Schoenwerk. IJSCLUB. Th7A~v. Wijck, Stalen op aanvrage verkfijgbaar, Pelterijen Moffen, Kragen, Advertentiën, KINAWIJN. BESSENSAP. BEKENDMAKING. WAALWIJKSCHE Tapijten en Loopers, Boa's, Mutsen enz. Bij Aaiooa Tielu Waalwijk Burgerlijke stand. Handelsberichten. HEEREN BOTTINES, HEEREN MOLIÈRES. Algemeene Vergadering MEUBELMAGAZIJN Voorhanden N. G. ORIE-DUMOULIN, Aanbieding gevraagd van MAKEN BEKEND dat op Maandag den 18 Januari 1892, des voormiddags van 10 tot 12 uur, ten raadhuize aldaar, eene VERGADE RING zal worden gehouden van kiesge rechtigden, ter benoeming van EÉN LID der Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier. KOEHAAR, COCOS, TOILE-CIRÉE, LINOLEUM enz. Prachtige gebloemde en gestreepte KARPETTEN, toeloop volks, begaf liet gezelschap zich naar de woning van den heer Witlox. Deze werd namens de harmonie gefeliciteerd door den president, den heer Timmermans van Turen- hout, die hem de belangen van het gezel schap warm aanbeval. De heer Witlox antwoordde, dat het hem eene groote eer was tot beschermheer van PEspérance te zijn benoemd; hij zou toonen niet alleen in naam maar ook met der daad een beschermheer te ziju. Het gezelschap trad hierna binnen en stelde' zich op onder de veranda, waar het verscheidene zijner schoonste nummers uit voerde onuoodig te zeggen dat de leden in de pauzen rijkelijk onthaald werden. Tegen 6 uur keerden zij naar hun lokaal terugen brachten daar verder den avond prettig doorhiertoe in staat gesteld door de liberaliteit des bescherm heersdie ook nog even onder de leden verscheen en toen door den heer Van Well werd toegesproken. De bestuursleden en de directeur waren 's avonds de gasten van den heer Witlox die zich in alle opzichten een prettige en zeer gulle hospes toondezoodat, verschei dene aangename uren te zijnen huize werden doorgebracht. Door den storm uit het westen en noordwesten zijn de buitenpolders van Rnams- donk, Waspik en 's-GrevelduinKapelle door het vloedwater ondergeloopen. Op som mige plaatsen werden de wegen overstroomd en vele kelders met kwelwater gevuld. De gemeenschap met het Land van Altena is echter nog niet verbroken geweest, hoewel zij langs een omweg moest geschieden. Omtrent de in aantocht zijnde vermo gensbelasting deelt men eenige bijzonderhe den mede, welke wij niet anders dan ouder voorbehoud hier laten volgen De iuspecteurs der registratie zullen de kohieren opmaken en zij zullen voor elke provincie het college van zetters uitmaken De oudste hunner zal president zijn. Zij stellen de kohieren ter invordering aan de ontvangers der registratie en domeinen ter hand. Het getal der inspecteurs zou daardoor met 15 a 20 worden vermeerderd. De mutaticrechten, thans 4 pCt., zullen nu worden 2 pCt. zonder opcenten, dus pl.ra. 3% pCt. minder. Eene algeheele herziening van de registra tie zal hiervan het gevolg moeten zijn. De uitkomsten der jongste volkstelling zijn in zooverre merkwaardig, dat ze duide lijk een relatieven achteruitgang van de Roorasche bevolking aantoonen. De bevolking van het geheele land bleek in ronde cijfers vier millioen vijfmaal hon derdduizend te zijn. Naar de gewone raming, dat de Roomsche bevolking twee vijfden van het geheel zou uitmaken, zou deze dus 2x900,000 zielen sterk moeten zijn, of een millioen acht maal honderdduizend. Eeitelijk daarentegen bleek, dat zij slechts een millioen v'if maal honderdduizend zielen telt. De Roomschen zijn dus niet meer twee vijfden, maar juist één derde van het geheel onzer natie. En tegen dit één derde staan twee derden over, die op 100,000 joden en 82,000 ker- keloozen na, alle tot de onderscheidene pro- testantsche gezindheden benooren. Stand. De Limburger Koerier, onder redactie van pastoor Thijssen, den uitslag der verga dering van de katholieke