Nummer 36. Donderdag 5 Mei 1892. 15" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Bekendmaking. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de Engclsche rechtspleging. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie ra Laagsiraatsck Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiön 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stkineu, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat de herijk der maten en gewichten voor de in gezetenen dezer gemeente zal plaats hebben in het locaal der Botermijn alhier, op 14, 16, 17 en 18 Mei a. s., van des voormiddags 91/a tot des namiddags 2 uur, en dat de maten en gewichten be hoorlijk schoon en droog ten herijk moeten worden aangeboden, terwijl de onderdeelen van het gram uitsluitend aan het ijkkautoor kunnen worden geverifieerd. Waalwijk, 2 Mei 1892. Burgem. en Wethouders voorn. De eerste dag der lieve Meimaand is ge komen en hij is voorbijgegaan en het resul taat van dien dag, welke een maand vele gemoederen in agitatie en tallooze pennen in beweging heeft gehouden, 't is geweest algemeene tevredenheid. Zonderling inder daad lijkt 't, hoe zij, die 't noodig achten elk jaar minstens éénmaal het leger der werklieden te mobiliseeren en te doen defi leeren, voldaan kunnen zijn over het verloop van den dag zoowel als de „bourgeoisie," die men nog maar immer niet genoeg doordron gen acht van de quantitatieve macht van de arbeidende klasse en hoe zells de anarchis ten zich van zelfgenoegzaamheid in de han den kunnen wrijven. Dat heerlijke resultaat, die bijna ideale overeenkomst van gemoeds stemming tusschen zoo uiteenloopende ele menten, is verkregen door het vreedzaam verloop van den eersten dag van Mei over geheel Europa. De manifesiatien zijn vele en velerlei geweestde „bourgeoisie" heeft haar overdreven vrees en ontzetting zien ver- keeren in gerustheid en kalmte en de anar chisten over gansch het door ons bewoonde 29 XIV. Dat is het meestal met betrekking tot hen, die in onze kindsheid goed voor ons waren, ant woordde zij, en hij beschouwde verrukt de ver standige uitdrukking van het aanminnig gelaat; dat zijt gij altijd geweest, en ik was zeer bedroefd toen oom Crispe zich in het geheel niet meer bij ons liet zien. Weet ge wel, dat uwe woorden, hoe goed ook gemeend, een bitter, en wat erger is, een verdiend verwijt tegen hem bevatten zeide sir Crispe, zonder verder acht te slaan op den ver- trouwelijken naam, waarop Hetty zinspeelde; hij wist zelf niet waarom hem die in den mond van liet jonge meisje niet aangenaam klonk. Een verwijt 1 riep zij verschrikt, dat lag geenszins in mijne bedoeling, en Dat weet ik wel 1 Dat weet ik welIk zelf ben degene, die het hem maakt. Ik had Chesney- Wood niet zoo geheel moeten mijden en de kinderen van Ellen Davistown niet zoo geheel moeten veronachtzamen. Maar de omstandigheden zijn dikwijls machtiger dan wij, en thans, nadat er jaren voorbijgegaan zijn, en de tijd veel ver zoend heeft, weet ik nog niet, of sir Ralph mijne tegenwoordigheid in zijn huis voegzaam acht, en of ik het zou durven wagen ook hem een bezoek te brengen. Mijn vader bekommert zich weinig om dat gene, wat in huis en wat in het algemeen in de buitenwereld omgaat, antwoordde Hetty ontwij kend. Zij wist dat de wrok tegen sir Crispe Gas- coyne bij den baronet nog steeds bestond, en wensch- te geen ontmoeting tusschen de beide mannen. Hij houdt zicli dus altijd nog bezig met zijn alchimistische proeven Meer dan ooit, hernam Hetty met een lichten zucht; steeds zeldzamer vertoont hij zich hier in de woonkamer. Dezen morgen verscheen hij er, om nu waarschijnlijk weer voor lange weken te verdwijnen. werelddeel, hebben alle reden gehad tot ver heugenis over meergenoemde vrees en ont zetting, zoo juist ter rechter tijd gewekt door enkele stoutmoedige aanhangers der anarchie, booswichten, die enkele geweldplegingen kun nen ten uitvoer brengen, doch tegenover zich zulk een talrijk leger van mannen zien, vast besloten korte metten met hen te maken, dat zij wijs doen 't bij enkele