Nummer 4. Donderdag 14 Januari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANÏOON TIELEN, h Nieuwste Naaimachines DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abobneraentspriii per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land werden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. van het Zuiden, Waalwpscite en Uigslrutsrtf Courant, Verder kan ik door het verplaatsen dezer schroef' naar rechts (dit is de steekschroef) naar links of naar rechts, naar wensch de zig-zag nauwer of wijder maken, welnu (men roept: zeer goed.) Nu plaats ik de bovenste schroef een beetje naar onder, en krijg nu zig-zag- steken die maar half zoo groot zijn, en tot slot zet ik de schroef weder iu hare oorspron kelijke positie, en gij ziet hier een vaste ge regelde gladde dubbel-naad, die zoo schoon gepareld genaaid is als men slechts van de beste naaimachine voor wit-goederen kan ver wachten van de origineele Singers verbeterde familie-machine (men roeptdie is wel bekend) en welk eene snelheid welk een werkkracht mijne heeren (men roept't is een wonder etc.) wat presteert ons deze machine Laat ons dit even in het kort herhalen. Gij ziet dat men tengevolge van haar tot dusverre on bereikte eigenschappen, welke door de verwon- derenswaardige mechaniek tot stand gebracht wordt, in nog geen half uurtje een paar schoe nen niet slechts van alle randen en achterna den kan voorzien, maar deze ook nog te ge lijkertijd kan versieren, met andere woorden: Door cleze machine te gebruiken wint gij uit niet minder dan 200 procent besparing van tijd en tijd is geld en bovendien hebt gij een tot dusverre ongeëvenaarden, schoon geregelden en smaakvollen arbeid verricht! (men roept, bravo! bravo! zeer goed, 't is een won der, etc.) Terwijl de vertegenwoordiger zijn dank be tuigt voor de luide toejuichingen, verdeelt hij onder de aanwezigen, naaimonsters van deze gewis zeer rendeerende machine. De volgende machine, die nu door den ver tegenwoordiger besproken wordt, is: De origineele Improved Stag stikmachine met 2 naalden. VOOR Schoeiimakeradoeleirideii. \(Voordracht gehouden in de Weener vakschool voor Schoenmakers.) II. Zooals onze lezers uit een vroeger nummer van ons blad bekend zal zijn, heeft de naai machines-firma „THE SINGER MANUFAC TURING Co., te Weenen, tengevolge van een uitnoodiging van het bestuur van het AV eener schoenmakers-instituut, bij monde van haren agent, ten aanhoore van een talrijke schare schoenmakers hare nieuwste naaimachines ver toond. In het genoemde nummer van ons blad heb ben wij de voordracht behandeld door den ver tegenwoordiger der Singer Co., gehouden over de eerste twee machines en vervolgen nu verder Na de knoopsgat*machine vertoond te heb ben, nam hij plaats vóór de volgeude machine en zeide Deze machine heet„Origineele Singer Im proved Zig-zag, 3 steeks en 2 naalds machine. stikmachine is zij eenig, niet alleen omdat men met haar 200 procent meer werk kan ver richten (2000 steken per minuut door trappen) maar ook met het oog op schoon parelsteek- werk. Gelieve thans de monsters te bezien en op te merken de inrichting of liever de methode voor het innaaien der snoeren, waarlijk een practische methode (men roepten een die rendeertja mijne heeren eene machine die zeer rendeert(men roept, ja zeker, dat is juist zoo, etc.) Nu laat ons de volgende machine beschou wen. Ik ben zeker, mijne heeren, dat ze u zeer zal interesseeren. Nog afgezien van de om standigheid dat ieder schoenmaker zonder uit zondering deze machine „moet" hebben, (zelfs al werkt hij op een kleinen schaal); door deze machine te gebruiken kan hij zich een inko men verwerven, waardoor hij zijn geheele huis gezin onderhouden en alle uitgaven kan dek ken. Dit zal ik u gaandeweg bewijzen. Origineele Singer Cylinder-machine met boor apparaat. N enkele stoomhewerking.) 3. De transporteur-voet moet het draaien naar alle zijden mogelijk maken, niet zooals bij vele machines van dit soort het geval is slechts naar eene zijde en die slechts liet naaien in eene halven cirkel mogelijk maken, zoodat men door het draaien der transporteur-voet gedu rende den arbeid, zonder de schoen aan den arm uit de positie te brengen 't geen slechts tot een beperkte grens mogelijk is, een geheel cirkelvorm uitnaaien kan. Voldoet de trans porteur aan dezen eisch, dan is ze volmaakt want dan kan men naaien in elke richting, die men wenscht, Zie hier als 't u belieft kruis en krasronde en hoekige naad en gelieve te zien hoe schoon deze machine door haar vereenigde transporteur voet aan de te stellen eischen geheel voldoet I (Men roeptja zeker etc 4. Zij moet ofschoon voor verschillende doeleinden als hol-machino gebruikt wordende toch van zeer eenvoudige constructie zijn en gemakkelijk te gebruiken. Het is voor een uitvinder zeer moeilijk eene machine te ver vaardigen, die eenvoudig is en tegelijker tijd voor vele doeleinden kan worden gebruikt maar gelieve op te merken hoe de ingenieurs onzer