Heerenhuis Advertentiën. SIMON HIJMANS, TE HUUR: Spanj e. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. met GROOTEN TUIN, door de hoofden der politie en gendarmerie aangevraagdhebben zich te houden aan hunne orders. De taak, hun opgelegd, moet koelbloedig en met kracht ten uitvoer worden gelegd. Iedere troepenafdeeling, die alleen zal werken, wordt gecommandeerd door een officier, wien zal voorgeschreven worden de wet te handhaven, doch die overbodige con flicten met de burgers moet vermijden. Wor den troepen aangevraagd in plaatsen, waar geene karzernes zijn, dan mogen de soldaten niet worden ingekwartierd, doch zullen zij in tenten gelegerd worden. Het vertrek der gefortuneerden uit Parijs houdt aan; aan alle stations zijn buitengewooe maatregelen voor het vervoer getroffen. Woensdag was er eene proclamatie aange plakt om de troepen tot opstand aan te sporen. Hoewel de manifestanten slechts de zaal Favier in Belleville voor hun bijeenkomst konden verkrijgen, is men in de buitenwijken bevreesd voor plunderingdaar de politie haar macht moet bijeenhouden in de midden- stad. In de voorsteden zijn bedreigingen aangeplakt, dat werkplaatsen vernield zullen worden. De minister van binnenlandsche zaken Loubetverklaarde, dat in verband met de genomen voorzorgsmaatregelen, geene ernstige onlusten kunnen voorvallen. Béala en de fille Soubère zijn reeds vrijgelaten en werden door hunne vrienden genoodigd eene ontbijt te gebruiken, doch zij bedankten en vertrokken naar Saint-Denis. Ravachol, die drie dagen heeft om in hooger beroep te komen verklaart zich ingenomen met de verbanning naar Nouméa, „waar het lekker warm is." Het gouvernement heeft 100000 pesetas naar Bilbao verzonden voor de werklieden zonder werk, om wanordelijkheden te voor komen. De samentrekking van troepen in de provinciën wegens den 1 Mei, duurt voort. Het is bij nauwkeurig onderzoek gebleken, dat de ontrouwe kassier van Rothschild te Frankfort, Jaeger, 1,700,000 mark heeft ver duisterd, dezelfde somdie in 't begin werd genoemd. Een bedrag van 1,200,000 mark heelt Jaeger bij een anderen bankier, op naam van Rothschild, eenige dagen vroeger dan de wissels vervielen, in ontvangst geno men, terwijl hij een half millioen uit de kas genomen heeft, die hij onder zijn beheer had. De brief uit Darmstadt, die met de onder- teekening van Jaeger door Rothschild is ont vangen, werd geschreven door een der twee „dames", tot wien Jaeger in nadere relatie stond. Men verzekert, dat na deze ervaring de firma Rothschild het salaris van den eersten en tweeden kassier tot 10.000 mark verhoogd heeft Een noodlottige ontploffing, geheel toe vallig het is tegenwoordig, helaas, noodig dat er bij te vermelden wordt uit Silber- berg (Silezie) bericht. De uurwerkmaker Werner was daar met zijn vrouw bezig in zijn tuin te werken, te spitten en te planten, toen opeens met een ontzettenden slag de grond werd opgereten en de beide echtge- nooten verbrijzeld in de lucht vlogen. Men vermoedt, dat de vorige bewoner van het huis, thans overleden, ontplofbare stoffen in den grond had verborgen. In Italië wordt voortgegaan met het in hechtenis nemen van anarchisten. Te Livorno waren het er gisteren weer dertig. Trouwens er is reden voor. Te Milaan is weer een bom ontploft en te Rome zijn al twee dyna- miet-aanslagen gepleegd op particuliere wo ningen. Maandag is door de Italiaansche regee ring, behoudens bekrachtiging van het parle ment, een overeenkomst gesloten met een vereeniging van kapitalisten, vertegenwoordigd