Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. dat hij niet deel had genomen aan den aan slag op de kazerne Lobau. Men wist hem te overreden, dat het in zijn belang was te spreken, daar anderen alle schuld op hem wierpen. Het zou zijn straf verzachten, zoo het bleek, dat anderen medeplichtig waren. Hij antwoordde, dat hij de straf niet vreesde; reeds lang had hij zijn leven veil gehad. Het eenige wat hem speet, was, dat hij het voorgenomen werk, door zijne ge vangenneming, niet heeft kunnen volbrengen. Allengs begon hij meer mede te deelen. Aan den aanslag tegen de kazerne had hij slechts indirect deelgenomen. Hij had slechts het plan gemaakt. Men moest een grooten slag slaan om de burgers te toonen, dat de kazernes op den dag der revolutie niet te beschermen zouden zijn. Het resultaat was echter niet geweest zooals men gehoopt had, doordat de bom slecht geladen was door Bastaid, die te Saint-Denis woont. Op de vraag wie dan het dynamiet gelegd had in de wachtkamer der stedelijke garde, ant woordde hij Gustave Mathieu, die had de lont ook aangestoken. Toen eindelijk de rechter van instructie beweerde, dat hij bij andere aanslagen toch niet slechts als raadgever was werkzaam ge weest, ontwaakte Ravachols eergevoel en verklaarde hij te trotsch te zijn om te ont kennen,. dat hij daar feitelijk de hand in gehad had. Hem kwam de „eer" toe de dader te wezen van de aanslagen op den boulevard Saint Germain en in de straat Clichy. Bij het eerste geval was hij met het helsche werktuig naar boven geloopen; Mathieu had voor de deur de wacht gehouden. Het toestel was weder te Saint Denis gemaakt en Mariette Soubert, zijne vriendin, had het onder de rokken gedragen toen zij de douanen aan de barrière moesten passeeren. Ook in het huis No. 39 in de straat Clichy had hij de bom gelegdterwijl Gustaaf Mathieu de wacht hield. Hij betoonde geen berouw. Had men hem niet gearresteerd, het ware bij die aanslagen niet gebleven; hij was voornemens zich te wreken op allen, die hem ot zijne vrienden zouden trachten te vervolgen. Nog deelde hij mede, dat hij voor niets terugdeinsde om zijn revolutionnaire denk beelden ingang te doen vinden en het ver trouwen in de tegenwoordige maatschappij te schokken. Hij had daarvoor geld noodig en vermoordde den kluizenaar van Chambles. Dit moet niet de eenige moord wezen, dien dit sujet op zijn geweten heeft. De gearresteerde anarchist Béala verklaarde, dat Ravachol bij hem te St. Etienne een schuil plaats had gevonden, toen de politie hem zocht, als verdacht van bovenvermelden moord. Hij moest hem na een paar weken mede- deelen, dat men hem op het spoor was. Het ontbrak hem echter aan geld om te vluchten. Hij verzocht daarop Béala om een hamer begaf zich naar de straat Roanne No. 13, waar de dames Marcou een ijzerwinkel deden, sloeg beiden dood en nam mede wat hem geldswaardig voorkwam. Het gewichtig onderhoud, dat geheel Parijs de kalmte wedergeeft, duurde slechts drie kwartier. Men heeft nu de overtuiging, dat bijna alle daders der jongste aanslagen zich in verzekerde bewaring bevinden. Mathieu wordt ijverig gezocht. Ravachol blijkt van Hollandsche afkomst te zijn. Zijn vader was burger van Heerlen (Limburg). Deze was een tamelijk zachtzinnig man, maar als hij boos werd, kon hij recht hardhandig zijn. Bij vechtpartijen trad hij vaak als schei dende partij op, door de vechtenden als kinderen bij den arm te nemen en hen, na een hartelijken druk, in verschillende wind richting weg te duwen. Vocht hij zelf, dan nam hij gewoonlijk den eerste den beste en sloeg er dan de volle herberg mede leeg. Hij balanceerde een volwassen