Nummer 37, Zondag 8 Mei 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN, Bekendmaking. Staatkundig overzicht. FmiLLETO^T^ 43 Kcne geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. De Echo van het Zuiden, Waalwijltsrlk' en Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. franco per post door het geheele rijk t' 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden tuin den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat de herijk der maten en gewichten voor de in gezetenen dezer gemeente zal plaats hebben in het locaal der Botermijn alhier, op 14, 16, 17 en 18 Mei a. s., van des voor middags 9y3 tot des namiddags 2 uur, en dat de maten en gewichten be hoorlijk schoon en droog ten herijk moeten worden aangeboden, terwijl de onderdeelen van het gram uitsluitend aan het ijkkantoor kunnen worden geverifieerd. Waalwijk, 2 Mei 1892. Burgem. en Wethouders voorn. Over gebrek aan belangstelling van de zijde der pers, hebben de anarchisten waar lijk niet ie klagen geen blad van eenige beteekenis ot 't stelt dagelijks zijn kolommen open voor de meest uiteenloopende mede- deelingen omtrent den gang en den wandel van de aanhangers der anarchie; in den breede wordt gereleveerd 't geen zij reeds gedaan hebben, 't geen zij doen en 't geen zij zich als hun taak voor de toekomst hebben voor gesteld een hoogst eigenaardige rubriek, waaraan in vele bladen zelfs een afzonderlijke plaats wordt ingertimd onder een sprekend hoofd. Nu mogen die berichten niet immer interessant en vertrouwbaar zijn, hun lezers vinden zij dag aan dag bij honderdtallen, hoe griezeliger 't medegedeelde is, hoe beter, en de anarchisten vind?n zoo in de persmannen onvrijwillige, maar desniettemin zeer krach tige medewerkers aan hun streven, beoogend schrik en angst te wekken niet alleen, doch ook levendig te houden onder de diep gehate bourgeoisie. Rn wie weet of de anarchisten vabwi- vdlp -jonprlkoQne ;~*cpaganda niet van ernstige misdrijven, aanslagen op personen 30 XIV. Er is slechts één middel, William moet onwederlegbaar overtuigd worden van de ze delijke bedorvenheid van Elisabeth; ik heb hem heden gezegd, dat ik haar voor eene leugenoar- t ster houdt; dat haar geheele verhaal van den aan haar gepleegden rooi', van hare opsluiting en mishandeling in den Lintworm" op mij den in- druk maakt van een sprookje; maar 'hij is in toorn van mij weggeloopen, ik heb hem door mijn onvoorzichtige drift nog meer in zijn waan zinnig voornemen versterkt. Toen heb ik mijzelve de gelofte gedaan, niet te zullen rusten, eer ik het bedrog ontdekt, Elisabeth Canning als eene leugenaarster, meineedige en landloopster ont maskerd, en haar de martelaarskroon der ver volgde onschuld van het hepfd gerukt zal hebben Hetty scheen onder het tnspreiten dezer woor den grooter geworden; met «^gericht hoofd, het schitterend oog wijd geopentT stond zij daar, door de avondzon, die door heb,venster viel om schenen, als eene profetes in gee* verruk king Hetty! Hetty! riep sir Crispy terwijl hij in de grootste ontroering opsprong, oö^ gij j Ook gij Toen zij hem, daar zij dezen uitï\>ep niet vol komen begreep, verbaasd s»ansturdk vervolgde hij: Ook gij gelooft niet aan Ie ve-klaringen die Elisabeth Canning voor de rechters en dé jury heeft afgelegd? Ik houd ze voor onwaar van'iet bagin tot het einde; die persoon droeg den steopel vQn den leugen op liet gelaat. Denk niet da de haat mij verblindt, ik spreek uit vnste overtuijng. Dus houdt gij de waardin uitden *Lint- worm" en de drie heidens voor onsch\dig Ja! Ja! riep Hetty uit volle bors Almachtige God! Gij spreekt uiwntmij kwelt en beangstigt, sedert ik gisteren >]d Baity verlaten heb I Drie menschen onschuldig dood veroordeeldEene ongelukkige vrouw Brand merkt en gepijnigd I Het is verschrlelijk i en zaken, worden teruggehouden na den aanslag van Maandagavond op den boule vard de la Sauvenière te Luik, is 't rustig en kalm gebleven, terwijl het krachtig