Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Buitscliland. Bulgarije. Rusland. Amerika. te maken d. w. z. hare deelön hebben weinig wrijving slijten dus weinigdaarom kunnen ze lang mede ouder voorwaarden dat men ze met zorg behandelt en zindelijk houdt. 5. Een hol-machine moet ook de* eigenschap hebben dat men haar als platte machiue ge bruiken kan. Voor dit doel dient het tafeltje dat juist op den arm past en daarop wordt vastgemaakt door eene eenvoudige haak. 6. Een hol-machine moet geregeld kunnen worden om snel of langzaam te loopen, want elke holwerk 't zij gemaakt in eene kromme lijn of hoekvereischt meer attentie, daarom moet de machine langzamer gaan. Het stikken van plat werk vereischt daarentegen minder attentie daarom veroorlooft zij meer snelheid, en dus ook snelleren loop der machine. Deze regeling wordt bij deze machine slechts bereikt dat men wanneer men sneller werken wil de riem der machine aan het drijfwiel op het kleinere en onder aan het drijfwiel op de grootere schijf legt. Om de machine langzamer te doen gaan doet men het omgekeerde, men legt namelijk bij het drijfrad de riem op de grootere en onder aan het drijfwiel op de kleinere schijf. Dit zijn de zes voorwaarden die men een volmaakte hol-machine kan stellen en onze machine voldoet aan de eischen. (Men roept: zeer voldoende! Zeker!) Vervolgens heeft deze machine nog 2 zaken bij andere vóór namelijk: 7. Men ziet hier de arm-stut, die dient om de linker arm die bij het werk gewoonlijk loodrecht gehouden moet worden, voor 't ver moeien te vrijwaren dewijl men den arm er op kan leggen. Deze stut kan men op hare basis draaien en ook op het bovengedeelte waarop de arm rustzoodat men in de vrije beweging de arm niet gehinderd wordt. 8. Nog een voordeel ten overvloede is dat deze machine in de dikwijls kleine werkplaatsen der handwerkslieden zeer weinig plaats in neemt. (Men roeptJa dat is ook eene deugd van eene machine Ja). Zooals gij ziet is bij de constructie dezer machine daarop ook geletze is slechts 70 centimeter lang en 34 breed en kan dientengevolge in de kleinste vensternis staan daarom neemt zij geen ge deelte der woning in beslag in tegenstelling met alle andere machines die voor dit doel gebruikt worden en die van groote afmeting zijnde altijd voor de vensternis geplaatst wor den zoo ongeveer in het midden der lokalen of werkkamers en zoodoende de meeste ruimte innemen en vrije beweging belemmeren. (Men roeptJa dit is zoo Nu vraag ik u mijne heeren is deze ma chine volmaakt (Men roeptzeker en zeer praktisch ook En toch M. H. heb ik u slechts de hoofdvoordeelen van deze machine getoondmaar slechts gewezen op de helft van 't geen zij in staat is te verrichten en waarlijk reeds zijt ge tevreden. Vergeet echter niet dat ik nog moet toonen wat ze als oraboor- machine kan doen. (Een roeptJuist Voor dit doel neem ik wegde tafelhet voetje en de steekplaat en stel daarvoor in de plaats 2 andere zeer aardig samengestelde voorwerpen die gij hier ziet en die het mo gelijk maken dat men ieder soort gereede of ongereede schoen en pantoffel kan ombooren. Verder ziet gij hier een zeer interessanten lint- omboorer welk ik aan de steekplaat schroef. Deze is naar verkiezing te regelenzoodat men den band om den rand der schoenen naar wensch breeder of smaller maken kan. Hier aan de bocht van den omboorer ziet ge een klein gaatje waardoor het trek- of sluitsnoertje getrokken worden. Voor het gemakkeler en meer gelijke ombooren dient deze -voet, dien ik boven aan de steekplaat vastmaak en deze is evenals de lintomboorder en voor hetzelfde doel te regelen. De trans porteur voet bestaat uit 2 deelen die zich gedurende het werken en de beweging openen en sluiten. Ik bevestig nu al deze deelen aan de ma chine en nu nog hier rechts aan den arm een stalen plaatwaarop zich twee punten bevin den voor het opsteken van 2 groote houten spoelen de eene bevat het band, en de andere de snoer voor vastmaken en ten slotte