man op de uit gestrekte hand en was beroemd als de ge weldige, die zelfs in Aken alle kemis-hercu- lessen versloeg. Intusschen werd zijn kracht zijn dood: een reusachtig rad in zijn vaart willende stuiten, werd hij meegesleept en verpletterd. Ravachol zal dus wel in zeker opzicht een aardje naar zijn vaartje zijn geweest. Het koffiehuis op den boulevard Ma genta, waar Ravachol gevangen is genomen, wordt tegenwoordig bestormd met bezoekers. Ieder die er komt wil uit den mond van den knecht, Lheraut, de juiste toedracht der ar restatie van den anarchist vernemen. Buiten de deur staan politiedienaren om de kijkers aan te manen niet te blijven stilstaan, ten einde het voetpad vrij te houden. Er zijn wel twintig teekenaars en photo- graphen in het koffiehuis gekomen, voor wie de knecht en de koffiehuishouder hebben moeten poseeren voor het maken van hun conterfeitsel. Lheraut ontvangt ook ruime fooien van de koffiehuisbezoekers. Van twee hunner heeft hij 200 fr. gekregen. Zelfs heeft hij per post van een onbekende 500 fr. ontvangen. Die jonge man is de held van den dag. Niet Lheraut, zeggen sommigen, is zijn naam, maar Lherot, en dit verwisselt men weer met Lheros (den held). Deze medaille heeft echter hare keerzijde. Lheraut en de koffiehuishouder hebben dreig brieven ontvangen, natuurlijk van anarchisten, tenzij die brieven weer eene ellendige grap zijn, eene „lumisterie," zooals het te Parijs heet en waarin men te dier stede bijzonder sterk is. Hoe het zij, het koffiehuis wordt door de politie bewaakt. STAFFORD, 4 April. In de zaak-Walsall is heden vonnis gewezen. De beschuldigden Cailes, Battoula en Charles kregen ieder tien jaren dwangarbeid. Deakin, die schuld be kend heeft, kreeg vijf jaren. Twee anderen zijn vrijgesproken. Het grootste pakhuis van Hamburg, aan den kop van de Keizerskade aldaar, is Zater dag door brand vernield, met groote partijen koffie, katoen en andere waren, welke er lagen. De geheele brandweer werkte mee bij het blusschen; zij werd, na verloop van 4 uren, de vlammen meester. De kelders, waarin palmolie en spiritus lag, werden onder water gezet. De schepen, die aan de kade lagen, en de spoorwegwaggons in de nabij heid werden in veiligheid gebracht. Twee loodsen, welke vlam vatten, werden spoedig gebluscht. Een brandweerman werd zwaar gewond. De huis-inspecteur wordt vermist. De schade bedraagt millioenen. Te Hochspeier is een groote chemische fabriek vernield door een brand, welke ont stond door het omvallen van een paal der geleiding voor electrisch licht. St. PETERSBURG, 4 April. Het hier verspreide gerucht, dat er in de laatste dagen eene samenkomst heeft plaats gehad van invloedrijke personen en daarin beraadslaagd is over een met Duitschland te sluiten han delsverdrag, is ongegrond Er is evenmin zulk eene samenkomst gehouden als het vraag stuk van een handelstractaat in overweging genomen is. St. PETERSBURG, 5 April. In eene af- deeling der buskruitfabriek alhier zijn gisteren avond 350 pud pyroxyline ontploft. Met het gebouw vlogen 9 arbeiders in de lucht, wier uiteengereten lichaamsdeelen met kalk en puin tot op grooten afstand werden weggeslingerd. Ook de aangrenzende gebouwen der fabriek werden beschadigd en 5 arbeiders gewond. Op een afstand van 2 werst van de fabriek zijn er nog vensterruiten gesprongen. De oor zaak der ontploffing is niet bekend. Te Bessemer, in Alabama, is eene dyna- miet-fabriek ontploft. Zes dooden. De ge bouwen zijn afgebrand. De schok werd vijf mijlen in het rond gevoeld. Wervelwinden in de Noordwestelijke Staten hebben geweldige schade aangericht. Een aantal dooden. Geheele steden