Nummer 14 Donderdag 18 Februari 1892. 15e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Nieuwste Naaimachines Staatkundig overzicht. Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Waalwijk. VOOR Schoenmakersdoeleinden. (Voordracht gehouden in de Weener vakschool voor Schoenmakers.) IV. Zooals onze lezers uit No. 76 van het vorige jaar en verder uit Nos. 4 en 8 van dit jaar van ons blad gezien hebben heeft de naai machine firma The Singer Manufacturing Co. te Weenen, door haar vertegenwoordiger, ten gevolge van eene uitnoodiging van het bestuur der Weener schoenmakers vakschoolden leerlingen en de talrijk opgekomen schare van schoenmakers op 10 December eenige harer nieuwste machines vertoond. Nadat die voordracht geëindigd was deelde de vertegenwoordiger der firma mede, dat nog meer nieuwe soorten machines voor schoen makers-gebruik van de fabriek verwacht wor den, en wel 1 Origineele Singer verbeterde M. machine met snij-apparaat 1 Origineele Singer verbeterde Zig-zag ma chine voor overhandsche naden en 1 Origineele Singer Zig-zag vetergat machine. Afgaande op deze mededeeling verzochten wij den genoemden heer ons mede te deelen wanneer deze machines er zouden zijn en ze in onze inrichting wel te willen vertoonen dit voorstel werd aangenomen, en de voordracht werd op 30 April gehouden. Nadat de vertegenwoordiger de talrijk opge komen schoenmakers en leerlingen op zijn in nemende wijze begroet had, liet hij de machine, die het meest nabij was, voorbrengen en sprak als volgt Deze origineele Singer verbeterde M. machi ne met 8nij-werktuig heeft alle voordeelen, welke mijne bij mijn eerste voordracht vertoonde verbeterde M. machine voor gladsteeks naaien beziten is, wat constructie betreft, daaraan gelijk. Maar de machine, die ik u nu toon, heeft ook nog een snij-apparaat, dat gedurende het naaien het leder vlak bij de naad kan af snijden. Het toestel is, zooals gij ziet, zeer eenvoudig en bevindt zich binnen in tusschen de naald en persvoet-stang, gaat benedenwaarts tot achter de naald, en gij vindt aan het eind ervan dit smalle mesje, 't welk op eene bij zondere wijze is geslepen, 't welk ook nog dooi de steekplaat bijna 5 millimeter heen gaat opdat ook het meest zwamachtige leder en zelfs het dunste zal kunnen worden afgesneden op de meest volmaakte wijze. Men gelieve op te merken, dat het snij-apparaat, daar waar het afsnijden van 't leder ondoenlijk is, kan worden weggenomen, 't geen geschiedt door op een knop te drukken, die vooraan bevestigd is. Men gelieve op te merken op welke gemak kelijke wijze en zonder dat het invloed uitoe fent op den gang der machine, dit mesje dub bel en enkel leder en ook andere stoften af snijdt. Vervolgens snijdt het niet alleen in rechte lijn maar ook rond en hoekig en zie, hier snijd ik voor u een cirkel van ongeveer 2 centimeter daarmede die ook nabij de rand genaaid is. (Men roept prachtig! zeer schoon!) Vervolgens M. II. haal ik de draad uit de naald en snij uit dit rond stuk leder eeu schoenriem van minstens 3/< meter lengte schoon en gelijk gesneden en in welk een kor ten tijd Wat snel(Men roept ja dat is goed Zeer schoon Ziet gij M. H. wat de firma doet om te bewijzen wat ze voorgeeft te kunnen doen, wat ze niet in het work stelt om uwe wenechen te verwezelijken en zooals de wereld reeds weet, levert zij niets dan goede degelijke en praktische artikelen. Men roept: (Ja, dat is waar, het is zoo!) Nu hebben wij hier De origineele Singer verbeterde Zig-zag ma chine. Deze machine naait ngladsteeks" zeer schoon. Verplaats ik nu deze hefboom hier in 't midden der arm eenigszins naar hoven, dan krijg ik een Zig-zag naad en wel een steek scheef rechts, een steek scheef liks dus een siernaad in rechte richting en in kronkelingen en wel is thans de Zig-zag klein. Verzet ik de hefboom nog verder naar boven dan is de Zig-zag grooter. Nu verzet ik de steek-richting, schroef hier rechts, iets naar links, dan is het Zig-zag werk dichter op een, en verplaats ik de schroef naar rechts is het Zig-zag verder uit elkaar. (Men roept: Zeer schoon Wensch ik twee