëntie zal ontvangen professor dr. Delbrück, den uitgever der „Preuss. Jahr- bücher," waarin onlangs de meermalen aan gehaalde woorden van den keizer „suprema lex regis voluntas", die hij in het gouden boek te Munchen geschreven heett, bespro ken zijn. Ditzelfde devies van den keizer is de oor zaak, dat de Berlijnsche rechtbank beslag heeft gelegd, op het laatste nummer van een tijdschrift, getiteld Lichtstralen, waarin het devies beschouwd werd op een voor den kei zer beleedigende wijze en waarbij verder ge zegd werd, dat „de Duitsche onderdanen, die, ondanks deze verklaring van de souverein, nog zouden voortgaan de kroon getrouw te gehoorzamen, overtuigd konden zijn tot die ellendelingen te behooren, die bereid waren de schoenzooien van den souverein te lekken." In een kazerne te Milaan heeft een soldaat, die arrest had, de deur van zijn gevangenis opengebroken en met een geweer, dat hij een schildwacht ontrukte, geschoten op de officieren van de wacht. Een der officieren werd gewond aan den arm. Slechts met moeite werd men den woedenden soldaat meester. ROME, 15 December. In eene gisteren gehouden allocutie zeide de Paus het vol gende Het is duidelijk, dat de vijanden, die ons omringen, ons van alle kanten hardnekkig in het nauw trachten te drijven. Sommigen doen dit zonder omwegen, terwijl anderen hun oogmerk zoeken te bereiken door schijnbaar mindere vijandige middelen. De eerstbedoei- den brandmerken het Pausdom als eenen zonder genade te bestrijden vijand en stoken de Italiaansche bevolking op om den toestand steeds moeilijker te maken. De anderen be dienen zich van veinzerij, doch stellen intus- schen den Paus den volke voor als eene dreigende houding aannemende tegen Italië. Men beweert dat vreemdelingen vrijelijk naar Rome kunnen komendoch zij hebben er beducht te zijn voor de ruwheid van het. gepeupel, 's Pausen vrijheid tot omgang met de geloovigen is verminderd; en indien er reeds in vredestijd zoo ernstige moeilijkheden rijzen, hoe zal het dan wezen in tijden van troebelen De Paus verklaarde dat hij zal volharden in de door Pius IX en door hem zeiven aangenomen houding, door voort te gaan met op te komen voor zijne onafhan kelijkheid en vol te houden dat Rome de zetel moet zijn van het Pausdom. De Paus gelooft dat de rechten des Pausdoms overeen te brengen zijn met de grootheid van Italië. De hoofden van den Staat behoorden ernstig te overwegen aan welke gevaren de gods dienst onder den tegenwoordigen staat van zaken is blootgesteld. De leeraar aan de artillerie-academie te Petersburg, kapitein Paupuschko, werd Zater dag door een sterk met ontplofbare stoffen geladen bom gedood. Het ongeval verwekt de algemeene deelneming. De Standard verneemt uit St. Peters burg, dat de politie vele personen in alle standen gearresteerd heeft wepens een kom- plot, en wel vijftig alleen te Warschau. Zij ontdekte het ontwerp eener proclamatie, aan dringend op bewilliging eener grondwet. Volgens bericht van het patent- en technisch bureau van Richard Lüders, te Görlitz, heeft de geniale Edison het vraag stuk der electrische spoorwegen tot eene ge lukkige oplossing gebracht. De beroemde uit vinder verklaart stout en beslist „De dagen der stoom-locomotief zijn ge teld." Naar zijn systeem zal de electriciteit niet alleen op de spoorweglijnen, maar ook bij het vervoer door de straten der steden de beweegkracht zijn der toekomst. Voor de uitvoering zijner plannen zijn in de eerste plaats eenige centrums noodig voor de vereischte stoommachines en dynamo's. Verder legt hij midden tusschen de beide reeds bestaande rails eene derde, voert den stroom door deze laatste naar de electrische locomotief en leidt hem verder door de wie len en buitenste rails naar de plaats van oorsprong terug. Voor de zekerheid van het verkeer door de straten gebruikt Edison daarbij sterke stroomen van slechts geringe spanning, welke voor menschen en dieren volkomen onscha delijk zijn. Ook de constructie van den elec- trischen motor en zijne verbinding met de wielassen is zoo doelmatig, dat er wellicht niets meer aan valt te verbeteren. Op de spoorlijnen wil hij bij voldoenden sterken onderbouw, met rails van 50 KG. per strekkenden meter, de enorme snelheid be reiken van 160 KM. (ong. 30 uren gaans) per uur, terwijl hij bij het verkeer door de stralen de snelheid kan verminderen tot 6 KM. per uur. Daarbij worden volgens zijn systeem hellingen overwonnen van 12 pet. Het remmen geschiedt op de gewone wijze. Daar buitendien, dank zij de rustige en zachte beweging der wagens, de kosten van onderhoud en exploitatie aanzienlijk minder zijn dan die van eenig ander vervoermiddel, schijnt het succes zijner vinding verzekerd. Tusschen Chicago en Milwaukee wordt een electrische lijn, volgens ontwerp Edison, aan gelegd, welke lijn tegelijk met de wereldten- toanstelling zal worden geopend. WAALWIJK, 16 December 1891. Tot het brengen van eene luisterrijke serenade aan haren nieuwen beschermheer, den heer Henri Witlox, had de harmonie l'Esperance den dag van verleden Maandag uitgekozen, zijnde de dertigste verjaardag van ZEd. Onder het spelen van een vroo- lijken marsch en te midden van een grooten «MDrnrrftianwiiui» mrnafUMTWI n iiimi mit—a—ji

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2