\r- WAALWIJK, 20 Januari 1892. Duitschland. Italië. Rusland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. gelden als prins, die eenmaal koning zou zijn. Toen hij b. v. eens te York naar de kerk zou gaan wilde hij niet, dat men een afzon derlijke bank voor hem openhield; hij wilde, evenals de andere kerkgangers, een plaats zoeken. In 1889 deed de prins een reis naar Indie (waar hij groot gevaar liep van door een olifant gedood te worden) en in 1890 werd hem de titel: hertog van Clarence and Avon- dale verleend. Graaf van Athlone was mede een zijner titels. Zijn dood is, zooals een Fransch blad op merkt, uit een politiek oogpunt geen groot verlies. Maar zeer smartelijk 't is reeds vroeger gezegd is dat verlies voor zijnen vader en niet minder voor zijne moeder, die innig veel hield van haren eerstgeborene, voor zijne bruid, die, ofschoon nog slechts kort met hem verloofd, jarenlang de uitver korene van zijn hart is geweest, en voor zijne verdere betrekkingen. De deelneming uit binnen- en buitenland der koninklijke familie betoond, is dan ook algemeen. Woensdagmiddag, omstreeks 3 uur, aldus is thans definitie! bepaald, wordt het stoffe lijk overschot van den hertog van Clarence in de St. Georges kapel, op Windsor, bijge zet. De oorspronkelijke oorzaak van den dood van den hertog blijkt een verkoudheid te zijn geweest, welke hij opdeed bij de begrafenis van prins Victor van Hohenlohe en welke hij door onvoorzichtigheid jagen enz. verergerd had. Naar aanleiding van dat feit wordt in Daily News opnieuw de vraag ter sprake gebracht, of het niet geraden zou zijn te breken met het oud gebruik bij eene begrafenis, als blijk van eerbied voor den doode, het hoofd te ontblooten. In alle fa- milien zijn gevallen van ernstige ziekten dik wijls met doodelijken afloop voorgekomen, welke aan dat gebruik te wijten waren. „Als iemand van hoogen rang" zegt de schrijver in het genoemde blad, „het voor beeld wilde geven door bij een begrafenis in de open lucht het hoofd bedekt te houden, zou hel groote publiek dat voorbeeld volgen, en wel zeer bereidvaardig, daar iedereen weet hoe gevaarlijk het is, in een klimaat als het onze, eenige minuten blootshoofds te staan, al is het weder ook nog zoo ruw." Ook ten onzent heeft menige begrafenis al menig sterfgeval tengevolge gehad. De prinses van Wales en prinses May zijn weêr eenigszins van het gebeurde op heur verhaal gekomen. Geen der prinsessen zal echter de begrafenis bijwonen. Aan koningin Victoria is door de geneesheeren verboden in dit jaargetijde haar verblijf op Osborne te verlaten. Eerst Donderdag zal kardinaal Manning begraven worden. Wel 50,000 menschen defileerden eergiste ren voorbij kardinaal Manning's lijk. De admiraliteit beval den aanbouw van oorlogsschepen te Sheerness te verhaasten. Het personeel arbeidt extra en veertig scheeps bouwersgezellen zijn aangenomen. De Times verneemt uit Singapore, dat de overheid gebruik maakt van de diensten van eenige honderden Borneosche Dajaks te gen de brandals, die eene sterke benting aan de rivier hebben. In de Times komt een brief voor, waarin het denkbeeld geopperd wordt, de gelden, die voor de huwelijkscadeaux van den her tog van Clarence bestemd waren, thans bijeen te brengen teneinde de toekomst van prinses Mary van Teek te verzekeren. De Times on dersteunt het voorstel krachtig. De eigenaars der kolenmijnen in het graafschap Durham hebben besloten het loon hunner werklieden met i0 pet. te vermin deren. Prins Bismarck, die behalve lid van den rijksdag, ook lid van het Pruisische heeren - huis is, heeft volgens de „Pesther Lloyd" zijn ontslag uit dit laatste