Niimmer 38» Donderdag 12 Mei 1892. 15 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Bekendmaking. iiidig overzicht. FETJILLETOÜ. Ëene geschiedenis uil de Engehche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. et Zuiden, Wailwpscie en Lasigstraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en 'Wethouders der gemeente bekend, dat de herijk der maten en gewichten voor de in gezetenen dezer gemeente zal plaats hebben in het locaal der Botermijn alhier, op 14, .16, 17 en 18 Mei a. s., d Yoonpiddstgs 9*/g tot dys namiddags en dat de maten en gewichten he se hoon en droog ter< herijk moeten ongeboden, terwijl /te onderdeden un uitsluitend aai, het ijkkantoor ^en geverifieerd. I Mei 1.892. rgQin. 'en veehouders voorn. waren de aangelegenheden op po- ebied, die in 't laatst der vorige week eenig recht op de belangstelling van het publiek aanspraak konden maken en weinig is 't nu ook weder, dat de moeite van een roeer ingaat.de bespreking loont. Op één en kele uitzondering na zijn er geen nieuwe wandaden, met dynamiet gepleegd, te ver melden en 't zijn dan ook meer de recht- streeksche en middellijke gevolgen van het optreden der auarchisten, dan dit optreden zelf, welke onze aandacht vragen. Vele en velerlei zijn de gevolgen van de anarchistische misdrijven, heugelijk en be droevend kunnen we ze heeten. Heugelijk bv. is 't dat de rechter van instructie, die zich in zake de anarchie ijverig heeft geweerd, tot officier van het legioen van eer is be noemd heugelijk is 't eveneens dat de Bel gische bladen breedvoerige mededeelingen kunnen doen omtrent de bedrijvers van de te Luik gepleegde aanslagen, 't zijn bekente nissen, die allen twijfel of men wel de ware en de hoofdschuldigen in handen heeft, weg- 31 XIV. Robert I Mr. Wintlebury! klonk het ver wijtend en verbaasd. Hebt gij weieens weken lang een gast gehad, die uw besten werktijd innam, die muziek maakte als gij wildet slapen, die sliep als het uw etens uur was, die uw geheele huis ten onderste boven keerde? Hebt gij den tijd van zijn vertrek met vurig verlangen te gemoet gezien; hebt gij hem met de beste zegenwenschen in het rijtuig zien stappen hebt gij herademd en na verloop van een uur u groot moeten houden, als hij wegens eene dijkbreuk, die hem het verder reizen belette, voor onbepaalden tijd terugkeerde? Neen, sir Crispe, zoo iets is u nog nooit overkomen Dan, voorwaar, kunt gij ook niet begrijpen wat ik thans gevoel. Hebt gij weieens, vervolgde hij tot Hetty, eene oude, blinde, kijvende oude tante de eeuwige rust zien ingaan, en den vol genden dag vernomen, dat zij slechts schijndood geweest en door gedienstige handen uit den nacht des grafs gered was Niet Dan, waarde Hetty, hebt gij er ook geen begrip van, hoe ik thans te moede ben 1 Ik begrijp u niet, rar. Wintlebury, zeide de lord-mayor hoofdschuddend. Dat wil ik wel gelooven, sir Crispe. Hadt gij sedert St. Michiel, dag op dag, uur op uur, binnenshuis en daar buiten, van vader en moe der, van zuster, vrienden en bedienden, niets anders gehoord dan Elisabeth Canning Elisa beth Canning, de vermiste, de ontvoerde, de ver moorde, de vurig-beminde, de smartelijk-beween- de> Elisabeth Canning in den „Lintworm", Elisabeth Canning voor het hof, Elisabeth Can ning overal dan zoudt gij mij begrijpen. En nu ik eindelijk meende, dat die zaak ten einde was, verneem ik hier, dat zij weer opgewarmd zal worden, en ik zelfs nog wel daarbij behulp zaam zijn! Dat is te veel geëischt! Dat zou zijn de roeden snijden en aandragen, waarmede men mij geeselen wil 1 nemen en reden geven tot de verwachting, dat 't nu verder rustig en kalm zal blijven heugelijk en geruststellend voor de Parijze naars heeten we 't dat de „gardiens de la paix" te Parijs zullen worden versterkt in aantal en dat tegelijkertijd de bezoldiging van die bewaarders der rust