ver woest. Te Towanda alle huizen ingestort; twintig dooden Te Augusta groote vernie ling; vier dooden. In Butler-county, Kansas, veel schade. Te Chicago een windhoos, die huizen omverwierp, twee personen doodde, en zich uitstrekte over vijftig mijlen van de vruchtbaarste landerijen. In Nebraska en Illinois zijn de middelen van gemeenschap gestoord. NEW-ORLEANS, 4 Aril. Gisteren is aan de Noordzijde van Frontstreet brand uitge- gebarsten in eene katoenspinnerij, die spoe dig naar de aangrenzende perserijen oversloeg. Er zijn tachtigduizend balen katoen gedeel telijk verbrand, waaraan de toegebrachte schade, na sorteering, op 21/* millioen dollars geschat wordt. Donderdag 7 April, Jaarmarkt te Waalwijk. XjZ WAALWIJK, 6 April 1892. Gisteren avond ten 6l/s ure is eene open bare vergadering gehouden van den gemeen teraad, ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving begrooting 1891. 3. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 4. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen van 1892. 5. Instelling eener nieuwe jaarmarkt op den laatsten Woensdag in October. 6. Politieverordening op het met paard rijden uit dammen. 7. Wijziging van het heffingsbesluit van de huwelijksrechten. 8. Adres tentoonst. landb. verzoekende uitbetaling van f 400. Tegenwoordig waren alle leden, onder voorzitterschap van den burgemeester. Toegestaan werd aan B. en W. een crediet van f 1300, voor het in orde brengen en meubelen van de oude teekenschool als raad zaal en van de tegenwoordige raadzaal als burgemeesters kamer. Mededeeling werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken. Een concept-besluit tot het doen van j verschillende af- eu overschrijvingen werd J« goedgekeurd. Gekozen werden Tot ambtenaar van den burgerlijken stand de burgemeester; tot leden van het stembureau voor hl de verkiezingen van 1892, de heeren Timmer mans-van Turenhout en Gragtmans; tot hunne plaatsvervangers de heeren van 1 Tilburg en Verbunt. Het voorstel omtrent het instellen eener nieuwe jaarmarkt werd aangehouden- Aangenomen werd eene bepaling in du politie-verordening, dat het verboden is de. dammen met paarden of andere trel lieren in- of uit te rijden anders dan stapvoets. Besloten werd de rechten, te heffen bij het voltrekken van een huwelijk, te stellen voor de le klasse op 7.50, voor le 2e j klasse op f 2. Omtrent het verzoek van het bestuur der landbouw tentoonstelling, wordt besloten dat eerst zal moeten worden overgelegd de re kening, waaruit zal moeten blijken of de genomen garantie-aandeelen alle gestort zijn; i eerst als dit het geval is, kan er sprake zijn van uitbetaling der f 400. B. en W. zullen die rekening onderzoe ken en rapport en advies uitbrengen aan den raad. In een volgende vergadering zal dan beslist worden. Ten opzichte van de toestanden, te wach ten als gevolg van den nieuwen Maasmond, wordt besloten den ingenieur Hoogeboom te verzoeken hier te komen, teneinde den raad daaromtrent op de hoogte te brengen. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Eenige dagen geleden werd door een landbouwer onder Loonopzand aangifte gedaan dat zekere J. v. B., aau wien hij een huis verhuurde, niet alleen eenvoudig geen huur betaalde maar bovendien opzettelijk het door hem bewoonde huis vernielde, dat daar door in een ineer dan bouwvalligen staat was gebrachtvan een en ander werd pro cesverbaal opgemaakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag nu werd brandalarm gemaakt en bleek dat bovenbedoeld huisje in lichte laaie vlam stond. Wat bleek nu het geval te zijn In dat huisje had zich ongevraagd een tweede bewoner