staatslichaam ge nomen, omdat hij aan andere zaken, dan die der kamer, zijn tijd besteden moet. Vrijdag is aan de kamer overgelegd eene reeks bescheiden (zoogenaamd Groen Boek,) betrekking hebbende op de kolonie Eritrea (Massowah.) Uitvoerige bijzonderheden komen daarin voor omtrent de jongste bijeenkomst van den gouverneur met de hoofden, welke bij deze gelegenheid weer eens plechtig be loofd hebben, dat de bestaande toestand door hen geëerbiedigd zal worden, dat rooftochten door hen zullen worden belet en de vriend schap bewaard zal worden. Italië heeft zich daarentegen verbonden de markt te Massowah open te stellen voor den handel met Abessynie, bij te dragen tot de restauratie van de kerk te Adua, tot den bouw van een gemetseld huis voor „Ras Mangassia" te Adua. enz. Bij de bescheiden bevindt zich een karakteristiek - familiaar briefje van laatst genoemden Ras aan koning Umberto. Volgens berichten uit Warschau werden in £en der voorsteden van de stad anarchisten, die met de Poolsche socialisten een geheime bijeenkomst hielden, handgemeen met de politie, toen deze het vergaderlokaal wilde binnendringen. Twee der arnarchisten werden gedood en vijftien gearresteerd. De overigen gelukte het te ontvluchten. De nieuwe Khedive van Egypte heeft thans het Abdin-paleis te Caïro betrokken. Voor dat gebouw was Zaterdag eerst, in tegen woordigheid eener aanzienlijke troepenmacht, de brief van den Turkschen groot vizier voorgelezen, de benoeming inhoudende. Er was veel volk op de been. De nieuwe vorst hield dien dag groote receptie. Prins Abbas, de K'nedive van thans, kwam vijf jaren geleden met zijn jongeren broeder Mehemet Ali op de Theresianum Academie te Weenen en was toen vrij wel bedreven in het Fransch en Engelsch; ook bezat hij eenige kennis van het Duitsch. De directeur stelde voor de beide broeders een afzonderlijk plan van onderwijs tezamen, overeenkomende met dat, gevolgd op de Oostenrijksche scholen, bekend als gymna siums, doch met uitsluiting der studie van het Latijn en het Grieksch. In plaats van deze twee doode talen werd den prinsen Turksch en Arabisch geleerd door professor Nedshid Effendi, die hen ook in den Koran onderwees. Tegelijkertijd gingen zij voort hunne kennis van het Fransch en Engelsch verder uit te breiden. Prins Abbas was als jonkman iemand van een opmerkelijk bedaard en bedachtzaam karakter. Hij stelde een levendig belang niet alleen in zijne studiën, maar ook in de staat kundige aangelegenheden. Hij toonde eene bijzondere geschiktheid voor de studie van het recht en werd spoedig vertrouwd met het Fransche wetboek, dat tegenwoordig in Egypte van kracht is. Hij hield zeer veel van ge schiedenis en men gaf zich veel moeite hem eene volledige kennis te doen verkrijgen van de geschiedenis van zijn eigen land. Tevens genoot hij eene grondige militaire opleiding. De vrije uren der twee prinsen waren gewijd aan rijden, gymnastiek, schermen en dansen. Dikwijls deed men hen musea en schouw burgen bezoeken. Gedurende de twee laatste jaren bezocht prins Abbas geregeld de aarts hertogen en was hij tegenwoordig bij de hoffeesten en dineerde enkele malen bij den keizer. Het voornemen bestond hem en zijn broeder nog een jaar op het Theresianum te laten blijven. Dit vervalt natuurlijk nu hij tot den troon werd geroepen. Maar schoon onvoltooid gebleven, schijnt zijne opvoeding toch zorg vuldig genoeg te zijn geweest om veel van hem te hopen. De hoogste prijs, welke nog ooit voor een renpaard werd gegeven, voor zoo ver men weet, is onlangs door den rijken Amerikaan J. Malcolm Forbes, te Boston, betaald. Deze kocht den 3-jarigen harddraver „Ariron" van den heer Lelan Stanford voor 150.000 dol lars (t 375.000.) Bij de onlangs gehoudene collecte ten be hoeve van den algemeenen arme, alhier, heeft het bestuur inteekenlijsten aangeboden. De uitslag is geweest dat gecollecteerd werd de som van f311. Verleden jaar bracht ze maar f 138 op. Bij de* Maandag gehouden verkiezing van een lid der kamer van koophandel en fabrieken alhier waren uitgebracht 61 geldige stemmen. Gekozen is de heer P. van Loon-Gragt- mans met 45 stemmen. Xj- Men schrijft ons Verleden Zondag gaf onze Zangvereeniging Cecilia haar tweede winterconcert. Ofschoon de machtige influenza, velen gedwongen had thuis te blijvenwas de opkomst van het publiek bevredigend te noemen. Onder de goede leiding van den directeur, den heer Norbert van Bladel, werden de verschillende nummers flink ten gehoore gebracht. Aan den bestendigen ijver, en de volharding der werkende leden is het te danken, dat Cecilia reeds nu eene waardige plaats naast hare beroemde zustervereeniging inneemt. Van zeer bevoegde zijde vernamen wij, dat de uitvoering blijken gaf van degelijke studie. „Gaan de jongens aldus voort,, zoo hoorden wij, „dan zullen zij het ver brengen." Voor zeker zullen de zangers zulk een beoordeeling als een spoorslag beschouwen, om op den ingeslagen weg moedig, zonder rust, voort te schrijden; aan den steun van het kunstlievend publiek zal het hun dan niet ontbreken. Met genoegen vernamen wij dan ook reeds, dat er goede kans bestaat bi., -ükort een flink bestuur aan het hoofd van dit gezelschap te zien optreden. Wegens de hooge boterprijzen, welke in den laatsten tijd in „de Langstraat" ge maakt werden is het mesten van kalveren daar weder op den achtergrond geraakt. Daar de nuchtere kalveren buitengewoon duur in gekocht moesten worden en de prijzen, na het mesten, geen gelijken tred hielden met die, welke op de Bossche markt besteed worden, is de liefhebberij van het mesten bij velen verdwenen. De commissie van voorbereiding voor de faillissementenwet is Dinsdag in het ge bouw der tweede kamer bijeengekomen, naar aanleiding van hel afdeelings onderzoek van dit stuk van wetgeving. De commissie bestaat uit de heeren Huber, Travaglino, Bevers en Hintzen. De heer Travaglino nam niet aan hare werkzaamheden deel. Influenza onder de katholieken! Dr. Xeen Amsterdamsch geneesheer schrijft in het hoofdorgaan der katholieken „De Tijd" het volgende: „Naar aanleiding van mijn waarnemingen zoowel bij de vorige influenza epidemie als bij de thans heerschende, waaruit blijkt: dat zij in verhouding veel meer voorkomt bij ka tholieken dan bij andersdenkenden, dat de trouwste kerkbezoekers het eerst aangetast werden en het grootste getal nieuwe gevallen zich na een Zon- of feestdag vertoonde, meen ik eenige opmerkingen te moeten maken ten opzichte van de ventilatie onzer kerken. „Daar de HH. Missen op Zon- en feest dagen meest kort op elkaar volgen, geschiedt die ventilatie slecht, soms in het geheel niet. Men wil de warmte (op koude dagen) in de kerk houden. „Nu door de ontdekking der influenza- bacil blijkt dat één besmette door uitade ming millioenen bacillen in zijn omgeving kan verspreiden, meen ik dat het een gewe tenszaak is van de heeren kerkmeesters te zorgen dat na elke H. Mis minstens een halfuur ruim en flink geventileerd worde en het niet meer voorkome, dat bij het binnen treden van een kerk de menschenwalm van vroegere uren ons te gemoet komt." De Haagsche Tram weg-maatschappij zal in den a.s. zomer voor het verkeer met Sche- veningen met de electrische tram twaalt van die rijtuigen in dienst stellen, Uit Baarn wordt gemeld Dat het Pa- rijsche