Nummer 21 Zondag '13 Maart 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, D.D. SCHUTTERIJ. FEUILLETON. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, Wiialwijksclii' en Langstraaische Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsclr- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kapitein kommandant der dienstdoende schutterij van Waalwijk roept bij deze op de heeren officierenhet kader en al de leden der schutterijom gewapend en in groot tenue te verschijnen op de markt op Maandag 14 Maart aanstaande des namiddags 3 ure precies, tot het bij wonen eener algemeene loapenschoimingGeen permissie zal worden verleend. Zij, die betreffende deze wapenschouwing of verderen dienst nadere inlichting noodig achten kunnen zich aanmelden ten huize van den kapitein kommandant op Maandag 14' Maart a.s. tusschen 10 en 12 uur voor middags. Indien deze wapenschouwing of verder aan te kondigen gewone oefeningen mochten worden afgelast, zal daartoe het sein gegeven worden door het uitsteken der witte vlag van het raadhuis. Waalwtjk, 11 Maart 1S92. De kapitein kommandant voorn. WITLOX HERINNERING: Art. 6 der schutterij wet Elk jaar vóór den eersten Juni zullen de inge zetenen welke op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zulien zijn inge treden, zonder onderscheid of zij vermeenen moch ten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenverplicht zijn zich bij het bestuur der gemeente, in welke zij wonen, voor de schut terij te doen inschrijven. lste alenea van art. 7 Zij die in meer dan eene.gemeente hun gewoon verblijf honden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving ver plicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij is. Eenc geschiedenis uil de Engehche rechtspleging. 14 VIII. - Overal waar ik meen de onschuld verdrukt te zienantwoordde Hetty met stralende oogen. Het bericht, dat de tafel gereed was, sneed het gesprek af, dat onaangenaam dreigde te wor den. Lord Waversford en Iletty stonden met elkander op den voet van oorlog, en daar beiden zeer gewenschte gasten in de Abdy waren, en men niet gaarne de eene om den wil van den andere zou missenwendde de gastvrouw al haar tact aan om te bemiddelen en te bevredigen. De eigenlijke eetzaal in de abdy was het oude refectorium, waar bij groote maaltijden de tafel met oud zwaar zilveren vaatwerk bezet, een prachtig gezicht opleverde; zij was echter veel te groot om voor een kleinen kring behagelijk te zijn. Als de familie alleen was, of slechts een paar gasten la fortune du pot" had, dan werd aangericht in de bibliotheek, een ovale zaal, die een zeer liuiselijken indruk maakte, met hare diep in den muur ingelaten kasten, die tot aan de beschoten zoldering reikten,en voorzien waren van kunstig gesneden deuren van bijna zwart geworden eikenhout; met hare ronde in lood gevatte vensterruiten, en met hare vele nissen, waarin tafels en fauteuils stonden om te kunnen lezen of schrijven. De graaf eet mede in de bibliotheek, hij wordt dus al half en half tot de familie gerekend, fluisterde Hetty Robert Wintlebury toe, die aan hare linkerzijde zat, terwijl de squire aan hare rechterzijde had plaats genomen. Lord Wavers ford zat tusschen mevrouw Wintlebury en Mary zoodat de laatste aan hare andere zijde haar broeder tot buurman had, en gastheer en gast vrouw naast elkander zaten. Een zeer geschikte plaats voor hem, let maar op, zoo aanstonds zal hij niet als één maar als een dozijn boeken gaan spreken, gaf de jonge man schertsend en even zacht ten antwoord. Eerste Zitting Militieraad. Burgemeester en wethouders der gemeente Waal wijk brengen ter kennis van belanghebbenden dat de eerste zitting van den militieraad tot on derzoek der militieplichtigen dezer gemeente zal plaats hebben te Tilburg, op Maandag 21 Maart dezes jaars ten lO'/s ure voorna. Dat de eerste zitting van den militieraad be stemd is tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nationale militie aangeboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrij stelling vermeenen te kunnen doen gelden. Waalwijk, 5 Maart 1892. Burgem. en weth. voorn. Met uitzondering van de groote republiek, die uit alle periodieke crisissen verrijst als een phoenix uit zijn asch, heerscht in al de overige Latijnsche staten eene permanente ministerieele crisis, dank zij der teringbac ille, die sinds lang reeds in de geldmiddelen enorme verwoestingen aanricht en 't zelfs op den algeheelen ondergang van het rijkscrediet heeft aangelegd. In Spanje, in Portugal en in Italië, is 't al even treurig gesteld, doch in Frankrijk gaat 't alles als van een leien dakje. Zelfs doen zich tal van verschijnselen voor, waaruit men meent te mogen opmaken, dat Loubet's optreden niet van voorbijgaanden aard zal zijn, doch dat hij en de door hem saamgebrachte departementbeheerders, 't wel een tijdje zullen kunnen bolwerken. De plannen van de regeering met betrekking tot de inlijving van het koloniaal bewind bij het ministerie van marine, zijn in parlementaire kringen nier gunstig opgenomen, daar men vreest, dat een vreedzame ontwikkeling der koloniën er door verstoord zou worden. Joseph Reinach, het bekende kamerlid, heeft Donderdag voorgesteld een apart ministerie van koloniën te scheppen. Na eenige op merkingen van den minister-president Loubet, heelt de kamer het voorstel niet urgent ver kaard. 't Is de minister van handel Roche, Kunt gij dan inderdaad wensclien Mijne zuster als gravin Waversford te zien? viel Robert haar in de réde; nu waarom niet? Men zegt wel dat ik in de bosschen van Indie mijne beschaving verloren heb, maar zooveel is mij toch nog van een vrijen Engelschraan over gebleven, dat ik het zwagerschap met een werke lijk echten graaf weet op prijs te stellen. Gij zijt onverbeterlijk, berispte hem Hetty, die onwillekeurig lachen moest, nooit kan men van u een ernstig antwoord verkrijgen. Ach, Hetty, als ik met u ook nog ernstig moet zijn, dan houdt alle scherts in deze vreese- lijke weield op! zuchtte Robert in kluchtige wanhoop. Gij zijt immers nog de eenige, die schertst en lacht. En er niet de minste reden toe heeft, viel zij treurig in. Robert zag haar medelijdend aan, alle spot was van zijn gelaat verdwenen.Baart William u zooveel zorg vroeg hij. Zij knikte. Bemint hij die deerne dan werkelijk Dat geloof ik thans minder dan ooit, maar ik vrees toch, dat hij haar zal huwen. Maar Hetty, welk een onzin Er zijn wel menschen, die de dochter van een hertog, of een rijke erfgename huwen zonder haar te beminnen, maar een bedelares, een meisje van geringe afkomst, ongelooflijk Hij meent zijn woord te hebben gegeven. Robert trok de schouders op Een wonder lijke kerel, mompelde hij, en zich tot Hetty rich tende, voegde hij er bijHoud moed, kleine HeUy, hij heeft haar immers nog niet! Zoolang een raensch nog ademt en de trouwgelofte niet heeft afgelegd, is er nog altijd hoop hem in het leven en bij zijn verstand te houden. Hetty voelde bij deze scherts een steek door het hart, maar zich moedig bedwingende, knikte zij toestemmend en zeide glimlachend Dus zou er ook nog hoop voor Mary overblijven De zeven landgoederen van den graaf heb ben haar nog niet ingeslikt, zooals ik met dit stukje palingpastei zal doen, antwoordde Robert, terwijl hij het van de schotel nam, dien de be diende hem aanbood, maar zeg mij eens, wat u in hem mishaagt? Dat weet ik zelve niet, zuchtte Hetty. Is hij niet een gentleman van top tot teen die op het jaarlijksche banket der syndicale kamers, den moed heeft gehad ten aanzien van de nieuwe invoerrechten te verklaren, dat, indien uit de toepassing bleek, dat men zich op enkele punten had vergist, zoowel de regeering als de openbare macht de nood zakelijkheid eener wijziging zouden inzien en 't tot een betere oplossing