Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rijkspostspaarbank. BÏNNÈNLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Een gedeelte van het eiland Crispina werd weggeslagen, verschillende schipbreuken had den plaats. Zeven visschersbooten werden nabij Souason op de kust geworpen, velen kwamen in zee om. Een noodlottig ongeluk is te Cleckheaton, bij Bradford geschied. Daar is een hooge fa brieksschoorsteen, waaraan het een en ander hersteld moest worden, onverwachts inge stort door het vier verdiepingen hooge fa brieksgebouw heen, dat gedeeltelijk vernield werd en waar een aantal arbeiders en ar beidsters onder hout, ijzer en steen bedolven werden. Veertien personen kwamen er om het leven en twaalf anderen werden ernstig gewond twee hunner zoo zwaar, dat zij wel zullen sterven. Enkelen bleven als door een wonder ongedeerd; een man o. a., die bezig was aan een machine, welke bij de ramp werd vernield, bekwam zelf niet het minste letsel. Door brandweer en burgers werd dapper gewerkt om de bedolvenen te bevrijden. De donderende slag van den neer stortenden schoorsteen werd mijlen ver in den omtrek gehoord. Met zeker leedvermaak wijzen de bladen er op, dat in de jongste hoogwijze toe spraak van den keizer een historische blun der van belang voorkomt. Z. M. sprak name lijk van den Engelschen admiraal Francis Drake (geboren 1545,) als ontdekker der Stille Zuidzee, terwijl het feit reeds in 1513 plaats had, door den Spanjaard De Balboa. 't Be wijst alweer, wat de keizer zelf erkend heeft, dat hij op 't gymnasium niet veel geprofi teerd heeft en doet in het algemeen twij fel ontstaan aan Z. M.'s onfeilbaarheid. De gevangenissen te Berlijn zijn tegen woordig zoo vol als nooit te voren. In de gevangenhuizen van Plötzensee en Rum- ïuelsburg zitten 2162 personen, in die van Moabit 1380 en in de Stadtvoglei met hare twee bijgebouwen 2100, te zamen 5642 ge vangenen of bijna 4 per 1000 ingezetenen. Het laatste decreet van den keizer betref fende de onzedelijkheid in de hoofdstad heeft er niet weinig toe bijgedragen om dit ver schijnsel in het leven te roepen. In overeen stemming met bedoeld decreet heeft de po litie de stad bijna van zekere gelegenheden gezuiverd en in de gevangenis van Moabit alleen zitten meer dan 300 lieden tot de klasse der souteneurs behoorend, hunne te rechtstelling af te wachten, Deze cijfers zijn nog van voor de laatste opstootjes. De vereeniging tot werkverschaffing te Wee- nen begroot op 't oogenblik het aantal wer- keloozen in die stad op veertigduizend, waar onder duizenden hoofden van gezinnen. Alle werkliedencomite's, welke voor de hongerlij denden geld bijeenzamelen, worden door de autoriteiten gesteund. De aandrang tot uit- deeling van brood neemt bij den dag toe, doch gelukkig bleef 't er nog rustig bij. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari: ingelegd f 1586.78; terugbetaald! 1188.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 913. WAALWIJK, 2 Maart 1892. De Vastenavonddagen zijn hier zeer kalm afgeloopen zelden was 't er zoo stil. Zeer vele inwoners hebben Maandag geprofiteerd van het prachtige weder, om den optocht te 's Bosch te gaan zien. Aan 't spoor was 't buitengewoon druk. Te Kaatsheuvel is Maandagavond zekere J. P. door v. D. zoodanig met een mes ge sneden, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Sterke drank is vermoedelijk de aanleidende oorzaak. Maandagavond is op den Bosschenweg te Tilburg een moord gepleegd door zekeren F. uit Enschot, rietdekker van beroep, op B., venter te Tilburg. Zij hadden elkander in eene herberg ontmoet en eene oude veete gaf aanleiding tot den twist. B. werd door F. plotseling aangevallen en ontving met het