L, YM GEHOT, te Waalwijk, Notaris BINK, 1. Op Maandag 15 Februari 12, lange, zware spanen en heinhout. Advertentién. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rumenie. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. TE WAALWIJK, 1AL publiek verkoopen 20 koopen 2. Op Maandag 22 Febr. 1892, zwaar eikenschaarhout, De hertog De Roca heeft in den senaat de regeering gevraagd, of de koning niet van plan was het voorbeeld van den koning van Portugal te volgen, om ook vrijwillig van een gedeelte van zijn civiele lijst afstand te doen. Maar de hertog kreeg den wind van alle kanten tegen. Minister Cos-Gayon vond, dat een dergelijke vraag niet te pas kwam, en zelts 's hertogen geestverwanten gaven hem hun misnoegen te kennen. In al de mijndistricten van Bilbao is het werk hervat, uitgezonderd in de mijnen van Arboleda. Zoodra de staat van beleg zal zijn opgeheven, zullen de socialisten een meeting houden ter viering van de hervatting der werkzaamheden. Zeven Spaansche meisjes, die naar Mauléon waren gegaan om werk te zoeken en een vergeefsche reis deden zijn op den terugweg in de bergen van Larron bij Ocho goria, het doel van hun tocht, ingesneeuwd en in een hut dood gevonden. Er waren nog verscheidene andere meisjes bij het ge zelschap; men vreest dat ook die in de sneeuw ziju omgekomen. Te Xeres is Woensdag het doodvonnis aan de vier veroordeelde anarchisten vol trokken zonder dat de orde verstoord werd. Het geschiedde door middel van verworging aan een paal, gelijk zulks in Spanje gebrui kelijk is, en aan al de veroordeelden tegelijk, waartoe een viertal van de 14 beulen, welke Spanje telt, waren overgekomen. De marte ling werd dus zoo kort mogelijk gemaakt. De bisschop van Cadix is naar de koningin regentes geweest, om gratie te vragen, en H. M., op dit punt, terecht zeer gevoelig, ontbood onmiddellijk de ministers, om hen te raadplegen. Maar hare raadsleden achtten de gepleegde misdaden van dien aard, dat zij H. M. niet konden aanraden, gratie te verleenen. Afgevaardigden vanMadridsche werklieden, die gratie kwamen vragen voor de veroor deelden, zijn niet door de koningin ontvangen. Een der terechtgestelden heeft een brief nagelaten, waarin hij zijn vrienden en zijn zoon raadt, de anarchistische denkbeelden te laten varen en hen opwekt tot eerlijkheid en vroomheid. Te Barcelona is Woensdag nacht een bom ontploft, waardoor een man werd gedood en drie anderen gewond werden. Er zijn daar weder verscheidene arnarchisten in hechtenis genomen. Van Donderdag wordt gemeld, dat, toen er Woensdag andermaal eene botsing met anarchisten plaats vond, de politie met onge wone kracht is opgetreden, revolverschoten lossend en ettelijke lieden in hechtenis ne mend. Daarna werden huiszoekingen gedaan en werd beslag gelegd op wapenen en pro clamaties. De bevolking staat versteld over het vastberaden optreden der overheid in deze. De steenkolenhandel te Londen staat op het oogenblik stil. De kolenhandelaars hebben besloten de firma Cameron te steunen, wier besluit om eenen opzichter te ontslaan eene werkstaking der kolensjouwers heeft uitgelokt. De kolenkoopers werven vrijwilligers aan en hebben de hulp der politie ingeroepen. Behalve te Clapton, is het mond- en klauw zeer ook te Bronsley en te Welling, beide in den omtrek der hoofdstad, ontdekt. De zieke beesten zijn terstond afgemaakt, de andere zijn onder toezicht gesteld. Alle