zouden moeten brengen. De om „gezondheidsredenen" afgetreden minister van marine van Spanje, Montoje y Trillo zal bij hooge uitzondering geen directe ministerieele crisis veroorzaken, hoe wel men reeds fluistert van een kabinet Martinez CamposSilvela. Dat is 't werk van lieden, die hun wensch voor de werke lijkheid houdeneen conservatief kabinet zonder Canovas zou doodgeboren zijn en de liberalen azen niet op een erfenis, waarbij 't passief grooter is dan het actief. Hebben de tegenwoordige regeerders weer eens orde in de zaken gebracht, dan kan men allicht een kansje wagen. Hoewel in Italië voor 't oogenblik al even min een ministerieele crisis is te verwachten als in Spanje, hebben eenige betweters 't toch noodig geoordeeld een nieuw kabinet te formeeren, in hetwelk de heeren Columbo en Luzzatti geen zitting zouden hebben, doch vervangen zouden worden door Giolitti, die reeds vroeger aan 't hoofd van financien stond en dan beide portefeuilles zou voeren. Anderen spreken zelfs van een vermoedelijken val van nog twee andere portefeuille-beheer ders, namelijk Bracca en Villon, respectieve lijk van openbare werken en onderwijs. Onder het velerlei geschrijf over de ver volgingen, in Duitschland ingesteld tegen verschillende bladen op grond van majesteits schennis, wordt er veelvuldig op aangedron gen, dat dergelijke vervolgingen alleen zouden geschieden, wanneer de vorst, in deze de hoofdbelanghebbende, zijn wensch er toe te kennen gaf. Mag men nu een bericht uit Berlijn gelooven, dan zouden de in de laatste dagen ingestelde vervolgingen, alle door Wilhelm II zelf zijn bevolen, na persoonlijke En hoe weet hij te spreken Hetty zag naar den graaf, die den squire, me vrouw Wintlebury en Mary in zulk een leven dig gesprek gewikkeld had, dat de fluisterende samenspraak tusschen Hetty en Robert geheel onopgemerkt was gebleven, en zij moest met het oordeel van haar vriend instemmen. Lord Waversford was niet heel jong meer, hij kon wel diep in de dertig zijn, maar zijn uiter lijk was echt aristocratisch, van de fraaie, wel onderhouden hand, en den kleinen voet, tot het schoon gevormde hoofd, met de fijne en toch scherp sprekende trekken. Naar de Parijsche mode gekleed, bedekte eene pruik zijne reeds tamelijk dun geworden harenzijne trekken kregen on der het spreken eene innemende uitdrukking; hij verloor zells in het levendigste debat zijn voorname kalmte niet; alleen flikkerde somtijds ofschoon slechts voor een oogenblik, een heilloos vuur in zijne donkere oogen, en deed het trek ken van de mondhoeken en het opsperren der neusvleugels veronderstellen, dat in den boezem van dezen man een gloeiende hartstocht had ge woed of misschien nog woedde. Deze verschijnselen vertoonden zich echter zeld zaam en gingen zoo snel voorbij als een blik semstraal, die een diepliggend, stil bergmeer eene seconde verlicht, om het daarna in nog dikker duisternis achter te laten; en er behoorde wel een zeer opmerkzaam en geoefend oog toe, om die teekenen op te merken en te begrijpen. Lord Waversford was van zijne geboorte af bestemd geweest voor den hoogen rang, dien hij thans bekleede; de dood van een oom en van een ouderen broeder hadden mr. James Rowland eerst den weg gebaand tot den titel van graaf en pair. Hem was als jongere zoon van voor namen huize slechts een zeer matig inkomen ten deel gevallen; hij had een goede opvoeding ge noten, daar hij voor de diplomatische loopbaan was opgeleid. Als attaché en later als raad van legatie was hij in bijna alle Europeesche hoofd steden geweest, en kon, naar den kring zijner toehoorders, pikante geschiedenissen verhalen van het hof van keizerin Elisabeth te Petersburg, of van dat van Bodewijk XV en de markiezin de Pompadour te Versailles; of eene schets van het huiselijk leven van keizerin Maria Theresia te Weenen, of van het geestige tafelgezelschap van den gekroonden philosoof