rietdekkersmes een diepen steek in de borst, tengevolge waarvan hij ineenzaakte en kort daarna overleed. F. is nog denzelfden avond door de maréchaussée gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Te Venendaal is Maandag op de vierde verdieping der spinnerij van de „Venendaai- sche stoomkatoenspinnerij en Weverij" een brand ontstaan, welke een dreigend aanzien had. De brandweer-korpsen van de gemeente en de fabriek werkten uitstekend en hebben het vuur gebluscht. Een gedeelte is uitgebrand. De oorzaak was het warmloopen van eene machine. Het verbrande was verzekerd op beurspolis. Men schrijft uit Grave yan het klooster der zusters van liefdeen van de Israelietische kerk alhier, werden in den laatsten tijd zinken pijpen gestolen. Een nauwkeurig onderzoek door de brigade der koninklijke maréchaussée alhier ingesteld bracht aan het licht, dat zich hier eene kleine bende jeugdige dieven had gevormd onder leiding van den 13-jarigen P. F. De in arrest genomen hoofdman heeft alles haarfijn verteld. Bij enkele opkoopers werden gedeelten van het gestolene teruggevonden waarna P. F. weder op vrije voeten werd gesteld. Zondag avond werd te Roermond bij den carrouselhouder K. B. ingebroken. Eene vrij groote som geld en de gouden sieraden werden ontvreemd. Een Pruisisch deserteur, P. L.. die bij hem als knecht diende, is sedert verdwenen, zoodat men hem voor den dader houdt. Zaterdagavond werd te Terborg het lijk van de dienstbode van den stationschef in den put gevonden, welke zich vlak bij het station van den locaalspoorweg bevindt. Het schijnt dat zij dien avond laat nog water heeft willen halen en toen voorover in den put gevallen en gestikt is. Reeds vroeger was daar bijna zulk een ongeluk gebeurd en het ware dus wel te wenschen dat er veran dering werd gebracht in eene inrichting, welke zoo gevaarlijk is. Omtrent een moord op den Raamsingel te Haarlem gepleegd meldt men nader de volgende bijzonderheden Vrijdagavond te kwart voor negenen zag een jongen rook komen uit de woning no 10 op den Raamsingel. Hij waarschuwde de buren entoen deze op hun geklop geen antwoord kregendeze op hun beurt den politiepost aan de Groote Houlbrug. Van hier werd naar het hoofdbureau getelephoneerd en spoedig was daarop de slangen wagen van den stat der brandweer aanwezig. Men vond de woning zoowel van voren als van achteren gesloten, zoodat men genoodzaakt was bij de buren over te klimmen en de woning open te breken. Een verstikkende damp kwam de brand weer te gemoet; door den dichten took was niets te zien. Toen deze was opgetrokken, ontdekte men. dat op den grond beddegoed lag te smeulen. Na blussching daarvan zag men een der bewoonsters, de 82jarige weduwe Stokman, dood op haar stoel zitten, en voor in de kamer lag de tweede bewoonster, de 84jarige weduwe Bekkers. Niemand dacht op dat oogenblik aan misdaad. Men was van oordeel, dat de twee oudjes waren bedwelmd en haalde fluks dr. Van Praag, doch deze met licht de beide vrouwen beschouwende, bemerkte dadelijk dat hier een vreeselijke misdaad was gepleegd. Juffrouw Stokman had twee bloedige houwen over het hoofd. De rechterhand was als ter verdediging opge heven; de rechterborst was ontbloot; de kleederen waren haar van het lijf gerukt. Voor haar, op tafel, lag nog het naaiwerk, waaraan zij blijkbaar was bezig geweest. Juffrouw Bekker lag voor het rechterraam op den groud, den voet om eene tafel geslagen, het lichaam bijna ontbloot, blijkbaar door de worsteling met haar belager, het lichaam verschroeid en het hoofd ingekrompen van de brandwonden. De kamer bood niet alleen daardoor, doch ook door alles wat er verder te zien was, een pijnlijk schouwspel aan. Niets was ondoorzocht