blijken af komstig van vee, dat omstreeks half Februari op de markt te Islington verkocht is geworden. De regeering laat naar de nog niet opgespoorde verkochte beesten zoeken. Door de justitie wordt een streng on derzoek ingesteld naar het voorgevallene bij en na de stranding van de Grieksche stoom boot Empiricos, Zaterdag 11. ingevolge zwaren nevel bij Scilly gestrand. Slechts 15 der op varenden zijn gered. De bemanning en pas sagiers waren bijna uitsluitend Grieken en Maltezers en tusschen hen moet er na de stranding en bij het uitzetten der booten een wanhopig gevecht met messen hebben plaats gehad, waarin o. a. de kapitein en de stuur lieden zouden zijn afgemaakt. Aan de overdreven kostbare levenswijze van de jonge officieren der garde-cavalerie regimenten heeft de keizer paal en perk ge steld, door eenige officieren naar de provin cies te verplaatsen. Een van hen graaf Gneisenau, wilde zich daarin niet schikken, en heeft zijn ontslag uit den dienst genomen. Dezer dagen werd in de Berlijnsrhe voorstad Rixdorf een socialistdie zich in een vergadering wat oneerbiedig uitliet over keizer Karei den Groote, onmiddellijk door den aanwezigen commissaris van politie in hechtenis genomen, „wegens Majesteitschen nis." Maar twee uren later werd hij alweer in vrijheid gesteld, en beduidde men den com missaris dat de strafbepalingen op majesteit schennis in dit gevpl niet van toepassing waren. De Duitsche socialisten mogen dus van keizer Karei zooveel kwaads vertellen als zij willen. In Graubunderland is zooveel sneeuw ge vallen dat de postdienst en het spoorweg verkeer er door belemmerd worden. Sneeuw vallen zijn er reeds vele voorgekomen en zelfs is een drietal hutten met al 't vee bedolven. Bij Hospenthal zijn drie mannen onder de sneeuw omgekomen. Aan de onlusten van Maandag te Reggio d'Emilia, namen 600 anarchisten deel. Gis teren vreesde men, dat ook ^de vrouwen en kinderen er zich zouden inmengen, waarom uit Modena militaire versterking werd ge- zouden. De nieuwe wet op de militaire bevor deringen is thans bij den senaat aanhangig, en aan de discussies wordt door een aantal zaakkundigen deelgenomen, daar de meeste commandanten van legercorpsen tevens sena tor zijn. De leeftijd-limiet voor de hoofd officieren vindt zoowel voor- als tegenstanders; de minister van oorlog heeft er zelfs een kabinets-quaestie van gemaakt, maar de senaat zal hem de hand wel boven het hoofd houden. Een bende van 400 werkeloozen verzamel de zich voor het stadhuis te Praag en eischte met veel misbaar werk en brood. De bur gemeester lïel een deputatie bij zich komen, en ontving de mededeeling, dat er te Praag en in de omstreken 12000 werkeloozen rond- loopen, die aan het hoognoodigste gebrek hebben. De deputatie ontving de toezegging, dat er werk zal worden verschaft. Een treurig spoorwegongeluk, Vrijdagavond voorgevallen, wordt thans eerst uit Rumenie bericht. In een sneltrein van Bucharest naar Braïla is een waggon eerste klasse, door een defect aan het verwaï mingstoestel, in brand geraakt, en van 20 reizigers, die daar sliepen, zijn 18 om het leven gekomen. WAALWIJK. Op Zondag 14 dezer's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. Programma AD LIBITUM. DRUNEN. Concert door de harmonie „De Eendracht", op Maandag 15 Februari, ten huize van den heer C. van Huiten. Zie programma's. WAALWIJK, 13 Februari 1892. Bij zeer tragen handel, in tegenstelling met de laatste weken, waren de prijzen der kalf- koeien en dito vaarzen in de Langstraat deze week lager en bleef menige rijpe koe onver kocht; de prijzen wisselden tusschen f 200 en f 260. Ook vette koeien waren lusteloos en konden niet meer dan 56 a 62 ets. per Kg. afdoen. Vette kalveren daarentegen zeer prijshoudend en werden tegen f 6.