Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. UITVOERINGEN. BINNENLAND. leden der eerste en tweede kamer der staten- generaal. Nog werd goedgevonden den eerst aan- wezend ingenieur voor de werken van den Maasmond, te 's Bosch, te gaan spreken ten opzichte van de overbrugging van het af voerkanaal in de richting van den grintweg Waalwijk-Ganzooien, tot het verkrijgen van communicatie met den zuider bandijk van den nieuwen Maasmond. Ten opzichte van het verkrijgen van wij ziging in den loop van den markttrein, gaande te 12 uur uit 's Bosch naar Waalwijk, in dier voege dat hij doorloope tot Waspik of Geer- truidenberg, opdat ook onze marktbezoekers daarvan zouden kunnen profiteeren, zal op voorstel van den heer Fano met den direc teur generaal in overleg worden getreden. Hierover is bereids gecorrespondeerd. Als een gebeurtenis van politieke betee- kenis wordt het beschouwd, dat bij gelegen heid van des Duitschen keizers geboortedag, de minister van eeredienst, graaf Zedlitz, met den Rooden Adelaar eerste klasse begiftigd is geworden. Daaruit wordt afgeleid dat de keizer besloten heeft in de dreigende minis- terieele crisis den minister van eeredienst tegenover de meer liberale leden van het kabinet te handhaven. De toon van de liberale bladen is hoe langer hoe meer verbitterd, wegens de bittere ontgoocheling, welke de aanvankelijk zoo vreugdevol begroete „nieuwe koers" hun berokkent. De onderwijs-wet zet in Pruisen alles in beweging en doet tal van partij-berekeningen falen: de conservatieven en de katholieken in het huis van afgevaardigden gaan een drachtiglijk hand in hand, en de nationaal- liberalen zijn 't in hoofdzaak eens met de vrijzinnigen. Bismarck kan voldaan zijn over het feit, dat, dank zij den misgrepen der tegenwooi- dige regeering, de hoeksteen van het door hem opgetrokken trotsche gebouw aan het waggelen is gegaan en de opposie-lust der nationaal-liberalen door Zedlitz c. s. weer is opgewekt. En de keizer doet alles om aan te toonen, dat hij 't met de zwenking van de regeering naar de uiterste rechterzijde eens isdit blijkt uit bovengenoemde benoe ming van Zedlitz. Wegens herhaalde botsingen tusschen de werkstakers te Bilbao en de politic is de stad thans in staat van beleg verklaard. Op het rustig deel der bevolking heeft deze maatregel een uitmuntenden indruk gemaakt. De krijgsraad is reeds in functie getreden. Militairen en politie bewaken de hoogovens. Deze maatregel is genomen omdat de werk stakers zich meester maakten van een voor raad dynamiet. De kapitein generaal der Baskische pro vinciën zal trachten eene schikking teweeg te brengen tusschen de werklieden en de patroons. Terwijl omtrent de onderhandelingen, aan geknoopt tusschen Oostenrijk en Servie ter sluiting van een handelverdrag, de gunstigste berichten worden verspreid, kunnen Italië en Zwitserland 't nog maar immer niet eens worden en heeft de gedelegeerde voor de onderhandelingen met Italië, in den natio- nalen raad van Zwitserland medegedeeld, dat er tot nog toe geen resultaten zijn verworven en dat er vóór 12 Februari geen nieuw ver drag met Italië kan tot stand komen, zoodat de Bondsraad tegen het Appenijnsche schierei land allerlei verhoogingen van douanerechten kan heffen. Uit Washington wordt gemeld dat presi dent Harrison verplicht was het Senaats comité voor buitenlandsche zaken mede te deelen, dat hij zijne boodschap over Chili aan het congres heeft ingezonden nadat het antwoord van Chili op het ultimatum reeds ontvangen, doch nog niet vertaald was, zoodat de inhoud daarvan hem nog niet bekend was. De staatssecretaris Blaine moet gezegd hebben, dat de president zijne boodschap teruggehouden zou hebben, indien Chili's ant woord hem bekend was geweest. Hierdoor