Duitschland. ftumeuie. Afrika. UITVOERINGEN. Bij dit nummer behoort BIJVOEGSEL. BINNENLAND. Bekendmaking. lijk werd onder een haardsteen verborgen gevonden. Even voor zijn huwelijk waren een dame en hare kinderen, die dikwijls bij hem op zijne villa te Liverpool kwamen, spoorloos verdwenen. Men heeft nu die villa onderzocht en daar onder steenen van den keukenvloer het lijk van een vrouw en vier kinderen gevonden. Volgens de Liber. Zeitung zullen de mijn werkers in Westphalen, wanneer zij op aan raden der socialisten het werk staken, evenmin succes hebben als de typografen te Berlijn, daar een groot aantal werklieden gereed staat, de plaats der werkstakers in te nemen op elke voorwaarde welke gesteld zal worden. DARMSTADT, 17 Maart. Behalve het landvolk, dat te voet of per rijtuig naar de stad stroomde, brengen de treinen duizenden personen aan, die 4e den lijkstoet van den groothertog willen aanschouwen. De politie heeft met behulp van militairen het plein voor het nieuwe paleis afgezet en houdt met moeite de passage vrij in de Wilhelminen-, Rhein- en Alexanderstraten, waar men zich reeds hedennacht opgesteld had om een goede plaats te verkrijgen. Voor het paleis zijn geplaatst onder generaal-majoor Von Lade- ir.ann twee afdeelingen van het 23e en 24e dragonderregiment, twee bataljons van het 115e infanterie-regiment en een bataljon ge combineerd uit de Hessische regimenten 116, 117 en 118, drie batterijen der Hessi sche veld-artillerie en een gecombineerde treincompagnie. Deze troepen staan in parade opgesteld en brengen den passeerenden hoo- gen vorstelijken persoon de gebruikelijke militaire eerbewijzen. In de audiëntiezaal van het nieuwe paleis was het lijk in statie neder- gelegd in de uniform van het 115e Hessi sche regiment, waarvan de groothertog chef was, versierd met den band der Lodewijks orde en het ijzeren kruis en gedekt met den mantel, dien de groothertog in den veldtocht 1870/71 heeft gedragen. Gisteren waren dui zenden daarheen gestroomd om een laatste hulde aan den vorst te brengen. Heden morgen om tien uur verzamelden zich daar de autoriteiten voor de p'echtige inzegening van het lijk, die ten 11 uur plaats had onder leiding van den hofprediker Bender. De geheele weg van het paleis tot aan het mausoleum op de Rosenhöhe, is afgezet door de leden der krijgsvereenigingen. Behalve de hoogwaardigheids bekleeders, zoowel uit de militaire als uit de burgerlijke kringen, met talrijke vertegenwoordigers der steden woonden den lijkdienst bij: de keizerin weduwe Frederik met hare dochter Marga- retha, prins Heiurich van Pruisen, de hertog van Edingburg, en de aartshertog Eugenius van Oostenrijk, de erfprins Meiningen en zijne gemalin, de hertog van Connaught, prins Christiaan vau Sleeswijk-Holstein, prins Lo- dewijk van Beieren en verschillende andere Duitsche vorsten. Te een ure kondigde het klokgelui met de kanonschoten aan, dat de stoel zich in beweging gesteld had. (R. N.) BERLIJN, 18 Maart. De Norddeutsche bevestigt dat de minister van onderwijs en eeredienst zijn ontslag heeft gevraagd. De minister heeft ook heden geen deel genomen aan den ministerraad. Een particulier bericht aan de Kreuz- Zeitung meldt, dat volgens omloopend gerucht ook de rijkskanselier zijn ontslag zou hebben aangevraagd. De juistheid van het bericht is voor het oogenblik niet te controleerm Te Fokchatiy had een ernstig ongeval plaats, dat men voor een bewijs van de in- soliditeit der kanonnen van Krupp houdt. Bij het nemen van proeven met het artillerie- geschut, dat onlangs uit Essen is gekomen voor de wapening der nieuwe forten, welke Rumenie moeten beveiligen tegen een inval, is eensklaps een vuurmond uiteengesprongen, waardoor twee artilleristen gedood en zes gewond zijn. Op