BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Amerika. BINNENLAND. rekening houdt met de tijdsomstandigheden en zonder links of rech s te zien voortholt op den weg, die moet leiden tot aartsvader lijke toestanden uit een tijd, toen er nog geen artikel in de grondwet was opgenomen, waar bij eiken Pruis het recht wordt toegekend door woord en geschrift vrij zijn meening te uiten. Dan moet men al verder en verder achteruit en zelfs moet men zijn toevlucht nemen tot middelen, die men voor ettelijke maanden eerst heeft verworpen en tengevolge van welke verwerping er nabij Hamburg een man zetelt, die nog immer aast op flaters of fiasco's van de hooge regeering te Berlijn. Maandag maakte de Rijksdag een aanvang met de behandeling van het budget van oorlog en 't heeft allen schijn, dat er bij deze ge legenheid wel een hartig woordje zal vallen over de soldatenmishandelingen. Vrees voor de verwerping of besnoeiing van enkele pos ten behoeft men niet te hebben, evenmin als bij de begrooting van marine't moge wel licht een weinig levendig toegaan, de regee ring kan „ruhig" zijn. Na een welverdiende rust van enkele weken, zijn Frankrijks kamers weer bijeen. Onder het vele en velerlei, dat den heeren ter be handeling zal worden voorgezet, behoort een wetsvoorstel betreffende de vrijheid van ver- eeniging, dat bij de clericaleu heftige agitatie zal wekken. En geen wonderde eerste ar tikelen van het door den minister van justitie Fallières, en den minister van binnenlandsche zaken Constans, saamgestelde ontwerp eischen vóór alles, dat bij de oprichting van genoot schappen zal worden opgegeven de titel en het doel alsmede naam, leettijd, beroep, nationaliteit en woonplaats der betrokkenen. Volgens artikel 7 kunnen de genootschappen geen andere onroerende goederen bezitten dan die, welke strikt noodig zijn voor de samenkomst der leden en als woning, terwijl ook het ameublement zich tot het noodza kelijke moet bepalen. Bovendien mogen geen erfenissen in geld worden aangenomen. Ook Griekenland moet tot herstel van het evenwicht in de begrooting, zijn toevlucht nemen tot buitengewone fiscale maatregelen. De premier Delyannis is geen mooiprater, hij heeft den toestand kort en bondig kritiek geheeten en zijn voorganger Tricoupis eenvoudig de schuld gegeven van dien ha- chelijken staat van Griekenland's financien. Delyannis wil de belastingen met 6 millioen drachma's verhoogen en bovendien het tabaks monopolie invoeren, dat 8 millioen zou opbrengen. Die 14 millioen, welke de staats inkomsten met een zesde deel van hetgeen er voor de begrooting was vastgesteld, ver hoogen, zullen Griekenland in staat stellen aan al zijne verplichtingen te voldoen, De belastingverhooging heeft betrekking op de werkdieren, op den wijn en op de douane rechten (15 percent) en is door de kamerleden gunstig ontvangen. Naar verzekerd wordt, weigert de nieuwe khedive van Egypte, op Engeland's raad, naar Constantinopel te komen, om zijn in vestituur firman van den sultan persoonlijk in ontvangst te nemen. Men vreest nu, dat van Fransche zijde te Constantinopel gekuipt zal worden om den sultan over te halen zijnerzijds eenige for maliteiten niet te vervullen, die noodig zijn om aan des khedives gezag de noodige wettigheid te geven. De BraziliaanSche regeering ontkent, in eene depêche aan haren gezant te Londen, dat een nieuwe omwenteling dreigt Het tegenwoordig bewind voelt zich sterk door het volle vertrouwen van het Congres, zoodat zelfs wanneer zich verzet openbaarde, de regeering in staat zou wezen het aanstonds te onderdrukken. Uit Sydney wordt gemeld, dat na den val van het ministerie-Parkes, weinig of geen uitzicht meer voorhanden is op eene Unie tusschen de Australische kolonies. Het tegen woordige ministerie, met den heer G. R. Dibbs als premier, is daarvan een beslist