stukken leder met de kan ten aan elkander te naaien (onverschillig recht of in kronkelingen) dan breng ik de hefboom eenigszins in het midden en krijg op die wijze een middelsoort Zig-zag. Thans naai ik de beide stukken leder aan elkaar; zij zijn zoo vast aan elkaar genaaid dat men de verbinding in 't geheel niet zien kan, en ofschoon het garen slecht van No. 40 is, toch kan de sterkste man de stukken niet van elkander scheuren. Laat een der heeren maar probeeren! Men probeert het en kan het waarlijk niet van elkander scheuren. (Men roept: uitstekend kolossaal). Nu M.H. hebt gij zelf gezien hoe sterk een origineele Singer improved machine haar naad maakt en hoe sterk die is! (Men roept: zeer juist Nu gaan wij verder. Hier hebben wij een uitgesneden kap van een laars van sterk kalfs leder, ik leg die zoo neder dat de randen el kander juist bedekken, plaats de hefboom ge heel naar hoven, naai de kap van boven naar onderen door de overhandsche naad langs de rand der kap. Zooals gij ziet steekt de naald eenmaal links in het leder en eenmaal rechts vrij in de lucht naast de kap daardoor ontstaat een vaste overhandsche naad. Nu keer ik de kap om, klop de naad zoover naar beneden tot de beide einden, (zich een weinig naar buiten huigend), naast elkander komen te liggen, en de kap, die 42 centimeter lang is is in minder dan 2 minuten aan elkander ge naaid en wel zoo sterk, als wij het zooeven beproefd hebben. Zie maar eens M. 14. (Men roept: zeer goed, uitstekend.) De volgende machine is De origineele Singer vetergat machine voor het uitnaaien van vetergaten in leder en stoften etc., in verschillende grootten van 1 tot 12 millimeter doorsnede, dus ook voor 't maken van gaten in heeren- of damesschoen waar niet alleen smalle veterbanden maar ook breede linten voor sluiting gewenscht worden. Dat een schoen er fijner en meer elegant uitziet wanneer de gaatjes met zijde ingenaaid zijn dan wanneer ze van koperen ringetjes zijn voorzien, is niet te betwijfelen. (Men roept: dit is zoo!) De constructie van deze machine is zeer gelijk met die der u reeds genoegzaam bekende origineele Singer knoopgat machine en het draaien van het leder bewerkt de ma chine zelf op automatische wijze. In dit stuk leder M. H. zijn gaatjes gemaakt juist zoo groot als gewone vetergaatjes. Nu leg ik het leder onder deze kiem, zoo dat het gat juist komt in het centrum van de kring der kiem, nu druk ik de kiem toe en het gat is reeds ingenaaid en gereed in nau welijks 4 seconden, (Men roept: uitstekend!!) Nu open ik de kiem, trek aan het leder totdat het meest nabijzijnde gaatje in het mid den der kiemkring komtik behoef de draden niet af te snijden, sluit de kiem en nu is het tweede gat uitgenaaid. (Men roept, dit is een wonder! ongelooflijk!) Gelieve nu de gaatjes even te bezien, zie hoe schoon ze genaaid zijn en hoe schoon ze er uitzien. De gaten kunnen met of zonder paskoord genaaid klaar gemaakt worden, zonder dat daartoe meer tijd noodig is, dewijl de machine gedurende het naaien zelf het paskoord inlegt. Nu M. H. worden in den laatsten tijd veel damesschoenen verlangd, die van boven gespleten zijn, dewijl dat zeer goed lijkt en den voet versiert. Er worden van 3 tot 14 kleine of groote gaatjes in het bovendeel der schoen gemaakt, die uitgenaaid worden. Dit is moeilijk en duur werk, dat begrijpt u. Zulk een paar schoenen kost 30 kreutzer tot 1 tl. meer dan gewone en toch maakt de arbeidster er zeer slechte zaken bij. Met onze machine echter zijn de arbeidster en de werkgever geholpen en daarom is deze machine, die tijd uitwint, eene die buitenge woon rendeeren zal. (Men roeptwel zeker»!) Uit de eerste voordracht van de vertegen woordiger hebben wij hier nog de verklaring van de Origineele verbeterde M.