door een firma te VeuetiC, voor het mono polie van de vervaardiging van lucifers. De regeering ontvangt eene som van zes mil lioen, voor een concessie van twintig jaar. Na afloop van deze concessie worden de fabrieken staatseigendom. PHILADELPHIA, 28 April. Kort vóór den aanvang der tooneelvoorstelling in het Grand Central théatre brak er op het tooneel brand uit. Vertooners en toeschouwers, door paniek bevangen, stortten zich naar de uit gangen. Er volgde eene ontzettende wor steling, waarin onder anderen een man zijn mes trok en zich eenen weg baande door ieder, die hem, dien versperde, neer te stooten. Naar verzekerd wordt, zijn er zes ran de vertooners omgekomen en zeventig mannen of knapen verwond, waaronder vele ernstig. Het aangrenzende kantoor van het dagblad Times is ook afgebrand. De schade bedraagt ongeveer een millioen dollars. WAALWIJK. Zondag 1 Meizal door de harmonie i'Espérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Donderdag den 5 Mei, Jaarmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 80 April 1892. Terwijl de handel in kalfkoeien en dito vaarzen sedert de vorige noteering in de Langstraat weder zeer flauw was, kwam er meer leven in weikoeien, die wel tegen be trekkelijk lage prijzen, maar toch vlug werden gekocht. Slachtvee blijft prijshoudend. No teeringen Kalfkoeien f 180 a 240, dito vaar zen f150 a 180, weikoeien naar soort f 80 a 140, slachtvee le qual 70 a 72 ct. per kg.; 2e qual. 60 a 65 ct. Mestkalveren 76 85 ct. per kg. Hokkelingen f 40 a 50nuchtere kal veren f7 a 10; weilammeren f 3 a 7. Jonge varkens f7 a 11, berekend naar f 1.60 a 1.75 per week. Hooi. Ofschoon de voorraad in deze stre ken in zeer vasthoudende handen zit, blijven de persen nog druk in werking en houden de verzendingen van geperst hooi druk aan. Uit Gelderland worden sedert eenige dagen belangrijke hoeveelheden aangevoerd, die al daar tegen f 17 a 20 per 500 kg. gekocht worden. Hier blijft de prijs voor de le qua- liteit vast op f20. Stroo vindt weder goeden aftrek en wordt met f 12 a 12.50 per 500 kg. betaald. Een ingezetene onzer gemeente is gis teren op eene ongelukkige wijze aan zijn eind gekomen. In den voormiddag werd hij levenloos opgehaald uit een wiel buiten Be- soijen. Morgen is het 1 Mei. Op dien datum zullen spoorweg-, post- en telegraafdienst gaan rekenen naar den West-Europeeschen tijd. Dat wil zeggen alles zal bij die diensten nagenoeg gaan als vroeger; zoowel de amb tenaren daarbij als het publiek behoeven niets in hunne gewoonten te veranderen. De kantoren openen en sluiten, de bussen worden gelicht en de bestellingen gedaan op dezelfde tijden als vroeger, alleen de dienstklokken wijzen 20 min. anders dan vroeger, dus: de diensturen heeten anders dan vroeger, maar zijn feitelijk gebleven zooals zij waren. De gemeenteklokken in den lande, met uitzondering van enkele plaatsen, zullen niets veranderen, en dus blijven op Amsterdam- schen tijd of den tijd, dien zij tot nu toe wezen. Dusalles blijft bij 't oude. Wie nu maar niet op reis gaat en zijn brieven en kranten thuis rustig afwacht, zal van de in voering van den West-Europeeschen tijd niets bemerken. Wie evenwel op reis gaat moet rekening houden met de 20 minuten verschil tusschen Amsterdamschen en West-Europeeschen tijd, daar alle officieele spoorwegboekjes naar laatstgenoemden tijd zijn bewerkt. Naast deze spoorwegboekjes zal evenwel ook een spoorwegboekje verschijnen bij W. J. van Hoogstraten, te 's Gravenhage, waarin het vertrek en de aankomst der