bevel des konings is het ongeval zoo lang mogelijk geheim gehouden, teneinde de bevolking niet te verontrusten. Uit nadere bijzonderheden omtrent een noodlottigen schouwburgbrand te Kaapstad blijkt, dat de vlammen, die overdag om half vier het eerst werden opgemerkt, zoo snel om zich grepen, dat er aan redden niet te denken viel. Ook de aangrenzende perceelen vatten weldra vuur. Van den tempel der aloude vrijmetselaarsloge „de Goede Hoop," een der schoonste loge-gebouwen der weteld, werd het dak aangetast, en ook hier breidde het vuur zich zoo snel uit, dat niets behou den bleef. Met veel moeite mocht 't nog gelukkenalthans de hoogst belangrijke archieven der loge, die sinds 1772 zijn bij gehouden, te redden. Bij het gebouw voor naturellenzaken, dat door den verterenden gloed ook in lichtelaaie werd gezet, slaagde men zelfs daarin niet, bijna alle archieven zijn verloren gegaan. Niet het geringste verlies is evenwel, dat alle stukken en aanteekeningen door Zuid- Afrika's geschiedschrijver, den heer Theal, met zooveel inspanning verzameld en in het gebouw voor Naturellenzaken bewaard, ins gelijks een prooi van het vuur zijn geworden. Daarmee is aan de geschiedenis van het land onherstelbare schade berokkend. k Eerst om vijf uur gelukte het de vlammen meester te worden. Verschillende personen hebben ai hun have en goed verloren. Kwaad willigheid schijnt niet vreemd te zijn aan deze ramp. WAALWIJK. Zondag 20 dezerzal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd 1. Victoria Marsch Curth. 2. Concert ouverture Hoffman. 3. Susanne-Polka Tack. 4. Fleurs de St. Pétersbourg Strauss. Weekmarkt en Botermijn te Waal wijk, a. s. Donderdag 24 Maart. BEN WAALWIJK, 19 Maart 1892. Bij kon. besluit van 18 Maart is H. A. Aalfs benoemd tot burgemeester der gemeente Vries, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Oldekerk. De veehandel bleef ook sedert de vorige noleering in de Langstraat flauw gestemd. Kalfkoeien meerendeels voor het binnenland 1175 a 230, dito vaarzen f130 a 185, wei koeien lusteloos jarige kalveren f 35 a 50 nuchtere dito f 7 a 10 slachtvee naar qualit. 60 a 68 ct., vette kalveren naar qual. 65 a 75 ct., vette varkens 58 a 60 ct. per kg. schoon; biggen f 1,60 a 1,80 per week. Hooi. De voorraad zit thans voor een groot gedeelte in vasthoudende handen, daar door was de handel sedert de vorige notee ring van niet grooten omvang. De prijzen blijven vast op f20, f 17 a 18 en f 13 a 14 per 500 kg. naar gelang het le 2e of 3e qual. betreft. Stroo f 10,50 a 12,75 per 500 kg. De prijzen der aardappelen in de Boven- Langstraat blijven hoog en gelden bij de kleine maat naar qual. 20 a 25 ets. per 5 L. Uit het Land van Heusden worden de jammen tegen f 4 a 5 per Hl. rondgevent. De voor jaarsgroenten zijn zeer schaarsch en duur. Op de laatste groote houtverkoopingen, welke zeer druk bezocht werden waren de prijzen door elkander niet zoo hoog als bij de vorige veilingen. Vooral was het brand hout gemakkelijker en tegen lager prijzen te bekomen. Zware sparren voor opleggers gol den 30 a 40 ct. per stuk, dito lichtere soort voor hein- en gerief hout 10 a 20 ct., ongave dito voor palen en brandhout 5 a 15 ct.; boon- en hopstaken f2 a 3, groene takke- bossen f 2.50 a 3.— per lOOstuks; knuisten en brandhout f 2.50 a 3.50 per karvracht. Algemeene vergadering van de 14e afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 22 Maart 1892 des avonds ten half 6 ure, in het lokaal van den heer J. J. W. Lombarts, te Kaatsheuvel. Mf jJf® .b.