-machine met 2 naalden en 2 spoeltjes. De vertegenwoordiger verklaarde deze ma chine als volgt Deze machine M. H. dient voor het naaien van alle soorten van dubbele naden, span- krans-, indiarubber-, achter- en achterriemen naden enz. Voor deze doeleinden wordt de machine met verschillende naaldbreedten geleverd. Met deze machine kan men ook enkele naden maken, dus ze kan ook met slechts eene naald wor den gebruikt, ik heb er slechts eene naald uit te nemen alsmede een daarmede in ver binding staand spoeltje. De constructie dezer machine is dezelfde als die der u bekende ver beterde M-machine, geheel gelijk deze, en heeft geene andere deelen, slechts gebruikt men één naald en één spoeltje meer, voor welk doel de spoelbak veel grooter gemaakt is; de ma chine is dus even eenvoudig samengesteld als de verbeterde M-machine voor enkele naden. Hiermede kan ik naaien een rechte dubbele naad, of een kransnaad zonder op het werk te zien, zoo juist en zoo recht als gij het niet zult kunnen doen met uw machine met één naald. Dit wordt mij mogelijk gemaakt door deze rib in het midden van het onderste deel van den pers voet, welke juist past in de gleuf van de kransnaad en daardoor het werk ge regeld doet gaan. (Men roeptDit is buiten gewoon praktisch, zoo eenvoudig, zeer schoon!) Maar 't is ook zeer vast M. II. Hier naai ik een achternaad, 't is reeds klaar nu naai ik een spannaad, altijd beide naden tegelijk. (Men roept: wonderschoon! uitstekend!) Om kort te gaan M. H. hier hebt gij eene machine, die iets buitengewoons presteert. Door haar te ge bruiken wint men 50 percent tijds uit en iu aanmerking nemende dat een werkman het werk van twee kan doen, kunt gij het loon van een tweeden werkman geheel uitsparen, zijn huisvesting, kost etc. (Men roept't zal zeer rendeeren, eenigJa M. H. dat is zoo. U ziet M. H. hoever onze fabriek de andere vooruit is, welk schoon praktisch en rendee- rend werktuig zij u aanbiedt, hoe ze zonder op groote opofferingen en kosten acht te slaan om nieuwe systemen te bouwen, uwe wenschen tegemoet komt. Door dit werktuig stelt ze u immers in staat aan de hoogst gestelde eichen in uw vak te kunnen voldoen en het hoofd te bieden aan hen, die zaken in het groot doen. In een voordracht, die 2 uren duurde hesprak de vertegenwoordiger den tegemvoordigen toe stand van zaken en gaf vingerwijzingen be treffende de wijze waarop men in den tegen- woordigen tijd de zaken moet aanvatten. Hij sluit zijn recle met eenige gepaste opmerkin- en dit vak betreffende, na betuigingen van ank van alle aanwezigen te hebben ontvan gen voor de groote genomen moeite. In eene volgende voordracht belooft de spre ker de nieuwe zuilenmachine der Singer Maat schappij te toonen. Wij hopen dat onze lezers uit voorgaande mededeelingen en uit de mededeelingen in dit nummer voldoende zijn ingelicht betreffende de naaimachines en wij zijn volgaarne bereid alle mogelijke vragen op dit gebied te beant woorden. Door op uitgebreide schaal over de Singer machines te hebben uitgeweid, meenen wij geheel in het belang van het publiek te hebben gehandeld dewijl de Singer Co en hare werktuigen wereldberoemd zijn. Tot enorme teleurstelling van hen, die meenden dat het nieuwe bewind van Duitsch- land, dat Bismarcks opvolger zoo geleidelijk de banen van een gematigd liberalisme zou betreden, blijkt in den laatsten tijd telkenmale, dat zij hun wensch voor de werkelijkheid hebben genomen, want met rassche schreden gaat 't met de politiek achteruit; de reactie wordt gehuldigd en al wat naar vooruitgang zweemt, wordt als verderfelijkheid verworpen en alreeds veroordeeld nog voor men er kennis mee heeft gemaakt. Er loopen weder allerlei zonderlinge ge ruchten omtrent door den keizer en zijne raadslieden gekoesterde plannen en hoe zon derling ook, zijn de omstandigheden toch van dien aard, dat al dat gefluister een schijn van waarheid krijgt. Zoo is de polemiek over de schoolwet, ten aanzien waarvan de regeering haar eenmaal ingenomen stand punt schijnt te willen handhaven, ondanks alle agitatie er tegen min of meer op den achtergrond geraakt door de geruchten van plannen in reactionairen geest, plannen, die niet alleen tegen het socialisme, doch ook tegen de liberalen zouden gericht zijn en meer in 't bijzonder de vrijheid van drukpers en de vrijheid van vergadering zouden be dreigen. Dat komt er van als men geen

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1