Nummer 102. Donderdag 24 December 1891. 14e Jaargang. Glück Aul. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Bekendmaking. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Uithoofde van het Kerstfeest zal deze Courant a. s. Zaterdag niet ver schijnen. De volgende week zal zij wor den uitgegeven Dinsdag 's namid dags en V rijdag (Nieuwjaar) 's och tends Volgens gewoonte stellen wij in het nummer van 1 Januari de gelegenheid open voor belang hebbenden, hunne heilwenschen te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. Opgaven worden ingewacht tot Donderdag 's mid dags 12 uur. jj^l^Bg^^Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis met het reeds versche- nene van het feuilleton »Glück Aut." 2 E. WERNER en liiingsfrafsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Frauco per post door hetsgeheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk herinneren belanghebbenden, dat alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1892 hun 19e jaar zijn ingetreden, dus die geboren zijn in het jaar 1873, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maana Januari 1892 voor de nationale militie te doen inschrijven. Deze deed dan ook geen moeite, zich daaraan te onttrekken, wel wetende dat de oogen der ge- heele kerk op haar gevestigd waren. Zij stond onbewegelijk en zelfs haar schoon gelaat onder ging niet de minste verandering; alleen den blik hield zij opgeheven, maar in dien blik lag zulk een ongenaakbare trots, zulk een koele terug wijzing van datgene, wat zij niet mocht weigeren, dat zij zelfs hier begrepen werd. Eenigzins van zijn stuk gebracht, liet haar schoonvader zijne onstuimige hartelijkheid terstond tot het peil van eerbiedige beleefdheid dalen, en toen de omhel zing een oogenblik later nu werkelijk plaats had, was zij inderdaad niet veel meer dan een vorm, waarbij zijne arme n de ritselende plooien van haar bruidssluier slechts even aanraakten. Zelfs het waarlijk niet geringe zelfbewustzijn van den nieuwen bloedverwant was niet bestand geweest tegen dien blik. De jonge Berkow maakte het zijn schoonvader niet zoo moeilijk. Iets, dat een handdruk moest verbeelden, doch waarbij in werkelijkheid zijne witte handschoenen slechts ter loops met die van den baron in aanraking kwamen, werd tusschen hen gewisseld; beiden schenen hiermede volkomen genoegen te nemen. Vervolgens gaf hij zijne jonge vrouw den arm, om haar naar het rijtuig te geleiden. De satijnen sleep der bruid ruischte weer over de marmeren trappen; het jonge paar werd door den schitterenden drom van gasten gevolgd en weldra hoorde men ook de equipages een voor éen voorkomen en wegrijden. De kerk werd schielijk ontruimd; deels verdrong de menigte zich bij de deuren om den bruidstoet in de rijtuigen te zien stijgen, deels haastte zij zich om buiten te komen, ten einde naar harte lust aan hare op- en aanmerkingen omtrent al het gehoorde en geziene lucht te geven. Binnen tien minuten was het groote gebouw leeg en verlaten; alleen de avondzon scheen door dehoo- ge vensters en overtoog het altaar en het schil derstuk daarboven met haar roodachtig licht, Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing, dat diegenen, welke zich op 31 Januari 1892 niet hebben aangegeven, over eenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 6 December 1891. Burgemeester en Wethouders voorn. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat Neder- landsche werklieden door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland werden gelokt ten behoeve van industrieele ondernemingen terwijl bij hunne aankomst ter plaatse bleek, dat zij daar niet ge bruikt konden worden. Ik geef daarom belanghebbenden in ernstige overweging, om alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten ai te gaan of wel zelf of wel door mijne tusschenkorast zich tot den Nederlandschen consul in die streek, waar die ondernemingen zijn gevestigd, om in lichtingen te wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. De laatste dagen des jaars worden op vallend verschijnsel! bijna uitsluitend be- heerscht door de economische vraagstukken; zij staan op de menu's van bijna al de par lementen. Geheel op zichzelf staan die be raadslagingen over de tarieven ook niet, in werkelijkheid hangen zij nauw samen met de algemeene politiek en ook als zoodanig heb ben zij recht op de groote belangstelling, die zij allerwegen vinden. Zoo houden sommigen in Duitschland zich op 't oogenblik bezig met het vraagstuk ot 't niet wenschelijk zou zijn ook de triple-alliantie in plaats van zes met twaalf jaar te verlengen, om daardoor een meer plechtige wijding te geven aan de han delsverdragen, die eerst in 1903 afloopen. In geval men op dit denkbeeld mocht ingaan, wat niet onwaarschijnlijk is, zou alleen de con ventie van Oostenrijk en Duitschland met Italië behoeven verlengd te worden, want zoodat de figuren, die op den ouden goudgrond geschilderd waren, schenen te leven en zich te bewegen. Door den tocht aangewakkerd, flikkerde de vlam der waskaarsen heen en weder, en op den grond geurden de bloemen, hier in kwistige overdaad gestrooid. De lange sleepgewaden der dames waren er overheen gegaan, de heeren had den haar met den voet vertreden. Waartoe zou den die eenvoudige bloemen ook eigenlijk nog verder dienen, te midden van al de pracht en weelde, waarmede de echtverbintenis tusschen de dochter van een overoud adelijk geslacht en den zoon van een der millionairs in de residentie ge vierd werd! Reeds hield het eene rijtuig na het andere voor de woning der familie Winde^ stil en begon het daarbinnen in de feestelijk inge richte vertrekken druk en levendig te worden. In de receptiezaal, door tal van waskaarsen ver licht, stond de jonge vrouw aan den arm van haar echtgenoot, even schoon, even fier en even koel, als zij een uur vroeger nevens hem voor het altaar had gestaan, en nam de gelukwenschen van het haar omringend gezelschap in ontvangst. Of het werkelijk een geluk was, wat zij zoo even met haar jawoord had bezegeld misschien gaf de sombere wolk, die nog altijd op het voorhoofd van haar vader zetelde, het antwoord op die vraag. //GoddankEindelijk hebben we dan alles in ordeHet werd voorwaar ook hoog tijd; binnen een kwartier kunnen ze hier zijn. Ik heb de lieden, daarboven op den heuvel, nauwkeurig aan het verstand gebracht, wat zij doen moeten; zoodra het rijtuig van de hoogte af zichtbaar wordt, barst het eerste schot los." „Maar, mijnheer de directeur, ge zijt één en al vuur en ijver „Spaar uwe krachten toch voor het gewichtig oogenblik van de aankomst I" Wezenlijk, in uwe positie, als ceremoniemees ter en opperhofmaarschalk „Spaart uwe geestigheden, heeren," dus viel de directeur de spotters verstoord in de rede. „Ik wenschte, dat men dien verwenschten post aan een van u had opgedragen; ik heb er mijn be komst van Het geheele zeer talrijke personeel van beamb ten en werklieden aan de uitgestrekte Berkow- sche mijnen en bergwerken was in groot tenue onder aan het terrras vas het woonhuis verga- tusschen Duitschland en Oostenrijk is geen grens vastgesteld. Duitschlands rijksdag heeft Vrijdag na eene nog vrij uitgebreide, doch in den grond der zaak weinig beteekenende zitting, met 246 van de 291 afgevaardigden bij derde lezing goedgekeurd het handelsverdrag en de over eenkomst betreffende de veeziekten met Oos tenrijk, alsook de handelsverdragen met Italië en Belgie en von Caprivi heeft dus volkomen zijn zin gekregen, tot grooten spijt- van de agrariërs, die nog een 48 tal stemmen wisten samen te scharrelen tegen de verdragen. Die tegenstemmers waren: vijf nationaal-liberalen; drie leden der rijkspartij; vijf en-dertig con servatieven en vijf anti-semieten. Na gedane werk is het goed rusten: eerst den twaalfden