Nummer 13. Zondag 14 Februari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Hande!, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Ëcnc geschiedenis uit de Engehche rechtspleging, v. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Wul»yksfhf en Lngslraatscb Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden .ƒ1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., frunco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentien 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter algemeene kennnis, dat overeen komstig art. 15 der wet op de grondbelasting van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter se cretarie der gemeente van af heden geduren de dertig dagen ter inzage liggen, opgaven van de uitkomsten der schatting, bedoeld bij artt. 15, 23 en 43 der genoemde wet. Waalwijk, 6 Februari 1892. De burgemeester voornoemd. De vereenigde rechterzijde van de Belgi sche kamer en den senaat heeft, omtrent het referendum, een voorstel van transactie aan genomen. In plaats van den koning onmid dellijk het recht te verleenen om de kiezers te raadplegen, zooals de regeering het in haar voorstel bedoelde, zal de wet uitdrukkelijk de omstandigheden en de voorwaarden vaststel len, waaronder de koning van dit recht ge bruik zou maken. In naam van het kabinet heeft de heer Beernaert verklaard, deze transactie aan te nemen, waarbij ook de leider der rechterzijde, de heer Woeste, zich aangesloten heeft, zoodat de ministerieele crisis, welke dreigde, voor komen is. Engelands parlement is Woensdag geopend met een troonrede, die geen enkele verrassing heeft gebracht en den leren moeite genoeg zal geven als zij blijven volharden bij hun plan om reeds bij de discussie over het adres van antwoord de poppen aan het dansen te brengen. Een gewone formaliteit is een woord van waardeering over de ontvangen bewijzen van belangstelling in het overlijden van den hertog van Clarence; een formaliteit oftewel banaliteit is de stereotype verzekering, ><3 8. Elisabeth, waar komt gij vandaan Wat is er met u gebeurd? riep meester Lyon. Geef u geen moeite, meester, gij zult toch niets uit haar krijgenzeide de meesterknecht Scarrat; zij heeft mij een paar woorden toege fluisterd, toen ik haar naar binnendroeg; maar daarna schijnt zij de spraak te hebben verloren. Hebt gij haar naar binnen gedragen? Hoe kwam dat? Wij waren juist met het opruimen gereed, en wilden naar huis gaan verhaalde de knecht, die zichzelven als het middelpunt van een steeds aangroeienden kring van nieuwsgierigen, voor een gewichtig persoon begon te houden toen wij aan de tuindeur hoorden kloppenJames ging opendoen maar kwam haastig terug loopen met den uitioep: een spook! een spook! En gij liet haar daar buiten in wind en weder staan voer Charles uit. Slechts een oogenblik, verontschuldigde zich Scarrat; toen het kloppen herhaald werd en wij een klagende stem hoorden smeelcen, dat wij om Godswil zouden opendoenzeide ikAlle goede geesten en ging heen. Nu zag ik dan ook dat het een arm ellendig menschenkind wasen liet haar binnen maar eerst toen zij mij in de armen was gevallen, herkende ik Elisabeth en droeg haar in huis. Hebt gij haar gevraagd, waar zij van daan kwam Ja, en zij antwoordde: uit een huis aan den straatweg naar Hertfordshire, waar men haar heengesleept en gevangen gehouden had. Ten slotte bleek het, dat zij hij moeder Wells geweest is, voegde hij er zacht bij terwijl hij zijn mond dicht aan het oor van meester Lyon bracht. In hetzelfde oogenblik sprong Charles open riep: Wat wil zij toch? Zij mompelt aanhou dend Wills of Wells, ik kan haar niet verstaan. Meester Lyon zag zijn knecht aan. Moederhelp haar tochde ongelukkige sterft, smeekte Charles. dat de