op zich zelf staande feiten te laten. De overdreven beteekenis, die men dit maal hechtte aan de arbeiders-betooging vond haar oorzaak in het feit, dat ditmaal 1 Mei op een Zondag viel, waardoor de deel neming talrijker kon zijn dan de voorgaande jaren en in de wandaden van een paar su jetten van 't laagste allooi, die niet- hebben geaarzeld het dynamiet als agitatie- en in timidatiemiddel te bezigen en in dit hun streven boven alle verwachting zijn geslaagd, getuige de zeldzame belangstelling, waarmede het verloop werd tegemoetgezien van een dag, welke zich de bijna algemeene ge moedsbeweging als maatstaf genomen meer heeft gekenmerkt door 't geen er niet, dan door 't geen er wel is geschied. De eerste Meidag is niet de dag der anar chisten doch der werklieden en eerst sinds 14 Juli 1889 is dit zoo, toen het internatio naal socialisten-congres te Parijs besloot, dat ter verkrijging (leesafdwinging) van den achturigen werkdag, telkenjare op den eersten Mei de arbeid zou worden gestaakt en de dag zou worden gebezigd om hun, tot wie men zijn eischen richtte, te laten zien hoe krachtig en talrijk het leger der arbeiders is. Hoewel door den dag van Zondag zoomin als de beide vorige jaren de gang der wereld, de gewone loop der omstandigheden, in 't minst niet is verstoord, achten we 't toch een verwerpelijke struisvogelpolitiek, gansch en al geen rekening te houden met de betoogingen van vele duizenden, die te eeniger tijd 't niet bij vragen zouden kunnen laten, doch in 't bewustzijn van hun nume rieke kracht, zich zeiven zouden kunnen ver schaffen, 't geen zij als hun rechtmatig toe- Het gesprek werd hier afgebroken door de komst van een bediende, die wijn, gebak en vruch ten binnenbracht, op een zijtafeltje neerzette, en zich daarop weder verwijderde. Hetty haastte zich haar gast deze ververschingen aan te bieden, en hij liet het zich welgevallen. Het verschafte hem een stil genoegen, de vlugge gestalte in haar blauwzijden kleed met. pofmouwen, waaruit het witte geborduurde plooisel op hare fraai gevormde handen viel, zoo huismoederlijk om hem heen te zien zwevenhij bewonderde evenzeer het frissche, pikante gezichtje, dat uit het licht gepoederde en in bossen opgebonden haar stak, als haar sier lijken gang. Hij had veel gehoord van sir Ralph's zonderlingheden en haar verderfelijken invloed op diens huiselijk gelukhij kreeg diep medelij den met het meisje, dat door het lot in zulke moeielijke omstandigheden was geworpen, en na lang peinzen gaf hij aan dezen gedachtenloop woorden met te zeggen: Hetty, vergun mij, dat ik u zoo noem het schijnt mij toe, dat een zware last op uwe schouders drukt. Niet zwaarder dan ik tot dusverre heb kun nen dragen, antwoordde zij met een dankbaren glimlach. De hemel heeft'mij een opgeruimd gemoed geschonken, en daarmede overkom ik veel, wat anderen waarschijnlijk 'thoeielijker zou vallen. Zoudt gij mij willen vergunnen voörtaan uw last te verlichten? Zoudt gij u tot mij willen wenden, wanneer gij een vriend en raadsman behoeft GaarneGaarne riep zij, en greep levendig zijne hand, die hij haar bij zijne toespraak had toegestoken. Gij ziet immers dat ik niet verle gen ben, en dat ik u heb weten te vinden ik zal, daar gij u zoo inschikkelijk betoond hebt, spoedig terugkomen, voegde zij er schalkachtig bij. En zij vervolgde daarop ernstigerMaar gij moet niet denken, dat ik zoo geheel verlaten ben de Wintleburys zijn voor mij dezelfde lief derijke, zorgvuldige vrienden gebleven, die zij voor mijne moeder zijn geweest, Mary en ik zijn als twee zusters. Zij zijn trouw gebleven, zeide de lord-mayor zacht met herhaalde zelfbeschuldiging, en luide voegde hij er bij: maar gij hebt immers ook een broeder, Hetty; staat William u niet ter zijde? Zij aarzelde met haar antwoordhet streed tegen haar trots, tegen haar fijn gevoel, een vreemde, al ware het ook een vriend narer kinds komend achten. Niet overal is de deelneming aan de betoogingen talrijk, doch dit ontneemt niets aan de beteekenis, eene beteekenis die grooter wordt, naarmate de openbare