te Potsdam. doorlezing van de geincrimeerde artikelen. De Times ontvangt uit Kaïro het bericht, dat de vertraging in het verschijnen van den firmar. des sultans betreffende den nieuwen onderkoning, moet worden toegeschreven aan het niet bijgelegd zijn van twisten over de grenzen tusschen Turkije en Egypte. De Daily News verneemt uit Sofia, dat de verhoudingen tusschen Turkije en Bulgarije zeer gespannen zijn, dewijl de Porte den vermoedelijken moordenaar van Vulijovitch aan eene vreemde mogendheid in stede van aan Bulgarije uitleverde. De regeering van Bulgarije moet voornemens zijn, daartegen ernstig te protesteeren, zoowel bij de Porte zelve als bij de groote Europeesche mogend heden. Desnoods zoude Bulgarije den grond slag der relaties met Turkije gewijzigd willen zien. Alleen eene inmenging van de groote mogendheden schijnt eene crisis te kunnen verhoeden. Uit de kolonie Canada komt een bericht, dat in Engeland veel genoegen zal doen. De nieuwe, in de provincie Quebec gehouden verkiezingen zijn namelijk geheel uitgevallen ten gunste der regeering of van den gouver neur, en derhalve ten nadeele van het door dezen weggezonden kabinet-Mercier, wegens medeplichtigheid aan de malversatiën op groote schaal, die laatstelijk in de ambtenaarswereld hebben plaats gehad. De uitslag is te merk waardiger, wijl Mercier van Franschen oor sprong is en dit element (Canada werd oor spronkelijk door Franschen gekoloniseerd) in de provincie nog zeer sterk is vertegenwoor digd. Mercier zelf is met kleine meerder heid gekozen, maar overigens slechts een lid van zijn ministerie, terwijl al de leden van het nieuwe kabinet (Boucherville) met groote meerderheden uit de stembus te voorschijn kwamen. Aan welk land, waarin gij achtereenvolgens hebt vertoefd, geeft uwe lordschap de voorkeur? hoorde Hetty op dit oogenblik mevrouw Wint- Lgbury yragen. De graaf zag voor zich, alsof hij nadacht; een •fijn, geestig glimlachje speelde om zijne lippen; daarop zeide hijIn Italië droomt men, in Rusland zwelgt men, in Oostenrijk danst men, in Pruisen exerceert en philosopheert men, in Frankrijk praat men, maar voor net ware leven en werken is Engeland het beste land. De squire zag zoo vroolijk, alsof hem per soonlijk iets zeer aangenaams was gezegd. Gesproken als een echte Engelschmanriep hijl Mochten toch allen die woorden gehoord hebben die maar steeds blijven beweren, dat lord Wa- fersford zich beter te huis gevoelt aan het hof van Versailles dan aan dat van St. James. En beide partijen hebben gelijk, hernam de graaf; als ik aan een hof zijn moét, dan ben ik zeker liever aan dat van Versailles dan aan het onze, bij den met verschuldigden eerbied ge zegd vervelenden, suffenden George en zijne eerzame, brave koningin Carolina. Maar is het hof de plaats, waar de Engelsche grondbezitter en pair te huis behoort? vervolgde hij, terwijl hij op zijn luchtigen toon tot een zeer ernstigen overging. Heeft hij geen andere plichten te ver vullen dan zich in de receptiezaal te bevinden en bij de hoffeesten te verschijnen? Kan en moet hij niet op een geheel ander veld zijn werkkring zoeken Zeer waar, bevestigde de squire en knikt goedkeurend. Ik heb mij voorgenomen bij afwisseling op een mijner goederen te wonen, en daar ingrij pender verbeteringen in te voeren, ging lord Waver-ford haastig voort; ik wil mijn zetel in het Hoogerhuis innemen en hoop mijn vader land nuttig te kunnen zijn, door de ervaring, die ik in mijn diplomatische loopbaan heb op gedaan. Alles natuurlijk slechts in de veronder stelling, dat geen omstandigheden, sterkar dan ik, mij noodzaken het vaderland den rug te keeren, en een zwervend leven te beginnen. Hij had de laatste woorden op eenigzins doffer toon gesproken, en ze meer bijzonder tot Mary ge richt, die onder zijne vurige blik hoog bloosde. Wordt vervolg

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1