treinen wordt aangegeven in gewonen Amsterdamschen tijd. De gelukkige bezitter van zulk een boekje zal zijn handel en wandel naar de gemeente uurwerken kunnen blijven regelen en behoeft dus de bovengenoemde 20 minuten niet meer in rekening te brengen. Intusschen wint het voorstel-Hubrecht meer en meer veld. In eenige groote steden heb ben zich plaatselijke comité's gevormd, en in andere zijn zij in wording, met het doel: alsnog, zoowel voor spoorwegen als voor geheel Nederland, de invoering van den Midden-Europeeschen tijd te bevorderen. Een Zwitsersch orkest-directeur heeft dezer dagen de zangvereenigingen opgewekt niet altijd binnen vier muren te zingen, maar na elke bijeenkomst, vóór het naar huis gaan, in het openbaar, op een of ander plein, een of twee liederen te zingen en ook op Zon dagmiddagen en avonden op die manier volksuitvoeringen te geven. Zoo zouden zij het volk een groot genot verschaffen, en zeker zouden zij zoo een grooten invloed oefenen op den volkszang. Het voorstel kon ook wel eens door onze muziek-vereenigingen overwogen worden. In verband hiermede veroorlooven wij ons de vraag, hoe 't zit met de nieuwe kiosk op de markt, waarvan teekening en begrooting toegezegd zijn in de raadsvergadering van 19 September van het vorig jaar? Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Breda, ter standplaats de gemeente Tilburg de heeren A. M. vau der Maden, candidaat-notaris te Haarlem, en P. W. Maas, candidaat-notaris te Berchem. De benoeming van eerstgenoemde tot no taris te Oudewater, werd op zijn verzoek in getrokken. De rechtbank te Breda heeft Donder dag den rietdekker J. P. Totenburg, wegens zware mishandeling, welke den dood tenge volge heeft gehad, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. De eisch was mede 10 jaren. In de Klappeijstraat te Oosterhout had Woensdagnacht een gasontploffing plaats bij den slager F. v. d. Elshout. De bewoners hadden juist het vertrek bezichtigd, dat zij dien dag hadden laten behangen en beschil deren, toen een vreeselijke slag tot ver in de buurt vernomen werd. De personen in het vertrek aanwezig, konden dit niet ont vluchten, doordat de deur en de muur ont zet waren. Na veel moeite mochten ze er eindelijk in slagen de deur eruit te wringen en kwamen aldus met den schrik vrij. De brand, welke inmiddels uitbrak, was toen spoedig gebluscht. Op de markt te 's Hertogenbosch tusschen twee haakjes: een echt toko achtige markt, want men vindt er letterlijk van alles moffelde gistermorgen eene boerin in der haast wat onder haar boezelaar weg, maar de koopman, ook niet linksch, was er bij en haalde het gekaapte onder het boeze laartje van daan. 't Was een gebeden boek Een oploopje met politie en proces-verbaal volgde natuurlijk. De justitie uit Roermond heeft te Budel een onderzoek ingesteld in zake de verwon ding van R., die de vorige week door zekeren Suttens zoodanig met een dolkmes werd ge kwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Uit het geneeskundig onder zoek is gebleken, dat de nekspieren, welke met de ruggegraat in verbinding staan, zijn doorgesneden, zoodat de ongelukkige, indien hij mocht herstellen, voortaan het gebruik zijner ledematen zal moeten missen. De dader S. is thans te Roermond in hechtenis. Woensdag begaf de heer J. v. D., sigarenverkooper aan de Hoogstraat te Schie dam, zich met zijn photografie-toestel buiten huis om een der kerken op te nemen. Toen hij weg was, vervoegde zich een jongen in den sigarenwinkel en verzocht de juffrouw, uit naam