—a f6.25 per week gretig genomen. Nuchtere dito f 8 a 11. Jarige kalveren en hokkelingen f 35 a 45. Vette varkens 50 a 56 ets p. Kg. schoon. Hooi. De prijzen blijven stijgende, zoo dat voor prima qual. reeds f 39 a 40 per 1000 Kg. betaald wordt. Mindere en afwij kende soort geldt naar qual. f26 a 28, terwijl voor goed koeienhooi door de veehouders f 45 a 46 betaald wordt. Stroo. De handel in dit artikel blijft le vendig, daar voor de fabrieken als voor de groote veehouders om strijd gekocht wordt. De prijzen zijn naar qual. f 22 a a 26 per 1000 Kg. De herijk van maten en gewichten voor 1892 zal gehouden worden als volgt: 9 en 10 Mei, Vlijmen, Nieuwkuik en Hedik- huizen. 11 en 12 Mei, Drunen en Oudheusden. 13 Baardwijk. 14, 16, 17 en 18 Mei, Waalwijk en Drongelen. 19 Mei, Bezooien. 20 Sprang, Vrijhoeve-Capelle. 21 Loonopzand. 23, 24 en 25 Mei, Kaatsheuvel. 27, 28 en 30 Dongen. 3 en 4 Juni, Waspik. 7 en 8 Capelle. 9 en 10 Dussen, Meeuwen c.a. 11 Almkerk. 4 en 5 Juli, Werkendam, De Werken c.a. 6 Woudrichem, Rijswijk. 7 Andel, Giessen, Veen. 8 Wijk c.a. 11, 12 en 13 Juli, Heusden HerptHees been c.a. 9 Mei Hooge Zwaluwe. 10 Lage Zwaluwe. 11 en 12 Mei, Made c.a. 13 en 14 Geertruidenberg. 16 en 17 Raamsdonk. 18, 19, 20, 23 en 24 Mei, Oosterhout. 25 Mei, 's Gravenmoer. Wij herinneren nogmaals, dat vóór 15 Februari de opgaven moeten geschieden vcor de samstelling van de kiezerslijsten. Met ingang van den zomerdienst (1 Mei) zal, volgens het U. D bij de Nederlandsche p oorwegen de zone- of West-Europesche tijd worden ingevoerd, hetgeen met den Ainster- d.imschen dienst een verschil zal geven van 20 minuten vroeger dan den tegenwoordigen tijd. De minister van waterstaat heeft bereids zijne goedkeuring verleend aan dezen maat regel voor zooveel de Exploit. Maatschappij betreft. Er heerscht op het oogenblik groote drukte bij de admiuistratie van het leger tengevolge van de overplaatsing „op papier" van duizenden miliciens. Zulks is het gevolg van de nieuwe localiteiten der militie, met het doel vlugger te kunnen mobiliseeren. De voortvarendheid, hierin door den mi nister van oorlog betoond, verdient allen lof, want de vlugste wijze van mobiliseeren kan voor ons klein landje nooit vlug genoeg zijn. De vraag komt echter bij ons op, of het niet doelmatig zou zijn, in plaats van groote manoeuvres te houden, dit jaar de geheele militie, zij 't voor 3 dagen, op te roepen in hun nieuwe garnizoenen, ten einde zich te overtuigen, dat ieder weet waarheen hij zich bij een opkomst met spoed moet begeven Arnh. Ct. De influenza laat zich ook te Deurzen gelden, en op het oogenblik vrij hevig. Na eerst verscheidene huisgezinnen bezocht en in sommige daarvan nogal erg gewoed te hebben, heerscht zij thans in het klooster der Augustijnessen. Alle zusters, ruim 30 in getal, lijden onder den invloed der ziekte, behalve één. Ook de rector en de dienstboden zijn niet vrij gebleven. Tot nu toe heeft de ziekte reeds drie offers geeischt onder de zusters, terwijl een vierde, jonge religeuze, in stervensgevaar