Nummer 101 Zondag 20 December 1891, 14e Jaargang. Glück A ui. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. >Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers Altijd handelsverdragen en niets dan han delsverdragen, dat is waarlijk geschikt oin den geduldigsten mensch tot razernij te brengen. En toch zal 31 moeilijk gaan beraadslagin gen te negeeren, die in gansch de beschaaf de wereld met aandacht worden gevolgd. Woensdag heeft in Duitschlands rijksdag de tweede lezing van de handelsverdragen een einde genomen en men had alle hoop reeds Vrijdag geheel gereed te komen, wat een overwinning zou zijn voor de regeering en een aanzienlijke nederlaag voor de agrariërs, die het samengaan van de regeering, de vrij zinnigen en het centrum, maar niet kunnen verkroppen. In Oostenrijk toont de regeering niet al tc zeer bij Duitschland te willen achterblijven: nog voor Kerstmis zal de be raadslaging in de commissie afloopen en in de eerste zitting dier commissie is den mi nister van koophandel alle hulde gebracht, terwijl deze zelf een redevoeriug van twee uur heeft gehouden, de geschiedenis der han delsverdragen nagaande en een woord van lof wijdend aan Von Caprivi's houding in den rijksdag. Von Bacquchem drong aan op spoedige aanneming der verdragen. In Erankrijk schijnen velen nu te gaan begrijpen, dat men al te hard van stal is geloopen met zijn protectionistische maatre gelen, dat men al te veel heeft willen doen 1 E. WERNER en nu kans loopt na korter of langer tijd zelf in den put te tuimelen, dien men voor de andere mogendheden gegraven heelt. Frankrijk gaat inderdaad een economisch iso lement tegemoet, erger wellicht en noodlot- tiger in zijn gevolgen dan zijn politiek iso lement, dat eerst voor eenigen tijd is geëin digd. Ribots ijveren voor een minimum-tarief voor enkele mogendheden, lijkt ons een eerste stap op den goeden weg, 3t schijnt, dat de regeer'ing eenigszins duidelijker wil doen uit komen, dat 't noodig is achterdeurtjes open te houden of ten minste tijd te winnen. De senaat heeft met 219 tegen 11 stem men de wet betreffende de douanerechten in haar geheel aangenomen. Rusland en Duitschland hebben 3t nimmer goed met elkaar kunnen vinden en in den laatsten tijd was die min gunstige verhou ding er waarlijk niet op verbeterd: men ont ziet elkaar, men neemt de gewone beleefd heden in acht, maar alles op een afstand. Daar werd Woensdag eensklaps het gerucht verspreid, dat een Berlijnsch bankiershuis geld zou voorschieten aan de maatschappij, die den spoorweg Kursk-Kieuw exploiteert en dus zou Rusland indirect met Duitsch geld worden geholpen. Daar is elkeen op zijn stokpaardje, nadere bijzonderheden weet men nog niet, doch men is buiten zichzelf van. woede en enkele bladen doen duidelijk uitkomen, dat zoo'n bankier eigenlijk een verrader des lands is, 't schijnt namelijk de bedoeling der Duitsche regeering Rusland te laten boeten voor zijn politiek, zoolang tot het genoodzaakt is om vergeving te vra gen en ongelijk te erkennen. Misschien is 3t een ideaal, dat nimmer tot verwezenlijking komt, doch de gansche po litiek van Duitschland vis-a-vis Rusland is er op berekend. Lafargue, de socialistische afgevaardigde bezette kerk met een enkelen oogopslag overzag, vertoonde zich een uitdrukking van haat of toorn in zijn wezenstrekken en trokken zijne lippen zich krampachtig samen. van Erankrijks kamer, wil, 'naar 't schijnt eens probeeren of hij geen naam kan maken door zicli ook eens te mengen in het ker- kelijke vraagstuk. D.iartoc zal hij voorstellen de opheffing van het budget van eeredienst en van het concordaat. Alle eigendommen der geestelijke corporatiën wil hij lot natio naal eigendom maken en de vijftig millioen van het budget van eeredienst wil hij bezi gen om den onderwijzers en onderwijzeressen liooger salaris te geven en den leerlingen kleederen en brood te verschaffen. Van de eigendommen der geestelijken wil hij een fonds stichten ter ondersteuning van ouden en zwakken. 