dag des nieuwen jaars zullen de heeren weder bijeenkomen en dan zal worden aangevangen met de tweede lezing der begrooting. Caprivi beleeft dus plezier van zijn werk en zelfs is hem Vrijdag de eer te beurt gevallen door den keizer tot graaf te worden verheven, ter wijl de vorst een toost op hem instelde, zijn werk een zegen heetend voor vele millioenen. Zoo heeft Bismarck, de ex kanselier, dus stof tot ontevredenheid en wrok te over voor de aanstaande feestdagenAls hij zijn ver bitterd gemoed nu maar weer niet gaat ont lasten in lijvige courantenartikelen of opzien barende redevoeringen te pas en te onpas. Terwijl ook in Oosten.ijk de beraadslagin gen over de handelsverdragen onder gunstige voorteekenen worden vervolgd, schijnen de kansen tusschen Italië en Zwitserland minder mooi te staan, de bondsraad van Helvetië schijnt geen duimbreed te willen afwijken van 't geen hij heeft voorgesteld en verklaart liever de plannen tot een handelsverdrag met Italië er aan te geven, dan zich toegevend te toonen. Zwitserland schijnt 't zijn bond- genooten op economisch gebied, alsook hun, die 't worden willen, lastig genoeg te maken, ook het verdrag met Duitschland, dat eerst na Nieuwjaar in den rijksdag in behandeling komt, schijnt moeielijke bepalingen te bevat- derd. Het trotsche, in den stijl eener moderne villa gebouwde landhuis met zijn sierlijken voorgevel, groote spiegelruiten en fraaie vestibule, aan alle kanten door uitgestrekte, smaakvol aan gelegde tuinen omringd, maakte op zichzelf reeds prachtigen indruk hoeveel te meer nog heden, nu alles in feestdoscli was getooid! Men had klaarblijkelijk al de broeikasten geplunderd, om trappen, balkons en terrassen met. de schoonste bloemen en planten te versieren. De kostbaarste en zeldzaamste gewassen, die anders zelden of nooit aan de koude lucht werden blootgesteld, schitterden hier in al den rijkdom hunner kleuren en geuren Op de uitgebreide grasperken wierpen de fonteinen nare waterstralen klaterend omhoog; overal vertoonden zich de sporen, dat de natuur uit haar winterslaap was ontwaakt en dat de eerste kinderen der lente zorgvuldig gekoesterd en gekweekt waren. Aan den ingang van het park was bovendien een reusachtige eerepoort, rijkelijk met kransen en vlaggen versierd, opge richt. „Ik heb er mijne bekomst van herhaalde de directeur, zich bij de andere heeren voegende, die in een kring stonden te praten. „Daar verlangt mijnheer Berkow, dat we zijn zoon zoo luisterrijk mogelijk zullen ontvangen en meent van zijn kant alles gedaan te hebben, als hij ons onbeperkt krediet geeft voor de onkosten; de goede wil van de menschen komt nooit bij hem in aanmerking. Indien wij nog de werklui van vóór twintig jaren hadden, was 'teen andere zaak! Wanneer er d&n eens een vrije dag was, het een of ander feest, 's avonds met een dansje besloten, behoefde men niet bevreesd te zijn, dat er geen hoezee zou worden geroepen, maar nu lijdelijke onver schilligheid aan den eenen en openbaar verzet aan den anderen kant; er ontbrak weinig aan, dat het werkvolk bepaald geweigerd had, den jongen heer feestelijk in te halen. Als gij mor gen naar de residentie teruggaat, mijnheer Schef- l'er, zou het zeker niet kwaad zijn, indien gij, met de mededeeling van de door ons verordende fees telijkheden, u ook eens een enkel woord liet ont vallen omtrent datgene, wat men daar niet weet of niet weten wil." „Ik zal mij wel wachten," antwoordde de aan gesprokene droogjes. „Hebt gij soms zin, n een behandeling van onzen hooggeaehten chef te laten welgevallen, zooals men van zijnentwege onder gaat, als hem iets onaangenaams ter oore komt ten voor de Duitsche industrie. Spanje za^ met Italië, Noorwegen en Zwitserland zijn handelsverdragen verlengen tot Juni 1892 en Maandag heeft Frankrijks kamer beraadslaagd over het regeeringsvoorstel aangaande de toe passing van het minimum-tarief