Italië. Oostenrijk, Amerika. ging- BINNENLAND.. van het Zwitsersche generaaltariet, wanneer Frankrijk zijn minimaal-tarief streng blijft handhaven; mocht de Fransche republiek het maximum-tarief gaan toepassen, dan willen de landbouwers, dat een differentieel-tariëf wordt ingevoerd. verdwijnen van Elisabeth Canning verloopen. De winter begon te naderen, en een koude, scherpe wind beroofde de booroen van hun laatsten tooi. Op zulk een avond in den laten herfst, terwijl daar buiten de storm over den kalen straatweg loeide en iedereen een beschermend dak dubbel aangenaam maakte, zat de timmerman Lyon met zijne vrouw, zijn zoon en de overige huisgenooten in de keuken aan het avondmaal. Bij hen had zich, als een gast op wien men niet veel acht meer sloeg, William Davistown gevoegd. Met algeraeene verloochening van het spreekwoord ,Men moet zijne vrienden niet ontloopen,' kon men hem bijna dagelijks te Aldermanbury vinden. Te vergeefs liet hem meester Lyon, en nog dui delijker zijne vastberaden huisvrouw, merken dat zijne veelvuldige bezoeken geenszins welkom waren: hij kon niet wegblijven. Als door toover- macht werd hij tusschen Londen, de Abdy en Aldermanbury rondgejaagd; hij kon Charles Lyon geen dag uit het oog verliezen. Wilt gij meedoen, mr. Davistown? vroeg de timmerman, wiens begrip van gastvrijheid niet toeliet, iemand, aanzienlijk of gering, bij een maaltijd achteraf te laten zitten. Dank u, dank u! antwoordde William; ik heb nog niet den minsten eetlust, en ben slechts eens aangekomen om te vragen of Charles nog niets vernomen heeft Dat doet gij immers eiken dag, hernam de timmerman, half schertsend, half wrevelig. En gij moest weten, dat toch alles vergeefsch is, voegde zijne vrouw er zeer ernstig bij. Charles zal voor die dwaze geschiedenis ook geen sciirede meer buiten het huis zetten. Maar, moeder, wilde de zoon in het midden brengen: zij viel hem echter in de rede en beval, terwijl zij van haar stoel opstond: Doe het avondgebed! Al de huisgenooten volgden haar voorbeeld, en toen het gebed gedaan was, gaf zij haar man een wenk, met haar naar de huiskamer te gaan. Ook "William en Charles volgden haar. Als gij uwe moeder dan volstrekt tegen spreken wilt, doe het dan ten minste niet in te genwoordigheid van de leerjongens en dc meiden, zeide zij, terwijl zij met hare breede, krachtige gestalte voor haar zoon ging staan, en nog beter zou het zijn, als gij dit geneel achterwege liet. Maar moeder, gij kunt toch niet van mij yerlangen; dat ik alle nasporingen naar Elisabeth Gevallen regen van 1 Febr. 1891 ot 1 Febr. 1892 676U/16 mill. Regendagen van 1 Febr. 1891 tot 1 Febr. 1892 156. Donderdag 11 Februari a. s., Jaar markt te Waalwijk. zal opgeven? hernam de zoon, deemoedig en fier tevens. Vader Lyon, die weder een onaangenamen twist tusschen moeder en zoon zag opkomen, trad be middelend tusschen beide en zeide: Die dienen toch nergens toe. En als zij ergens toe dienden, zou het toch eerst recht uw ongeluk zijn, als de deerne weder te voorschijn kwam. Denk aan mij, uwe moeder, hervatte juffrouw Lyon. Hoe! zoudt gij zoo wreed kunnen zijn, te wenschen dat het meisje niet teruggevonden werd? riep William, en zijne bleeke wangen werden rood van toorn. Ja, zoo wreed ben ik, hernam zij, zich tot hem keerende; ik wenschte dat zij nooit over onzen drempel gekomen ware; haar is het te wij ten, dat mijn arme brave jongen zoo veranderd is, voegde zij er met groote bitterheid bij. Dat wenschte ik ook, want dan was zij bij mevrouw Wintlebury- gebleven, antwoordde William mokkend. Zoo? riep de vrouw toornig, meent gij dat het haar daar niet gebeurd zou ziin? Maar wat praat ik ook met u! Wat hebt gij u hiermede te bemoeien, mr. Davistown? Ik zoek nsar Elisabeth en ik zal niet op houden naar haar te zoeken, hernam William. Zoek naar haarZoek naar haar tot den jongsten dag! Ik heb er niets tegen, zeide jul- frouw Lyon spottend; maar het zou u mooi staan, als gi., voortaan ons huis van uwe nasporingen vriendelijk wildet