3t Is de vraag of de man zelf wel gelooft aan de mogelijkheid zijn plannen te verwe zenlijken In den Oostenrijkschen rijksraad heeft Woensdag de jong-Czechische afgevaardigde Gregr namens zijne partij verklaard, dat ze tegen de begrooting zal stemmen. //Vorige regeeringen/' zeide bij in plastische beeldspraak, //hebben het Czechische volk getrapt met klompen. Het ministerie-Taaffe echter deelt die trappen uit met gelakte bottines, dat is het geheele onderscheid.* Het bericht dat de gouverneur-generaal van Canada het ministerie te Quebec ont slagen heeft op grond van het verslag der commissie van enquête nopens de orakoope- rijen en andere schandalen, maakt eene ge weldige opschudding in Canada. De com missie moet eenparig verklaard hebben, dat de ministers medeplichtig aan knoeierijen zijn. De regeering vau Canada heeft een mail contract gesloten voor een subsidie van 125,000 dollars jaarlijks met de Allan-maat- schappij. De overeenkomst behelst dat de maatschappij geen hoogere vracht naar Hali- ophief. Het regelmatig gevormde, bleeke gelaat, waarlangs de bruidssluier aan beide zijden ne- dergolfde, had de aristocratische uitdrukking die wel aangeboren, maar niet aangenomen kan wor den. En niet alleen openbaarde zich dit aristo cratische element in de zachte en edel gevormde trekken, ook in hare houding en haar gansche voorkomen verried het zich zoo onmiskenbaar, dat alle andere haar wellicht nog meer karakte ristieke eigenschappen hierdoor op den achter grond traden. fax berekenen mag dan de vracht naar de Ainerikaansche havens. De Amerikaansclie Iersche Clan-na-Gaël partij heeft eene geheime circulaire verzon den, waarin de Ieren worden opgezet tot het hervatte der middelen van geweld, ten einde hunne onafhankelijkheid te verkrijgen. Vol gens de World staan twintigduizend Ieren daartoe gereed. Admiraal Gervais is benoemd tot chef van den generalen staf aan het ministerie van marine. Het schijnt, dat het ministerie niet minder kon doen voor den modernen Jason, die te Kroonstad het Gulden Vlies voor de vereeniging met Rusland is gaan halen. - Het heet, dat de regeering voornemens is een bereden corps gendarmen te vormen, uit 150 man bestaande, om des nachts in de omgeving van Parijs politiedienst te kunnen verrichten o. a. bij werkstakingen tot be scherming van hen, die werken willen. In politieke kringen verlangt men er sterk naar, dat de zitting gesloten worde; bij de heerschende agitatie kan men niet met overleg werken en staat het te vreezen, dat de intransigeanten er onverwacht in slagen zullen het ministerie De Freycinet te doen vallen. De Temps houdt niet op te waarschu wen voor de onheilen, waarin de beschermings waanzin het land onvermijdelijk zal storten, al is de senaat aan het einde van de tariefwet gekomen. Frankrijk, schrijft dit blad, staat op het punt van buiten het gemeene recht geplaatst te worden, in zekeren zin verbannen uit den kring der beschaafde volken. Heeft het met de wereld niets meer te maken willen hebben? De wereld harerzijds wil niets meer van Frankrijk weten, Frankrijk, en nu stond hij even onverschillig naast haar en hiekl even gevoelloos hare hand in de zijne. Noch het gewicht van den stap, dien hij op het punt stond van te doen, noch de schoonheid der vrouw, die de zijne zou worden, scheen eenigen indruk op hem te maken. Echo van het Zuiden, iViialwijhschr en Langstraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. GRATIS. De hoofdkerk der residentie was ondanks het vergevorderd namiddaguur nog druk bezocht. Uit de saamgevloeide menigte en de vele bloe men op het altaar daar binnen, uit de lange reeks van sierlijke equipages