tegenstander. De oude sir Henry Parkes wil zich geheel uit het politieke leven terug trekken. Onder deze omstandigheden verklaarde ook de eerste minister der kolonie Queensland, sir Sam. Grffith, dat hij geen wetsontwerp bij het parlement zou indienen om tot de bedoelde Unie toe te treden. De Temps, hoewel ministerieel, bij wijle zelfs officieus, gaat scherp te keer tegen het wetsontwerp op het recht van vereeniging. Als de Univers zegtdat is geen wet op de vereenigingen, het is eene wet tegen de gods dienstige vereenigingendan is dit niets vergeleken bij hetgeen de Temps aanvoert om de wet af te maken. Het Journal des Débats leidt een hoofdar tikel over hetzelfde onderwerp aldus in: Art. 1. De vereenigingen zijn vrij. Art. 2. Wie deel neemt aan eene vereeniging stelt zich bloot aan verschillende en strenge straffen, al ware het wegens eenvoudig verzuim van aangifte, enz. Art. 3. De verbeurdverklaring wordt her steld tegen de vereenigingen. Nagenoeg op deze wijze kan het wetsontwerp saamgevat worden, dat aan de afgevaardigden is rond gedeeld en dat, ironisch, tot titel heeft: wets ontwerp op de vrijheid van vereeniging." In de vermaarde porseleinfabriek te Sèvres is Zaterdagevond een brand uitgebro ken, waardoor drie werkplaatsen werden ver nield. De schade bedraagt 50,000 francs. Een paar vazen van 10,000 fr. per stuk heeft men nog juist intijds kunnen redden. Een juwelier te Parijs is bestolen voor een bedrag van ongeveer een millioen francs. Hij vond, bij zijn terugkomst van een reis naar Nizza, zijn brandkast, welke die som bevatte aan geld en papieren van waarde, geplunderd. Vermoedelijk is de dief 's juwe liers zoon, die spoorloós verdwenen is. De bestolene heett een aanklacht ingediend, niet tegen zijn zoon dat kan niet, volgens de wet maar tegen de minnares van den jonk man. Waarschijnlijk is het paar in Engeland. Een geheim agent van politie is derwaarts vertrokken om de vluchtelingen op te sporen. Bezoekers van de Parijsche tentoonstel lingen van 1889 zullen zich de Galerie des Machines herinneren, de groote ruimte, die zich uitstrekt van het eene eind van het Mars- veld naar het andere. Deze zal nu worden gebruikt voor een internationale tentoonstel ling van wijnbouw, distilleerderij, brouwerij, azijnbereiding enz. Op deze tentoonstelling zullen de Fransche brouwers trachten te be wijzen, dat zij goed drinkbaar bier kunnen leveren en dat men het niet in het „vijan delijke land" behoeft te zoeken. Het aantal branden te Parijs, is in de laatste vijftig jaren, naar verhouding van den omvang der stad, zeer aanmerkelijk vermeer derd. De stad is in dien tijd tweemaal zoo groot geworden, maar het gemiddeld jaar- lijksch aantal ernstige branden is vijfmaal zooveel als toen. Het bedroeg 1000 in 1890 tegen 200 in 1840. De schade, te Parijs door brand aangericht in 1890, bedroeg ongeveer 10,000.000 fr. Het blazoenvergulden, het trouwen van een man uit de groote wereld met een rijk burgermeisje, is zoo oud als de wereld, maar niettemin trekt net telkens de aandacht als 't voorkomt; hoeveel te meer dan niet wan neer 't, zooals nu te Parijs, niet van de lucht is. Zonder moeite kan men een tien, twintig namen noemen, van jonge mannen uit de hoogste aristocratie, die in de laatste jaren Amerikaansche meisjes trouwden, wier vaders hun reusachtig fortuin niet geerfd, maar ver diend hadden. In de laatste weken alleen wel vier. Daar heeft zich nu nog een geval bijgevoegd, waarin de man den historischen naam van hertog de la Rochefoucauld draagt en de bruid eenvoudig mejuffrouw Mattie Mitchell heet. Er is echter een zeer kenmer kend onderscheid met de andere huwelijken: al berusten misschien al de andere huwelij ken ook op genegenheid, hier is 't uitslui tend genegenheid. Aan de vrouwszijde is absoluut geen fortuin. „C'est mon plaisir» luidt de trotsche