Notaris RANT, Advertentién. Duitschland. BINNENLAND. Oostenrijk. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. X Verleden Woensdag namiddag is een trein van de N.-B. stoomtramweg gederail leerd aan den ingang der Bezooische steeg. Een goederenwagen kwam terecht in eene schuur en zat zoo vast, dat hij slechts met moeite verwijderd kon worden. Handelsberichten. MABGOT WILLEM BRAUCKMANN CATHARINA FRANCISCA WASHINGTON TAILOR. A. M. II. van der Heijden- publiek verkoopen: Allerhande stoffen voor mans en vrouwen costumes, wollen en katoenen dekens, tafeltapijten en linnen en pellen, enz. der meest aristocratische clubs te Parijs, ten einde de in de club gebruikte spijzen te kunnen vergiftigen. Er zijn bij eene huiszoeking te zijnent eenige mengsels gevonden, die naar het gemeentelijk laboratorium gebracht zijn om scheikundig onderzocht te worden. Ook eene correspon dentie in cijferschrift is er ontdekt. Wat Ravachol betrett, die beschuldigd wordt van den dynamiet-aanslag op den Boulevard Saint-Germain hij heeft in Juni 1891 te Chambles, bij Montbrison, een grijsaard van 86 jaar vermoorddie geheel afgezonderd leefde. Die man was rijk en bijna al wat hij bezat werd gestolen. Ravachol werd eenige dagen na den moord ontdekt en ge vangen genomen. Doch het gelukte hem uit de gevangenis te ontvluchten en alle naspo ringen om hem weer te pakken zijn sedert vruchteloos gebleven. Zestig huizen verbrand. Het stadje Immen- hausen nabij Kassei, met zijn 1500 inwoners, is door een zwaren brand hevig geteisterd. Behalve dat 60 huizen met 40 bijgebouwtjes in de asch werden gelegd, kwam ook veel vee in de vlammen om. De brand, die te middernacht uitbrak, kon eerst den volgenden morgen, met behulp van brandweer en militairen uit Kassei bedwon gen worden. De tenor van Dijck heeft zijn engage ment met de opera te Weenen met zes jaar verlengd. Het speelseizoen loopt daar van October tot April. De overige maanden staat het den zanger vrij zich te Parijs of te Londen te doen hooren. 1. Le Lazzarone, pas redoublé. 2. La Reine Aurore, fantaisie. 3. Duo de l'opéra Bélisaire, pour piston et trombone. 4. En Retraite, marche. Een Reuter-telegram uit Budapest deelt mede, dat in verscheidene plaatsen van Hongarije een groote spanning onder de boeren heerscht. Te Orecho in Noordelijk Hongarije, werd o. a. door bewoners, die bij de gewone uitdeeling van brood zich slecht bedeeld achtten, op het huis van dén burge meester een aanval gedaan. Na alle deuren en vensters gebarricadeerd te hebben, ten einde elke ontvluchting te voorkomen, werd het huis in brand gestoken, met het doel den burgemeester met zijn gezin in de vlammen te doen omkomen. Met de grootste moeite en na een hardnekkigen strijd gelukte het een aantal van de gegoede ingezetenen, het huis van den burgemeester te ontzetten, en het leven van het hoofd der gemeente en dat der zijnen te redden. In het district Trencsin hebben de behoef tigen, die tot het uiterste gebracht zijn, den rechter van het dorp en zijn geheele familie levend willen verbranden. Ook deze zijn met veel moeite gered. St. PETERSBURG, 24 Maart. In de voor stad Praga van Warschau, overviel de politie eene vergadering van nihilisten en nam tach tig personen gevangen. De vreemde beambten der spoorwegen zoomede de vreemdelingen, die op de gren zen wonen, zijn opnieuw aangeschreven zich voor 1 Juli te laten naturaliseeren als Russen, daar anders het verblijf op Russischen bo dem hun wordt ontzegd. Eene groote spoorweg-werkstaking is uit gebroken in Canada. De werklieden van de Canadian Pacific- spoorweg, op het gedeelte van de lijn ten westen van Winnipeg, hadden sedert eenige dagen het werk gestaakt. Maar Dinsdag is nu de werkstaking tot over de geheele lijn van oceaan tot oceaan uitgebreid. Sedert Zondag is uit het westen geen enkele passa- gierstrein aangekomen. Men is beducht voor ongeregeldhedeu, waarom 150 politie-agenten naar verschil lende punten der lijn gezonden zijn. De commissie uit den Noord-Ameri- kaanschen senaat voor de buitenlandsche aan gelegenheden besloot te adviseeren tot goed keuring van het verdrag met Engeland be treffende het scheidsrechterschap over het geschil in zake de Behring-zee. De stad Washington heeft haar hon derdjarig bestaan schitterend gevierd. Bij de feestelijke plechtigheid gaf men den Fran- schen gezant eene eereplaats, naast den pre sident der Vcreenigde Staten, als teeken van herinnering der diensten, door Frankrijk aan de jonge republiek bewezen. WAALWIJK. Op Zondag 27 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. 