tegenover zekere mogendheden, terwijl Léon Say voor stelde de bestaande verdragen met een half jaar te verlengen. De kamer van Italië is weder bezig aan de behandeling der financiën en Zaterdag stelde di Rudini, de premier, maar weer eens de motie van vertrouwen, welke gelegenheid door enkelen werd gebezigd om hun min gun stige gezindheid tegenover het kabinet kond te doen. Imbriani zeide, dat hij nimmer vóór een belasting zal stemmen van een kabinet, dat steunt op de triple-alliantie; Crispi be loofde ook tegen het voorstel in quaestie te zullen stemmen en ten slotte werd het votum van vertrouwen aangenomen met 248 tegen 124 stemmen. De duels om politieke redenen of ten minste om oorzaken, die met de politiek in nauw veiband staan en waarbij een minister persoonlijk als deelnemer optreedt, schijnen meer en meer in de smaak te komen. Zater dag had te Pest in een der kazernes een tweegevecht plaats tusschen den minister van de nationale verdediging, baron Fejervary en den afgevaardigde Ugron, lid der oppositie, naar aanleiding van beleedigende woorden, door dezen laatste in de kamer gebezigd tegenover den minister. Hoewel de voor waarden zich ernstig lieten aanzien en men zelfs na de eventueel resultaatlooze wisseling van drie kogels naar den degen zou grijpen, liep alles nogal goed afBeide partijen wer den gewond, Fejervary aan de borst en Ugron aan den pols en den arm, terwijl een ver zoening het schietpartijtje bezegelde. De eer heet nu gewroken te zijn en die aardigheid kost Fejervary zijn portefeuille. De geruchten van de terugroeping der consuls van Frankrijk uit Bulgarije, zijn on- Ik blijf in dat geval liefst op een eerbiedigen afstand van hem." De andere heeren lachten; de eerbied, dien men den afwezigen chef toedroeg, scheen wel wat te wenschen over te laten. „Hij heeft dat voorname huwelijk toch einde lijk klaargespeeld I* dus nam de hoofdingenieur het woord. „Het heeft hem moeite genoeg gekost, en 't is in elk geval een vergoeding voor den adeldom, dien men hem tot dusver zoo hard nekkig heeft geweigerd en waarop toch al zijn denken en streven gericht is. Hij geniet althans den triomf, dat de adel geen aanstoot meer neemt aan zijn burgerlijke afkomst, nu zelfs de Windegs zich met hem vermaagschapt hebben." Scheffer haalde de schouders op. „Niet veel keus bleef hun over. Het is algemeen bekend in de residentie, hoezeer die familie aan lager wal was. Ik betwijfel het echter zeer, dat net den trotschen baron gemakkelijk zal zijn gevallen, op deze wijs met zijne dochter te speculeeren; van ouds behoorden 'zij niet alleen tot de aan zienlijkste aristocraten, maar zelfs tot den hoog- sten adel van het land. Eindelijk moet hij nu toch ook voor de ijzeren noodzakelijkheid buk ken." „Zooveel is zeker, dat die nieuwe familiebe trekking ons razend veel geld zal kosten." hernam de directeur, het hoofd schuddend. „Natuurlijk heeft de baron ook zijn voorwaarden gemaakt. En eigenlijk kan ik het doel van al die opoffe ringen niet doorgronden. Als het nog een dochter was, voor wie men daarmede een rang en een naam kocht; maar mijnheer Arthur is en blijft immers even goed van burgerlijke afkomst, on danks den overouden adellijken stamboom zijner vrouw." „Zoudt ge dat denken Ik sta u borg voor het tegendeel. Zulke familiebetrekkingen blijven op den duur niet zonder invloed. Den echtgenoot van de barones Wideg-Rabenau, den schoonzoon van den baron zal men den adeldom niet wei geren, waarnaar zijn vader tot dusver te vergeefs smachtte, en ook dezen zal men niet kunnen verhinderen, dat hij in het salon zijn schoon dochter met de kringen in aanraking komt, die hem tot heden den rug hebben toegekeerd. Ik verzeker u, ik ken onzen chef. Hij weet opperbest welk voordeel dit huwelijk hem aanbrengt, en daarom kan hij zich dan ook eenige onkosten getroosten." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1