gelaten. Het bed, de zittingen van de stoelen, alles was openge broken of losgetornd. De veeren en het linnen lagen rechts en links verspreid. Alles was met petroleum overgoten, en het kan netje, dat daartoe gediend had, stond op tafel; volgens verklaring van de werkster, die eerst om halfacht dien avond was naar huis gegaan, moet dit van achteren zijn gehaald. Dadelijk werd na de ontdekking van dr.Van Praag de justitie gewaarschuwd en spoedig waren bijna alle leden van de rechtbank, de officier van justitie met zijn substituut, de rechter commissaris met den waarnemenden griffier, mr. van Thiel, de politie en veel publiek op het terrein van de misdaad aan wezig. Het onderzoek ving dadelijk aan en duurde tot in den nacht door, zonder dat iets werd ontdekt. Toen liet men alles tot Zaterdagmorgen zooals het was, nam de ramen en deuren er uit en droeg den photo- graaf Pörtzgen op, een photographische af beelding van het geheel te nemen. Te elf uren werden de lijken der versla genen, zooveel mogelijk in de houding waarin zij werden gevonden, naar het gasthuis over gebracht, waar door drie stadsgeneesheeren de sectie plaats had, die daarbij den dood door bijlslagen, althans door slagen met een stomp voorwerp, constateerden. Tot nu toe is het voorwerp, waarmede de misdaad is gepleegd, niet gevonden, evenmin als de misdadiger of misdadigers. Men ver diept zich in gissingen, wat aanleiding kan hebben gegeven tot deze vreeselijke misdaad. De weduwe Stokman had geen geld en beide oudjes leefden van de inkomsten van een paar huisjes, toebehoorende aan de weduwe Bekkers, waarover een neef te 'sGravenhage de administratie had. Deze zond elke maand voldoende geld over. Voor de rest was er nooit iets in huis, en thans kan er hoogstens een f 20 zijn geweest. Ook de vraag, hoe de moordenaar is binnengekomen en weggegaan hou lt nog ieder bezig. Het is bekend, dat de oudjes 's avonds niemand toelieten, zoodat men onderstelt, dat hij zich heeft laten insluiten, voordat de werkster te halfacht heenging. Tusschen dit uur en halfnegen moet alles zijn gebeurd. Sommigen houden het er voordat een goede bekende der beide oudjes het feit heeft bedreven, doch anderen betwijfelen dit, omdat ieder, die hen kende, wist, dat er bijna nooit eenig bedrag van beteekenis in huis was. Anderen geven een verhaal, dat aannemelij ker is. Volgens hen zou men den moorde naar te zoeken hebben in een der bedelaars hotels, en wel om de volgende reden. De zoon van de verslagen weduwe Stokman Barend Stokman genaamd, houdt in een dier hotels zijn verblijf Hij is een dier personen, die om een lichaamsgebrek hij heeft zoo goed alsv geen neus steeds in de maling worden genomen. Nu onderstelt men dat hij in het bijzijn van andere lui van zijn slag, waaronder dikwijls pas ontslagen gevangenen zijn, wel eens is geplaagd met zijn „rijke tante", de weduwe Bekkers, en dat dit de begeerte van een of meer zijner mede logé's heeft opgewekt, die, zonder te weten dat in die woning nooit geld was te vinden, daarop zijn afgegaan. Dit alles is eene veronderstelling, doch eene veronderstelling die niet zoo heel onwaar schijnlijk is. Het onderzoek wordt door de justitie met ijver voortgezet. Zondag werd den geheelen dag in den Raamsingel gedregd, doch zonder resultaat. Door de gemeentereiniging werd in de half verbrande matras nog een rijks daalder gevonden. Uit Haarlem wordt nog gemeld: De sectie op de beide vermoorde vrouwen heeft het volgende aangetoond: Vrouw Stok man is gedood door drie bijlslagen op het hoofd, waarvan een aan het voorhoofd tot in de hersens is doorgedrongen. Verder had zij een messteek, van onder de kin uitko mende bij het oog. Vrouw Bekkers was blijkbaar