BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Zwitserland. Italië. Australië. BINNENLAND. de kerk St. Martin, waarbij allerwegen in den omtrek de ruiten werden vernield en aan de kerk zelf voor een honderdduizend francs schade werd veroorzaakt. Die gansche reeks ontploffingen, gelukkig geen menschenlevens kostend, wekten een hevige ontroering, doch voor een dag, met zulk een angstig verbeiden tegemoetgezien door vele duizendeu, is 't waarlijk niet erg! Het is Zondag met dynamietontploffingen gelukkig alleen bij Luik gebleven. Wel zijn er op verschillende plaatsen blikken bussen met al of niet brandende lonten gevonden, zoo o. a. in den loop van den ochtend in den ingang van het departement van finan cien, maar in hoever er hier overal aan mis dadige aanslagen te denken valt, is nog niet bekend. Wel is het gebleken, dat er zoowel te Brussel als elders personen geweest zijn, die zich de grap van zeer twijfelachtig allooi veroorlootd hebben om met de vrees van het publiek den draak te steken en hier en daar volkomen onschadelijke blikken bussen neer te leggen. Te Luik echter zijn het werkelijke dyna- mietpatronen geweest, waarmede, gelukkig zonder persoonlijke offers te eischen, schade is aangericht, en de bevolking in paniek ge bracht is. De woningen der heeren de Sélys- Longchamps, vader en zoon, waarop het ge munt geweest is zijn naast elkaar gelegen aan de gelieidkoosde wandelplaats der Lui kenaars, den boulevard Sauvenière. De eerste ontploffing had plaatstegen 8V3uur's avonds aan een venster der woning van den zoon, te wiens huize zich ook de vader bevond. De tweede ontploffing aan het huis van den vader, lid van den Senaat voor Luik en voor zitter van deze hooge vergadering tijdens het laatste liberale ministerie, volgde zoo spoedig op de eerste, dat de bewoners en de bedien den, die op den slag der ontploffing naar buiten gekomen waren, juist de tweede ont ploffing zagen onder aan den muur van de woning van den ouden heer Sélys, gevolgd door eene groote vlam, welke aanvankelijk deed vermoeden dat er brand ontstaan was. De aangerichte schade is hoogst onbeduidend; zij bepaalt zich tot gebroken vensterruiten. Van ernstigen aard is de ontploffing ge weest, welke slechts weinig tijd daarna in de kerk heeft plaats gehad, welke staat op den heuvel, Mont Saint-Martin geheeten, en die met dien heuvel den naam gemeen heeft. Zij is eene der oudste kerken van Luik, wat door hare ligging boven de omgeving uit verklaard wordt. De oorspronkelijke kerk is in de 14e eeuw verbrand, maar onmiddellijk daarna in grooter afmetingen herbouwd. Hoe wel van eerwaardigen leeftijd en van groo- ten omvang, is de kerk toch uit bouwkundig oogpunt weinig merkwaardigalleen om hare schoone gekleurde glazen, welke juist in de laatste maanden met groote zorg waren ge restaureerd, heeft zij eenige vermaardheid. Tusschen twee pilaren achter het koor is er op onverklaarbare wijze door den een of an der een dynamiet-patroon met brandende lont neergelegd kunnen worden, en met een vreeselijken slag is deze ontploft, in een vrii ruimen kring alles vernielende, in de aller eerste plaats de beroemde geschilderde gla zen. wat alleen eene schade is van omstreeks 100,000 frs. Persoonlijke ongelukken zijn er gelukkig ook hier niet te betreuren. Zekere heer Francotte, die op het oogenblik der ont ploffing in de nabijheid der kerk was, heeft twee mannen in allerijl zien vluchten en is hen nog nageloopen, roepende „houdt hen maar de schrik door de ontploffing teweeg gebracht was zóó groot, dat rfiemand hem hoorde of hem hulp verleende. De socialisten die den len Mei vierden o. a. door het illumiueeren van hun verga