Nummer 33. Zondag 24 April 1892 15° Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eenc geschiedenis uil de Engehche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. en LaitKtraafsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel» f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De ministerieele crisis van Italië heeft men te spoedig opgelost geheeten," te snel heeft de regeeringsgezinde pers di Rudini geluk- gewenschtde combinatie, die voor een paar dagen definitief werd geheeten en waaraan de militaire besparingen ten grondslag lagen, is ter elfder ure dubieus geworden, 't schijnt dat generaal Ricotti eenigszins huiverig is geworden de voor den aanmaak van het nieuwe geweer vereischte 15 millioen uitte- zuinigen op de reeds zeer krap toegemeten oorlogsbegrootingde generaal heeft eerst nog eens een hartig woordje willen wisselen met den koning en den premier. Of het re sultaat van die samensprekingen is geweest definitieve vorming van het kabinet Rudini- Nicotera- Ricotti is nog niet bekend, doch heel helder is de toestand in elk geval niet en Di Rudini's laveerkunst wordt op een zeer harde proef gesteld het kabinet voorna melijk door zoo uiteenloopende elementen als Nicotera en Luzzatti, welke beiden Di Ru dini in elk geval wil handhaven geeft den premier nog meer moeite en zorg dan de kamerniet alleen de partijkleur moet Di Rudini in aanmerking nemen bij de keus van zijn medewerkers, doch ook hun geboorte stad gelijkmatige vertegenwoordiging van 't noorden en zuiden des lands is een hoofd- vëreischte. 't Zou misschien wel aanbeveling verdienen den deelnemers aan werkstakingen voor den aanvang der grève elk afzonderlijk goed de beteekenis op het hart te drukken van het tweeregelig rijmpje„eerst gedaan en dan bedacht, heeft menig in 't verdriet gebracht", want 't besluit tot staken is spoediger geno men dan dat om den arbeid te hervatten. Dat ziep we weer in Durham, waar de sta king blijft voortduren, dank zij der enorme meerderheid, waarmee telkens wordt beslo ten tot volharding bij de strike. De stakende mijnwerkers leven er met hun gezinnen van de openbare weldadigheid en Engelsche bla- 26 XIII. Ook het gesprek tusschen vader en zuster scheen hij niet te hebben gevolgd, en met zijn gedachten geheel ergens elders te zijn geweest; want bij die aanspraak schrikte hij als uit een diep gepeins op en zag den baronet zoo verstrooid aan, dat deze lachende zijne vraag herhaalde. Gij weet immers, vader, wat mij bezig ge houden heeft, antwoordde hij, ik heb Elisabeth Canning gezocht Sir Ralph streek met de hand over zijn voor hoofd, alsof hij daar iets moest wegwisschen, dat zijn herinneringsvermogen belemmerde; daarop knikte hij. Juist, juist, de dochter van Canning; een edel werk, uw voorvaderen waardig. Maar ik hoop, dat gij haar zult gevonden hebben? Zij is uit zichzelve bij hare meesters terug gekomen, haastte zich Hetty te antwoordden, en wij hebben voor haar gezorgd. Juist, daarnan herken ik mijne kinderen. Zij was door Heidens ontvoerd en in een ellendigen kerker opgesloten, voegde William er bij. Een werk van de Hannoveranen, mompelde de baronet. Hetty schudde liet hoofd. Gisteren zijn drie heidens wegens dien maagdenroof ter dood ver oordeeld, en eene vrouw gebrandmerkt, zeide zij scherp. Zie, zie, hernam de baronet, wat handhaaft de Hannoveraan het recht! Nu dan is die zaak immers afgedaan. De episode ^Elisabeth Canning" had met haar terugvinden alle belang voor hem verloren, en was nu geheel uit de wereld. "Afgedaan is zij nog niet, vader, zeide Wil liam, gij weet dat ik dat meisje bemin en verlang haar te huwen. Wederom zag de baronet voor zich als peinsde hij over iets, dat voor vele jaren was gebeurd; eerst na verscheidene minuten schoot er als een den hebben berekend, dat er