Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De volgende weekmarkt te Waal wijk zal gehouden worden Donder dag 24 December. Op verzoek der boterkoopers zal de BOTERMIJN plaats vinden op Woensdag 23 December. welks vrijzinnige geest de wereld heeft om straald met zijn licht, wil nu niet verder dan zijne grenzen zien. En het is Duitschland, dat de fakkel thans uit z'jne hand neemt. Duitsch land is het, waarnaar voortaan de volken, die raar uitbreiding der handelsbetrekkingen en naar vooruitgang streven, het oog zullen richten! Welken rampzaligen blinddoek hebben de ultra's der protectie dan toch voor hunne oogen, om aldus de grootheid, den invloed, de verheffing van het Fransche vaderland op te offeren En wat te denken van s lands bestuurders, die het gevaar kennende, die op de hoogte gehouden worden van de buiten- landsche staatkunde, welke zoo behendiglijk („perfidement," schrijft het blad) tegen ons gebruik maakt van de fouten die wij be gaan, zijdelings daartoe medewerken, en in elk geval haar dekken en er door hunne handteekening sanctie aan geven. Het Journal des Débats spreekt in niet minder scherpe woorden van de ministers. Wanneer de geheele beschaafde wereld naar één kant gaai en Frankrijk alléén naar een anderen, zou het van wezenlijke ministers, die zich niet willen beschouwen als eenvou dige ambtenaren van eene collectieve en onverantwoordelijke macht, waardig zijn ge weest, eene der gewichtigste quaestien, zoo niet de gewichtigste aan het einde dezer eeuw die van de betrekkingen tusschen de volken, met andere argumenten te behandelen dan met de spitsvondigheden van den kos- tenden prijs, die altijd onbekend is en steeds veranderlijk blijft. Tegenover de verhoogde rechten op den invoer van wijn in Frankrijk, heerschte in den wijnhandel in het noorden van Spanje een buitengewone drukte. Dc noorder-spoor wegmaatschappij heeft geen wagens genoeg om aan de expeditie van den wijn te vol doen; te Pasagés liggen meer dan 10,000 vaten op de kaden op scheepsgelegenheid naar Frankrijk te wachten. De koningin, die zich steeds vrijer gaat bewegen, moet haar voornemen te kennen gegeven hebben den 9 Februari het parlement persoonlijk te openen. De geneesheeren willen daartoe echter hunne toestemming niet geven dan bij gestadig weder. Bij eene vergadering, uitgeschreven door de nationale federatie te Ennis, in Ier land, zijn weder onlusten voorgevallen. De afgevaardigde Dillon ontving verscheidene slagen op het hoofd en moest zich laten verbinden. Op de Engelsche kust bij Ramsgate is in den hevigen storm een van Glasgow komend schip verongelukt. De bemanning van 31 koppen kwam om het leven, op één na, die met veel moeite door een visschers- smak van het gestrande wrak gehaald en aan land gebracht werd. Te Newport in Zuid-Walles, is een half voltooid hoog gebouw door een stormwind omver gewaaid en op twee huizen daarnaast gevallen. Deze werden daardoor gedeeltelijk vernield en van de bewoners werden twaalf ernstig gewond. Twee jonge dames, die op een bovenkamer sliepen, belandden met dat geheele vertrek op de verdieping daaronder. Een heer, die zijn been gebroken had en zwaar gekneusd was, wist toch nog zichzelven wit het puin te bevrijden en door een venster naar buiten te komen. Terwijl men bezig was met pogingen om de menschen uit het puin te halen, woei de eenige muur, die nog was blijven staan, om ver; maar daardoor werd niemand gewond. Aan boord van de bark Emmanuel, uit Genua, te Londen aangekomen met een lading hout uit Rangoon, kregen gedurende die reis twee matrozen, Nicolo en Steffno twist. Zij werden handgemeen en Nicolo stak zijn tegenstander