dergebouw, hebben, als protest tegen deze misdadige aanslagen, aanstonds de verlich ting uitgedoofd. BRUSSEL, 3 Mei. Het te Berlijn ver spreide gerucht, dat er te Brussel eene dyna- mietbom zou gevonden zijn in het paleis des konings, blijkt, volgens de meest vertrouwbare inlichtingen, van allen grond ontbloot te zijn. LUIK, 2 Mei. Verscheidene anarchisten zijn den vorigen nacht gearresteerdonder dezen een kleermakersgezeldie vermoed wordt oorzaak te zijn van de ontploffing in de kerk Saint-Martin. Heden avond ten 9.25 heeft er eeoe ge duchte ontploffing plaats gehad. Er was eene dynamietbom aangelegd op den drempel van een huis aan den boulevard Sauvenière, en de uitbarsting daarvan was zoo sterk, dat de steenen in den vloer van de gang uit den grond zijn geslagen en verder enorme schade werd aangericht. Ook een aangrenzend huis is zwaar beschadigd van de ramen op alle verdiepingen zijn de ruiten verbrijzeld. Er is aldaar eene talrijke menigte op de been. De autoriteiten zijn er aanwezig. 3 Mei. De politie heeft eenen Fran- schen anarchist gevat, wiens uitlevering door de Fransche regeering is gevraagd. Nog verscheidene andere aanhoudingen hebben heden hier plaats gehad, en nog andere wor den verwacht. De politie beschouwt de reeks van ont ploffingen thans als geëindigd. Heden avond was de stad kalm. Patrouilles zijn nog op de been. GENT, 2 Mei, Arie Boere, deserteur van de Hollandsche marine, is aangehouden, als hebbende eenen brandbrief gezonden aan den burgemeester Lippens, onder bedreiging diens huis in de lucht te doen springen. De beschuldigde bekent te handelen op last van andere anarchisten. Het gerecht doet op dit oogenblik huiszoeking bij 13 individuen hier ter stede. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in geheel Frankrijk is, dat er geen aanmer kelijke politieke wijziging zal komen in de partijverhoudingen. Te Fourmies is men tot Maandagmorgen met de lezing der stembriet- jes bezig geweest, het resultaat is de over winning der republikeinsche candidaten, on middellijk gevolgd door de socialisten en de conservatieven. Te Montpellier hebben de conservatieven de werkzaamheden van 't stembureau ver hinderd, door de lijsten stuk te scheuren. De vrijwillige giften voor den ongeluk kige!) Véry, het slachtoffer der anarchisten, zijn nog niet talrijk. De inschrijving, door de Matin geopend, heeft slechts 3000 francs tot dusver opgebracht. Bij andere inschrijvingen voor ongelukkigen vindt men dikwijls bedra gen van duizend francs, doch thans is de hoogste gift honderd francs en alle inzendin gen zijn anoniem. Blijkbaar heeft men wel diep medelijden met den ongelukkigen koffie huishouder, doch men geeft niets, uitsluitend uit vrees voor de wraak der anarchisten. De dader van de ontploffing in het res taurant Véry, op den boulevard Magenta, is nog maar steeds niet ontdekt. De anarchist Francis, op wien een groot vermoeden rustte, heeft zijn alibi kunnen bewijzen, terwijl ook Lapeyre het bewijs heeft kunnen leveren in deze laatste misdaad niet betrokken te zijn. De justitie heeft beiden echter toch in arrest gehouden. PARIJS, 3 Mei. Het aantal dreigbrieven, dat de politie sedert den aanslag op den Boulevard Magenta heeft ontvangen, loopt over de drie honderd stuks. De toestand der beide zwaar gekwetsten uit het koffiehuis, den eigenaar Véry en den letterzetter Hammond, is inderdaad bedenkelijk. De voorgenomen operatie aan het linkeroog van Véry heeft men uitgesteld, men vreest, dat beiden heden zullen bezwijken. De andere verpleegde kan morgen het hospitaal verlaten. De vrouw van Véry heeft men nog niet bij den lijder dur ven brengen. BARCELONA, 2 Mei. 2 ure 'sochtends. Men heeft hier