daar buiten was het blijkbaar, dat het huwelijk, hetwelk hier voltrokken zou worden, meer dan gewone be langstelling en deelneming wekte. Zooals meestal bij dergelijke gelegenheden, waren de toeschou wers echter le zeer doordrongen van de heiligheid der plaats om overluid aan hunne nieuwsgierigheid of andere gewaarwordingen lucht tc geven on rust en gespannen verwachting stonden op hun gelaat te lezen fluisterend staken zij de hoofden bij elkanderaller oogen waren bij voorkeur op de deuren der sacristie gericht Eindelijk! daar werden deze opengeworpen, het orgel begon te spelen en tevens klonk een algemeen *0 van bewondering den bruidsstoet te gemoet. Het was inderdaad een aanzienlijke en luister rijke schaar, die zich hier rondom het bruids paar en het altaar groepeerde. Blinkende unifor men, ruischende japonnen van fluweel en zijde, kostbare kanten, welriekende bloemen, schitte rende diamanten, dit alles ritselde en glinsterde en woelde met waarlijk verblindende pracht door een. De voornaamste vertegenwoordigers der ge boorte- en geldaristocratie schenen zich hier ver- eenigd te hebben, om de plechtigheid op te luis teren. Rechts van de bruid, als de eerste onder de gasten, stond een lang en statig man, een officier wiens uniform en menigvuldige ridderorden een hoogen militairen rang aanduidden. Zijne hou ding was eenvoudig en waardig, zooals de op handen zijnde plechtigheid vereischte, maar toch scheen het, alsof hij achter dat ernstig voorko men iets verborg, dat niet met zulk een heuglijke gebeurtenis strookte. Het was een eigenaardige, droevige blik, waarmede hij het bruidspaar be schouwde, en toen hij dezen ophief en de dicht Tegenover hem, naast den bruidegom, stond een ander heer in burgerkleeding, ook reeds van middelbaren leeftijd en evenals hij tot de naaste bloedverwanten behoorendemaar noch de dia manten, die hij met kwistige overdaad aan zijn horlogeketting, ringen en doekspelden ten toon spreidde, noch de trotsche, zelfbewuste houding die hij aannam, konden hem slechts een schijn van dat fatsoenlijk voorkomen geven, dat de man tegenover hem in zoo hooge mate bezat. Zijn gansche uiterlijk was zeer alledaagsch, om niet te zeggen burgerlijk, en zelfs de uitdrukking van onverholen triomf, die thans op zijn gelaat ze telde, was niet in staat, er een anderen stempel op te drukken. Het was werkelijk een blik van on begrensden triomf, dien hij op het bruidspaar wierp en vervolgens over de toegestroomde me nigte liet wijden, een blik, die van voldane ijdel- heid en bevredigde eerzucht getuigde zijne blijd schap over de aanstaande plechtigheid was zeker onvermengd. Deze beide mannen schenen echter ook de eeni gen te zijn, die de gewichtige handeling met meer dan gewone belangstelling volgdenhet bruidspaar althans deed het niet. De minst deel nemende onder de gasten had haar niet onver schilliger kunnen bijwonen, dan deze beide men- schen, die binnen weinige minuten voor altijd met elkaar verbonden zouden zijn. De omstreeks negentienjarige bruid was ontegenzeglijk een schoon meisje, maar haar gansche uiterlijk had iets kils en kouds, dat weinig in overeenstemming was met de handeling van het oogenblik. De waslichten, die op het altaar brandden, schenen op de zware plooien van het wit satijnen kleed en in de diamanten, waarmede het versierd was maar ook op een gelaat, dat met de schoonheid van het marmer tevens al zijne kilheid en on gevoeligheid scheen te hebben ontvangen, gedu rende deze oogenblikken ten minste, waarin de kalmste wezenstrekken gewoonlijk leven en be zieling verkrijgen. De dikke blonde vlechten, met den mirtekrans getooid, staken zonderling af bij haar donkere wenkbrauwen en bijna zwarte oogen die zij gedurende de gansche plechtigheid nau welijks eens of tweemaal naar den geestelijke De jonge dame scheen als het