afgevaardigden be sprekende, zegt Ons oordeel over het resultaat van de vergadering samenvattend, meenen wij dat het bereikbare bereikt is. h Meer kon men bij de hardnekkigheid en hartstochtelijkheid van sommige persorganen der beide fractiën niet verwachten. //Wordt dat besluit trouw uitgevoerd, dan zal alras alle tweedracht onder de Katholie ken tot het verleden behooren, mits ruzie- stokers als de Maasbode worden apart gezet. „En dat zal gebeuren, als het Rotterdam- sche leugenblad maar overal in zijn heele naaktheid zal bekend zijn. Wij zullen, om wille des lieven vredes tusschen de katho lieke Nederlanders, het onze tot die tentoon stelling bijdragen, wijl wij immers overtuigd zijn, dat niets zoozeer vrede en eendracht in den weg staat als verwaande, heersch- zuchtige, verwarde en leugenachtige couran ten, waarvan de Maasbode een afschrikkend voorbeeld is.^ In den Haag, zoo lezen wij, weet men, hoezeer de koningin-regentes gesteld is op de étiquette, evenals op het haar en de ko ningin verschuldigd eerbetoon. Zij toonde dat dezer dagen, door aan het garnizoen kennis te geven, dat de koetsiers der vor stelijke rijtuigen een duidelijk te onderken nen distinctief zullen dragen, opdat aan de vorstinnen de verschuldigde honneurs zullen kunnen bewezen worden Tevens gaf IT. M. bevel dat gedurende haar verblijf in de re sidentie de standaardvlag van het paleis moest wapperen. Doch de mensch wikt, maar God beschiktDe onverbiddelijke storm spaarde ook de koningsvlag niet en scheurde het dundoek met het rijkswapen aan flarden op echt socialistische manier, zoodat de stan daard moest worden verwijderd. De vorige week is te Stratum bij Eindhoven weder ingebroken, in het huis van den heer S. Er is niets ontvreemd, alleen is vrij wat schade toegebracht aan meubelstukken, die men trachtte open te breken. De onbekende dieven zijn begonnen met eene ruit uit te snijden, om daarna op een ander gedeelte het huis weer binnen te dringen door het opschuiven van een raam. Uit Ried wordt gemeld Pas vijf weken geleden had hier eene droevige gebeurtenis plaats. De dienstmeid van den predikant was eensklaps verdwenen en werd den volgenden dag in een sloot met weinig water, dicht bij de pastorie ge vonden, terwijl zij de handen op de borst hield geklemd. En thans heeft weder zoo iets plaats gehad. De tegenwoordige dienst maagd is Zondag op dezelfde plaats in de zelfde houding gevonden. Tusschen vijf en zeven uur 's avonds heeft met haar lijk op gehaald. Dacht men vroeger aan zelfmoord, thans vraagt men zich af, of hier niet eene misdaad in het spel is. De lijkschouwing heeft te Ried plaats gehad door dr. Dijken uit Beetgum, en te Wier ten huize van de ouders door dr. Bruinsma van Berlikum. Beiden getuigden echter dat er geen sprake kon zijn van misdaad. De brigadier kon ook het voetspoor vinden van de keuken naar het water, waarheen zij zich uit eigen beweging heeft begeven. Zondag nacht zijn twee landlieden te Reuzel er in geslaagd iemand uit Belgie, dien men verdacht van diefstal gepleegd te hebben ten huize eener zieke vrouw, in zijn vlucht te storen, te grijpen en naar de op één uur van daar gelegen kazerne der maréchaussée te Blndel te brengen. De waakzaamheid van een hond, die hen eerst had doen ontwaken en toen het spoor wees van den vluchteling, deed hen na een hevige worsteling die prooi bemachtigen. De gevaarlijke nachtlooper is gevankelijk naar 's Bosch getransporteerd. ltuirn een vierde van de ongeveer 550 jongens van Hr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam is door de influenza aangetast. Een deel daarvan wordt in het garnizoens-hospitaal, de overige jon gens aan boord verpleegJ. De ziekte is van zeer goedaardig karakter. Ziekenoppassers zijn van Hellevoetsluis naar de Wassenaer