BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. juist, op 't oogenblik gaat alles zijn gewonen gang, Frankrijk staat er op dat de Porte de zaak ter hand neme en heeft daarom zijn gezant Cambon een nota doen overreiken, waarin de gansche Chadourne-aangelegenheid wordt blootgelegd. Naar men zegt, heeft de Porte geen zin, zich de vingers te branden en daarom zal zij er wel een loopje op vinden. President Peixoto heeft eene boodschap ge zonden aan het Braziliaansch congres, dat hij weer heeft bijeengeroepen. Daaiin ken schetst hij de beweging van 23 November 11., die Da Fonseca tot aftreden noopte en hem op het kussen bracht, als een bewijs voor den mannelijken zin der bevolking en haar naijverige zorg voor 's lands vrijheden. Door gepaste maatregelen zal het congres nu te zorgen hebben, dat een einde kome aan de crisis op handelsgebied. Voor 1890 wordt het tekort geschat op 30,000 contos, maar dat voor het loopende jaar zal niet noemenswaard wezen. In de provincie Rio Grande heeft eene schermutseling plaats gehad tusschen regee- ringstroepen en gewapende burgers. Daar de telegraaflijn vernield is, weet men nog niets van den uitslag. Te Pernambuco heeft eene bloedige botsing plaats gehad tusschen eene volksmenigte en de met militairen versterkte politie. Daarbij zijn zestig personen gedood of gekwetst. De gouverneur daarover loopt het nogal eens in Brazilië!is afgetreden en er heeft zich eene voorloopige iunta gevormd. Ten slotte bleef de zege aan de regeeringstroepen, die de rust herstelden en nu zorgen voor de handhaving der orde. Bij de missie Scheut te Brussel is het vol gende telegram uit China ontvangen, getee- kend Rutjes, apostolisch vicaris van Mongolië: Pater Minu, een Chineesch priester, is met 1000 christenen gedood geworden. Al de andere broeders hebben zich gered. Er is bescherming opgedaagd. De oud minister Victor Jacobs, afge vaardigde voor Antwerpen, is overleden. De Kamer ving aan te beraadslagen over het wetsontwerp tot verlenging der handels- tractaten. Deloncle verlangt uitstel, dewijl het ontwerp ongrondwettig en uit een staat kundig oogpunt bedenkelijk is. Minister Ribot ziet het ongrondwettige er niet van in. De regeering is niet gezind rechtens of feitelijk eenige bevoegdheid van het uitvoerend gezag prijs te geven. Say stelt voor de tractaten voor zes maanden te verlengen, ten einde de regeering in staat te stellen de noodige oeco- nomische voorbereiding te treffen. Dit wordt met 440 tegen 94 stemmen verworpen. Méline verlangt dat men, in het algemeen belang des lands, meester over de tarieven blijve en vrijheid van handelen behoude. Hij zegt dat de tractaten, in den jongsten tijd door Duitsch- land gesloten, geen tractaten in den waren zin des woords zijn, maar eenvoudig handels- conventien. Italië heeft zich slechts verbonden voor 58 artikelen op de 840, Belgie voor 62, Duitschland voor 86 op de 922. Het doel van Duitschland is Frankrijk voort te sleepen op de helling, waarop het zich sedert 1860 bevindt. Onze aangewezen rol is toezien en afwachten. Minister Ribot zet de voordeelen uiteen van het stelsel van een dubbel tarief. Het is te hopen dat de tractaten, door de kamer goedgekeurd, aangenomen zullen wor den door de vreemde natiën. Zweden, Ne derland, Zwitserland, Spanje zullen ons geen tarieven-oorlog aandoen. Wij hopen dat Italië zich met onze tarieven vereenigen zal. Na deze verklaringen van den minister trekt Deloncle zijn voorstel tot uitstel in. Art. 1 en 2, en daarna het geheele ontwerp worden aangenomen. Met 362 tegen 148 stemmen heeft de kamer van afgevaardigden opnieuw in de ar beidswet bepaald, dat minderjarige meisjes en vrouwen niet langer dan tien uren mogen werken. Zooals men zich herinnert, heeft de Senaat die bepaling verworpen. In den nacht van Zaterdag zijn voor de deur van het