wordt de meening bevestigd dat Harrison en Blaine in de Chili-aangelegenheden geenszins samengaan. Eene tweede nota van Chili, die per draad ontvangen is en alle eischen der Ver. Staten heet in te willigen, wordt beschouwd als het gevolg van den op Chili uitgeoefenden druk, niettegenstaande het eskader der V. S. nog te Montevideo geankerd ligt. Naar aan de Times uit Santiago gemeld wordt, verklaart de regeering van Chili zich bereid de bemiddeling van Spanje of Brazilië aan te nemen, maar is het volk meer gezind tot eene beslissing van het Opperste Bonds- gerechtshof der Vereenigde Staten. De Chili regeering ontvangt van alle kanten betuigin gen van sympathie, zelfs uit Noord-Amerika. De Amerikanen te Santiago verlangen openlijk dat het exequatur van den consul der Ver. Staten te Valparaiso worde ingetrokken. Er wordt verzekerd, dat de president Harisson besloten heeft den gezant Egan terug te roepen. Jn den ministerraad heeft Ribot medege deeld dat er met alle landen handelsover eenkomsten gesloten zijn, behalve met Spanje. Constans had den president verlof ver zocht gedurende de parlementaire vacantie eenige dagen buiten te mogen doorbrengen. Hij blijft echter te Parijs, om naar het gerucht wil, eene acte van beschuldiging ge reed te maken, die hij aan den officier van justitie wil inzenden, tegen de redactie van de Intransigeant. Dit blad heeft de aanvallen tegen den minister, tot verontwaardiging van het publiek, hervat. De minister wordt be schuldigd eene som van iO.OOO francs en een honderdtal aandeelen te hebben aangenomen van de oprichters eener assurantie-maat schappij, waarvan de directie wegens bank breuk gevangen genomen werd en waardoor de aandeelhouders bestolen zijn. De republikeinen hebben reeds lang op eene vervolging aangedrongen. Door de verklaringen van de huishoud ster van Kayzer, den man, die eerst voor een Duitsch spion gehouden werd, doch la ter bleek een oplichter te zijn, die zijn za ken op heel groote schaal dreef, is men er achter gekomen, hoe het mogelijk was, dat hij zoo lang uit de handen der politie is ge bleven. Tot zijn vrienden, met wie hij da- gelijkschen omgang had, rekende hij o.a. den afgevaardigde Milleraud, den burgemeester van Parijs Beurdeley, ja zelfs minister Fal- lières. Natuurlijk dat achter den vriend van der gelijke mannen niet licht een oplichter werd gezocht. De stations Roubaix, Lille en Tour- coing zijn, nu de le Februari, de dag waarop de nieuwe tarieven in werking treden, reeds zoo spoedig op handen is, overladen met goederen. De Parijsche kastanjeverkoopers, die met hunne kraampjes aan de hoeken der straten staan, zijn in groote verslagenheid door een bankroet in hun vak. Hun leveran cier, de groothandelaar Baggi (evenals bijna al de kastanjeventers uit Italiaansch-Zwitser- land afkomstig), is er van doorgegaan, met achterlating van een deficit van een paar honderdduizend francs. De schade treft voor namelijk Baggi's leveranciers, maar de kas- tanjeverkoopers gaan zeer gebukt over de schande, welke dit faillissement bracht over hun vak, dat tot dusverre een reputatie van volstrekte eerlijkheid genoot. Koningin Victoria heeft door middel van een schrijven aan den minister van binnen- landsche zaken, 't welk in een extra-nummer van de ambtelijke Gazette wordt openbaar gemaakt, van harte haren dank betuigd aan de millioenen onderdanen des rijks, wegens de roerende bewijzen van medegevoel, aan H. M. ten deel gevallen bij het overlijden in den bloei zijns levens van Hr Ms veelgelief den kleinzoon. „Ondanks al deze beslommeringen en den mij opgelegden arbeidslast" aldus eindigt H. M. „bid ik God, dat hij mij gezond heid schenke om voor het welzijn en het geluk van mijn geliefd vaderland en rijk werkzaam te wezen