mee ning zich meer beangstigd toont en de re geeringen, in overeenstemming met die vrees, 't geboden oordeelen alle te harer beschikking staande maatregelen te nemen, meer ter kal meering der aan hare zorgen toevertrouwden, dan ter bescherming van het leven en den eigendom dier vreesachtigen, wier vrees meer op hun overspannen verbeelding dan op wer kelijkheid is gegrond. Zelfs tot betreurens waardige incidenten is 't Zondag nergens ge komen en ware 't niet, dat Zondagavond te Luik eenige dynamietontploffingen opnieuw getuigenis hadden afgelegd van 't streven der anarchie, de eerste Meidag van 1892 zou in algemeene kalmte zich zelfs gunstiglijk hebben onderscheiden van zijn beide voor gangers en alleen in de onnatuurlijke ge moedsbeweging van vele duizenden, die geen ernstige arbeiders betoogingen mogelijk ach ten, moeten we de redenen zoeken van de vele kolommen druks, welke de bladen noo dig achten te publiceeren over 't geen er niet is geschied, doch wellicht had kunnen geschieden en welker lectuur we lang niet verkwikkelijk vinden, 't voldoende achtend mededeeling le doen van 't voornaamste of liever 't minst onbelangrijke. De telegraaf is Zondag geducht aan 't woord geweest en 't was op Parijs, dat men in gansch Europa 't oog gevestigd hield. En te Parijs geschiedde er niets, dank zij 't ver standige besluit der regeering om niet door een weidsch machtsvertoon verbittering te wekken, hoewel men alle mogelijke maatre gelen had genomen; dank zij ook der zucht tot zelfbehoud van de anarchisten, die 't zelfs voor een anarchist waanzin achtten de wel overwogen preserve-middelen van 't gouver nement op den proef te stellen. De monster- betooging in de salle-Favié, liep zelf zonder eenig incident afhoewel 't verschil van meening tusschen anarchisten en socialisten telkenmale op den voorgrond trad. Kalm heid, een blik te laten slaan in het zonderlinge streven van haar broeder; en toch moest zij zien- zelve bekennen dat thans misschien het oogen- blik gekomen was, waarop zij een machtigen bondgenoot kon winnen bij de taak, die zij zich heden in de bittere uren van angst had opgelegd. Sir Crispe beschouwde haar met groote opmerk zaamheid; het ontging hem niet, dat zij een zwaren zelfstrijd voerde, want de afzonderlijke phasen daarvan spiegelden zich in haar levendig gebarenspel af; hij wachtte zich echter wel haar te storen. De lord-inyor had menschenkennis genoeg om te zien, dat hij hier met een van die gelukkige en gelukkigmakende karakters te doen had, die na een kleine weifeling steeds der. kortsten en besten weg vinden. Toen het hem toescheen, dat zij het met zichzelve eens geworden was, zeide hij zacht: Ellen Chattaways dochter kan mij vertrouwen. Dat kan ik, en dat wil ik ook riep zij uit volle borst; maar zult gij mij begrijpen - Is dat dan zoo moeielijk knikte bevestigend. Het is moeielijk voor I een man, die altijd met vaste schreden, zonder afdwaling, den rechten weg bewandeld heeft; hoe zou die eenig begrip hebben van de tegenstrij- Migheden en grillen van een menschenhart, welks erfdeel sedert vele geslachten de neiging is om zijn geluk in het r.evelrijk der phantasie te zoe ken, en en zijn ongeluk te vinden, voegde zij er bij, terwijl een traan in hare oogen parelde en langzaam over hare wangen rolde. Wees onbezorgd, lief kind, zeide hij be moedigend indien ik thans den rechten weg bewandel, dan bep ik daartoe toch niet gekomen zonder eerst menig kronkelpad te hebben betre den, en geloof mij, voegde hij er zachter en met bewogen stem bij, ik heb thans nog niet alles weggeworpen wat de wereld dwaasheid noemt. Wie nooit een greintje van die groote wijsheid der dwazen heeft bezeten, wie daarvan geen dropje in zijn bloed tot in zijn ouderdom heeft bewaard, die is zoo arm als een bedelaar, en kan niet van zichzelf zeggen, dat hij heeft geleefd. Hij zweeg en zag voor zich; daarna richtte hij zich op, streek met de hand over zijn voorhoofd en zeide op kalmen toon: Vertrouw mij uwe zorgen over uwen broeder, ik geloof dat ik u begrijpen zal. bleef 't