zijn mes in het hart. Hij werd in de boeien gesloten, maar hij wist los te komen en verborg zich tusschen de balken. Hij bleef daar zes weken lang ver scholen en leefde van voedsel, dat hij af en toe tersluiks wist te bemachtigen. Maar te Londen stelde hij zich in handen van het gerecht. De man is zeer zwak door de voort durende ontberingen. Zijn uitlevering zal aangevraagd worden. Onlangs is men het verkeer in de Londensche City eens gaan narekenen en de uitkomst was, dat daar per dag l,i86,094 voetgangers en 92,372 voertuigen doorkomen. Te Bremerhaven hebben de sociaal-demo craten eene vergadering gehouden, geheel gewijd aan de bespreking van de vragen Wat zijn de plichten van een rijksdagafge vaardigde en waarom vervult vorst Bismarck in deze zijn plicht niet De socialisten hadden in het 19de Hanoversche district, dat Bis marck afvaardigde, geen zaal kunnen vinden en kwamen nu hier bijeen met een 300 tal hoorders uit Bremerhaven, die met de stem ming niets hadden uit te staan. De gewezen tegen-candidaat, de socialistische sigarenma ker Schmalfeldt, sprak niet minder dan l1/* uur zeer vijandig tegen Bismarck en de regeering. Jen slotte werd een besluit aangenomen strekkende om vorst Bismarck uit te noodi- gen öf zijne plichten als rijksdagsafgevaar digde te vervullen of zijn mandaat neder te leggen. In den Beijerschen Landdag kwamen de uitingen van den keizer ter sprake en ver klaarde de afgevaardigde Dalier, dat zoowel de woorden in het boek te Munchen, als de rede tegen de recruten, slechts weinig waarde hebben, als zijnde mededeeling van persoon lijke gevoelens; wanneer het mocht blijken dat op de bestaande rechten des volks in breuk gemaakt werd, dan is het nog tijd daar krachtig voor op te treden. Sedert de laatste financieele schandalen begint het anti-semitisme het weer hoofd op te steken-. De Kreuzzeitung stelt voor tot het oude stelsel terug te keeren om de joden van den militairen dienst tegen betaling van een belangrijke geldsom uit te sluiten. In de Hamburgische Nachrichten Bismarck's orgaan wordt Duitschland's nieuwe handelsstaatkunde van het standpunt van hooge politiek gegispt en het volgende gezegd daar de tractaten veel langer van kracht zijn dan de tractaten betreffende het staatkundig bondgenootschap, zoo kan Oos- tenrijk-Hongarije, na het verstrijken van den termijn voor het bondgenootschap bepaald, onder de werking van de gemeenschap van staathuishoudkundige belangen ons tot mede gaan op den weg zijner belangen in het Oosten brengen. De heer Caprivi wordt ten opzichte der politiek in het Oosten in eene richting gedreven, die volslagen indruischt tegen de tot nu toe gevolgde beginselen. Het aanne men der handelstractater. beteekent het begin van toestanden, die later sterker zullen wor den dan de menschen en hunne behoefte naar vrede. In de kamer verzocht de minister-president aan Imbriani, niet aan te dringen op zijne interpellatie over de verhouding tusschen Italië en de Vereenigde Staten. Imbriani wei gerde haar in te trekken, maar de kamer weigerde haar in behandeling te nemen. Graaf Hartenau (/roeger vorst Alexander van Bulgarije) moet het jaargeld van f25000, dat de Bulgaarsche Sobranja hem heeft toe gekend, nog niet beslist geweigerd hebben. Hij is naar Weenen gegaan, naar men zegt om den keizer van Oostenrijk over de zaak te raadplegen. Sinds eenigen tijd werden te Liesing, bij Weenen, telkens in den nacht glasruiten verbrijzeld door steenen, welke van de straat af er doorheen gegooid werden. Men kon maar niet ontdekken wie deze baldadige straatschenderij pleegde; maar eindelijk werd de schuldige gevat. Het was een dame, de