ware geschapen, om zich enkel in de hoogste sferen der maat schappij te bewegen en zoo weinig mogelijk in aanraking te komen met menschen en zaken, die daar in de lagere kringen te huis mochten be- hooren. En toch lag er in die donkere oogen iets, dat meer geestkracht en karakter verried, dan men gewoonlijk bij een jonge, in de salons der groote wereld opgevoede dame aantreft, en misschien was bet noodig, dat zij voor het oogenblik al die geestkracht en dat karakter niet in al hun omvang ten toon spreidde, daar de oogen van den in uni form gekleeden heer aan hare rechterhand en die van drie jonge officieren achter hem, zich, naar mate de plechtigheid ten einde liep, des te vor- schender en angstiger op haar gelaat vestigden, dat nochtans even koud en kalm bleef, als liet van het eerste oogenblik af was geweest. De bruidegom aan hare zijde was een jong man van omstreeks achtentwintig jaren, een van die niet zelden voorkomende personen, die zich bij voorkeur in een schitterend salon op hun plaats gevoelen, op dezen bodera welig tieren, hier veroveringen bij de vleet maken en aldus hun leven slijten. Hoe onberispelijk ook, wat kleeding en uiterlijk betreft, was hij het type van een jong man, die het leven reeds volop heeft genoten. Zijn anders welgevormd en innemend gelaat drukte zulk een grenzenlooze onverschil ligheid omtrent allen en alles, zulk een onuitspre kelijke minachting van al het hem omringende uit, dat men er onwillekeurig den blik van af wendde. Alles was daar even mat en kleurloos: goed spoor van eenigen blos op de wangen, geen schijn van eenig leven in die wezenstrekken, die er uitzagen, alsof vreugde noch smart er de min ste verandering op kon teweegbrengen. Ilij had zijne bruid naar het altaar geleid, zooals men zijne danseuse op een bal naar hare plaats brengt, Thans had de geestelijke zijn toespraak geëin digd en ging tot de eigenlijke huwelijksinzege ning over. Luid en duidelijk klonk zijne stem door de gansche kerk, toen hij aan den heer Arthur Berkow en aan de barones Eugenie Maria Anna Van YVindeg-Rabenau vroeg, of zij elkan der tot man en vrouw wilden nemen. Weer vertoonde zich een pijnlijke trek op het gelaat van den officier aan de overzijde, terwijl Hij een blik vol haat, als het ware, naar den an deren kant wierp het volgend oogenblik reeds was het dubbele ja uitgesproken, waardoor een der oudste en bekendste aristocratische namen tegen den eenvoudigen en burgerlijken van Ber kow werd verwisseld. Nauwelijks was de plechtigheid afgcloopen en de zegen uitgesproken, toen de met diamanten getooide heer haastig voorwaarts drong, blijkbaar met het doel om de jonge vrouw met veel ver toon te omhelzen; eer hij echter hieraan gevolg kon geven, was de officier hem reeds voor. Kalm en bedaard, alsof dit recht hem en niemand an ders toekwam, trad hij tusschenbeide en was de eerste, die de jonggehuwde in de armen sloot; doch de lippen, die haar voorhoofd aanraakten, waren koud, en zijn gelaat, dat gedurende eenige seconden, terwijl hij zich tot haar overboog, voor ieder ander verborgen bleef, had thans een ge heel andere uitdrukking dan straks, toen hij het zoo fier en waardig hield opgeheven. ♦Goeden moed, vader! Het kon immers niet anders." Deze woorden, alleen voor hem verstaanbaar, werden hem zacht, bijna onhoorbaar in het oor gefluisterd ze gaver, hem echter zijne vroegere bedaardheid weaer. Nog eens drukte hij zijne dochter aan het hart; 't was een onstuimige be weging, een bede om vergiffenis, als het ware; daarop trok hij zich terug en gaf haar aan de thans onvermijdelijke omhelzing van den ande ren heer prijs, die tot dnsver met zichtbaar on geduld had staau wachten en zich nu niet langer weerhouden liet, zijne //dierbare schoondochter* geluk te wenschen, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1