optre den der politie dan ook wel in staat is de heeren even te doen bezinnen eer zij be ginnen. Dat de dienaren van vrouwe Justitia, de eersten zoowel als de minderen in rang, in hun ijver voor de bestrijding der anarchie niet verslappen, daarvan getuigt de gestrenge bewaking van de Parijsche beurs, die men voor een aanslag van den meest geweldigen aard uitverkoren acht, en de arrestatien in Belgie van verschilleude individuen, in welke men met vrij groote zekerheid de bedrijvers meent te herkennen van de schromelijke wan daden, aan de avond van de beide eerste dagen van Mei te Luik gepleegd. Men noemt de anarchisten Beaujan, Lacroix en Nossent als de daders van de dynamietaanslagen, de politie heeft reeds verschillende andere ver dachten in handen, dank zij haar ijver, ge paard aan slimheid, (door het papier waarin dynamietpatronen waren gewikkeld, heeft zij een gelukkigen greep kunnen doenen zelfs is zij er in geslaagd een industrieel te arres teeren, wonende te Jemeppe, die in de dy namietaanslagen een vreemde rol schijnt te hebben gespeeld. Wel is men over het optreden der politie zeer tevreden, maar de paniek, gedurende twee achtereenvolgende dagen gewekt, is te groot om als bij tooverslag in kalme rust te verkeeren en men heeft immers aan den aan slag op den boulevard Magenta te Parijs, aan den vooravond van Ravachol's vonnissing als anarchist kunnen zien, dat de aanhangers der anarchie zich door het gevaar op gestrenge straf niet altijd laten afschrikken, maar inte gendeel in het „martelaarschap" van een of meer partijgangers een prikkel zien, om even eens te dingen naar den „martelaarskroon." De bevolking van Montbrison, waar Ra- vachol zal terechtstaan wegens moord en grafschennis, is niet weinig onder den indruk van de anarchistenpaniek en men schijnt 't Die gruwel schreit ten hemel Houdt gij dan Elisabeth Canning ook voor eene bedriegster? vroeg Hetty in ademlooze spanning. Of zij eene afschuwelijke bedriegster is, of dat zij, evenals de rechters en de gezworenen, het slachtoffer van een dwaling is, weet ik niet: maar ook op mij heeft de rechtspleging van gisteren den indruk gemaakt, dat men, misleid door de macht van het vooroordeel en den samen loop van ongelukkige omstandigheden, een zware misdaad tegen de veroordeelden beging. Rechtvaardige God! riep Hetty ontzet, en g eep sir Crispe bij de handen; Vader in den hemel, vergeef mij Wat ben ik een zondig en zelfzuchtig schepselIk dacht slechts aan William, ik wilde slechts mijn broeder bevrijden uit on waardige slavenketenen, en het viel'mij niet in, dat andere natuurgenooten door den leugen, dien ik aan het licht wilde brengen, veel zwaarder lijden dat snel en zonder uitstel gehandeld moet worden, als het niet te laat zal zijn Of is het misschien reeds te laat? Zijn de ongelukkigen reeds aan den beul overgeleverd vroeg zij in radeloozer. angst. Het is nog niet te laat, zeide sir Crispe ge ruststellend maar herstel u, Hetty, beschuldig uzelve niet over een misslag, die slechts men- schelijk is. Gij zijt niet geroepen om de dwa lingen van de justitie te herstellen. Maar misschien in dit geval daartoe uitver koren riep zij in verrukking. Ja, ik beschouw mijzelve als eene ernstige, heilige gelofteik zal niet rusten eer het bedrog aan het licht gekomen is! Verleen mij daarbij uwe hulp, sir Crispe, op mijne knieën smeek ik u er om Gij behoeft mij daarom niet te smeeken, mijn liet kind; het is mijn plicht u daarbij met alle krachten bij te staan; ook ik heb mij te verwijten, dat ik aarzelde, waar ik reeds had moeten handelen. Wij kouien er door allerlei bedenkingen, helaas, dikwijls niet toe, het rechte te doen. Maar laten wij nu eens overleggen wat er gebeuren moet. Hij geleidde haar weder naar haar zetel, nam naast haar plaats, en begon: Het onmid dellijk voltrokken brandmerk van de onge lukkige Wels kan geen menschelijke macht ongedaan maken, maar uit kracht van mijn ambt kan ik appèl aanteekenen