tijdig eene lont kunnen blus schen, die bevestigd was aan eene granaat. Er zijn een twintig personen gearresteerd. LONDEN, 2 Mei. De werklieden uit 45 mijnen van Durham, ten getalle van 10,000, niet-leden van den Bond, hebben het werk hervat. Onder de muren van het arsenaal te Woolwich is een zak gevonden, acht blikken doozen vol dynamiet patronen en schietka toen bevattende, zonder lont. De politie is zeer verrast over deze ontdekking in het eenige arsenaal van Engeland. Te Lausanne, is Zaterdag 30 April een dynamiet-aanslag gepleegd in het huis van den prefect, den heer Binout. De trap werd geheel vernield, maar niemand is gewond. Een drietal Italiaansche anarchisten ont vingen bevel het land te verlaten. ROME, 2 Mei. Te Sinaglia, bij Ancona, is gisteren avond omstreeks 11 uren eene bom in eene gezelschapszaal geworpen. De glazen werden verbrijzeld en vijf personen gekwetst. Eenige personen, verdacht van de bom neergelegd te hebben, zijn gevangen genomen. MELBOURNE, 2 Mei. De beruchte vrou wenmoordenaar Deeming is ter dood ver oordeeld. De jury verklaarde, dat hij in zijne geestvermogens niet gekrenkt was. Donderdag 5 Mei e. k. jaarmarkt te Waalwijk. Weerkundige waarnemingen Over de maand April 1892, te WAALWIJK. Gevallen regen 91/* mill. Vorig jaar April 376/8 mill. Verschil min 28s/s mill. 4 Regendagen 13, 25, 27, 28 April. Vo rig jaar April 6, verschil min 2. Karakter van het weer tot 10 April goed op 4 en 5 April zeer warm, na 10 April guur en koud. Sneeuw en hagel 13 April. Donder en bliksem 28 April. Windkracht gemiddeld V10 8/io> alleen 8 April s/]0. Windrichting: N. 3, 15, 19, 30, O. 9, 10, 11. Z. 4, 16, 17, 28. W. 1, 5,22, 23, 27, 29. NO. 2, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 18. NW. 26. 70. niet. ZW. 20, 21, 24, 25. Gevallen regen van 1 Mei 1891 1 Mei 1892 63815/]6 mill. Regendagen van 1 Mei 1891 1 Mei 1892 153. WAALWIJK, 4 Mei 1892. Zondag jl. werd te Nieuwkuik de gewone jaarlijksche bestuursvergadering gehouden van de li. K. Kiesvereeniging voor het hoofd kiesdistrict Waalwijk. Na goedkeuring van de rekening en verantwoording des penning meesters, werd met algemeene stemmen be sloten, de benoeming van een nieuwen voor zitter uit te stellen tot eene in de maand Juli a. s. te houden bestuursbijeenkomst. In zake de periodieke verkiezing voor de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict IJeusden verklaarden de aanwezige bestuurs leden zich eenstemmig en onvoorwaardelijk bereid, de herbenoeming der aftredende leden, de heeren M. L. Mommersteeg, Vlijmen; A. H. J. Verhoeven, Heusden; en R. Middel koop, Kapellemet alle kracht te bevorde ren en door middel van onderteekeude strooi biljetten de kiezers a: n te sporen al is er ook in dit district geen ernstige strijd te verwachien om door trouwe opkomst een schitterend blijk van ongeschokt en voort durend vertrouwen te schenken aan genoemde heeren, die steeds getoond hebben, dat ver trouwen in de volste mate waardig te zijn, De anti-revolutionnaire kiesvereeni- gingen in het kiesdistrict Heusden, hebben besloten geene candidaten te stellen. De heer Th. Van Delft, directeur der gemeente-teekenschool, alhier, heeft verleden Zaterdag bij zich aan huis een cursus ge opend in het ontwerpen en teekenen van patronen voor schoeisel, volgens het stelsel van Robert Knöfel te Weenen. Met ingenomenheid brengen wij dit ter algemeene kennis en uiten de hoop, dat er door zeer vele belanghebbenden ruim gebruik van zal gemaakt worden. De nieuwe spoorwegtarieven voor ijl en vrachtgoederen in Nederland zullen, zoo als men aan het „U. D." nader uit 's Hage meldt, hoogst waarschijnlijk reeds met 1 Juni a. s. in werking worden