1. Still ruht der See. Pheil. 2. De martelaars van het Colyseum. Rillé. 4*. Herzklopfen. Kremser. Op Zondag 27 dezer, 's nam. 12 uur, door de harmonie „St. Crispijn, op de bovenzaal bij den heer Van Kregten. WAALWIJK, 26 Maart 1892. Het financieele resultaat der alhier in Sep tember 1891 gehouden Landbouw-Tentoon- stelling is uitgaaf f8925,65. ontvangst f8194,97. Voor heeren aandeelhouders ligt de reke ning van af Maandag 28 dezer ter inzage bij den heer P. W. H. Verwiel. Na ontvangst der garantie van de gemeente Waalwijk ad f400.wordt overgegaan tot inlossing der bewijzen van aandeel. Onder de gemeente Capelle heeft het binnen eenige dagen tweemaal gebrand; in den nacht van Zaterdag op Zondag brandde eene hooimijt, bevattende 10.000 kilo, en staande in de onmiddellijke nabijheid eener hofstede, tot den grond toe af. Toen men men den brand gewaar werd, viel er aan blusschen niet meer te denken. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd een onbewoond huisje door het vuur vernield. Er wordt aan opzet gedacht. Gisteren heeft te Breda een dubbele moord plaats gehad. De brievenbesteller F. heeft eerst zijne 26jarige vrouw, met wie hij nog maar enkele maanden gehuwd was, en daarna zichzelve met een revolverschot ge dood. Beiden leefden ir, gedurige onmin, naar vermoed wordt, tengevolge van minne nijd. Men meldt uit Breda: Donderdagavond ging het hier van circa 5 tot 11 uur zeer oproerig toe. Het tooneel van het tumult was in de Nieuwehuizen, waar zich de woning bevindt van zekeren D. rondventer van het Rotterdamsch Nieuws blad en tot het leger des Heils behoorende, van wien gezegd werd, dat hij in den na middag een pater op straat grovelijk beleedigd had. Nadat een hoop volk, die langzamerhand tot duizenden aangroeide, zich in de nabij heid zijner woning verzameld had, ging men eindelijk tot gewelddadigheden over. Men verbrijzelde de ruiten, wierp met steen en, trapte de deur van het huis in en wilde zich van den persoon in quaestie meester maken, die inmiddels had weten te vluchten. De politie trachtte met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven, doch toen dit door de groote overmacht niet gelukte, maakte de bereden politie eene charge, waardoor weldra de straten werden schoongeveegd. Het verdere van den nacht ging rustig voor bij. Hoewel menigeen door een steenworp getroffen werd, werd gelukkig niemand ernstig gewond. Daar het Vrijdag feestdag was, werden voor den avond de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Bij een hevigen brand, die te Beegden bij den landbouwer P. H. woedde, terwijl hij en zijne vrouw afwezig waren en hunne vier kinderen alleen te huis waren, werden deze door de buren met moeite gered; het jongste had al zulke brandwonden bekomen, dat het Vrijdag aan de gevolgen overleden is. Donderdag werd door de maréchaus- sées uit Echt te Roosteren aangehouden en naar Maastricht overgebracht de 50-jarige landbouwer J. S., verdacht van op 28 Sep tember 1888, terwijl hij met den 25-jarigen landbouwer G. H. op jacht was, dezen moed willig te hebben gedood door middel van een geweerschot. Reeds kort na het plegen van het misdrijf werd J. S. aangehouden, doch de bewijzen ontbraken toen en hij werd weder ontslagen. Nu zijn er in deze zaak getuigen gevonden. Een inwoner van Osch had dezer dagen bij zijne kantoorbezigheden de onvoorzichtig heid een wondje in zijn gelaat met de door hem gebezigde kopieerinkt aan te raken. Bloedvergiftiging was daarvan het gevolg, en hij is binnen een paar dagen daaraan na een hevig lijden bezweken. Te Sint-Pancras (N.