commissariaat van politie te Clichy, nabij Parijs, vier bommen gelegd. De lonten waren ontstoken, doch zij waren niet doorgebrand. Blijkens de nieuwere historische onder zoekingen is Columbus, de ontdekker der nieuwe wereld, niet geboren in de stad Genua, maar in het stadje Calvi, op Corsica, een maal het bolwerk der Genueesche republiek op dit eiland. Naar aanleiding van die be slissing hebben onlangs de algemeene raad en de prefect van Corsica eene commissie benoemd tot viering van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Het oogmerk dezer commissie is voornamelijk de oprichting van een monument te Calvi, waarvan de kos ten bijeengebracht moeten worden door „alle volkeren der wereld, die den grooten zeevaar der zooveel dank verschuldigd zijn." Het parlementslid Hastings is voor het politiegerecht in Powstreet gebracht, als aan geklaagd van oplichterijen ten bedrage van 15,000 p. st., welke som hem voor hetMal- vern-college in beheer toevertrouwd was. De rechter wees het verzoek om invrijheidstelling onder borgtocht af. De behandeling der zaak is verdaagd. De Times verneemt, dat de te Assioet aangekomen pater Ohrwalder en de zusters Chincarini en Venturini negentien dagen ge leden uit Khartoem zijn ontsnapt. Zij weige ren echter te vertellen hoe, omdat er nog veertig Europeanen te Omdoerman gevangen zitten. Naar zij verhalen, bleven zij gedurende negen jaar geheel van de buitenwereld afge sneden en hoorden het laatste nieuws in i882, toen een Arabisch blad de beschieting van Alexandrie mededeelde. Vele gevangenen zijn reeds gestorven. De mahdi voedde hen niet, maar liet hun voldoende vrijheid om hun brood te verdienen, hetgeen Ohrwalder door kleerenmaken en het zusterpaar door broodbakken deed. De geketende Neuteld maakt salpeter, terwijl Slatin eenen hoogen post bekleedt bij den mahdi. Khartoem is geheel verwoest, behalve de Oostenrijksche kerk en Gordons huis. Gras overdekt de bouwvallen. Hongersnood en pokken teisterden Soedan twee jaar lang zeer zwaar; maar thans is er voedsel in overvloed en het land geniet rust. Na met overgroote meerderheid 243 tegen 48 stemmen in derde lezing de han delsverdragen met Oostenrijk, Italia en Belgie te hebben goedgekeurd, is de Duitsche rijks dag tot 12 Januari uiteengegaan. Een lang debat ging vooraf, waarin Von Caprivi o. a. de voldoening had den afge vaardigde Helldorff te hooren verklaren, dat zijne argumenten hem er van overtuigd had den, dat het tijd was geworden om het tot nu toe gevolgde stelsel van afsluiting vaarwel te zeggen. Door den keizer is Von Caprivi, als blijk van waardeering voor zijne bemoeiingen in deze, verheven in den gravenstand. Z. M. heeft dat zelf medegedeeld, bij gele genheid van een diner, dat gegeven werd bij de inwijding van het nieuwe gouvernements huis van het, wegens zijne Rübchen of knol letjes vermaarde Teltow. Toen men aan tafel zat, bracht men den keizer het bericht van de aanneming der verdragen, waarop Z. M. zich aanstonds van zijn zetel verhief om te toasten op Caprivi, aan wiens toewijding en ijver dit gelukkig resultaat in werkelijkheid was toe te schrijven. Ik geloof zeker, zeide de keizer, dat het sluiten van deze verdragen voor het tegenwoordig geslacht zoowel als voor de nakomelingschap eene geschiedkun dige gebeurtenis is van de grootste beteeke- nis, en ik ben overtuigd, dat niet alleen ons vaderland, maar ook millioenen menschen in de andere landen van het Groote Tolverbond den dag zullen zegenen, waarop dit tot stand kwam. Lang leve generaal Von Caprivi, dien ik hierbij tot graaf benoem Na de groote vergadering van de so ciaal-democraten te Bremerhaven, waarin van prins Bismarck verlangd werd dat hij zijn mandaat als afgevaardigde voor het district Geestemuende neder zou leggen, dewijl hij toch niet in den rijksdag k« am, was er Zater dag eene