gebracht, en dit zoowel in het locaal verkeer der verschil lende ir.aat-chappijen als ook voor de recht- streeksche verkeeren. De handel zal door deze nieuwe tarieven zeer worden gebaat, en het gebruik er van voor het publiek wordt zeer vergemakkelijkt, want met de invoering zullen allerlei speciale en uitzonderingstarieven, bij de verschillende maatschappijen in gebruik, worden afgeschaft. Voor ijl-, stuk- en wagenladingsk!asse-goe- deren zullen de nieuwe tarieven algemeen lager worden dan de tegenwoordige. Op groote afstanden voor ijlgoederen zelfs 50 a 60 pet. Ook voor het veevervoer zullen die lang verwachte lagere tarieven binnenkort in wer king komen. De Hollandsche spoorweg mij. heett ze reeds aangekondigd. Voor het personenverkeer zal eene voor- loopig in te voeren nieuwe regeling van be lang zijn, daar hierdoor, wat steeds nog niet het geval is, bv. alle stations der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen onderling directe biljetten zullen kunnen uitgeven, waar door verlaagde vervoerprijzen ontstaan, het welk ook het gevat zal zijn voor bestaande relatien, doordien de lagere grondslagen van het locaaltarief der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen zullen in werking worden gebracht, daar, waar voor het in wer king komen der spoorweg-overeenkomsten reeds tegen hoogereu grondslag berekende prijzen bestonden. Sedert de door den heer Van Beuningen aangekondigde interpellatie zijn al deze ta rieven, waaromtrent reeds lang zonder ge volg werd onderhandeld, door den minister goedgekeurd en wordt met kracht gewerkt om de invoering te bespoedigen. De vergun ning door de tweede kamer gegeven om de interpellatie te houden, heeft dus voor het algemeen hoogst nuttig gewerktde Utrecht- sche afgevaardigde heeft wel gedaan, met deze voor den handel en ook het reizend publiek zoo belangrijke aangelegenheid ter sprake te brengen. De interpellatie zal, door dien het daarmee beoogde doel bereikt is, wellicht onnoodig geacht worden. Nu het mond- en klauwzeer ook is uitgebroken in de op ongeveer 20 kilometer van Luiksgestel gelegen Belgische gemeente Gheel en alzoo meer en meer de grenzen van Noord brabant nadert, is het te vreezen, dat die provincie daarvan nief verschoond zal blijven. De commissaris der koningin in Noord brabant heeft naar aanleiding daarvan aan de burgemeesters en aan de veeartsen eene aanschrijving gericht, opdat bij voorbaat zoo veel mogelijk gezorgd worde, dat, bijaldien onverhoopt een geval der ziekte in de pro vincie zich mocht voordoen, tusschen het uit breken der ziekte en het nemen ran maat regelen tegen de verspreiding ervan zoo wei nig mogelijk tijd verloopt. Te Groningen is Zaterdagavond plot seling overleden de bekende groote indus trieel Willem Albert Scholten. De heer Scholten was geboren 6 Oct. 1819 te Loenen op de Veluwe. In 1841 kwam hij in de provincie Groningen en stichtte zijne eerste fabriek te Foxhol. Zes jaren later huwde hij met mej. K. Sluis, de dochter van een graanhandelaar te Groningen. In 1865 richtte hij de eerste fabriek in het buitenland (Brandenburg) op, daarna te Ruppin, te Lands berg, te Tarnow, te Petrikan, en ging hier mede voort totdat hij 24 groote inrichtingen bezat, met 31 kapitale boerderijen en 3300 H. A. veengrond. Te Groningen vestigde de heer Scholten zich in Mei 1861 en stichtte een jaar later de suikerraffinaderij >Selfhelp." Zijne groote verdiensten werden zoowel in als buiten ons land erkend, doordat hij in 1870 tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, in 1878 van het Legioen van Eer van Frankrijk en in 1883 in de Stanislaus orde van Rusland verheven werd. Scholten was een der grootste