en veiligheid zal wor den verhoogd, tenzij de vertegenwoordigers der republiek en de gemeenteraad der hoofdstad, der regeering in deze niet ter wille mochten zijn. Treurig heeten we den toestand van den koffiehuishouder Véry, het slachtoffer van den laatsten dynamietaanslag die naar alle waar schijnlijkheid zijn deelgenoot in 't lijden, Ham mond spoedig in 't graf zal volgen en die weinig wint bij het twistgeschrijf in de bla den over de hun ten deel gevallen behande ling in 't ziekenhuis, evenmin als bij een eigen graf „voor eeuwig" zooals de gemeen teraad, dat Hammond heeft toegekendtreu rig noemen we 't, dat de justitie door den nood of liever door de wet gedwongen is van de 60 door haar gearresteerde anarchis ten er bijna 50 weder in vrijheid te stellen en treurig heeten we, dat er nog lieden zijn, die Ravachol beschouwen als een politiek afgedwaalde, daar hij zich toch heeft te ver antwoorden wegens moord, op den kluizenaar van Chambles gepleegd, wegens grafschennis en wegens moord, gepleegd op de dames Marcon te St. Etienne, voor welk laatste mis drijf hij eerst naar St. Etienne zal worden gevoerd ter beschikking van den rechter van instructie aldaar. Toestand onveranderd aldus is de in zijn soberheid veelzeggende inhoud van de uit Rome ons bereikende nieuws(?)berichten om trent de ministerieele crisis en hoewel een enkel stoutmoedig nieuwtjesfabrikantzich waagt op het terrein der fantasie, acht de meer derheid der berichtgevers 't klaarblijkelijk ver standig niet op de gebeurtenissen vooruit te loopen, zij 't ook ten koste somwijlen van hun wèl gevestigde reputatie ook dan nieuws te weten, als er nergens iets geschiedt. Dit alles is wel een bewijs, dat 't ditmaal geldt een De lord-mayor had bij de levendige voorstel ling van Robert moeten lachen; ook Hetty glim lachte en zeideGeloof hem niet, sir Crispe, hij doet zich gaarne slechter voor dan hij is; ik ken mijn vriend Robert Wintlebury: hij is eer. vijand van alle onrechtvaardigheid en verleent gaarne zijne hulp, waar die aan het licht te brengen is. Met spek vangt men muizen, hernam Robert met een diepe buiging, veel dank voor uw goede meening. Wat verlangt gij eindelijk van mij? Hetty deelde hem in korte woorden mede, wat er van de zaak was. Laat toch de heidens bengelen, zeide hij hebben zij het daarvoor niet verdiend, dan toch voor wat anders; dat volk is altijd rijp voor den strop. Robert! Welk een afschuwelijk vooroordeel, welk een schreeuwende onrechtvaardigheid! riep Hetty geërgerd, en ook sir Crispe schudde af keurend het hoofd. Vergeef mij, sir Crispe, zeide Robert om ter zake terug te komen hij zag in, dat hij weder in zijn moedwil te ver gegaan was maar ik geloof werkelijk, dat uw edele ijver u te ver drijft. Naar alles, wat ik er van gehoord heb, schijnt mij de schuld der heidens bewezen. Gij zijt niet op de terechtzitting geweest! riep Hetty. Neen, hernam Robert, en hij sprak dat enkele woord op een toon, die te kennen gaf, dat geen menschelijke macht in staat zou geweest zijn om hem daarheen te voeren. Miss Davistown heeft gelijk, naar de ver telsels kan men niet oordeelen, men moet den indruk zelf ontvangen, hervatte sir Crispe met overtuiging. En wilt gij de hervatting van het proces bewerken Onverwijld Mogen wij op uw stilzwijgen rekenen Robert? vroeg Hetty. Dat moogt gijIk ben zoo blij als een engel, wanneer niemand met mij over die ge schiedenis spreekt, en ik zal wel oppassen er zelf van te beginnen. Daar ik het nu overigens toch niet kan verhinderen, is het ook even goed dat ik u help; welke rol hebt gii mii dan toe gedacht J ■- Ik wist het welriep Hetty, vroolijk in de handen klappende. hoogst verwarde geschiedenis, omtrent wel ker afloop nog menige verrassing te wachten is, al mogen de geruchten van Crispi's was sende kansen op het premierschap dan ook hoogst lichtvaardig