Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. het werk van een krankzinnige of van een fanatiek fenian, misschien wel dezelfde per soon, door wiens toedoen te voren pogingen plaats hadden om ontploffingen te veroorza ken in het postkantoor en in het kantoor der National Press. In de Niagara-Hall, Westminster, Lon den, is ter bezichtiging van het publiek ge steld een cyclorama, hetwelk de stad Mem phis voorstelt op het tijdstip, toen de Israë lieten uit Egypte trokken, gelijk in het boek Exodus beschreven is. De schilder Edmund Beringer heelt dit onderwerp behandeld, ge lijk men verwachten mocht van iemand, niet alleen bekend als Egyptologist, maar ook als meester in het weergeven van schilderachtige effecten op groote schaal. De hoofdstad van het ou'de Egyptische rijk, het „Moph"- en „Noph" der schriftuurlijke verhalen, is in haar geheel nauwkeurig voor gesteld, niet alleen wat de uitkomende ka raktertrekken, maar ook wat de schijnbaar minder belangrijke bijzonderheden betrett. Gedurende de laatste eeuw heeft men, ge lijk iedereen weet, veel kennis opgegaard van het leven der^ oude Egyptenaren, en daarvan heeft de heër Beringer, met de er kende hulp van dr. Georg Ebers, een ruim en artistiek gebruik gemaakt. Alle gebouwen en hunne aanhoorigheden zijn geschilderd, alsof ze pas opgetrokken en afgewerkt waren nl. met buitengewone duidelijkheid en hel derheid van kleur. Het platform, waarop het publiek staat, verbeeldt een gedeelte van den vestingwal van het koninklijk paleis, den zoo- genaamden „witten muur" van Memphis. Acht Nubiërs dragen de koningin in een baldakijn van de trap van dit paleis tusschen colossale standbeelden van Ramses IIde hofdames, die de koningin vergezellen, dragen palm takken, en eene rij harpenaren brengt met muziek hulde aan den stoet in het voorbij gaan. De voorgrond wordt ingenomen door Pharaoh Menephtah, omgeven van de ken- teekenen der koninklijke waardigheid, waar Mozes en Aaron voor hem verschijnen. Uit eene groote poort aan de andere zijde ziet men de Israëlieten in menigte wegtrekken onder de vervloekingen en bedreigingen der toeschouwers. Men ziet hieruit, dat de heer Beringer bij het ontwerpen zijner schilderij verondersteld heeft, dat de laatste ontmoe ting tusschen Pharaoh en Mozès plaats greep te Memphis. De voorzaal en de bazar, behoorende tot dit cyclorama, z;jn zoodanig gedecoreerd, dat zij eene straat van Cairo in den tegen- woordigen tijd voorstellen. Een zeer brutale diefstal is gepleegd in de Weener voorstad Kaiser Ebersdorf. Daar werd een postkar, naar de koetsier verhaalt, staande gehouden door een postbeambte in uniform, die een sleutel uit den zak haalde, den wagen opensloot en drie postzakken er uitnam, waarna hij de kar weder sloot en den koetsier toeriep verder te rijden. De zakken bevatten brieven en pakketten met geld en papieren van waarde voor een be drag van f 20.000. Het bleek spoedig, dat de vermeende post beambte een dief was geweest. De bladen bevatten allerlei mededeelingen over de schandalen bij de aankoop van gra nen door de plaatselijke overheden. De Ne- delya geeft een lijst van deze schandalen, die volgens het blad met den dag in om vang toenemen. Het is gebleken, dat de Zuid-Wester spoorwegen dikwijls gras en zand vervoeren in de plaats van granen en meel. De corruptie onder de administratie dezer spoorwegen is schrikbarend groot. De czaar heeft dan ook kolonel Wetteiich vol macht gegeven de noodige maatregelen te nemen tot voorkoming der ergste onregelma tigheden. lederen dag laat kolonel Witterioh zich nu door de