zoolang op het hoofd geslagen totdat zij dood was. Zij had niet minder dan tien wonden, waarvan drie vlak bij elkaar. Niet een daarvan was tot in de hersens doorgedrongen. Men had haar onderlijf met petroleum begoten, waar door dit totaal was verschroeid. De beide lijken zijn op een buitengewoon uur begraven. Hoewel er allerlei geruchten daaromtrent de ronde doen, heeft de justitie den dader nog niet ontdekt. Twee onderofficieren der militaire school, die Vrijdagavond te 8 ure den Raamsingel passeerden, kwamen daar twee mannen tegen, die, nadat zij hen waren voorbijgegaan, iets in het water wierpen; zij kunnen echter geen signalement opgeven. Waarschijnlijk was dat het wapen. Door de rechercheurs Panhorst en Verbeek zijn twee bedelaars uit Amsterdam aan het parket gebracht. Capcllc, 27 Febr. Twee ernstige ongevallen hadden hier deze week plaats. Dinsdag had een geacht ingezetene het ongeluk, dat een ladder, waarop hij stond, uitgleed en hij dientengevolge het been aan de heup en den arm aan den elleboog brak. Ofschoon de pijn den eersten dag zeer hevig was, schijnt de toestand thans gunstiger. Heden morgen had een werkman het ongeluk, terwijl hij aan het hout hakken was staande op een ladder, te vallen, waarbij de bijl hem zeer diep in het been drong. Onder veel bloedverlies werd hij naar zijne woning gedragen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Voor eenige dagen werd in uw geacht blad vermeld, dat de firma Van Gend en Loos (bijna daartoe gedwongen), van plan was een kardienst op onze spoorweghalte „Kaatsheu velCapelle" tot het vervoer van goederen te openen. Genoemde firma heeft van dit plan afge zien. Ook heeft de directeur-generaal der staatsspoorwegen eergisteren andermaal be slist geweigerd een enkel van de vele be zwaren, die voor den handel aan genoemde halte verbonden zijn, op te heffen. Hoe kon het ook anders Al zou de exploitatie-maat schappij geen enkele andere reden hebben; de kunstmatige wijze, waarop het vervoer van goederen naar die halte geschiedt, zou voor haar een meer dan voldoende reden zijn, om elk verzoek tot opheffing der be zwaren te blijven weigeren. Tot op heden geschiedt dat vervoer eenmaal daags (soms door een kruiwagen) gratis door gelden uit de gemeentekas, terwijl dagelijks door de firma Van Gend en Loos en een ander ver schillende malen gelegenheid wordt aange boden, om onze goederen tegen de tarieven der staatsspoorwegen, waaronder ook de spe ciale tarieven van het station Waalwijk, die, zooals men weet, ook niet aan onze halte bestaan, te verzenden. Wie geeft aan de exploitatie maatschappij waarborg, dat, wanneer de gemeentegelden zijn uitgegeven, de industrieelen alhier zullen blijven toonen bij het vervoer aan de halte zulk een groot belang te hebben Of wordt niet door die onverstandige gemeente sub sidie juist het tegendeel bewezen Men moet zeer kortzichtig zijn om zulks niet in te zien. Van Ghert. Kaatsheuvel, 29 Febr. 1892. Mijnheer de Redacteur Mag ik UEd. verzoeken onderstaande re gelen in uw geacht blad op te nemen. Ik wil een kort woordje wijden aan het concert, door de harmonie St. Crispijn gege ven op Maandag 29 Februari. Wat de uitvoering der nummers betreft door de harmonie, mag gezegd worden dat dit gezelschap zeer goed vooruitgaat. Echter zou ik den directeur den raad durven geven niet te veel van de over het algemeen nog jeugdige krachten te vergen en zich voor eerst te bepalen tot lichte, opwekkende mu ziek. Op het programma kwam verder voor de opvoering van het drama John Alman of de Kinderroof. Ofschoon het in alle opzichten prijzenswaardig is, dat ook dit gezelschap even als hare zustervereeniging, door af wisseling de leden zooveel mogelijk genot