gevestigd, die te voren uit zijn eigen woning op straat was gezet; dit verdroot den eigenaar en een twist was het gevolg, zoodat men op den bewusten avond handgemeen werd en met bebloede koppen scheidde, en des nachts het huis een prooi der vlammen werd't was behoorlijk voor f300 verzekerd. Omtrent de oorzaak is te denken, dat hier kwaadwilligheid in 't spel is, waaromtrent een streng onderzoek is ingesteld en nog wordt voortgezet. Men kan vermoeden dat de eigenaar veel belang heeft bij de ver nieling van dat huis om aldus die bewoners kwijt te zijn, en ook dat dezen uit wraak hebben gehandeld. Voor de eerstvolgende periodieke ver kiezing van leden der Prov, Staten zijn in dit district aan de beurt vau aftreding de heeren B. A. Middelkoop, A. H. J. Ver hoeven en M. L. Mommersteeg. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heeren August van der Heijden en Bertus Briels, beiden onderwijzer alhier, met goed gevolg te Breda het examen in de vrije en ordeoeteningen der gymnastiek hebben afgelegd. In de Langstraat is men reeds druk bezig met het scharen van jong vee. Wel is er nog weinig gras in de weilanden en is er alleen wat voedsel te vinden, waar bij het vorige weiseizoen de landerijen niet te kaa.' zijn blijven liggen, doch gebrek aan stalvoe- der noodzaakt vele boeren aldus te hande len. Opmerkelijk is het echter, dat het hooi, dat in de stallen ternauwernood beroken wordt, wanneer men het naar de weilanden brengt met graagte door het vee verorberd wordt. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer no. 20 is goedgevonden en verstaan: lo. eene staatscommissie in te stellen, om na te gaan welke wettelijke regelen wensche- lijk zijn ten aanzien van de inrichting en de wijze van werken van begrafenisfondsen en soortgelijke instellingen, welker werkkring omvat het verzekeren van uitkeeringen tot geringe bedragen bij overlijden, en om die wettelijke regelen te ontwerpen; 2o. te benoemen tot leden der commissie dr. G. J. Lege- beke, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, tevens voorzitter; dr. J. C. Bolle, arts te Middelburg; C. J. M. Dijkmans, lid van den gemeenteraad te Amsterdam; dr. P. van Geer, hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Leiden; mr. W. L. P. A. Molengraaf! hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht. Marktquaestie 's Bosch Zaterdag jl. hield de rechtbank te 's Bosch van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur zitting ter behandeling van de zaak van den hoofdagent van politie aldaar, A. v. L. De eisch van het O. M. was schuldigver klaring aan knevelarij, mitsdien veroordee ling tot 2 jaar gevangenisstraf, 7 jaar ont zetting van rechten (art. 28 en 29 W. v S.) r roordeeling in de kosten en onmiddellijke gevangenneming van beklaagde. De rechtbank weigerde gevangenneming en gepaalde de uitspraak op Dinsdag 12 April aanstaande. Er werden 53 getuigen gehoord. Een treurig ongeval heeft eene geachte familie te Maastricht getroffen. De heer H. essems, een jonkman van 37 jaren, in een rijtuig gezeten, had 't ongeluk door aanrij ding met een ander rijtuig daaruit te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij eenige ui err later is overleden. 