tweede vergadering in hetzelfde kiesdistrict, door dezelfde partij, over hetzelfde onderwerp belegd. Ditmaal waren echter Bis marck's vereerders in dichte drommen aan gerukt en werd er een verbitterde woorden strijd geleverd. De sociaal-democraten had den drie vermaarde partij-redenaars uit Ham burg doen overkomen; de voornaamste daar van was de sigarenmaker Schmalfeldt. De Bismarckers hadden van hunnen kant zekeren dr. Hahn uit Berlijn gehaald. Vier uren lang zaten de kemphanen aan weerskanten elkaar in het haar. Het ergst werd het toen Schmal feldt Hahn voor de voeten wierp dat hij een bestrijder der tegenwoordige regeering was, en door Bismarck te verdedigen, zich aan snood verzet tegen 's lands overheid schuldig maakte. Het einde was dat de socialisten overstemd werden en dat met groote meer derheid deze motie werd aangenomen „De door de sociaal-democratische partij bijeengcroepene volksvergadering hecht zon der voorbehoud hare goedkeuring aan de door haren vertegenwoordiger Bismarck gevolgde staatkundige gedragslijn en betuigt hem haar onvoorwaardelijk vertrouwen, ook voor de toekomst." Niet onverklaarbaar, heerscht er onder de sociaal - democraten over dezen zotten uitslag der door hen op touw gezette betooging eene toomelooze verbittering. In eene geheime zitting der Sobranje heeft Stambouloff gesproken over de buitenlandsche politiek der regeering. Dit werd quasi geheim behandeld, opdat hij geen ophelderende ver klaringen aan de vreemde agenten zou be hoeven te geven. Hij deelde mede, dat niet alleen Oostenrijkdoch ook Engeland, Duitschland en Italië het vorstendom zeer welgezind waren. Rusland had vreedzame bedoelingen en de inwendige toestand des rijks doet geen revanche-oorlog duchten. Servie heeft door een serie van daden te kennen gegeven, dat de gezindheid den Bul garen niet gunstig was en noodzaakte Bulgarije tot oorlogstoerustingen; de inwendige ver houdingen in Servie deden echter geen krachtig optreden naar buiten verwachten, doch Bul garije was gereed om nu des noods te Belgrado de vredes voorwaarden te gaan voorschrijven. Naar aanleiding van het betuigde leedwezen over de wijze, waarop de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk waren verbroken, verklaarde de premier, dat aan den agent te Parijs mededeelingen waren verschaft, waaruit der Fransche regeering duidelijk zou worden, dat de genomen maatregel tot uit zetting van Chadourne volstrekt niet uit een vijandige bedoeling geschied was. In de noodlijdende districten zullen zoo het weder en de toestand van den grond het eenigzins toelaten, openbare werken wor den aangelegd. De rijksraad Abassa is lot voorzitter van deze staatscommissie benoemd, terwijl verschillende ministers in het hoofd bestuur zitting hebben. 10 milioen roebel is ter beschikking van dit comité gesteld.Volgens officieel rapport bedragen de regeeringsuit- gaven voor de verzending van brood en zaai granen naar de noodlijdende districten over de maanden September, Octoberen November 55,768,000 roebels. Volgens het jaarverslag van het postkan toor te Washington zijn er aan het „dead- letteroffice" in één jaar tijds zeven millioen brieven en pakketten onbestelbaar gebleven meerendeels wegens gebrekkige of in het geheel geen adresseering. Daaronder waren er die te zamen bijna twee millioen dollars geld of geldswaarde inhielden. WAALWIJK, 23 December 1891. De gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden, met uitzondering van den heer Van Tilburg, die kennis had gegeven ver hinderd te zijn. De burgemeester nam het presidium waar. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, deelde de voor zitter mede, dat is ingekomen de goedkeuring van gedep. staten op de gemeentebegrooting voor 1892. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen over te gaan, ver klaarde de voorzitter, dat het bij hem vast stond, dat vernieuwing van het gemeentehuis zonder belangrijke belasting verhooging kan geschieden. Hij had echter van een zeer geloofwaardig persoon vernomen, dat het algemeen verlangen der ingezetenen was daarmede te wachten; als hoofd der gemeente wilde hij gaarne zijn verlangen opofferen aan het algemeen verlangen en verzocht daarom de leden al het vroeger door hem dienaangaande voorgestelde als niet gedaan te beschouwen. Hij stelde voor dat de raad unaniem zou besluiten in 1892 het raadhuis niet te vernieuwen en geen ingrijpende ver anderingen te maken. Het resultaat der hieruit gevolgde discussie was, dat de raad in dien zin besloot, terwijl het dag. bestuur de kleine te maken veran deringen en meubileering in zijne eerstvol gende vergadering zal bespreken. De voorzitter deelde verder mede dat het hem voor het oogenblik onmogelijk was een tweeden politieagent te benoemen, daar hij van de polderbesturen geen toezegging kon krijgen, dat de subsidie voor meer dan een jaar zou verleend worden. Deze zaak werd breedvoerig besproken en ten slotte werd bepaald dat men een>t of ficieel schrijven van de polderbesturen zou inwachten. Hierna werd overgegaan tot de orde van den dag en benoemd tot lid van het alge meen armbestuur de heer J. van Dooren met algemeene stemmen; tot lid van het R. C. Gasthuisbestuur de heer G van Loon met 9 stemmen en 1 blanco; tot leden der gascom- missie achtereenvolgens de heer en J. Tim mermans Bz., Quirijns, van Tilburg en Bayens; de heer Timmermans Wz. had verzocht niet meer in aanmerking te komen; tot haven meester de heer Chr. v, d. Werff. Verleend werd op verzoek eervol ontslag tegen 1 Ja nuari aan den onderwijzer aan de openbare school alhier, Bloemaerts, en in zijne plaats 'benoemd Briels, thans te Besoyen. Machtiging word aan B. en W. verleend tot verpachting van het marktgeld over 1892. Goedgekeurd werd een ontwerp-besluit tot heffing van haven- en kaaigeld. Een voorstel van den voorzittter om de booten en schepen die minstens eenmaal per week de haven be zoeken, gelijk te stellen met andere schepen, werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Verder werden goedgekeurd verschillende noodige af- en overschrijvingen op de be grooting voor 1891. Naar wij met belangstelling vernemen, is in eene gisteren te 's Bosch gehouden ver gadering van industrieelén en notabelen uit onze provincie, definitief besloten tot oprich ting der Naamlooze Vennootschap: „Het Noord Brabantsch algemeen Werkliedenfonds" met een waarborgkapitaal van f lu0,Ü00.— Zoodra de koninklijke bewilliging zal zijn verleend, en de statuten in de Staats-courant opgenomen zijn, hopen wij nader op deze hoogst belangrijke en nuttige instelling terug te komen. Nader vernemen wij, dat als commissarissen werden gekozen de heeren van Besouw uit Goirle, J. van Gulick en mr. A. van Rijcke- vorsel uit 's Bosch, Ernest Laaneu uit Ro- sendaal, Antoon YVitlox uit Waalwijk, met het recht zich nog vier anderen uit diverse industrieele plaatsen der provincie toe te voegen. Op de Zondag gehouden vergadering van de Waalwijksche [IJsclub teekenden 17 leden de presentielijst. Voorzitter de heer P. Verwiel. De secretaris-penningmeester deelde de rekening over 1890/91 mede, sluitende, b'j een kasomzet van f 787,55met een batig saldo van f 1 '79. Na een waardeerend woord aan den aftre denden presidentde heer A. Rubbens, die blijkens ingekomen schrijvenniet meer wenschte in aanmerking te komen als lid van het bestuur, werden herkozen de aftredende leden P. Verwiel, M. A. van Loon en D. A. Kakebeen, respectievelijk met 16, 16 en 17 stemmen. De heer Kakebeen was afwezig de beide andere heeren verklaarden de her benoeming aan te nemen, rekenende op den steun der overige bestuursleden. Uitgeloot werden de navolgende aandeelen: no. 7, 8, 14, 18, 22, 24, 26, 32, 34, 39, 40, 46, 48, dadelijk betaalbaar b:j den secr.