flesschentrekkersgild niet stilzit en misschien Nederland graag uitkiest tot terrein van zaken doenondervond dezer dagen een onzer dorpsgenooten. Eene schoonklinkende advertentie was door de Parijsche chevaliers d'indnstrie in het Nieuws v. d. Dag geplaatst. Hierop werd door een jongmenseh alhier geschreven, en al zeer spoedig kwam er antwoord. Eene schoone betrekking van fr. 2500 was toevallig vacant in het departement du Nord. Kennis van de Fransche taal niet noodig; ook be hoefde men niet noodzakelijk gehuwd te zijn, alles zoo gemakkelijk mogelijk. Alleen bijgaand biljet invullen, overzending van fr. 15 en de betrekking van fr. 2500 per jaar is voor u. Zonder dadelijk de gelden op te zenden informeerde hij aan het Nederlandsche ge zantschap te Parijs, en al spoedig kwam er bericht in, dat het opgegeven adres niet ver trouwbaar was en men zich voor schade wachten moest. Een koloniaal militair, uit Harderwijk met verlof, die Vrijdag avond met gevulde portemonnaie te Amsterdam aankwam, werd door eene Duitsch sprekende juffrouw, bij wie hij zijn intrek nam, van al zijn geld f 240, beroofd, door het gebruik van drank was bij geheel bewusteloos geworden en stond reeds op straat, toen hij weder eenigzins tot bewustzijn kwam. Hij kon zich niet herinneren, in welke straat, veel minder in welk huis. Op verzoek is hij weder naar Hardei wijk overgebracht. Eene dienstbode te Utrecht, M. de B., verdacht een aantal diefstallen van onder goederen en van gouden en zilveren dames sieraden te hebben gepleegd, ten nadeele van de winkelierster mejuffrouw v. B. in de Lijnmarkt, bij wie zij in dienst was, is ter beschikking der justitie gesteld. Het gesto- lene, waarvan een gedeelte reeds buitenshuis gebracht en in bewaring gegeven was, is in beslag genomen. M. d. B. is eene oude be kende der justitie. Donderdagavond omstreeks 11 uren hebben vier dieven bij den landbouwer J. v. Dorst te Nispen, onder Rozendaal, inge broken en ruim f28000 aau bankpapier eu effecten ontvreemd. Van Dorst en zijne nicht werden bovendien ernstig mishandeld, zoodat beiden thans gevaarlijk ziek zijn. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Volgens de dienstbode, die zich onder het bed had verscholenwaren de inbrekers Belgen en onder Esschen woonachtig. De noramers der effecten zijn bekend. Door de Antwerpsche politie werden twee kerels in arrest genomenals verdacht de daders van dezen diefstal te zijn. Bij hunne arrestatie is echter niets bij hen gevondenen zij blijven alle schuld ontkennen. Zij zijn voorloopig te Antwerpen opge sloten. Omtrent den diefstal onder Rozendaal verneemt men nader, dat ruim f8000 aan effecten in eene sloot zijn teruggevonden. Hieruit zou men mogen afleiden, dat de dieven niet ver gezocht moeten worden. De toestand van J. v. D. is per zorg wekkend. Te Loo, gemeente Duiven, is 's avonds een kleermaker, ongehuwd en ruim 60 jaar oud, door een ongeluk in een waterput ge vallen en den volgenden ochtend levenloos opgehaald. De vadermoorder Köhne uit Groot Reken, wiens aanhouding door de Pruisische justitie verzocht was, is Woensdag te Hen- geloo (O.) gearresteerd. Zondag avond vervoegde zich een arme man bij den landbouwer D. in den polder Prins Alexander te Kralingen, met de drin gende bede hem een nachtverblijf te ver— leenendaar hij volgens zijne verklaring geen onderkomen had. Na hem voorat nog warm eten te hebben verstrekt, gaf D. den man een nachtverblijf. Toen hij echter Maandag ochtend ontwaakte, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat de bedelaar zijne dankbaarheid betoond had door met een paar nieuwe laarzen zich uit de voeten te