Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Bekendmaking. BINNENLAND. in het bijzonder over dezen dynamietaanslag. Deze euveldaad der anarchisten vreest men dat de eerste zal zijn van een gansche reeks dergelijke heldenfeiten en de agitatie neemt nog aanmerkelijk toe, doordien de politie geen arrestatie van eenig belang heeft kunnen doen. De anarchisten be'oven eerstdaags op groote schaal hun vernielingswerk te zullen aanvangen en de regeering houdt zich reeds bezig met de samenstelling van strafbepalingen, waarbij doodstraf wordt bedreigd tegen mis drijven als het boven aangehaalde. Over de Zaterdagavond of eigenlijk effectief eerst Maandag morgen aangevangen werk staking van Engeland, valt voor 't oogenblik weinig nieuws te melden, wel lijken ons cijfers als 41)0.000 of 500.000 nog immer schromelijk overdreven, hoewel het niet kan worden weerlegd, dat deze staking een reus- achtigen omvang zal aannemen, te meer daar den „strikers" van verschillende zijden me dewerking wacht. Zoo schijnen de kolendragers te Londen niet ongeneigd te zijn met de stakers gemeene zaak te maken en reeds zijn in en rond Bolton vele mctaalfabrieken gesloten. Toch schijnt voor't oogenblik geen gevaat te zijn, dat de staking een algemeene zal worden, hoewel de kolenhandelaars in 't Vereenigde Koninkrijk reeds prijzen laten betalen, als ware de kolennood ten toppunt gestegen. Dus is de verbruiker in 't klein de dupe. En Maandag staakten eerst 800,000 man van de meer dan 6 millioen Een telegram van Maandag uit Londen luidt Ondanks de werkstaking is de Londensche kolenmarkt flauw en de prijs der over zee te Londen aangevoerde kolen 3 shillings ge daald. Op de Noordooster spoorweg zullen meer dan tweehonderd treinen den dienst staken. Ook de groote Noorderspoorweg laat eenige treinen schorsen, doch niet zooveel Vele spoorwegbeambten zijn tijdelijk ontslagen. Het gewezen parlementslid Hastings werd Maandag tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens het verduisteren van hem toevertrouwde gelden. Van eene som van 28,000 pond, toebehoorende aan vier min derjarige kinderen van zekeren majoor Brown, heeft hij in zes jaar tijds niet minder dan 21,000 pond ten eigen bate opgemaakt. Daar de man 65 jaar oud is, zal hij vermoedelijk de gevangenis niet meer levend verlaten. De Engelsche Noord ooster spoorweg maatschappij heeft aangekondigd, dat zij honderdtachtig treinen per dag minder zal laten loopen dan tot dusver, tengevolge van de werkstaking onder de kolendelvers. Het voortdurend gesloten worden van fabrieken en het sterk inkrimpen van de vraag naar kolen, hebben eene daling van de prijzen teweeggebracht. Het Welfenfonds, gelijk het in beslag ge nomen vermogen van den overleden koning van Hanover in de wandeling heet, wordt nu toch waarlijk door Pruisen aan den her tog van Cumberland, den zoon des blinden konings, teruggegeven. In den Reichsanzeiger is een keizerlijk schrijven aan het slaats- ministerie opgenomen, behoorlijk door den rijks-kanselier Von Caprivi gecontrasigneerd, waarin gezegd wordt, dat de keizer thans het oogenblik gekomen acht om de inbeslag neming verordend op 2 Maart 1868 op te heffen. De Anzeiger maakt dan ook een schrijven van den hertog van Cumberland aan den keizer openbaar, met den aanhef „Durchlauchtigster, Grossmachtigster Kaiser und Köuig, freundlich lieber Vetter und Bruder," waarin de hertog herhaaldelijk ver klaart, dat het ver buiten zijne bedoelingen ligt ooit iets te willen ondernemen van vij andelijken aard tegenover het rijk of da: den vrede van een der daartoe behoorende staten zou kunnen verstoren. Geteekend is het stukVan Uwe M. de „freundwilliger Vetter und Bruder" Ernst August. Dit is dus de vervulling der vroeger steeds tevergeefs voor de teruggave van het