relation met al de mogendheden bij voortduring vriendschappelijk zijn. Een enkel woord over Tewfik-pacha's dood en de ver melding van zijn opvolging door zijn zoon Abbas-pacha, van wien men een even wijze lees: leidzame politiek verwacht en de buitenlandsche vraagstukken zijn afgehan deld, tenzij men eene enkele vermelding van de Behringstraat aangelegenheid en van de verheffing van Zanzibar tot vrijhaven, be langwekkend mocht heeten. Op het gebied der binnenlandsche politiek worden de ver wachte wetsvoorstellen aangekondigdde vestiging in Ierland van een plaatstlijk bewind naar het Engelsche regeeringssysteemeen wet, waarbij de verantwoordelijkheid der werkgevers tegenover de werklieden wordt verscherpt en een voorstel, waarbij de con ventie tusschen de regeering en de bank van Engeland gewijzigd wordt. De agitatie tegen de Pruisische onderwijs wet houdt aan. Zoo heeft het corps professoren van Halle, zonder onderscheid van partijgezindheid, een protest geteekend tegen de nieuwe schoolwet en dat verzonden aan de kamer van afge vaardigden. Dit voorbeeld is gevolgd door de professoren van de univesiteit te Posen en reeds wordt den vader van het veel be streden wetsontwerp, graaf Von Zedlitz, het plan toegedicht om in zijn hoedanigheid van minister van eeredienst en onderwijs, gestreng op te treden tegen de professoren, die ver geten dat zij ambtenaren zijn en dus niet mogen deelnemen aan protesten tegen de regeering Dat zou dus de practische toe passing zijn van het bekende „wiens brood ik eet, wiens lied ik zing,, een treurige fraaiigheid. Zoo maakt Van Zedlitz van zijn schoolquaestie dus een maagquaestie: reeds is een dreigbul afgezonden aan de autoriteiten der verschillende hoogescholen. Doen dat alles zal niet baten: van alle zijden komen teekenen van verzet, zoo zijn de protestmeetings in Silezie aan de orde Juffrouw Lyon maakte eene beweging alsof zij het meisje wilde te hulp snellen; hoe zij op haar had gescholden, het medelijden woog op dit oogen blik zwaarder dan ieder ander gevoel; rc aar toen zij zag hoe Charles zich op nieuw over haar heenboog, haar snikkende en juichende de teederste namen toevoegde, sloot zich haar hart weder. Geef haar te eten, en breng haar te bedl beval zij de dienstmaagd. Kate wilde gehoorzamen, maar Elisabeth weerde haar af. Breng mij niet weer naar die donkere kamer zuchtte zij. Naar welke donkere kamer? vroeg William, die zich nu ook begon te vermannen. Waar mij die oude zwarte vrouw opgesloten heeft, antwoordde zij dof en voor zich uit sta rende. Hoe zijt gij daar gekomen vroeg Lyon, die zich het oogenblik, dat zij de spraak teruggekre gen hadwilde ten nutte maken om meer te vernemen. Twee mannen hebben mij daar heengesleept. Hoe kwaamt gij in hunne handen Zij bracht de hand aan het hoofd en scheen zich te bedenken. Toen ik door Moorfield ging, overvielen zij mij, sloegen mij en sleepten mij mede, ant woordde zij afgebroken. En toen Toen? Ik weet niet Moeder Wells, sprak zij met moeite en onduidelijk; daarop zonk haar hoofd weder op haar borsthare tanden sloegen klapperend op elkander, er was geen woord meer uit haar te krijgen. Plaag haar niet, zij kan niet meer spreken zeide Scarrat. Wij moeten toch wetenwaar zij geweest is, riepen verscheidene omstanders. Morgen, mensclien, morgen! zeide William om de nieuwsgierigen tevreden te stellenzij moet eerst wat bekomen. Wij weten het immers al, zij is bij moeder Wells geweest, riep een ander. Juist, bij moeder Wells, die heks zal ervoor boeten slaat haar dood, met haar geheele hei- dengebroed. Bedaard, bedaard, kinderenvermaande de bedachtzame meester Lyon, dat is nog volstrekt niet bewezen; begaat geen dwaasheid! Dat oude wijf mag niet ontkomen riep men weder. van den dag en in Hannover zullen 22 dezer de voornaamste steden haar afgevaardigden naar een meeting zenden om als één man te protesteeren. Te Berlijn wordt een monster meeting voorbereid door de onderwijzerswe - reld en 't is de vraag of 's ministers bedrei gingen met'bestraffing, in deze niet een uit werking zullen hebben, tegenovergesteld aan die, welke hij er mee beoogt: actie wekt reactie, zelfs in het onvolprezen Germanie waar de vrijheid der gedachte en de vrijheid der pers telkenmale blijken ijdele klanken te zijn. 