-H.) is Donderdag nacht ingebroken bij de wed. P. Smit. Een belangrijk bedrag aan geld en bankpapier wordt vermist. De dief of dieven zijn, blijk baar aan de voetstappen in den tuin, van buiten ingekomen, hebben de vensters van buiten opengehaald en eene ruit uitgebroken en zoo de koperen pin, waarmede het raam was gesloten, er uitgenomen en zijn of is zoo door het raam naar binnen kunnen komen, een daar staande lamp is aangestoken. Alles duidt aan, dat zeer kalm is te werk gegaan. Toen de bewoners des morgens ontwaakten, stond de lamp in het midden der kamer op den vloer te branden. Het aanwezige goud en zilverwerk is onaangeroerd gelaten. De zaak is in handen van de justitie. VERSLAG der algemeenc vergadering van de 14e Afdeeling der Noord-Br. -vV Maatschappij van Landbouw, gehou- /v den te Kaatsheuvel, den 22 Maart 1892. De voorzitter opent de vergadering en geeft het woord aan den heer Van Hoek, Rijkslandbouwleeraar in Noordbrabant, om te spreken over de aardappelteelt, de ziekten en de middelen tot bestrijding daarvan. Na eene inleidingsrede over zijnen werk kring in Noordbrabant en over den algemeenen toestand van den landbouw, welke na 1877 ook blijkens het verslag der tot onderzoek ingestelde commissie ongunstig is, werden door spreker eenige middelen aan de hand gedaan om dien toestand, al is het niet geheel weg te nemen, dan toch merkelijk te verbeteren. Daaronder komt op de eerste plaats het help u zelf, door behalve de praktijk ook de theorie te beoefenen; praktijk heeft wel de voorkeur, doch men kan er niet mede volstaan, men moet weten waarom men dit of dat gebruikt, alzoo komt men bij de praktijk op de hoogte der theorie. Zich zelvcn helpen en anderen helpen; ook de regeering kan veel doen om de belangen van den landbouw te bevorderen, getuige de land- en tuinbouwschool te Vlijmen en zijne aanwezigheid hier; daarom moet men zijne belangen bloot leggen, opdat de regee ring wete waarin die hulp bestaan moet; ook samenwerking is noodzakelijk en voordeelig; het buitenland, vooral Duitschland, geeft ons daarin het voorbeeld niet alleen bij aankoop maar ook bij den verkoop hunner producten. Daarna kwam spreker op het aangegeven onderwerp, ging in den breede na de ge schiedenis van den aardappel, welke in de 16e eeuw alléén in Zuid-Amerika in 't wild groeide, 19 jaren later overgebracht werd naar Noord-Amerika; in 1585 voor 't eerst per schip in Londen kwam en eerst in 1735 algemeen werd. In Frankrijk wilde men er in 't geheel niet aan, tot dat in 1595 hon gersnood heerschte en men er uit nood ge bruik van maakte en om den weerzin van het volk tegen die vrucht weg te nemen, huurde de koning verschillende akkers rondom Parijs, liet die met aardappelen bepoten, waarbij borden werden geplaatst met het opschriftDeze knollen zijn voor de tafel van den koning bestemd, terwijl de vorste lijke personen zich met aardappelbloempjes tooiden. Dit had tengevolg, dat men de aardappels uit den grond kwam stelen, zoodat de tegen- ingenomenheid spoedig veranderde en dit de verspreiding in de hand werkte. De beste grond voor lekkere aardappelen is volgens spreker zavelgrond, d. i. half zand en half klei; deze moet goed los zijn en goed bewerkt worden. Is den bodem te vochtig dan moet men het land op ruggen bebouwen. De beste bemesting is stalmest in den herfst ondergewerkt met slakkenmeel, of in 't voorjaar superfosphaat. Op hooge gronden chilisalpeter, en die met beer bemesten deze onder te brengen met slakkenmeel. Dit alles is noodig om de drie vereischt wordende hoofdbestanddeelen stikstofphosforzuur en kali voldoende in den grond aanwezig te hebben, om veel en lekkere aardappelen ook op zandgronden te kunnen teelen. De snelle groei iu het loof, waardoor de knol zijne deugdelijkheid verliest en deze meer aan de ziekte blootstaat wordt tegen gegaan door het gebruik van phosforzuur, welk bestanddeel in de superfosphaat ruim schoots aanwezig is. Daarna volgde het gebruik der poters, kleine, groote of stukken en het doorsnijden der aardappelen, welke met de snij vlakte overlangs doorgesneden omhoog moeten wor den gepoot, om het rotten te voorkomen. Middelmatige poters zijn de beste, men zet ze niet te dicht en regelmatig, omdat anders de een de vijand van den andere wordt, nochtans zoo, dat tijdens den bloeitijd de geheele akker goed bedekt is. Aanaarden is wenschelijk bij niet te drogen grond. Men zij bedacht om de poters niet uit den grooten hoop te nemen, maar deze reeds bij het rooien van de beste struiken in eene aparte mand te verzamelen, omdat men anders de meeste poters van ziekelijke slecht ontwikkelde struiken verkrijgt. Eindelijk kwam