maatschappijen opgaven verstrekken over de hoeveelheid en de hoe danigheid van de vervoerde granen. Uit een lijst door de Zemtvo van Kazan openbaar gemaakt, blijkt dat de voornaamste hande laars de hoogste prijzen vragen. De groote graanhandelaar Krinhoff, te Riazan, is reeds tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het vervalschen van granenterwijl de voorraden van den koopman Dreyfus te Odessa verzegeld zijn, om dezelfde beschul diging. Deze laatste verdedigt zich, door te beweren dat de Zemtvo's zeer goed wisten wat zij van hem kochten en dus van bedrog geen sprake kon zijn. Nog is voor eenige dagen gebleken, dat al het meel door het stedelijk bestuur van St. Petersburg opge kocht zoo vervalscht was, dat het geheel en al voor voedsel ongeschikt is. De Novoje Vremya dringt dan ook op een strenge be straffing der schuldigen aan. Het ministerie van financiën heeft thans een rapport uitgegeven, waarin geconstatee-d wordt, dat de onlangs gezaaide winterroze en wintertarwe in geheel centraal Rusland in voldoenden staat is, ook in een groot deVl der thans noodlijdende districten. In Noora- Rusland en in het gouvernement Taurië met de Krim, is de toestand van deze granen middelmatig, in de overige zuidelijke dis tricten is deze geheel onbevredigend. Weerkundige waarnemingen Over de maand December 1891, te WAALW IJ K. Gevallen regen llö^s mill. vorig jaar December nihil. 16 Regendagen, 1 a 5, 7, 9, 10, 13 a 16, 28 a 31. Vorig jaar December nihil. Hagel 7 Dec. Vorst (streng) 18 25 Dec. Karakter van het weer gedurende deze maand zacht en frissche koude van 18— 25 Dec. Storm 11 Dec. Stormachtig 10, 13 en 14 Dec. Windkracht varieerende tusschen 2/ioa4/io alleen 10 Dec. 6/io> 11 Dec. 7/io 8/10j 12 en 13 Dec. */io Vlo- Windrichting N. niet. O. 28, 24. Z. 2, a 5, 9,10,25,26,28,30. W. 6 a 8, 11, 14, 16, 31. NO. 18. NW. niet. ZO. 17, 19, k 22. ZW. 1, 12, 13, 15, 27, 29. Gevallen regen van 1 Jan. 1891 1 Jan. 1892 687s/i6 mill. Regendagen van 1 Jan. 1891, 1 Jan. 1892 156. Het jaar 1890 gaf 7315/16 mill, regen met 96 regendagen. Het jaar 1889 gaf 6697/10 mill, regen met 130 regendagen. WAALWIJK, 5 Januari 1892. Aanvankelijk was bepaald dat de heer Van Hoek. rijkslandbouwleeraar te 's Bosch, aan staanden Vrijdag te Kaatsheuvel, in het lokaal van den heer J. J. W. Lombarts voor de leden van de XlVe afdeeling der Noordbr. Maatschappij van Landbouw eene verhande ling zou houden over de aardappelteelt, de bekende ziekten en de bestrijding daarvan. Wegens de alom heerschende influenza is deze voordracht voor onbepaalden tijd uitge steld. Ook in onze en de naburige gemeenten heerscht de influenza, zoowel als elders, in hevige mate. Het sterftecijfer is dan ook buitengewoon hoog. Zondag stonden er hier acht lijken boven aarde. Eenige dagen geleden werd in een water loop langs den weg tusschen Dussen en Ba- bylonienbroek het doode lichaam ontdekt van een daar onbekend man. Zaterdag, na opgraven van het lijk, is gebleken dat de verongelukte was S. Salhier, die sedert 19 December vermist werd. De man was van huis gegaan onder voorgeven zijn familie te gaan opzoeken; hij was daar echter niet ge weest. In den veehandel in de Langstraat ging sedert de vorige noteering weinig om; rijpe kalfkoeien kwamen weinig voor en de koopers lieten weinig var. zich hooren. Voor dadelijke behoefte was slachtvee nog al ge wild, de le qualiteit werd voor 68 70 ets. per Kg. genomen, 2e qualiteit deed 60 a 64 ets.; vette kalveren naar qual 70 a 80 ets. per Kg. schoon; vette varkens 50 a 54 ets. per Kg. schoon. Hooi. De handel was sedert de vorige noteering van weinig beteekenis, de verschil lende soorten bleven intusschen goed prijs houdend. Stroo werd minder gevraagd, dit artikel geldt thans f 11 a 13 per 500 Kgr. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat is tegenwoordig niet groot, naar qualiteit gelden zij f 3.— a 3.50 per Hl. en bij de kleine maat 15 a 20 ets. per 5 liter. Naar men meldt zouden er onderhan delingen gevoerd worden omtrent het over nemen door de regeering van den Noord- Brabantsch— Duitschen spoorweg (lijn Bokstel —Wezel) om dien ter exploitatie over te geven aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Zw. Ct. De rechtbank te Roermond heeft den heer J. Corbey, burgemeester van Wessura, vrijgesproken inzake de bekende verkiezings knoeierijen, waarvan hij beschuldigd was. Zij achtte het wettig bewijs niet geleverd. De eisch luidde 3 jaren gevangenisstraf. Hij is terstond in vrijheid gesteld. Zoo als gemeld werd, is bij een door de arrondissements-rechtbank te 's Bosch in raadkamer genomen beschikking, de gewezen hoofdagent van politie A. v. L. ontslagen van rechtsvervolging, met bevel tot onmid dellijke invrijheidstelling. Van L. is daarop uit zijn voorloopig arrest ontslagendoch door het openbaar ministerie is andermaal tegen deze beslissing der rechtbank, die berust op dezelfde gronden als de vroegere, appel aangeteekend, waarover nu weer het ge rechtshof zal hebben te oordeelen. De heer S. te Breda, die door zijn krankzinnigen zoon werd gekwetst, is aan de gevolgen der bekomen verwonding overleden. De krankzinnige jongeling is overgebracht naar een rijkskrankzinnigengesticht. Te 's Hertogenbosch vielen vermoedelijk door de duisternis misleid, aan de voormalige St. Janspoort een man A. S. genaamd, en een kind van den hoogen walmuur in het water. Op het hulpgeroep van het kind schoten eenige personen toe, die beiden, met behulp van ladders, op het droge brachten. Het bleek toen, dat de man reeds was gestorven, het kind bleef behouden. Wat in Amsterdam in het afgeloopen jaar zooal gebeurde Uit eene officieele statistieke opgave der politie blijkt o. a. dat gedurende 1891 aldaar 66 aanrandingen plaats hadden; 6594 per sonen werden gëarresteerd wegens dronken schap, 502 wegens straatschenderij. Niet minder dan 10931 malen moest de politie tnsschenbeide komen (contraventien). 2498 gevallen van diefstal werden aangegeven. 786 drenkelingen werd door handreiking 447, door gekleed te water te springen gered, 82 als lijk opgehaald, 2638 honden werden op gevangen, 213 kinderen raakten verdwaald, en 27 zwervende gevonden. Aan 16664 personen verstrekte de politie nachtverblijf. 8 personen werden met doodelijken afloop aangereden. 1057 ziektegevallen aan den openbaren weg werden geconstateerd en 13 gevolgd door plotselingen dood. 5 kinderen werden te vondeling gelegd. Druncn. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1891 uit 1529 m., 1382 vr., totaal 2911; vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 42 m., 30 vr., totaal 72; vermeerdering door vestiging 23 m., 40 vr., totaal 63. Vermindering gedurende het jaar door sterfte 33 m., 31 vr., totaal 64; vermindering door vertrek 53 m., 70 vr., totaal 123. zoo dat de gemeente verminderd is met 21 m., 31 vr., en thans telt 1508 m., 1351 vr.; to- laal 2859. Gedurende het jaar werden 28 huwelijken gesloten. Aan de a. s. loting voor de nationale mi litie moeten alhier 31 jongelingen deelnemen. Het feestje, dat door het handboogschut tersgezelschap „l'Amitié," gevestigd bij N. A. Smits, op oudejaarsavond gegeven werd aan