verschoonen! Maar moederviel de man bevredigend in. Laat mij, vader, zeide zij, en haar toon was thans niet meer spottend of toornig, maar bedaard en ernstig, en maakte juist daardoor een des te beslissender indruk; het moet eindelijk eens eer lijk eu ronduit gezegd worden, want alle wenken helpen niets: mr. Davistown, het zal beter zijn, dat gij niet meer hier komt! Gij wijst mij de deur? vroeg William, meer verbaasd dan beleedigd, is dat ook uw verlangen, meester Lyon? Niemand wijst u de deur, mr. Davistown maar ziet gij wij zijn geringe lieden, het zou bel. r zijn onze zoon stamelde de goede mees ter in groote verlegenheid. Onze zoon moet bij zijn werk blijven, het is beter dat gij hem niet daarvan afhoudt; hoe nadeelen, welke zij vooral aan den stand van winkeliers en neringdoenden toebrengt, worden weggenomen. Op uitnoodiging van H M., die niet in de gelegenheid was voor de aanbieding eene audiëntie te verleenen, was door de com missie van uitvoering uit den bond „Maat schappelijk belang" en de „Vereeniging voor handel en nijverheid" te 's Gravenhage, bij het adres nog gevoegd een begeleidend schrij ven, waarin de strekking dezer beweging nog nader werd toegelicht. Het adres is gelegd in een portefeuille van rood marokijn leder met een intutilé in ver gulde letter op de voorzijde, terwijl de lijsten, bevattende de bijna 15,000 handteekeningen, tot een dito boekdeel zijn gebonden, met vermelding van het getal onderteekenaren op het titelblad. De beide bovengenoemde vereenigingen hadden dit petitionnement voorbereid. Tot secretaris te Waspik is door den gemeenteraad benoemd de heer A. A. C. van Dort, volontair ter secretarie te Bergenopzoom. Te Almkerk ontstond Maandag namid dag brand in de bakkerij van H. C. Dekker, welke, met het woonhuis, eene prooi der vlammen is geworden. Van den inboedel is bijna niets gered. Alles is tegen brandschade verzekerd. A Een Engelsche nieuwigheid zijn schoe nen met luchtzolen, in den trant der pneu matische banden om rijwielen. Op zulke zo len wordt, naar men verzekert, een wandelaar bijna niet vermoeid, en daarbij heeft hij een gevoel alsof hij op fluweel loopt of over den grond zweeft. Naar wij vernemen heeft het uitvoe rend comité van de „Intern. Sport Visscherij- en Paardentenloonstelling," dit jaar, van 1 Juni—30 September te Scheveningen te hou den, de uitgave en exploitatie van den of- ficieelen catalogus opgedragen aan de firma Nijgh van Ditmar, te Rotterdam. Uit Dtllken (bij Dusseldorf) wordt aan de Köln. Ztg. gemeld dat in het dorp Schie- rick het oningeönte twaalfjarige dochtertje van eenen bezembinder aan pokken lijdtdat in Nederlandsche grensdorpen reeds sedert eenige weken gevallen van pokken voorkomen, en dat te Tegelen om deze redenen vele inge zetenen zich lieten herinenten, welke kunst bewerking door een Duitschen geneeskundige verricht werd. Zondagavond omstreeks half negen brak te Nieuwe-Wetering een brand uit, die bij den hevigen wind zich aanstonds ernstig liet aanzien. Het vuur begon in een hooiberg op het erf van K. Straathof?na eenigen tijd had het zich over de woning en schuren uitgebreid. Nu sloeg de brand, door den feilen storm aangewakkerd, naar de overzijde der vaart overwaar spoedig de woning, schuren en hooiberg van H. Los, in de vlam men opgingen. De drie spuiten van Rijp en Ou- de-Wetering en van Roelofarendsveen deden wat zij konden, d. i. onder deze omstandighe den weinig. Gelukkig dat in de richting van den wind geen huizen meer staantoch liepen te 11 uur de belendende gebouwen gevaar. Te middernacht brandde het, op een half uur atstands gezien, nog flink. Er ging geen vee verloren. Oorzaak onbekend. Het vroegere klooster der Franciskanen te Beesel is Zaterdag door brand vernield, de eigenaar, de heer H., had het Vrijdag verlaten, om zich te Roermond te vestigen. De gebouwen waren verzekerd. minder hier nog van die deerne gesproken wordt, hoe liever het mij zal zijn. Die deerne - is mijne bruid, de toekomstige Lady Davistown! zeide