vermogen gestelde voorwaarde van onderwerping en erkenning den voldongen feiten. De groothertog van Hessen, die de vorige week een beroerte heeft gekregen, en dientengevolge half lam was, is Zondagnacht overleden. Hij was den 12 September 1837 geboren. In 1866 maakte hij gemeene zaak met de zuidelijke staten tegen Pruisen en had het aan de tusschenkomst van Rusland te danken, dat zijn hertogdom niet door Pruisen geannexeerd werd, evenals het ko ningrijk Hanover en het hertogdom Nassau. Uit zijn huwelijk met prinses Alice van Groot- Brittanie, dochter van koningin Victoria, die in 1878 is overleden, zijn vier dochters en een zoon, prins Ernst Lode wijk, geboren. Zijn dochters zijn gehuwd met prins Lodewijk van Battenberg, met den hertog Sergius van Rusland en met prins Hendrik van Pruisen. De jongste in 1872 geboren dochter, is nog ongehuwd. De zoon, groothertog Ernst Lodewijk, volgt zijn vader op. De keizer wordt beter; hij ook heeft reeds het bed verlaten en zich in zijn stu deerkamer beziggehouden. Tegen den General Anzeiger für Halle und den Saalkreis is een onderzoek wegens majesteitsschennis ingesteld, omdat het blad het hoofdartikel van de Times over de jongste rede des keizers heeft opgenomen. Aan de wapenfabriek te Speyer is door Rumenie een bestelling gedaan van 100.000 geweren, terwijl Bulgarije er 16 000 heeft besteld, te leveren over 5 maanden. St. PETERSBURG, U Maart. Warschau wordt letterlijk overstroomd met republikein- sche pamfletten, die met de post verzonden worden. De politie tracht deze propaganda tegen te gaan. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennisdat de lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leaen van de tweede kamer de staten-generaalvan de provinciale staten en van den gemeenteraadzijn vastgesteld, en van heden gedurende veertien dagenter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zijn nederge- legd, terwijl een exemplaar van aie lijsten op de gebruikelijke plaats is aangeplakt. Waalwijk, 13 Maart 1892. Burgera. en weth. voorn. WAALWIJK, 16 Maart 1892. Het getal kiezers in onze gemeente, vol gens de voor 1892 opgemaakte lijsten, is: 333 voor de tweede kamer; 333 voor de provinciale staten 332 voor den gemeenteraad. Men deelt aan het Utr. Dbl. mede, dat er maa'regel en getroffen worden, om ook in ons land staatsexploitatie der spoorwegen voor te bereiden en aan de goedkeuring der kamers te onderwerpen. Reeds bij de behandeling der wet op de spoorwegovereenkomsten en overname van den voormaligen Rijnspoorweg onder den minister Havelaar, en ook vroeger werd door verschillende leden der vertegenwoordiging op staatsexploitatie der spoorwegen aange drongen, als het eenige middel om tot eene afdoende flinke organisatie van die groote middelen van vervoer te geraken. De nieuwe tijd! Door den minister van binnenlandsche zaken is, naar het Handelsblad verneemt reeds een schrijven verzonden aan gede puteerde staten der provinciën over de in voering van de eenheid van tijd op 1 Mei a.s. De minister van waterstaat heeft de spoor wegondernemingen gemachtigd, daartoe over te gaan. Voorts zal eene wijziging van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoorwegen worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van den Amsterdamschen tijd, daarvoor de middelbare tijd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. Bij den post- en telegraafdienst zal de maatregel mede worden ingediend. Het komt den minister van binnenlandsche zaken voor, dat ter vermijding van stoornissen in her burgerlijk leven, de gemeenteklokken in overeenstemming dienen te zijn met de op de spoorwegen en bij het post- en tele- graatverkeer aangenomen tijdsbepalingen. De minister heeft daarom aan de gedepu teerde staten in overweging gegevenlo om den