-pen- ningm. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat men onderhandelde met de be treffende autoriteiten over het gebruik van het gedeelte kanaal van den nieuwen Maas mond, dat achter Waalwijk gelegen is. Voorlezing werd nog gedaan, van de na volgende twee artikels van het reglement, waarop met nadruk gewezen wordt Art. 2. Otn lid der vereeniging te worden, meldt uien zich aan bij een der bestuurs leden. Het bestuur beslist over de aanneming. Zij, die voor hun lidmaatschap wenschen te bedanken, geven hiervan vóór 1 November schriftelijk kennis aan den penningmeester. Art. 5. Zij, die nalatig zijn in het betalen der contributie, en deze bij tweede aanmaning vóór 25 December niet hebben voldaan, zullen door het bestuur vervallen verklaard worden; wenschen zij dan gedurende het ijsseizoen opnieuw lid te worden, zoo betalen zij 25 cents extra. Hierna werd de vergadering gesloten. De tent der Waalwijksche IJsclub wordt geplaatst op den Nieuwen Maasmond, tusschen de Waalwijksche haven en de Putsteeg, waar een prachtige baan moet zijn. In Mei 1892 zal de inspecteur jhr. mr. Vcrheijen, te 's Hertogenbosch, vijftig jaren in betrekking staan tot het lager onderwijs. Naar de Bred. Ct. verneemt hebben school opzieners en oude. wijzers in de provincie Noordbrabant het plan gevormd, den waar- digen inspecteur, bij gelegenheid van zijn jubilé, een blijk van waardeering en hulde aan te bieden. Wat de onderwijzers betreft, deze hebben reeds in elk der vier schooldistricten van de provincie eene commissie gevormd, en daar uit elk een lid aangewezen, die te zamen als hoofdcommissie zullen optreden. - Als men een postzegeltje met onze jonge koningin zoo houdt, dat de linkerzijde be nedenwaarts komt, dan vormt de grens van voorhoofd en haar, den neus, en het achter 't oor vallende haar, den sikbaard van een mannenkop, die met hetzelfde oog kijkt als het koninginnetje. Een winkelier te Deventer ontving van zekeren L. Winter, te Amsterdam, aanvrang om eene prijscourant van eene Indische uit rusting, die verzonden werd. Een paar dagen daarna zond Winter eene fi nke commissie, die dadelijk na ontvangst per postwissel zou worden betaald. De winkelier voerde de or der niet dadelijk uit, maar informeerde eerst bij de politie te Amsterdam naar gemelden persoon, en ontving per keerende post ten antwoord „De door u bedoelde persoon be hoort tot dat soort van liedendie veel koopen, doch niet betalen, de z. g. „zwarte bende." Reintje de vos begint het den land bouwers te Velden (Limburg) erg lastig te maken. In eene buurt aldaar heeft hij voor winterprovisie in een kort tijdsverloop 80 stuks kippen weggekaapt. Men schrijft uit Hillegersberg (Zondag): Gisterenavond was de geheele buurt „het Hikstarrerak" in rep en roer. Een paar jon gelingen toch, aldaar wandelende, zagen ie mand met een zak op den rug en met klom pen in de hand 'naas'ig in de richting van Rotterdam loopen. Zij waarschuwden een bewoner aldaar, en deze liep hem bijna ge heel ontkleed, in vliegende vaart na. Hoe wel de afstand, die hem van den zakdrager scheidde, wel 500 passen was, haalde hij hem in en greep hem bij den kraag. Weldra kreeg hij hulp en werd de zak on derzocht, die doode kippen, welke blijkbaar pas gestorven waren, bevatte. De aangehoudene beweerde ze van iemand gekocht te hebben. Al spoedig echter bleek dat ze uit de schuur van een landbouwer C« v. d. Torre ontvreemd waren, hetgeen ook met den zak, die eigenlijk uit twee schorten bestond, het geval was. De bewoners dier buurt brachten denman naar het dorp, waar hij op last van het hoofd der politie in verzekerde bewaring werd ge nomen, terwijl hij bleef volhouden alles ge kocht te hebben.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2