William trotsch. Elisabeth is mijne bruidriep Charles en sprong vooruit. De timmerman barstte in een luid gelach uit. Lach niet, vader 1 vermaande zijne vrouw, het is uw eigen kind, dat zich zoo dwaas aan stelt. Maak u niet ongerust, mr. Davistown, vervolgde zij, zich tot dezen wendende,-niemand zal u uwe lady betwisten, ik wil met zulk eene schoondochter niet onder één dak wonen. Dan zal ik elders met haar wonen, beet Charles haar toe. Met mijn vlHet woord bleef haar in de keel steken. Waarom zou ik mij boos maken over dingen, die niet zijn en niet zullen zijn, zeide zij, de deerne zal ons niet weer onder de oogen komen. Dat zal zij wel, wij zullen niet ophouden haar te zoeken, riepen William en Charles als uit óénen mond. De medeminnaars waren weder bondgenooten geworden. Charles, Charles, begon meester Lyon, be denk toch Hij kwam niet verder; daar buiten in de keu ken ontstond plotseling een gro'ot rumoer. De meiden, de leerjongens, alles schreeuwde door elkander; men hoorde ook mannenstemmen; dc knechts, die up de werf waren, moesten ook naar binnen geloopen zijn. Wat is daar te doen? vroeg juffrouw Lyon, en wilde naar de keuken snellenmaar reeds werd de deur opengerukt, en Kate, de dienst maagd, verscheen op den drempel. Daar is zijbracht zij hijgend uit. Wie? Wie? vroegen de timmerman en zijn vrouw, terwijl Charles en William tegelijk riepen: //Elisabeth" en naar de keuken ijlden. Als dat zoo doorgaat, worden zij nog gek, zij hooren, zien en droomen van niets anders dan van die deerne zeide juffrouw Lyon verdrietig. Zeg, wie is daar? sprak zij op gebiendenden toon tot Kate, terwijl zij haar, die haastig naar de keuken wilde terugkeeren, bij den arm vasthield. Hei is werkelijk Elisabeth, vrouw, als het niet haar geest isverzekerde de meid. Elisabeth 1 God beware mij 1 riep de tim merman, hoe is. zij in huis gekomen? Zaterdag avond werd te Osch gevan - kelijk naar 's Bosch overgebracht zekere P., verdacht van in qualiteit van toezienden voogd over de minderjarige kinderen van S., goe deren en geld ten eigen bate te hebben ver duisterd. Donderdagavond omstreeks zeven ure heeft te Middelburg een droevig ongeluk plaats gehad. Mej. de wed. Van Puffelen, oud 62 jaar, wonende op den Kinderdijk, zou met het rijtuig van haar schoonzoon den heer D. R., in de Krommeweele, waar zij een bezoek had gebracht, worden vervoerd Zij was wat moeielijk ter been Juist toen zij in het rijtuig was gezeten en de voerman het portier slootverschrikte het paard en sloeg op hol. Aan den hoek van de Krommeweele nam het dier een draai om naar den stal te loopen; deze was even wel te groot genomen, waardoor het recht streeks de gracht aan dc Seis-binnenburg inliep. Onmiddellijk snelde hulp toe en heeft men het raam van het portier stuk geslagen en zoo de wed. uit het rijtuig getrokken. Zij is toen naar den heer D. R. gebracht, waar zij slechts enkele oogenblikken meer heeft ge leefd. Volgens de geneeshceren is zij van den schrik gestorven. De arbeider A. Vonk uit Hardingsveld, werkzaam aan het wachthuisje bij wachtpost 71, halte GiesendamOuderkerk, werd Maandag terwijl hij nog haastig eene plank wilde weghalen, aangereden door den snel trein, die te ongeveer 10 uur passeert. De man werd zwaar aan het been en het hoofd verwond. Een droevig voorval vond Maandag avond in de Schavensteeg, eene beruchte buurt, gelegen tusschen de Leeuwenlaan en de Hofstraat, te Rotterdam plaats. Eenige lotelingen, die omstreeks 8 uren die straat bezochten, begaven" zich naar het zich daar in pand no. 39 bevindende loge ment en bierhuis Met Zwaantje, en eischten, hoewel reeds in een door drank opgewonden toestand verkeerende, bier en jenever, het geen hun door den houder G. Rietkerk werd geweigerd, waarop zij zoodanig tegen de deur schopten dat er een ruit brak. Rietkerk, die zich inmiddels in zijn logement begeven had, kwam hierop naar buiten en loste in het wilde twee schoten uit een revolver, met het gevolg dat een 13jarige jongen zekere Meijer Trijtel, die juist voorbij kwam, in den rug getroffen op den grond viel. Tweeagen- t.