vrouw van een onderwijzer. Zij verklaarde de ruiten alleen ingeworpen te hebben, omdat zij „zoo zielsgraag het gekletter van brekend glas hoorde.4' Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat de straatrooverijen aldaar zóo toenemen, dat de koetsiers weigeren de ste den in te rijden; het vervoer per wagen heeft trouwens nagenoeg opgehouden doordegroote sterfte onder de paarden, terwijl het vervoer langs de spoorwegen allerellendigst blijft en feitelijk stilstaat tot de rivieren weder open zijn. De vorstelijke familien van Rusland, Griekenland en Engeland zullen gezamenlijk den koning en de koningin van Denemarken een geschenk geven, bij gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. Dit geschenk zal be staan in een monument, ter gedachtenis aan dat feesteen bronzen beeld, dat Denemar ken voorstelt, omgeven door drie leeuwen, met de Grieksche, Engelsche en Russische wapenschilden. Rondom het voetstuk komen medailles met de portretten der 51 kinderen en kleinkinderen van den aartsvaderlijken koning. WAALWIJK. Op Zondag 20 dezer's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Ossian Beschnidt. 2. Still ruht der See Pfeil. 3. Op het Kerkhof De Vliegh Uithoofde van het Kerstfeest Echo van het Zuiden de volgende week slechts een maal verschijnen, en wel Woensdags. WAALWIJK, 19 December 1891. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer is o. a. ter sprake geweest de Nieuwe Maasmond met den aankleve van dien. Wij laten hier volgen wat dienaangaande gezegd is. Bij art. 36 dringt de heer Mutsaers aan op het maken van een schutsluis in de Maas bij Waalwijk. Hij meent dat dit werk behoort bij de werken voor de verlegging van den Maasmond en verzoekt den minister zijne ernstige aandacht op dit werk te vestigen. Provincie en gemeente zouden zelfs bereid zijn hare bijdragen voor dat werk te verhoo gen. De heer Clercx vraagt of de verlegging van den Maasmond nu reeds tengevolge heeft gehad een beteren waterafvoer en of ook het ijs door den verbeterden Maasmond kan worden afgevoerd. De heer Seret wijst er op hoe de verhoo ging van den waterstand, tengevolge van de verlegging van den Maasmondvan groot gewicht is voor het N.-W. deel van Noord- Brabant. Hij vraagt den minister of bij open stelling der nieuwe rivier maatregelen geno men zijn voor den waterafvoer, en ot daar voor de noodige stoomgemalen zullen worden opgericht. De minister zal nagaan wat voor de schut sluis te Waalwijk zal noodig zijn. Op dit oogenblik kan hij dienaangaande niets naders mededeelen. Wat den Maasmond betreft die zal eerst in 1894 kunnen opengesteld worden. Voor de oprichting van stoomge malen is het oogenblik nog niet gekomen. Bij art. 42 vraagt de heer Seret of de bouw van eene brug te Heusden niet zal worden gepraejudicieerd en geen beslissing zal ge nomen worden zonder de kamer gehoord te hebben en voorts of die brug dicht bij de stad zal komen. De heer Mutsaers wijst ook op het gewicht der verbinding te Heusden voor Waal wijk, Raamsdonk en Kapelle enz. De minister verklaart zich bereid, ten aan zien van de brug bij Heusden, gevolg te geven aan de toezegging der vorige regeering en eene beslissing aan het oordeel der kamer te onderwerpen. Voor het concert, dat de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien zich voorstelt te geven op 18 Januari a. s., heeft zij geëngageerd Mej. Charlotte Jaspers, mezzosopraan en den heer Joh. Schmier, bas, beiden van de iioll. opera, benevens den heer Herman Venverloo, con certzanger, allen te Amsterdam. Kalfvee was sedert de vorige noteering in de Langstraat zeer gewild, doch er werd weinig verhandeld, omdat de voorraad