gemeentebesturen van die plaatsen, waar telegraafkantoren gevestigd zijn, te verzoeken, de gemeenteklokken naar de aan het tele graafkantoor verstrekte opgaaf van den nieu wen tijd te regelen2o hunne tusschenkomst te verleenen, dat de gemeentebesuren van plaatsen, waar geen telegraafkantoor is ge vestigd, intijds mededeeling ontvangen van den nieuwen Amsterdamschen tijd (geregeld naar dien van Greenwich) en zooveel moge lijk op 1 Mei ook ook die gemeenteklokken den nieuwen tijd aangeven. Uit 's-Gravenhage meldt men nader be treffende de invoering van de eenheid van den spoorwegtijd het volgende In de eerste plaats wat den post en tele graafdienst betreft, zal het volgende ge schieden In den nacht van 30 April op 1 Mei wordt de klok van het rijkstelegraafkantoor te Am sterdam geregeld naar den middelbaren tijd van Greenwich, in overeenstemming met de regeling van dien tijd met de Amsterdamsche gemeenteklok. Dit telegraafkantoor zal daarna, zoo vroegtijdig mogelijk, aan alle telegraaf kantoren den tijd seinen. In de plaatsen, waar de post- en telegraaf dienst niet vereenigd zijn, wordt vanwege het telegraafkantoor de tijd aan het postkan toor medegedeeld, door een ambtenaar, wiens horloge naar den nieuwen tijd gericht is. In alle plaatsen, waar zich een telegraaf kantoor bevindt, kan iemand van, gemeente wege naar dat kantoor gaan, om opgaaf te verzoeken van den middelbaren tijd van Greenwich, waarmede dan de gemeenteklok kan worden gelijk gezet. Omgekeerd zullen de postkantoren en de hulpkantoren der posterijen in plaatsen, waar geen telegraafkantoor gevestigd is, zich heb ben te regelen naar de gemeenteklokken, nadat deze in overeenstemming zullen zijn gebracht met den nieuwen lijd. De regeling van de gemeenteklokken in die plaatsen zou kunnen geschieden door tusschenkomst van de gewestelijke besturen. Ter vermijding van de berekening, hoe lang de klok in elke gemeente zou moeten stilstaan, om met den middelbaren tijd van Greenwich overeen te stemmen, zoude door tusschenkomst van de gewestelijke besturen aan de bedoelde gemeentebesturen, zooveel mogelijk, op 1 Mei de Amsterdamsche tijd kunnen worden medegedeeld, nadat deze in oveenstemming zal zijn gebracht met den tijd van Greenwich. Indien op deze wijze in de samenleving de Greenwichtijd zal zijn ingevoerd en boven dien de thans aangenomen tijdstippen van vertrek van treinen, van aanvang van markten, scholen, bureaux, enz. onveranderd blijven, zoo zou hiervan het gevolg zijn, dat een trein, die thans te 12 uren vertrekt, dan, ofschoon nominaal op hetzelfde uur nochtans (naar de zon gerekend) 20 minuten later zal vertrekken. Markten, scholen, bureaux, thans te 9 uur aanvangende, zullen nominaal op hetzelfde, maar feitelijk te 9 uur 20 minuten aanvangen. Het is gebleken, dat de spoorwegmaat schappijen geen feitelijke verlating van haren dienst wenschen en derhalve hare tijdstippen van vertrek en aankomst nominaal 20 minu ten zullen vervroegen. Wtrd dit niet gedaan, dan zou haar nachtdienst met 20 minuten worden verlengd. Ter vermijding van stoornissen in het burgerlijke leven, zullen de gemeenteklokken in overeenstemming dienen te zijn met de op spoorwegen en bij het post- en telegraaf- verkeer aangenomen tijdsbepaling. Aan de militieplichligen voor dit jaar, die gebruik wenschen te maken van de be staande gunstige bepalingen om geplaatst te worden bij het korps en het garnizoen hunner keuze, en, zoo daartoe gelegenheid bestaat, bij elkander te worden gehuisvest en met elkander afzonderlijk te spijzen wordt in herinnering gebracht, dat zij voor 20 Maart a s. zich daartoe schriftelijk moeten wenden tot den commandeerenden officier van het korps hunner keuze of den garni- nizoens commandant ter plaatse, waar zij ver langen het examen af te leggen, waaraan zij voor hunne inlijving moeten voldoen. Het programma van dat examen luidt als volgt 1. Het schrijven van een goed leesbare hand; 2. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel 3. de vier hoofdbewerkingen der reken kunde, met geheele getallen 4. de kennis van het Nederlandsche stelsel var» maten en gewichten: - 5. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis; 6. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De lotelingen, die zich daartoe intijds hebben aangemeld, ontvangen vóór 25 Maart a.s. mededeeling van dag, uur en plaats voor het afnemen van dat examen bepaald. Eene nieuwe onhandigheid Het bestuur der „Vereeniging tegen de kwakzalverij" is voornemens advertentiën tegen kwakzalversmiddelen te plaatsen «vooral in die bladen, welke zich onthouden van het opnemen van kwakzalversadvertenties." Met andere woorden „waar een uitgever den kwakzalver niet in de gelegenheid stelt zijn waar aan den man te brengen, daar zal de vereeniging tegen de kwakzalverij hem die gelegenheid verschaffen!" De kwakzalver geniet dan het dubbele voordeel, dat hij vooreerst zijne middelen brengt in kringen, waar zij anders wellicht niet zouden komen en ten andere spaart het hem de advertentiekosten Op den tweeden Paaschdag zal het scherpschuttersgilde „St. Hubertus", te Prin- senhage, bij Breda, ter gelegenheid van zijn 375-jarig bestaan, een groot internationaal concours geven, waarbij 5 verguld-zilveren medailles en een eerekruis worden uitgeloofd. Te Veldhoven zijn Vrijdag twee boer derijen, bewoond door de landbouwers Z. en wed. B geheel door brand vernield. Den inboedel van Z. kon men nog redden, van de anderen echter alleen het vee. Alles was verzekerd. Te Dordrecht is Vrijdagavond in de roef van het aldaar liggende rijnschip God met ons, in de Riedijkshaven, bevaren door schipper P. Zwaans, uit Waspik, brand ont staan. Gelukkig was de drijvende stoom spuit in de nabijheid, en deze slaagde er in den brand vrij spoedig meester te worden. Intusschen was de roef met den inboedel reeds geheel uitgebrand, waarbij ook een bedrag van f 400 door het vuur moet zijn verteerd. Men vermoedt dat door het omvallen van een petroleumlampje, dat geplaatst was nabij de bedstede, waarin een achtjarig zoontje van den schipper lag te slapen, de bedgor dijnen hebben vlam gevat. Het slapende kind werd gelukkig nog bijtijds gered. Al het verbrande was verzekerd. De heer P. M. uit Willemstad begaf zich Maandagmorgen per rijtuig naar Zeven bergen om vandaar de reis naar Rotterdam te vervolgen. Te Zevenbergen gekomen, brak hij echter, bij het verlaten van het rij tuig, zijn been en werd hij onverwijld huis waarts geleid. Te Hatlem had het volgende ongeval plaats. Een jongeling, schietende op spreeuwen, legde zijn met grove hagel geladen geweer aan in eene richting, waar zich eenige personen bevonden. Hij trok af en trof een jongmensch van 19'jaar in het hoofd, zoodat deze eenige uren later over leed. Een andere jongeling kreeg twee hagel korrels in zijn linkerschouder. - Ten huize van den door den Haagsche politie aangehouden loodgieter, verdacht van valsch geld te maken en in omloop te bren gen, zijn verschillende gereedschappen en materialen gevonden, die voor de samen stelling der nagemaakte muntspecie worden gebruikt. In klei werden afdrukken gemaakt van echte kwartjes. Vele van die nagebootste munt stukken zijn in omloop gebracht, vooral in de kroegen, waar de verdachte, die bekend staat als iemand die misbruik van sterken drank maakt, ze in betaling gaf voor borrels. Bij zijne aanhouding en overbrenging naar de 2e afdeeling van het commissariaat van politie, wierp hij op de Turfmarkt nog een paar valsche kwartjes, die hij in den zak had, de vaart in. De verdachte valsche munter is in