-n van politie waren weldra aanwezig, arresteerden den dader in zijne woning, ont namen hem zijn revolver, welke nog met 3 scherpe patronen geladen was, en brachten hem, gedekt door eene sterke politie macht om hem tegen de woede van eene steeds aangroeiende volksmenigte te bescher men, naar het politiebureau in de Pauwensteeg waar hij in bewaring gesteld is. De getroffen jongen, inmiddels door een burger naar voornoemd politiebureau en van daar naar het ziekenhuis gedragen, bleek onder het rechterschouderbeen getroffen te zijn, doch het was nog niet uit te maken of zijn toestand gevaarlijk is. De dader Rietkerk maakte reeds meermalen kennis met de politie. Met den maréchaussée Robijn, die te Berlikum- zoo deerlijk werd verwond, schijnt het boven verwachting goed af te loopen. Daar men het uithoofde zijner zwakte niet raadzaam oordeelde hem naar Utrecht te vervoeren, is prof. Snellen van daar te zijner Scarrnt heeft haar van de werf binnen ge bracht, zij ziet er verschrikkelijk uit! antwoordde Kate, die reeds weder bij de deur was om naar de keuken te gaan, waarheen hare meesteres haar reeds was vooruitgeloopen. De oude volgde. In de keuken deed zich aan hunne oogen een jammerlijk tooneël voor. Nabij den haard, waar nog een goed vuur branddewaardoor de hoofden dergenen, die in deze kleine ruimte opeengedrongen stonden, bijna spookachtig beschenen werden, zat eene gedaante neergehurkt, in welke men slechts met moeite de voor weinige weken nog zoo schoone, bevallige Elisabeth, in hare kleeding steeds even rein als zedig, kon herkennen. Op het uitgeteerde, misvormde gelaat lag een vale, geelachtig bleeke kleur; de blauwe, vroeger zoo levendige oogen lagen als verzonken in hunne kassen en staarden dof an wezenloos voor zich hare kaken klapperden op elkander; hare handen trokken krampachtig samen en deden vergeefs moeite om een gelapt en vuil beddelaken, dat zij als een mantel omgeslagen had, zoo tot zich te trekken, dat het hare naaktheid bedekte. Hare verdere kleeding bestond slechts uit een hemd een kleinen ellendigen onderrok, en schoenen met gapende scheuren, waardoor de insgelijks ge scheurde kousen eu de doorgeloopen teenên zicht baar waren. Om het hoofd had zij een stuk zaklinnen geknoopt, dat aan de eene zijde eene wonde aan het oor deed veronderstellen; het lange blonde haar hing in natte lokken van onderden groven doek naar beneden. Charles Lyon had zich naast het meisje op den grond gezet, en trachtte hare hand te vatten, die zij echter telkens weder terugtrok, üp den har- telijksten toon fluisterde hij haar toe: Elisabeth, mijn beminde, luister naar mij, gij zijt bij mij wat is u overkomen? Maar zij gaf geen geluid geen teekendat zij hem hoorde of herkende! Sprakelooszonder bewustzijn staarde zij voor zich; zij scheen zich om niets te bekommeren dan om liet beddelaken vast te houden, dat altijd weer afgleed. Ook William Davistown was toegesneld, maar hij betwistte zijn medeminnaar de plaats naast de geliefde niet: haar aanblik had verlammend op hem gewerkt. Bewegingloos stond hij bij den haard en zag op de jammerlijke gedaante neder. Wordt vervolgd. Dezer dagen werden door eene bergstor- ting in den omtrek van Cataniö twee vrouwen en drie jongelieden geheel verpletterd. De misvormde lijken werden met veel moeite te voorschijn gebracht. Te Sambuco, een klein plaatsje in de Stura vallei, zijn veertig huizen door een hevigen brand in de asch gelegd, waardoor meer dan vijf en-veertig gezinnen van ailes zijn beroofd. Dit is de vierdemaal binnen betrekkelijk korten tijd, dat een dorpje in die vallei een prooi der vlammen is gewor den. Prof. Adamkiewitsch, uit Krakau, heeft te Weenen eene voordracht gehouden over een door hem ontdekt geneesmiddel tegen kanker, waarmede hij verzekert eenen lijder, dien hij aan de Weener geneeskundigen voorstelde, volkomen genezen te hebben. Professoren Billroth en Kundrath twijfelen aan de onvoor