£\fir Vaa toflfoüw- leeraar te 's Boschzal eene verhandeling i worden gehouden over 1. De aardappelteelt 2. De bekende ziekten en 3. De middelen tot bestrijding daarvan. De miliciens der lichtingen van 1887 en 1888, behoorende tot het le en 5e bat. van het 2e reg. inf. te 's-Bosch, die het vorige jaar, tengevolge der in dat garnizoen geheerscht hebbende besmettelijke ziekte, niet onder de wapenen zijn geweest om geoefend te worden met het getransformeerde geweer en de nieuwe velduitrusting, zullen nu van 4 tot 14 April (lichting 1887) en van 19 tot 30 April (lichting 1888) aldaar vooroefening onder de wapenen komen. Op eene te Roermond gehouden ver gadering van onderwijzers is eene commissie benoemd, welke belast is met het nemen van verdere maatregelen omtreut het geschenk, dat aan den heer Verheijen, inspecteur in de le inspectie, zal worden aangeboden bij diens 50-jarig jubileum als schoolopziener. De Utrechtsche hoogleeraar mr. J. d'Aulnis de Bourouill wijdt in het Utrechtsch Dagblad eene beschouwing aan de gevolgen, welke eene vervanging van den zonnetijd door den spoortijd voor onze maatschappij 1 zou hebben. Wanneer onze bezigheden alle twintig minuten verlaat worden, zal het Nederlendsche !i volk eiken morgen twintig minuten meer verslapen en des avonds twintig minuten vroeger van kunstlicht gebruik maken. Dit geeft een verlies van 120 uur kostelijk zonne licht per jaar voor ieder Nederlander, die naar de klok leeft. Wanneer het kunstmatig vroeger invallen der duisternis aan ieder ingezeten niet meer dan één cent per week kost, dan brengt zulks voor onze natie eene meerdere uitgave j mede van f 2,340,000 's jaars. Deze som overtreft de gezamenlijke dividenden onzer beide spoorwegmaatschappijen, en overschrijdt verre alle uitgaven voor het hooger onder wijs in Nederland. De hoogleeraar stelt ook de vraag, of de voorgenomen verschuiving van den klokken- tijd niet strikt genomen met de bestaande wetten strijdt. Zoo is in de arbeidswet bepaald, dat de door de wet beschermde personen niet vroe ger dan te 5 uur des voormiddags en niet later dan te 7 uur des namiddags in fabrie ken of werkplaatsen arbeid mogen verrichten. Het hierbedoelde middaguur is de zonnetijd. Mag nu door willekeurige verzetting van de gemeente-uurwerken, voor alle fabriken en andere werkgevers, zonder dat over hun belang wordt geraadpleegd, een andere dag- verdeeling worden ingevoerd? In onze kieswet (art. 41) staat dat de in levering van stembriefjes moet aanvangen te 9 uur, en eindigen te 5 uur des zomers en te 4 uur des winters. Dat is weder de zonne tijd of de Amsterdamsche tijd, naar de be doeling des wetgevers. De vraag keert terug, of men in Nederland, zonder tusschenkomst des wetgevers, de klokken overal mag ver zetten In het wetboek van burgerlijke rechts vordering (art. 15) staat, dat van October tot Maart geen exploot of ten uitvoerlegging van vonnissen zal kunnen geschieden vóór 8 uur des morgens en na 5 uur des namid dags. Dezelfde vraag keert hier terug. Aan welke verwarring en processen zal men niet blootstaan, indien die vraag niet door den wetgever zeiven is beantwoord? Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft thans uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den burgemeester van Wessem, J. R. L. C., beschuldigd van opzettelijke bedriegelijke handelingen bij eene verkiezing, waardoor een andere uitslag aan de stem ming is gegeven; voorts van valschheid in eene authentieke akte en het daarvan opzet telijk gebruik maken als burgemeester en voorzitter van een stembureau. Het vonnis der Roermondsche rechtbank is thans door het hof vernietigd, en de be klaagde is veroordeeld tot drie jaren gevan genisstraf en ontzetting voor den tijd van acht jaren van het recht om ambten te be- kleeden, enz. Het procesverbaal der stem opneming is valsch verklaard. Vóórdat deze uitspraak bekend was, had de beklaagde reeds de vlucht genomen. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de commissaris van politie te Arnhem opzending, ter zake van verduistering, van den failliet Jurriaan Willem Stam, geboren te Alkmaar 22 Maart 1863, goud- en zilver kashouder, wonende en winkel hebbende in de Bakkerstraat aldaar. Stam is kort van gestalte, heeft kort, stijl, aschblond haar, een klein rossig snorretje, hoog voorhoofd, eenigs- zins Oostersche of bijzondere type, kleeding grijs phantasie costuum en bruine overjas. Omtrent de handelingen van dezen Stam meldt men dat deze persoon niet alleen tot een groot bedrag van kostbaarheden uit zijn goed gesorteerd magazijn, maar ook verschei dene zilveren voorwerpen, die hij van anderen ouder zijne berusting had, in de bank van leening beleende. Vrijdag verdween hij, en Zaterdagochtend werden talrijke kostbare panden uit de bank gelost, men zegt door iemand uit Amsterdam. De politie doet thans onderzoek, waar die voorwerpen (waaronder vele diamanten) zijn terechtgekomen. Een zilveren servies, dat door eene aanzienlijke tamilie te Arnhem aan Stam was toevertrouwd om te worden schoongemaakt, werd nog in de bank van leening gevonden. Over den te Hattem plaats gehad heb benden doodslag meldt „de N. IJselbode" het volgende Een zestal jongelieden waren na den mid dag uit gegaan met lijmgarden, om vogels te vangen, en een van hen nam een geweer mede. Buiten gekomen, dreigde hij een van zijn makkers, op hem te zullen schieten, en legde het geweer op hem aan. Onder het zeggen„dat durf je niet," nam deze de wijk achter een schuur. Toen hij eenige oogenblikken daarna om den hoek keek, brandde het geweer los, met het gevolg, dat het linker oog werd uitgeschoten en een ge deelte der lading in de hersenen terecht kwam. Ook een ander kreeg drie grove ha gelkorrels in den schouder. Er is hier van niets sprake dan van baldadigheid. De ver- slagene was de zoon en kostwinner van eene weduwe Barst, terwijl de dader De Weerd heet en de gekwetste denzelfden naam draagt en neef is van den onhandigen schutter. Toen het schot gevallen was en de ge troffene ter aarde viel onder den uitroep „hij schiet mij door de hersens," vloog het troepje uiteen en liet den doodelijk gewonde aan zijn lot over. Een man die hetschotgehoord had en den verslagene zag vallen, spoedde zich ter plaatse en richtte hem op. Doch spoedig bleea dat het leven geweken was. Een langdur'ja verhoor ondergingen op het gemeentehuis te Hattem zoowel de dader als zijn makkers, doch de justitie vond geen termen om den eerste terstond gevangen te doen nemen. Zoo werd weder door ruwe baldadigheid een treurspel voltrokken. Woensdag avond, te half zeven ure, ontdekte men dat zich in de R. K. kerk te Lage Zwaluvve ophield een onbekend man, de Fransche laai sprekende; hij droeg bij zich een zakje, waarin beitels en breekijzers. Het is mogelijk, dat men hier te doen heeft gehad met een van die beruchte lieden, die in den laatsten tijd zich met kerkroof bezig hielden, in het zuidelijk gedeelte van ons land. Woensdag zijn in het paleis van justitie te Haarlem weder een groot aantal personen van beiderlei kunne door den rechter-com- missaris in verhoor genomen, waaronder in de eerste plaats de werkster der vermoorde vrouwen en haar man; vooral tegen de eerst genoemde wordt, naar men zegt, nogal het een en ander ingebracht, hetwelk voor haar bezwarend schijnt te zijn. De vrouw tracht dat zooveel in haar is en met eene merk waardige vrijmoedigheid te ontzenuwen, be roept zich b. v. herhaaldelijk op personen, die hare woorden zouden kunnen staven, ware het niet, dat zij reeds door den dood aan de maatschappij waren ontnomen. Het onderzoek heeft weder geen termen opgeleverd tot inhechtenisneming en de werkster is weder huiswaarts kunnen keeren. Van eene getuige, eene juffrouw die onge veer eene