zoolang mijn leven nog duren zal." Aan de Chronicle wordt uit Rome ge meld dat Italië, Oostenrijk en Duitschland gezamenlijk hun best doen om bij de toe komstige verkiezing van eenen Paus eene keuze te verzekeren, door welke de belangen van het drievoudige verbond bevorderd zul len worden, en waardoor het vinden van eenen modus vivendi met Italië mogelijk zou zijn. De Oostenrijksche kardinalen zouden in dien zin werkzaam zijn voorts wordt er gerekend op den steun van Italiaansche, Spaansche en Portugeesche kardinalen. Eene splitsing van het toekomstige conclave in voor- en tegen standers der staatkunde van het drievoudige verbond is zeer waarschijnlijk. Als een onmiddellijk gevolg van den dood van den hertog van Clarence, noemt de World de aanstaande uittreding van prins George van Wales uit de marine en zijn huwelijk. Het zou, volgens dat blad, zeker zijn, dat er pogingen worden in het werk gesteld om een huwelijk tot stand te bren gen tusschen den prins en diens nicht, prin ses Margaretha van Pruisen, de jongste doch ter van keizerin Frederik. Tot nog toe werd door alle bladen de verwachting uitgesproken dat prins George de verloofde van zijn over leden broeder ten huwelijk zou vragen, die reeds met zoo groote vreugde door het En- gelsche volk als toekomstige koningin van het Vereenigd Koninkrijk werd begroet. Bij Armagh, in Ierland, heeft men, door een grooten steen op de rails te leggen, ge tracht een trein te doen ontsporen. De loco motief wierp echter de hindernis op zijde, zoodat de aanslag mislukte, welke men gelooft, dat op het parlementslid Thomas Russel was gericht, die zich in den trein bevond. Kapitein W. Bade die voor eenige jaren te Amsterdam in het aardrijkskundig genoot schap een voordracht hield over zijne erva ringen in de Poolstrekenheeft thans in de Vereeniging voor handels geographie te Leip zig eene lezing gehouden over de rijkdommen der Poolwereld en de beteekenis daarvan voor Duitschland in het licht gesteld. Op grond zijner reiservaringen betoogde hij, dat in het hooge noorden nog een rijk veld voor exploitatie open is. De zeeen bevatten onder den levenwekkenden invloed vanden golfstroom millioenen visschen. Spitsbergen en het Beren eiland bezit rijke steenkolenbeddingen en ontelbaar zijn de vogels, rendieren, vossen en hazen, die op deze eilanden wonen. Hier is in overvloed voorhanden het materiaal voor fabrieken van lijm, geconserveerde visch, levertraan, geconserveerd rendiervleesch, vo gelsnaren, pelswerk enz.; alleen de guano die hier ligt opgehoopt, is schatten waard. Nog is Spitsbergen zonder eigenaar, maar de tijd zal niet verre meer zijn, dat de betee kenis van dit eiland beter begrepen zal worden. Kapitein Bade, die het klimaat en de na tuur van Spitsbergen met levendige kleuren schilderde stelt zich voorvan den zomer met eenige dames en heeren een soort ge- zelschapsreis naar dit eiland te ondernemen. Het wordt bevestigd, dat genejaal Mena- brea als gezant van Italië het Fransche hof verlaat. De senaat heeft de verlenging van het handelsverdrag met Spanje goedgekeurd. Uit vrees voor ongeregeldheden verbood de mi nister van binnenlandsche zaken voorhands alle openbare werklieden-bijeenkomsten. De universiteit te Napels is thans, we gens de voortdurende ongeregeldheden, door den rector gesloten. De studenten der medisch-chirurgische fa culteit te Sassari hebben besloten, de colleges niet langer bij te wonen, als een protest te gen den slechten toestand van de instrumen ten der universiteit. De Bulgaarsche minister Stambouloff is nog steeds eenigszins zorgwekkeud. Te Parijs liep reeds het gerucht, dat hij zou zijn over leden. WAALWIJK. Op Zondag 31 dezer's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. 1. Op het Kerkhof. De Vliegh. 