wapenspreuk van dien Roche foucauld. De geheele wereld is in de wolken over dit huwelijk uit liefde, vooral echter in Ame rika. Ondanks alle mogelijke republikeinsche eigenschappen is men er hoogst gevoelig voor de nieuwe plaats, welke de landgenoote gaat innemen. Men vraagt in de groote ste den van de Vereenigde Staten portretten van den bruidegom, men wil, dat het paar den oceaan oversteke, om er naar behooren ge huldigd te worden, en, zeer karakteristiek, men wil voor de jonggetrouwden langs den weg van nationale inschrijving een bruidschat bijeenbrengen, geèvenredigd aan haar nieuwe positie. De kolensjouwers, leden der Union, zijn in opstand gekomen tegen het bestuur, het welk het hervatten van het werk beval, ter wijl de weerbarstigen sveigereu. Andere leden besloten weder het bestuur te steunen. In eenen veestal te Sittingbourne bleek het mond- en klauwzeer te zijn uitgebroken. Het landbouw-departement vermoedt dat de beesten door de Deensche zijn besmet. Een aantal Zaterdag door de Berlijnsche politie gedane aanhoudingen hebben aanlei ding gegeven tot allerlei dwaze geruchten over eene algemeene drijfjacht op anarchis ten, maar het is niets geweest dan eene zeer gewone razzia onder de vagebonden en ver dachte personen. De gewezen schoenmakersgezel Kuil man, die den 13 Juli 1874 te Kissingen eenen moordaanslag op Bismarck deed, is in de gevangenis te Amberg in Beieren overleden. Om eens iets echt grootsch te hebben srhrijven de Chicagoêrs tegen den tijd van hunne wereldtentoonstelling in 1893 een Ka tholiek congres,, uit, waartoe zij den paus uitgenoodigd hebben. Een Amerikaan zou er trouwens geen been in zien desnoods even het heele Vaticaan over te plaatsen. Dezer dagen bemerkten de reizigers in een sneltrein op den Oregon-spoorweg, tus schen Tacoma en Kansas-City, dat de trein buitengewoon snel reed. Men meende eerst, dat dit geschiedde om eene kleine vertraging in te halen, maar de vaart werd steeds snel ler duizelingwekkend, zoodat men voor een ongeluk vreesde. Een paar der verschrikte passagiers open den een raampje en trachtten zich in gemeen schap te stellen met den conducteur en den remmer; zij konden zich niet verstaanbaar maken, maar met .eenige door hen gegeven teekens begreep men ongeveer wat er was gebeurd. De machinist was plotseling krank zinnig geworden en hij zette nu de locomotief tot de grootst mogelijke snelheid aan. De honderd passagiers van den trein waren weer loos in de macht van dien razenden gek en een ongeluk scheen onvermijdelijk. De trein vloog steeds voort, altijd sneller; een paar stations, waar hij moest stilhouden, snorde hij voorbij; de angstige reizigers wer den van de banken geschokt; koffertjes en andere bagage vlogen uit de netten... Eindelijk, toen de angst der reizigers op het hoogst was, begon de trein langzamer te rijden en eindelijk hield hij stil bij een station. De conducteur en de remmer, die begrepen dat alles gewaagd moest worden, om den razende te bedwingen, waren naar de loco motief gegaan, hadden den machinist onver hoeds door een slag op het hoofd neergeveld en de machine tot de gewone snelheid te ruggebracht. De stoker, die door den razenden machinist van de locomotief was geworpen, werd ster vend op den weg gevonden en een der pas sagiers kreeg van angst een beroerte, waaraan hij overleed. WAALWIJK, 17 Februari 1892. Met ingang van 1 Maart is van het station alhier overgeplaatst naar dat van Tilburg in dezelfde betrekking, de klerk telegrafist A. P. E. Staal. Hij zal vervangen worden door A. J. van Beek, die het klerks-examen met gunstig gevolg heett afgelegd. £7- Verleden Zondagavond ruiin 6 ure, had nabij de halte Baardwijk een rreeselijk onge luk plaats met locaaltrein 1112 van's Bosch. Een jong meisje, de 20jarige J. v. d. A te Baardwijk bij haren oom woonachtig, keerde per