ook in de provincie, hoewel men te Fourmies, waar 't er het vorige jaar zoo hef tig toeging, wel 't een of ander had gewacht. Kenmerkend was de kalmte te Parijs wie niet tijdig naar buiten was getrokken, bleef in huis en van eenige opgewektheid of ge zelligheid op de boulevards bemerkte men niets, 't was allerwegen vervelend en druk kend, in volkomen overeenstemming met het ongunstige weder. Zoo kalm als 't geweest is in Frankrijks hoofd stad, is 't ook geweest op 't grondgebied van Spanje, van Italië, van Duitschland, Zwitser land, Denemarken en Engeland. Te Rome telde de betooging 2500 deelnemers, te Wee- nen hadden drie-en-dertig meetings plaats, waarbij veelvuldig partij werd gekozen tegen het anarchisme en waaraan een 15,000 be- toogers deelnamen te Berlijn bepaalden zich vele betoogers of eigenlijk would be betoogers tot uitstapjes met vrouw en kroost, terwijl de avond-bijeenkomsten zeer druk waren bezocht; de meetings in Hyde-park te Londen waren grootsch en indrukwekkend enkele honderd duizenden namen er aan deel, zonder eenig incident uit te lokken. Alleen te Luik heeft de dag of liever de avond zich gekenmerkt door enkele misdadige aanslagen, in schrille tegenstelling tot het kalme vetloop van den dag te Brussel, te Antwerpen, te Gent en in de verschillende mijndistricten. Tegen half zeven moest er een anarchist worden gearresteerd, die precies deed alsof de door hem verwachte heilstaat reeds was bereikt, terwijl in de middag, om half twee, nabij Tilff op de spoorlijn een rots stuk van een halven kubieken meter vóór den trein uit Luik was gevonden, in verband waarmede een vijftal mannen werden gearre steerd. Om kwart over acht Zondagavond had er een ontploffing plaats, welke binnen het uur door twee andere werd gevolgd De eerste geschiedde op den boulevard de la Sauvenière en de tweede eveneens, terwijl de gevolgen van beiden waren tal van ge broken glasruiten. Heftiger was de derde ontploffing, in de rue Mont-Saint-Martin, in Dat zult gij, hernam Hetty met gevoel.Toen schoof zij haar stoel wat nader bij de zijne, en vertelde hem halfluid de geschiedenis van Wil liams plotselingert en raadselachtigen hartstocht voor Elisabeth Canning, van zijn avontuurlijke navorschingen naar de vermiste, en van zijn eigenzinnige volharding om de teruggevondene te huwen, ofschoon hij uit zijn roes ontwaakt was en wist, dat hij haar niet beminde; ofschoon hij zoo goed als overtuigd was, dat ook het meisje hem niet beminde, en het hem sedert lang dui delijk was geworden, dat zij in geen enkel op zicht voor hem paste. Verder deelde zij hem op zachten en gevoel- vollen toon mede, dat haar broeder, zonder dat hij het zelf wist, een edel en rijkbegaafd meisje van zijn stand beminde, en door haar in het verborgen vurig weder bemind werd; dat hij, terwijl hij eene hersenschim najoeg, die hem on gelukkig moest maken, een volkomen waar geluk van zich stiet, en zoowel zijn eigen leven als dat van eene andere verwoestte. Sir Crispe Gascoyne hoorde haar met onver deelde opmerkzaamheid aan en brak haar duidelijk eenvoudig verhaal slechts zelden af door eene vraag of kleine aanmerking. Toen zij zweeg, zeide hij hoofdschuddend Dat is zeker vreem der dan ik mij had voorgesteld het is een der zonderlingste zielstoestanden, die mij ooitinmijn leven voorgekomen zijn en ik stem gaarne toe, dat gij bij de groote menigte nauwelijks geloof zult vinden en door weinigen begrepen zult worden. Maar gij begrijpt mij, gij gelooft mij toch? zeide Hetty, niet zonder angst. Ik geloof u volkomen, ik begrijp u, omdat ik genoeg van de geschiedenis van het huis Davistown weet, om het erfdeel van het bloed in deze nieuwe gedaante te kunnen herkennen, en ik bewonder uwe heldere juiste opvatting van den stand der zaak, antwoordde de lordmayor. En gij wilt mij ook helpen om mijn armen verdwaalden broeder te redden? Beschik over mijn persoon, mijn vermogen, mijn invloed alles is tot uw dienst! Wijs mij slechts de richting aan, die ik te volgen heb. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1