trek ik de band door den omboorer en de snoer door het gaatje er van en thans hebt ge een geheel andere machine n.l. een schoen omboor machine van het meest volmaakte soort en ziet eens hoe schoon deze machine er op deze wijze uitziet. (Men antwoordtZeer schoon! M. H. gij weet dat men het bovenste gedeelte van een schoen reeds voor dat de zool er aan bevestigd wordt op een platte machine, doch zonder snoer, kan ombooren. Welnu zoodra hij is omgeboord komt het onderste gedeelte en de zool er onderde schoen moet op de leest wat geschiedt? dooi de groote spanning op de leestenrekt het lederde inrijgnaad springt gewoonlijk, het lint gaat op verschillende plaatsen los men moet met de hand verder verstellen. (Men roept jajuisten dit kost tijd en is niet mooi. Vervolgens heeft een schoen, die zoo omgeboord is, geene sluiting en zit tengevolge hiervan niet aan den voet gesloten en eindelijk hebt gij de schoen slechts met den band om geboord en hebt gij geen trek- of slotsnoertje daarin. Vervolgens wanneer gij een schoen in de hand omboort moet gij eerst de band en de snoer aanhechten 't geen tijd kost, dan eerst boort gij haar en om een paar schoenen tè ombooren hebt gij bijna een uur noodig en _gij hebt den schoen nog gedrukt en in elkaar gedrongen gij hebt geen sluiting en de eene schoen is wat het boorwerk betreft niet gelijk aan den anderen. (Men roept, dat is zoo Nu verzoek ik u even toe te zien. Hier hebt gij een wandel-schoen geheel klaar maar nog niet omboord. Ik behoef noch de band noch het snoertje vroeger aan te hechten maar leg eenvoudig de eene kant der schoen bij de voorste bocht tusschen de beide deelen van den transporteur en tusschen de vork van de lintomboorder, laat thans de transporteur voet naar beneden tel nu als 't u belieft tot 25 en in 25 seconden is de schoen omboord. Alle aanwezigen zien toe met gespaunen aan dacht de arbeid gaat vlug aan de eene kant, vervolgeus de rugwaartscne randing. (Men roept zeer schoon, prachtig de andere kant en het slot bij de voorste bocht etc. en voor dat de tijd verstreken isis de schoen geheel omboord. Luide bravos volgen thans. De schoen werd rondgelangd en bleek uitstekend omboord, 't geen met ae hand onmogelijk zoo goed had kuunen gedaan worden. Hierbij komt nog dat juist de vorm van den voet weergegeven is dus dit is in elk opzicht uit stekend werk te noemen. De spreker gaat voort als volgtGelieve het wel sluiten op te merken hoe schoon en elastisch en deze kunt gij nog meer te zamen trekken in overeenstemming met den omvang der voetdoor het los ingelegde en nergens vast genaaide snoertje. Evenals bij deze schoen kunnen wij alle andere soorten van schoenen huisschoenen pantoffels etc. in alle mogelijke modellen met ieder soort van wol zijde plusch behandelen en ik twijfel niet of gij zult zeer hoogschatten hetgeen deze machine presteert. (De verga dering stemt dit toe). Ik heb reeds medegedeeld dat de kleinste schoenmaker de machine voor gladsteekwerk en holwerk gebruiken kan en ook dat Wanneer hij haar gebruikt om de verschillende deelen te samen te maken, hij al zijne huishoudings- kosten er mede betalen kan. Ziehier het bewijs. Yoor het ombooren van een paar schoenen betaalt men naar gelang der waarde 5 a 10 kreuzer. Laat ons slechts gemiddeld 5 kreuzer stellen en de machine kan per dag gedurende 10 werkuren 125135 paar ombooren dus heeft ze bij 130 paar per dag fl. 6,50 verdiend. Een werkster die met de hand schoenen om- boort kan met de grootste vlijt per dag niet meer afdoen dan hoogstens 20 paar daarbij is 't werk niet zoo goed en schoon. Zij ont vangt per paar 5 kr. verdient dus per dag slechts fl. 1. (Men roept dit is een groot verschil Nu mijne heeren wat dunkt u er van. Rendeert zulk eene machine? Wat? Men roept wel zeker Is deze machine nu slechts geschikt voor de fabrikanten. Kan met deze verdienst van 6 fl. 50 een schoenmaker niet al zijne onkosten bestrijden zijne familie-leden wel onderhou den? (Ja dat