en ongeloofwaardig wor den geheeten. In elk geval zijn er Zaterdag en Zondag conferenties gevoerd tusschen den koning en de presidenten van kamer en se naat, tusschen Saracco, Giolitti en Crispi en den koning, tusschen deze verschillende partij- of fractie-hoofden onderling enz. en als re sultaat van alle die samensprekingen werd afgeluisterd van een kabinet-Giolitti, zooal niet als 't meest waarschijnlijke, dan toch als 't minst onwaarschijnlijke Een kabinet-Giolitti zal kunnen rekenen op de meest heftige bestrijding der linker zijde en bij een optreden van Saracco als premier, zou er werkelijk kans zijn, dat't tot radicale besparingen kwam op militair ge bied een mogelijkheid, welker verwezen lijking nog wel wat op zich zal doen wachten, den treurigen staat der financien ten spijt. Op de jaarlijksche algemeene vergadering der Britsche Primrose League in het opera gebouw van Covent Garden heeft Vrijdag de minister-president Salisbury de feestrede gehouden. Zinspelende op de aanstaande verkiezingen voorspelde hij een hevigen wor stelstrijd, die van het hoogste belang zou wezen. Het zou natuurlijk hoofdzakelijk over home rule (een eigen parlement voor Ierland) loopen. Maar wel verre van vrede en bevre diging te brengen zou eene regeling, gelijk de tegenpartij in deze wenschte, slechts op burgerlijk en godsdienstig gebied strijd met zich brengen, terwijl Engeland's aanzien er door vernietigd en zijne macht verminderd zou worden. In het bijzonder betoogde Salisbury de onwenschelijkheid, ja onmogelijkheid van home rule ter wille van hetrjrotestantsche graafschap Ulster, dat het niet wenscht en er door in de verdrukking zou komen. Het ging niet aan, deze loyale bevolking tot een staat van slavernij te doemen. Geen parlement zou Zeker wist gij wel, bromde hij, als ik uit geraasd had, dat gij dan de pop op den hoogsten tak van den ahorr. zoudt hebben kunnen plaatsen, en ik er toch ingeklommen zou zijn om haar terug te halen. Wat verlangt gij Gij zoudt kunnen onderzoeken waar Virtue Hall is; ik moet die deerne in het oog houden, en als het niet anders kan, dan neem ik haar in mijn dienst. Robert beloofde dit en vertrok met den lord- mayor. Na eenige dagen bracht hij het verrasend be richt, dat Virtue Hall daags na de terechtzitting bij juffrouw Lyon was in dienst getreden. De meesteres schijnt in het schoone dienst meisje geen behagen gevonden te hebben, en wil het nu eens met het tegenovergestelde beproeven, zeide hij spottend; als ik meester Lyon was, dan had ik ten minste naar den middelweg gezocht. XV. Juffrouw Lyon had haar man gedurende al de jaren van hun huwelijk nog niet zooveel reden tot hoofdbrekens gegeven, als in de dagen, die op het heftig tooneel tusschen de beide echtge- nooten en hun zoon waren gevolgd. Meester Lyon herkende zijne vrouw niet meer, en had toch, gemeend haar door en door te kennen. ttÊT was al wel eens meer voorgekomen, dat zij zich in iets, dat hij goedgevonden hid, maar waar zij hevig tegen geweest was, eindelijk toch had geschikt.; doch nooit zonder morren en kijven; zij was er telkens weder op teruggeko men, en was er dikwijls nog niet geheel mede tevreden geweest, wanneer de zaak, die het betrof, reed9 lang tot de vergetelheid behoorde. En thans, nu de zwaarste zelfopoffering van haar was geëischt, nu zij moest toestaan dat haar zoon een meisje huwde, van hetwelk zij een afkeer had, dat zij zelfs om Godswil niet langer dan één nacht in huis had willen dulden, nu schikte zij zich, zonder een woord te verspillen, zonder een spier te vertrekken, in hetgeen be sloten was. Zij pruilde noch tegen haar man, noch wrokte tegen haar zoon, maar bejegende beiden zoo vriendelijk en zoo gelijkmatig, alsof er tusschen hen nooit eenig verschil van meening, veel minder een zoo diep ingrijpende twist had be staan. daarvoor de