reeds 15 millioen gulden aan loon is te loor gegaan in de vijf weken, dat de staking nu duurt. Bovendien is de ijzerindustrie van Cleveland voor een jaar geruineerd en 23000 werklieden, ver bonden aan 78 van de 83 hoogovens, de verzorgers van 94000 zielen, zijn gedwongen eveneens te staken, alleen in de ruw-ijzerin- dustrie. Hoe groot zouden de wellicht hoewel hoogst onwaarschijnlijk, te behalen voordee- len niet moeten zijn, om op te wegen tegen deze nadeelen Aan de veroveringen in Afrika heeft Eu ropa tot dusver nog maar bitter weinig plei- zier beleefdvele zijn de lasten en weinige de lusten Zoo komt nu uit Uganda het bericht van verbitterde gevechten tusschen de aanhan gers der katholieke en die der protestantsche zendelingen, welke lieden 't ondanks hun bekeering, in de leer der Christelijke ver draagzaamheid nog niet ver hebben gebracht, en dan ook in niets getoond hebben zich van hun niet-bekeerde landgenooten te on derscheiden. In Dahomey schijnt 't meenens te worden koning Bethanzin is lang niet bang voor Frankrijks bedreigingen, 't schijnt zelfs dat hij Porto Novo van 't noorden en 't zuiden tegelijk wil aangrijpen en dat wel met 14000 man, gewapend met 4000 snel vuurgeweren, 8ü00 oude geweren en 6 stuk ken geschut. 't Is toch maar een kostelijk ding dat ko loniaal bezit In Algerie heelt de Fransche regeering aan de zuidwestelijke grens een aantal versterkte posten laten oprichten zij heeft die van vaste garnizoenen voorzien en in onderlinge gemeenschap gebracht door middel van nieuwe wegen, langs welke putten zijn geboord. Voor de veiligheid langs die wegen wordt gezorgd door een korps kameelrijders, afzonderlijk voor dat doel georganiseerd. Verder is besloten tot het aanleggen van een spoorweg in het zuidoosten, die over straal eene herinnering uit zijne oogen. Ik heb u mijne toestemming verleend, zeide hij met waardigheid, eene Canning is eene geschikte partij voor een Davistown. Neen, vader, neenwilde Hetty roepen, maar William voorkwam haar. Zij heeft mijne hand geweigerd zeide hij, op een toon en met een gelaat alsof hem de grootste smaad aangedaan en tevens het grootste ongeluk overkomen was. Goddankklonk met een blijden uitroep onwillekeurig van Hetty's lippen. De baronet zag haar verwonderd, William haar verwijtend aan. Keurt gij de keuze uws broeders niet goed? vroeg sir Ralph. Neen, vader, neenDat kan ik nietriep Hetty opgewonden de woorden stroomden haar van de iippen; zij wist, dat de minuten kostbaar waren; misschien gelukte het haar in haar vader een bondgenoot te verkrijgen tegen de dwaas heid van naar broeder. En gij zoudt ze ook niet goedkeuren, indien gij het meisje slechts een enkelen keer had gezien Is zij niet zoo schoon als een engel? vroeg William. Ja, zij is schoon, zeer schoon; weinig dames aan het hof kunnen zich beroemen op zulk een klenr, zulke oogen, zulke haren, als Elisabeth Canning bezit. Nu? riep William zegevierend. En evenwel is haar de stempel van haar lage geboorte op het gelaat gedrukt, ging Iletty voort. Zij is uit een der oudste geslachten van Schotland gesproten, zeide de baronet op een toon van terechtwijzing. Vergeef mij, papa, indien ik dat betwijfel, hernam Hetty, zonder zich van den weg te laten brengen, maar al ware dit werkelijk het geval, dan is liet edel bloed door vermenging met lage elementen geheel ontaard. Gij ver\yart uiterlijke beschaving met inner lijke waarde, antwoordde William des te heftiger, daar hij zijne zuster in zijn hart gelijk moest geven; hij had immers zelf reeds een onbestemd gevoel gehad van hetgeen zij zoo onverholen uitsprak. Neenriep Hetty hartstochtelijk, dat doe ik niet! Haar ontbreekt de adel van het gevoel, Aïn Sefra langs de Marokkaansche grens zal loopen. Reeds is men bezig dien weg af te palen. Flet doel dezer