zoude goed gaan, roepen de hoorders Ieder schoenmaker heeft een holmachine noodig zij kost 90 fl., doels nog 20 fl. bij dan heeft hij een hol- en een boormachine. In waarheid gezegd heeft hij zich wanneer er in zaken nog al iets omgaat met de som van 20 fl. nog een broodwinning gemaakt. Nu mijne heeren ben ik gereed met de uit legging en het verklaren der voordeelen van deze machine en vraag u of er nog eene ma chine bestaat, die in de verste verte vergeleken kan worden met deze Origineele Singer Cy linder machine met omboortoestel. (Men roept neen 't geen deze machine kan doenkan geen andere, zoo iets hebben we nooit gezien!! Vervolgens las de spreker eenige der vele getuigschriften voor, welke ontvangen waren van eerste Oostenrijksche en buitenlandsche firma's. Alle deze getuigschriften spreken met den hoogsten lof van t geen men met deze machine verrichten kan en wat zij kan ren deer en. Naar wij vernemen zijn sedert de machine ter verkoop gereed wasin korten tijd reeds alleen te Weenen 200 stuks geplaatst gedeel telijk in fabrieken gedeeltelijk bij schoenmakers in gebruik 't geen ten voile bewijst dat deze machine reeds in de praktijk bewezen heeft volmaakt te zijn en aan alle eischen te kunnen voldoen. [Wordt vervolgd]. In het teit, dat de groote pers van Europa zich meer in 't bijzonder bezighoudt met de omstandigheden onder welke de dood van Tewfik-pacha, den khedive van Egypte, heeft plaats gevonden en met den persoon van Abbas pacha, den nieuwen khedive, meenen we het bewijs te mogen zien, dat 't ook ditmaal niet zal komen tot een definitieve oplossing der Egyptische quaestie. Zij, die de hoop voedden, dat Frankrijk zich nu eens flink op zijn achterpootjes zou zetten en zoo mogelijk in vereeniging met Rusland John Bull in allen ernst zou voorhouden, dat het geen pas geeft in Egypte den baas te blijven spelen, dezulken zullen wel eenigzins teleur gesteld zijn door den haastigen spoed, waar mede Sadi Carnot, de president der Groote Republiek, 't noodig geoordeeld heelt den zonder aarzelen door den sultan van Turkije benoemden khedive geluk te wenschen en dus formeel te erkennen. De Engclsche officieuse bladen als Standard en Times zullen geen oogenblik aarzelen, zoowel de benoeming van den sultan als de officieele erkenning van den president, een daad van hooge wijsheid te heeten en beiden hooggeplaatsten een „bonne marque" te ge ven voor hunne voortvarendheid, waardoor in werkelijkheid veel onverkwikkelijk geschrijf is voorkomen. John Buil hield zich voor de buitenwereld groot, hij deed net of hij aan de mogelijkheid op eenige moeilijkheid in zake Egypte in de verste verte niet dacht, doch onderwijl hield men zich er mee bezig alles tot een ernstige en volhardende verde diging in gereedheid te brengen met pen, inkt en papier wel te verstaan Voorkomen is beter dan genezen, heeft mep ook in Engeland gedacht en men kan den Engelschen in deze geen overdreven angst of vrees ten laste leggen. Er bestond in werkelijkheid kans, dat èn de Porte, èn Frankrijk John Buil moeilijkheden zouden bereiden, hoewel de troonopvolging door den reeds sinds zes maanden meerderjarigen Abbas-pacha op zichzelf geen aanleiding kon geven tot moeielijkheden of verwikkelingen. De Daily News, die de hoop te kennen gaf, dat de regeering de troonsverwisseling zou bezigen om nieuwe onderhandelingen aan te knoopen met Frankrijk over de bezettings quaestie, stond gansch en al alleen, zelfs bladen als de Pall Mall wezen er op, dat nu een onervaren jongeling den troon had beklommen, aan een ontruiming van het land der Pharao's niet kon en niet mocht worden gedacht. In afwachting van Abbas-pacha's „joyeuse entree" in Kaïro, houden de bladen zich bezig met geheimzinnige schrikwekkende ver halen omtrent Tewfik-pacha's dood— verhalen zooals zij ook wel eens de ronde hebben gedaan bij plotselinge sterfgevallen van Wes- tersche vorsten en grooten en die natuurlijk in landen als Egypte immer een meer fan