voor 't oogenblik niet groot is. De prijzen wissel den tusschen f 200 en 280. Vette koeien williger; naar qualiteit f 0,60 a 0,68 per kg. Stalvee zonder handel. Velte kalveren f 4.50 a 5 per week. Nuchtere dito f 13 a 18. Vette varkens f 0.50 a 0.55 per kg. schoon. Jonge dito f 0.80 a 1.20 per week. Hooi. De handel wordt sedert eenige dagen levendiger, waardoor de prijzen eenigszins rijzen. In de laatste dagen werden verschil lende partijen gekocht en dadelijk afgeleverd. De prijzen zijn naar gelang het le, 2e of 3e soort betreft f 18.50, 17 en 14, alles per 500 kg. Koehooi f 19 a 21. Stroo f 11 a 13. In antwoord op de berekening van de Stand, schrijft de N. IJselbode „Wij moeten dezen zoeten waan in het protestantsche hart van de Standaard ver storen. Bij de volkstelling van 1879 hadden de katholieken in ons vaderland juist 36 percent. Op ultimo December 1889, bij de jongste volkstelling, haalden wij juist 354/n percent. Hun getal was toen niet 1,500,OOü, zooals de Standaard opgeeft, maar 1,596,482. Dus haast 100,000 meer! Toch is het waar, dat ons percentage in 10 jaar met 7/'n percent slonk. Maar de vraag is of onze vooruitgang in zielen onder het normale bleef. Of liever is dit geene vraag meer. Het lijdt geen twijfel, dat de vermeerde ring van de bevolking ten onzent gedurende een menschenleeftijd een versnelden pas heeft aangenomen. Voor het eenigszins achterblijven van de katholieken kan de burgerlijke stand van ge meenten met gemengde bevolking reeds ge noegzaam de oplossing geven. Laat de Stand, daar maar eens bij bevriende burgemeesters of ambtenaren van den burgerlijken stand naar vernemen." Utt 's-Hertogenbosch schrijft men De zaak der marktgelden blijft de belang stelling der justitie gaande houden. Op uit drukkelijk verzoek van den ontslagen hoofd agent is thans de commissaris van politie door den rechter-commissaris in verhoor genomen. De hoofdagent werpt namelijk alle schuld op den commissaris van politie. Deze week is door inklimming, door een gebroken glasri.it, uit de machinale schoen fabriek van den heer S. te Dongen eene partij schoenen gestolen. Donderdagmorgen omstreeks 7 uren, is de veerkabei van de gierbrug op de Waal te Nijmegen gebroken. De overtocht geschiedt thans alleen voor personen met roeibooten, hetgeen vooral met den marktdag een groot ongerief te weeg brengt. Men zal eene stoom boot in de vaart brengen om de gierbrug over te sleepen totdat de kabel hersteld_is. Naar de Zw. Ct. van een reiziger ver neemt zijn de passagiers der sneltreinen van Amersfoort naar Zwolle en van Zwolle naar Amersfoort Donderdagochtend aan een groot ongeluk ontkomen. Bij het station Elburg moeten deze treinen elkaar kruisen. De snel trein uit Zwolle wachtte op dien uit Amers foort, toen deze door verkeerden wisselstand op de rails liep waarop eerstgenoemde trein stond. Gelukkig kon de machinist nog bij tijds stoppen; de afstand tusschen de beide treinen was echter slechts maar eenige meters^ Uit Kolham, wordt van 13 December gemeld Heden nacht is hier een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. B. Kolhek, die in eene slechte verhouding met zijne vrouw leef de, sliep alleen, en had de gewoonte een lampje op zijn beddeplank neer te zetten, terwijl hij de deuren van het bed sloot. Te middernacht werd een zijner kinderen wakker van den rook, dien het meende te ruiken. De vrouw staat op en gaat eerst naar den zolder, waar een paar kinderen sliepen, om te zien of alles in orde was._ Na dit goed bevonden te hebben, gaat zij naar het bed van haar man en doet een deur open. Met een sloegen de vlammen haar in het gezicht. Zoo spoedig mogelijk