verschillende maatre gelen is de laatste hand te leggen aan de onderwerping der zuidelijke stammen en Frankrijks gezag over de nomaden der Sa hara uit te breiden. Frankrijk en Marrokko streven beide naar overwegenden invloed op de bevolking der woestijn. De strijdige belangen, zoowel staat kundige als stoffelijke, der verschillende stam men verschaffen deze mededinging een ruim veld. Toch stemmen deze in een enkel punt overeen, en dit is het besluit om hunne on afhankelijkheid te bewaren. Er zal groot machtsvertoon noodig zijn, om hun die te ontnemen. Marokko is niet bij machte dit middel aan te wenden, doch dat Frankrijk voornemens is zich daarvan te bedienen, be hoeft niet betwijfeld te worden. Uit Perzie wordt aan the Times een merk waardig bericht geseind. Er loopt namelijk te Teheran een gerucht, volgens hetwelk de Russische regeering heeft aangeboden aan de Perzische 500,000 p. st. tegen 6 percent te leenen, om haar in staat te stellen de scha devergoeding voor het ingetrokken tabaks monopolie te betalen en zich vrij te maken van elke geldelijke verplichting jegens Groot- Brittannie. Het aanbod zou waarschijnlijk aan genomen worden en Perzie zou de terugbe taling waarborgen uit de opbrengst der in voerrechten. De tegenstanders van den Brit- schen invloed voorspellen, dat deze nu spoe dig gefnuikt zal zijn. Later wordt er nog bijgevoegd, dat de Russische gezant te Teheran aandringt op een onmiddellijk antwoord, om te voorko men, dat an.lere voorstellen aangenomen worden en dat men verwacht, dat het aan bod belangrijke gevolgen zal hebben. Die gevolgen dus schrijft men uit Londen kunnen inderdaad belangrijk zijn als Engeland zijn handelsinvloed in Perzie geheel verliest; maar het gebeurde is intus- schen al een nederlaag voor de Britsche di plomatie, die vooral daarom zoo onaange- indien men bij zulk eene persoon in het algemeen daarvan spreken kan. Hetty, bedenk van wie ge spreektstoof William op. De baronet glimlachte. Waarom maakt gij u driftig kinderen? zeide hij opstaande, de zaak is immers afgedaan; het meisje heeft William's hand geweigerd tweemaal klopt een Davistown nergens aan. Hij groette met de hand en verliet de kamer. Tweemaal klopt een Davistown nergens aan, herhaalde William met bitterheid, ik zal tienmaal, honderdmaal aankloppen, ik zal haar volgen als hare schaduw en niet ophouden voor zij mijne vrouw geworden is. In hem ontwaakte iets van die Engelsche eigenzinnigheid, die hard nekkig een doel vervolgt, soms niet om het hart, maar om slechts een gril te bevredigen. Williamriep Hetty, en trad met blikse mende oogen op hem toe, laat afl Dat is dolzin nigheid. En al ware het dat hernam hij met een wilden lach, waarvoor zou ik anders een Davi stown zijn? Broeder, smeekte Hetty, hebt gij geen ander erfdeel van ons geslacht te bewaren, dan zijne zonderlingheden Geldt ons alleronbevlekte naam, ons aller eer bij u niets? Die geldt bij mij veel, zeer veelik heb haar verpand en moet ze inlossende geheele wereld weet, dat ik Elisabeth Canning wil huwen. En heeft u om die dwaasheid veroordeeld of uitgelachenviel Iletty in, maar aanstonds zou haar dat onbedachte woord berouwen. De uitdrukking van Williams gelaat onderging eene verandering; een trek van onverzettelijke eigenzinnigheid kwam om zijn mond hij wierp het hoofd in den nek en scheen de geheele wereld te willen, trotseeren. Ik heb niemand naar de oogen te zien, ik ben een vrij man als ik eene dwaasheid of, zooals gij het noemt, eene dolzin nigheid wil begaan, dan is dat mijne zaak. In dat geval zoudt gij toch een medeplich tige moeten hebben, die gelukkig niet bereid is die dwaasheid met u te begaan. Elisabeth Can ning heeft u immers afgewezen, gelijk gij zegt. Het arme kind was ontsteld, ik zal terug en nogmaals terug komen, en dan zal zij mij