tastisch tintje dragen. Zoo vertelt men, dat de mogelijkheid op een morphine vergiftiging van Tewfik-pacha niet is buitengesloten en dat dokter Comanos eerst bij den hoogen lijder is ontboden in den morgen van Don derdag, toen er reeds longontsteking en bloedvergifting was ingetreden en toen alle hulp overbodig was, terwijl enkele uren te voren, volgens dokter Comanos, de redding zeker zou geweest zijn, Hoewel 't niet waarschijnlijk is dat de Porte haar betoog, ten aanzien van de zaak Chadourne, heeft doen vergezeld gaan van dreigementen zooils men te Petersburg ge loofde en hoopte, schijnt de Turksche regeering het toch raadzaam te hebben geoordeeld haar onverschillige houding tegenover het voorgevallene te laten varen. In vereeniging met Bulgarije's diplomatieken agent te Kon stanlinopel, is de Porte tot de erkenning gekomen, dat de Franschen met hun klachten gelijk hadden en van dit resultaat is kennis gegeven aan het Bulgaarsche gouvernement, dat nu dient te bepalen welke genoegdoening aan Franrijk zal worden verschaft. De stad Xeres heeft Zaterdagnacht bloot gestaan aan een aanval van anarchisten, welke heeren ten getale van 1000 de stad met hun verblijf vereeren en daar op eens een innèr- lijken aandrang kregen om de gevangenen te bevrijden en, 't nuttige met 't aangename vereenigend, de den schouwburg bezoekende kapitalisten te berooven van hetgeen zij te veel hadden aan aardsche bezittingen. De heeren hadden echter niet gerekend op de waakzaamheid der gendarmes, die in ver eeniging met de cavalerie, de flink gewapende bende gedurende den ganschen nacht slag leverde en de booswichten versloeg. Drie personen werden gedood, één werd gewond en zeventig gevangen genomen anarchisten zullen door het kriigsgerecht gevonnist wor den. Het schijnt daar op 't Iberische schiereiland een fideele boel te zijn, zoo iets middeleeuws en ante-diluviaansch Men ziet dat de ze genrijke leeringen van socialisten en anar chisten reeds rijke vruchten beginnen te dragen De regeering is vast besloten het handels verdrag met Duitschland te steunen met alle middelen, die haar ten dienste staan. Van de stemming zal het ministerie eene kabinets quaestie maken en reeds nu wijzen de cleri cal en op de nadeelige gevolgen, die de af treding van dit ministerie moet hebben, daar de grondwetsherziening en de algemeene verkiezingen spoedig volgen. Het Parijsche dagblad Le Temps zegt van de handelsverdragen, dat, door het Fransche minimum-tarief aan te nemen, Nederland aan Frankrijk ook het laagste tarief toestaat, maar zonder eenige tijdsbepaling. Met de andere landen wordt nog onder handeld. Spanje blijft nog veel moeielijkheid geven. Volgens de Liberté is het geschil met Bulgarije geschikt. Bulgarije erkende de ge grondheid van Frankrijk's grieven, en het is nu alleen nog maar eene quaestie van den vorm, waarin aan Frankrijk de satisfactie zal worden gegeven. Twee Fransche pantserschepen vertrokken naar Tanger. Het mislukken van eene zending is voor de afgezanten nooit zeer aangenaam, maar de Marokkaansche afgezanten, dienaar 1 uat gezonden werden om de inlijving van die oasis bij het gebied van den Sultan te bewerken en dat doei niet bereikten, hebben het al zeer zwaar te verantwoorden. Eerst werd het gezantschap in de bergen door roovers aangevallen en geplunderd en daarna werden de hoofden gevangen genomen op last van den Sultan. Men vreest, dat zij in de gevangenis geworgd zullen worden, om aldus te boeten voor een misslag van den Sultan, die door de zending ergernis gaf aan Frankrijk en door hun dood dat land vol doening wil geven. Ten opzichte van de werkstaking der koeriers tc Parijs, kunnen geen gunstige mededeelingen worden gedaan; de grevisten zijn vaster dan ooit besloten hunne eischen te handhaven. Een nieuwe meeting moet plaats hebben en het is mogelijk, dat de omnibus beambten met de koetsiers ge- rneene zaak maken zullen. De oudste zoon van den prins van Wales, de hertog van Clarence en