leden en honoraire leden, is heel bedaard en netjes afgeloopen. Wegens ziekte ontbraken velen; de overigen konden dus rijkelijk gebruik maken van den overvloed van bier en worstenbrood. Zij lieten het zich goed smaken, en gebruikten een stevig glaasje tegen de influenza, Tegen Maandag 11 Januari is er een soort gelijk pretje georganiseerd bij het handboog- schuttersgezelsrhap „Zomerlust" gevestigd bij H. Brok. Weder zijn er een paar sterfgevallen te vermelden, tengevolge der influenza. Het zijn meest ouden van dagen die door deze ge vreesde ziekte worden opgeruimd; o. a. stierf gisteren een manneke, hier in Drunen alge meen bekend bij klein en groot onder den naam van St. Joris of Treisje, in den ouder dom van 73 jaren. Meer dan 50 jaren was hij lid van het overoude gilde St. Joris. Jaarlijks kon men hem zien bij gelegenheid van den teerdag, geharnast, gehelmd en gepluimd de straat doortrekkende, of bij gelegenheid van kermis, wanneer hier de gebruikelijke optocht ge houden wordt, altijd was Treisje de man waar jong en oud het oog op gevestigd had. Immer was Treisje op zijn plaats in de ge lederen. Hij ruste in vrede. Naar men verneemt zal ir. den loop der maand Januari hier een concert worden gegeven met medewerking van den gunstig bekenden karakterkomiek, den heer Abr. de Winter, van Breda. Overzicht van (Jen handel in huiden, leder en schors, over I het jaar 1891, en van den Xj stand van zaken der schoen- makerijen in de Langstraat,op het einde van 1891. Waalwijk, 5 Januari 1892. Wanneer wij een kort overzicht wenschen te geven van den toestand onzer belangrijke industrie, dan kunnen wij tot ons leedwezen in de meeste gevallen niet gunstig rappor teeren en sluiten wij ons aan bij de vele klagende fabrikanten en handelsmannen in andere vakken en bedrijven. Het is een troost, zij het dan ook een magere, dat het overal elders en bijna op elk nijverheids- en handelsgebied niet alles couleur de rose is. Onze lezers zullen ons dit preludium teil goede houdendaar allen te zamen eu ieder in het bijzonder wellicht zullen er kennen, dat wij waarheid spreken. Ter zake dus Huiden. De betrekkelijk hooge prijzen der huiden bij het einde van 1890 konden niet worden gehandhaafd. De importeurs en huidenhandelaars leden dientengevolge min of meer groote verliezen Van 't begin van 'tjaar af daalden de prijzen hoofdzakelijk van lichte koe en min dere soorten lichte en zware ossehuiden terwijl zelfs de middenwichten in de prima soorten eene niet geringe verlaging onder gingen. De grootste daling vond plaats in de maanden Mei en Juni, toen men prima saladeros Eray-Bentos Liebig ossen 25/32 kilos voor 58 franc te Antwerpen kocht. De eenigszins bijkomnde prima waar, voor zoover die in de manden Januari en Fe bruari kon aangevoerc worden gold alstoen pl.m. fr. 65. 't Is bovendien bekend, dat de huiden, in Mei en Juii aangevoerd zijnde, de andere aanmerkelijk in qualiteit en voor- deelig gewicht overtrolen. In de wichten 32/^) kilo goede soorten hielden de prijzen ziA vast. Deze waren meestal fr. 2afr. 3 hoojer dan 25/32ers. Thans koopt men pima gezouten ossen 25/32 a fr. 50 tot fr. 5* en 32/40 om de fr. 55/58. Het verschil is dus nog al groot met verleden jaar doch oneinig grooter verschil vinden wij in de prijzeneer gezouten koe huiden en der mindere lorten zware ossen, vooral in de Mataderos. die eene reductie aanwijzen van 15 lot digeveer 20 francs en dan bijna nog onverkbpbaar zijn. Onze lezers zullen zie herinnerendat wij dikwijls op het nut de veilingen hebben gewezen, zoowel voor de vrkoopers als voor