van den heer J. v. D., om een doek om over het toestel te hangen. Toen de juffrouw met het verlangde terug kwam, was de jongen verdwenen. De heer J. v. 1)., die intusschen thuis kwam, werd door de juffrouw van het ge beurde in kennis gesteld, doch mijnheer wist er niets van. Intusschen ging men aan het zoeken of er soms niets was weggenomen, waarna men tot de ontdekking kwam, dat een bakje, inhoudende f50 aan gouden tientjes, verdwenen was. De politie, van het gebeurde in kennis gesteld, stelt een onderzoek in. Uit Enschede wordt van 28 April gemeld Onder hevige hagelbuien en tamelijk zwaar onweder werd heden ochtend de bliksemaf leider der stoombleekerij der firma Van Hoek Co. getroffen; verder heeft de bliksem de telephoongeleiding der gevel-inrichting en eenige lampen der electrische verlichting ver nield, zonder veel schade aan te richten en verdere ongelukken te veroorzaken. Ravachol's afkomst. De theorie van het atavisme, waaraan de heer Zola en signor Lambroso zooveel ge wicht hechten, schijnt bevestigd te worden door hetgeen men omtrent Ravachols af komst vernomen heeft. De nasporingen, se dert zijn inhechtenisneming in het werk ge steld naar zijne familie van vaderszijde, heb ben aangetoond, dat zijn grootvader en over grootvader voor diefstal en moord opgehan gen zijn. Zij behoorden tot een bende misdadigers, die men de „Bokkenrijders" of de „Ridders van de Geit" noemde. Deze bende verspreidde overal in Nederlandsch Limburg, in het Geuldalmaar vooral in het dorpje Heer len, schrik en ontzetting. Henry KÖnigsteiu, de overgrootvader, was een pachter op een landgoed te Meersen, dat behoorde aan graaf d'Oensel. Hij was gehuwd met Anne Boiler. Deze Henry Künigstein is met zijne vrouw Anne Boiler en zijn zoon Louis Henri te Heerlerheide nabij Maastricht op het scha vot om het leven gekomen. De appel viel dus niet ver van den boom. Voor de rechtbank te Breda is behan deld de zaak tegen den gewezen gasdirec- teur S., te Rozendaal. De eisch van het O. M. is 4 jaren gevangenisstraf en 5 jaren ver stoken van burgerschapsrechten. Het O. M. stelde dien eisch, omdat door verduistering enz. de burgerij hoogere be lasting moest betalen. De verdediger mr. Simons, kwam tegen deze eisch ophij wierp niet alle schuld op den beklaagde, doch mede op de gascom- missie, wegens nalating van beheer. Pleiter beval den beklaagde in de clementie der recht bank aan. Het scherpschutters-gezelschap „St. Hu bertus," te Prinsenhage, bij Breda, vierde deze week zijn 375jarig bestaan met eene buitengewone prijsverschieting en een groot landelijk feest. Bij den wedstrijd werd het eerekruis behaald door den heer E. Schreu- del, instructeur van de scherpschuttersveree- niging „Nederland en Oranje," te Breda de le korpsprijs werd gewonnen door de scherpschuttersvereeniging „de Vrienden kring," aan den Teteringschen dijk (Breda), met 16 treffers in 25 schoten. J. B., bierbrouwer te Venlo, is Dinsdag door de rechtbank te Roermond tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeldwegens meineedhet voorarrest wordt in mindering gebracht. De eisch luidde 3 jeren. Bijgeloof is toch ergens goed voor, als het maar komt van dan rechten kant. Bij den burgemeester van Faramans (Fr. dep. Ain) waren oude gouden munten gestolen, ter waarde van 30000 fr. Men zocht dagen lang tevergeefs naar den dief, tot eindelijk de bestolene een list verzon. Hij liet in het dorp vertellen, dat hij naar Lyon zou gaan, om een waarzegster te raadplegen, en een halven dag later had de dief, uit