maken. Je moet maar durven Zondagmorgen begaf vrouw S., in de Lange Lauwerstraat te Utrecht, zich reeds vroeg tijdig naar de kerk, haar ruim 85jarigen vader, met wien zij samenwoont, alleen ach terlatende. Nauwelijks was zij echter vertrokken of de oude man hoort iemand behoedzaam de trap opkomen terwijl weinige oogenblikken later de kamerdeur wordt geopend en een manspersoon binnentreedt, die, zonder zich om den grijsaard, die nog te bed lagte bekommeren, terstoud de kamer doorzocht zijn versleten jas uittrok en deze tegen een bijna nieuwe winterjas van den ouden man verwisselde, eenig linnengoed uit een kastje wegnam er. zich daarna ijlings verwijderde. Toen vrouw S. uit de kerk kwam, deelde haar vader haar zoo goed en kwaad als dit ging, de man is n.l. eenigszins kindsch, het gebeurde medewaarop deze terstond de hulp der politie inriep. Van den dader was echter geen spoor meer te vinden. Dat het evenwel een bekende is geweest, door wien deze diefstal werd gepleegd, is buiten kijf. Te Winsum (Fr.) is door de politie van Franeker vrij zeker eene goede vangst gedaan. Herhaaldelijk hadden in den laatsten tijd in den omtrek diefstallen plaats, zonder dat men de daders kon uitvinden. Vooral looden dakpijpen, vergaarbakken, koperen akers enz. moesten het ontgelden en werden in grooten getale ontvreemd. Thans evenwel is de hand gelegd op drie personen, vader en twee zoons, verblijf hou dende in een woonscheepje. Ze zullen zich moeten verantwoorden omtrent verschillende voorwerpen, bij opkoopers verkocht. Zaterdag nacht waren een 3-tal veld wachters in de buurtschap Aam onder Eist (Betuwe) op surveillance op strooper9. De gemeente - veldwachter T. Bonhof betrapte zekeren A. T., omstreeks 30 jaar oud, met het geweer in het veld, en wilde hem juist bekeuren, toen deze zich omkeerde, een schot op den veldwachter loste en op de vlucht ging. Het gelaat van den veldwachter is door het kruit gedeeltelijk verbrand; het geweer was met groven hagel geladen, doch deze schijnt langs zijn gelaat gegaan te zijn. De dader is des nachts in de woning zijner ouders gearresteerd en later gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Men schrijft uit Bolsward Met de werkstaking van de arbeiders in de stads-werkinrichting is het ten slotte nog in orde gekomen. De commissie heeft later alle arbeiders, op twee na, weder aangeno men en het loon bepaald op 50 cent per bussel, waarmede door de arbeiders genoegen is genomen. In een der nachten van de vorige week is te Driebergen (gemeente Biervliet) bij een welgesteld ingezetene een brutale diefstal gepleegd. Het achterraam van den winkel werd opengeschoven: de indringer plaatste eene versperring voor de deuren der bedstede, waarin de 82-jarige bewoner met zijn klein zoon sliep en brak het kabinet open. Dit maakte echter zooveel leven, dat de slapende wakker werden. Met vereende krachten wis ten zij de deuren der slaapstede te openen, tijdig genoeg om den inbreker, die met f135 aan muntbiljetten op den loop ging, te her kennen. Wel wist de inbreker te ontkomen, maar het is niet te denken dat hij nog lang zijn vrijheid behouden zal. Nog eens de rooversgeschiedenis van Nispen! De Grondwet deelt nog volgende bijzon derheden mede: "De woning van Van Dorst ziet er armoe dig en versleten uit, zoodat een vreemdeling' in zoo'n huis wellicht geen schatten zou gaan zoeken. Doch de dieve<i zijn slim. Zij zijn öf de spreuk indachtig geweest: „Schijn be driegt," of zij zijn waarschijnlijk geen onbe kenden. Zij hebben even vóór middernacht met geweld de staldeuren geooend, vervolgens de

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2