trachtte men daarop den man aan de vlammen te ontrukken, maar te laat. Naar alle waarschijnlijkheid is hij spoedig gestikt. Het lampje is van de bedde plank gevallen. Het lijk is erg gehavend. De buren, die op den kreet om hulp toe schoten, bluschten den brand, zoodaf het huis bewaard gebleven is. Omtrent de bemanning vau den schoe ner „Milo" deze week benoorden Noordwijk gestrand, verkeert men nog in het onzekere. Het geheel is zonderling en men verdiept zich in gissingen. De schoener is Zondag morgen op strand gedreven, de vuren zijn toen nog brandende gebleven tot Zondag avond en uit het feit, dat deze 24 uren branden maakt men op, dat de bemanning Zaterdagavond aan boord is geweest. Wat is nu van hen geworden Zijn zij allen door een stortzee van dek geslagen of hebben zij de bark verlaten en zijn zij op een ander vaartuig overgegaan? Uit niets kan dit blijken. Dat het schip bij holle zee geslingerd zal hebben, staat vast, want en ook dit is onverklaarbaar het had geen ballast in. Uit een bezoek aan de kajuit blijkt, dat men alles maar gelaten heeft, zooals het was. Een vaatje boter staat aangebroken op de bank, natte jassen en groote laarzen lagen onder de tafel; op tafel lag een couvert, waarop het adres van den kapitein Dadson, Durham. Voor het overige maakt alles een armoedigen indruk en van de bekende Hollandsche rein heid is hier niets te vinden. In het vooronder lag nog een tamelijke hoeveelheid aardappelen, zoodat en geen gebrek aan proviand was. Van de reederij, aan wie is geschreven, is nog geen antwoord ontvangen, zoodat het schip door de strandvonderij wordt bewaakt. Het ligt een klein uur loopens ten noorden van Noprdwijk aan Zee, bij eb geheel droog. Maandagavond tusschen 8 en 9 uur is op een kwartier afstands benoorden Schok land, in zee door een rukwind omgeslagen het ongeladen ijzeren tjalschip „de twee Ge broeders," waarbij de schipper Gerrit de Vries, diens vrouw Jentje Luchies en hunne twee kinderen Gerrit en Jan de Vries, 9 en 8 jaar oud, zijn verdronken. De knecht Albert Ter Heide heeft door zwemmen de roeiboot weten te bereiken en is later aan boord van schipper A. Baas opgenomen en te Schokland aan wal gebracht. Het vaartuig, dat te Meppel thuis en in eigendom toebehoorde aan den heer J. Mei boom Az., koopman aldaar, had met storm weer onder Schokland gelegen, was wegens het verlies der roeiboot naar Genemuide teruggegaan en 'smiddags half vier van daar vertrokken met bestemming naar Zaandam om lijnkoeken te halen. Omtrent de verongelukten weet de knecht niets mee te deelen; toen het zoo treurige ongeluk, hetwelk in een oogenblik gebeurd was, plaats vond, had de schipper aan het roer gestaan en hadden de vrouw en kinderen zich in het vooronder bevonden. Het schip was verzekerd. Uit Tjalleberd meldt de Leeuw. Ct.: Daar het voor sommige ar'oeide s moeilijk is de staking vol te houden, en zij ook nie gaarne willen toegeven, heeft men naar ande werk omgezien en wel met gunstig gevolg. De aannemer van het andere graafwerk in dezen polder is genegen, voor zoover hij ze kan plaatsen, de armoedigsten onder de ar beiders in het werk te nemen, opdat de nood hen niet dwinge toe te geven. Tal vau ar beiders zijn reeds aan dit w.erk begonnen. De Bond voor Algem. K. en S. heetl aan de werkstakers aangeboden, gelden in te zamelen, als de stakers hierin genoegen namen. Dit blijk van belangstelling is met graagte aangenomen. Eenige dagen geleden zou te Leeuwar- dnn een jongman van 24 jaren in het huwelijk treden. Alles was er voor in gereedheid ge bracht, toen eensklaps de justitie tusschen

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2