huidenhandelaars en leerlocers. Het schijnt dat men te uitwerpen in deze richting ook meer heil Hgint te zien, de veilingen nemen aldaar iVmers zoowel in aantal als in belangrijkheid-toe. Men begint in de eerstelmaand van dit jaar, 13 en 14 Januari, reë,s eene veiling aan te leggen van pl.m. 12(900 stuks. Als wij hierin iets te zeggen haden, zouden wij de importeurs nog durven aanaden wat meer goede soorten onder den hamr te brengen en minder inferieure; dit zou iog éen aantal liefhebbers meer uitlokken, gtuige immers de veilingen in de maanden lei en Juni 11., toen alle Fray -Bentos (ladinj Maart o. a.) koopers vonden. Met het inlandsch artikel ws het ook al niet beter gesteld. De Hollanlsche zouters hadden weinig reien van tevrdenheid. Er kwam zelfs het geheele jaar o>or niet een enkel vluchtje van eenige betekenis voor in koe- en ossehuiden. Nuchtere en vette vellen zooi ede paarde- huiden konden tamelijk coular. hun weg vinden, doch op het einde van Maar, in de maand November reeds, kwam ene daling in paardehuiden, terwijl het overig overleers- goed ook niet williger is gewordn. De inschrijvingen van Java rulderhuiden en andere soortgelijke artikelen Amster dam en Rotterdam mochten evtimin zoo voordeelig voor de importeurs nLopen als in vorige jaren. Het buitenland, net name Duitsche looiers in hoofdzaak, -as lager gestemd en voor het binnenland bstond er eveneens veel minder vraag. Wi; hebben nog te relateeren dat te Rotterdan enkele min of meer belangrijke veilingenvan La Plata huiden gehouden werden, die, ensdeels om de weinig aantrekkelijke qualite^ en ten tweede omdat de eene veiling, waar log wat goeds inzat, te laat in het jaar werduitge- schreven, met weinig succes werden belroond. Leder. Tengevolge der reeds aangeiaalde relatief te hooge huidenprijzen, in 18>0 be taald, leverde de looierij ook weinig verdeel op. De groote zoolleerlooiers hadden ehter, wat hun zwaar leder betreft, juist geen klgen. De markt varieerde in dat artikel cibe- duidend en de verkoop, zoowel voor d uit- snijderij als voor militair gebruik, gine ta melijk vlot. Licht zolleder was in t begin van 'tiaar flauw tegen de zomermaanden willigei en de prijzen liepen daardoor iets hooger. In 't najaar daalden zij opnieuw, hetvelk vooral werd toegeschreven aan den minl.er gunstigen toestand der schoenenfabriekn. Fijn kalfsleder bleef gemakkelijk verkotp- baar en men kon betere prijzen bedinger Paardeleder was in 't voorjaar en vooal in den zomer laag en de markt was lustelos gestemd, tegen het najaar echter kwam ,r veel meer vraag dan men verwacht ha', zoodat de paardelederfabrikanten, die ode konden profiteeren van de daling der ruw paardehuiden en den gemakkelijken afztj der ongelooide zoowel als der rungare stuiten geen reden tot klagen hadden. Schors. De handel werd bemoeilijkt dooi het ongunstige, slechte weder in den blektijd zoowel als in den daarop volgenden zomer. Voor de beste ladingen graafschapper werd' besteed f4.30 a f4.60 vrij stroom, dus on geveer dezelfde prijzen als in het vooraf-., gaande jaar. De qualiteit was minder goed, zeer veel schors had door de aanhoudende regens geleden en moest veder onder de prijs verkocht worden. Fransche schors werd meer aangevoerd dan vorige jaren, omdat de qualiteit beter was en men, om goede schors te gebruiken, zijn toevlucht tot haar moest nemen. De prijzen voor de beste waar bedroeg pl. m. f72, in bussels franco station Waalwijk. Vreemde looimiddelen waren zeer hoog in prijs in de eerste 7 a 8 maanden van het

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2