verkeert. Men schrijft uit Meersen van 8 Febr.: Gisteren is de heer Gustave Regout uit Maastricht met zijne drie zonen, Adolphe, Alphonse en Edouard, door de tegenwoor digheid van geest van zijn koetsier aan een vreeselijk ongeluk ontsnapt. Op het oogenblik dat de sneltrein van Venlo, die te 12.49 te Maastricht aankomt, den overweg aan Vaes- hartelt passeert, de barrière was niet ge sloten genaakte het rijtuig dienzelfden overweg. Door wenken en roepen van twee aan de overzijde zich bevindende personen attent gemaakt, dat er onraad was op de lijn rukte de koetsier zijn paard achteruit, juist op het oogenblik, dat de sneltrein in vliegen de vaart den overweg passeerde. Het paard schrok, doch de heer Regout was snel uit het rijtuig aan het hoofd van het paard, zoodat dit tot staan gebracht werd. De schrik slaat iemand om het hart, die bedenkt, dat enkele seconden later al de personen hadden verbrijzeld kunnen zijn. Het ware wenscheliik, dat dergelijke voorvallen voortaan onmogelijk gemaakt werden door een verscherpt toezicht op de wachters, die voor de sluiting van de barrièren moeten zorgen; anders is het verkeer zoo onveilig, dat men bij een overweg, waar de wachter niet op zijn post is, eerst een kijkje moet gaan nemen, of er geen trein in aantocht is, voordat men met paard en rijtuig den over tocht aandurftLimb. Ct. Het gaat om 3 ton gouds Door de bloedverwanten van wijlen mej. Lampe, te Venloo, is thans op haar nalaten schap, ten bedrage van ongeveer f 300,000 gerechtelijk beslag gelegd. Zooals reeds werd gemeld, heeft de erf laatster haar geheele vermogen vermaakt „aan de parochie van den Heiligen Martinus te Venloo," waarbij het woord „kerk" vergeten schijnt. Daar nu een dusdanig wettelijk lichaam aldaar niet bestaat, willen de wettige erfge namen dit testament vernietigen. Art. 933 van het burgerlijk wetboek zegt „Indien daarentegen de bewoordingen eener uiterste wilsbeschikking voor onderscheidene opvattingen vatbaar zijn, moet men veeleer nagaan,welke de bedoeling des erflaters geweest zij, dan zich tegen die bedoeling, aan den letterlijken zin der woorden te houden. Zaterdagmiddag had de knecht van den koopman W. Feenstra, te Molkwerum, die met een zeilboot terugkeerde, het ongeluk dat zijn vaartuig omsloeg en hij te water ge raakte in het diepe stroomkanaal. Gelukkig slaagde hij er in op de omgekantelde boot te klimmen waarna hij door ijlings toege schoten hulp spoedig werd gered. Bij het afgaan der sterke helling van de Loosduinsche brug in de richting van den Loosduinschen weg brak Woensdagochtend te 9,15 uur de koppelstang van een personen wagen van de Westlandsche stoomtram. De machinist bemerkte aanvankelijk het ongeval niet en reed gewoon door, doch door het schreeuwen opmerkzaam gemaakt, zette hij gang, om den snel volgenden wagen, waarin vele passagiers waren, te ontwijken, en ont stond er een wedloop tusschen machine en wagen, ten einde eene botsing te voorkomen. Eerst een paar honderd meter verder, nabij de kruising van den Hollandschen spoorweg, gelukte het aan tal van bereidwillige handen den personenwagen tot staan te brengen. On gelukken vielen niet voor, De ingezetene van Oudehorne hebben vergaderd over de „klokhistorie." Algemeene verontwaardiging bleek over de verplaatsing naar Brongerga, en ofschoon het eerste be zoek om de klok aldaar mislukte, zal men pogingen in het werk stellen de