1 Te Maastricht is Zaterdag een met paard bespannen kar, beladen met ledige vaten en zakken aardappelen, buiten de voor- n aiige Brusselsche poort, door de rijksamb tenaren aangehouden. Het bleek, bij nader onderzoek, dat de zakken aardappelen waren gevuld met eene hoeveelheid van ongeveer lCv»0 kilo zout. De vervoerder nam de vlucht, paard, kar en lading in den steek latende. Te Moergestel ontstond Zaterdagmid dag brand in het mastbosch der gemeente. Door de vlugge hulp der gemeentenaren was den brand spoedig meester. Het mast- o oh was drie meter hoog, zoodat het zich 'tig liet aanzien. Er zijn negen hectaren vau. dit schoone bosch verbrand, Maandag namiddag 3]/j uur wilde de wisselwachter M. A. Mastenbroek van de stoomtram te Schiedam op de machine stap pen om mede naar Rotterdam te rijden; hij stapte mis, maar hield zich zoodanig vast dat hij bleef hangen. De linkervoet kwam toen wel onder de wielen terecht en hij moest gekwetst worden medegenomen, doch in het ziekenhuis gebracht, bleek dat de teenen ge lukkig niet ernstig waren verwond. Eene moedige daad werd Zondag voor middag verricht door P. C. Schuit, wisselwach ter aan den overweg aan den Diergaarde singel. Toen de sneltrein uit Den Haag, welke te 11.46 uur aan het station D. P. Rotterdam aankomt, reeds in het gezicht was, begaven zich eenige kinderen, komende van den Beu- geldijkschen weg, op den overweg om naar den Diergaardesingel over te steken en kro pen daartoe onder de reeds neergelaten af- sluitboomen door. Een dier kinderen, een meisje van 10 jaar, genaamd S. Duvelaars en wonende aan de Josephstraathad reeds bijna den overweg gepasseerd, toen zij, op de rails staande, waarlangs de trein moest passeeren, door het geschreeuw van wande laars op het dreigende gevaar opmerkzaam werdt gemaaktdoch door den schrik be vangen en niet wetende wat te doen, door dien men van weeiszijden stond te schreeu- weu, bleef zij op de rails staan. Genoemde wisselwachter snelde toe en greep, met ge vaar voor eigen leven, het meisje op het oogenblik dat de locomotief nog slechts en kele meiers van haar verwijderd was. De moedige beambte rolde met het kind aan de overzijde van de rails op den grond, doch geen van beiden bekwam letsel. Zondag ochtend is uit de haven te Breda ook het derde lijk opgehaald van de sinds het carnaval aldaar vermiste drie veld artilleristen, Door de maréchaussée te Maastricht is aangehouden J. Bemelmans, te Heer, be schuldigd van diefstal te Akenvan een stuk laken, ter waarde van 7 a 800 mark. Zijn medeplichtige, Reintjes, te Houthem, is door de politie te Aken gearresteerd. Naar wij vernemen, is aan de heeren J. J. A. Kuijs te 's Gravenhage, en aan A. Hartog Azn. te Rotterdam, een nader uitstel verleend tot het voldoen aan de voorwaarden, waaronder hun concessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van 's-Hertogenbosch naar Heusden, met een zijtak naar Waalwijk. Men meldt ons uit Hazerswoude van 4 April Eene outzettende ramp heeft onze gemeente getroffen. Twee groote gebouwen, even een doortocht latende voor den rijweg tusschen Leiden en Gouda, werden in enkele uren, van 's avonds &l/i19Va ure> de asch gelegd. De brand, in een klein winkelhuisje van P. van der Spek Sr. begonnen en ont staan door het aanmaken van eene kachel met petroleum, tastte weldra eene broodbak kerij van C. Gaarkeuken en het perceel van den huisschilder A. Francken aan, welke huizen allen onder ééne kap stonden, om vervolgens naar de herberg van P. Pijnacker aan de overzijde over te slaan. Door het kloek optreden van de brand weer, die met drie brandspuiten op de plaats des onheils ter blussching werkzaam was, en het wenden van den wind, werd verdere brandschade voorkomen. Hartbrekender too- neel volgde echter toen vier personen, nog even te voren gewaarschuwd, onder de in vallende muren en eene vuurmassa werden bedolven, waarvan één, A, van Staveren, een jeugdig arbeider van 24 jaren, na ongeveer een half uur lijdens stierf. Van een ander,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2