bevorde raars van de oprichting der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij en gaf den eersten stoot aan der Groninger- Rotterdammer Stoomboot-Maatschappij. Ook als stichter van het Kinderziekenhuis te Groningen, als gever van jaarlijksche giften van f 1000 voor de Ambachtsschool, voor het verstrekken van voedsel aan arme school kinderen en zoovele andere inrichtingen, was hij in menig opzicht nuttig werkzaam. Zijn eenige zoon, de heer J E. Scholten, heeft het bestuur der zaken op zich genomen. Te Vucht is afgebrand de boerderij, bewoond door D. Kluitmans en toebehoorende aan den notaris De Bergh, te 's Hertogenbosch. Niets werd gered; al het vee verbrandde, met uitzondering van een stier. In verband met dezen brand zijn gearre steerd de in de nabijheid wonende Toon de Laat en Jacobus van de Steen, die verdacht worden den brand te hebben aangestoken. Over 't algemeen is ook in ons land de le Mei kalm afgeloopen. In Leeuwaarden hebben eenige ongeregeldheden plaats ge had maar ook daar was 't Maandag weer zoo rustig mogelijk. Al meer en meer is aan den dag gekomen, dat de baldadigheden bij de opstootjes van Zondag hoofdzakelijk door opgeschoten knapen werden gepleegd. De arbeidende stand nam er zoo goed als geen deel aan. Vier personen zijn in hechtenis genomen, doch weder losgelaten, drie reeds Zondagavond, de vierde een knaap, die een dolkmes bij zich had Maandag morgen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Drie onlangs uit de bedelaars-kolonie ont slagen mannen, die Zondagavond te zamen op de wandeling waren, kregen aan den Bezuidenhoutschen weg twist over de ver deeling van het geld, dat een hunner nog van zijne uitgaanskas had overgehouden. Een van de drie trok hierbij zijn zakmes en bracht daarmede zijn tegenstander een stoot in de borst toe, zoodanig dat de ver wonde kort na zijne overbrenging in het politie posthuis aan het Bezuidenhout aan de gevolgen stiert. De dader, een 60jarige bekende bedelaar, werd terstond gearresteerd en ging zonder eenig verzet naar het politie-bureau mede. Bij zijne inhechtenisneming had de getroffene nog niet den geest gegeven. De dader is Maandag ochtend te half twaalf onder sterk politie geleide naar het ziekenhuis gebracht, om daar met het lijk te worden geconfronteerd. Te dier plaatse moet hij de misdaad bekend hebben, en van daar werd hij naar de gevangenis overge bracht. Op de Vischmarkt te Utrecht ontstond Zondag namiddag te ruim 3 uren een felle brand ten huize van den instrumentmaker P. L., terwijl de beneden en de bovenbewoners uit de stad waren. Het vuur was zoo hevig en de vlammen verspreidden zich zoo snel, dat aan het behoud van het gebouw en het zich daarin bevindende niet te denken viel. Het perceel is dan ook geheel uitgebrand; het was tegen brandschade verzekerd. De nevengebouwen, van de wed. De L. en van den heer C., die ook door de uit slaande vlammen werden bedreigd, zijn in geringe mate beschadigd, doordat de brand weer, die met tal van slangen op de water leiding geschroefd werkte, ze beveiligde. Te Meijel is ingebroken bij den 80jarigen landbouwer J. V. Uit een gesloten kist wordt f 135 vermist. Dader onbekend. Te Almeloo is gevankelijk binnenge bracht zekere J. v. d. K., molenaarsknecht te Enschede, die bekend heeft zijn patroon een bankbiljet van f 100 te hebben ontstolen. Hij had het biljet gezonden naar Amsterdam aan zijn broeder, die matroos is. Te Epe zou zekere F. P. H. zich Zaterdag in het huwelijk begeven. Al de noodige toebereidselen waren reeds gemaakt. Den vorigen avond echter had de ambtenaar van den burgerlijken stand bericht ontvangen

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2