gezonden om bijstand te verleenen aan het steeds aanwezige verplegingspersoneel. Uit s Heer Arendskerke meldt men In den nacht van Zaterdag op Zondag werd hier op een kar door een boer een man binnengebracht, dien hij aan den dijk, bij zijn hotstede liggende, had gevonden. Eenige uren te voren was hij daar al gekomen en had toen aan denzelfden boer gevraagd of hij mede mocht rijden, wat hem toen niet schijnt vergund te zijn. Toen men hem zoo laat daar nog liggende vond, maar nu in veel hulpbehoevender toestand, besloot men hem dorpwaarts te brengen, waar hij stervende aankwam. Hij werd in een herberg gebracht, waar de pogingen door den geneesheer aan gewend om hem op te knappen ijdel bleken. Tegen den mergen overleed hij. Zijn lijk werd naar het lijkenhuis gevoerd. Het moet een persoon zijn uit Middel burg, die uit de gevangenis huiswaarts keer de; aan het station hier werd hij uitgezet omdat zijn kaartje niet in orde was en toen wilde hij verder te voet huiswaarts keeren. Dronkenschap moet de oorzaak van zijn ongelukkigen dood zijn. ^Baardwijk, 15 Dec. Aan de tweede kamer wordt door 't gemeentebestuur een verzoek schrift ingediend om te verkrijgen, dat de loop van het kanaal 's Bosch Ganzooien ge wijzigd worde voor 't grondgebied dezer ge meente. Zooals 't ontworpen is doorsnijdt het in schuine richting den polder ten N. dezer gemeente en veroorzaakt daardoor vele ongemakken. Her verzoekschrift wenscht 't kanaal ten N. van deze gemeente paralel met den dijk te laten loopen en dezen dijk voor 't kanaal te laten dienen, ongeveer tot aan de laageindsche Heul, waar 't kanaal in noordelijke richting naar den Maasmond zou dienen gelegd te worden. Het ware te wen- schen voor de landbouwers, dat aan 't ver zoekschrift werd gehoor gege ren. Driincn, 14 Dec. Gisteren avond had de R. K. kiesvereeniging, afdeeling Drunen, eene vergadering, waarin tot eerste bestuurslid ge kozen werd de heer Jos Loeff, notaris al hier. Deze verkiezing was noodig geworden door het aftreden en bedanken als lid der vereeniging van den edelachtb. heer G. J. Schreppers, burgemeester. In vele gezinnen alhier, heerscht weder de influenza, echter niet met een kwaadaar dig karakter. 15 Dec Gisteren avond gaf onze har monie „De Eendracht" haar eerste winter- concert, onder medewerking van den gunstig bekenden komiek P. van Ree, uit Waalwijk. Üe zaal van den heer C. van Huiten, was goed bezetalles liep vrij goed van stapel, zoodat menigeen weder een pleizierigen avond heeft gesleten. Bij deze gelegenheid werd der harmonie een nieuw instrument aangeboden door den weled. heer Jos. Loeff, notaris. Onze beste wenschen voor de harmonie „De Eendracht." Vlijmen, 15 Dec. Reeds sedert geruimen tijd bestond bij de vereeniging ter bevorde ring van land, tuinbouw en veeteelt, alhier, het plan tot oprichting van een landbouw- wintercursus. Daartoe had zich bovengemelde vereeni ging gewend tot ZEx. den minister van bin nen 1 an dsche zaken. Heden is bericht ontvangen van ZEx. dat hij het daarheen zal leiden, dat aan die ver eeniging voor 1892 een subsidie van flOüO zal toegekend worden, voor behoorlijke in richting van dat onderwijs. Reeds wordt hier door dezelfde vereeni ging een proeftuin onderhouden onder leiding van eenen directeur. Dit levert het bewijs, dat genoemde ver eeniging hare taak ernstig opneemt om ver betering in land- en tuinbouw aan te bren gen. Aan genoemden wintercursus zullen als onderwijzers verbonden worden de heeren Goossens te Vlijmen, Kersemakers te Nuland, Claassen te Vlijmen en Vlamings te 's Bosch. Eerstgenoemde wordt met de directie belast. De regeering den dank van Vlijmen voor haren krachtisen steun. Heden morgen is door trein 266 nabij Raamsdonk op een overweg een paard, voor een kar gespannen, overreden. Het