kwart eeuw met de oude vrouwen op vriendschappelijke!! voet had omgegaan, verneemt men, dat juffrouw Bekkers, wanneer men met haar sprak, dat zij op zulk eene stille plek woonde, dikwerf te kennen gaf, niet in het minst bang te zijn: „een mensch maakte zich zelf maar zóó." Ook hieruit leidt men af, dat zij zich met kracht heeft verweerd. Die getuige verbleef van half tien tot half vijf in het paleis en meende ook het beursje van juffrouw Bekkers te herkennen. Vóór het perceel, waarin de misdaad is gepleegd, waakt nog steeds dag en nacht een agent van politie, even als voor het verzegelde huisje in het slop in de Raamstraat, get. no. 19a, waarin de thans gevangen wed. Oxener woonde. (H. C.) Slachtoffers der sneeuw Tengevolge der groote hoeveelheid sneeuw, die de weiden van Tessel bedekt, zijn reeds vele schapen verdronken. De slooten, die de weiden van elkaar scheiden, waren met een dunne ijskorst bedekt, toen de sneeuw neerdaalde. Weldra konden de arme dieren het land niet meer van de besneeuwde slooten onderscheiden en zoo zakten ettelijke schapen door het ijs waar zij spoedig bezweken. Voor de veefokkers geeft dit alles groot verlies, te meer daar het verstrekken van voeder in de weide hen reeds zooveel buiten gewone onkosten bezorgt. Drunen, 18 Maart. In de gepasseerde week is alhier door een 12 tal personen onder de zinspreuk „Vondels Zonen" eene rederijkers kamer opgericht bij welk gezelschap 11. Zon dag zich weder een zestal personen aansloten, waarvan er eenige ook dadelijk blijken van hunne kunde gaven. De alhier gehouden collecte als bijdrage voor het nationaal huideblijk aan te bieden aan H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar Eisenach geboren prinses der Neder landen heeft opgebracht f 10,50. Afwateringskanaal van 's Ilertogenbosch naar Drongelcn. Algemeen klaagde men in de afdeelingen der Tweede Kamer, bij het sectie onderzoek omtrent het onteigeningsontwerp voor dit kanaal, over onvolledigheid der memorie van toelichting en niet voldoende aan den eisch, dat de aard en de strekking van het werk daarin op voldoende wijze zijn toegelicht. Tal van vragen werden gedaan, omtrent het water en de hoeveelheid er van door het kanaal naar Gansoijen af te voeren, of daarbij gerekend is op afvoer van water uit de om streken van 's Hertogenbosch, zoolang de Beersche Maas niet watervrij is afgesloten. Ten aanzien van de richting wenschte men te weten, of de Staten van Noordbrabant en het bestuur van het waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaatstoestand in het Noordoostelijk deel van Noordbrabant '.len aanleg van het afwateringskanaal in de richting naar Gansoijen hebben goedgekeurd en besloten hebben, dat zij de verleende bijdragen in haar geheel aan het rijk zullen voldoen, wanneer het kanaal naar Gansoijen wordt gemaakt, in plaats van naar Hedikhuizen? Zullen ook de belangen der polders bewesten de Dieze niet geschaad worden door de gewijzigde richting naar Gansoijen? Ook werd gevraagd, wat het kanaal met zijne kunst werken nu meer zal kosten dan een kanaal naar Hedikhuizen, welke weiken door den Staat reeds zijn uitgevoerd of aanbesteed, en welke nog moeten uitgevoerd worden met de kosten. Ook wenschte men eene vollediger beschrijving van de inrichting van het kanaal met zijne kunstwerken te ontvangen. Eindelijk vroeg men, waarom aan de bezwaren der gemeente Baardwijk niet kan worden tegemoet gekomen Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de besluiten tot heffing van haven- en kaaigeld,' alsmede de verorde ningen op de invordering daarvan, goedge keurd bij koninklijk besluit van 3 Maart 1891, no. 44, gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zijn

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2