spoor terug van Haarsteeg, waar zij ha ren vader was wezen bezoeken. Nabij Baard wijk gekomen stapte zij zooals zij zelve verklaard heeft, in de meening dat de trein stilstond van den wagon, viel en geraakte onder de wielen, met het ongelukkig gevolg dat de beide beenen haar zoo goed als wer den afgesneden. Op haar geschrei werd di rect gestopt en de ongelukkige opgenomen en zonder verder oponthoud naar Waalwijk vervoerd. Daar werd zij in het bureau van 't station nedergelegd, in afwachting van de komst van dr. Van Gils, die onmiddellijk op last van den stationschef was ontboden. Zoodra die geneesheer er was, werd zij on der zijn toezichl per brancard vervoerd naar het gasthuis alhier, waar haar nog dienzelfden avond beide beenen zijn geamputeerd door dr. Van Gils, geassisteerd door dr. Sweens. Haar toestand was heden ochtend tegen verwachting vrij gunstig. Zij had den nacht gunstig doorgebracht en was vrij van koorts. Uit het ingesteld onderzoek is duidelijk gebleken, dat het ongeluk aan niets anders is toe te schrijven dan eigen onvoorzichtig heid. De zangvereeniging „Cecilia" alhier, stelt zich voor aanstaanden Zondag haar derde winterconcert te geven. Het programma be vat verschillende schoone nummers, terwijl ook liefnebbers van iets comisch daarop hunne gading kunnen vinden. De werkzaamheden van den Nieuwen Maasmond, nabij Heusden, vorderen goed. De nieuwe rivier is reeds geheel gegraven tusschen den Aalburgschen dijk en Genderen. Denkelijk nog deze, of anders in het begin der volgende maand zal de noorder- en zui- derdijk over dat vak ook geheel gereed zijn. De weg naar Genderen, aan de onderzijde van den noorderdijk, is door het veelvuldig gebruik geheel normaal geworden. Hoewel de afstand tusschen Heusden en Genderen door den nieuwen weg circa 5 minuten gaans is verkort geworden, is de weg zelve er niet aangenamer op geworden. De passage, onder den dijk, tusschen den Aalburgschen dijk en Genderen is vrij eentonig en zou meer variatie hebben aangeboden, indien die over den kruin van den noorderdijk ware aangelegd. De behandeling der zaak tegen den gewezen hoofdagent v. L te 's Hertogenbosch, is, naar we vernemen, thans bepaald op Za terdag 5 Maart e.k. Te Aalburg, gemeente Wijk en Aalburg, is Maandagmorgen het lijk van een mansper soon gevonden onder omstandigheden, die een misdaad doen vermoeden. .Maandagnamiddag heeft de rechter-com missaris bij de arrondissements-rechtbank te 's Bosch met den substituut-officier van justitie, op uitnoodiging van de brigade kommandant der koninklijke maréchaussée te Heusden een gerechtelijk onderzoek te Aalburg inge steld. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Met een gemengd gevoel verliet Zondag avond het Bossche publiek, naar schatting waren ongeveer 2000 menschen tegenwoordig, de concertzaal onzer liedertafel, waar het onder meer den alom in den lande zoo gevierden en hier ter stede bij uitstek populairen Willem Deckers, zijn zwanenzang was komen hooren. De 65 jarige grijsaard, die op een liefda digheids-concert zijne entrée voor het publiek maakte, wenschte ook zijn afscheid te zingen in den dienst der humaniteit en had deze soiiée, waarvan de opbrengst (ruim f 1200) geheel ten voordeele kwam van de gratis ui'.deeling van „brood en koffie," daarvoor uitgekozen. Met groote hartelijkheid door het publiek ontvangen alle rangen en standen van den Bosch waren vertegenwoordigd zong de heer Deckers het als voor hem geschreven lied: „Wie aan den arme geeft, die leent aan God den Heer" met een vuur, zooals alleen een Deckers bezielt en toen het storm achtig applaus hem noopte nogmaals op te treden, perste zijne schoone voordracht van: „Vaart allen welVergeet mij niet" menigeen een traan uit het oog en onvergetelijk als Deckers voor ons is, even onvergetelijk zal voor hem het oogenblik