verhooren. naam is, omdat de aandrang op de^ schade vergoeding alleen geschiedde ten bate van eenig Britsche speculanten. In Maart is in Frankrijk 15 millioen francs aan granen en circa 3 millioen francs aan slachtvee meer ingevoerd dan in dfezelfde maand van het vorige jaar. Daarentegen is de invoer van wijn 20 millioen minder geweest Vervolgens was de uitvoer van byouterieön verschillende Parijsche artikelenlinnen en dames-confectie ongeveer 2 millioen minder, en de uitvoer van lederartikelen en wijn on geveer 5 millioen minder. De uitvoer van koren en meel steeg circa 5 millioen. De minister van binnenlandsche zaken heeft beloofd aan de vertegenwoordigers der syndicale kamers die de klachten der spoorwegarbeiders over hunne directien, welke hun verboden het congres der spoorwegwer kers bij te wonen, overbrachten deze aan gelegenheid in den ministerraad ter sprake te zullen brengen. Intusschen maande hij hen aan zich aan de opstokerijen van zekere leiders niet te storen. Véry, de eigenaar van het café, waar Ravachol is gearresteerdis zich bij den minister van binnenlandsche zaken gaan be klagen, dat zijn zaak thans zoo slecht gaat nu de publieke nieuwsgierigheid is voldaan en hij zijn huur niet meer kan voldoen. Daar hij vreest, dat hij door de anarchisten steeds in zijn zaak benadeeld zal wordenverlangt hij van de regeering 10000 francs om zich uit de zaken te kunnen terugtrekken In den omtrek van Nizza, waar in den laatsten tijd drie ongestraft gebleven moorden werden gepleegd, is Zondag een vierde mis daad van dien aard begaan. Een vreedzame boer is daar dood, met wonden overdekt, in zijn woning gevonden. Alle meubelen waren William smeekte Hetty, en vatte zijne hand, luister naar mij, uwe zuster, die het goed met u meent: laat af! Hoe kunt gij een meisje tot echt- genoote begeeren, dat naar geboorte, stand en opvoeding zoo ver beneden u staat en u zelfs niet eens bemint? Hoe weet gij, dat zij dat niet doet? Waar zou zij gelegenheid gehad hebben u te leeren beminnen Maar nemen wij een oogen- blik de mogelijkheid daarvan aangelooft gij dan, dst eene vrouw, die een man werkelijk be mint, zoo bemint om zulk een offer te rechtvaar digen, als gij aan dat meisje wilt brengen, de bekentenis zijner liefde zou kunnen aannooren, zonder zich te verraden Zij zal mij leeren beminnen, mijne liefde zal de hare doen ontvlammen. Hetty lachte spotachtig. Maar gij bemint haar in het geheel niet, gij hebt haar nooit be mind, gij verbeeldt het u slechts. Hetty Neen, zeg ik u, gij bemint haar nietGij zijt bij het verdwijnen van Elisabeth op het ge heimzinnige, raadselachtiga van het voorval ver liefd geworden gij hebt weken lang in een op gewonden, dwependen toestand verkeerd, hebt u een ideaal geschapen en hieraan de trekken van Elisabeth Canning gegeven. Op het oogenblik, toen het beeld van uwe phantasie vleesch en bloed gekregen heeft, toen de vermiste voor u stond, is de ontgoocheling begonnen. Neen, neen, ik bemin haar riep hij met eenc hartstochtelijkheid, die meer tegen zich zei ven dan tegen zijne zuster gekeerd was. Gij bemint uwe gril, vervolgde zij onver biddelijk, het verkrijgt thans voor u een helsclie bekoorlijkheid u ongelukkig te maken, uzelven en anderen. Omdat gij het eenmaal gezegd hebt, wilt gij eene vrouw huwen, die gij niet bemint en van welke gij weet, dat zij u evenmin bemint. Zij zal mij beminnen en mij huwen, ant woordde William vasthoudend. Huwen zal zij u, indien gij nog een paar maal aanzoek doet, beminnen nooitI Hoe kunt ge dat zeggen? voer hij uit. Ge looft gij dat zij een ander bemint? Ook dat nietElisabeth kan niemand be minnen ik heb dat masker doorzienzij bemint alleen zichzelve, en doet slechts datgene, wat haar eigenbelang vereischt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1