2. De Rots. R. Hol. 3. Ons Hollandsch. B. Zweers. A WAALWIJK, 30 Januari 1892. Bij kon. besluit is opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. Waalwijk, Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen te Loonopzand benoemd tot burgemeester der gemeente Wi- chen, J. Willemse. Dinsdag jl. werden in eene buitengewone vergadering der sociëteit „De Unie" alhier tot bestuursleden herkozen de heeren: A. C. van Tilburgals presidentJ. Meesterman, en E. W. Kleijberg als secretarissen, Bernard Hendrikx als commissaris; en gekozen tot vice- president de heer W. Coppens en tot thesau rier de heer C. J. van Wijck. Verder werd verslag uitgebracht over den stand der kas, die bleek een bjtig saldo op te leveren. Dit mag waarlijk wel gunstig genoemd worden daar de sociëteit 't vorige jaar de treurige ervaring opdeed vanin plaats van volgens kasboek pl.m. f 100 in kas te vinden zich geplaatst te zien voor een deficit van pl.m. 67, wegens te betalen armen- bons, drukwerken etc. Mocht dat geld geres titueerd worden waar men geen oogenblik aan twijfelt, dan zal het den nieuwen thesau rier overhandigd worden. Ten slotte deelde de president den leden mede, dat hun legen Dinsdag 9 Februari a.s. een soupétje is aangeboden. Gisteren avond omstreeks half tien werd in onze gemeente brand-alarm gemaakt. In Oostelijke richting vertoonde de lucht een sterken vuurgloed. De brand was echter een heel eind weg. Naar wij heden ochtend ver nemen zijn in de Nieuwkuiksche Hoeven een 4 tal huizen afgebrand. Bij vernieuwing was de handel op de stallen in kalfvee in de Langstraat] sedert de vorige noteering levendig en werden zoo wel voor het binnenland als voor Belgie goede prijzen besteed. Zware rijpe kalfkoein f 250 a 280, kalfvaarzen f 150 a 225 slachtvee le qual. 66 a 70 ets., 2e qual. 58 a 62 ets. per Kg. schoon. Jong vee en weikoeien we gens de duurte van het hooi niet gevraagd. Nuchtere kalveren met weinig vraag voor de mesterij f8 a 11. Vette varkens met tragen handel naar soort en gewicht 49 a 54 ets. per Kg. schoon. Hooi. De handel wordt met den dag leven diger, voor de verschillende persen wordt om strijd rondgeloopen en tegen f 18.50 a 19. per 500 Kg. gekocht. De groote voorraad zit thans nog in vasthoudende handen. Er wordt reeds f 20 gevraagd en men verwacht dat die prijs weldra besteed zal worden. Stroo. Ook in dit artikel is de handel thans zeer levendig, daar het ook voor de fabrieken opgekocht wordt. Naar qualiteit wordt f 12 a 13 per 500 Kg. besteed. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Dinsdag terecht gestaan M. J. L. C. Lambelet, beklaagd van den bekenden dief stal in het paleis van den commissaris der koningin, in den nacht vau 2 op 3 Maart van het voorgaande jaar. Beklaagde ontkende zelf den diefstal te hebben gepleegd, doch bekende, dat hij daar toe wel de noodige inlichtingen verstrekt had aan zekeren Wagner, dien hij kort te voren in Hamburg had leeren kennen, waarop deze den diefstal had gepleegd, terwijl hij op straat bleef staan wachten en later de ont vreemde goederen van Wagner overnam. Na het verhoor van veertien getuigen nam de subst. officier van justitie mr. C. L. M. E. J. E. Speijaart van Woerden, het woord en bracht hulde aan den commissaris van politie, aan wiens optreden het le danken is, dat L. in den val was geraakt. Vervolgens zette spr. nader de feiten uiteen, wees op verschil lende omstandigheden waaruit bleek, dat L. wel degelijk zelf den diefstal moet hebben gepleegd, en achtte daardoor wettig en over tuigend bewezen, dat L. zich had schuldig gemaakt aan „diefstal met braak gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd, in eene woning, door iemand, die zich aldaar buiten weten en tegen den wil van