't Is er mee als met dien vader ineen weeshuis, die er zich op verhief, dat de aan hem toevertrouwden de meest mogelijke vrij heid genoten zij konden thuis komen zoo laat zij wilden, als: ze maar vóór negen binnen waren. Zoo mag men in Duitschland gelooven en denken wat men wil, als men door woord of daad maar niet toont iets anders te ge looven of te denken dan de regeering! De Spaansche regeering heeft zich'over de resultaten van haar flink en doortastend op treden tegenover de oproerige elementen niet te beklagen: de executie van de vier rebellen, Woensdagmorgen te Xeres geschied, is kalm afgeloopen. Van ongeregeldheden te Xeres, Barcelona of elders hoort men niets, hoewel de ontploffing Dinsdagavond, van een dynamiet-patroon te Barcelona, waardoor één persoon gedood en drie gewond werden, wel vrees had gewekt voor incidenten. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de minister van binnenlandsche zaken zijn outslag genomen, en zijn de bezettingstroepen in de provincie Matto-Grosso in opstand ge komen, waarbij de gouverneur door hen is afgezet. Volgens de Times is er eene nieuwe om wenteling op til. Drie ministers hebben hun ontslag genomen. De telegraaflijn tusschen Porto Alegro en Pelotas is doorgesneden. Dat zal ook niet gebeuren, de wet zal haar weten te vinden, morgen zult gii alles vernemen. En gaat nu naar huis, voegde juffrouw Lyon er bij, het is laat, mijn huis is geen herberg. Met een zeer begrijpelijk handgebaar dreef zij den troep naar buiten, die zich onder brommen, schelden en tieren verwijderde, maar zich toch tegen het bevel der huisvrouw niet bepaald durfde verzetten. Slechts William Davistown was nog gebleven. Hij staarde onafgewend naar de plaats, waar Elisabeth had gezeten, die inmiddels door Kate en nog een dienstmaagd naar een ander vertrek was gebracht. Nu, ror. Davistown, hoe bevalt u uwe toe komstige lady? vroeg juffrouw Lyon schimpend. William sprong op: dat woord scheen hem te doen schrikken, en hij had niet terstond een ant woord gereed. In zijne plaats zeide Charles ver wijtend tot zijne moederHoe kunt gij op dien toon van uwe schoondochter spreken Zijt gij nog niet verstandig geworden her nam de vrouw die deerne wordt in eeuwigheid mijn schoondochter niet, ik wil haar in mijn huis niet dulden. Juffrouw Lyon_ wees barmhartig, smeekte William. Gij kunt haar toch heden niet op straat willen zetten zeide meester Lyon. Zoo onchristelijk ben ik niet, hernam zijne vrouwlaat zij dezen nacht hier slapen, maar morgen kan zij haars weegs gaan. Waar moet zij dan heen, moeder? vroeg de goedhartige meester. Dat is mijne zaak niet, hier zal zij niet blij ven als gij daarop staat, dan ea ik heen Hier zal zij ook niet blijven, dit huis is geen tamelijk verblijf voor mijn toekomstige ge malin 1 riep eensklaps William Davistown. Weet gij nu wat gij met uwe liefste zult aanvangen vroeg juffrouw Lyon met een spot- teuden lach. Wilt gij haar niet naar Chesney- Wood brengen? Uwe zuster zal zich zeker zeer verheugen Al was William misschien een oogenblik voor nemens geweest haar een onderkomen te Ches- ney-Wood te bezorgen, dan deed deze aanmer king hem toch terstond tot andere gedachten komen. Gij