tegen het vonnis, welks een hoogst twijfelachtige eer te vinden, dat inen eerstdaags Ravachol tijdelijk tot zijn medeburgers zal mogen rekenen en zoo wei nig belust op de vervulling van hun waar digheid in de zaakRavachol zijn de jury leden, dat men het lot wil laten beslissen wie dat karreweitje zal waarnemen en de namen der zitting nemenden gestrenglijk wil geheim houden. Onderwijl komt er in de politiek ook weder een weinig leven en beweging. Woensdag was 't, dat de Pruisische landdag bij derde lezing onveranderd aannam het supplementaire krediet, hetwelk de vorige week zooveel stof tot praten heelt gegeven en Woensdag was 't ook, dat de Italiaansche kamer den arbeid hervatte, debuteerend met de debatten over de laatste ministerieele crisis die op zulk een eigenaardige manier, na veel lawaai als een nachtkaars is uitgegaan. Toch hechtte men aan di Rudini's verklaringen over het verloop der crisis klaarblijkelijk veel gewicht, want de tribunes waren vol en het huis zelf was flink bezet. Nieuws deelde de premier niet mede, het tekort op de begrooting weet hij aan den treurigen staat van den landbouw en aan de afneming der graanrechten. Volgens het nieuwe financieele program, zou het tekort worden gedekt door 14 millioen besparingen, 11 millioen door de successie- en hypotheek rechten en 7 millioen door het lucifersmono polie terwijl het budget van oorlog zou worden gehouden op 246 millioen en 9 mil lioen als buitengewoon krediet. Rudini's woorden lokten telkenmale tegen spraak uitlang niet altijd en lang niet op alle banken vonden zijn betoogen genade bij de afgevaardigden en bijvalsbetuigingen aan 't slot van zijn verhandeling bleven zelfs gansch en al uit, een ongunstig voorteeken dat onmiddellijk door Imbriatii, den bekenden radicaal, werd geëxploiteerd om te hameren op het oude aanbeeldvermindering der militaire uitgaven en vermindering der uit gaven voor de koloniën. De afgevaardigden Bovi en Vischi vielen eveneens de regeering aan, welker positie vrij hachelijk werd, daar rechtvaardigheid mij nu eenmaal twijfelachtig voorgekomen is, en eischen dat de zaak'opnieuw behandeld worde. Doe dat!. Dop. dat! smeek t/?JIettylaat geen tijd verloren gaan'T - ""JTog hedenavond zal ik mijn protest aan tóen lord opperrechter zenden. Daarmede is even wel slechts tijd gewonnenindipn de tweede- uitspraak anders zal zijn dan ae' eerste, dan moeten wij getuigen hebben, die de verklaringen van Elisabeth Canning en Virtue Hall krachte loos maken, dan moet bewezen kunnen worden, dat de heidens, op den tijd toen hier demisdaad is gepleegd, werkelijk, zooals zij voorgeven, in Dorsetshire zijn geweest. Er zijn tegenstrijdigheden, die opgehelderd moeten worden, zeide Hetty haastig. Maar bovenal schijnt het mij noodzakelijk ons van de personen van Elisabeth Canning en Virtue Hall te ver zekeren. Wie staat ons er voor in, dat de beide valsche getuigen, zoodra zij hooren, dat het proces opnieuw behandeld zal worden, niet het hazenpad zullen kiezen Voortreffelijk, in u is een crimineele rechter verloren Maar voor het oogenblik is er nog geen grond om een bevel tot inhechtenisneming tegen haar uit te vaardigen. Dan moet voorloopig het diepste stilzwijgen over de herval ting van het proces worden in acht genomen; kunt gij dat bewerken? Voor korten tijd, ja. Elisabeth en Virtue moeten zich veilig wanen; in Dorsetshire moeten navorschingen gedaan worden. De lordmayor knikte toestemmend. Elisabeth's verblijf is ons bekend en ik zal Nancy Forbes, die mij geheel is toegedaan en in weerwil van hare doofheid eene uitstekende be waakster is, mijne instructies geven; maar waar bevindt zich Virtue Ilall Ik zal in stilte daarnaar onderzoek doen, beloofde de lord mayor en stond op om afscheid te nemen. Eer hij evenwel daarmede gereed was, werd Robert Wintlebiiry aangediend, die gewoon was op zijne tochtjes 'te Chcsney-Wood aan te leggen, daar iets te gebruiken en een uurtje met lletty te praten. Met