vrees voor de in te roepen geheimzinnige macht, het zakje met munten stilletjes in den stal van den burgemeester gelegd. Onder Steeeubergen zijn Woensdag drie gevaarlijke personen in arrest genomen, die sedert geruimen tijd de omstreken onveilig maakten en zich aan allerlei diefstallen over gaven. Een hunner stoutste daden pleegden zij deze week bij den landbouwer F. H., waar zij het varken uit het hok haalden, op het erf slachtten en medenamen. Capclle, 30 April. De jongeling H. Zwart, kweekeling bij de rijks-normaalschool te Waal wijk, is gisteren geslaagd voor onderwijzer. Waspik, 28 April. Het kruisbooggezel schap Julius Cesar, gevestigd bij C. Van Dongen alhier, zal den 15 Mei a. s. eene groote prijsverschieting houden met den kruis boog. Er worden uitgeloofd 15 prijzen, be nevens 2 zilveren medailles en een eerekruis. Naar men verneemt, zal de harmonie Virtus Nobilitat Artem dezen wedstrijd met muziek opluisteren. WAALWIJK, 28 April. Bij een druk bezoek ter jaarmarkt was de handel over 't geheel tamelijk levendig. Ter veemarkt flinke aanvoer weibeesten en vet vee goed gewild. Kalfkoeien golden f105.tot f 225. Dito vaarzen t 95,tot f 205,- Weilammeren aangevoerd 106 stuks, verkocht van f 3.a 6.75. Jonge varkens aangevoerd 230 stuks verkocht van f 6.70 a 12.50. Ter botermarkt aangevoerd 761 KG., van f 1,03 a f 1,17 per KG. Kippeneieren f2.50 a f3.50 per 100 stuks. De prijzen in granen voor de bakkerij en voor den landbouw, die hier ter plaatse eene flinke markt vinden, zijn in navolging der hoofdmark ten algemeen iets vaster, er wordt echter voor alsnog alleen verkocht voor onmiddellijk gebruik, lnl. Zeeuwsche tarwe f0,a 0,per hectoliter. Ristarwe f 10.12.u Roode dito - 8.a 9.h w Inlandsche rogge - 7.a 7.50 h Gerst - 5,a 6,50 h r Buitenl. rogge - 220,230,per last van 2250 Kg. Haver 7,50 a 8,50 per 100 kg. Geele erwten 7,a 7,50 en Mais f 5.a 5.25 per 80 Kg. Voor ue brouwerij waren buitenlandsche koop orders voor mooie gezonde wintergerst ter beurze aanwezig, die de prijzen deden stijgen. In ruwe huiden blijft de markt stil en ongeanimeerd. Voor dadelijke behoefte worden slechts kleine partijtjes omgezet. De prijzen, die reeds ongekend laag zijn, schijnen nog verder te dalen, dewijl de voorraad groot is en er nog belangerijke aanvoeren van La Plata en de Rio Grande te wachten zijn. Zoolleder, vooral zwaar en prima licht, houdt zich tamelijk goed op vorige prijzen. In schors gaat weinig om in afwachting van wat de markt en qualiteit van het nieuwe product in Frankrijk en het Binnen land zullen doen. Vreemde looimiddelen zijn lager bij veel en aanhoudend aanbod. ONDERTROUWD Dr. G. E. A. KAULING EN A. M. OOMEN. St.Oedenrode, 22 VV AALWIJK, r Geen Receptie. Allen, die iets te vorderen hebben van- verschuldigd zijn aan- of papieren of stuk ken onder zich hebben van wijlen DEN HEER overleden te Waalwijk, den 14 April 1892, worden verzocht daarvan opgave, be taling of afgifte te doen ten kantore van Notaris RANT, te Waalwijk. Bij deze heb ik de eer ter algemeene kennis te brengen, dat wegens het overlijden van A. G. K L E R X, het te zijnen huize be staande Sigaren-Depót is opgeheven tevens verzoek ik de geëerde Clientèle, hare orders en remises te doen geworden aan mijn adres te Geertruidenberg. P. M. F. SMOLDERS, Sigaren-Fabrikant. Geertruidenberg, 30 April 1892. Een net, geriefelijk en goed onder houden aan de Zuidzijde der straat, te Waalwijk. Te bevragen ten kantore van NOTARIS RANT, te Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2