Avondale, is door de influenza aangetast, waarbij zich geen ernstige verschijnselen voordoen. De socialistische club van Walsall, tot welke de gearresteerde anarchisten behoor den, is niet gesloten. De politie heeft een aantal anarchistische geschriften in beslag genomen. De gearresteerde Franschman zou be schuldigd worden van moord, in Frankrijk gepleegd. De politie gelooft ook een bommen- fabriek ontdekt te hebben. Zij wist, dat sedert Nieuwjaar groote bestellingen van bommen waren gedaan. De club werd sedert drie maanden dag en. nacht bewaakt. De Times verneemt uit Aden, dat de opstand in Arabie opnieuw is uitgebroken, aangevoerd door den Imam Achmet Addin, een afstammeling der Arabische heerschers te Yemen. De opstandelingen rukken op naar Sanaa, de Turken tegemoet. Zij hebben overal de telegraafdraden afgesneden, hetgeen aan de beweging een ernstig karakter ver leent. Er is een nieuw deel van Von Moltke's gedenkschriften verschenen, dat niet van zoo groot actueel belang is als het voorgaande. Het bevat een studie over de geschiedenis der Nederlanden van Philip II tot 1830, een studie over de oorzaken van den val Polen, een beschouwing over de gebreken der grens die Frankrijk in 1870 van Duitschland scheid de, een artikel over den aanleg van spoor wegen en eindelijk beschouwingen over de Oostersche quaestie. In het laatste hoofdstuk, een veertigtal jaren geleden geschreven, gaf Von Moltke Duitschland in overweging Palestina te kolo- niseeren en uitte de hoop, dat Europa, in een korter of langer tijdsverloop, de milliarden, tot dusver verslonden door de wapeuingen, nuttig zou kunnen besteden. De keizer was Zaterdag verbolgen op zijn nieuwsgierige onderdanen. Er zou een jachtpartij in het Groenewoud plaats hebben en, uitgelokt door het fraaie weder, hadden zich verscheiden wandelaars naar den omtrek van het jachtterrein begeven. De keizer was in gezelschap van prins Hendrik en een aantal heeren der hofhouding en nadat eenige schoten gelost waren, kwamen eenige nieuws gierigen zoo dicht bij, dat de keizer de jacht moest staken. Toen hij naar de jachttent ging en de toeschouwers passeerde, dreigde hij een paar keeren met zijn stok, waarop een van dezen in gebogen houding zich verontschuldigde met de woorden: „Majesteit, het zal niet meer gebeuren u In het Bulgaarsche dorp Sestrimo, bij Bellova, vertoonde zich onlangs 's avonds een dolle wolf. Hij beet daar geiten, varkens en henden, en het gelukte niet, hem todoo- den; het gevaarlijke dier holde heen en was weldra in het duister verdwenen. Achter het dorp viel de wolf nog een huiswaarts kee- rende kudde paarden, muildieren en oss;n aan, en daarna rende hij het dorp Bellova binnen, waar hij geen kwaad deed en neer geschoten werd. Na verloop van tien dagen werden de gebeten dieren ziek. Honderdtien koeien, ossen en paarden, alsmede een aantal geiten en varkens, zijn gestorven. Aan de Kölnische Zeitang wordt uit St. Petersburg gemeld geloofwaardige personen verhalen, dat de politie onlangs twee per sonen heeft gearresteerd, die 11. Woensdag alhier in de vesting zijn gebracht, en ver dacht worden, bij de vermeende poging tot een aanslag op het leven van den czaar, op zijne terugreis uit de Krim, dynamietbommen in den spoorwegdijk te hebben gelegd. Uit Moscou alleen moeten 240 officieren, beambten en studenten en acht vrouwen, verdacht van nihilistische samenzweringen, naar Sibërie verbannen zijn. Het Ma.nnlicher-geweer heeft volgens een officier, die aan den burgeroorlog in Chili deelnam, in dien oorlog aan alle eischen voldaan, zelfs aan die der menschelijkheid. De uitwerking der schoten (er werd rookloos kruit gebruikt) was zeer groot en de kogels doodden terstond bij het treffen of maakten een zuivere wond, welke spoedig genas. Al de manschappen van Balmaceda's troepen, die gewond werden door kogels uit het Münnlicher-geweer, zijn dan ook als hersteld uit de hospitalen ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2