den eigenaar bevond, door twee personen." De eisch luidt mitsdien veroordeeling tot 8 jaren gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Dittlinger, achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 4 Febr, a. s. Burgemeester en wethouders van Utrecht waarschuwen de ingezetenen tegen het ge bruik van Amerikaansch spek of ham, daar J)ij de keuring op 26 Januari van zoodanig spek aldaar de aanwezigheid van trichinen is gebleken. Daarom wordt aangeraden het niet te gebruiken, dan nadat het goed ge kookt of sterk gebraden is. In de gemeente Ridderkerk zijn ver scheidene valsche guldens in omloop. Zij zijn gemakkelijk van echte te onderscheiden, vooreerst door het ontbreken van het rand schrift en dan ook door den klank. Zij dragen het jaartal 1848 en den beeldenaar van Wil lem II. Zij zijn zeer slecht nagemaakt. In verscheidene fabrieken te Tilburg doet zich gebrek aan werk gevoelen, doordien de aflevering van het gefabriceerde niet in verhouding staat lot de productie. In af wachting van betere tijden, welke het voor jaar kan brengen, worden de arbeiders toch geregeld aan het werk gehouden. Men schrijft uit Rozendaal Het gerechtelijk onderzoek in zake de knoeierijen (om niet van vele soorten dief stallen te spreken) aan de gemeentegasfabriek alhier wordt blijkbaar met den noodigen ijver voortgezeten er wordt algemeen beweerd dat deze zaak voor menigeen nogal een on- aangenamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriekoudste zoon van onzen meer dan tachtigjarigen burgemeester, bevindt zich nog altijd in arrest", en de aan het licht gekomen feiten moeten zóó ernstig tegen hem getuigen, dat er van terugkomen vooreerst wel geen sprake zal zijn. De openbare meening uit zich nogal scherp over de bijzondere gas-commissie, waarin de beide wethouders reeds jaren lang zitting hebben. Wat nu ontdekt is, werd reeds lang door iedereen vermoed; alléén de wethouders zagen niets, totdat nu ongeveer drie maanden geleden de gas-commissie werd aangevuld door een jong raadslid die naar het blijkt meer doorzicht of minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozen- daal jaarlijks een verlies op van pl. m. f 2000, hoewel het gas met 9 cent betaald wordt. Te Udenhout is de boerenhofstede, bewoond door J. Schelleken, door brand ver nield Het vee werd grootendeels gered, behalve vier kalveren en twee varkens, als mede het geheele huisraad. De brand is ontstaan in den schoorsteen. Donderdag ochtend omstreeks 4 ure kwam in de margarinefabriek der firma An- toon Jurgens te Osch een arbeider met zijn jas met de machine in aanraking; hij werd medegeslingerd en was in weinige oogen- blikken verpletterd. De ongelukkige was we duwnaar en vader. In de gasfabriek te Sittard kwam men tot de ontdekking, dat er van tijd tot tijd uit het kantoortje geld verdween, dat aldaar in een kistje van de opbrengst der gascokes geborgen was. Dezer dagen gelukte het, na eenige nachten wakens, aan een paar stokers den dief, zekeren M. Timmers, een ouden bekende der justitie, die zich door inbraak toegang had weten te verschaffen, op heeter- daad te betrappen. Na bekentenis te hebben afgelegd dat hij ook de vroegere diefstallen aldaar had gepleegd, werd hij door de ma- réchaussée naar Maastricht overgebracht. Een klant, waarop men minder gesteld behoeft te zijn Te Aarle-Rikstel is Zondagavond de her bergier v. E., die zekere A. v. G. uit zijne herberg wilde verwijderen, door dezen zoo danig tegen het been geslagen en geschopt, dat het bij onderzoek op twee plaatsen bleek gebroken te zijn. De dader is door de maré- chaussée te Helmond aangehouden. Woensdag nacht werd door den hevigen wind een goederenwagen aan het station

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2