waardelijke geneeskracht van het middel, dat ingespoten wordt en uitsluitend op het kan kerweefsel werken moet. Uit New-York wordt weder een treurig ongeluk berichteen noodlottige hotelbrand, waarbij een aantal menschenlevens verloren Het hötel Royal aldaar is de voorgaande week des nachts in één uur tijds geheel af gebrand. Van de logeergastendie allen sliepen en in allerijl gewaarschuwd werden, sprongen velen in hun nachtgewaad uit de vensters. Het aantal dooden is nog niet be kend, men schal het op minstens 25 en hoogstens 100. Een groot aantal personen zijn meer of minder ernstig gewond. Volgens een later telegram zijn er 5 dooden en 24 gekwetsten en worden nog 69 vermist; 81 ontkwamen ongedeerd. Weerkundige waarnemingen Over de maand Januari 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 461/* mill. vorig jaar Januari 56s/4 mill. verschil KF/s mill. Evenals het vorig jaar Januari 5 regenda gen en wel 2, 24, 26, 27, 28 Jan, De meeste regen viel met sneeuw op 24 Jan. 251/* mill. De minste regen viel op 26 Januari D/j mill. Sneeuw 6, 8 a 12, 19 Jauuari. Vorst 9 k 22 Januari. Mist 22 en 23 Jan. Zware donderslag 6 Jan. voorm. Windkracht de eerste en de laatste dagen der maand 3/10 a 4/i0i middemaand Vio 2/io WindrichtingN. niet. O. 21. Z. 9, 22. - W. 1 a 4, 7, 25, 27 a 30. NO. niet. N W. 31. ZO. 14 20. ZW. 5, 6, 8,10 13, 23 24, 26 Karakter van het weer normaal. WAALWIJK, 10 Februari 1892. Door de kamer van koophandel en fabrie ken, alhier, is het volgende adres verzonden: Aan Zijne Excellentie den heer mi nister van WaterstaatHandel en Nijverheid. Door tal van ingezetenen, wonende in het westelijk gedeelte onzer gemeentebij de haven, wordt bij herhaling aangedrongen op het plaatsen van eene brievenbus en het vestigen van een depót voor postzegels briefkaarten en postwisselformulieren. De afstand toch van het postkantoor te Waalwijk heen en weer bedraagt minstens 18 minuten, terwijl het hulppostkantoor te Be- zooien door verplaatsing op ongeveer gelijken afstand geplaatst is. In gemeld gedeelte der gemeente, alwaar het station kantoor en remise van den stoom tram WaalwijkTilburg is gevestigd, wonen beduidende kooplieden, terwijl ook aldaar de haven gelegen is, met vrij belangrijke scheep vaart, zoodat het meer en meer blijkt, dat de opheffing van de vroeger aldaar geplaatst geweest zijnde hulpbrievenbus, werkelijk groot ongerief veroorzaakt aan den handel in het algemeen en de bewoners en talrijke schippers, die onze haven aandoen, in 't bijzonder. De kamer vermeent uwe Excellentie te mogen opmerken dat de kosten van het daarstellen eener brievenbus niet groot kun nen zijn, evenmin als het vestigen van een depót van postzegels, enz. en dat, terwijl de postbeambten toch menigmaal per dag het aangeduide gedeelte dezer gemepnte passee- ren, de lichting der bus ook zonder buiten gewone dienstverzwaring kan geschieden. De kamer verzoekt uwe Excellentie mitsdien beleefd het vestigen van de verlangde in richtingen in meergenoemd gedeelte onzer gemeente wel te willen bevorderen. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen heeft het Britsch ministerie van land bouw, met het oog op het bestaan van mond en klauwzeer op het vaste land, de veeartse- nijkundige inspecteurs in de Engelsche havens aangeschreven, ook vee uit Nederland af komstig aan eene quarantaine le onderwer pen. Omtrent den duur dier quarantaine, welke nog niet bepaald is, volgt nader bericht. (Stct.) Reuter seint uit Londen Het departement van landbouw heeft den invoer van levend vee in Engeland uit Ne derland verboden met ingang van den 12 dezer. Dit bericht wordt door de St. Ct, bevestigd. Maandag is ten paleize te 's Hage be zorgd, ter overhandiging aan H. M. de ko ningin regentes, het adres van ingezetenen der residentie en uit andere deelen des lands, te zarr.en 14863 onderteekenaars, houdende eerbiedig verzoek om de wetgeving op de coöperatie in dien geest te herzien dat de

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2