behoeft mij niet te leeren wat voor mijne bruid past, riep hijik zal zelf wel weten, wat mij te doen staat; maar wees gerust, mor- De herovering der openbare vrijheden heeft zich een volksliga te Bordeaux teu doel gesteld, en behalve dat, tracht zij de schoolwet te doen wijzigen en de erkenning te verkrijgen der clericale eischen; de hoofd man van dien bond is Gaston David, een zwager van president Carnot. In verschillende wijken van Roubaix werden door de anarchisten biljetten tegen de muren geplakt, waarin met al wat vader landsliefde heet den gek werd gestoken, en de militie-plichtigen opgeruid werden om niet te gaan loten en nog minder zich te laten inlijven. Twee der daders werden gearres teerd en naar Lille overgebracht. Een dertigjarig Fransch officier is te Nizza op treurige wijze om het leven geko men. Bij het Chateau Smith werd het paard, dat hij bereed, schichtig; het holde een hel lenden weg af, in steeds wilder vaart, totdat het eindelijk een woesten zijwaartschen sprong deed en met zijn berijder over de rotsen in zee viel. Alle pogingen om ros en ruiter te redden bleven vruchteloos. Te Parijs stond dezer dagen een herbergierster terecht, die haren man een dronkaard, van wien zij veel verdriet had ernstig gewond had door vier revolverschoten. De dronkaard had haar al lang met den dood bedreigd, en zij droeg steeds een re volver bij zich, tot zelfverdediging. Toen hij haar nu, in een vlaag van woede, met een groot blok hout wilde doodslaan, schoot zij, na lang aarzelen, het vuurwapen op hem af. De rechtbank oordeelde, dat, wat de vrouw deed, niets anders dan wettige zelfverdedi ging was, en zij werd vrijgesproken. gen zult gij bijtijds van de onwelkome gast verlost zijn. Met een kort afscheid haastte hij zich weg, en liep rechtstreeks naar de abdyMary, zijn goede gezellin, moest raad schaffen. Het liefst zou hij gezien hebben, dat deze zelve het meisje tot zich genomen hadmaar hij vreesde toch, dat de squire en zijne vrouw dit niet gedoogen zouden. Zij zal haar onder hare bescherming nemen en dan is zij geborgen, zeide hij met een verlicht hart. Hij ondervond toch, dat de zorg voor de teruggevondene een grooter last was, dan hij zich had voorgesteld. In de abdy gekomen, vernam hij dat Mary bij zijne zuster te Chesney-Wood was; zonder zich een oogenblik op te houden, snelde hij derwaarts; de lichamelijke inspanningen en de gemoedsaan doeningen hadden hem echter zoo afgemat, dat hij met den uitroepZij is gevonden in de kamer zijner zuster aan de voelen van Mary be wusteloos neerviel. VI. Mary Wintlebury en Hetty hadden William, zoodra hij weer bijgekomen was en haar zijn wedervaren met betrekking tot de zoo geheim zinnig verdwenen en thans weer te voorschijn gekomen Elisabeth Canning, medegedeeld had, met groote bereidwilligheid hare hulp had toe gezegd. Zijne zuster deed hem echter opmerken, dat net voorshands verkieslijk zou zijn, haar in een zeer bescheiden omgeving te brengen tot het onvermijdelijk onderzoek geëindigd, en de duis ternis, die over haar lot verspreid lag, opgehel derd was. Toi verbazing van Mary maakte Wil liam hiertegen geen bedenkingen. Het vurig ver langde terugvinden der geliefde scheen hem meer ontsteld dan verheugd te hebben. Hetty wierp llary een veelbeduidenden blik toe; hare voorspelling scheen reeds bewaarheid te worden. Laten wij haar naar Nancy Forbes brengen, stelde Hetty voor; dit was eene vrouwdie vele iaren te Chesney-Wood gediend had, daarna ge huwd was en nu als weduwe in een klein huisje met een tuintje woonde, dat haar door sir Ralph voor een billijken huurprijs was afgestaan, en evenver van de Abdy als van Chesney-Wood ver wijderd lag. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1