een vluchtigen groet trad hij binnen, en was zichtbaar verrast, de vriendin zijner jeugd in gezelschap van. den .lordmayor van Londen, verschillende afgevaardigden zich geneigd toonden hun kiezers ter wille te zijn, waar dezen militaire besparingen door algeheele legerorganisatie noodig achten. Het slot was dat Donderdag in de kamer de quaestie van vertrouwen gesteld werd naar aanleiding van de ministerieele crisis op den 14en der vorige maand. Het kabinet is ge vallen 193 stemmen verklaarden zich tegen, 185 vóór zijn politiek. Di Rudini deelde mede, zich om nadere bevelen te zullen richten tot den koning. Daarna werd de zitting opgeheven. Men spreekt van een ministerie Gioletti Saracco. In het Oostenrijksche huis van afgevaar digden is Woensdag de discussie geopend over het voorstel der Jong-Czechen om den minister van justitie, Schönborn, in staat van-beschul diging te stellen. De minister zelf meende, dat er in deze geen sprake van politiek kon zijn, doch dat 't de vraag was of zijn daden in strijd waren met de wet, wal de regeering in haar geheel ontkennend heeft beantwoord. Donderdag is deze belangwekkende beraad slaging voortgezet. Het is nu aan geen twijfel meer onderhevig of men heeft de bedrijvers der jongste dyna- miet-aanslagen te Luik in handen: den anar chist-schildersbaas Beaujean, diens zijnen heer gelijken knecht Lacroix en den 22-jarigen wapensmid Nocent, die allen bekend hebben het dynamiet en de andere ontplofbare stoffen waarmede de aanslagen zijn gepleegdeerst gestolen te hebbentoen tot patronen ver werkt en vervolgens op de bekende wijze en met den bekenden uitslag nedergelegd. Nog werd te Jeir.eppe, aan de Maas, de hand ge legd op zeken Matheysen, die mede deel aan de aanslagen moet gehad hebben. Deze knaap, iemand van gseden huize, naar het schijnt en beiden in een zeer ernstige, opgewonden stemming te vinden. Ik bid u om verscliooning, indien ik u stoor, zeide hij, nadat de eerste begroetingen voorbij waren en het gesprek niet vlotten wilde. Gij stoort ons volstrekt niet, antwoordde Hetty, integendeel zij zag den lordmayor vragend aan, en op een toestemmend teeken ging ziLyoort: Gij komt als geroepen, wij willen u in .-fet vertrouwen nemen en als bondgenoot aanwerven. Wordt hier eene samenzwering gesmeed vróeg hij lachend. Is het een buskruitverraad Eene herstelling der Stuarts? Eene samenzwering is het zeker, ofschoon er wel geen buskruit bij gebruikt zal worden, antwoordde sir Crispi op den vroolijken tuon van den jongen man, in wien hij een blijkbaar welgevallen scheen te hebben, en eene herstelling moet ook bewerkt worden. En tot zulke zaken van hoogverraad zou de lordmayor van Londen met eene jonge dame zich verbonden hebbenriep Robert, die zich zeer verschrikt aanstelde. Sir Crispe, wilt gij een Engelsche Marino Falieri worden Sir Crispe gevoelde zich door die vergelijking in verlegenheid gebracht; de door Robert Wint- lebury r.iet bedoelde zinspeling op den-oude Doge, die een jonge vrouw huwde, trof hemHetty daarentegen, anders steeds tot scherts geneigd, was heden niet gestemd tot een woordenstrijd, en zeide daarom snelDe zaak is niet om te gekscheren, Roberthet is hier te doen om on- schuldigen van een smadelijken, schandelijken dood te redden. Alle, verschoon mij, Hetty, bijna ware 'mij een onbetamelijk woord in uwe tegenwoor digheid ontsnapt. Gij Brengt mij ook zoo zeer in verbazing, waarvan is hier sprake? Miss Davistown en ik zijn overtuigd, dat de heidens in het prötes van Elisabeth Canning onrechtvaardig veroordeeld zijn, en willen trach ten te bewerken dat het proces opnieuw in be handeling genomen wordt, zeide qe' lordmayor. En dat noemt gij eene herstelling, sir Crispe! Ik noem het eene opwekking uitdendoode, eene verstoring van de rust des grafs, eene aanranding van den -burgerlijken en godsdienstigen vrede! riep Robert Wintlebury de Randen ineenslaande. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1