paard is dood, doch de voerman is ongedeerd De trein ondervond ongeveer 10 minuten vertraging. Verdere bijzonderheden ontbreken Dog. CAPELLE. Van 115 December 1891. GEBOREN Johanna, d. van Teunis Waarts en van Margritha Jenneke van der Mooren. Adriana, d. van Willem Quirijns en van Jacoba Huberta Dingena Huijsman. HUWELIJKS-AANGIFTE vanLambert Ver meulen, 55 jaren, en Antonia Jacomina Verheijden, 42 jaren, beiden te Capelle. OVERLEDENJohannes Vos, 3 maanden. Cla- sina Honcoop, weduwe van Johannes Bek kers, 78 jaren. GORINCHEM, 14 December. Men besteedde voorristarwe f 9,75 a f 10.25 roode dito f 9,25 4 f 9,50, witte dito f 9.75 4 110.50 inl. rogge f 8,50 k 8,75 buitenl. dito f 8,— a 8,25 gerst f5,85 a 5,95 haver f3,25 3,75 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad f4per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 154 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 4 320 Kalfvaarzen f 130 a 200 Melkkoeien f 160 k 230 Ilokkeling ossen f A 00 H/a jarige ossen f 100 k 140 Guiste vaarzen f 100 4 140 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 10 a 15 Aangevoerd 7 varkens van 16 a 20 c., per half kilo, 65 biggen van f 4,00 a 7.00 per stuk. Eieren f 1.90 a 2.per 26 stuks. Boter 65 a 75 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 14 December. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 8.75 k f 9.30. Mindere en geringe f 8.25 a 6, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f8.10 k 8.40 dito mindere f7,80 4 6.50. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.75 a 5,80mindere f 0,— a 0,—beste Zomei f4,25 a 5.50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.80 4 4.25. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f8.a 12. Mindere f0.4 0. Paardenboonen. De beste f 6.60 k 7.25, Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f10,a 12,75; Mindere f 0.4 0. Witte boonen. De beste f6.k 11.75. Xanariezaad f7,75 tot f8. Mindere f 7.50 a 7. Koolterwten; de beste partijtjes van 10.4 0.mindere van fO.— a 0. Schokkers van f0,4 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fafO.Zomerzaad f0,totfO. ROTTERDAM, 15 Dceember. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 36, vette runde ren 400 vette en graskalv. 210, nuchtere kalveren 55, schapen ol lammeren 2, varkens 0, biggen 88, bokken of geiten 4 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 76 a ct. 2e kw. 70 a ct. 3e kw. a 64 ct. Kalveren: le kw. 95 4 ct., 2de kw. 80 a 85 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct. Boter 55 4 70 cent per half kilo. Ondergeteekeude bericht het geëerde pu bliek, dat door hem alleen die LEVER TRAAN in den handel wordt gebracht, welke door hem persoonlijk schei kundig is onderzocht en zuiver be vonden. Alleen de flesscheD, van zijn zegel en étiquet voorzien, zijn gegarandeerd. De KINAWIJN wordt door hem vol gens speciaal voorschrift bereid, waardoor de werkzaamheid wordt verhoogd. APOTHEKER, Waalwijk. N.B. V'edener/coopers genieten flink rabat. veaumat met kaltskranzen EN Brieven onder letter A. B. bureau van dit blad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Waalwijk; Gelet op art. 11 van het Koninklijk be sluit van 9 November 1851 (Stbl. no. 142.) Waalwijk, 16 December 1891. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De Secretaris, P. W. VAN LIEMPT. op ZONDAG 20 DECEMBER, des na middags ten 6 ure, op de harmoniezaal, bij de ERVEN VAN RIEL. 1. Verslag v. d. secretaris-penningmeester. 2. Uitloting der af te lossen aandeelen. 8. Verkiezing bestuur. HET BESTUUR. bericht de ontvangst van eene ruime keuze alsmede eene flinke keuze BEHANGSEL PAPIER in voorraad en op staal met bij- behoorende HOEKEN en RANDEN, GLA ZEN DEURPLATEN enz.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3