tracht te verschaffen, meen ik toch dat in deze de rechte weg niet was ingeslagen, want, alhoewel dit stuk zeer veel schoons bevat en de acteurs naar hun beste vermogen werkten van den heer M. B. die de ti telrol vervulde mag zelfs gezegd worden dat hij zeer verdienstelijk speelde, is het naar mijne bescheiden meening een stuk, dat op een vastenavondconcert wel wat al te zwaar op de hand is. Wanneer ik dus de heeren een raad mag geven zou het zijn, om in plaats van een drama een klein blijspel op te voeren; dat zal meer in de smaak van het Waalwijksch publiek vallen en zou daardoor ook verkre gen worden dat het concert niet meer zoo laat zou afloopen; en dit ook beschouw ik in het werkelijk belang der harmonie. U dankende M. de R. voor de plaatsing dezer regelen met achting. Waalwijk, Maart '92 X CAPELLE. Van 1529 Februari. GEBORENMarinus, zoon van Johannes Pieter de Roon en Gerardina van Beek. Catha- rina, dochter van Peter Verduijn en Helena Elisabeth Mes. OVERLEDEN: Johannes Timmermans, 60 jaren, weduwnaar van Cornelia Adriana Snijders. Adriana van den Broek, 72 jaren, echt- genoote van Simon Dank. - Adriaan van Oosterhout, 51 jaren, weduwenaar van Adriana van Eeuwen. GEHUWD: Adriaan Arie van Baardwijk, 20 j. en lluiberdiena Verduin, 24 j., beiden te Capelle. GORINCHEM, 29 Februari. Men besteedde voorristarwe f 9,50 a f 9.75, roode dito f8,50 A f8,75, witte dito f9.A 19.25, inl. rogge f 8,25 A 8,50 buitenl. dito f 7,75 a 8. gerst f 5,75 a 5,85 haver f 3,75 A 4,beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad fAper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 138 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f220 A 280 Kalfvaarzen f 120 a 230 Melkkoeien f 160 A 230 Hokkeling ossen f A 00 P/a jarige ossen f 100 A 120 Guiste vaarzen f 100 A 140 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 10 a 15 Aangevoerd 25 varkens van 20 a 23 c., per half kilo, 105 biggen van 18,00 a 10.per stuk Eieren f 0.75 a 0.85 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 29 Februari. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 8.60 A f 9. Mindere en geringe f 6.75 a 5,40. Rogge- Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.25 A 7.75 dito mindere f 0,A 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.a 4,80 mindere f 0,a 0,beste Zomei f3,90 a 4.75 mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.50 A 3.90. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f 10.50 a 10.75 Mindere f0.A 0. Paardenboonen. De beste f6.A 6.70. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,a 11,50; Mindere f 0.A 0. Witte boonen. De beste f10.A 10.50. Kanariezaad f6,tot f6.75 Mindere f0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van 10.A 0.mindere van f 0.a 0.^— Schokkers van f 0,A 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fAfO.Zomerzaad f0,totfO. ROTTERDAM, 1 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 35 paarden, veulens, ezels, 521 vette runderen, 950 magere dito 180 vette en graskalveren, 360 nuchtere kalveren 4 schapen of lammeren, 6 varkens, 110 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 76 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. A 62 ct. Kalveren: le kw. 112 a ct., 2de kw. 105a 100 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct. Boter 55 A 80 cent per half kilo. Aardappelen. De prijzen waren: Westlandsche zand- f 0.A 0.—, Overmaasche jammen f5, a 5,50Brielsche witte f 0.a 0.Geldersche kralen f 0.a 0.dito blauwe f0.a 0. Zeeuwsche spuische jamm. f4.— a 5,Flakk. dito f3.75 a4.50, jammen poters f2,75 a 3,25, champions f0,AO.magnum bonum f0,A0,alles per hectoliter.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2