klok terug te krijgen. Aan den burgemeester is het vei zoek gericht om de klok terug te bezor gen; wordt daaraan niet voldaan, dan, zoo bleek op de vergadering, behoort een tweede nachtelijke tocht volstrekt niet tot de onmo gelijkheden. Men moet zich reeds verzekerd hebben van de hulp der ingezetenen van Jubbega en Nijehorne, en geld is aangeboden voor de noodige kosten. De klok, die ver plaatst is, was vroeger aan de jongelingen van Oudehorne geschonken door mevrouw Coehoorn van Scheltinga, om met St. Thomas te kunnen luiden. ltezooien, 11 Febr. Heden werd door den kerkeraad alhier beroepen de WelEerw. heer J. W. F. Roth, predikant te Ottoland (Alblas- serwaard.) Kaatsheuvel12 Februari. Alhier werd dezer dagen het gerucht verspreid, dat de firma Van Gend Loos eene factorie der staatsspoorwegen op onze spoorweghalte „Kaatsheuvel-Capelle" zou verkregen hebben. Na ingewonnen inlichtingen kunnen wij ver zekeren, dat het niet zoo is. De op te richten dienst kan bestaan in het laten rijden van eene kar. Al de bekende nadeelen, aan die halte voor den handel verbondenbestaan nog, zoodat onze plaats met dien nieuwen dienst niet veel gewonnen heeft. WAALWIJK, 11 Febr. Bij gunstig weder werd de jaarmarkt heden zeer druk bezocht. Bij flinken aanvoer van hoorn vee was de handel vlug en de prijzen, ondanks het verbod van invoer naar Engeland, tamelijk hoog voor prima kalfbeesten. Kalf koeien f 145.&f255.tot f 270. Kalfvaarzen f130.a f170.tot f205.— Jonge varkens f8.25 a flO.O. Ter botermarkt aangevoerd 1117 KG., van f 1,28 a f'1,56 per KG. Kippeneieren f3,00 a f4.00 per 100 stuks. Granen met veel aanbod en vluggen verkoop voor consumptie als volgt: Amerikaansche rogge f270; Bulgaarsche dito f260 per last. Inl. rogge f7,a 7.50 per mud; Zeeuwsche witte tarwe f9,50 10,50; inl. dito f8,50 a 9.50; koolzaad f 11.a 11.50; kookerwten f9.a 11.haver f7,50 a 8,50 per 100 kilogr. In leder blijft de markt goed gestemd. Licht zoowel als zwaar zoollederpaarden- leer en fijn kalfsleder is gevraagd en bedingt men daarvoor volle prijzen. Inferieure soor ten zoolleder zijn zelfs iels hooger. Als de voorjaarstrekking en droging in vollen gang zijn, verwacht men meer leven vooral in prima zwaar beleerd leder, waaraan bepaald behoefte bestaat. De tegenwoordige prijzen zullen zich waarschijnlijk vooreerst nog wel handhaven. In schors was dezer dagen wat meer handel. Vreemde looimiddelen, zooals ver schillende soorten extracten, zijn iets lager in prijs evenals Valonea, die sterk en tegen verlaagde prijzen wordt aangeboden. Nieuwe aanvoer Garouille is te wachten ook daar van is de offerte pl. m. f 1 minder per 100 kilogram. Voor inlandsche huiden en vellen zoowel als voor buitenlandsche blijft de markt on veranderd wijfelend gestemd. Alleen voor onmiddellijke behoefte worden onbelangrijke zaken gedaan. 7*?lg|Rg£Bj^^Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen den heer worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen voor den EERSTEN" MEI 1892, ten kantore van notaris BINK of bij den heer J. LE BLANC, te Waalwijk. voormiddags 10 urein het Grootbosch onder Loonopzand, Voor mevrouw dewed. Dit. L. J. B. VAN HEIJST te 's Bosch: 80 koopen voormiddags 10 ure, Voor den heer J. LOEFF en Mej. dewed, VAN HEIJST te Baardwijk 21 koopen wassende te BAARDWIJK, over de 2e Zeine, nabij den Meerdijk.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2