fabriek aeze vraag op de meest glans volle wijze hebben opgelostdewijl deze ma chine bijna nog eenvoudiger van constructie is, dan die, welke gewoonlijk in de huishouding gebruikt wordt. De constructie is daarom des te vernuftiger. (Men roeptdat is aardig! Wanneer eene machine eenvoudig is, d. w. z. uit weinig deelen' bestaatis zij ook in elk opzicht gemakkelijk te hanteeren en wanneer die deelen zoo hecht en sterk zijn gemaakt en aan elkaar verbonden als bij deze machine dan werkt ze gemakkelijk en zonder geruisch - - \N v\s y \s v\ dubbele Zig-zag naad. Een lange naam niet waar En hoe lang die naam ook moge zijn, toch verklaart hij de machine maar gedeeltelijk en nadat gij, mijne heeren, haar veelvuldig, practisch gebruik en datgene wat zij presteert met het oog op 't werk gezien zult hebben, zult gij moeten be kennen, dat zij tengevolge van buitengewone eigenschappen „eenig" te noemen is. De constructie is gedeeltelijk dezelfde als die der Improved machine., die ik u 't eerst liet zien, en verders heeft zij voor hare veel voudige doeleinden verscheidene zeer praktische en tegelijkertijd eenvoudige verbindingen, waar door zij op velerlei wijze nuttige diensten kan bewijzen. Zooals gij ziet bewerkt zij met een naald sterk verlakt leder ,,glad-steeks," wanneer ik nu eene schroef verander, krijg ik een zig-zag en wel niet een steek rechts, maar door de opvolgende beweging van de naaldstang naar links, drie steken, en hij elke beweging naar rechts ook 3 steken, m. a. w. ik krijg een schoone sier-naad, die, omdat zij van goeden smaak getuigt, tegenwoordig zeer gewild is. Merk nu als ge wilt de snelheid op, in 5 se conden ongeveer 12 millimeter siernaad 't is veel niet waar (De toehoorders roepen, wel zeker, zeer schoon ik zal u echter nog iets beters laten zien. Thans neem ik er nog een tweede naald bij (hij naait)en daar hebt gij eene dubbele egale, nog schoonere, rechte, gebogene of hoekige siernaad en wel geheel zonder de minste moeite of bijzondere oplet tendheid, omdat de naden gemaakt zijn door de naaldstang. (Men roept 't is een wonder, waarlijk prachtig enz.) Deze machine verklaart hij als volgt De machine is wat constructie betreft groo- tendeels gelijk aan de vorige machine, maar het werken der sier-naad (zig-zag) vervalt daarentegen kan men op eene zeer eenvoudige wijze snoeren (cordeln) innaaien, slechts door eene boring als geleider voor het snoertje aan het onderste gedeelte der steekplaat van voren naar achteren en tot den transporteur. Hier ziet gij als vroeger eene eenvoudige schoone vaste naad met één naald nu bevestig ik de tweede uaald en krijg een dubbele naad (rand of kantnaad.) Wanneer ik nu een snoer voer door de bo vengenoemde boring der steek-plaat, dan voert de machine haar met het leder door en naait haar in. Door het innaaien der snoer Yn het bovendeel der schoenen ziet het werk er zeer schoon en voordeelig uit, en wordt beter ge vormd tengevolge der uaadspanniug, en 't werk past ook nog beter aan den voet. Gelieve het bovendeel even te bekijken en te zien hoe schoon het bewerkt is. Op verlangen kau deze machine geleverd worden met 3 of meer naalden, zoodat men drie naden en meer tegelijk maken kan en ook 2, 3 en meer snoeren kan innaaien. Bo vendien kunnen de breedten der naden van 2 tot 8 millimeter veranderd worden. Als glad- Fig. V. (ook voor In de eerste plaats zullen wij deze als hol- machine behandelen en deel ik in de eerste plaats mede, ofschoon gij 't allen reeds weet, dat tusschen 't eene holmachine en 't andere een groot onderscheid bestaat, maar nadat ik u de machine, waarvan ik hier spreek, heb uit gelegd, laat ik aan uw oordeel over om uit te maken of er nog een ander hól-machine is, die deze nabijkomt of er mede vergeleken zal kunnen worden. Mijn vraag is: Welke eischen kan men voor een volmaakte hol-machine stellen? 1. Een voldoend lange arm, niet alleen voor het innaaien van den voorvoet, verstelwerk etc., maar ook om er kappen van laarzen van verschillende lengte op te bewerken nu zegt mij, mijne heeren, of deze arm hier lang ge noeg is (men roeptja zeker, ze is lang ge noeg! etc.) 2. Het eind van den arm dus de ruimte waarin het spoeltje geplaatst is moet zoo klein mogelijk van afmeting zijn omdat bij ander liol-werk men er ook de kleinste schoen op zal kunnen bewerken en zoodat men in staat zij van binnen het bovenleer van elke schoen tot de zool de noodige bewerking te laten ondergaan. Hier ziet gij slechts 18 millimeter hoogte en slechts 22 millimeter breedte van voren naar achteren gewis kleiner afmeting dan van ieder ander machine tot dusverre voor dit doel ge- bcnikt. [Men roept, ja zeker Vervolgens moet het gaatje zoo mogelijk aan de rand van den arm zijn hierdoor kan men met de arm van kleine afmeting het bovenleer bewerken tot bijna aan de zool toe, en zooals gij ziet, is het gaatje voor den naald nog geen 2 millimeter van den rand verwijderd.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1