zijn, waarin de heer Max hem namens de burgerij van den Bosch, een prachtigen lauwerkrans vereerde en met enkele woorden de gevoelens van allen ver tolkte. Een schoenwinkelier op de Hoogstraat te Rotterdam, is opgelicht voor zes paar schoenen, die in een pand op den Maurits- weg moesten bezorgd worden en na, door de dienstbode in ontvangst genomen te zijn, kort daarna door een onbekende daar zijn afgehaald, onder het voorgeven dat zij ver keerd bezorgd waren. Nabij Zwolle brak een hevige brand uit in het huis, eigendom van en bewoond door H. J. Wolft, in Assendorp, „de Kapel" genaamd. Daar er nog al wind was en veel hooi op zolder, was in korten tijd alles ver nield; alleen het vee werd met moeite gered; bijna al het huisraad ging verloren. Het verbrande was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Op den spoorweg NijmegenTiel is Zaterdagmiddag aan het station Hemmen Doodewaard de wisselwachter Udo, van de Holl. spoorweg-maatschappij, tusschen de buf fers van een goederentrein bekneld geraakt en gedood: de ongelukkige laat eene weduwe met eenige kinderen achter. Te Venloo ontstond Zondag avond tusschen A. Ysselmonde en F. Kupper een twist, die zoo hoog liep, dat Ysselmonde zijn mes trok en Kupper levensgevaarlijk verwond de. Deze is naar het gasthuis overgebracht en de dader in arrest genomen. In den nacht van Zondag op Maandag heett een felle brand eene hofstede in de Karstraat, te Huissen, in asch gelegd. Van de brandweer, die zoo spoedig mogelijk aan wezig was, hebben er twee hun been ge broken, een derde kreeg twee gaten in het hoofd en van een vierde is het gelaat ontveld door het omvallen van een stuk muur. (A.C.) Op de Noordzee is bij het visschen de Tesselsche blazerschuit T. X. 72 aangevaren door een visschersvaartuig van Den Helder. De bemanning sprong op dat vaartuig over, doch keerde naar de in zinkenden staat ver- keerende schuit terug, toen andere Tesselsche blazerschuiten haar op sleeptouw namen. Met vereende krachten gelukte het, het zwaar beschadigde vaartuig binnen te brengen aan de scheepswerf, waar zij onmiddellijk werd omhoog gedraaid. Maandag morgen omstreeks vier uur ontstond brand in de boerenbehuizing van Sieuwert Arkema te Uithuizen. Binnen twee uren waren het voorgebouw en de beide schuren met alle losse goederen in asch ge legd. Alleen de paarden bleven gespaard. De vlammen grepen zoo fel om zich henen, dat het overige vee, waai onder 24 runderen, niet kou worden gered. Een en ander was verzekerd. Door den wachtmeester der koninklijke maréchaussée te Doutichem, is Zaterdagavond gearresteerd de 70jarige B. L., die verdacht wordt den Vrijdagavond daar plaats gehad hebbenden brand te hebben aangestoken. L., die dien avond beschonken was, ver klaart zich niets te kunnen herinneren, doch de zoon van iemand, bij wien L. in huis was, heeft medegedeeld, gezien te hebben dat L. het stroo in brand stak. Zaterdag middag ontdekte de dood graver van het nieuwe kerkhof te Zwolle, dat de in het lijkenhuis geborgen armenbus open gebroken en een groot deel van den inhoud daaruit ontvreemd was. Aan de politie mocht het gelukken den vermoedelijken dader be schonken aan te houden, zijnde de arbeider T. Koezen, die, na eerst halsstarrig te hebben ontkend, eindelijk bekende pl. m. f 4,50 uit die bus te hebben ontvreemd. In de paardentram Veenwouden Dokkum kregen H., van Driesum, en de tramchef ruzie over het rooken in den wagen door H. De chef nam hem de sigaar af, op 't balkon kwam het tusschen de beide personen tot daden, de chef verwijderde H., zoodat deze op den weg terechtkwam. Toen men hem opnam, bleek dat hij een been gebroken had. Hij heeft de justitie met een en ander in kennis gesteld. Te Benningbroek onstond Maandag avond een hevige brand in de boerenwoning

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2