verze kerde bewaring gesteld. Onder de gemeente Lonneker is Don derdagavond een perceel van vijf woningen, bewoond door vier gezinnen, door eene on bekende oorzaak afgebrand. Het perceel en de inboedel waren verzekerd. Uit Amsterdam wordt bericht, dat de notaris D. Bonnerman aldaar in hechtenis is genomen onder beschuldiging van verduiste ring. De heer Bonnerman had verschillende kassen van publieke lichamen tot aanzienlijke bedragen onder zijne berusting; zoo onder anderen het kapitaal van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, ten bedrage van f 90,000, en van eene andere vereeniging ad f25,000. De postbode P. S. te Valkenburg (L)., die ten postkantore aldaar bij het ontvreem den van geld op heeterdaad werd betrapt, wist bij zijne arrestatie aan zijnen geleider te ontkomen en wilde, door zich in de Geulle te werpen, een einde aan zijn leven maken. Het gelukte echter, hem spoedig op het droge te brengen, waarna hij naar Maastricht werd overgebracht. Men meldt uit 's Hertogenbosch Sedert meer dan een jaar is de cellulaire gevangenis alhier overbevolkt, hetgeen ook het geval is met de meeste andere gevange nissen, zoodat een zeer groot aantal vonnissen tegen veroordeelden, bij verschillende recht banken gewezen, niet geëxecuteerd kunnen worden. Maandagochtend werd de kapitale boe renplaats, gelegen op de Mieden, onder Schagen, en bewoond door den heer D. Boekei, den bekroonden uitvinder der nieuwe kaasbereidingsmethode, geheel door brand vernield. De prachtige stal koeien, alle in geschreven in het Ned. rundveestamboek, en de meermalen bekroonde hengsten werden gered. Te Zeelst (Noord-Brabant) was de betrekkiug van burgemeester gedurende een paar maanden vacant. De Staatscourant deelde Donderdagochtend de benoeming van den nieuwen titularis mede, en reeds in den avond van denzeltden dag werd hij met ketelmuziek begroet en werden de glazen bij hem ingeworpen. Hartelijk welkom Men schrijft uit Haarlem In den laten avond van Zaterdag werd in de stad het gerucht verspreiddat vrouw Oxener, de werkster der twee vermoorde vrouwen op den Raamsingel, door de justitie was in hechtenis genomen. Daar dit bericht reeds eiken dag van de week was gehoord, sloeg niemand daaraan geloof, en bij onder zoek bleek dan ook, dat het ook nu geen waarheid bevatte. Toch was in verband met den dubbelen moord eene arrestatie gedaan, die van groot belang kan worden geacht. 's Middags was den heer rechtercommissa ris jhr. Lintelo de Geer medegedeeld, dat de 66jarige Alida Seeders, weduwe van Hen drik Oxener, en schoonzuster van de werk ster, olieverkoopster van beroep, zich had uitgelaten, in hare woning goederen te heb ben verborgen, die aan de vermoorde vrouw Bekkers hadden toebehoord, en reeds om 6 uur was zij daarop op het paleis van justitie gebracht, waar zij een scherp verhoor on derging. Dit moet aanleiding hebben gege ven haar te laten doorzoeken, waartegen zij zich zeer verzette, maar wat toch plaats had door mejuffrouw Steenkamp, die daarbij in haar onderbroek verborgen, een knipje vond waarin f32.50 aan zilvergeld. Haar verzet tegen de doorzoeking en haar draaien om trent de herkomst van het geld gaven al dadelijk aanleiding haar voorloopig naar het politiebureau ter bewaking over te brengen, waar zij van 9 tot 12 uur 's nachts bleef. Intusschen hield de justitie eene huiszoeking in hare woning, Raamstraat 198, waar wer kelijk eenig voorwerpen werden gevonden die aan de vermoorde vrouw Bekkers had den toebehoord, waaronder kruidenierswaren, die den dag van den moord door de oudjes waren gekocht. Vrouw Seeders werd daarop naar het huis van bewaring overgebracht. Zondag ochtend was de rechtercommissaris, de officier van justitiejhr. mr. Rethaan

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2