verantwoordelijkheid op zich willen nemen. Ook uit Engeland komt thans bericht, dat da onderhandelingen met Spanje over het handelsverdrag zijn afgebroken, wegens de hooge eischen door Spanje gesteld. Te Ch&telet is Zaterdag eene poging ge daan om de huizen van twee bierbrouwers met dynamiet in de lucht te doen vliegen. De gevonden kardoezen waren nog onbe schadigd. De justitie heeft onmiddellijk een streng onderzoek ingesteld. BRUSSEL, 9 Mei. De koning heeft, naar de Patriote meldt, een langdurig onderhoud over de Congo zaken gehad met baron Lam- bermont, den minister president Beernaert en den heer De Grelle Thijs, administrateur van ondernemingen in den Congo-staat. De koning verklaarde niets liever te willen dan eene aannemelijke oplossing te aanvaarden. LUIK, 9 Mei. De politie heeft in een slecht befaamd huis een anarchist, Pouille genaamd, aangehouden, die in het bezit was van eene dynamietpatroon ook heeft zij de hand gelegd op een Duitschen anarchist, zich noemende Broit. De veiligheidspolitie heeft heden den her bergier Le Romain gevangen genomen wegens het in bezit hebben van dynamiet. De anarchist Vaneau heeft bekend dat hij het is, die getracht heeft een dynamietont- ploffing te doen plaats1, hebben in het huis van den heer Renson, die het voorzitter schap waarnam van het hof van assises in het proces tegen de anarchisten. In hoever elk der beklaagde anarchisten deel gehad heeft in de aanslagen, is thans volkomen vastgesteld. GILLY (Henegouwen), 9 Mei. In de kolen mijn Trieu—Kaisin is heden ochtend de bak, Wat meer was, zij was het geweest, die, toen Charles met het landverhuizingsplan was voor den dag gekomen, zijne voorspraak was geweest bij meester Lyon, die daarvan niets liad willen hooren; ook rommelde zij thans aanhoudend in haar voorraad van eigengemaakt linnen, en was ijverig bezig om, door Kate geholpen, het uitzet voor haar zoon te naaien; en opdat hierdoor in het huishouden niets verzuimd zou worden, had zij nog eene meid in dienst genomen. Anders werd trouwens tusschen man en vrouw geen woord gesproken, dat zinspeelde op het verdriet, dat hun weldra te wachten stond, als zij hun eenigen zoon zich van den vaderlijken grond zouden zien losrukken om de wijde wereld in te gaan. Oogenschijn lijk was alles in huis als vroeger, Charles werkte als altijd en was zelfs niet eens dikwijls afwezig. Knechts en dienst boden wisten niet wat zij van de zaak moesten denken, en er werd veel over en weer van ge sproken, of de jonge Lyon zich Elisabeth uit het hoofd gezet zou hebben of niet. Scarrat beweerde het eerste; zijne overtuiging van de onbegrensde heerschappij zijner meesteres over man en zoon, stond zoo rotsvast, dat hij als uitgemaakt beschouwde, dat Charles zich naar den wil van zijne moeder had geschikt. Een andere knecht meende, dat de druiven wel zuur zouden zijn, dat de mooie meid wel andere vrijers zou hebben en liever in een heerenhuis, dan in een timmermanswinkel zou trekken, waarbij Kate in stilte glimlachte, en meende dat men nog Iraaie dingen zou beleven, als de tijd daar was. Het vele knippen en naaien scheen haar toch wel het uitzet voor een nieuwe huishouding te be- teekenen; maar of de zoon harer meesteres die met hare vroegere mede-dienstmaagd of met eene andere zou beginnen, daarover was zij het niet met zichzelve eens. Intusschen hield Charles zich ijverig bezig met de toebereidselen voor de reis, maar het was vreemd, dat hij daarmede niet vorderde. Ieder papier, ds>t hij noodig had, kon hij niet dan met ongehoorde moeite verkrijgen; ieder schip, waarop hij zocht naar eene plaats, waaraan ge schikte bezigheid verbonden was, had die niet. Ware niet alles zoo eenvoudig en natuurlijk toe gegaan, dan zou hij aan tegenwerking van onzichtbare vijandige machten gedacht hebben. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1