de bekende aardappelziekte aan de beurt, welke in 1834 in Engeland; in 1837 in Noord Duitschland en in 1845 in ons land zich veropenbaarde en een nood kreet deed opgaan. En geen wonder! in vele huisgezinnen was nood. Dagbladen uit die dagen hingen treurige tafereelen daarvan op. In sommige streken van Gelderland o. a. nam men zijn toevlucht tot een mengsel van roggemeel met fijn gehakte mangelwortels; de granen rezen tot f 18 de hectoliter. Spreker toonde aan wat de ziekte is, hoe ze ontstaat en waardoor ze bevorderd wordt. Het is een schimmel op het loof, welke zich door sporen voortplant tot aan de knol; ze wordt bevorderd door vochtig warm we der, waar natuurlijk niets tegen te doen is, door een te vochtigen bodem en het gebruik van versch sialmest bij de poting. Na de pauze behandelde spreker nog het veredelen der soorten en de middelen tot bestrijding der ziekte, waarvoor vooral in aanmerking kwam de besproeiing met de Bordelaise pap, door middel van een pulve- risateur, welk werktuig, naar hij van het be stuur vernam, door de afdeeling ten behoeve har er leden zal worden aangeschaft. De bordelaisepap wordt samengesteld uit U/a kilo blauwe kopervitriool op 50 liter water, l/2 kilo ongebluschte kalk ingelijks op 50 liter water door een fijn zeeije te gieten en dit alles dooreen te mengen. Per hectare is telkens noodig 1500 liter van dat vocht, dat 2 a 3 maal tusschen het laatst van Juni en in begin van Juli herhaald moet worden. Een man besproeit ongeveer 2/3 hectare daags, vooral voor de late soorten verkrijgt men de beste uitkomsten. Proeven hebben bewezen dat het verschil in opbrengst varieerde tus schen 20 a 132 hectoliter per hectare. Voor den in der tijd zoo gevreesden Colo radokever is weinig gevaar; het is gebleken dat hij slechts in een droog klimaat kan leven. Na een aanmoedigend slotwoord voor land bouwers en belangstellenden tot samenwer king in het belang van den vooruitgang van den landbouw, werd deze met veel aandacht gevolgde belangrijke improvisatie onder da verend applaus gesloten. De voorzitter bracht een warm woord van dank, namens het bestuur en de aanwezige belangstellenden, voor de heldere uiteenzet ting van deze belangrijke onderwerpen en hoopte den heer van Hoek nog menigmaal voor de afdeeling te zien optreden. De Secretaris der Afdeeling. WAALWIJK, 18 Maart. Bij goeden aanvoer ter veemarkt was de handel flauwde prijzen neigden opnieuw tot daling. Kolfkoeien golden f125 a 220. Dito vaarzen f 120,a 185, Jonge varkens weinig aanvoer verkocht tegen prijzen van f 7-75 a f 13.50 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1593 KG., van f 1,00 a f 1,17 per KG. Kippeneieren f2,50 a f3.00 per 100 stuks. Over 't geheel waren de prijzen der granen heden ter markt iets flauweralleen haver iets hooger met meer vraag. Amerik. rogge f 255 a 260, Bulgaarsche rogge f250 a 260 per 2250 Kg. Inlandsche rogge f7 ii 8 per hectoliter. Witte tarwe fo a 9,75 u Ristarwe f 10 all. Voedergarst f5 a 6. u h Inl. haver f 7.50 a 8,25 per 100 Kg. Voor leder was goede vraag, zoowel voor prima zwaar als dito licht zoolleder; de prij zen souteneeren zich goed. Voor 2e soort en secondaire waar worden ook betere prijzen besteed dan verleden jaar. Over 't algemeen schijnt er nogal behoefte te bestaan aan deze soorten, daar men de Engelsche liezen wegens kunstmatige verzwaring niet ver trouwt. De schoenenfabrieken hebben thans weer voldoende bestellingen, de prijzen blijven echter laag. Inlandsche en Fransche schors gedrukt bij overtollig veel aanbod; onder deze omstandigheid zijn ook alle an dere vreemde looimiddelen lager verkrijgbaar. Tot onze diepe droefheid overleed heden na een langdurig lijden onze geliefde Dochter en Zuster in den ouderdom van 20 jaar. I. VAN LEEUWEN, Echtgenoote en Kinderen. [Waalwijk, 23 Maart 1892. ONDERTROUWD en Waalwijk, 24 Maart 1892. Voorspoedig bevallen van eene welge schapen DOCHTER, WILHELMINA CORNELIA JOSEPRINA MARIE RUBBENS-MOORS. Besoijen, 20 Maart 1892. Voorspoedig bevallen van een welge schapen DOCHTER Wakkers. Waalwijk, 16 Maart 1892. te Waalwijk, zal tec herberge van VAN KREGTEN, aan de markt te Waalwijk, op Vrijdag 1 April 1892, 's morgens 10 aar, om contant geld

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2